'Samsonveld in Leiderdorp niet bebouwei Korting leerlingenvervoer treft Leiderdorpse ouders Oegstgeest vraagt offers voor speeltui Bank en café in 't Wapen van Voorschoten Olympische koningin op plankier in Leiderdorp Jongerenraad Oegstgee zoekt ruimte bij Viva HDC973 Lanparty in RFGIO Voorschoten maandag l8 OKTOBER 20C door Saskia Stoelinga leiderdorp - De gemeente Lei derdorp staat aan de vooravond van een nieuwe begrotingsron de. Het leerlingenvervoer naar het speciaal onderwijs in Leiden en omgeving heeft ondanks de voorgestelde richtlijnen en flinke bezuinigingen toch de speciale aandacht van het Leiderdorps college van burgemeester en wethouders. Onlangs is in een hoorzittjng geprobeerd met de protesterende ouders op één lijn te komen. Dat lukt nog niet hele maal. Op alle fronten, ook bin nen de politieke partijen in Lei derdorp, wordt er nagedacht hoe de pijn voor deze groep kan wor den verzacht. Dat ze een kind hebben voor het speciaal onderwijs hebben de ouders al aanvaard. Dat er voor deze kinderen weinig keus is en dat deze speciale scholen veel verder liggen dan de gewo ne basisschoqïóm de hoek, we ten ze ook. Onbegrijpelijk voor ze is, dat de gemeente Leider dorp zo drastisch wil korten op de kosten van het vervoer voor deze specifieke groep leerlin gen. In grote lijnen betekent de be zuiniging, zo heeft de ouder- groep berekend, dat 53 van de 83 kinderen niet meer met een busje of een taxi worden opge haald. Ouders moeten dan maar zien hoe hun kinderen die reis gaan maken. Op de hoor zitting vertolkten ze het zo: „We voelen ons in de steek gelaten. Waarom wordt zo'n kleine groep, die al getroffen is door een gehandicapt kind, verstan delijk of lichamelijk, nu weer de dupe?" Marianne de Groot is ontstemd. Het toeval wil dat twee van haar drie kinderen verstandelijk ge handicapt zijn. De één is met zijn 18 jaar net uit de gemeen telijke vervoersregeling, de an der (15) wordt dagelijks om 7.30 uur in Leiderdorp opgehaald om naar de Korte Vlietschool in Leiden te gaan. En het lijkt erop dat deze jongeman straks in de nieuwe regeling door haar naar school moet worden gebracht. De Groot: „De gemeente doet de suggestie om een begeleider te laten meegaan met kinderen die per bus moeten reizen. Waar vind ik een begeleider die een paar uur per dag met hem de bus in wil? Hoe betaal ik dat? En wat doe ik met mijn andere twee kinderen als ik hem elke dag moet halen en brengen? De oudste kan absoluut niet alleen blijven en de jongste zit nog op de basisschool." De afgelopen jaren heeft ze voor heel wat he te vuren gestaan. „Elke keer was ik in staat een oplossing te bedenkén voor de problemen die zich voordeden. Het is niet zo dat ik de moed aan het op geven ben, maar voor dit pro bleem heb ik geen oplossing." Nienke Compier heeft het on behaaglijke gevoel dat het ge meentebestuur niet helemaal weet over welke kinderen het gaat. Haar zoon (12) is door een aan autisme verwante stoornis niet in staat om alleen per bus naar Den Haag te reizen. Pa niek en stress slaan dan onmid dellijk toe. Gevolg: een moe kind, dat absoluut geen kennis meer kan opnemen en verwer ken, dat letterlijk de weg kwijt raakt. In Den Haag staat de eni ge speciale havo/vwo school, waar hij met zijn handicap te- rechtkan. Soortgelijke problemen heeft de 10-jarige Casper Oldenhof. Hij zit nu nog op de buitenschool in Leiden. Volgend jaar ligt de meest geschikte school voor hem in Katwijk. Behalve dat al leen reizen voor hem ondoen lijk is, komen zijn ouders met een tweede jonger kind ook or ganisatorisch in de problemen. De ouders Oldenhof hebben, evenals alle andere getroffen