SPORT 8 mÊBBSSÊSÊÊSBÊSSBÊBÊtl Koningskoppel bouwt aan nieuw imperium i Veteranen Koeman? HDC988 MAANDAG l8 OKTOBER 2OO4 Ik ruik nog de lucht in de kleedka mer. De lucht van verschraald bier en van het toilet waar veelvuldig ge bruik van werd gemaakt. Zondag ochtend, half tien, druppelden de heren binnen. Lieten een boer en gingen naar het toilet. Dit waren de veteranen, hadden daarvoor him sporen verdiend in het eerste en trapten op hun vijftigste een balletje. Ik was de jongste, dat kwam door mijn functie, ik moest 's middags bij het eerste de scheidsrechter ontvan gen. Ik paste mij snel aan, liet ook een boer, maar sloeg het toilet over. Ze gingen na het toiletbezoek rustig zitten, converseerden wat met elkaar en staken een sigaar op, zo ging dat in die tijd. Om vijf voor tien besloten ze zich om te kleden. Verkleurde shirts, door het vele wassen, kwamen te voorschijn. Lange voetbalbroeken gingen over de lange onderbroeken. Voetbalschoenen met ijzeren nop pen werden aangetrokken. De si gaar, tot peuk verworden, bleef tus sen de lippen geklemd. Gewacht werd tot er op de deur zou worden geklopt, het sein van de scheids rechter. De wedstrijd nam een aan vang. Een enkeling had nog steeds de peuk sigaar tussen de lippen, de scheidsrechter liet het oogluikend toe, hij hield ook van sigaren. Ik werd geposteerd op het midden veld, ik was de jongste en men liet mij het meeste lopen. De heren zelf koesterden zich in het zonnetje en maakten een praatje met hun vrouw die langs de kant stond. Zij hadden hun sporen verdiend. Na het rustsignaal spoedden zij zich naar de kleedkamer, zo snel dat ik als laatste binnenkwam. De tassen gingen open. Vet papier kwam te voorschijn en daarin bokkingen, makrelen en ander visgedierte. De tassen gingen van tafel en alles werd uitgestald. Er werd ontbeten. De kleedkamer vulde zich met meerde re personen waarvan de vrouw dacht dat ze nog meespeelden. Ze lieten haai- in de waan. Wekelijks lie ten zij een uitnodiging door de brie venbus glijden voor de wedstrijd die zij niet speelden. Sommigen hebben dit jaren volgehouden. De vis wordt duur betaald. De rust liep altijd uit. De scheids rechter en ook de tegenpartij wisten dit. De scheidsrechter schoof ook aan, mocht een trekje nemen van een sigaar. De aanvoerder bracht de tegenpartij een paar makrelen. Om de tijd in te lopen werd er in de tweede helft maar 35 minuten ge speeld. Dat vond niemand erg. De derde helft brak aan. Toen had ik het door. Het voetbal van de heren was een excuus. Tafels werden aan elkaar geschoven. Er werd gelapt en ook de tegenstanders lapten mee. De uitslag van de wedstrijd deed er niet toe. Het bier vloeide rijkelijk. 'Weetjenog' klonk veelvuldig en er werd zelfs gezongen. Met pijn in het hart moest ik af scheid nemen, de plicht riep, het eerste moest voetballen. Na afloop van de wedstrijd van het eerste wa ren er nog maar weinig over, de vrij gezellen, de harde kern. Ik mocht mijn eerste biertje nemen en hoopte later ook een echte veteraan te wor den. Helaas, zij bestaan niet meer. Henk Piket Henk Piket, was jarenlang bestuurslid var balclubs LDWS en UDWS. de Leidse voetbal D KWESTIE Ronald Koeman meldde twee weken geleden niet meer met plezier naar zijn werk te gaan. De trainer van Ajax heeft dit sei zoen te maken met ruzies, con flicten, wisselvalligheid en slech te resultaten. Zlatan Ibrahimovic en Rafael van der Vaart konden elkaar niet luchten of zien, Bay- ern München veegde de