Steeds meer ouderen kopje onder Lachen is het beste medicijn Nee Bep, het zijn euro's! Je moest dankbaar zijn Het ouderdomspensioen is domweg te laag ouderen kunnen de eindjes niet aan elkaar i. Zeker als je alleenstaande bent en moet rondkomen van een AOW'tje, kom je maandelijks tientallen euro's tekort. De maatregelen die het kabinet op prinsjesdag 2004 heeft aangekondigd, zorgen voor een verdere verslechtering door Koos van Wees Alleenstaande ouderen met alleen AOW komen per maand 70 euro te kort, zegt het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) in zijn jongste rapport. Het ouderdomspensioen is domweg te laag en gemeenten bieden te weinig hulp. Licht aan de horizon is er niet. Dit jaar gaan ouderen met alleen AOW (827 euro netto voor alleenstaanden, 1155 euro voor een echtpaar) er in koopkracht zo'n vier procent op achteruit. Ondanks compensatiemaatregelen is er vol gend jaar opnieuw een koopkrachtverlies van een half procent. Voor veel ouderen is dat koopkrachtverlies nog hoger. Zij vullen geen belastingformu lier in om de ouderenkorting te incasseren, uit trots of omdat het te ingewikkeld is. Juist die ouderenkorting, die volgend jaar wat verhoogd wordt, moet het koopkrachtverlies verzachten. Ouderenbonden luiden ook al de noodklok voor 2006. De ziektekostenpremie stijgt dat jaar volgens de huidige plannen met vele honderden euro's. Vertrouwen in een volle dige compensatie hebben de bonden allang niet meer. De bezuinigingen van het kabinet treffen ou deren op tal van punten. De AOW is dit jaar bevroren, wat door de inflatie al een fors ver lies van inkomen betekent. De huursubsidie is verminderd met zo'n twaalf tot achttien euro per maand, de huren stegen met enkele procenten. Verder stegen de kosten van de zorg: de ziekenfondspremie, het bezoek aan de huisarts (eigen bijdrage) en de kosten van medicijnen. Zogenoemde zelfzorgmiddelen worden niet meer vergoed, evenmin als niet onmiddellijk noodzakelijke fysiotherapie. Ook voor de thuiszorg is de eigen bijdrage gestegen, en dat is reden voor 12.000 ouderen om er geen gebruik meer van te maken. Gemeenten bieden de mogelijkheid tot kwijtschelding van gemeentelijke belastin gen (rioolrecht, ozb), maar daar moet de ou dere wel om vragen. Dat geldt ook voor bij zondere bijstand, waarop een beroep kan worden gedaan bij de noodzakelijke aan schaf van bril, wasmachine of koelkast. Veel ouderen weten niet eens hoe dat moet wor den aangevraagd. Ze zouden zelf benaderd moeten worden met de vraag welke noden er zijn, vinden ouderenorganisaties. De kwijtschelding van gemeentelijke belastingen moet in ieder ge val automatisch te verlopen. Volgens de ou derenbonden zijn de gemeentelijke bestan den moeiteloos te koppelen aan die van de belastingdienst. Ook zonder het invullen van formulieren moet het zo mogelijk zijn geld terug te krij gen, menen ze. ZATERDAG 16 OKTOBER 2004 ER BIJ Os noemt zichzelf een goede boekhouder. Foto: Phil Nijhuis/GPD Bep van Os (69) heeft alleen AOW. Ze noemt zichzelf een 'hele goede boekhouder'. „Maar het is wel puzzelen om rond te komen.'' Zij maakt zo veel mogelijk gebruik van kortingsregelingen. Kwijtschelding van gemeentelijke belastingen, huursubsidie, ouderenvervoer op maat, bij zondere bijstand. Die regelingen zijn ervoor, dus dan moet je ze gebruiken ook, vindt ze. Niet iedereen denkt er zo over. Bep kent mensen die hardnekkig weigeren bijzondere bijstand aan te vragen. „Bij die heel oude ouwetjes zit een stuk trots, die willen het niet." Ook de formaliteiten weerhouden veel men sen. Bep wordt er zelf ook wel eens moedeloos van. „Ik word gek van die papierwinkel, maar doe het wel. Als je