Harddrugs via haven Rotterdam BINNENLAND 'Mensenrechten Cuba vol in de schijnwerpers door rel' Slachtoffers Enschede wachten al vier jaar op uitkering Hof begint behandeling moord Maja Bradaric 'Zonder paddestoelen sterven de bossen op den duur el toeristen Sj ramtunnel dische dossiers iet grofvuil r overlijdt nishandeling Jhter krijgt elijk ongeluk nd legt laatste ptse boo in as idelaars '"en lijkkist voor taafplaats Drinker drie keer betrapt Smokkel meer dan verdubbeld Ongezond: meer kans op armoe en uitsluiting maandag l8 OKTOBER 2004 uc - Omstreden of niet, d lensenmassa heeft dit d0 linde een kijkje genomen mf zaterdag geopende tram- 111 il in Den Haag. Vooral za- ;zag het op de perrons 1 gloednieuwe onder- *c' se stations zwart van de de Itoeristen, meldde een JSi hoerder van vervoersbe- ITM gisteren. bi oven Het Maxima Me- n Centrum in Eindhoven 'tl ler ongeluk de medische is van een aantal patiën- on het grofvuil gezet. Een isji (ganger vond de dossiers container achter het zie- oj b en gaf ze aan hetEind- 10| tDagbladEen woord- tgi ïr liet weten dat het zie- tjl ishaar oprechte excuses 'dt aan de patiënten. „Pa- tinformatie dient met de te zorgvuldigheid tewor- ïhandeid." - Een achttien Jen oude baby is zater- g in het Sophia Kin- ihuis in Rotterdam be gaan de verwondingen d opgelopen door kieling. Een 21-jarige in- it Bleiswijk, de vriend I moeder van het jongetje, rband met de zaak aan- Ken. Buren en de moeder p politie en de ambulan- st gebeld, omdat de baby klingsproblemen had. icht - Een 24-jarige ichtenaar is in de nacht n |jdag op zaterdag om het .'komen bij een achter- ..door de politie. De poli- nbjde de man controleren na maar i cfeg op de vlucht. Hij ver elf macht over het stuur en k s|0P een fabrieksgevel, toch verder rijden, vepde een politieauto en 't stilstand tegen een it. Beide inzittenden uit de auto geslingerd. r hchoonebeek - De laat- on inele Drentse Boo is za- ea lv°nd door brand ver- Een boo is een histori- erenschuur die vroeger (j Drenthe voorkwam. De 'oo in Nieuw Schoone- tamde uit 1640 en was bestuurslid C. Butter- I stichting de Spiker i Europa. De afgebrande f een beeld van het leven 30| [ïentse moerasgebied. ell1DAL - Wandelaars kre- 5chrüc van hun ,even f tijdens een tochtje door n, en bij Nijmegen een *5 zeU ^gedekte lijkkist en L na een uitvoerige ial ht door de politie bleek 113 3st onderdeel was van pvelspeurtocht. - Natuurbegraaf- fergerbos in het Lim- JSint-Odiliënberg is za- frond in Antwerpen P uitvaartbedrijfsleven pheiden met de intema- runeral Award. Berger- Jlaat uit een bos van 6,5 L zonder omheining. Na- bden kunnen er de laat- jplaats van de overlede- eigen inzicht inrichten. enschede/anp - Slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede wachten al vier jaar op een uit kering van de aansprakelijk heidsverzekering van SE Fire works. Verzekeringsmaatschap pij Allianz zegde vier jaar gele den toe een miljoen euro uit te keren aan slachtoffers. Maar doordat de twee directeuren van de vuurwerkfabriek niet willen tekenen, is er nog geen cent uitgekeerd. Dat zegt mr. D. Kalma, die 250 gedupeerden vertegenwoordigt. Volgens Kalma zijn beide direc teuren bang om hun handteke ning onder het uitkeringsver- zoek te zetten, omdat ze daar door schuld aan de ramp er kennen. De 250 gedupeerden hebben immers een bodem procedure aangespannen om onder anderen de directeuren Bakker