Rotterdam gaat vrijuit in havenrel ECONOMIE NVMgoochelt met cijfers huizenmarkt' Laurus haalt 200 miljoen op met aandelenemissie Transporteurs berekenen dure diesel door 'Burn-out volgens rechter beroepsziekte' Directeur Scholten 'loog keihard' Nieuwe waterkering getest GM poogt gemoederen te sussen met investeren Prijsexplosie ruwe olie levert pensioenfonds hoger rendement op trie ziektepolis iculier hoger jac - Particulier verzeker- ioeten volgend jaar op- rekening houden met rse stijging van hun ziek- enpremies. Dat komt at verzekeraars htm totale ,volgend jaar met maxi- 3 procent zien stijgen it ziekenhuizen en me- :ialisten op een com- adere manier worden icierd. Hoe hard de kos- jing van de verzekeraars ;rkt in de premies is vol- brancheorganisatie rzekeraars Nederland duidelijk. ihtwagentest -}-brug verlengd - De zestien vracht- Is op de HSL-brug over mdsch Diep blijven lorgenmiddag staan, keft een woordvoerster k HSL- Projectbureau •gedeeld. Door het ge il de wagens met in to- 0 ton zand moet blijken van de pijlers van de •veel verzakt. Rijkswater- leeft de test verlengd om wbaardere conclusies te n trekken. wil wel ger werken i-Belgische werknemers 1 meerderheid bereid langere werkweek te voor hetzelfde loon. In ijuête van uitzendbureau ad onder duizend zui- en zegt 53 procent daar- eid te zijn. Een eerder oek in opdracht van RTL erland gaf aan dat 45 procent van de Ne- dse werknemers daar- stemt. De ondervraagde verbinden aan hun in- ing wel de voorwaarde 1 werkgever hen werkze- 1 biedt. Onder jongeren timo met 58 procent nog voor een langere werk- )nder jongeren is de ani- ir een langere werkweek procent nog groter. Nobel krijgt op lakdivisie ia - Akzo Nobel heeft een tvangen op zijn divisie g Resins. Het Nieuw- dse Nuplex Industries 10 miljoen euro voor be- laarmee kan het con- n reeks desinvesteringen ïemie-portefeuille af- l Volgens Akzo-directeur heeft het desinveste- ogramma bij afronding er 1 miljard euro opgele- kzo Nobel wil de op gebruiken om zijn :n te verminderen en de verftak van het con- irsterken. Vorig jaar be- Coating Resins een om- 256 miljoen euro en een 'an 18 miljoen euro. der winst Samsung Het Zuid-Koreaanse licaconcern Samsung :n sterke wistdaling incasseren. Over het wartaal verminderde Irijfsresultaat van 3,73 tot 2,74 biljoen won (1,9 euro), zo maakte de on- ting gisteren bekend. 99 tg voldeed daarmee niet verwachtingen die ana- tadden uitgesproken, prijsdalingen bij halfge- en platte beelschermen Samsung de das om, net advertentiecampagnes ibiele telefoons. americain 0 it gevuld - Bakjes met filet nq zijn vaak slecht ge- li bijna 40 procent van de ringen stoppen fabri- minder vlees dan op het 9 taat vermeld. Dat blijkt onderzoek van de Voed- Varen Autoriteit (VWA), 5 teren is gepubliceerd. De iedienst onderzocht be- aar 246 bakjes met filet iin. In 97 verpakkingen inhoud te klein. In 32 a oftewel 13 procent, was |l richt zo laag dat de VWA irschuwing of een boete tgedeeld, aldus een rster van de inspectie. topman com wankelt De positie van voor- ene van de raad van ssen van de Belgi- ommaatschappij staat zware onder berichten over forse king. Volgens de Belgi- niging van aandeel- Deminor heeft Coene met de boekhouding ducent van weefge- canol, waar hij direc- er was. Via opties en lingen streek Coene mim 6 miljoen euro op, de boeken een vergoe de totale top 3,7 mil- was opgenomen. zaterdag l6 oktober 2004 den haag/gpd - De Nederland se Vereniging van Makelaars goochelt met cijfers over de wo ningmarkt. In werkelijkheid zouden veel meer koopwonin gen worden aangeboden dan de NVM aangeeft. De vereniging blijkt voor het derde kwartaal te putten uit de woningmarktgegevens van half mei tot half augustus, terwijl de periode van juli tot en met sep tember loopt. Hierdoor over lappen de gegevens anderhalve maand met die van het tweede kwartaal van 2004. De onver klaarde overlap heeft een aan zienlijk effect