tachtig bent of ouder, wil je die moeite van het invullen niet meer nemen. Ze ziet tekenen van armoede om zich heen. Mensen die de kapper niet meer kunnen betalen, er onverzorgd uitzien, en dagelijks alleen brood eten. „Er zijn heel veel schulden onder ouderen." Daar wordt niet altijd even goed op gereageerd, meent ze. „Mensen met twee maanden huurschuld die hun huis worden uitge zet. Of van wie gas en licht worden afgesloten. Daar mo gen ze wel eens wat voorzichtiger mee zijn." Het zijn niet alleen de bezuinigingen. De euro heeft er ook aan bijgedragen. Veel ouderen beseffen te weinig de waarde van de euro, denken nog steeds dat het guldens zijn. Dus komen ze niet uit met hun AOW. „Ik heb het ook hoor. Dan zie ik iets staan en denk ik: dat is goed koop! Maar dan moet ik me voorhouden: nee Bep, het zijn euro's, pas op." Zelf lukt het haar wel om rond te komen. „Ik ben gek op pindakaas en als die ergens in de aanbieding is koop ik meteen vier potten. Dat doe ik met alles. Bladen en kran ten lees ik in de bibliotheek. Vakantie vier ik bij mijn dochter in Drenthe. Ik let heel goed op mijn geld. Vroe ger kon ik nog wel eens iets sparen, maar dat wordt steeds moeilijker." Ze somt op. „De huursubsidie is ge kort en de huren stijgen wel. Sommige medicijnen moet je nu zelf betalen. De AOW is netto iets gedaald. Dat merk je." Klagen doet ze niet. „Ik word altijd een beetje boos als mensen roepen: ik heb alleen AOW. Die onvre de. Je kan het nu eenmaal niet even goed hebben als vroeger." Wat wel irriteert is de opkomst van de goed be middelde senior. Die lekker goedkoop gebruik maakt van gesubsidieerde activiteiten voor ouderen, zoals de ouderenbridge, en daar breeduit gaat vertellen over die geweldige vakantie in India. „Dat valt niet goed bij men sen die elk dubbeltje moeten omdraaien. Dat kan je ze niet aan het verstand brengen." Jannie van Hoorn (70) voelt zich een bevoorrecht mens. Samen met haar man heeft ze nog een pensioen van 200 euro, naast de AOW. „Mijn situatie is niet te vergelijken met die van mensen met alleen AOW. Het geeft je nét die ruimte om geld opzij te zetten voor die nieuwe wasma chine." Jannie weet wat het is om met weinig geld rond te ko men. Haar man was vanaf zijn 56ste werkloos, en ze hebben een tijd onder het minimum gezeten. De AOW, met dat kleine pensioen, kwam als een verlossing. „Toen we 65 werden, zeiden we: hoera! Want toen konden we onze eigen broek ophouden. Daarvoor redden we het niet zonder dat de kinderen ons iets toestopten." In de huidige tijd rondkomen is vooral keuzen maken. „Het is altijd een kwestie van kiezen". De korting op de huursubsidie betekent maandelijks 17 euro minder in komsten. Ze hebben daarom overwogen de krant op te zeggen. „Mijn man is altijd zo verdiept in die krant, dat hebben we niet gedaan." Ze redden het goed samen, benadrukt Jannie. Ze is crea tief, naait haar eigen kleren. Bladen worden uitgewisseld met vrienden en bekenden. Een volkstuin zorgt voor ge zond eten. „Dat is normaal gesproken enorm prijzig." De boodschappen gebeuren gedeeltelijk bij de Aldi. Soms schrikt ze toch weer van de prijzen. „De kapper is heel duur, de schoenmaker is niet meer te betalen. Een dagje uit is bijna niet meer te doen. Van de kinderen krijgen ze ook wel eens wat. „Dat moet je accepteren, dat willen ze ook." Zoals laatst, een terras stoel. Jannie en haar man willen geen structurele onder steuning. De kinderen hebben nu zelf gezinnen te on derhouden. Wat ze betreurt zijn de bezuinigingen op al die onder steunende dingen voor ouderen, de gezelligheidsvereni gingen, de clubs. Die zijn voor veel mensen het enige verzetje. Ook Jannie merkt de