vloer aan met de Amsterdammers, technisch coördinator Louis van Gaal viel zijn trainer in het open baar af en gisteren won Heeren veen voor het eerst in de Arena. Witte zakdoekjes wapperden. Wordt het tijd voor Koeman om op te stappen? Of moet hij mis schien worden weggestuurd? Eric de Jager uit Leiden, sup porter van Ajax en voormalig voetbaljournalist: Het seizoen is nog niet afgelo pen. Het gaat inderdaad slecht. Ik weet niet of het aan Koeman ligt. Misschien is zijn kunstje wel afgelopen. Maar volgens mij ligt het voornamelijk aan de spelers. Er zijn veel jonge jon gens bij, dus dat het wisselvallig is, is te begrijpen. Maar inmid dels is het niet meer wisselvallig, het is constant prut. Als je dan ziet dat mensen als Van der Vaart en Sneijder kwaad wor den als ze worden gewisseld, ook al maken ze tegen - met alle respect - Heerenveen en - met minder respect - ADO Den Haag helemaal niks klaar, dan geeft dat te denken. Van mij hóeft Koeman niet weg. De spelers moeten eens gaan nadenken." Peter Nederlof uit Leiden, or ganisator van busreizen vanuit Leiden naar uitwedstrijden van Ajax: Ronald Koeman dient gewoon zijn contract uit. Door allerlei omstandigheden heeft Ajax nog niet veel kunnen spelen in de samenstelling van afgelopen za terdag. De Ridder heeft nog maar sporadisch meegedaan, evenals Anastasiou. Boukhari heeft de hele voorbereiding ge mist. Daarbij ontbraken zater dag Galasek en Van der Vaart. Het probleem ligt helemaal niet bij Koeman. Het probleem ligt veel eerder bij het bestuur en bij technisch directeur Van Gaal. Ik heb uit betrouwbare bron ver nomen dat er wordt geëist dat er twee jeugdspelers per jaar in de A-selectie komen. Ik vraag me af of dat zulk verstandig beleid is. Leidenaar Jan Lovink, ex-trai ner bij Roodenburg en bezig een trainingsprogramma te schrijven voor jeugdtrainers: Eruit hoeft Koeman niet. Vanaf het begin van het seizoen zijn er onderlinge conflicten tussen de spelers. Het is geen team, de trainer moet ervoor zorgen dat het dat wel wordt. Dat lukt hem nog niet. Het is allemaal groeps dynamiek, herkennen welke structuur erin zit. Als de resulta ten slecht blijven, blijven er con flicten en als er conflicten blij ven, blijven de resultaten slecht. Vroeger maakte ik wel eens een 'sociogram' van een team. Je vraagt aan elke speler wie ze aardig vinden, wie het meeste inzet toont en wie de beste tech nische kwaliteiten heeft. Ieder een mag drie spelers aanwijzen en dan komen een paar namen bovendrijven die dus door veel medespelers worden gewaar deerd. Daar kun je in je opstel ling rekening mee houden. Als trainer moet je niet alleen op het veld werken, maar ook aan het groepsproces. Dat is altijd in be weging. Daar heeft Koeman de ervaren spelers voor nodig. Ga lasek is geblesseerd en Trabelsi komt net terug, Koeman moet nog even de tijd krijgen om de boel op de rails te zetten. Ronald Koeman, trainer van Ajax, na de nederlaag tegen Heerenveen: ,,Het is een moeilijke situatie. Ik weet hoe het werkt op het hoog ste niveau. Maar of ik weg moet is geen vraag voor mij, die moet je aan anderen stellen. We win nen met zijn allen en verliezen met zijn allen. Natuurlijk zullen er ook best dingen zijn die ik fout heb gedaan. Maar ik ver wijt me niets wat we voor van daag hebben afgesproken en hoe we dat hebben ingevuld. Wereldkampioenschap Ironman. Kailua-Kona, Hawaii, oktober 2004. mm door Mare Molenaars Hij ziet er afgetraind uit, toernooidirec teur Jacco