op de gepresen teerde trends op de huizen markt, meent de website Space- makers.nl, dat gericht is op Ne derlandse ontwikkelaars. Zo steeg het aanbod van koop woningen het afgelopen kwar taal in werkelijkheid met drie procent. De NVM concludeerde dat het aanbod met één pro cent 'nauwelijks toenam'. „Door nu met data te schuiven suggereert de Nederlandse Ver eniging van Makelaars dat de huizenmarkt stabieler is dan op grond van de werkelijke cijfers kan worden geconcludeerd", menen de makers van de web site. De NVM is zich van geen kwaad bewust. De vereniging stelt dat het relatief nieuw is dat ze hui- zencijfers tegenwoordig tot twee weken na een kwartaal bij houden, om de zogenoemde 'naijleffecten' op de markt mee te kunnen nemen. Maar dat de trends op de hui zenmarkt met verouderde gege vens zijn samengesteld, ver baast een bestuurslid van de NVM. „Daar weet ik niets van. Dat zou ik dan moeten nakij ken." Spacemakers.nl stelt echter dat de NVM niet voor de eerste keer een verkeerde voorstelling van zaken geeft. Na publicatie van de vorige kwartaalcijfers door de NVM signaleerden de ma kers van de website dat de ver eniging een te hoge waardestij ging van koopwoningen pre senteerde. Eerder gepubliceer de huizengegevens zouden door de NVM zonder enige ruchtbaarheid naar beneden zijn bijgesteld. rotterdam/anp - De gemeente Rotterdam kon niet weten van de bankgaranties die directeur Scholten namens het Havenbe drijf verstrekte. Prof. W. Lemstra maakte gisteren tijdens de pre sentatie van zijn onderzoeksrap port over de affaire duidelijk dat Scholten alleen handelde en de gemeente en de raad van com missarissen bewust buitensloot. Wethouder W. van Sluis (ha ven) sloot zich bij de onderzoe ker aan. „Door de hoofdrolspe ler is keihard gelogen in deze zaak. Er is heel doelbewust es sentiële informatie achterge houden voor de gemeente en voor de raad van commissaris sen." Uit een eerder onderzoek van PriceWaterhouseCoopers bleek ook al dat Scholten op eigen houtje voor 183,5 miljoen euro aan bankgaranties verstrekte aan J. van den Nieuwenhuyzen. „De garanties voor RDM zijn opzettelijk aan het zicht ont trokken", zei Lemstra. Ook con cludeerde de onderzoeker op basis van juridisch advies dat de garantstellingen niet rechts geldig zijn en de gemeente dus niet kan opdraaien voor de schulden. De gemeente zal dan ook geen enkele vordering uit betalen, zei burgemeester Op stelten stellig. „We zullen de claims juridisch aanvechten." Opstelten erkende wel dat de gemeente financiële risico's loopt. Rotterdam kan ter waar de van 107,2 miljoen euro claims krijgen. Als enig aan deelhouder van het havenbe drijf kan de gemeente nog eens opdraaien voor 35 miljoen eu ro. De burgemeester zei verder dat de gang van zaken omtrent het RDM-concern een uitzondering is. ,Alle garantstellingen gaan via de regels." De juridische ge volgen voor Scholten en andere spelers in het schandaal zijn na de presentatie van het rapport nog niet te overzien. Van Sluis vindt het te vroeg om aangifte te doen. De wethouder wil eerst de ontslagprocedure van Schol ten afwachten, voordat hij stap pen onderneemt. Niet al het onderzoek naar het schandaal is afgerond. De raad van com missarissen van het havenbe drijf onderzoekt nog een reke ning van Scholten waar Van den Nieuwenhuyzen toegang tot had. Personeel Opel-fabriek niet aan het werk everdingen - Bij Everdingen is de snelweg A2 gisterochtend afgesloten geweest we gens het testen van een waterkering. Een oude, vooroorlogse betonnen kering die de cennialang de oorzaak was van veel files, is onlangs gesloopt en vervangen door een breder viaduct, waartussen in geval van overstromingen van de Tielerwaard, betonnen balken kunnen worden gelegd. Beide zijden van de snelweg werden geblokkeerd door drie vijftig meter lange betonnen balken van veertig ton per stuk. Nadat de balken keurig bleken te passen, werden ze weer terug gehesen. Foto: ANP/Ton Borsboom amsterdam/anp - Het super marktconcern Laurus gaat nieuwe aandelen uitgeven. Daarmee wordt 200 miljoen eu ro aan vers kapitaal opgehaald, zo meldde de eigenaar van ke tens als Konmar, Edah en Super De Boer gisteren. De plaatsing van de aandelen is onderhands geregeld. Dat bete kent dat de huidige grootaan deelhouder, het Franse detail handelsconcern Casino, en een bankenconsortium de stukken kopen. Casino neemt voor 51,2 procent deel. Nu heeft dat con cern 38,7 procent van Laurus in handen. Laurus zegt de opbrengst te willen gebruiken voor investe ringen in de herpositionering van zijn winkels. Daarnaast gaat het concern zijn schulden terugdringen en zijn vermo genspositie versterken. Zonder de kapitaalinjectie zou Laurus eind cfit jaar op een negatief ei gen vermogen uitkomen. Eind juni bedroeg het vermogen nog slechts 75 miljoen euro. Het geld vliegt momenteel met bakken het concern uit. Een eerder aangekondigde reorga nisatie, waarbij bijna 1300 ba nen verdwijnen, kost ongeveer 25 miljoen euro. Laurus ver wacht nog eens 60 tot 80 mil joen euro opzij te moeten leg gen voor een afschrijving op de supermarkten van Groen- woudt, die in 2000 zijn overge nomen. In 2005 zal het eigen vermogen verder slinken door de introductie van nieuwe boekhoudregels. Naast financiële zorgen, heeft Laurus last van de gevolgen van de prijzenslag tussen de super marktketens. De omzet van de Laurus-winkels is daardoor in de eerste negen maanden van dit jaar met 10 procent gedaald tot ruim 3,1 miljard euro. Ook verwacht het bedrijf dat zijn ac tiviteiten dit jaar een nettover lies zullen opleveren. Laurus hoopt marktaandeel te rug te winnen door zijn winkel formules aan te passen. Dit had het concern eerder dit jaar al aangekondigd, maar volgens de directie is het nu noodzakelijk om de ombouwoperatie ver sneld uit te voeren. Edah gaat zich daarbij profileren als Lek ker Laag, terwijl de Super De Boer-formule wordt opgefrist. Met Konmar gaat Laurus pro beren om een prijsvechterfor mule op te zetten in de vorm van supercenters. Met de gehe le operatie is in de periode 2004-2006 een investering van rond de 270 miljoen euro ge moeid. frankfurt-anp/dpa - Het Ame rikaanse autoconcern General Motors (GM) wil miljarden in vesteren in zijn Europese vesti gingen voor de ontwikkeling van 45 nieuwe automodellen. Gisteren, een dag nadat GM had aangekondigd in Europa 12.000 van de ruim 60.000 ar beidsplaatsen te willen schrap pen, plaatste het concern in en kele grote Duitse kranten een paginagrote advertentie met zijn voornemens. „General Motors zal miljarden blijven investeren in producten van de hoogste kwaliteit in Duitsland en Europa", aldus de tekst. De advertentie is gesierd met de handtekeningen van Fritz Henderson en Carl-Peter Forster, de twee topmannen van GM Europe. Het merendeel - ongeveer 10.000 - van de banen die GM wil schrappen verdwijnt bij de Opel-fabrieken van het concern in Duitsland, waar 33.000 men sen werken. GM's plannen heb ben tot grote ophef geleid in de Bondsrepubliek. In de advertentie staat verder dat „een reeks negatieve facto ren, zoals de al jaren zwakke automarkt in Duitsland en en kele andere Europese landen, het noodzakelijk maakt onze onderneming voor de toekomst nieuw in te richten. Het besluit raakt het leven van veel men sen. Daarom hebben we het ons niet gemakkelijk gemaakt, maar we hebben ook de verant woordelijkheid om onze activi teiten aan de marktomstandig heden aan te passen". Bij de Opel-fabriek in Bochum heeft het personeel uit protest het werk neergelegd. Donder dagmiddag lag de productie al stil. De ochtendploeg van giste ren ging ook niet aan het werk. In de fabriek lopen dagelijks 1200 auto's van de band. door Matthijs Rotteveel Amsterdam - Vervoerders heb ben geleerd van het verleden: ze bloeden niet meer zelf voor de historisch hoge dieselprijs die nu rap de grens van i euro per liter nadert. De