'Ik ben geen interviewer en al helemaal geen journalist' Geboren: 31. mei 1946 in Amsterdam. Getrouwd met Karin. Drie kinderen: Gijs, Tim en Anne. 1964: Diploma Gymnasium-a 1964-1969: Beroepsmusicus in popgroep Whiskers 1974: Doctoraal Franse letterkunde aan de Uni versiteit van Amsterdam 1975-1978: Verslaggever TROS Aktua TV 1978-1982: Hoofd Amusement TROS 1981-Heden Tros Tv-Show 1982: Richt eigen bedrijf op: Ivo Niehe Producties 2001: Officier in de Orde van Oranje-Nassau 2002: Fuseert met producent René Stokvis 2004: Publicatie Wereldvrouwen 2004-2005: Theatertoernee (o.a. Brielle, Rijswijk, Ede, Hellevoetsluis, Heemstede, Laren, Waalwijk, Den Haag, Bergeyk, Gorinchem, Woerden, Eind hoven, Cuijk en Varsseveld) ZATERDAG 16 OKTOBER 2004 ER BU 1 'sop de muur herinneren aan de ontmoetingen met bekende mensen in binnen- en buitenland. Ivo Niehe (58) is 'absoluut geen durver'. Al 24 jaar maakt hij hetzelfde televisieprogramma, waarnaar altijd zo'n 1,7 miljoen mensen kijken. Ondertussen is het medium aan het verpauperen, vindt hij. Zijn show zou de ondergrens moeten zijn van wat nog op tv kan. „Komt er een programma dat alléén maar wil amuseren: niet uitzenden." door Dick Hofland Ivo's hang naar succes ikf L ee 3-1 1x4 ,20 39, 42] 41. 50; 24s 10- 32, !7-l ls ik mezelf op tv zie, denk ik AA niet: dat is iemand van wie ik ga M ^zitten houden. Ik zie een handi ge, snelle jongen, die iedereen voor de ca mera krijgt. Ik graaf niet diep. Laat mij nou maar de man van het prettige zijn. Ik wil la ten zien hoe goed het met mensen gaat, ook als ze in de narigheid hebben gezeten. Ik vind het boeiend om te zien hoe mensen die ogenschijnlijk alles tegen hebben heel positief in het leven staan. Een goede vriend van me heeft eens iemand ontmoet die in de oorlog 147 familieleden heeft verloren, maar hij had nog nooit zo'n optimistisch en le venslustig mens gezien. Dat bedoel ik. In mijn nieuwe boek, Wereldvrouwen, heb ik ook gekozen voor tien vrouwen die soms bijna onmenselijke tegenslagen hebben moeten verwerken. Je kunt de nadruk leggen op de narigheid, op de teleurstellingen, maar dat moeten anderen maar doen. Ik wil dat niet. Ik vind het prettig om mensen te laten vertellen hoe geweldig ze het naar hun zin hebben. „Voor mijn eigen leven geldt dat niet, dat is gewoon mooi. Ik moet het afkloppen, maar ik heb ongelooflijk veel geluk gehad, ik heb niet veel moeite hoeven doen om ergens te komen, hooguit hard moeten werken. Ik ben ongekend gelukkig met mijn vrouw en drie kinderen en ik kan het werk doen dat ik wil. Nou ja, wat ik doe is geen werk zeg, dat is buitenspelen. Net of je vakantiefilmpjes maakt waarvoor je ook nog een factuur mag sturen. Ik besef wel dat geluk een mooi schilderij is. Als iemand er een hele foute lijst omheen doet, is het meteen een stuk minder. „Je fysiek, je gezondheid, daar heb je hele maal niets over te zeggen, maar is eigenlijk 'u-- fop bezoek bij Rob Verlinden in diens Spaanse woning. Muller allesbepalend. Ik rook nauwelijks, drink slechts af en toe een glaasje wijn en ik voet bal, maar of het iets helpt, ik betwijfel het. Onze hersenen doen het goed, maar tijdens dit gesprek kunnen ze zomaar ineens knap pen. Dan is het voorbij, dat geluk. „Ik leef niet elk moment van de dag met dat besef, maar ik geloof wel dat je weinig of geen