Cheboror is even snel als bescheiden SPORT 2 Wereldtitels voor Rossi en Pedrosa Van den Broei plots een topp< Weer net niet voor Michael Booger Europese titel voor Barney ING Winnaar van warrige marathon Barrichello is tweede viool zat Berlijn - Rubens Barrichello heeft er genoeg van de tweede viool te spelen in de Formule-1- renstal van Ferrari. De 32-jarige Braziliaan sprak een week voor de Braziliaanse Grand Prix in harde bewoordingen in 'Bild am Sonntag'. „Als ik de minde re van Michael Schumacher was, zou ik mijn racepak inleve ren en stoppen. Maar ik ben even snel als Schumacher. Het wordt nu tijd dat ik de wereldti tel pak." Ivanisevic wint tussen veteranen eindhoven - Goran Ivanisevic heeft zijn debuut tussen de ve teranen-proftennissers opge luisterd met een toernooizege. De 32-jarige Kroaat versloeg in de finale van de Alex Classics in Eindhoven de Amerikaan Jim Courier in twee sets: 7-6 (tie break 7-4) 7-6 (9-7). Ivanisevic speelde dit jaar nog in de ten- nistop. Hij nam afscheid na zijn uitschakeling in de derde ronde Wimbledon. Wereldtitel in zicht voor Leko BRissACO - Schaker Peter Leko is nog een half punt verwijderd van de wereldtitel. De Flongaar- se grootmeester kwam in de voorlaatste partij in de twee- kamp tegen titelverdediger Vla dimir Kramnik remise overeen. Leko leidt met 7-6, de Rus Kramnik moet daardoor van daag de laatste partij winnen om zijn titel te behouden. Als de eindstand 7-7 wordt, blijft Kramnik als titelverdediger de wereldkampioen. Dubai begint Formule i-team londen - Dubai wil in 2006 met een eigen renstal meedoen aan het wereldkampioenschap in de Formule 1. Team Dubai F1 verklaarde zaterdag een borg som van 48 miljoen dollar te zullen storten om de sportba- zen in het walhalla van de auto sport te bewegen een plek vrij te maken. Het nieuwe raceteam is al in onderhandeling met Mercedes en McLaren over de levering van motoren en de technische assistentie. Ongelukkige start voor Sauerbreij solden - Snowboardster Nico- lien Sauerbreij is zaterdag het wereldbekerseizoen ongelukkig begonnen. De Nederlaridsè kwam in Solden niet door de tweede kwalificatieronde van de parallelslalom, uiteindelijk belandde ze op de 20e plaats. De wouwen hervatten de we reldbeker aankomende zondag met een parallelslalom in de in- doorhal van Landgraaf in Lim- burg. Sebastien Loeb wereldkampioen ajaccio - Sebastien Loeb is de nieuwe wereldkampioen rally. De Fransman werd gisteren in Ajaccio in een Citroen tweede in de rally van Corsica achter de Est Markko Martin (Ford Fo cus). Derde werd de Spanjaard Sainz (Citroën). Door de tweede plaats stelde Loeb (30) zijn eer ste wereldtitel twee rally's voor het einde van het seizoen veilig. Citroën prolongeerde in Ajaccio de merkentitel. Schroder derde in Helsinki helsinki - Wim Schroder is gis termiddag bij het CSI-W van Helsinki derde geworden in de wereldbekerwedstrijd. De springruiter uit Tubbergen bleef met de Holsteiner ruin Eurocommerce Montreal ook in de barrage foutloos, maar hij was niet snel genoeg voor de hoofdprijs van 25.000 euro. Die ging naar de Zweed Rolf Göran Bengtsson. maandag l8 OKTOBER 20 door Pim van Esschoten Amsterdam - Winst voor Robert Cheboror in 2.06,22. Derde tijd van het jaar, parkoersrecord. Mooi nieuws, dat de Amsterdam Marathon met graagte de we reld instuurde. Maar achter die gegevens ging het verhaal schuil van een warrige marathon. Re gisseur Jos Hermens was de con trole over de gebeurtenissen al snel kwijt. Druk gebarend probeerde hij, als altijd gezeten op de motor, in de eerste kilometers van ha zen en toplopers een ritmische kopgroep te maken. Het lukte niet. Dan weer gingen de hazen te snel, dan weer te langzaam. „Het was jojoën", zei Hermens later. Het was „het sterkste deelne mersveld ooit in Amsterdam", zoals Hermens vooraf had ge zegd. Op papier