LEIDE Zuiveringsinstallatie twee keer zo groot Het groen vergrijst; veilig verkeer 'raakt achterop' Waar komt de Leidse kaas vandaan? 'Laat de mensen zelf maar beslissen' REGIO Rijnland krijgt rioolwater van Wassenaar erbij Oegstgeest oet Zwetsloot elverkopen inbraken in weekeinde Het afgelopen weekein- nvier woningen ingebro- jj een insluiping in een an de Van Hogendorp- werden een dvd, video en leegenomen. De achter- ras daar niet op slot. Zon aren er inbraken in wo- iaan de Hooigracht, de lozenstraat en de Burg- Jaan. Aan de Hooigracht en ruit ingegooid en een meegenomen. Een lap- dvveen ook uit de Witte straat na een insluiping. Burggravenlaan sneu- ien ruit en werd een flats- elevisie meegenomen. achte van aak opgepakt Onder de 5-Meibrug it weekeinde een 22-jari- uit Amsterdam opge- ij verborg zich in een voor de agenten die naar ichten. De man wordt it van het plegen van iraak in een bedrijf aan imenschansweg, kort or. Op het moment dat iten bij het bedrijf arri- n. rende de verdachte ar zijn weinig succesvol- ilplaats. 100 bij ïeidscontrole Gewapend met een la- heeft de politie dit ide enkele snelheids- es op de Willem de Zwij- gehouden. Er waren 23 ibilisten die zich niet aan de maximumsnel- n 50 kilometer per uur. omobilist moest zijn rij nleveren. Zijn maxi- elheid lag op 101 kilo ier uur. a vrijaf' rentzhof De Leidse Vereniging itelzorgers bereidt zich de Dag van de Mantel woensdag 10 novem- drgcentrum Lorentzhof 'even vrijafmiddag' 6.30 en 19.30 uur, met soep en broodjes. In ibare Bibliotheek is de tentoonstelling 'De lingskamer' te zien, die om de bezoekers be naken van de leefwe- de mantelzorgers. In rlopende video worden itelzorgers geportret- een dagboek kunnen ekers hun persoonlijke torgherinneringen' op- 11. Meer informatie: tel. 1415 of e-mail: mantel- gr.nl sheid goed n anorexia' Anorexia- en boulimia- n moeten minder brave vorden om te genezen, eidse psycholoog Hans j j promoveert op don- li oktober op een irift waarin hij probeert lellen hoe de ziekte Hftatiënten zal ontwikke- PV elke behandeling het Um rkt. Bloks, hoofd klini- landeling eetstoornis- lUrsulakliniek yan de 'leury Stichting, stelt oornissen heftiger toe- meisjes en vrouwen jaand zijn en die te veel houden met andere ..Wij voorspellen de at het een goed teken 1 dochter haar boos- ir gaat uiten en bij- d met de deuren gaat aldus Bloks in Cicero lschrift van het roop richt ifonds op 'e Amerikaanse filan- mond Sackler heeft 000 euro gedoneerd ITie liversiteit Leiden. Met icht de universiteit de Endowment for the and Beverly Sackler 1 anal Scholarship iche Uit de rente worden •etaald voor getalen- ister- en postdoctorale De gift is een uit- an een recent bezoek er aan Leiden, toen hij klijke onderscheiding ierder al verzekerde voortbestaan van sisch Laboratorium lse Sterrewacht en [Amerikaanse ge pi dinsdag 19 OKTOBER 2004 R1 De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidseh Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! den haag/leiden - Een 23-jarige Leidenaar gooide blijkens zijn uitgebreide strafblad tot nog toe figuurlijk telkens zijn eigen rui ten in, maar gisteren stond hij bij de Haag se rechtbank terecht omdat hij bakstenen door vijf winkelruiten had gegooid om te kunnen inbreken. Er werd een jaar celstraf tegen hem geëist waarvan vijfenhalve maand voorwaardelijk. Als de rechtbank die eis volgt, staat de Leidenaar na het ho ren van zijn vonnis weer op straat, want hij zit al ruim zes maanden in voorarrest. De reeks inbraken begon in februari. Toen kwam binnen enkele weken tweemaal het zelfde Leidse internetcafé aan de beurt. Bij de politie bekende de verdachte dat hij vervolgens ook op 1 april inbrak