Hevige gevechten rond Fallujah BUITENLAND Gewonden bij ongeval kabelbaan Sojoez handmatig gekoppeld aan ISS Gesprek Sharon met kolonisten grote mislukking Belangrijke doorbraken gemeld in strijd tegen malaria 'Blair zegt in het geheim VS plaatsing antiraketsysteem toe' Agent schiet collega dood Verkiezingsshow Moore niet op tv Hulp Irakezen gevraagd bij zoektocht naar Brit Bigley Elf onthoofdingen op één dag Alpen onder dunne witte deken r Bush geen idaat 2008 cton - Gouverneur Jeb Florida, de broer van jikaanse president, doet nee aan de presidentsver- igen van 2008, ongeacht slag van de verkiezingen november. Dat heeft hij en gezegd tegen de televi- ider ABC. „Ik ga niet voor esidentschap in 2008. er verstoort mick: een dode ibest - Een bruine beer zaterdag aan de rand van emeense plaats Brasov ersoon gedood en negen ind. Het dier verstoorde cknick. Ook het ambu- tersoneel werd aangeval- gewonden zijn er slecht ie. Bruine beren vertonen rel vaker aan de rand van d, op zoek naar eten in af- itainers. ïese satelliet rboort huis 6 - Een Chinese satelliet is ugkeer naar aarde per on- erechtgekomen op een ïuis in het zuidwesten :t land. De klap verwoeste bouw in de provincie in, maar volgens Chinese nedia raakte niemand ge en werd ook de caspule et beschadigd. De neer- te sonde was onderdeel n wetenschappelijke sa- die achttien dagen rond de had gedraaid. wil af van de in Spain' - De gewelddadige Bas- afscheidingsbeweging st van Baskische onder- jen dat zij niet langer op n vermelden dat hun len in Spanje zijn ge- De ETA strijdt voor een ;elijke staat in het van Spanje en zuid- tan Frankrijk. De bewe- ift tal van Baskische on- ners geschreven dat zij leen de gebruikelijke 're- belasting' (protectiegeld) maar ook weglating van nelding 'made in Spain' (producten. Rjeisische arts e op kinderen umpur - De politie in heeft een traditionele heer gearresteerd die he experimenten uit- [op kinderen. Hij zou de poontjes hebben ont- t gevangen hebben ge il. Een 14-jarige jongen en gevangenschap van nden had weten te en, diende een aan- tegen de 52-jarige genezer zou veelvuldig nenten op hem hebben erd. Bij huiszoeking jagenten ten minste 1 andere kinderen aan neens waren ontvoerd. i-Marseille fGV: 19 euro De Franse spoorweg- iappij SNCF wil vanaf otgoedkope tickets voor snelheidstrein TGV op aanbieden om de con- r ie de loef af te steken. emet de luxe trein van 2 aar Marseille zal dan ar 19 euro kosten, lis bekendgemaakt dat peid op trajecten van in "0 kilometer omlaag- I gevolg van achterstallig ud aan het spoor. nstructie met liret mislukt 'brussel - Een recon- van een ontvoering 'Franse Dutroux' Mi- imiret heeft gisteren pheldering opgeleverd. P;eval ondanks de g van Fourniret en slf. aldus de politie. d in hoogste j n' Venezuela Een grote brand heeft verdiepingen ver- het hoogste gebouw :uela in Caracas, Tor- tstelijke toren). Toen uitbrak, was niemand irdiepingen hoge rabber aanwezig. hef JFK eden Pierre Salinger, de I van de voormalige li lanse president John F. is zaterdag op 79-jari- d overleden aan een and. De woordvoerder alist stierf in een zie- nabij zijn woning in -Franse Le Thor, zo pjn vierde vrouw giste- nd. Salinger werd na d op Kennedy ook I >erder van president öhnson. Hij was de ERe persconferenties eeks liet uitzenden. korouov/anp-afp - De donder dag vanaf de basis Bajkonoer gelanceerde Sojoez is zaterdag ochtend met succes vastgekop peld aan het internationale ruimtestation ISS. Enkele uren later konden de drie ruimterei zigers het zwevende laboratori um binnengaan. Dat heeft het vluchtleidingscentrum in Koro- liov bekendgemaakt. Helemaal vlekkeloos verliep de operatie overigens