Ronald Koeman zit op dood spoor Allebei een visie, allebei een punt ADO-trainer Adelaar bezorgd over spelers Temmink: 'Dit pik ik niet' eek dubbelt lijk met zus imbledon IS Ajax verbijsterend zwak tegen Heerenveen Quick Boys maakt tegen Rijnsburgse Boys in blessuretijd gelijk yenoord udt Cutlit spanning S: goed roei maar en punten C sluipt t negen man ir boven is in eigen Ier niet langer genaakbaar r Adelaar den i - Op 57-jarige leef- sterdam voormalig a Peter Adelaar overle- ormalige Europees 1 (1978) kreeg na zijn opbaan problemen ondheid. Hij over heen hartstilstand. Ade- orde tot de beste Ne ejudoka's in de zwaar- isse. In 1974 won hij irg zijn eerste Neder- Btel. Vier jaar later, op i zijn kunnen, ver- |ij opnieuw goud bij de laar behaalde ook di- idailles bij de EK. Ade- le onder bondscoach jders zijn beste judot- de trainer bij de Ne- ejudobond vertrok, 2.14 meter lange en 135 zware sportman zijn i af. Hij kwam uit voor Kenamyu (Haarlem), Amsterdam) en Boers- ifoort). irsfoc m/cpd - Het is de grote n vader Petr Kajicek: hard en dochter Mi- ie samen schitteren in nengddubbelspel op Er bestaat een dat de droom van volgend jaar uit- jdens de Alex Tennis- in Eindhoven liet Ri- ajicek doorschemeren jen staat voor een Kra- icek-optreden in Lon- hard Krajicek enkele eden met de droom ader werd geconfron- ^vees hij deze resoluut rijk der fabelen. Hat maar op je buik", 24 Petr Krajicek weten. tien maanden na zijn als proftennisser, Wimbledonkampioen er heel anders over. bestaat dat ik samen zusje ga mixen op jn. Ik sluit het niet ngddubbelpartij is de 1 vaker onderwerp van i de familie Krajicek. eigenlijk de bedoeling -ns de Hopman Cup, uari, met mijn zusje l Helaas kan dat niet omdat ik dan een t uii rentie heb voor het (B 10-toernooi. Dat vond jammer", aldus de "-'voor het tweede jaar jiecteur is van het ;9 i Rotterdam. 6. in het enkelspel in el; ht Krajicek nagenoeg 3 n; „Ik heb er wel over vertelt hij eerlijk. ik een wildcard zou le( aar aan de andere ^u! tunt niet alléén op kei in actie komen. Ik de toernooien moeten 32 1 vergt gauw zon zes rbereiding en dat zie n." im in juni 2003 op e;1 mooi van Rosmalen Ie afscheid van het 'le tenniscircuit. Hij ,1c te veel hinder van ïlm 'de elleboogblessure to; hère succesvol voort SPORT maandag l8 OKTOBER 2004 door Peter van Duyl Amsterdam - Met opnieuw een kringgesprek en een vederlichte training trachtte Ajax gisteren de geweldige mokerslag die Heerenveen zaterdag in de Are na uitdeelde (1-3 winst voor de Friezen) van zich af te schudden. Trainer Ronald Koeman sprak zalvende woorden en van de noodzaak om de rust te bewa ren. Maar na het afgelopen weekeinde is meer dan ooit de vraag gerechtvaardigd: hoe lang zit Koeman in Amsterdam nog op de bank? Als geen ander kent Ronald Koeman, de oud-speler van Ajax, PSV, Barcelona en Feyen- oord, de harde wetten van een topclub. Als er verloren wordt, blaast de rugwind in een mum van tijd op volle kracht in het gezicht. Dan gaan er molens draaien waartussen zelfs de sterksten worden vermalen. Ei genlijk is er dan nog maar één remedie: winnen, goed spelen, presteren. Het stormt inmiddels in de Are na. En goed ook. De Amster damse voetbaltempel heeft te genwoordig veel weg van een snelkookpan en het kost Koe man alle moeite om het deksel gesloten te houden. Op de tri bunes zwaaiden fans zaterdag met witte zakdoekjes, werden Louis van Gaal en het bestuur beschimpt, werden de namen van de verkochte vedetten Cris- tian Chivu en Zlatan Ibrahimo- vic gescandeerd en was er bij voortduring die alleszeggende kreet: „Voetballen, voetballen, voetballen." Want wat de Ajacieden tegen Heerenveen ook probeerden, met voetbal had het inderdaad weinig te maken. Ajax speelde verbijsterend zwak, vrijwel alle spelers leken onder hoogspan ning te staan, de term vertrou wen een relikwie uit vervlogen tijden. Het Ajax van afgelopen zaterdag had akelig veel weg van het elftal dat Co Adriaanse bijna drie jaar geleden bij zijn ontslag achterliet: aanvallend was het onmachtig, verdedi gend extreem kwetsbaar. Koeman zei zaterdagavond dat hij er nog niet aan dacht om de handdoek in de ring te gooien. Na een nachtje slapen voegde hij eraan toe, dat het verlies te gen Heerenveen wel in zijn juiste perspectief moet worden gezien. Hij wees erop dat de laatste competitienederlaag van 29 februari dateerde, het 1-0 verlies bij FC Utrecht. Dat feit klopt, maar vertelt niet het hele verhaal. Sinds de laat ste dag van februari speelde Ajax negentien competitie duels. Daarvan werden er elf gewonnen, zeven gelijkge speeld en dus één verloren. Het zijn geen imponerende cijfers. Bovendien leden de Amster dammers in Europees verband twee kansloze nederlagen (Ju- ventus en Bayem München) en werd de wedstrijd om de Johan Cruijff-schaal verloren van FC Utrecht. Misschien nog wel erger dan de tegenvallende statistieken is de ontwikkeling van het elftal en de individuele spelers. Ajax maakte tegen Heerenveen een hulpeloze indruk, alsof het geen enkel benul had wat het in het veld moest doen. Dat beeld is een kopie van het hele vorige seizoen, toen Ajax ook slechts zelden goed voetbalde. Dit jaar startten de Amsterdammers be ter, maar na het vertrek van Ibrahimovic is het in de Arena van kwaad tot erger gegaan. Als je daarbij de interne strijd tussen Koeman en Louis van Gaal optelt, de moeizame werkrelatie tussen de oefen- meester en een aantal van zijn spelers plus de onderlinge ver houdingen binnen de selectie (zaterdag ruziede Wesley Sneij- der openlijk met Sonck, John Heitinga met doelman Lobont), kom je al snel tot de conclusie dat Koeman in Amsterdam op dood spoor is beland. De trainer straalde zaterdag avond zelf ook niet de overtui ging uit dat hij het tij bij Ajax nog kan keren. „Of ik dit kan omdraaien? Die zekerheid kan ik niet met honderd procent ze kerheid geven", klonk het wei nig strijdbaar. Een dag later had Koeman iets van zijn bravoure hervonden. „Ik heb natuurlijk ook nagedacht en heb er ver trouwen in dat het goed komt. Op een gegeven moment houdt het op, dat hoeft niemand me uit te leggen. Maar zover is het wat mij betreft nog lang niet. Ik denk niet na over ontslag en ook niet over zelf opstappen. Als mensen gekomen zijn om mij de handdoek te zien gooi en, dan zijn ze vandaag aan het verkeerde adres." Voor Koeman en Ajax is een cruciale week aangebroken. Morgenavond wacht het duel met Maccabi Tel Aviv, dat van doorslaggevend belang is met het oog op de kersverse doel stelling: Europees overwinte ren. Volgende week zondag rei- Ajacied Wesley Sneijder legt het aftegen Arek Radomski van Heerenveen. Foto: Hans van Weel zen de Amsterdammers naar PSV, dat een gat van tien pun ten kan slaan met Ajax. Begrijpelijkerwijs predikte Koe man gisteren rust, maar in de broeierige sfeer van de Arena kan elke misstap de zaak tot ontploffen brengen. „De toe komst hangt af van de uitslagen en de manier waarop we spe len. Wat in het voetbal vandaag zwart is, kan er dinsdag weer rooskleurig uitzien. Daar moet je vertrouwen in hebben", hield Koeman dé moed erin. Sport 3: Heerenveen boekt unie ke zege Rosales en Galasek niet tegen Maccabi door Anton Diedrich katwijk - Ze waren