LEIDE Leiden in top twintig Nederlandse winkelsteden REGIO Hondenverbod op kinderspeelplaatsen Qi/STUDIE EN BEROEP Leidenaar postuum gedecoreerd met Verzetsster Oost-Azië leer kennis over Rusland verkleint de afstand een beetje' lah wil het!' wordt onder Leidse Turken niet langer gehoord Consumenten missen vooral trendy speciaalzaken BEZOEK DE BEURS!!! etbalhistorie in ng Oud-Leiden H- Betaald voetbal heeft - iden nooit vaste grond on- ie voeten gekregen. Op uit- ging van de Vereniging Leiden doet Ruud Paauw, Lbi journalist en voormalig j ,j net-hoofdredacteur van eidsch Dagblad, morgen- st( |d een poging om hiervoor |j ferklaring te geven. Paauw )'n entreert zich in zijn lezing im e geschiedenis van de Leid on etbalwereld in de twintig je iuw. De bijeenkomst is in st olkshuis aan de Apothe- lijk. De toegang is gratis, ang 20.00 uur. rhuizing van logie duurder' N-Verhuizing van de op- ig biologie van de Univer- Leiden naar het Gorlaeus- ii is drie maal duurder dan icht. In plaats van 23 tot üjoen euro worden de kos- m? fschat op 80 miljoen. Eer- B (j it jaar werd de verhuizing tg] senteerd als goedkoop al- ejp tiefvoor nieuwbouw. Di- ir bedrijfsvoering Gert-Jan bai elden verwacht nog deze Uei d alternatieve plannen, ;ab e Statenlid ei r molens ev igd - Het Lissese Statenlid G. ;se èelen (SGP/ChristenUnie) ids it de provincie een Delta- de ipstelt voor de Zuid-Hol te i e molens. Er is veel ach- ioc llig onderhoud. Onlangs ggf (lekend dat de Gerewip- ;rb in Hazerswoude er aan toe is. Volgens Van ine 'zou het vreemd zijn' in er iet Jaar van de Molen te rot als de overheid zich het te ide molens niet aantrekt, rei - maandag l8 oktober 2004 Rl door Wilfred Simons leiden - Van de twintig beste winkelsteden in Nederland bezet Leiden een negentiende plaats. Alhoewel 2004 voor veel Leidse winkeliers geen goed jaar dreigt te worden, zijn zij in meerder heid toch optimistisch gestemd voor 2005. Dit blijkt uit een on derzoek van de afdeling bedrijfs- onroerendgoed van de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM). De makelaars van de NVM we ten vaak onvoldoende welke perspectieven zij kunnen voor spiegelen aan potentiële kopers en huurders van bedrijfspan den. Om de dienstverlening te verbeteren, hield de makelaars vereniging een grote, landelijke enquête onder consumenten en zelfstandige ondernemers. Daaruit kon de NVM onder meer een rangorde van 'beste winkelsteden' opstellen. Am sterdam staat op één, Utrecht op twee, Haarlem op negen. Leiden bungelt in die toptwin- tig onderaan, maar alleen al het feit dat de stad - naar inwoner tal de 21ste van het land - in die lijst voorkomt, is volgens woordvoerder Marijn Snijders van de NVM 'op zich mooi'. Po sitief is vooral het historische centrum, de sfeer die Leiden als studentenstad uitstraalt en het ruime aanbod van vooral res taurants. Belangrijker is dat Lei den potentie heeft om met rela tief ldeine verbeteringen door te stoten naar de dertiende plek, waarop nu Alkmaar prijkt. Consumenten stellen drie con crete verbeteringseisen aan de Leidse binnenstad. De sfeer en de inrichting van de binnenstad moeten verbeteren. De Leidse winkelstraten zijn te rommelig en vaak vies. Het uiterlijk van veel winkels is gedateerd. Ver der vinden consumenten dat de binnenstad niet goed genoeg bereikbaar is. Tot slot missen de consumenten 'diversiteit' - trendy speciaalzaken met bij zondere producten. „Juist de steden in de toptien onder scheiden zich op dit punt van de andere", zegt Snijders. „In dat opzicht heeft Leiden echt nog een lange weg te gaan. Het verschil tussen Leiden en de nummer 9, Haarlem, is voorals nog niet te overbruggen." Uit het onderzoek blijkt ook dat bijna twintig procent van de Leidse consumenten in de stad woont. Zij kiezen voor Leidse winkels niet zozeer omdat ze zo goed zijn of aan de vraag vol doen, maar omdat ze 'nabij' zijn. Hierin wijkt het Leidse koopgedrag volgens Snijders radicaal af van het landelijke beeld. „Landelijk dragen de ei gen inwoners voor slechts zes procent bij aan de omzet in de stad", zegt hij. „Dat moet in