niet. Vlak voordat de capsule automatisch zou aankoppelen, meerderde het plotseling vaart, waardoor een gevaarlijke situatie dreigde. De Russische kosmonout Sa- lizjan Sjaripov schakelde daar op over op handmatige bestu ring en wist de Sojoez alsnog veilig aan het station te hech ten. De Amerikaanse astronaut Le- roy Chiao en Sjaripov blijven zes maanden in het ISS. Ze zul len het station onderhouden en een veertigtal wetenschappelij ke experimenten doen. Daaron der is een onderzoek naar een vaccin tegen het HIV-virus, dat aids kan veroorzaken. Chiao en Sjaripov zijn beiden van Aziatische origine, waar door hun missie door Russische functionarissen al grappend de 'Oriënt Express' is genoemd. Sjaripov werd geboren in Kirgi zië, terwijl de Amerikaan Chiao van Chinese afkomst is. De derde inzittende van de capsule, de Rus Joeri Sjargin, keert over een week terug naar aarde met dezelfde capsule waarmee de Nederlander André Kuipers een halfjaar geleden naar het ruimtestation reisde. De huidige bemanning van het station, Michael Fincke en Gen nadi Padalka, vergezellen hem. Sinds de ramp met het Ameri kaanse ruimteveer Columbia, anderhalf jaar geleden, is de Russische Sojoez het enige ver voermiddel naar het ISS. De Verenigde Staten onderwerpen hun overgebleven drie space shuttles, Discovery, Atlantis en Endeavour, momenteel aan een grondige renovatie. Een eerste testvlucht wordt op zijn vroegst in mei of juni gehouden. linz/anp - In de Oostenrijkse plaats Gmünden is zaterdag een gondel neergestort van de Grün- bergseilbahn. Volgens Oostenrijkse media vielen er twee gewonden, beiden inzittenden van een vierpersoons cabine. Het gaat om een oudere vrouw en haar kleinkind. De Oostenrijkse zender ÖRF meldde dat bij het ongeval twee gondels betrokken waren. Een lege gondel was losgeraakt en teruggegleden langs de kabel. De cabine knalde tegen een andere gondel met de twee personen erin. De lege cabine stortte on geveer 10 meter naar beneden, niet ver van het beginpunt in het dal. Door de klap gingen de deuren van de bezette gondel open. Het kind viel naar beneden, de vrouw wist zich staande te houden. Zij moest met een helikopter worden gered. De kabelbaan van Grünberg vervoert passagiers vanaf Gmünden, op een hoogte van 432 meter, tot de top van de berg op 1004 meter. In totaal hangen er 26 gondels aan de kabels. wenen-genève/anp-dpa - Met sneeuwval vanaf duizend meter hoogte is in de Alpen de winter in getreden. Door de sneeuwval is de grote St. Bern- hardpas inmiddels voor het verkeer gesloten. De Gotthardpas is alleen nog overdag open. Ook in de Oostenrijkse Alpen moet het verkeer op hoger ge legen wegen rekening houden met beperkingen. Op sommige plekken in Zwitserland ligt al tot 30 centimeter sneeuw. Uit Oostenrijk kwamen berich ten van een sneeuwlaag tot een centimeter of 15. De huidige weersgesteldheid in Zwitserland heeft ook andere gevolgen gehad. Door hardnekkige mist op grote hoogte zijn vele tientallen trekvo gels het spoor bijster geraakt en gestorven door uitputting. Volgens plaatselijke vogelwachten wa ren onder meer zanglijsters slachtoffer. Ook de grazende koeien werden verrast door de weersver andering maar bleven er kalm onder. Foto-. EPA jeruzalem/anp-rtr-afp - Een ontmoeting tussen de Israëli sche premier Ariel Sharon en joodse kolonisten over het om streden terugtrekkingsplan uit de Gazastrook is gisteren een totale mislukking geworden. Koepelorganisatie Yesha van de kolonisten noemde de opstel ling van Sharon in een verkla ring achteraf „een schande De ontmoeting was in het kan toor van de premier in Jeruza lem en duurde twee uur. De vertegenwoordigers van de ko lonisten probeerden Sharon te overtuigen van de noodzaak een nationaal referendum te houden over zijn plannen om volgend jaar alle nederzettingen in de Gazastrook te ontruimen, maar ze kregen nul op het re kest. Volgens een Yesha-verte- gënwoordiger toonde Sharon zich geen enkel moment bereid serieus in te gaan op de voor stellen en .