dan. In de praktijk vielen toppers als Titus Munji, Bernard Barmasai en Benjamin Kimutai Koskei al vroeg weg, anderen volgden la ter. Alleen Cheboror kon door trekken en verbeterde het par koersrecord van 2.06,39 van William Kipsang uit 2003. Kips- ang zelf kampte gisteren met pijn in de mg, werd nog tweede maar wel op flinke achterstand (2.08,40). „Het geeft maar aan dat je een grote groep moet hebben", zei Hermens. „De een stijgt boven zichzelf uit, ander vallen weg." En gisteren zag hij er velen wegvallen. Rodgers Rop bij voorbeeld, in 2002 winnaar in zowel Boston als New York, was bij de 28ste kilometer nog aan valler, luttele kilometers verder op moest hij Cheboror laten gaan en zwalkte hij over de weg. Hermens zag waarom: „Hij drinkt te weinig. Alleen Phillip island - Een tweede Agostini is Valentino Rossi (nog) niet, maar een betere stuurman op een motor rijdt er momenteel niet rond in de WK wegraces. De 25-jarige Italiaan bracht Yamaha in zijn eentje in één seizoen terug aan de top. In Phillip Island bij Melbourne behaalde hij zondag in de Grote Prijs van Australië zijn zesde wereldtitel, zijn vierde opeen volgende in de zwaarste klasse MotoGP. En de eerste wereldti tel voor Yamaha sinds Wayne Rainey in 1992. „Deze wereldtitel", bekende Rossi, „is de mooiste van de zes. De eerste (in 1997 in de 125cc) was de emotioneelste, maar deze is mooier omdat die onverwacht komt. Ik had ver wacht pas volgend jaar met mijn Yamaha mee te kunnen doen in de strijd om de titel." Rossi is zonder twijfel een feno meen op de motor. Een gebo ren motorcoureur zoals Tiger Woods een geboren golfer is. Minstens zo begaafd als zijn idool Giacomo Agostini in diens tijd, maar nog lang niet zo succesvol. Agostini werd vijf tien keer wereldkampioen en tampere/gpd - Raymond van Barneveld heeft zaterdag de Eu ropese titel darts behaald. In het Finse Tampere versloeg de Haagse profdarter de Noor Ro bert Wagner met 4-2. Deze pa rel ontbrak nog aan de kroon van Barney* die in zijn carrière alles won wat er te winnen viel. „Hiervoor heb ik zestien jaar moeten knokken." Ook Francis Hoenselaar liet zich tot Euro- pees kampioen kronen. De Rot terdamse klopte in een zinde rende finale Trina Gulliver met 4-3. Belangrijker dan zijn individue le overwinning vond Van Bar neveld de 'overall'-titel die naar Nederland ging. De Hagenaar veroverde samen met Vincent van der Voort de titel in het koppeltoernooi door het Engel se duo Mervyn King/Martin Adams terug te wijzen. In het landentoemooi bleef 'Oranje' steken in de kwartfinale. Het Nederlands team was voor het eerst zonder Co Stompé en Albertino Essers. De voormalige trambestuurder heeft nauwe lijks rankingtoernooien ge speeld (waarin een plek in het Nederlands team moet worden afgedwongen), Essers heeft geen vormbehoud getoond. Dus werden aan Van Barneveld en Van der Voort de 'nieuwe' namen Dick van Dijk en Mario Robbe toegevoegd. „Zij deden het fantastisch", prees Van Bar neveld zijn ploegmaats. Het was de eerste keer in de ge schiedenis dat een niet-Brits land de Europa Cup won. Schotland zorgde twee jaar ge leden al voor een primeur door als eerste land (sinds 1978) een einde te maken aan de heer schappij van Engeland. Overigens was Finland niet écht uitgelopen voor het EK darts. In het zaaltje van Hotel Rosentahl stonden wel camera's van de Finse televisie, maar kwamen, zo schatte Van Barneveld in, niet meer dan 'dertig veertig betalende toeschouwers.' „Dat weet je, de belangstelling voor dit soort toernooien is altijd ge ring, maar dat maakt de over winning niet minder waarde vol", keek Raymond van Barne veld terug. In de (individuele) finale nam de Noor Robert Wagner tot tweemaal toe een voorsprong (1-0, 2-1), maar had Barney de langste adem. Van Barneveld: „Die finale volgde nadat ik met Vincent het koppeltoernooi had