het hartelijk met elkaar oneens, Gert Aande- wiel en Ted Verdonkschot. De trainer van Quick Boys vond dat de late gelijkmaker van zijn ploeg verdiend was, de trainer van Rijnsburgse Boys vond ab soluut van niet. De spannende, bij vlagen uitstekende derby eindigde zaterdag in 2-2. Beide ploegen raken door het gelijk spel verder achterop bij koplo per IJsselmeervogels. Afgaande op het duel van zaterdag staan die ploeg nog een paar lood zware duels te wachten. As is verbrande turf. Maar ja, als. Als Maarten Bak in de derde minuut die enorme kans had benut, wie weet hoe het dan ge lopen zou zijn. Als vijf minuten later Derek van der Plas of twee minuten daarna Bennie van Fruchten iets minder slap had den ingeschoten, ja, dan. Quick Boys domineerde een groot deel van de eerste helft, het gaf de Rijnsburgers niet de* gele genheid om eruit te komen. De ploeg uit Katwijk, regerend kampioen van Nederland, be gon dit seizoen haperend. De ommekeer lijkt ingezet. Op Nieuw Zuid stonden twee ploegen tegenover elkaar die al lebei het predikaat titelkandi daat meezeulen. Aandewiel, de trainer van Quick Boys, wil het daar nog niet over hebben. „We zijn nu eerst bezig de boel weer op de rit te krijgen", zei hij voorzichtig. Tegenstander Rijnsburgse Boys is ook niet zo maar een tegenstander. Maar die ploeg heeft balbezit op het middenveld nodig, zodat Nick Schnater en Peter Freke aan een aanval kunnen gaan bou wen. Grip op de wedstrijd kre gen de middenvelders van Rijnsburg geen moment. „Wij probeerden tenminste om dominant te gaan spelen, nadat we dat eerste kwartier waren doorgekomen", zei Verdonk schot. „Dat heb ik bij Quick Boys niet meer gezien, die speelden heel vaak een lange bal die ze probeerden door te koppen." Zijn motor Raymond Kolder was het met de trainer eens: „Het is heel moeilijk om controle te krijgen als je alleen maar omhoog staat te kijken en de bal ziet overvliegen." Daarmee deden ze de thuis ploeg wel tekort, vooral wat be treft de eerste helft. De ope ningstreffer van Joost Kuhl- mann kwam bijna uit het niets. Linksback Bryan Simons on derschepte in de 42ste minuut vervolg van voorpagina den haag/gpd - Geert den Ou den was zaterdagavond als eer ste speler van ADO Den Haag uit de kleedkamer. Goed gekapt en welbespraakt stond hij tien tallen journalisten over de ge staakte wedstrijd tegen PSV te woord. „Ik begrijp dat dit niet over mijn invalbeurt gaat", grapte de lange aanvaller, die in het verleden vaker zijn onge noegen over kwetsend gedrag van voetbalsupporters uitsprak. „Mijn medespelers zijn nog in de Ideedkamer. Die zitten hele maal stuk, want dit is heel frus trerend", ging Den Ouden op een serieuzere toon verder. „Het is natuurlijk niet slim van onze supporters. Alles wat er bij deze club gebeurt, wordt na de wedstrijd tegen Ajax onder een vergrootglas gehouden. De fans geven de burgemeester nu aan leiding om deze wedstrijd te staken." „Het gebeurt ook niet alleen bij de wedstrijden van ADO Den Haag. Laten we dat ook niet vergeten. Ik ben benieuwd hoe het de komende tijd bij andere wedstrijden in de eredivisie gaat en of er dan ook zo hard wordt ingegrepen." Aanvoerder Tommie van der Leegte liet gisteravond weten net zoals zijn trainer niet op het staken van de wedstrijd te wil len reageren. Maar over het schikkingsvoorstel van de KNVB - de bond wil ADO Den Haag naar aanleiding van de wedstrijd tegen Ajax twee thuis duels zonder publiek laten spe len - wilde hij wel wat zeggen. „Ik ben benieuwd wat ons na de wedstrijd tegen PSV nu te wachten staat. Volgens mij is het ook mogelijk om de club een