opkomst van de rijke ou dere. „De commercie speelt in op de ouderen die het goed hebben. Er ontstaat een tweedeling. Die mensen leven van vakantie naar vakantie, meerdere keren per jaar. Het inkomstenpatroon van de meeste mensen die ik ken wijkt daarvan af." Jannie is actief in de kerk en ontmoet veel ouderen. Ze ziet een aarzeling gebruik te maken van zaken als bijzon dere bijstand. „Dan geef ik een duwtje in de rug. Het komt: vroeger was je pas flink als je je eigen broek op kon houden. Bij liefdadigheid, door kerk of de kruide nier, moest je altijd dankjewel zeggen. Je moest dank baar zijn. Dat willen de mensen niet." Lachfitness onder leiding van Christiaan Oranje. Foto: GPD/Marcel Israel ach je nooit, ben je een geboren chagrijn? Ga dan r lachfitness. Want lachen kun je leren. Prof. Max uit Amsterdam komt bij je op bezoek, je kunt ook recht in zijn wekelijkse Lach Club. In het dagelijks leven hoefje niet eens aanleiding tot lachen te hebben. Zelfs neplachen is goed voor lichaam en geest, doceert hij. door Arnold Zweers Humor verdeelt, de lach verenigt, zegt prof. Max. Voor hem een zaal met veertig reuma patiënten, voornamelijk vrouwen van mid delbare leeftijd, die tevens vrijwilliger zijn bij de Reuma Patiëntenbond. Prof. dr. T.A. van der Max-Imum is het alter ego van Amsterdammer Christiaan Oranje. Hij acteert in één van de vele zalen van ho telcongrescentrum De Werelt, diep verscho len in de Veluwse bossen onder Lunteren. Prof. Max geeft een korte cursus lachfitness. Zelf lacht hij nauwelijks. Zijn gezicht staat meestal strak. Hij heeft door persoonlijke omstandigheden jarenlang geen reden tot lachen gehad. Neplachen doet hij wel. Hij draagt een zwar te broek en dito overhemd met een blauwe stropdas en op de punt van zijn neus heeft hij een cirkeltje getekend. Het enige middel om zijn clowneske voorkomen uit te druk ken. Typetjes Met een stem a la Wim de Bie in zijn typetjes wendt prof. Max zich tot zijn publiek. De da mes zijn ongetwijfeld gekomen om te la chen. Voorzichtig, dat wel, 'want schudde een tikkeltje anders hadden voorgesteld. Maar ze hebben er wel stof tot nadenken door opgedaan. Magda de Water uit Nijbroek, sinds elf jaar reumapatiënt en nu als ervaringsdeskundige één van de mensen aan de Reumalijn van de patiëntenbond: „Zelf vond ik de lachfitness op zich niet om te lachen. Maar ik moest wel lachen om de buurvrouw naast me. Dat is een type dat overal om lacht." De boodschap van 'lach eens om je zelf die van de lachfitness uitgaat, de oproep tot re lativeren, onderschrijft ze wel: „Mijn moeder had ook reuma. Die zwolg er in, kon nergens anders meer over praten. Nou, toen ik het zelf ook kreeg, heb ik me meteen voorgeno men: dat nooit. Niet altijd iedereen er mee lastig vallen. Ook over andere dingen pra ten." De reacties van de vrouwen in de zaal op de lachfitness zijn wisselend. Eén van hen: „Onlangs heb ik een heel onplezierige erva ring gehad, maar dan denk ik: even alles aan je laars lappen. Dan kun je er weer tegen." Haar attitude is er één van: lach het leven toe. Een ander:Als ik zomaar lach terwijl er niets te lachen valt, word ik door anderen niet serieus genomen. Maar ik ben wel een mens van: een dag niet gelachen is een dag niet geleefd." Mimeartiest Na de sessie krijgen ze een foldertje mee waarin prof. Max iedereen aanraadt elke dag bij wijze van oefening op een vaste tijd te neplachen met een grote kans dat deze over gaat in een natuurlijke lach. Wie is prof. Max annex Christiaan Oranje? De 47-jarige Amsterdammer is eigenaar van het eenmanstheatertje Ribeau in Amster dam. Jarenlang zwierf hij als mimeartiest door Europa. „Een mooie maar harde leer