Hamburger 100 jaar GESPREK VAN DE DAG 'CooF debuut Tokkies in discotheek Delfzijl Zegetocht begon in St. Louis Winterswijk i I "ACH weLMEE. KE(ZEC VA£ MOCÏ LAMG M IET \=AILLIET DAGELIJKS LEVEN Het nummer ZIJ GELOOFT IN MIJ van André Hazes is dit weekeinde gestegen naar NUMMER ÉÉN in de top-30 van Vlaanderen. Het lied was een week eerder al nieuw binnengekomen op de derde plaats van de VRT Radio 2 hitlijst. Na het overlijden van Hazes, 23 september, wérd besloten Zij gelooft in mij nogmaals uit te brengen. In de Nederlandse top-100 bereikte het nummer op 1 oktober de koppositie als meestverkochte hit, wat Hazes tijdens zijn leven nooit was gelukt. De Amerikaanse acteur MACAULAY CULKIN houdt vast aan zijn ON SCHULD na zijn arrestatie wegens het bezit van marihuana. Dat bleek vorige week tijdens zijn voorgeleiding in Oklahoma City. De 24-jarige, bekend uit de Home Alone-films, werd in sep tember op gepakt toen hij in het be zit was van verdovende middelen en medicijnen die hij zon der recept niet mocht bezitten. Culkin liep tegen de lamp in de staat Oklahoma toen de wagen waarin hij als passagier zat aan de kant werd gezet wegens te hard rijden. De geboren New Yorker verwierf wereldfaam met zijn rol in Home Alone (1990) en Home Alone 2 (1992). Daarna wist hij op het witte doek nauwelijks meer potten te bre ken. Mocht Culkin schuldig worden bevonden, dan is de verwachting dat hij geen hoge straf krijgt. Op het bezit van een kleine hoeveelheid verdoven de middelen staat in Oklahoma een maximumstraf van een jaar. De aan klagers zien liever dat hij zich onder behandeling stelt. Foto: EPA INGE DE BRUIJN kwam zaterdag met de schrik vrij nadat ze met haar auto een KLAPBAND kreeg. De vier voudig olympisch kampioene was onderweg naar een modeshow in Lei derdorp. Ik ben springlevend", liet De Bruijn gisteren weten. Ik heb al leen een klapband gekregen. Verder niets." De Bruijn gaat binnenkort op vakantie. Daarna zal er volgens haar manager meer duidelijkheid komen over haar toekomstplannen. De gewezen echtgenote van de Brit se prins Andrew, SARAH FERGU SON, heeft NAAKT geposeerd voor een boek waarvan de opbrengst is bestemd voor het aidsfonds van El- ton John. Niet alleen de hertogin van York liet zich fotograferen in eva-kostuum, ook andere bekende vrouwen onder wie de modellen Ra chel Hunter en Kate Mossen actri ce Laura Flynn Boyle gingen uit de kleren, meldde de Britse tabloid The Sun zaterdag. Het sensatieblad is niet onverdeeld gelukkig met het optreden van 'Fergie', die slechts gekleed in Jimmy Choo stiletto's en een collier van Cartier op de gevoe lige plaat werd vastgelegd. De krant is een petitie begonnen onder de ti tel 'hou ze aan, Fergie!'. The Sun smeekt Ferguson bijna de wereld niet te confronteren met haar naaktkiekjes. De omgeving van de beroemde prehistorische stenencirkel STONEHENGE zal de komende vijf jaar in 'oorspronkelijke staat' teruggebracht worden. Dat is de kern van de plannen van de Britse stichting voor het nationale Erfgoed. Het cir ca 4000 jaar oude Stonehenge en omgeving moeten worden omgetoverd van een 'NATIONALE SCHANDVLEK' tot een 'juweel van conservatie', vindt voorzit ter Neil Cussons van de stichting. De nu nog bewerkte landerijen rond de sten encirkel zullen weer aan de natuur worden teruggegeven en ook alle andere te kenen van de 21ste eeuw worden uit het landschap verwijderd. Stonehenge trekt nu ongeveer 800.000 bezoekers per jaar. In de toekomst