Leiden echt verbeteren. Men sen van buiten de stad geven namelijk veel meer geld uit dan de eigen inwoners." Snijders wijst op het voorbeeld van Utrecht, dat 'extreem belang rijk' is geworden voor Midden- Nederland. „De positie van de winkeliers is daar ijzersterk." Snijders denkt dat de dertiende plaats haalbaar wordt door uit voering van het Aalmarktplan en versterking van het Cen trummanagement. De komst van de Rijn Gouwe Lijn verbe tert de bereikbaarheid van het centrum voor bezoekers van buiten. Maar om verder door te klimmen naar de toptien, moe ten de Leidse winkeliers en ho- reca-ondernemers zelf de han den uit de mouwen steken, al dus de NVM-woordvoerder. De Haarlemmerstraat, zaterdagmiddag. De Leidse binnenstad kan met relatief kleine verbeteringen doorstoten naar de dertiende plek. Voor al de sfeer en de inrichting van de binnenstad moeten daarvoor verbeteren. Foto: Hielco Kuipers Nederlandse overheid kon verzetsheld uit Nederlands-Indië niet vinden door Wilfred Simons leiden/Arnhem - Leidenaar Willem Kok (1901-1954) is za terdagmiddag postuum gede coreerd met de Verzetsster Oost-Azië. Zijn zoon J.M. Kok nam de onderscheiding in het militair tehuis Bronbeek in Arn hem namens zijn vader in ont vangst. Willem Kok was al in 1951 door koningin Juliana on derscheiden, maar de rijksover heid kon hem destijds nergens vinden. Dankzij de naspeurin gen van de Haagse genealoog Martin Spaans kon dit 53 jaar later worden goedgemaakt. Genealoog Spaans stelde de af gelopen jaren een boekje sa men waarin hij zoveel mogelijk genealogische gegevens bijeen bracht over 470 mensen die tussen 1949 en 1954 de Verzets ster Oost-Azië ontvingen. Deze speciale onderscheiding stelde de Nederlandse overheid in voor moedige mensen die zich tijdens de Tweede Wereldoor log in Nederlands-Indië hadden onderscheiden. Tijdens zijn speurtocht ontdek te hij dat gedecoreerde Willem Kok de onderscheiding nooit had gekregen. Vermoedelijk heeft hij zelfs nooit geweten dat de koningin hem wegens hel denmoed had onderscheiden. „De kanselarij der Nederlandse Orden deed navraag naar hem in Indonesië. Zij kreeg daar te horen dat hij naar Australië was geëmigreerd. De ambtenaren hebben echt intensief naar hem gezocht, in Australië, in Nieuw- Zeeland, in Indonesië en zelfs in Canada, maar hij bleef on vindbaar. Uiteindelijk is het zoeken gestaakt. De namen van de gedecoreerden zijn in een wat stoffig archief]e terechtge komen." Spaans, die op het Centraal Bu reau voor Genealogie werkt, vond echter een vooroorlogs adres van Kok. „Dat was mijn eerste aanknopingspunt. Van daaruit ben ik gaan zoeken en uiteindelijk ontdekte ik dat hij in 1951 was gerepatrieerd en in Leiden was gaan wonen. Ik heb vervolgens contact gelegd met zijn zoon, die nog altijd in Lei den woont." Willem Kok was instrumentma ker. Tijdens de Tweede Wereld oorlog onderhield hij de rönt- genafdeling van het ziekenhuis Tjimahi, dat deel uitmaakte van het interneringskamp Baros. Hij slaagde erin om een radio te maken die hij verborg in een gat in de muur. Daarmee luis terde hij geregeld naar Radio Oranje en de BBC. Het oorlogs nieuws gaf hij door aan de ge- interneerden en dat was goed voor het moreel in het kamp. Het bezit van een radio was na tuurlijk verboden en dus liep hij grote risico's, waarvoor de rege ring hem naderhand wilde be lonen. Spaans noemt het merk waardig dat hij nooit werd ge vonden en is blij dat het na zo veel jaar toch nog een beetje goed kan komen. „In het meest waarschijnlijke land waar hij kon zijn, Nederland, is nooit gezocht." leiden - Honden zijn niet langer welkom op Leidse kinderspeel plaatsen, speelweiden en zand bakken. De gemeente begint een campagne om hondenbe zitters ervan te overtuigen dat de poep van hun viervoeters veel overlast en ergernis veroor zaakt. Het verbod is sinds vorige week van kracht. De gemeente maakt met posters hondenbezitters attent op de regel. Daarnaast brengt de politie de diereneige- naars de komende twee weken van de maatregel op de hoogte. Na die periode worden overtre ders beboet. Onder het motto 'Hondenpoep