invloed hebt op je leven, op je geluk. Nee, predestinatie gaat me te ver, niet alles ligt vast, maar over onze keuzemogelijkhe den maak ik me geen illusies. Door je ge boorte, door de eigenschappen die je mee krijgt, ligt immers ook al zo goed als vast welke keuze je op een bepaald moment maakt. „Je moet je potentie als mens niet overschat ten. Slechts heel af en toe zijn er momenten waar je echt zelf richting aan je leven kunt geven. In mijn geval was dat het moment dat iemand mij vroeg of ik voor de televisie wil de werken, terwijl ik daar nóóit aan had ge dacht. Ik ben daar op ingegaan en dat heeft mijn leven voor een zeer belangrijk deel be paald. „Ik ben ontzettend positief en heb een 'open mind', ik ben bereid me te laten verrassen en vervolgens beslis ik of ik het wel of niet pak. Stel, je zit met je vrouw of vriendin de hele week 24 uur per dag op een terrasje van Marbella en ze zegt niet één keer: Hé, kijk daar eens. Wat heb je dan voor leven? Je moet af en toe roepen: Hé, kijk daar eens. Ik ga nu een aantal keren het theater in, nou ja, voornamelijk kleine theaters, en dat is de gok van mijn leven. Tegelijk maak ik me geen zorgen, want ik bekijk alles met een glimlach. Als het mis gaat, gaat het mis, dan heb ik nog genoeg andere dingen. Als het met mijn werk niet goed gaat, heb ik altijd nog mijn gezin en als het privé niet goed gaat, heb ik altijd nog mijn werk. Ik zorg al tijd voor een ontsnappingsroute. „Over die voorstellingen moet je geen al te grote verwachtingen hebben. Ik lees wat voor uit de drie boeken die ik tot nu toe heb geschreven, daar zitten veel leuke dingen tussen, ik laat wat beelden zien, er zijn twee musici en ik verzorg enig pianospel. Daama praat ik een half uurtje met de bezoekers. Het is geen sprong in het diepe, ik heb het vaker gedaan. In mijn jonge jaren ben ik zanger geweest in een band, stonden we soms voor duizend man te spelen. Ik heb nu bovendien het voordeel dat ik bekend ben, al besef ik dat het geen garantie is. Ted de Braak ging ook op het toneel staan in de tijd dat hij op televisie een beroemdheid was en dat is totaal mislukt. „Mijn vrouw roept nu ook wel eens als ik wakker word: Cuijk vier kaarten, Varsseveld twaalf. Is weer eens wat anders dan de 1,7 miljoen op tv. Wel gezond. Het lijkt me erg leuk en ik hoop echt dat het een succes wordt, want het allerliefst wil ik nog eens een show maken met een echt grote band en in zo'n moordend tempo, dat je na afloopt denkt: Wat heb ik allemaal meegemaakt? Altijd zat het ergens in mijn achterhoofd om dit te gaan doen. Een soort droom. Ik doe het puur op intuïtie, ik ben absoluut geen durver. Ik maak al 24 jaar hetzelfde pro gramma, dat werkt en dat houd ik vast. Ik durf daar niet te veel van af te wijken. De uitzending met Linda de Mol heeft ruim 2,5 miljoen kijkers getrokken, we stonden vijfde op de lijst best bekeken programma's vóór voetballen, ongelooflijk. Het was best een leuk gesprek, maar niet bijzonder. Dan ga je toch niet aan zo'n programma sleute len? „Ja, ik hang aan succes. Televisie is een mas samedium en dan moet je proberen de mas sa te bereiken. Anders kun je net zo goed een folder maken. Programma's als B&W en Nova, ondanks dat rampendecor, zijn stuk voor stuk prachtig en verdienen veel meer kijkers. Je moet het aantrekkelijker maken en