„dreunde hij alleen maar teksten op die zijn advi seurs hadden voorbereid". Het kantoor van Sharon weigerde na afloop van het gesprek com mentaar te geven. De premier heeft al eerder aan gegeven dat hij niets voelt voor een nationaal referendum over het terugtrekkingsplan, voorna melijk omdat het alkmaal te veel tijd gaat vergen. «P door onze correspondent Bob Kroon genève - Inenting tegen malaria leek een even onhaalbare zaak als volledige gene zing van malariapatiënten. Tot nu toe. Binnen een week zijn op beide gebieden belangrijke doorbraken gemeld. Veld proeven in Afrika met een Brits vaccin- prototype bleken bij 52 procent van de proefpersonen effectief, hetgeen door de medische wetenschap als een hoopge vend resultaat wordt erkend. Tegelijkertijd zijn er successen in de speurtocht naar een afdoend genees middel voor reeds besmette patiënten. Dit is van cruciaal belang, omdat de on grijpbare falciparum-parasiet, die de ge vaarlijkste vorm van malaria veroor zaakt, inmiddels immuun is geworden tegen bijna alle gangbare medicamenten - op één na. Dat is het extract van Arte misia, een Chinese plant, die men nu ook elders probeert te telen. De voor raad 'artemisinine' is echter beperkt en duur, zeker voor arme landen in de tro pische malariazone. Maar nu zijn Zwit serse farmacologen er in geslaagd de pa- rasiet-dodende werkstof van het plan tenextract synthetisch te kopiëren, meldt het gezaghebbende vakblad Natu re. Het succesvolle onderzoek werd ge leid door het Zwitserse Tropeninstituut in samenwerking met de farmagigant Roche in Bazel. Volgens het artikel in Nature, verbindt de synthetische Arte- misia-substantie zich met het ijzer in het menselijk bloed tot een dodelijk che misch afweermiddel tegen de malaria parasiet. Maar er is nog meer goed nieuws. Het Zwitserse landbouwproef station Changins bij Genève meldde af gelopen weekeinde een nieuwe variëteit van de Chinese Artemisia plant te heb ben gekweekt, waarvan het extract een tienvoudige concentratie van de para siet-verdelgende werkstof bevat. „Het natuurproduct heeft zijn kwaliteit al be wezen, van het synthetische middel moeten we nog maar afwachten of het geen bijwerkingen geeft," zegt een agro noom van het landbouwproefstation. „Maar zowel van het natuurlijke als het synthetische extract kunnen we nu een grotere productie tegemoet zien. Arte misinine is het enige middel waartegen de falciparum-parasiet geen weerstand heeft.Althans voorlopig. Want malaria experts van de Wereldgezondheidsorga nisatie WHO sluiten niet uit dat de ma laria-parasiet op den duur ook immuni teit ontwikkelt tegen artemisinine. „Voorkomen is in elk geval beter dan ge nezen en daarom zien wij met spanning uit naar een doeltreffend en betaalbaar vaccin tegen een volksziekte die jaarlijks een miljoen slachtoffers eist, vooral on der kinderen," aldus een specialist van de WHO. londen/anp - De Britse premier Blair heeft in het diepste ge heim ingestemd met de plaat sing van Amerikaanse antira ket-raketten op Brits grondge bied. De projectielen maken deel uit van het zogenoemde Zoon van Starwars defensiesysteem, ont hult de Britse krant The Inde pendent on Sunday. Volgens de krant bereikten top diplomaten al in mei overeen stemming tijdens een bijeen komst in Washington. De Britten zouden echter wel hebben gevraagd het akkoord