bij restau rant India Way in Leiden. Buit: 600 euro. Dat zou hij samen met een Irakese jongen gedaan hebben. Op 7 april braken de da ders in bij kapsalon 'Haarzaak' aan de Splinterlaan in Leiderdorp waar een kassa met 30 euro werd meegenomen. Dezelfde nacht sloeg het duo toe in kapperszaak Knip-Inn te Leiden. Weer drie weken later ten slotte was het restaurant Emperor of India aan de beurt. Daar vluchtte de ver dachte zwemmend door een vaart weg om uit handen van de politie blijven: tever geefs, want hij werd in de - natte - kraag gegrepen. Gisteren bij de rechtbank trok de verdachte alle bij de politie afgelegde - gedetailleerde - bekentenissen net zo mak kelijk weer in. Hij gaf de schuld aan de Ira kees die al voor deze feiten veroordeeld is. Hij had bekend omdat hij bang was voor de Irakees, zei hij nu. Alleen de laatste in braak gaf hij toe: de inbraak waarbij hij ge pakt werd dus. De Leidenaar spreekt niet alleen moei zaam Nederlands omdat hij van Somali sche afkomst is: de door een psycholoog 'verminderd toerekeningsvatbaar' ver klaarde verdachte zou een 'verstandelijke beperking' hebben. Hij kan ook niet met geld omgaan. Zijn financiële bewindvoer der kan hem niet onder controle houden. Volgens officier van justitie I. Degeling moet de reclassering zich daarmee gaan bemoeien. Zij eiste dan ook verplicht re- classeringstoezicht voor de Leidenaar. Die vond dat prima. Zijn raadsman kon zich goed vinden in de dóór de aanklaagster geëiste straf. De Leidenaar werd in het ver leden reeds veroordeeld voor heling, ge weldpleging, zakkenrollen en braak. Uitspraak op 1 november. leiden - De capaciteit van de af valwaterzuiveringsinstallatie in Leiden-Zuidwest wordt verdub beld. Over zes tot acht jaar is de operatie klaar. De uitbreiding is nodig omdat het Hoogheem raadschap voor Rijnland het ri oolwater uit Wassenaar en Leid- schendam/Voorburg gaat zuive ren. Met het besluit tot uitbreiding van de installatie aan de Voor- schoterweg maakt Rijnland een einde aan een conflict met Delfland. Dit naburige hoog heemraadschap zuivert nu nog het rioolwater uit Wassenaar en Leidschendam/Voorburg. Rijn land denkt met een eigen in stallatie goedkoper uit te zijn. De bouwplannen van Rijnland zijn nog niet vastomlijnd, maar zullen in elk geval op eigen ter rein plaatsvinden. ,,Aan welke kant de bassins komen te lig gen, weten we nog niet", zegt woordvoerder C. Meijer van het hoogheemraadschap. „We zijn nog in onderhandeling over de plannen." Behalve een bouw vergunning heeft Rijnland een milieuvergunning nodig en is een bestemmingsplanwijziging vereist. „We zullen de normale procedure doorlopen en vol gend jaar een bewonersavond voor de buurt plannen waarin we alles toelichten." Omwonenden van de zuive ringsinstallatie aan de Voor- schoterweg hoeven niet te vre zen voor stank, zo verwacht Rijnland. „De buurt zal weinig merken van de uitbreiding, be halve dan tijdens de bouwwerk zaamheden", aldus Meijer. „We hebben in het verleden van al les gedaan om stank voor de buurt te voorkomen: bij geen enkele andere installatie is daar zoveel aandacht aan geschon ken. Bij de uitbreiding spreekt het vanzelf dat we, volgens de laatste milieueisen, voorzorgs maatregelen nemen om over last te voorkomen." Met de aansluiting van Wasse naar en Leidschendam op het waterzuiveringssysteem van Rijnland komt een einde aan een historische situatie. Sinds begin jaren zeventig stroomde het rioolwater uit Zoetermeer, Leidschendam en Wassenaar naar de zuiveringsinstallatie Houtrust in Den Haag. Die in stallatie is in beheer bij Delf land. Rijnland betaalde altijd voor de verwerking, tot beider tevredenheid. De situatie is echter veranderd door de