daarvoor moet je het in elk geval illustreren. Als Linda bij mij zit en net terug is van een wereldreis dan moet ze wel een stel foto's meenemen, zodat je er ook iets van kunt zien. Het verhaal alleen is niet genoeg. Nee, nee, je moet van serieuze programma's geen Danny de Miljonair maken. Prachtig ge filmd, maar een volkomen zinloze tijdpasse ring. Mijn tv-show heeft dan toch meer in houd, niet hoogstaand, maar in elk geval geen totaal zinloze televisie. „Generaliserend moet ik zeggen dat het me dium televisie aan het verpauperen is. Ik vind onderhand dat er in elk geval voor de publieke omroep een commissie moet ko men die een soort ondergrens vaststelt: Wat is het minimum dat nog op tv kan. Mijn tv- show kan dan bij wijze van spreken dienen als die ondergrens. Komt er een programma dat echt alléén maar amusement brengt, dat alléén maar wil amuseren: niet uitzenden. „Dan ook de goede dingen die er zijn op een gunstig tijdstip zetten. We hebben net de se rie Allemaal Theater gehad, een goed pro gramma, maar dat begon na elven! We krij gen uit en te na te zien dat wij zoveel voor stellen op sportgebied, sport op tv is onder hand een lichte vorm van terreur, maar mo gen we alsjeblieft ook zien dat we cultureel nog iets voorstellen? „Klokhuis is het mooiste programma dat er is. Verder is er een stuitend gebrek aan crea tiviteit bij de televisie. Het is vooral meer van hetzelfde, iedereen gaat voort op de gebaan de paden. Mijn programma ook hoor, maar zelfs de VPRO, tijden lang toch dé creatieve omroep, heeft weinig meer te bieden. Ze sla gen er zelfs in om Zomergasten om zeep te helpen door niet eens een béétje frisse wind te laten waaien. „Bij Nova gebeurt zoveel goeds, maar er kij ken veel te weinig mensen naar, omdat ze niet doen waar ik sterk in ben. Daar wordt de neus voor opgehaald. Minder dan vroe ger, dat wel, ik bÜjf tegenwoordig behoorlijk buiten schot. „In mijn beginperiode kreeg ik ladingen kri tiek, terwijl ik toen veel scherper, veel cyni scher was dan nu. Van de pers dan hè, niet van het publiek. Het heeft me lang ontzet tend dwars gezeten. „Ik heb jaar in jaar uit programma's gemaakt zonder dat iemand zijn broek liet zakken en toch constant hoge waardering van de kij kers gekregen. Ik ben geen interviewer en ik ben al heleméal geen journalist. Daardoor wordt het door journalisten niet erg gewaar deerd. Wat niet goed is, is niet goed, dat ac cepteer ik, maar de kritiek is bijna altijd heel persoonlijk. Ik word mijn hele leven al achtervolgd door een uitspraak van Kees van Kooten: Nivo Ni hil. Hij heeft dat indertijd heel anders ge zegd. Ik had bij de TROS een ledenwerfactie gehouden en de dag daarna deed de VPRO hetzelfde. De TROS haalde veel nieuwe le „Ik heb jaar in jaar uit programma's gemaakt zonder dat iemand zijn broek liet zakken en toch constant hoge waar dering van de kijkers gekregen", aldus Niehe. Foto: GPD/Arno Broer den binnen en de VPRO kreeg een boete. „Heel maf natuurlijk en Van Kooten reageer de daarna met de opmerking: Zij maken een actie met niveau nihil en wij krijgen een boe te. Het ging over die actie, niet over mij, ik had toen nog niet eens een eigen program ma. Nederland is het land van het stigma, als je eenmaal een stempel hebt, raak je het nooit meer kwijt. „Ik heb een keer een gesprek gehad met de man, ik