geheim te houden tot na de Britse verkiezingen die naar verwachting volgend jaar plaats zullen hebben, meldt de krant zonder haar bronnen te onthul len. De raketten die vijandelijke raketten uit de lucht moeten kunnen halen, zullen volgens The Independent on Sunday worden geplaatst in Fylingda- les, Yorkshire, in het noorden van Engeland. Dat staat al een radarinstallatie die in het nieuwe systeem zal worden geïntegreerd. parijs/gpd - Een brigadier van politie in de Franse stad Nantes heeft bekend een 34-jarige col lega te hebben doodgeschoten. Het slachtoffer overleed op het hoofdbureau van politie door een kogel in zijn mond. Beiden maakten deel uit van een peloton van de mobiele eenheid die zaterdagavond supporters van de voetbalclubs Nantes en Paris St. Germain uit elkaar moesten houden. Na af loop besloten zes agenten geza menlijk de maaltijd op het hoofdbureau te gebruiken. Aangezien er op het bureau geen alcohol wordt geschonken namen de agenten in ruime mate zelf bier en wijn mee. Vol gens een woordvoerder van het openbaar ministerie hebben de zes 'flink ingenomen'. Wat zich precies op het hoofd bureau heeft afgespeeld is niet duidelijk. Twee mogelijkheden worden onderzocht: een uit de hand gelopen 'spel' a la Rus sisch roulette of een ruzie die zo hoog opliep dat een revolver werd getrokken. new york/anp - De Amerikaan se betaalzender In Demand heeft een verkiezingsshow van Michael Moore geschrapt. Dat meldde ABC News zaterdag. De drie uur durende special, waar in Moores documentaire Fah renheit 9/11 voor het eerst op tv zou worden vertoond, zou op de avond voor de presidents verkiezingen van 2 november worden uitgezonden. In Demand liet weten om onder meer juridische redenen van uitzending af te zien. „Kenne lijk zijn ze onder druk gezet", zei Moore in reactie daarop. De filmmaker is een felle tegen stander van president George Bush. In Fahrenheit 9/11 legt hij verbanden tussen de familie Bush en Osama bin Laden. De timing van de uitzending had hij zorgvuldig geregeld. Onge veer 28 miljoen Amerikanen kunnen de programma's van In Demand ontvangen. Voor Moores verkiezingsspecial had de kijker 9,95 dollar (ruim 8 eu ro) moeten betalen. In Londen werd gisteren tegen de oorlog in Irak betoogd, waarbij de stoet een macaber oorlogsmonument passeerde. Foto: EPA bagdad/anp-afp-rtr - Ameri kaanse grondtroepen hebben gisteren met tanks stellingen van opstandelingen in het oos ten van de Iraakse stad Fallujah bestookt. Volgens getuigen be antwoordden de opstandelingen de beschietingen met mortier granaten. De Amerikanen heb ben hun omsingeling van de stad versterkt om te voorkomen dat strijders ontkomen. Toen de avond inviel, werd het rustiger in Fallujah. Het Ameri kaanse leger trok toen zijn voorhoedes terug. Volgens per soneel van het plaatselijke zie kenhuis zijn vier burgers omge komen, onder wie een kind. In Bagdad hebben opstandelin gen gisteren een mortiergranaat gegooid in een stadion in de wijk Sadr City, waar wapens werden ingezameld. Twee le den van de Nationale Garde en een burger kwamen om en ze ker negen burgers raakten ge wond. In het stadion konden strijders van het Mahdi-leger van de sjiitische leider Muqtada al-Sadr tot en met gisteren hun wapens inwisselen voor geld. De inleveractie was bedoeld om de opstand in de uitgestrekte sloppenwijk te beëindigen. Naar de mening van het Ameri kaanse leger is van een echte ontwapening geen sprake ge weest. Vrijdag werd de inlever actie al met twee dagen ver lengd, maar de duizeiiden stuks zware wapens en munitie die de militieleden zouden hebben, zijn niet tevoorschijn gekomen. Daarom is de inlevertermijn nu verlengd tot en