Eltingh, maar dat is schone schijn. „Dat afgetrokken bekkie, dat zal de vermoeidheid zijn. Zo'n toernooi or ganiseren is zwaar, heel zwaar", be zweert hij in de coulissen van het Indoor Sportcentrum in Eindhoven waar de derde editie van de Alex TennisClassics zijn hoogtepunt nadert. Of Jacco Eltingh even tijd heeft om een studente van het CIOS te woord te staan voor een persoonlijk interview tje? Eltingh zegt geen nee en beant woordt even later, heel geduldig, vra gen als: 'Op welke leeftijd bent u met tennissen begonnen en wat was uw eerste vereniging?' Eltingh geeft geen krimp. Op de ach tergrond laat Emilio Sanchez de spie ren kneden. Oud-Wimbledon-kampi- oen Pat Cash passeert met een vrien delijk woord en een handvol vragen, de producer van RTL5 breekt in met het verzoek of Eltingh en Haarhuis over een half uurtje even voor de ca mera hun verhaal willen doen. Meteen na afloop van de wedstrijd tussen Go ran Ivansevic en Thomas Muster. El tingh ziet meteen zijn kans schoon: „Misschien kun je dan ook nog een paar punten van onze dubbel tegen Krajicek en Siemerink erin snijden. En nog wat hoogtepunten uit de andere partijen. Dat zou aardig zijn." Het ClOS-meisje wil nog graag op de foto met hem, maar weet niet goed hoe de camera werkt. Een medewerker meldt dat er meer kaarten in omloop zijn dan dat er tribuneplaatsen be schikbaar zijn, in het stadion zorgt Iva nisevic voor opschudding. „Vind je het goed als ik even ga kijken", vraagt El tingh en beent naar het centre court. Daar ziet hij hoe de populaire Kroaat over de banken heen naar de nok van het stadion klimt, op zoek naar de discjockey van dienst. Niet veel later staat hij zelf achter de draaitafel. Het publiek gaat helemaal uit zijn dak. Iva nisevic: „Dit is een veteranentoernooi en daar hoort blijkbaar ook muziek uit de jaren zestig en zeventig bij. Maar ik ben nog jong, ik ben pas 33. Daarom vroeg ik hem of hij misschien ook iets van Guns 'n Roses bij zich had." Eltingh schrikt zichtbaar van de spon tane act van zijn publiekstrekker. Amusement is een belangrijk ingre diënt van de TennisClassics, maar mag nooit de overhand hebben. „Het moet geen circus worden. Het publiek komt voor topsport. Daarom zijn we ook zo trots op ons deelnemersveld, met gro te namen als Courier, Muster, Wilan- der en Krajicek. Natuurlijk is er ook ruimte voor entertainment, zoals het optreden van Mansour Bahrami, maar dat beperken we bewust tot de de monstratiepartijen. We pretenderen de absolute top naar hier te halen en dan moet je dat ook laten zien. Het mag niet gebeuren dat deze grote ten nissers worden neergezet als een kari katuur van zichzelf." De formule die Haarhuis en Eltingh hebben bedacht staat als een huis en dient streng bewaakt. Want ook na hun actieve carrière accepteert het beste dubbelspel ooit geen middel maat. „We gaan voor het allerhoog ste", erkent Eltingh. „Bij alles wat we doen. We hebben zoveel ervaring, we weten uit de praktijk als geen ander wat wel en niet werkt. Dat kost een enorme inspanning, maar we zijn ge- drevener dan ooit." Haarhuis en Eltingh wonnen samen 39 titels, alle grand slams en twee wereld kampioenschappen. Ook in het enkel spel sprokkelden ze menig succesje. Naast startgelden en sponsorcontrac ten inde Eltingh meer dan vier miljoen euro aan prijzengeld. Haarhuis min stens drie keer zoveel. „Er wordt ons bijna dagelijks de vraag gesteld waar om we ons dit allemaal nog op de hals halen. We kunnen ook nog