gewonnen, waardoor we de Eu ropa Cup hadden gewonnen. Dan zit je nog een tijdje in een roes. Gelukkig kon ik het daar na goed oppakken. Het is een prijs die ik nog niet eerder won. Dan blijft het bijzonder." •- water, geen sportdrank. In Bos ton dit vooijaar belandde hij al gedehydreerd in het hospitaal." Ook nu dacht Hermens even aan een dokter voor Rop, maar hij haalde toch op eigen kracht het Olympisch Stadion. Als ne gende, in 2.13,57. Amsterdam werkte zich in de afgelopen jaren op naar een vierde plek op de ranglijst van snelste marathon in de wereld. En groeit ook in de breedte, met 16.000 deelnemers op de verschillende afstanden, een groei van veertig procent. De editie van 2004 zou die van Hai- le Gebrselassie worden, maai' de grote kleine man uit Ethio pië haakte in augustus al ge blesseerd af. De leegte werd vervolgens gevuld met acht Ke- nyanen die allen in staat wer den geacht het parkoersrecord van Kipsang aan te vallen. Het pakte anders uit. Nu was het gisteren in Amsterdam wel wat te koud. De frisse wind, met name langs de Amstel, hielp ook al niet. En afgezien van de rommelige eerste kilo meters (de kopgroep kwam even te lopen tussen de laatsten op de tien kilometer), bleek de nieuwe route door het centrum geen vooruitgang. Te veel boch ten en drempels. Hermens: „Laten we maar gauw terug naar de oude route over de Dam." Het meeste moet echter al mis zijn gegaan in tijdens de weken en maanden van voorbereiding. „En daar heb ik nu eenmaal geen controle op", zei Her mens. Dat heeft hij wel bij de atleten die in zijn kamp trainen. „De nummers één en twee van vandaag komen dan ook uit ons kamp." Robert Cheboror meldde zich daar in december 2002, nadat hij derde was geworden bij een Hugo van den Broek Is als een kind zo blij met zijn tijd in Amsterdam. Foto: GPD/Frank van Beek wedstrijd in Kamwosor over 25 kilometer. Cheboror won op oude tennisschoenen, viel op door zijn wilskracht. Michel Boeting van Global, het bureau van Jos Hermens: „De beste tien nodigden we later uit voor een gesprek, om te kijken of ze bij ons kunnen komen trainen. Robert was heel nerveus. Waar om, vroeg ik hem. 'Omdat ik zo graag wil en bang ben verkeer de antwoorden te geven'." Cheboror (25) is even beschei den als sterk. De sterkste in de trainingsgroep van Global, in middels. Een jaar geleden was hij haas in Amsterdam, onder meer voor Kamiel Maase die toen zijn Nederlands record liep (2.08,31). Hij besloot toen door te lopen en finishte in 2.11,06. Dit voorjaar liep hij in Boston bij dertig graden 2.11,49 en werd tweede. Boeting: „Maar in het kamp zeiden ze al dat het wachten was op het moment dat hij eens heel snel zou gaan." Dat moment was gisteren. door Wilko Voordouw Amsterdam - Toen hij met bei de armen geheven over de meet kwam, glommen de ogen van geluk. De 28-jarige Hugo van den Broek viel direct achter de finish op zijn knieën, en het Olympisch Stadion van Amster dam juichte met de atleet uit Heemskerk mee. Zijn tijd (2.12,07) was goed voor de vijf de plek in de Amsterdam mara thon. Maar voor Van den Broek was het meer: hij leverde voor zichzelf het bewijs dat hij voor Nederland in de komende jaren naar de grote atletiekkampi- oenschappen afgevaardigd kan worden. Al dertien jaar werkt hij aan zijn marathon. „Toen ik op vijftien jarige leeftijd lid werd van een atletiekvereniging wist ik dat ik ooit die mythische afstand ging lopen." De Noord-Hollander maakte de afgelopen twee jaar grote progressie. In 2002 vol bracht hij de marathon nog in 2 uur en 19 minuten. Afgelopen voorjaar, in Rotterdam, raffelde hij de 42 kilometer en 195 me ter in 2 uur, 14 minuten en 59 seconden af. Amper zes maan den later knabbelde hij op nieuw bijna drie minuten van dat persoonlijk record af. Zijn doel was 2 uur en 12 minu ten. Op zeven seconden na haalde hij die tijd. „Het