zullen zij rond de stenencirkel'een omgeving kunnen aanschouwen die zo dicht mogelijk ligt bij het beeld 'zoals onze voorouders dat hadden', aldus Cussons. Foto: Reuters Ongeveer EEN PROCENT van de volwassenen heeft absoluut GEEN INTERESSE in seks. Dat blijkt uit een studie in het Britse weten schappelijke tijdschrift New Scien tist. Naar schatting 3 procent van de wereldbevolking is homoseksueel. Voor het onderzoek zijn in Groot- Brittannië 18.000 mensen onder vraagd over hun seksleven. Eén pro cent onderschreef de uitspraak:Ik heb me nog nooit seksueel aange trokken gevoeid tot wie dan ook." d t i Mare Callewaert Alvorens te staken, wees goed overtuigd van je onmisbaarheid Dat ik dit risico liep, wist ik eigenlijk al vanaf het mo ment dat ze aangaf per se naar het tweetalig voortge zet onderwijs te willen. Vriendinnen uit mijn klas", zegt mijn dochter, met de wereldwijsheid van iemand die krap twee maanden als brugpieper in het leven staat, ,,gaan de komende week naar Milaan, Barcelo na of Dublin. Waarom gaan wij eigenlijk naar Win terswijk?" Herfstvakantie in Winterswijk. Dat klinkt zelfs voor een 12-jarige niet erg sexy. Wie wil er nu naar Winterswijk? Niemand toch? Fout. Mijn moeder heeft van kennissen een folder van een 'mooie camping in Winterswijk' gekregen. Het lijkt haar leuk om weer eens (moeders hebben altijd een hang naar tijden dat het met de hele familie zo veel gezelliger wasmet drie caravans (behalve ons gezin hoort ook dat van mijn zus en mijn zwager tot het selecte reisgezelschap) de herfstvakantie door te brengen. Beetje wandelen, spelletjes doen, bokbier drinken en vooral veel appeltaart en bruine bonen eten. Dat kan allemaal in Winterswijk. Zelf brachten wij de herfstvakantie de afgelopen jaren in Duitsland door, bij voorkeur op een camping hoog aan de oevers van de Romantische Weinstrasse. Om niet op tante Ina -die al veertig jaar naar Nij verdal gaat- te gaan lijken, had mijn echtgenote dit jaar ei genlijk naar Frankrijk gewild, ergens in het Loiredal. Overdag kijken en 's avonds ruiken aan de druiven oogst. Maar daar is niet iedereen enthousiast voor te krijgen. Mijn vader valt na drie uur achter het stuur in slaap en ziet erg op tegen twee hele dagen rijden, voor één week vakantie. Het mag voor hem dus voor- al niet te verzijn, die camping. Mijn moeder kijkt triomfantelijk. Het is 2-0 voor Winterswijk. Duitsland is ook niet ver, betoogt mijn vrouw nog, die bijval krijgt van mijn zus, die we lekker maken met foto's van het Sauerland (de Rijn heeft om de hierbo ven geschetste tante Ina-redenen een jaartje afge daan) in herfsttooi. Er is alleen één complicatie. Mijn zus heeft haar zoon en een meereizend neefje beloofd dat er een overdekt zwembad op de camping zal zijn. In de weinige tijd die ons rest speuren we op het inter net, maar de enige camping die óns geschikt lijkt, krijgt van de keurmeesters van deACSI een dikke on voldoende omdat het zwembad alleen tussen 15.00 en 19.00 uur open is - en dan nog bij voorkeur voor cor pulente oosterburen die op kosten van het zieken fonds aan het kuren zijn. Andere campings hebben alleen een openluchtbad of liggen aan een meer, waar het in de zomer goed toeven is. „Kijk eens!", wijst mijn moeder in de folder van Win terswijk, waar uitgelaten kinderen in een azuurblauw -overdekten verwarmd- bad duiken. Tot zover de op positie van mijn zus en mijn twee neefjes. Mijn zwager heb ik in ruim twintig jaar huwelijk nog nooit