ouders, een naar gevoel over deze bezuinigingen. „Gezinnen zoals wij moeten al zoveel extra kosten maken en op normen, waarden en gevoelens van vei ligheid en stabiliteit bezuini gen." Inmiddels heeft de gemeente tientallen brieven gehad van verontruste Leiderdorpse ou ders met de boodschap: bezui nig niet over onze ruggen. Stuk voor stuk schrijnende verhalen over hun leven met een speci aal kind, waarvan geen letter is verzonnen. Wat is er aan de hand? Het Lei derdorpse college heeft bij de presentatie van de begroting bepaald dat het leerlingenver voer niet meer dan 160.000 eu ro per jaar mag kosten. Door al lerlei oorzaken wordt het dub bele uitgegeven. Ouder Jan Winkler heeft inmiddels uitge plozen dat die explosieve stij ging vooral zit in de kosten van het vervoer. Het aantal kinde ren dat speciaal onderwijs ge niet is de afgelopen jaren nage- oegstgeest - De gl Oegstgeest kan hoogui euro per jaar bested speeltoestellen. Wetho gdeman overweegt intif vrageh mee te betalen speeltuinen, al realisj zich dat dit in de toekol blemen kan opleveren. In een gesprek met j van de commissie leve nen over een ondera Nuso Dienstverlening Eegdeman duidelijk speelvoorzieningen in geest op niveau zijn geeft Nuso aan, zijn de ningen niet eerlijk over het dorp. Veel wipkippen kunnen we zes zandbakken. Eegdeman: „We kuni ouders overleggen of ii zijn mee te betalen a tuinen. Een doorsrw kost minimaal lO.OOOi college kan er dus n per jaar bekostigen." Eegdeman begrijpt dal mee een heikel punt; „Als ouders bereid zij betalen, kan het zijn pakweg vijf jaar nieui ners zeggen dat de a onder de verantwoon van de gemeente va komt omdat deze me niet op de hoogte zij destijds gemaakte afsp Ook over de verwijd! de zandbakken wil l overleggen met de I Volgens WD-er Tön die vaak een ontmot van jonge moeders kinderen en is het de de zandbakken van d de andere dag weggeh nen worden. Con Papma (PrO) heeft n op met de zandbak bakken noem ik ze." voorschoten - Twaalf uur ach ter elkaar computerspelletjes zoals Counter Strike spelen. Het kan op zondag 7 november in Voorschoten, want dan houdt jongerencentrum OJC een lan party. Gamers moeten hun computer meenemen. Ze beta len 10 euro om van 10.00 tot 22.00 uur te spelen. Alleen de deelnemers krijgen te horen waar de lanparty gehouden wordt, omdat het OJC geen pot tenkijkers wil. Aanmelden kan telefonisch: 071-5610895. voorschoten - Zodra de ver bouwing rond is, trekt de Rabo bank in het monumentale pand 't Wapen van Voorschoten. De bank opent medio volgend jaar in de bedrijfsruimte aan de Schoolstraatzijde een service- en verkooppunt voor zijn klan ten. De voorzijde van 't Wapen van Voorschoten is opgekocht door bierbrouwer Grolsch. De brouwer zoekt een geschikte horeca-exploitant voor het grand café aan de Voorstraat. Het is nog één grote bouwput, maar over ruim een half jaar verrijst achter de monumentale gevel van 't Wapen van Voor schoten een pand met twee be-, drijven en vier appartementen. De Rabobank is blij met het vooruitzicht de 500 vierkante meter te kunnen betrekken. Er is in het dorp behoefte aan een servicepunt en verkoopkantoor, volgens L. Westra van de Rabo bank. „Klanten bezoeken de bank steeds minder om geld op te nemen", legt hij uit. „Daar ge bruiken ze internet voor of ze trekken geld uit de muur." De Rabobank heeft de afgelopen 'jaren een andere functie gekre gen. „De meeste mensen ko men nu voor adviezen." Die handel je niet af aan de balie of het loket, vindt hij. „We hadden daarom sterk behoefte aan meer spreekkamers." Het huidige pand aan de Schoolstraat, pal tegen over 't Wapen van Voorschoten, blijft