is vies en kan ziekten veroorza ken, ruim het dus op' hangen vanaf morgen posters in de stad. Ook kunnen Leidenaars onder meer op het stadhuis en Stadsbouwhuis een poster af halen. De gemeente brengt sa men met wijkraden en buurt verenigingen de meest notoire 'hondentoiletten' in kaart. Op deze plaatsen - ongeveer ze ventig- controleert de politie extra op naleving van de regels. Isische school in Leiden verbreedt het onderwijs in Zwirs Met opengeslagen boe- iteren de leerlingen van tter ische school aandachtig in docente. Zij legt in het ti uit wat zij kunnen ver in van het onderwijs aan (straat 77. De Poesjkin- voor Taal en Kunst gisteren de deuren in centrum Leiden-Noord. s de les spreken we uit- 1 Russisch", zegt docen- itiatiefneemster Natalie (42). „We leren onze jen over de taal, kunst en iS uit Rusland en Oost- 5 Meer kennis over de SIS' verkleint de afstand een Bewoont vijf jaar in Lei- varing in het lesgeven j op aan universiteiten in d en de Universiteit Zoals de Russin ver- b, bleef het gisteren met lingen rustig. „Het was te dag", zegt ze. „Boven- hetvakantie. Inde toe- Mg erwachten we meer en." >ol is vernoemd naar de ende-eeuwse Russische £|V Alexander Poesjkin. Er drie jaar Russisch onder- Leiden, maar de nadruk 'tal op taalbeheersing, ii wil het onderwijs ver baar zoveel mogelijk as pecten van de Russische maat schappij. Onder meer geschie denis, literatuur en schilder kunst passeren aan de Drift straat de revue. Op zondag geven vier docentes tussen elf uur 's ochtends en twee uur 's middags les. Zij hebben ieder een eigen vakge bied on stellen zelf de lessen sa men. „Daarnaast hebben we gastdocènten, voor bijvoor beeld les over het theater", zegt Baraban. „Drie uur per week is kort, maar we geven de leerlin gen ook huiswerk mee." De Poesjkin-school, die geen religieuze achtergrond heeft, wil geen grote bijdrage van de ouders vragen en krijgt geen subsidie. „We hebben wel con tact met de Leidse politiek en die staat open voor samenwer king. Gemeentelijke subsidie zit er voorlopig nog niet in." De achtergrond en afkomst van de leerlingen verschillen veel van elkaar. Sommigen wonen pas kort in Nederland. Anderen zijn hier geboren. Ook de socia le en economische positie van de ouders van de jonge Russi sche Nederlanders verschilt sterk. De één is docent op de universiteit, de ander zoekt asiel. Het enige dat ze gemeen hebben is dat ze in of rond Lei den wonen en een Russische achtergrond hebben. Ook de redenen om naar de Taalles, zondagmiddag op de Russische school in Leiden-Noord. Vier van de - voorlopig - zes leerlingen buigen zich over het lesmateriaal dat de juf heeft gemaakt. Foto: Taco van der Eb Poesjkin-school te gaan, varië ren per leerling. Sommige leer lingen worden door hun ouders gestuurd, anderen offeren graag hun vrije zondag op voor de lessen. Zij willen alles weten over de taal, cultuur en geschie denis van Rusland. De negenja rige Maxim volgt de lessen om dat hij in de toekomst mis schien naar Rusland wil verhui zen. „Thuis spreken we bijna alleen Nederlands. Ik kom naar de Poesjkin-school om mijn Russisch te verbeteren", zegt hij. „Vooral het schrijven vond ik eerst erg lastig, maar dat gaat albeter." Voor Russen en andere Oost- Europeanen die voor een rela tief korte periode, van ongeveer vijfjaar, naar Nederland ko men, geldt volgens de docente een andere reden. „Om niet de binding met Rusland te verlie zen, komen zij naar onze school. Ze hopen hier mensen met dezelfde achtergrond te ontmoeten." Voor die groep heeft de school dus vooral een sociale functie. De school volgt de actualiteit in Rusland op de voet. Op 2 okto ber was er een herdenldngs- dienst voor de slachtoffers van het gijzelingsdrama in Beslan. In samenwerking met basis school De Viersprong en de muziekschool dansten, zongen en schilderden de Poesjkinr leerlingen om hun Russische leeftijdsgenoten te steunen. Ook werd er speelgoed ingeza meld en konden bezoekers een brief schrijven of tekening ma ken. Verder probeert Baraban kinde ren uit Beslan voor een korte vakantie naar Nederland te ha