behoorlijk leven als we helemaal niets zouden doen. Maar wil je dat? Ik was pas 28 toen ik gedwongen door blessures moest stoppen met wedstrijdtennis en ik kan toch niet de hele dag golf spe len? Misschien vinden we dit wel ge woon leuk. Misschien is het wel de passie voor deze sport. Tennis gaat Jim Courier biedt winnaar Goran Iva nisevic een bloemetje aan. De Kroaat ver sloeg de Amerikaan met twee keer 7-6 in de finale van de Alex Tennis Classic in Eind hoven. Amusement is een belangrijk ingre diënt van het toer nooi, maar mag nooit de overhand hebben, vindt organisator Jac co Eltingh. „Het moet geen circus worden. Het mag niet gebeu ren dat deze grote tennissers worden neergezet als een ka rikatuur van zich zelf." Foto: ANP ons aan het hart, we hebben er alles aan te danken. En misschien zit het wel in onze aard dat we het verschil willen maken. Het klinkt blasé, en ik wil niet arrogant overkomen, maar als je ons promodorp hier ziet: dat is echt het mooiste van de wereld. En ieder een waarschuwde ons dat het niet eenvoudig zou zijn om dit toernooi van de grond te krijgen. We zijn het 'break-even point' al voorbij. Dit is ons derde jaar en we maken winst. Dat is ook een prestatie." Het imperium van Haarhuis en Eltingh groeit met de dag. Het veteranentoer nooi in Eindhoven staat als een huis en is door langjarige sponsorcontrac ten verzekerd van een gouden toe komst. Maar het bedrijf van de gewe zen toptennissers behelst zoveel meer. „Het geven van clinics, dat is onze co re-business. Dat is belangrijk voor on ze eigen inkomsten. Daar zijn relatief weinig kosten aan verbonden, we ex ploiteren onszelf en onze naam. Maar het is ook kwetsbaar. Breek ik mijn been, zit ik meteen zonder werk en in komsten." En dus bewegen Eltingh en Haarhuis zich ook op andere terreinen. Het be drijf organiseert nu ook tenniskampen voor de jeugd, in Nederland, maar ook in Barcelona, bij de tennisacademie van de familie Sanchez. Dat verklaart meteen de deelname van Emilio in Eindhoven. Eltingh en Haarhuis tonen zich meesters in de kruisbestuiving. „Alles heeft nauw met elkaar te ma ken. Kijk, die jongeren die naar onze tenniskampen komen, zegt de naam Eltingh misschien al niet zoveel meer. Maar door die tenniskampen zitten ze nu wel hier op de tribune. Met bedrij ven gaat het net zo. We zijn betrokken bij de organisatie van een landelijke bedrijfscompetitie. Sommige deelne mers zie je hier terug als sponsor." Of iemand de sleutel van kleedkamer 3 heeft? En of Eltingh weet waai' Haar huis nu weer uithangt? Of hij weet waar die extra sponsorkaarten klaarlig gen? Eltingh hakt elke knoop door. „Mensen zeggen soms dat ik veel te veel werk naar me toe trek, maar we hebben hier 220 man aan het werk, dus ik kan best delegeren. Maar uitein delijk zijn wij het wel die steeds de centjes bij elkaar moeten krijgen. Het gaat onze naam en onze gezichten, die acquisitie kunnen we onmogelijk uit handen geven." Eltingh lijkt de spin in het web, in hem ontpopt zich de zakenman die hij ei genlijk altijd is geweest. Zelfs tijdens zijn actieve loopbaan bestierde hij al een firma in petjes. „Dat is een wijze les geweest. Ik heb er nog duizenden in de schuur liggen. Binnen de samen werking met Paul ben ik meer structu reel bezig. Paul is ook enorm betrok ken bij alles wat we doen, maar hij is pas gestopt, heeft maanden moeten revalideren van zijn schouderblessure en wil wat meer tijd voor zijn gezin. Zo vullen we elkaar aan, zoals