vooralsnog behouden voor de bank. De administratie en het bedrijvenloket verhuizen straks niet mee naar het servicepunt. Hoe lang dit zo blijft, is nog de vraag. „De Rabobank Voor schoten gaat fuseren met de Rabobank Den Haag. We weten daarom niet of we in de toe komst in het pand blijven." De bedrijfsruimte in 't Wapen van Voorschoten is in elk geval niet groot genoeg om het totaal aantal personeelsleden van de Voorschotense bank te herber gen. Volgens de aannemer en eigenaar van 't Wapen, Mark Niersman, moet de bank de vestiging aan de Schoolstraat 164 op termijn verlaten. „Ik weet dat de gemeente er nieu we plannen voor heeft. Zij wil daar winkel- en kantoorruimte creëren." Niersman verwacht dat de ver bouwing van 't Wapen van Voorschoten tussen maart en mei is afgerond. noeg gelijk gebleven. Volgens de Leiderdorpse wethouder La- man komt die stijging vooral door de wisseling van de taxi ondernemers. „Achtereenvol gens gingen Koenes en Eltax failliet, dus er moest in korte tijd een nieuw contract worden afgesloten." De wethouder doet daar vol gens de ouders niets mee. Inte gendeel, er komt een nieuwe regeling, die in grote lijnen overeenkomt met de regelingen van de omliggende gemeenten. De normen om in aanmerking te komen voor iets anders dan het openbaar vervoer, worden aangescherpt. Als de reistijd met het openbaar vervoer lan ger dan anderhalf uur is, kan er pas een regeling worden getrof fen. In het huidige systeem is dat één uur. Hetzelfde geldt voor het aantal kilometers van de school. Dat is opgetrokken van 4 naar 6 kilometer. Door deze maatregelen en door de maatregel van zoveel mogelijk openbaar vervoer met begelei der valt automatisch een grote hoeveelheid kinderen buiten de boot. De ouders betreuren dat de kil le cijfers van de twee failliete ondernemingen en het duurde re nieuwe contract in feite aan hen worden doorberekend. „Dat risico moet een gemeente toch incalculeren?", zegt Wink ler. Ook wil hij weten hoe het nieuwe contract tot stand is ge komen. „Zijn er meerdere offer tes opgevraagd of zijn we met de duurste in zee gegaan?" De ouders willen niet alleen maar kritische geluiden laten horen. Op de hoorzitting bleek dat er grote bereidheid is om mee te denken over een andere manier van bezuinigingen. Ze denken aan een billijke eigen bijdrage, meer samengaan van kinderen en centrale opstap plaatsen. Ook belangrijk in hun ogen is om de onderneming mee te laten denken over een goedkopere manier van rijden. „Misschien is het handiger om per jaar kilometers in te kopen in plaats van zoveel taxi's en bussen te bestellen. Een be proefde methode in het be drijfsleven", meldde een ouder uit ervaring. Verder vond het plan om een eigen speciale ba sisschool binnen Leiderdorp te stichten ook gretig aftrek. Som mige ouders zijn zelfs bereid tijd te steken in de ambtelijke ondersteuning, zodat die kos tenpost ook van de begroting kan worden geschrapt. „Maar niet", zo waarschuwen ze, „voordat de politiek een zet heeft gedaan." Provinciaal archeoloog wil bijzondere vondsten in de grond laten door Janneke Dijke leiderdorp - Het Samsonveld langs de Hoogmadeseweg in Lei derdorp moet niet bebouwd worden. Opgraven en conserve ren van de waardevolle archeo logische vondsten in de grond is zo duur dat het nauwelijks te rugverdiend kan worden met de bouw van huizen. Dat conclu deert provinciaal archeoloog Re- né Proos nu de proefopgraving van december vorig jaar uitge breid is onderzocht. Beter vindt Proos het om de middeleeuwse resten in de grond te laten zitten en de grond niet te verstoren met be bouwing. Hij verwacht dezelfde uitkomst