een andere mening horen verkondigen dan die van mijn zus. Winterswijk dus, ook voor hem. Mijn zoon zit met een gebroken arm en kan niet fiet sen en niet zwemmen. Wandelen ziet hij alleen als corvee. Zijn favoriete bezigheid is computeren en dat gaat prima op mijn laptop. Zodra hij hoort dat alle plekken voorzien zijn van elektriciteit, is voor hem de keuze gauw gemaakt. Winterswijk. MENSELIJK „Tokkie, Tokkie, Tokkie!" Het publiek in discotheek 2-Night in Delfzijl scandeerde zaterdagnacht massaal de achternaam van de beroemdste asociale familie van Neder land en juichte alsof er wereldsterren op het podium stonden. De Tokkies -vader Gerrie, moeder Hanna en de kinderen- ga ven hun eerste optreden in het land. Voor een bedrag van 1775 euro hoefden zij al leen maar zichzelf te zijn. Een half uur eerder zat de familie ietwat nerveus in een andere ruimte in het com plex. Hanna Tokkie relativeert de hype rond haar gezin. „Beroemd hoor je te wor den door te goochelen of artiest te zijn, maar niet doordat je je huis bent kwijtge raakt." Toch is het een feit: De Tokkies zijn bekende Nederlanders geworden nadat er een documentaire op televisie werd ver toond over het gezin dat uit huis werd ge zet na een uit de hand gelopen burenruzie. En van die beroemdheid maken ze nu gre tig gebruik. Na de documentaire volgden televisie-op tredens, een rol in een reclamespotje van Chello en de publieke zoektocht van positi- viteitsgoeroe Emile Ratelband naar een nieuw huis voor de familie uit Amsterdam. Zeewolde is de plaats waar het gezin zich binnenkort gaat vestigen, overigens zonder hulp van Ratelband die zich intussen heeft teruggetrokken. De gemeente doet er alles aan om de Tokkies te weren, maar de ver huisplannen zijn in een vergevorderd stadi um. Vader Gerrie, die door de eigenaar van het pand is benoemd tot vastgoedbeheer- Tokkie-vader Gerrie in zijn element op de disco-bühne. Foto: ANP der, gaat er zeker wonen. De rest wil eigen lijk niet buiten Amsterdam wonen en al he lemaal niet op een bedrijventerrein. „Wij mogen daar alleen wonen omdat wij de pers er naartoe trekken. Ze willen dat pand gewoon graag verhuren en op deze manier gaat dat sneller," aldus zoon Wesley. Druk maakt hij zich er niet om. Hij heeft op dit moment wel wat anders aan zijn hoofd. „We gaan er vanavond een feest van ma ken." Tot het eind van het jaar zitten de Tokkies, ondergebracht bij bureau Jan Vis, helemaal volgeboekt en DelMjl heef primeur. Het publiek is laaiend entK ast. Op een spandoek staat 'De Tokk cool'. Hoewel er van tevoren is afges dat zoon Wimpie plaatjes zal draaiei Wesley biertjes gaat tappen, komt hi nig van terecht. Het gezin is anderha lang bezig met handenschudden, ha keningen uitdelen en op de foto gaai discotheekbezoekers. Wimpie pakt d willige meisjes stevig beet. Hanna dc dansje en Gerrie deelt T-shirts uit mi daarop de tekst 'Are you Tokkie to n: Harmen Sanders heeft handtekeniii| een Tokkie-shirt bemachtigd, iïiaarl hij niet. Hij noemt het optreden 'lacl dat bedoelt hij in de zin van uitlacht profileren zich toch ook gewoon als len?" Discotheekeigenaar Siewert van der heeft de Tokkies geboekt omdat ze 1 zijn. „Het publiek vraagt erom." Hei zijn tent niet drukker dan op andere dagavonden, zegt hij. „Maar dat kon omdat we ér niet meer mensen hebl gelaten dan de 1500 die erin passen, Van der Zweep is dik tevreden overl treden en als bedankje overhandigt rie een plaat met daarop in het Gror onder