en Pater verantwoorde lijk te stellen voor de ontplof fing in mei 2000 in Enschede. Raadsman J. Plasman van di recteur R. Bakker ontkent de aantijgingen van Kalma met klem. „Als de verzekerings maatschappij Bakker een con tract voorlegt, wordt het dezelf de dag getekend. Bakker heeft altijd gezegd onvoorwaardelijk te tekenen voor uitkering van de aansprakelijkheidsverzeke ring aan de gedupeerden. De verzekeraar wil een onaf hankelijke stichting in het leven roepen die het verzekeringsgeld beheert en uitkeert aan de slachtoffers. Volgens Plasman is de voormalig directeur van Fi reworks benaderd om voorzit ter te worden van die stichting. „Hij heeft oprichtingsaktes ge kregen met het verzoek te teke nen. Bakker wil helemaal niet in zo'n stichting plaatsnemen. Hij wil die verantwoordelijk heid niet nemen." Volgens Kalma is het 'absolute onzin' dat Bakker en Pater in een dergelijke stichting plaats nemen en een dergelijk verzoek hebben gehad van Allianz. „Er zijn vijf personen benaderd die geen belangen hebben bij de ramp. Om tot uitkering over te gaan hebben we wel een hand tekening nodig van de polis houders, de beide directeuren." Als de directeuren niet tekenen, hoopt Kalma dat de rechtbank in Den Haag in de bodempro cedure snel uitspraak doet. De raadsman had afgelopen woensdag een uitspraak ver wacht over de verantwoorde lijkheid van de gemeente En schede, het Rijk en SE Fire works voor de ramp, maar de rechter heeft de zaak aange houden tot voorjaar 2005. delfzul/anp - Een 51-jarige hardleerse drinker uit Godlin ze is zaterdagavond in Delfzijl binnen vier uur drie keer aan gehouden en betrapt op het rijden onder invloed. De man werd voor het eerst rond zes uur 's avonds aangehouden op een plein midden in Delf zijl. Hij had bijna drie keer de toegestane hoeveelheid ge dronken. en de politie nam hem zijn rijbewijs af. Anderhalf uur later zag de po litie tie man een straat verder op weer in een auto zitten. Het alcoholpromillage in zijn bloed bleek nauwelijks ge daald. Toch werd hij weer weggestuurd. Rond tien uur trof de politie hem weer in zijn auto. Kenne lijk was hij weer gaan drinken, want het alcoholgehalte in zijn bloed was gestegen. De politie besloot nu tot een efficiënte maatregel en nam de auto in beslag. rotterdam/anp - Bij controles van douane, zeehavenpolitie en FIOD/ECD is in de Rotterdamse haven de afgelopen negen maanden 3300 kilo cocaïne ge vonden. Dat verklaarde de zee havenpolitie Rotterdam zater dag. De hoeveelheid drugs die sinds begin dit jaar in de Rotterdam se haven in beslag werd geno men, is bijna twee keer zo groot als wat er in het hele jaar 2003 werd gepakt. De gevonden drugs hebben een straatwaarde van 150 miljoen euro. De politie sluit niet uit dat de toename van de drugsstroom in Rotterdam te maken heeft met de strengere controles op Schiphol. Bij deze zogenoemde 100-procentscontroles worden toestellen uit een risicoland compleet onderzocht op drugs, inclusief passagiers en bagage. „Het kan heel goed zijn dat smokkelaars vanwege die con troles uitwijken naar de haven, maar wellicht zijn er ook ande re redenen voor", aldus een woordvoerster van de zeeha venpolitie. De controles van de containers in de Rotterdamse haven wor den uitgevoerd door zoge noemde hit and run-container teams. Deze zijn samengesteld uit leden van zeehavenpolitie, douane en FIOD/ECD. De politie pleit voor meer sa menwerking