we dat al tijd hebben gedaan. We proberen el kaar te versterken. We zijn totaal ver schillende persoonlijkheden, maar we zijn naar elkaar toe heel direct en open. We accepteren het van elkaar als we ongezouten kritiek uiten. Dat was op de baan al zo, dat is nu niet anders. Eigenlijk is er niets veranderd. We stre ven opnieuw naar het ideale dubbel spel." UIT GESPROKE Ultraloper H ff Frenken in P norama: „Een officiële ternationale1 tering haalde in april vorig jaar tijdens di Leidsche Rijn Marathon. D liep ik met mijn 7-jarige zo Crijven (20 kilo) in een bah jogger-kinderwagen in een van 3.54.37. Dat was nog 11 eerder gedaan. Johan Cruijff heeft af en ti telefonisch overleg met bondscoach Marco van Bi ten, vertelt hij in Voetbal) ternational: „Maar als hij nou zegt: TVc vind jij nou, Ooijer ja ofm Dan zeg ik: 'Nou, als je Ooi goed analyseert, dan zus ei en dit en dat'. Opnieuw Johan Cruijff: „Dan vraag ik over Castele Wat kan-ie eigenlijk alle maal?' En dan zegt Marco: 'Nou, dit en dat". Dan zegi 'Oké, als hij een beetje diti hou dan die details in de g ten'." Weer Johan Cruijff, oven gezondheid: Dat is een gegeven. Je pas aan aan de ornstandighed Als je ouder wordt, kun jei en dat niet meer doen. Wa neer ik zelf meedeed als tn ner, maakte ik gewoon hel veld kleiner zodat ik het h belopen, haha. Ik zocht de te spelers uit met wie ik lel speelde en dan kon ik dus ,ker meedoen. Martin Drent, spits van F Groningen, in Sportweel „Als ik met mijn hoofd t§ een ruit tik, is het glas kap en ik voel geen enkele pijn kopt lekker weg, hoor. Pierre van Hooijdonk in Maxim: „Ik gebmik mijn gsm wal betreft veel handiger: alsi cadeautje koop voor mijn vriendin, maak ik ook not to's van drie andere dingt mocht ze die liever willen Ruud Gullit in de Volksk „Ik vind mezelf af en toel irritant. Ik kan bijvoorbei niet stilstaan, ben een wa van woorden en moet lac om m'n uitspraak als ikn hoor." Feyenoorder Salomon K in NRC Handelsblad: Veel mensen in Ivoorkus loven het ook niet als ik 11 dat Gullit mijn coach is.l verbaast ze. 'Praat je dan echt met hem?', vragen u Oud-proftennisser Paul Haarhuis in Volkskrant gazine: „Zwartgat? Mwah, nou\ daar heb ik het eigenlijkï druk voor." Opnieuw Paul Haarhui: „De enige extravagantiei mezelf heb gepermitteeri de aanschaf van een Pon En die heb ik inmiddelsi alweer verkocht, want er sen niet drie kinderen in Porsche, hooguit een gr<i gevallen tennistas. Marathonschaatser Ren Ruitenberg in Trouw: „Het gevaar van sport isi jezelf op een voetstuk pis Iii de Bijbel staat dat je ji laagste moet voelen. Alsi een auto met pech langst kant zie staan, cross ikn meer door maar vraag il kan helpen. FC Utrecht-verdedigerl Schut in Sportweek: „Mijn vader is directeur school, dus dan word je 1 eens voor domme voetbs uitgemaakt als je thuis il ter weet. Gelukkig scoori laatst bij een IQ-test 13& is twee punten onder ha gaafd of zo. FC Twente-aanvaller Bl N'Kufo in Voetbal Intel nal: „Als ik nieuwe mensem moet, zeg ik ook nooit dl voetballer ben. Anders h op voorhand al een on» relatie. Sportpsycholoog Peter over AZ-coach Co Adrii in Panorama: Mij lijkt Co iets té scha meesterachtig. Als je vol professionals als kinden handelt door ze te strajji corvee en voettochten, A gaan ze zich ook als kin gedragen. Erik Breukink, baas va Rabobank-ploeg, in de krant: „Ploegleider zijn is van alles een beetje. Er is geen studie voor, hè."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20