school." Sinds vijfjaar runt hij zijn eigen theatertje met 44 stoelen in een voormalige kerk. Daar speelt hij de clown voor kinderen en volwassenen, zonder zich uit te dossen als de geijkte clown met een wijde broek, puntschoenen en een wilde bos rode haren. Alleen het kringetje op de neuspunt en wat stipjes en lijntjes zijn er om zijn gezichtsuit drukkingen te onderstrepen. Lachfitness is voor prof. Max het trainen van de mentale spieren zoals je met fitness de li chaamsspieren traint. Het zijn zeker niet al leen maar 'patiënten' en 'zieken' waar hij met zijn lachfitness over de vloer komt. „Ik kom bij studentenverenigingen, bij bedrijfs- congressen om de mensen voorafgaand aan een spreker op het puntje van de stoel te krijgen, op bruiloften om de gasten in feest stemming te brengen." Op dinsdagavond kun je bij prof. Max k vijf euro in zijn Amsterdamse Lach Club terecht. Hij neemt daar de week met je door. Zoals \Toeger op de radio Ab Goubitz Nederland dagelijks om kwart over zeven aan de och tendgymnastiek kreeg, zo tracht prof. Max zijn cliënten op maandagochtend door mid del van lachfitness een goed humeur te be zorgen. Na het droge 'ho, ha, ho, ha, ha' volgt al snel de slappe lach. En als, aangeko men bij de donderdag, de stemming wat af zakt, zorgt de lachtherapeut wel dat de spontane lach de neplach overwint - daar heeft hij zo zijn trucjes voor. Echter, ook prof. Max wordt geconfronteerd met de mindere economische tijden. „Ieder een let op de centen. Terwijl iedereen juist nu dat lachen zo hard nodig heeft." Meer info: www.ribeau.nl of www.ribeau.com. buiken kan ons reumapatiënten pijn doen aan botten en gewrichten', roept er één met de nodige zelfspot. Prof. Max is geen conferencier van het soort Youp van 't Hek/Theo Maassen, noch een stand-up comedian. Prof. Max doceert dat de stof endorfine pijnstillend is - dus goed als je reuma hebt - en endorfine wordt aan gemaakt als je lacht. Maar dat hoeft geen schaterlach te zijn. Zelfs bij een neplach wordt je lichaam al in de en dorfine gezet en heb je er baat bij. Bij lachfit ness word je geleerd te lachen terwijl er geen impulsen vanuit jezelf of de buitenwereld zijn. „Neplachen werkt als een stofdoek in je huis die zelfs in hoekjes komt die je normaal overslaat." Prof. Max wil ondanks de helende werking van lachfitness niet de therapeut uithangen. „Ik zie lachfitness, net als gewone fitness, meer als sport. En indien sport - zoals trou wens het hele leven - een therapie is, dan is lachfitness dat ook." Het zal niet iedereen helpen. „Maar dat geldt ook voor yoga of medicijnen - de één heeft er baat bij, de an der niet." Prof. Max besteedt de drie kwartier in het Lunterense zaaltje vooral om de dames te le ren neplachen. Denk aan iets naars, luidt de eerste opdracht. Vervolgens, en prof. Max doet voor: trek je mondhoeken op richting oren. „Zie je dat die nare gedachten al ver dwijnen?" Een ingehouden - wat treurig en cynisch klinkend - 'ha, ha, ha' is de volgende stap. Tot uiteindelijk het stadium van de onge remde bulderlach is bereikt. Het collectieve karakter biedt op zich al voldoende aanlei ding tot echt en gemeend lachen. Immers, als je het met z'n allen doet en je naai- je bu ren links en rechts van je kijkt, valt er genoeg te lachen. Lachen kun je leren, lachen is goed voor je lichaam en geest, houdt prof. Max zijn ge hoor voor. De dames, gevraagd om hun me ning, laten merken dat ze zich de lachfitness waarvoor ze zo'n lange reis hebben gemaakt Mevrouw Van Hoorn: „Mijn situatie is niet te vergelijken met die van mensen met alleen AOW." Foto: GPD/Phil Nijhuis

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5