tussen deze dien sten om de pakkans te vergro ten. „De afgelopen jaren is de samenwerking al flink aange haald, maar er zou nog meer nadruk op gelegd moeten wor den", aldus de woordvoerster. arnhem/anp - Het gerechtshof in Arnhem begint vandaag met de beroepszaak tegen de drie jongens, die door de Arnhemse rechtbank zijn veroordeeld voor de moord op de 16-jarige Maja Bradaric uit Nijmegen. De jongens kregen straffen van drie tot elf jaar cel. Zowel het open baar ministerie (OM) als de ver dachten zijn in beroep gegaan. De vwo-scholiere werd vorig jaar november gewurgd. Daar na werd haar lichaam in brand gestoken. Volgens de rechtbank hebben de 19-jarige Goran M. uit Beuningen en de 19-jarige Ferdi uit Nijmegen de moord gepleegd en het lichaam in brand gestoken. Goran M. kreeg acht jaar cel en tbs. Ferdi was volgens de rechtbank volledig toerekeningsvatbaar en kreeg elf jaar cel. De 17-jarige Nijmegenaar Go ran P. wist van de plannen. Hij zat ook in de auto toen de an dere twee het misdrijf pleeg den, maai' heeft volgens de rechtbank zelf niet actief mee gedaan. Hij kreeg drie jaar jeugddetentie. Het OM eiste in hoger beroep aanzienlijk hoge re straffen. Het hof gaat vandaag nog niet inhoudelijk op de zaak in. Dat gebeurt op 18 en 19 november, precies een jaar na de dood van Maja Bradaric. De kinderrechter in Arnhem doet morgen uitspraak in de zaak tegen de 15-jarige harts vriendin van Maja. Het OM ver wijt dit meisje voorkennis, om dat haar vriendje Goran M. haar had verteld over de moordplannen. Paddenstoelen in de Dordtse boswachterij. Linksboven de rusula, rechts de vliegezwam Linksonder boswachter Dick Elings. Foto: GPD/Johan van Gurp (advertentie) door Dick Hofland dorst - De natuur kan niet zonder padde stoelen. Nu er op grote schaal illegaal wordt geplukt, maakt Staatsbosbeheer zich ernstig zorgen. Het ruikt naar herfst in de verlaten bos sen rond Dorst. Een vennetje ligt rim pelloos te wachten op het eerste zuchtje wind en de nachtelijke regen heeft plas sen achtergelaten op de wandelpaden. In het nog vochtige gras zijn paddestoe len omhoog geschoten. Boswachter Dick Elings maant tot voor zichtigheid. „Ze zijn heel kwetsbaar." Hij weet precies waar ze staan, de can tharellen en het eekhoorntjesbrood, de giftige miselium, rusula of inktzwam. Of beter misschien: waar ze stonden. De af gelopen dagen heeft hij mensen gezien 'met wagens vol'. Elings: „Pure diefstal." Voor stropers is het plukken van padde stoelen altijd al een goede boterham ge weest, omdat ze geen kosten hoeven te maken en voor een aardig prijsje aan restaurants kunnen leveren. Een kilo le vert al snel zo'n vijftig euro op. Dit jaar struinen ook veel Duitsers, Po len en Tsjechen de bossen af in Gelder land, Overijssel, Drente en Noord-Bra bant. In hun land is het plukken of niet verboden en weten ze niet beter, zoals de Duitsers, of zijn paddestoelen een zeldzaamheid geworden, zoals in menig Oost-Europees land. Ook veel Nederlan ders plukken voor eigen genoegen de bossen bijkans leeg. Staatsbosbeheer maakt zich ernstig zor gen over die ontwikkeling. Het aantal paddestoelen is de afgelopen jaren al fors afgenomen, maar illegale pluk op zo'n grote schaal als nu is een enorme bedreiging voor de Nederlandse bossen. „Zonder paddestoelen sterven de bos sen op den duur", zegt Elings. Zwammen - de wortels van de padde stoel - leven van dood hout. Zij zorgen ervoor