meer het gezegde Teder huisj zijn kruisje'. De Tokkies willen nog\ even doorgaan, maar de tijd zit erop na bedankt het publiek terwijl ze no lading papiertjes met handtekeningi sen de mensen werpt. „Ik hou vanji lemaal. Doei!" anp bereidingstijd is heel kort, dus je hoeft niet lang te wachten en hij hapt makkelijk weg. Snel voedsel voor de massa. Het was de voor malige pottenbakker Fletcher Da- vis die-dat als één van de eersten in de gaten had. Hij runde eind 19e eeuw een kleine lunchroom in het Texaanse stadje Athens en verkocht daar sandwiches met ge malen, gebakken rundvlees, een saus van mayonaise en mosterd en een plakje augurk. Zijn familie en klanten waren zo enthousiast over het recept dat ze geld inza melden om 'Old Dave', zoals zijn bijnaam luidde, in 1904 naar de Wereldtentoonstelling in St. Louis te laten gaan. Daar stond hij met zijn hamburgerstand op The Pike, de amusementsboulevard. Mil joenen bezoekers trokken naar St. Louis om de spectaculaire exposi tiepaleizen en landenpaviljoens te bewonderen. Bovendien werden in dat jaar ook de Olympische Zo merspelen in St. Louis géhouden, wat voor veel internationaal pu bliek zorgde. Velen maakten toen voor het eerst kennis met de ham burger. Het viel een reporter van de New York Tribune op dat er voor Old Dave's van openings- tot slui tingstijd lange rijen stonden. Dat voedsel, waarvoor je niet in een restaurant hoefde plaats te nemen en dat je al lopend kon verorbe ren, dat wilde hij ook wel eens proberen. Hij schreef laaiend en thousiast over deze nieuwigheid en de krant plaatste zelfs een foto van Old Dave's hamburgerstand. Daarna verspreidde het hambur ger-idee zich als een olievlek over de Verenigde Staten. Ieder restau rant deed het op z'n eigen manier. Ketens die glorieerden in de eer ste helft van de twintigste eeuw waren White Castle, met z'n vier kante broodjes (bestaat nog steeds) en Wimpy's, genoemd naar J. Wellington Wimpy, het hamburgerschransende cartoon figuurtje uit de Popeye-strip. Waarom is niet duidelijk, maar voor Old Dave was het hamburger- avontuur afgelopen na St. Louis. Hij keerde terug naar zijn oude vak van pottenbakker. De wereldwij de fastfood ke tens Burger King (ca. 11.500 vesti gingen in 57 landen) en McDonald's (met 30.000 vestigingen in ruim 120 lan den), namen halverwege de jaren vijftig een grote vlucht. McDonald's heeft, net als de hamburger, een ju bileum te vieren. De gigant, ooit gestart als restaurant van de broers Mac en Dick Mc Donald, bestaat 50 jaar. Het was Ray Kroc, vertegen woordiger in milkshakemachines, die de nationale en internationale Het geheim: snel gemaakt en snel weer op. Archieffoto: ANP mogelijkheden van de grote M doorzag. In 1954 ontwikkelde hij de franchiseformule voor de keten en bedacht de McDrive, een klap per. Jonge mobiele Amerikanen, met hun vetkuiven en pastelkleu- rige Chevrolets, zagen het snelle karakter helemaal zitten en adop teerden het vrije, ongedwongen fastfood-gevoel als levensstijl. In de jaren zeventig waren de hamburgerketens in de VS zo po pulair dat van iedere dollar die werd besteed aan buitenshuis eten, 37 cent bij hen terecht kwam. In 1971 werd in Neder land, in Zaandam om precies te zijn, de eerste McDonald's ge opend. Dat was ook gelijk de eer ste Europese vestiging. Maar de Amerikaanse hamburger sloeg hier in eerste instantie helemaal niet aan, dus werden er ook kro ketten en erwtensoep verkocht. Nu bezoeken dagelijks 500.000 