geldboete te geven of zelfs punten in mindering te bren gen. Daar moet ik niet aan den ken. We hebben er maar vier! Als we er dan ook nog eens drie voor straf kwijtraken, dan staan we er ineens wel heel slecht voor." Collega Sjaak Polak: „De wed strijd had al veel eerder gestaakt kunnen worden, het begon in de eerste helft al. Het PSV-pu- bliek zong: „Haagse joden" en maakte sis-geluiden. Daar klap te ons publiek meteen over heen. Het is simpel, dit gedrag hoort niet thuis op het voetbal veld en het is terecht dat Tem mink dat gedrag bestraft. Maar ik heb wel het idee dat de ADO- supporters zwaarder worden bestraft. Wat de PSV-kant zong, kon ook niet. De grote clubs worden nooit aangesproken op het gedrag van hun supporters. ADO-trainer Frans Adelaar wil de zaterdagavond niet reageren op de beslissing van burge meester Wim Deetman om de wedstrijd tegen PSV te staken. Op verzoek van de zo geplaagde oefenmeester werd ook de persconferentie na afloop afge last. „Want die zou toch alleen maar over de spreekkoren en het staken van de wedstrijd gaan. Dat is ook na het duel met Ajax gebeurd. Ik wil eigen lijk alleen maar praten over voetbal technische zaken." De trainer hield gisteren zijn mobiele telefoons uit en bleef thuis. „Ik ga in mijn tuin on kruid trekken. Ik wil mijn zin nen verzetten, want natuurlijk baal ik hiervan. Ik maak mij nog de meeste zorgen over mijn spelers. Vijf dagen na het duel met Ajax speelden we thuis te gen Vitesse en verloren we met liefst 0-4. Ik herkende toen mijn eigen groep niet meer. Dat wil ik nu voorkomen." Justin Stuy van Rijnsburgse Boys tikt de bal weg voor de voeten van Maarten Bak. Foto: Cees van Hoogdalem - de bal, rukte op naar het mid denveld en gaf een steekpass, waaruit de spits keeper Jan Houwaard verschalkte. Die had daarvoor alleen moeten ingrij pen op een kopbal van Schna ter. Quick Boys was de betere ploeg en de eerste gelijkmaker was dan ook zeker verdiend. Nog nagenietend van de voor sprong, vlak voor rust, altijd een psychologisch goed moment, verslapte de concentratie van de Rijnsburgers even. Peter Timmermans stuitte eerst op doelman Maurice Langstraat, schoot de rebound voor het doel en Hendrik van Beelen tik te binnen. Verdonkschot en Kolder had den waarschijnlijk vooral de tweede helft nog in hun hoofd. Wat die betreft hadden ze een punt. Het werd rommeliger, maar de bezoekers waren dui delijk overheersend. Ondanks het feit dat de vleugelspelers Aboikoni en Zinhagel niet in goeden doen waren, zij werden dan ook keurig in de tang ge houden door Van Dam en Ken- selaar. Centrale verdediger Eef Schoneveld speelde voor Quick Boys een dijk van een wedstrijd, door Kuhlmann geen millime ter ruimte te geven om te gaan rommelen in het strafschopge bied. Uitgeweken naar de rechter flank leek de lange spits toch een aandeel te krijgen in de winnende treffer. Hij gaf voor, Schnater schoot in de 63ste mi nuut de 1-2 in de touwen. Koud in het veld had Beny Charité de wedstrijd even later kunnen be slissen, maar hij stuitte op Houwaard. Daardoor bleef het spannend en bleef Quick Boys hopen. En vooral knokken. Invaller Martin Bekx speelde daarbij een grote rol. De supersnelle rechtsbuiten mist nog wel eens het inzicht om zijn sprints op tijd in te zet ten. In blessuretijd, terwijl de bank van Rijnsburgse Boys al klaarstond om juichend het veld op te rennen, timede Bekx zijn rush perfect, nadat Kuhl mann de bal had verspeeld. Ook Bekx' voorzet was op maat. Van Beelen hoefde slechts zijn hoofd er tegenaan te zetten. Het had nog erger kunnen wor den voor de bezoekers: secon den