is niet te geloven," glimt Van den Broek. „Ik ben dolgelukkig. Hier heb ik kei- en keihard voor getraind. Iedere dag weer, als ik mijn trainingskilometers liep, dacht ik aan dit moment. Ik wist dat de twee uur en twaalf minuten mogelijk was. Maar dan moet je het ook nog maar even doen." In de chaos na de finishlijn wordt Van den Broek door een onverbiddelijke official bij de armen genomen om zijn gang naar de dopingcontrole te ma ken. Maai' de man moet geduld betrachten. Want de journalis ten willen praten met die Ne- derlandse atleet, die in de laat ste kilometers een tiental ande re hardlopers voorbij ging en drie Kenyanen (Robert Chebor or, William Kipsang, Wilfred Ki- gen) en een Fransman (El Has san Lahssini) voor zich moest dulden. Bovendien is trainer, Guido Hartensv valt hij in de armen, het is ons gelukt." En d Jos Hermens, de atlete ger van de marathon, gedaan, joh." En Gen boer, de bondscoach, tig, je hebt nu laten zie het kan!" En dan zijn i andere mensen die op d andere manier aan he van Van den Broek heb gedragen. -Zodra de at bekend gezicht ziet, r verder uit het zicht van official, die Van den Bn wil nemen naar de ruin hij zijn plasje kan doen De spraakwaterval V Broek vertelt aan iedei maar wil weten dat hij enkele weken geleden 1 tig in het krachthonk hij wekelijks 200 k traint. Dat hij die por vorig jaar nog niet aai dat hij, met zijn 28 j maar aan het begin marathoncarrière sta; kan sneller. Het kan heb nog tien mooie ja me." Maar er zijn wa caps. Want hij werkt 2! week, is dus geen ful! leet. En dat zou ma door te kunnen groe een tijd van 2 uur en nuten. Van den Broek 1 het geld dat hij verdii zien in het levensor van zijn Kenyaanse Hilda Kibet. Als het j breekt, moet zij Neder laten. „En dan heb ik dat je per 1 november 200 euro per maand n verdienen. Eigenlijk z< 30 uur per week moe werken. Dat kan dus e zegt de hardloper. Hij hoopt dat de I® gaat helpen bij de nal van zijn vriendin. „Da ze bij Lornah Kiplaga daan. Kijk, als ik miji meer wil verbeteren 1 ik me echt fulltime mi tiek gaan bezighoud goed", zegt hij met e glimlach, „ik heb 1 sponsor. Ik krijg all kleding. Misschien c vandaag een bedrijf i me in zee wil." Rabobank-ploeg grijpt naast zege, maar draait wel goed seizoen won 122 Grands Prix. In de schaduw van Rossi werd Dani Pedrosa zondag met 18 jaar en 18 dagen de jongste we reldkampioen in de 250cc. De Spanjaard werd de eerste cou reur na Carlo Ubbiali in 1960 die de wereldtitel in de 125cc in het daaropvolgende jaar liet volgen door de titel in de 250cc. Pedrosa werd kampioen op het circuit waar hij vorig jaar bij een crash beide enkels brak. Hij revalideerde vijf maanden en kroop drie weken voor het be gin van het seizoen weer op zijn Honda. In Australië reed hij een bekeken race en nam hij genoe gen met de vierde plaats. „Ik wilde geen risico na mijn crash in de training", bekende hij. De dagprijs ging naai' de Argentijn Porto op een Aprilia. Daarvoor had wereldkampioen Andrea Dovizioso zijn vijfde seizoenzege in de 125cc be haald. De 18-jarige Italiaan ver sloeg de Spanjaard Lorenzo en de Australiër Stoner na een spectaculaire race met een banddikte. Raymond Schouten kwam in het stuk niet voor. Hij werd op zijn Honda zesentwin tigste. door Edward Swier coMO - Weer net niet. Voor de derde keer in één seizoen werd Michael Böogerd zaterdag tweede in een wereldbe- kerkoers. De aller-, allerlaatste nota bene, omdat het WB-klas- sement ten faveure van de Pro Tour verdwijnt. Dit voorjaar had Davide Rebellin in de Am- stel Goldrace en Luik-Bastena ken-Luik de Rabo-kopman af getroefd, nu drukte Damiano Cunego zijn wiel juist voor Boo- gerd over de streep. De Hage naar besloot 2004 zodoende zonder aansprekende zege. „Maar ik heb wel aangetoond in wedstrijden als deze altijd mee te kunnen", sipte Boogerd in Como. Het was