geplande bouw van een nieuwe installatie door Del fland. Rijnland wil daar niet aan meedoen, omdat waterzuive ring daardoor te duur zou wor den. Teleurstelling over bezuinigingen gemeente Eigenaar Sjaak Veringa van De Waterlijn is het niet eens met de uitslag van de koffietest in het Algemeen Dagblad. Archieffoto: Hielco Kuipers Eigenaar Veringa is het oneens met koffietest AD door Eric-Jan Berendsen vervolg van voorpagina leiden - Sjaak Veringa, mede eigenaar van horecagelegen heid De Waterlijn aan de Prin- sessekade, laat zich liever spar telend naar de slachtbank lei den dan weerloos. Bij de jaar lijkse koffietest van het Alge meen Dagblad die donderdag 28 oktober in die krant ver schijnt, scoort De Waterlijn met een rapportcijfer 4 een uiterst bescheiden 42ste plaats uit 63 bezochte zaken. En dat is reden voor Veringa om gratis koffie te schenken. Het juryrapport dat het AD af drukt, liegt er niet om. „Bran derige, bittere smurrie in een smoezelig servies. Brengt de stoelgang op gang. Voor ieder een die wil genieten van het uit zicht is dit een uitstekende loca tie. Wel even thuis de thermos- kan vullen voordat u gaat." Veringa heeft zo zijn vraagte kens bij de koffietest. „Wij be staan hier 13 jaar en hebben in die periode een miljoen bakken koffie verkocht, heb ik uitgere kend. Dan kun je toch geen slechte koffie verkopen. Dan had de bruine smurrie hier van de muur moeten druipen, als je het AD moet geloven." Veringa, die niet weet wanneer het AD bij hem is langs ge weest, vindt dat de consument zelf maar moet beslissen of zijn koffie goed is. „Ik zeg altijd maar: iedereen heeft verstand van koffie of niemand. Net zo als dat het geval is bij het weer. Laat de mensen zelf maar uit maken of die krant gelijk heeft. En toevallig hebben we hier ook nog eens een nieuw ser vies." Daarom krijgt iedereen, even tueel met partner, die het Alge meen Dagblad van 28 oktober meeneemt met daarin de kof fietest een gratis kopje koffie bij De Waterlijn. Deze aanbieding geldt ook voor lezers van het Leidseh Dagblad, de Volkskrant en de Telegraaf maar dan vanaf vrijdag 29 oktober. De aanbie ding geldt tot en met dinsdag 2 november. „Ik hoop dat het hier zwart staat van de mensen", aldus Veringa. „Het maakt me niet uit wat het kost, maar laat mensen dan zelf maar beslissen hoe mijn koffie smaakt. Verder doet die test mij niet zo veel. Ik zou tegen het AD willen zeggen dat ze zich maar eens drukker moeten maken over hun eigen oplage dan over mijn koffie." Een woordvoerder van het AD bevestigt de klassering en de inhoud van het juryrapport. Verder wil hij nog niet op de test ingaan. „Maar de reactie van meneer Veringa getuigt van sportiviteit." door Robbert Minkhorst leiden - Het groen in de stad kan amper met minder geld toe - en datzelfde geldt eigenlijk voor verkeersveiligheid. De voorgenomen bezuinigingen zijn onverstandig, vinden orga nisaties in Leiden. „Teleurstellend", vat Alex van Loon van 3VO in Leiden zijn commentaar op de begroting 2005 van de gemeente samen. Burgemeester en wethouders willen verkeersmaatregelen rond de invoering van 30-kilo- meter gebieden en de nieuwe voorrangsregel voor fietsers de komende jaren niet uitvoeren. Dat scheelt de gemeente 1,6 miljoen euro. „Leiden was altijd een voorlo per op het gebied van verkeers veiligheid. Die rol is de stad nu aan het verspelen", zegt Van Loon. „Als de gemeente veilig heid zo hoog in het vaandel heeft, is dit knap triest. De gel den van het rijk die voor Duur zaam Veilig in het verkeer be schikbaar zijn, heeft de ge meente de afgelopen jaren niet volledig besteed. Ze was dus al een achterstand aan het op bouwen. Terwijl Leiden verge leken met andere steden ge