met vandaag. De interim-regering hoopt haar gezag in Sadr City op vreedza me wijze te herstellen. Zij heeft Fallujah echter gedreigd met een groot offensief als de lei ders van die stad de Jordaanse terroristenleider Abu Musab al- Zarqawi en zijn strijders niet uitleveren. Premier Iyad Allawi zei te hopen dat een bestor ming van de stad voorkomen kan worden. Een vredesak koord met de opstandelingen in Fallujah lijkt echter steeds verder weg. Sinds het afbreken van de vre desbesprekingen zijn de lucht aanvallen op Fallujah geïntensi veerd. Zaterdagavond vielen daarbij drie doden. In een ver klaring zegt het Amerikaanse le ger dat de gevechtsvliegtuigen het hadden gemunt op een controlepost van strijders van al-Zarqawi. Die zouden het soennitische bolwerk ten wes ten van Bagdad gebruiken als hun basis, waar zij aanslagen en ontvoeringen beramen. Zaterdagavond hebben opstan delingen in Latifiya, even ten zuiden van Bagdad, negen poli tiemensen gedood. Zij openden het vuur op het busje waarin de negen onderweg waren van buurland Jordanië, waar zij een cursus hadden gevolgd, naar hun'woonplaats Karbala. Lati fiya en andere steden in het zuiden van de regio rond Bag dad gelden ondanks Ameri kaanse troepenversterkingen als zeer gevaarlijk. In Bagdad zijn zaterdag aansla gen gepleegd op zes kerken. In de kennelijk gecoördineerde actie tegen de kleine christelijke gemeenschap ontplofte rond vier uur plaatselijke tijd de eer ste bom. De andere gingen bin nen twee uur daarna af. De explosies veroorzaakten veel schade, maar maakten voor zo ver bekend geen slachtoffers. Begin augustus vielen zeker tien doden bij aanslagen op vijf kerken in Bagdad en Mosul. Die aanslagen hebben de Ame rikanen toegeschreven aan al- Zarqawi. Voor die\van afgelo pen zaterdagmorgen heeft nog niemand zich verantwoordelijk verklaard. bagdad/anp-rtr-afp - Bij de zoektocht naar het stoffelijk overschot van de Brit Kenneth Bigley is de bevolking vein Irak om hulp gevraagd. In een toe spraak op de Iraakse televisie deed de Britse ambassadeur in het land een dringende oproep aan de kijkers om met informa tie te komen. In het Arabisch zei ambassa deur Edward Chaplin dat het „kwellende wachten" op infor matie over Bigley's lichaam de „zware beproeving" van zijn fa milie alleen maar verlengt. De ambassadeur verwees naar de •islamitische vastenmaand ra madan die net is begonnen. „Een tijd voor familie, bezin ning en denken aan je naaste", aldus Chaplin. De 62-jarige Bigley werd half september samen met twee Amerikanen ontvoerd door le den van de groepering Tawhid wa al-Jihad van de Jordaanse terroristenleider Abu Musab al- Zarqawi. De Amerikanen wer den al na enkele dagen ont hoofd. Bigley werd in leven ge laten en deed een wanhopige smeekbede aan de Britse pre mier Blair. Tevergeefs, want ook Bigley werd drie weken na zijn ontvoering onthoofd. Vori ge week werd gemeld dat zijn lichaam ten zuiden van Bagdad is gedumpt, maar er is nog al tijd niets gevonden. dubai/anp-afp - De groep Tawhid en Jihad van Abu Musab al-Zar qawi, de meest gezochte man van Irak, heeft zaterdag beweerd elf leden van de Iraakse politie en Nationale Garde te hebben ont hoofd. Op een van de voornaamste islamitische websites staat dat in een verklaring die aan de groep wordt toegeschreven. .Alleen al vandaag waren onze broeders in staat elf afvalligen, verbonden aan de zogenaamde Nationale Garde en politie, te onthoofden", luidt de verklaring. Volgens de kop van het bericht zijn de moor den gepleegd in de Haifastraat in Bagdad, waar vaak wordt ge vochten tussen Amerikaanse troepen en opstandelingen. A

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5