noem zijn naam niet, die mij in het verleden het meest en het hardst kwetste. Was best een aardige ontmoeting, maar het opmerkelijkste was dat zijn vriendin zei: Joh, hij doet het alleen maar uit jaloezie. Kan ik me best iéts bij voorstellen, want ik krijg ie dereen te spreken. „Dat is niet zozeer mijn verdienste, maar meer van de redactie, en mensen weten dat ze bij mij niet worden afgebrand. Het is al tijd gezellig, ik heb een vlotte babbel, ik houd het gesprek moeiteloos gaande. Dat heb ik vooral te danken aan mijn vader en aan de Jezuïeten. Ik kom uit een echt mid denstandsgezin, een vier kamer benedenwo ning, die sfeer. Mijn vader had tien zaken. Hij was veel te netjes. Toen het slechter ging heeft hij zijn eigen pensioen belegd om zijn personeel te kunnen betalen. Een charmante en goudeer lijke man. Elke avond had hij geweldige dis cussies met mijn oudere broer, ze waren beiden verbaal zeer begaafd. Als jongste moest ik maar proberen daar doorheen te komen. Dat was een uitstekende leerschool en later op het gymnasium bij de Jezuïeten was het elke avond verplicht discussiëren. Het is te genwoordig in om te zeggen dat je een wilde jeugd hebt gehad, maar dat zou ik van mij zelf niet durven beweren. Iedereen had een Puch. ik had een Kreidler, ik stond heel be scheiden achteraan te wachten of er dames op de fiets voorbij kwamen. „Mijn moeder was altijd thuis, ze zorgde voor het gezin. Ik zie nu zelf dat dat goed werkt. Mijn vrouw heeft ook altijd een baan gehad tot we ons derde kind kregen. We vonden toen dat er eigenlijk altijd iemand thuis moet zijn voor de kinderen. Had ik ook kunnen zijn, want kinderen zijn het leukste dat er is. „Ik weet nog zo goed dat ik Yves Montand ontmoette, mijn grote held, ruim twee maanden voor zijn dood. Hij kwam uit een volstrekt kansloos gezin in Italië, maar werd een wereldberoemd acteur en chansonnier, trouwde Simone Signoret, deelde het bed met Marilyn Monroe en was de eerste wes terse artiest die in het oostblok optrad. Hij had werkelijk alles in zijn leven bereikt. Op zijn zeventigste krijgt hij een zoon en zegt: 'nu begint mijn leven pas'. „Kinderen zijn het leven, de rest doet er niet toe. Eén rouwadvertentie bij je dood, twee misschien als je bij de fanfare hebt gezeten, maar de tram rijdt gewoon door. Mijn moe der is bijna vier jaar geleden overleden, ze was ver in de tachtig. Ze had de kinderen goed afgeleverd en daarmee was ze klaar met het leven. Ze is heel rustig overleden. „We zijn de hele week met z'n allen bij el kaar geweest en dat was een mooie week. Dat kan hoor. Als je vrede hebt met je einde, wat wil je dan nog meer? De dood wordt al tijd als iets droevigs ervaren, maar dat hoeft niet. Nog niet zo lang geleden is een hele goede vriend overleden, die al lange tijd kan ker had. Dat was zeer verdrietig, maar tege lijk zijn er intens mooie vriendschappen uit ontstaan. „Uit de diepste ellende zijn ook hele mooie dingen te halen. Zelfben ik nog lang niet klaar. Mijn leven is pas na mijn veertigste echt begonnen, nadat ik mijn vrouw had ontmoet. Daar zijn nog eens drie kinderen bij gekomen, die we goed moeten afleveren. Ik heb de sterke overtuiging dat ik slechts het voorwoord van mijn leven heb geschre ven. Nu begin ik aan de hoofdstukken."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3