len. Die reis staat gepland voor mei volgend jaar. „We hebben al contact met Beslan, maar moeten nog veel regelen. Er moeten gastgezinnen zijn om de kinderen op te vangen en we moeten een programma sa menstellen om de kinderen te vermaken." •e "J ;xve Bezoek de beurs voor informatie over: Studie Opleiding Wegen naar werk Banen Reïntegratie Lezingen workshops Bel of mail voor meer informatie: Rian Ramaekers van OGZ: 040 - 297 94 94, rian@ogz.nl of kijk op www.ruimbaan.nl OQZ Leidsch Dagblad idcojjege wellantcollege CarCjCarc R0f* i van Amnesty International te gast bij vereniging Hitib in Merenwijk De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I Bi Ja. ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste I 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en l J snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! 1 per acceptgiro (€56.71 s|<" 'red Simons Opvattingen over op en onderwijs zijn on- ten net zo rijk gescha- s onder Nederlanders, k gistermiddag tijdens inkomst van Leide- n Turkse komaf en le- jlAmnesty International, pssieerden met elkaar psenrechten in het ont- jscentrum van de Turk- ging Hitib aan het Ek- p de Merenwijk. uhtenorganisatie Am- "national telt in Lei den twee afdelingen: één in het centrum en één in de Meren wijk. De centrumafdeling, die ruim 55 mensen telt, gaat ge bukt onder haar exclusief 'wit te' karakter. Mensenrechten zijn immers universeel. Toch vindt Amnesty International amper weerklank onder Leidse Turken en Marokkanen. Leden Sjaak Koot, Rosalind Hamilton en Loes Kaspers hebben daar om de werkgroep 'Dissolving Borders' opgericht om ook mensen uit andere culturen bij Amnesty te betrekken. De bijeenkomst met bijna vijftig leden van de culturele vereni ging Hitib was gisteren een groot succes. De Leidse Turken vonden het leuk om met de Amnesty International-sympa thisanten van gedachten te wis selen over onderwerpen als participatie, discriminatie en gelijke toegang tot onderwijs. Alleen het tafeltje 'loverboys' bleef leeg. Dat onderwerp boeit de leden van Hitib kennelijk onvoldoende. De Turkse gemeenschap in Lei den is ongeveer 1200 families groot. De meeste gezinnen ken nen elkaar wel. Er zijn beslist verschillen, in herkomst, maar ook in de mate waarin zij de Nederlandse samenleving om armen. Er wonen in Leiden Turken uit Istanbul. Zij voelen zich modern, willen liever niet dat hun kinderen partners uit Turkije halen, zij laten hun dochters uitgaan als zij dat wil len. Er zijn ook Turken van het platteland, die conservatiever zijn en meer vasthouden aan de hoofddoek. Toch ontwikkelt de Turkse sa menleving in Leiden zich on miskenbaar in westerse rich ting, menen drie spraakzame vrouwen die aan een tafeltje praten over 'het recht op on derwijs'. Natuurlijk is onderwijs belangrijk, het is 'de gouden armband om je pols', zeggen ze. Vroeger konden vrouwen met het geld dat zo'n armband opleverde, een zelfstandig be staan opbouwen. Nu vervult een opleiding die rol. De echte patriarch die zijn vrouw en kinderen beveelt, is in Leiden 'al tien jaar uitgestor ven'. Ook Turkse ouders leggen uit en onderhandelen. Ze leren meisjes 'nee' te zeggen als jon gens ze iets vragen wat ze niet willen, net als autochtone ou ders doen. „Vroeger had je wel strenge vaders die meisjes thuis hielden met het argument: 'Al lah wil het!"', zegt één van hen. Ze trekt er een vrome blik bij, heft haar ogen ten hemel en steekt een wijsvinger in de lucht. De andere vrouwen grin niken. Ja, zulke vaders hebben zij ook gehad. Maar dat werkt anno 2004 niet meer.Als je meisjes opsluit, houd je ze on wetend. Vroeg of laat gaat het toch fout. Je kunt ze beter uit leggen waaróm iets niet goed I Ik betaal automatisch (€56.20) I Naam: I I Adres: J Postcode/Plaats: J Telefoon: J Geboortedatum J emailadres J Bank/girorekeningnummer* l Handtekening I Uitsluitend bij automatische incasso I I J E mail lezersservice@hdc nl of surf naar www.leldschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch O. Dagblad 1 txvnrniniilroli-)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7