niet de, vanuit Neder lands oogpunt, enige teleurstel lende constatering zaterdag in Como. Doordat het collectief van T-Mobile net even iets meer punten sprokkelde in de afsluitende koers, ging de WB- eindzege voor ploegen ook aan de Rabobank voorbij. Gevoegd bij de tegenvallende Tour de France waren het de enige min puntjes voor de Nederlandse profploeg dit jaar. De formatie van de debuterende ploegleider Erik Breukink kan namelijk te rug kijken op een succesvolle wereldbekercyclus. En heeft bovendien komend seizoen dankzij Oscar Freire voor het eerst de wereldkampioen in de gelederen. Breukink: „Ik kan zeggen dat we een goed jaar hebben gehad, al weet ik datje een rit in de Tour móet win nen." Met Freire is een van de hoofd rolspelers van het afgelopen wielerjaar genoemd. Ook Paolo Bettini en Davide Rebellin hoorden daarbij. Het trio bezet te niet onterecht de drie boven ste plekken in de wereldbe kerstand. Bettini betrad het hoogste treetje, kreeg de laatste trui, omdat hij zaterdag in Lombardije tot op de streep het achterwiel van Rebellin wist te houden. Dankzij Cunego, en een opval lende rol voor Ivan Basso in de finale, werd zaterdag nog even de aandacht gevestigd op de Grote Ronden. Cunego won de Giro, Armstrong de Tour en He- ras was in de Vuelta de sterkste. Weer geklopt. Michael Boogerd geeft alles, maar komt in de eindsprint tekort tegen Damiano Cunego. Foto: EPA/Gero Breloer Armstrong won de Ronde der Ronden zelfs voor de zesde keer. Maar wat hij de rest van het jaar deed, het ontging de wielerliefhebber goeddeels. En ook Heras was verder onzicht baar. Dat zijn niet de wielren ners waai' het grote publiek van houdt. Cunego deed dan tenminste in Lombardije nog van zich spre ken. Toch bepaalden vooral de mannen van de eendagswed strijden, Rebellin, Freire en Bet tini voorop, het beeld van 2004. Vuurvreter Bettini won welis waar geen wereldbekerkoers, hij stond wel vier keer op het podium. In Hamburg, San Se bastian en Zürich werd hij tweede, de Amstel Goldrace le verde een derde stek op. Bo vendien pakte hij de prijs waar hij al jaren op zei te azen: de olympische wegtitel. Rebelin - die vanwege geruzie met de Italiaanse keuzeheren in zowel Athene als op het WK in Verona ontbrak - won zowel in Luik als Valkenburg. In de laat ste koersen was hij echter net iets minder dan Bettini. Er was overigens geen ploeg die zoveel WB-ereplaats© de als de Rabo-formal won Milaan-San Rem Dekker was vorige we te in Parijs-Tours, Bo( stond dus drie keer o| dium en Freire werd eens derde in Parijs-T Quick Step (dankzij B Gerolsteiner van Rebi Mobile waren ze het s collectief. T-Mobile p drietal podiumplaatsi Wesemann kreeg in d van Vlaanderen de be voor jarenlange strijd (tweede in Müaan-Sa en Vinokoerov (derde kregen bloemen. De kruimels bleven v overige ploegen, al ve die een seizoen vaak; op basis van één wen zege. Magnus Backsti zorgde Allessio het m van glorie in Parijs-Ri Cofidis- renner Stuart kwam conditioneel a spurter uit de Tour ei de in Hamburg. Mig! Martin Perdiguero (S val) verraste vriend de Clasica San Sebasl Fassa's Juan Antonio bleek vlijmscherp in oenschap van Zürich stuk was het voor de een hoogtepunt in hi maar meer dan een\ het voorbije seizoen: prestaties niet. Daan suprematie van Paoli Davide Rebellin, Osc groot. Ze waren de hoofdrc En met hen natuurlij boosdoeners, de bes en bestraften, de bel Opnieuw liepen naai renners zonder erelij de lamp. Maar ook h kende namen dat ge wordt op sportief be Het is een heuglijk ff pingvorsers hebben een achterstand mat zwaardere versnellii ben gestoken. Zo we Hamilton als eerstel het gebruik van bloe En in België werd Jo seeuw onlangs gesel wege betrokkenheid duistere zaak rond e sche veearts. Ook da wielersport: enkele 1 veel verliezers.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14