voor het laatste fluitsignaal krulde Van Beelen een vrije trap op de kruising af. Langstraat vloog de bal eruit. In het Rijnsburgse kamp over heerste teleurstelling. Begrijpe lijk, als in de laatste minuten een voorsprong door de vingers glipt. „Joost had die bal moeten vasthouden", vond Kolder. „Daarin moet hij slimmer wor den", beaamde Verdonkschot. Zijn ploeg was, ondanks een minder sprankelende voorstel ling dan vorige week tegen Spa kenburg, de sterkste. Maar op basis van de eerste helft en de vechtlust verdiende ook Quick Boys een punt. QUICK BOYS: Houwaard; Van Dam. Schoneveld. Mussche, Kenselaar; Van der Plas, Timmermans (83. Guyt), Flaton; Van Beelen, Van Fruchten (75. Bekx), Bak. RIJNSBURGSE BOYS: Langstraat; Stuy, Groot, Onderwaater, Simons; Freke (72. Van Wijk), Schnater (86. Kettmg), Kolder; Zinhagel, Kuhlmann, Aboikoni (66. Charité) door René Dons den haag - Na tachtig minuten was voor scheids rechter Temmink zaterdagavond de maat vol en legde hij vanwege beledigende spreekkoren de wedstrijd ADO Den Haag-PSV stil. De leuzen 'Harnas, Harnas, Temmink aan het gas', en 'Tem mink is de hoer van PSV' waren voor hem der mate kwetsend dat hij er bij een 0-2-stand in het voordeel van PSV mee op hield. De leidsman wilde aanvankelijk de wedstrijd na circa vijftien minuten hervatten, maar het was uiteindelijk de Haagse burgemeester Wim Deet man die van een vervolg afzag. „Hier zijn duidelijke grenzen overschreden en dat pik ik niet", was het commentaar van Tem mink na afloop. De arbiter had tijdens de wed strijd de stadionspeaker verzocht om het publiek een laatste waarschuwing te geven. In een voor overleg hadden de clubs en de lokale driehoek (gemeente, politie en justitie) al besloten om de regels van het protocol van de KNVB minder strikt te hanteren. „Bij kwetsende of discriminerende spreekkoren zouden we de leuzen proberen te overstemmen met harde muziek en zou de stadionspeaker in grijpen. Dit heeft niet geholpen. In een normale situatie had ik al eerder de wedstrijd gestaakt." Zaterdagavond bracht na 53 minuten spelen Jo han Volanthen, die na 45 seconden ook al de score had geopend, PSV op 0-2. Een doelpunt waaraan volgens de Haagse aanhang een buiten spelluchtje zat. Hierna moest Temmink het in het Zuiderpark ontgelden. Nadat hij ADO Den Haag vervolgens ook vanwege een vermeende handsbal van Lamey geen strafschop had willen geven, had hij het bij de supporters helemaal ver bruid. Temmink: „Toen ik door het publiek n*t een vreselijke ziekte in verband werd gebracht en ik vervolgens allerlei andere kwetsende leuzen naar mijn hoofd kreeg, die ik niet wil herhalen, was de maat vol. Daarna is er overleg geweest met me dewerkers van Deetman en heeft de laatste be sloten om definitief te stoppen. Ruurd de Boer, voorzitter van de raad van com missarissen van de Haagse club, toonde wel be grip voor het staken van de wedstrijd. „Ik kan mij vinden in de beslissing van burgemeester Deet man. Wat fout is, is fout. Dit is niet goed te pra ten. We zullen zo snel mogelijk de camerabeel den bekijken om de schuldigen te identificeren, zodat we die een stadionverbod kunnen geven. Verder sturen we een brief naar de KNVB. Als dit de norm voor spreekkoren is, dan vinden we dat prima. Maar we wijzen de KNVB er wel op dat met diezelfde maat ook bij andere clubs gemeten moet worden. De aanhang van PSV liet zich ook niet onbetuigd wat betreft kwalijke spreekkoren. Temmink zal daar ook melding van maken in zijn rapport. Sport 3: PSV zonder kleerscheuren uit Den Haag

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13