voor het aangrenzen de tennispark. De gemeente Leiderdorp is nog niet overtuigd door de provin cie en heeft een tegenonder zoek laten doen, om te kijken of het opgraven goedkoper kan. Leiderdorp wil huizen bouwen op het Samsonveld tegenover tuincentrum Ranzijn, en op het tennispark aan de Hoogmade seweg. De bouwplannen maken deel uit van het W4-project, dat 18 miljoen euro moet opbrengen. Die bijdrage verlangt rijkswa terstaat voor de verdiepte aan leg van de A4 door Leiderdorp. Het komt Leiderdorp het beste uit als de archeologen de bo dem voor weinig geld leeghalen en de stukjes grond vol met huizen gezet kunnen worden. De bijzondere vondsten kwa men vorig jaar aan het licht bij proefopgravingen, verplicht omdat Leiderdorp er wil bou wen. Het ministerie van cultuur meldde direct dat de plek mo gelijk een vindplaats van natio naal belang is, en denkt daar nog over na. Hoewel Proos er geen zeggenschap in heeft, zou hij dat gerechtvaardigd vinden. „In de bodem van het Samson veld zitten veel resten uit de donkere middeleeuwen wéar we tot nu toe weinig over we ten. Uit de vondsten blijkt dat er vermoedelijk een soort ha- venaanleg zit met houten en natuurstenen beschoeiingen uit de achtste eeuw na Christus." Het doet denken aan Dorestad, de vroegmiddeleeuwse voorlo per van Wijk bij Duurstede. Proos: „Het zou bijzonder zijn als we daar een tweede voor beeld van vinden." De vondsten die bij de proefop graving in het tennispark naar boven kwamen worden onder zocht. Proos verwacht de resul taten nog dit jaar en heeft rede nen om aan te nemen dat de vindplaats net zo bijzonder is als het Samsonveld. „De kade- aanleg van het Samsonveld lijkt door te lopen onder het tennis park. Jaren geleden zijn er on der de Kom van Aaiweg, die er achter ligt, resten van vroeg middeleeuwse bewoning ge vonden. Dat zou hier ook kun nen." Belangrijke archeologische vondsten moeten in de grond bewaard worden, vinden het rijk en de provincie inl navol ging van het Europese Verdrag van Malta, dat op dit moment in Nederlandse wetgeving wordt uitgewerkt. „Opgraven kan maar één keer. De bodem geeft zijn geschiedenis maar één keer prijs. Alles onderzoe ken is onmogelijk en in dé toe komst zijn er misschien betere onderzoeksmogelijkheden", meldt de website van het mi nisterie. „Dit verhoudt zich soms slecht tot de wens van een gemeente", zegt Proos. Dat klopt, want wet houder Molkenboer wil niet uitgebreid reageren op de be vindingen van de provinciaal Importmateriaal uit Duitsland en Engeland Uit de proefopgravingen op het Samsonveld en het tennis park blijkt dat er in de achtste eeuw mensen in Leiderdorp leefden die veel internationale contacten hadden. In de ha ven kwamen vermoedelijk schepen uit Engeland en het Duitse Rijnland aan. „Er zit van alles in de bodem", zegt provinciaal archeoloog René Proos. „Stukken aarde werk, metalen mantelspelden en stukjes glas. Veel is waar schijnlijk importmateriaal uit het buitenland. Dat zegt iets over de internationale contac ten die er destijds waren. Vaak zijn het bovendien luxe mate rialen." archeoloog. „Ik wil dit provincie bespreken en de krant." Hij denkt d mige stukken toch opg kunnen worden. „Voori te opgravingen is budj Samsonveld willen parkachtige structuur Misschien bouwen we helemaal dicht." Dankzij de hoge grond\ stand en een pakket kle allerlei materialen zoals touw en textiel goed bet gebleven. „Als je dal soc teriaal opgraaft maak je kosten. Boven de grond! weg. Conserveer je hetn goed, dan is het binnenj jaar verdwenen." De schooldag zit er weer op voor Bob Compier. Door het speciale vervoer kan hij vanuit Leiderdorp