landgenoten één van de 227 Mc Donald's vestigingen. Succes heeft vele vaders. Velen claimen 'de uitvinding van de hamburger'. De tartaren, onder aanvoering van de grote verove raar Genghis Khan, kwamen in de dertiende eeuw al op het idee om rundvlees mals te maken door het tijdens hun wekenlange tochten onder het zadel te schuiven. Deze oervorm van de 'steak tartaar' aten ze rauw. Via Rusland en de Baltische staten kwam hij over de Oostzee in de Duitse havenstad Hamburg te recht. Daar kwam de scheepskok Otto Kuasw op het idee om hem te bakken en met een spiegelei er op te serveren. Halverwege de 19e eeuw maakte deze 'Hamburg Steak' de oversteek naar New York en kwam op de kaart vani havenrestaurant. Maar waar en wanneer we Hamburg Steak een hamb zoals wij hem kennen? Ma vier Amerikaanse steden c de titel 'bakermat van del ger'. Maar onomstotelijks waar het grote publiek erl mee maalde: bij Old Dave, Wereldtentoonstelling van St. Louis. Puck Kerkhoven Beste hamburger Een dagblad in het noof ten van de VS schreef eëi ceptenwedstrijd uit ter ei de jubilerende hamburg is het winnende recept (j stuks). 1,2 kilo grofgemalen runj hakt 1 zakje gedroogde uiei 1 bouillonblokje (verk 2 tenen gehakte knofloi 2 theelepels witte peper,, 1 theelepel zout I 1 flinke mespunt cayenn 2 eetlepels bier Meng- alles goed door ell maak 12 platte schijven! op een houtskoolvuur J plat drukken, want danf sappen verloren. Serveej sla, tomaat en gebakken! ringen. Voeg naar smaal chup, mosterd en/of ma| se toe. Zelfwas ik liever naar de Ardennen gegaan. Mijn nieuwe mountainbike hunkert naar het All Terrain Bike-paradijs in de omgeving van La Roche. Maar ik heb slechte ervaringen met hoogteverschillen (op mijn eerste tochtje in de duinen heb ik bij een val twee gekneusde ribben opgelopen) en met uitgezette routes in België. Ik zie mezelf al ergens in Dutroux-land op een onverharde kruising staan, waar het routebordje is weggerot, weggehaald of door een Waalse grapjas de verkeerde kant op is gedraaid. Of ik wel eens heb gehoord van de atb-rou- tes rondom Winterswijk, wil mijn moeder weten. Ze heeft al folders, waarop de be- wegwijzerde tochten zijn aangegeven. Ik val voor het zinnetje op pagina 2: 'Als u ontdekt dat er een routebordje ontbreekt, verzoeken wij u dit kenbaar te maken te maken aan het Recreatieschap Achter- hoek-Liemers.Wat een mooi land is dit toch. Ik ben om. Uiteindelijk durft ook mijn echtgenote geen andere camping meer voor te stellen, uit angst voor dat ene verwijt dat haar -bij welke tegenvaller dan ook- in de herfst vakantie zal treffen: Waarom zijn we niet gewoon naar Winterswijk gegaan?" Reageren? column@dickvanderplas.nl De hamburger, hét symbool van de Amerikaanse eetstijl, bestaat op de kop af honderd jaar. Niet de platte steak van gemalen rundvlees zelf, die is al véél ouder, maar het hap klare totaalpakket dat wij tegen woordig hamburger burger noe men. Oftewel: broodje vleesschijf saus garnering. Voor de feeste lijke geboorte moeten we terug naar de massaal bezochte Wereld tentoonstelling van 1904 in St. Louis (VS). Enig idee hoeveel hamburgers een gemiddelde Amerikaan eet? Drie per week. Een simpele reken som leert dat er in de Verenigde Staten ruim 38 miljard hambur gers jaarlijks over de counter gaan. Het geheim achter het on gekende succes van deze van oor sprong Duitse vleesschijf op brood: gemak! Je koopt hem onderweg, de

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2