dat het hout zacht wordt, waar door er mos op kan groeien. Dat mos trekt insecten aan en die lokken weer vogels. „Alles in de natuur heeft zijn functie." Elings en zijn collega's zijn de laatste tijd een soort politieagenten geworden. Ze moeten illegale plukkers opsporen en bekeuren. De boetes lopen de laatste tijd nogal eens op tot honderden euro's. In sommige gemeenten is het bezit van meer dan twee paddestoelen al straf baar. Staatsbosbeheer hoopt, dat door de strenge controle en stevige boetes mensen het voortaan uit hun hoofd la ten om paddestoelen te plukken. De meeste mensen weten amper wat ze plukken, zegt Elings. „Ze pakken een inktzwam, die meestal vlakbij een berk groeit, maar hebben geen idee hoe giftig dat ding is. Ze plukken een kabouter paddestoel, rood met witte stippen, maar daar kun je niks mee. Zo belem meren ze dat de paddestoelen zich kun nen voortplanten en vernielen ze het bos." Eén of twee paddestoelen kan geen kwaad, maar heel veel mensen plukken er een paar, kijken er eventjes naar en gooien ze weer weg. Bij de volgende paddestoel doen ze precies hetzelfde. „Of ze denken: Hé, wat een mooie, en dan zitten ze al onder de uitslag als ze hem alleen maar aanraken." Voor sommigen is de giftigheid juist een aansporing. De vliegezwam bijvoorbeeld is geliefd onder paddogebruikers. Wie deze paddestoel eet, krijgt hallucinaties. maar loopt ook groot gevaar. Een halve kan soms nog net, maar een hele is le vensgevaarlijk. Bovendien lijkt deze zwam heel sterk op de pantharina en wie die doorslikt, gaat dood. Bij andere soorten die op de inktzwam lijken, is de kans op sterfte tachtig a negentig pro cent. Niet voor niets werden paddestoelen in de Middeleeuwen veelvuldig gebruikt voor giftige mengsels. „Dat is tegelijk een deel van de aantrekkingskracht, paddestoelen hebben iets mystieks", weet Elings. Het is lastig, vindt hij, om uit te vinden of mensen met boze opzet plukken of uit onwetendheid. Ook bij kinderen, die met het plukken een zak centje kunnen verdienen. Hij wil geen boeman zijn en vindt dat le raren meer voorlichting moeten geven en kinderen op het hart moeten drukken geen paddestoel te plukken. „Ga met ze het bos in, laat dingen zien en leg het uit. Dat is beter dan ze herfststukjes la ten maken." Die raad heeft hij ook voor volwassenen. „Een geplukte paddestoel is na een paar dagen al dood. Koop een paar kunst paddestoelen, daar doe je jéren mee." door Jaco van Lambalgen den haag - Cuba heeft Boris Dit- trich (D66) en Kathleen Ferrier (CDA) en hun Spaanse collega Jorge Moragas zaterdag bij aan komst in Havana opgepakt en meteen naar Europa terugge stuurd. Het regime van Fidel Cas tro heeft geen behoefte aan pot tenkijkers. Boris Dittrich was zaterdag avond alweer terug in Amster dam. Met hetzelfde toestel waarmee hij naar Havana was gereisd. Formeel als toerist, maar met het doel om met Cu baanse dissidenten te praten. - Wat is er precies gebeurd? „We kwamen zaterdag met zijn vijven, Kathleen Ferrier, onze Spaanse collega Jorge Moragas en twee begeleiders, in Havana. Op het vliegveld werden we uit de rij gepikt. Onze paspoorten en tickets werden afgenomen en vijf mannen in uniform brachten ons naar een kamertje zonder ramen. Op onze vragen wat er aan de hand was, kregen we geen antwoord." ,,0p een gegeven moment kwam er een commandant bij. Die verweet Moragas dat hij De Kamerleden Dittrich (D66) en Ferrier (CDA) terug op Schiphol, nadat zij Cuba waren uitgezet. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Cuba had beledigd. Moragas zeivorige week in het Spaanse parlement, dat hij het niet eens was met de regering dat de contacten met Cuba weer kon den worden aangehaald." Al die tijd dat wij daar zaten mochten we geen contact op nemen met de Nederlandse ambassadeur. Die was op het vliegveld om ons af te halen. Moragas heeft nog wel met de Spaanse ambassadeur gebeld. Maar na een kleine twee uur brachten ze ons naar het vlieg tuig terug, met de mededeling dat we Cuba werden uitgezet." - Wat ging u doen in Cuba? „Wij wilde praten met een aan tal dissidenten. Een van hen kan ik wel noemen: Oswalda Paya, winnaar van de Sacharov- prijs van het Europees Parle ment. Hij is de organisator van een referendum voor vrijheid van meningsuiting, van verga dering en het recht een eigen bedrijfje te beginnen. Castro heeft de handtekeningen voor het referendum geweigerd. De mensen die ze verzameld heb ben, zitten in de cel. Sommigen voor meer dan twintig jaar." - Was de reis niet goed geregeld? „Helemaal niet! Ik reisde op een toeristenvisum, maar dat deed ik in juli ook. Het hele programma was in overleg met de Nederlandse ambassade in Havana opgesteld. De Cubanen wisten wat ik kwam doen. De Cubaanse ambassadeur is nota bene vorige week nog bij me langs geweest. Toen heeft hij zich verontschuldigd dat ik in juli geen dissidenten in de ge vangenis kon opzoeken. Hij zei ook dat ik nu met andere men sen moest praten, omdat de dissidenten door de VS betaald worden om onrust te stoken." - Wat zegt dit over de mensen rechten in Cuba? „Dat vrijheid van meningsui ting in feite niet bestaat. Cuba is een grote gevangenis. En het kan de machthebbers blijkbaar niet schelen wat het buitenland van hen denkt. Dat ze ons wei geren, terwijl ze weten dat ze daardoor een rel veroorzaken, geeft het beeld van een in zich zelf gekeerd regime. Europa moet nu druk op de ketel hou den, en in geen geval de ban den met Cuba versoepelen zo als de Spaanse regering wil." „Door deze rel staat de men senrechtensituatie nu volop in de belangstelling. Als wij ge woon ons bezoek gebracht hadden, met een persconferen tie bij terugkeer, had iedereen gezegd: What's new?" (advertentie) den haag/anp - Niet een laag inkomen iftaar een slechte ge zondheid vormt het grootste ri sico voor sociale uitsluiting. Het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) constateert dat in een vandaag gepubliceerde stu die. Die is gebaseerd op enquê tes bij 860 huishoudens. Uit het onderzoek komt naar voren dat één op de tien Neder landers te maken heefcmet so ciale uitsluiting. Zo heeft tien procent van de volwassenen slechts een beperkt informeel sociaal netwerk. Nog eens tien procent heeft voortdurend fi nanciële zorgen. Bij de belangrijkste risicogroe pen zijn die percentages aan zienlijk hoger. Die risicogroe pen zijn: alleenstaande ouders, uitkeringsontvangers, mensen die werkloos zijn geweest, niet- westerse allochtonen en men sen die de Nederlandse taal niet goed beheersen. In het overheidsbeleid voor de bestrijding van armoede en so ciale uitsluiting ligt de nadruk vooral op het hebben van be taald werk of een inkomen. Vol gens het SCP is er meer aan dacht nodig voor de verbetering van de gezondheid, ook op psy chisch vlak.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3