naar een passende school in Den Haag. Foto: Hielco Kuipers leiderdorp - Liep Inge de Bruijn een maand geleden nog mee in de prestigieuze mode show van de Amsterdamse couturier Monique Collignon in het Grimaldi Forum in Mo naco, zaterdag stond de zwemster op een plankier in de Leiderdorpse Winkelhof. Het merendeel van het publiek, dat in groten getale op de show afkwam, adoreerde haar. De olympische koningin showde trendy kledingsets namens een aantal modezaken die gezamenlijk de herfst- en wintercollectie presenteerden. De 31-jarige zwemdiva toonde op een sprankelende manier de outfits. Zij ontpopte zich als een moderne, stijlvolle za kenvrouw en veranderde in een sexy jonge meid in korte spijkerrok met rode rits. Wie de show heeft bijgewoond weet dat er een vrolijk kleurbeeld wordt verwacht. Warme najaarskleuren, bijvoorbeeld taupe, worden gecombineerd met accentkleuren als groen en geel. Verder zijn er paarstinten die variëren van fuchsia tot diep lila. De modeshow was de afsluiting van het tiendaagse festijn Trendy Winkelhof, waarbij het publiek kon ontdekken wat de komende tijd 'hot' of 'not' is. Foto: Taco van der Eb door Marijn Roos oegstgeest - De Jongeren Ad vies Raad (JAR) in Oegstgeest heeft op eigen initiatief een onderkomen gevonden. De jongeren willen voortaan ver gaderen in het clubhuis van waterpolovereniging Vivax. De sportclub gebruikt het honk niet meer, omdat ze gefuseerd zijn met de waterpoloërs van De Zijl/LGB uit Leiden. Normaal vergadert de JAR in het gemeentehuis van Oegst geest met wethouder Eegde man. Ze geven advies over voorzieningen voor de jeugd. Maar de leden willen een an dere plek, omdat ze in het ge meentehuis niet met een klei ne groep terechtkunnen 'om kleine zaken te bespreken zo als een website.' Vandaar dat ze met de gemeente al bijna een jaar bezig zijn een eigen onderkomen te zoeken. Steeds als ze iets gevonden hadden, ging het op het laat ste moment niet door. Nu zijn ze uit zichzelf bij de waterpo lovereniging uitgekomen. Maar ook nu lijkt het niet te lukken. Vivax en de gemeente hebben een conflict over de vraag wie de eigenaar van het clubhuis is. De twee hebben niets over de erfpacht afge sproken. Daarom meent de gemeente niet alleen eigenaar van de grond te zijn, maar ook van het clubhuis. Maar voor zitter Hans Reesink van Vivax voert aan, dat de waterpoloërs bijna anderhalve ton in gul dens hebben geïnvesteerd. De gemeente is bereid 15 duizend euro te geven, maar dat aan bod slaat Vivax af. Wethouder Eegdeman zaak snel afhandelen.; jongeren zijn nu de dupj zijn eigenaar. Het is lak) Vivax en de gemeente d de erfpacht niet hebben; geld." Daarmee is ra Niels van Weeren (LOj eens. „Wij zijn niet go| vastgoedbeheer." Hij vvj college aansporen 'pro-; te werken en met een vo aan Reesink te komen. J geen onderhandelingei bent moreel verplicht cd te zijn." Volgens de commissie kan de JAR vergaderen i clubhuis van Vivax. Wei en Tönjann van oppositi tij WD stipt aan dat er i andere onderhuurder ii clubhuis zit. Pas als he jeugdhonk zou worden, problematischer. Dan het bestemmingsplan w gewijzigd." De kosten van 200 euro per week moeten dai door de gemeente opgei worden. „Maar als daa gedeelte van de omzet 1 bar afgaat, kom je uit 0 luttel bedrag", zo be Reesink. Jongerenwerker Sibbele nand zegt dat de jon zich de dupe voelen va getouwtrek tussen de meente en andere pa „Eerst ging een gebouw het MEOB-terrein niet omdat de Rijksdienst D nen dat niet wilde. En m weer heibel met het Viv bouw." Wignand wordt bels van. „We gaan daa gende week gewoon vei ren."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10