middeld nog erg slecht scoort op het gebied van verkeersvei- Er zijn kwesties die als e?n eeu wig vraagteken boven de stad hangen. Is de Leidse bevolking echt zo dom? Wie is de rijkste man van Leiden? Kun je het grachtenwater drinken? De ru briek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die elke Lei denaar zich wel eens stelt. Afle vering 32: Komt Leidse kaas ook echt uit Leiden? Een roodbruine korst, komijn- zaadjes en een ronde vorm met één scherpe hoek: daaraan her ken je de echte Leidse kaas. Zijn smaak: droog en pittig. Het klinkt als een slimme marke- tingtruc die onze onstilbare honger naar nieuwigheid en af wisseling moet stillen, maar niets is minder waar. De karak teristieken van de Leidse kaas bewezen al in de Gouden Eeuw hun nut. In de tijd dat de Nederlandse VOC-schepen de hele wereld over gingen, was er behoefte aan voedzaam proviand voor onderweg. De kazen die aan vankelijk meegingen naar Azië bedierven snel, dus stapten de zeevaarders al snel over op ma gerder kaas: beter houdbaar, maar minder smakelijk. Met komijn, net ontdekt in Marokko en Malta, kon de magere kaas toch op smaak worden ge bracht. Zo is het ontstaan van de Leidse kaas weliswaar verklaard, maar de rode korst nog niet. Maar ligheid." Van Loon wijst er nog op dat bij verkeersprojecten het rijk voor iedere miljoen er zelf 400.000 euro bijlegt. Leiden loopt het ri sico subsidie mis te lopen, denkt hij. De verkeerskundige vraagt zich af 'wat in Leiden met deze projecten gaat gebeu ren, en met de rijkssubsidie'. Volgens het eigen verkeersvei- ligheidsactieplan moet de ge meente de komende jaren nog een aantal wegen onder han den nemen. 3VO in Leiden maakt zich bijzonder zorgen over de verkeersveiligheid rond de scholen. Tim van Houten, voorzitter van de wijkraad Stevenshof, deelt die angst. „Als plannen niet doorgaan, treft dat vooral schoolkinderen en fietsers", verklaart hij. Van Houten vraagt zich af 'hoe je überhaupt moet bezuinigen op veiligheid'. In zijn oren klinkt het tegenstrij dig. „Ik zou heel voorzichtig zijn met het snijden in ver keersveiligheid." De bezuinigingen op het groen onderhoud vindt hij zonde. „Het is de sjeu die er vanaf gaat. De Stevenshof is al een jonge wijk. Het groen is erg laag en plat. Het zou jammer zijn als dat minder aandacht krijgt. Bo vendien vraagt het wijkpark door de lage waterstand veel onderhoud. En de extra par keerplaatsen in de wijk moch ten niet ten koste gaan van groen. Ik vrees dat dat nu van zelf toch zal gebeuren, omdat het gras straks slecht onder houden wordt." „Leiden is al niet erg groen en het groen is niet erg bijzonder reageert Stans van der Veen van de Hortus Botanicus. „Juist de verscheidenheid aan groen is het mooiste wat een stad op dat terrein kan laten zien. Straks wordt het alleen maar meer van hetzelfde. We zien met lede ogen aan dat het minder wordt." De afgelopen jaren is al bezuinigd op het groen in Lei den, 'en dat is te zien', zegt Van der Veen. „Veel zorgen baart ons het Plantsoen. De situatie daar is voor een deel aan min der onderhoud te wijten." Het korten op het schoonma ken van de stad (100.000 euro per jaar) valt slecht bij zowel Van Houten als Jaap van Meij- gaarden, voorzitter van de wijk- vereniging Pancras-West. De Stevenshof kampt met 'veel zwerfvuil, vooral rond het win kelcentrum'. Van Meijgaarden: „Het groen en het vuil vragen eerder meer dan minder aan dacht. Vanuit toeristisch oog punt is minder onderhoud aan bijvoorbeeld de Burchtheuvel niet gewenst. Het is ook niet te verkopen dat groot vuil dagen lang in de nissen van de buiten muren van de Hooglandse Kerk blijft staan. In de wijk staan al te weinig vuilnis- en glasbak ken. En wat betreft het schoon maken van de stad na de markt: heel veel troep waait de wijk in en daar komt het veegwagentje niet." I Mijn wereld, mijn krant. I LeidschÖ Dagblad Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 1 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makk<d4jk (en 1 J snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! J I Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro (€56.70) 1 I I I Naanv DM V l I I I Adres: l Postcode/Plaats: Telefoon:(l.v.m bezorgcontrole) J j Geboortedatum: j e-mailadres: I J Bank/girorekeningnummer* j 1 Handtekening: I II I Uitsluitend bij automatische Incasso. BVP4 i Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidseh Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1 711 E-mail. lezersserviceiahdc.nl of surf naar www.Ieidschdagblad.nl J Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de 1 krant vindt u nadere Informatie l Mijn wereld, mijn krant. LeidschÖ Dagblad Alleen kazen die op de juiste manier bereid en in de Leidse regio geproduceerd zijn mogen de naam Boe- ren-Leidse dragen en een rode korst hebben. Foto: Dick Hogewoning ook die oorsprong blijkt bij de Nederlandse zeevaarders te lig gen. Kaas wordt eigenlijk altijd verpakt in een korst van biest, de eerste melk die een koe geeft na het kalven. Maar in Peru stuitten de Nederlandse ont dekkingsreizigers op Annatto- zaad. Dat zaad geeft een rode kleur en de plaatselijke bevol king gebruikte dat om etenswa ren die lang bewaard moesten worden in te verpakken. En dus werden die zaden ook uitgepro beerd op de Leidse kazen die meegingen op reis. Vandaar de rode korst. De Leidse kaas, zo genoemd omdat in die tijd vrij wel alle kaas in het gebied tus sen Den Haag en Haarlem werd geproduceerd, was geboren. Die Leidse kaas bestaat nog steeds, al luidt de officiële naam inmiddels 'Boeren-Leidse kaas met sleutels' en is hij sinds 1992 wettelijk beschermd door de EG. Alleen kazen die op de juiste manier bereid en in de Leidse regio geproduceerd zijn mogen de naam Boeren-Leidse dragen en een rode korst heb ben. Een erkende kaas herken je aan het insigne van gekruiste sleutels dat in de rode korst is gedrukt. In de omgeving van Leiden (maar niet in Leiden zelf) houden nog vijftien boer derijen zich bezig met de pro ductie van Boeren-Leidse ka zen, onder meer in Zoeterwou- de, Hoogmade, Warmond en Woubrugge. Zij leveren aan winkels in het hele land. Daar bij moeten zij soms concurre ren met Leidse kaas uit de fa briek. Want, inderdaad, die is er ook. Het verschil? Kazenmaak- ster Ina Versteegen uit Zoeter- woude: „Wij maken onze Boe ren-Leidse met rauwe melk, di rect van de boerderij, de fa- briekskaas wordt met gepasteu riseerde melk gemaakt. En Leidse fabriekskaas mag geen rode korst hebben. Smaakver schil? Ik zou het eerlijk gezegd niet weten. Ik hoef zelf natuur lijk de deur niet uit voor een lekkere kaas. Van klanten hoor ik wel dat onze kaas veel am- bachtelijker smaakt." Versteegen karakteriseert de Boeren-Leidse als een 'kaas met pit', die wat harder en hartiger is dan Goudse kaas. „Onze ka zen hebben een vetgehalte van zo'n 30 procent en smaken, in tegenstelling tot wat veel men sen denken, volkomen anders dan de 'gewone' volvette komij nekaas" Volgens Versteegen is de Leidse kaas uit de fabriek op de markt gekomen toen er meer aandacht kwam voor lightproducten, nu pakweg vijf tien jaar geleden! Veel Leidse fabriekskaas komt uit de Frico- fabriek. En nee, die staat niet in Leiden, maar in het door-en door Friese Dronrijp. U bent gewaarschuwd. Nienke Ledegang Zelf een kwestie indienen? Mail naar re- dactie.ld@hdc.nl onder vermelding van Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13