transporteurs bereke nen de hogere brandstofkosten gewoon door aan hun klanten. De meeste contracten die tegen woordig in de branche worden afgesloten, bevatten een 'brand stofclausule': als de prijs van die sel stijgt, stijgen ook de kosten voor de opdrachtgever. Vier jaar geleden was dit nog anders. Vrachtwagenchauffeurs blokkeerden de Europese snel wegen om zo te protesteren te gen de hoge dieselprijzen en accijnzen. De wegen werden pas weer vrijgegeven toen Eu ropese overheden de chauf feurs beloofden hen fiscaal te gemoet te komen. Dat er nu nog geen blokkades zijn op de Europese wegen, komt doordat de chauffeurs hebben geleerd van hun toenmalige proble men. September 2000 was K. de Waardt nog stakingsleider van de Nederlandse chauffeurs. Als voorzitter van Vereniging Eigen Rijders Nederland (VERN) krijgt hij nu wederom tientallen tele foontjes per dag van zelfstandi ge chauffeurs die 'het hele Ne derlandse verkeer plat willen gooien'. Hij vertelt ze dat ze be ter bij hun opdrachtgevers kun nen gaan klagen. „Wij leggen uit dat de overheid en Shell weinig kunnen doen aan de ho ge olieprijs en dat het dus ook geen zin heeft om nu te gaan staken of wegen te barricade ren", zegt hij. Veel eigen rijders werken volgens De Waardt al Enkele jaren geleden zetten chauffeurs hun wagen nog aan de kant uit protest tegen de hoge brandstofprijzen. Archieffoto: GPD/Wouter Borre met vervoerscontracten inclu sief een brandstofclausule. „Chauffeurs die hierover nog geen afspraken hebben ge maakt, adviseer ik dit snel te doen. Als de opdrachtgever er echt niet aan wil, moeten ze op zoek gaan naar een ander be drijf dat hun diensten wel op waarde weet te schatten." Een belangrijk verschil met vier jaar geleden is ook de verbeter de positie van de kleine trans porteurs ten opzichte van hun opdrachtgevers. De afgelopen jaren heeft De Waardt veel faillissementen in de sector gezien, maar nu lijkt het tij te keren. „De goederen stroom groeit weer", zegt hij. „En volgend jaar hebben grote transportbedrijven en verladers onze leden nog harder nodig, omdat ze dan te maken krijgen met nieuwe Europese regels." De Waardt doelt op de 48-uurs regeling, die bepaalt dat chauf feurs in loondienst per week maximaal 48 uur aan het stuur mogen zitten. Zelfstandige on dernemers mogen nog wel we ken maken van 60 uur. „Eigen rijders dus ook", zegt De Waardt. Maar transportondernemingen en verladers kunnen hun per soneel geen overuren meer la ten draaien. „Ze zullen dus va ker een beroep moeten doen op chauffeurs van buiten. Daar moeten de eigen rijders bij de onderhandelingen over een prijs gebruik van maken. Ook branchevereniging Trans port en Logistiek Nederland constateert dat dankzij het doorberekenen van de stijgen de brandstofkosten nu minder bedrijven in deze sector in de problemen komen dan voor heen. „De consument betaalt hier door gemiddeld in de winkel een kwart procent meer voor zijn inkopen", zegt een woord voerder. „Daar merkt hij nauwelijks iets van. Voor transporteurs vor men de brandstofkosten zo'n 20 procent van de totale kosten, dan maakt een prijsstijging van 25 procent wel erg veel uit. Ze ker bij de lage winsten die er in de branche worden gemaakt." Hoewel alle brancheverenigin gen het erover eens zijn dat transportondernemers er ver standig aan doen de hoge die selprijzen door te berekenen, mogen ze dat eigenlijk niet zo aan hun leden vertellen. Volgens de Nederlandse Mede- dingings Autoriteit (NMa) is zo'n aanbeveling een prijsaf spraak die de concurrentie in de branche zou belemmeren. „Ze gaan daar bij de NMa soms wel een beetje ver", zeggen ver schillende woordvoerders in de transportsector. „Ik zeg nu maar dat verstandige transportondernemers zeker een gedeelte van de kostenstij ging op hun klanten verhalen. Dat mag ik nog net zeggen, ge loof ik." amsterdam/anp - Burn-out, waarbij mensen op gebrand raken door stelselmatige overbelasting, is een beroepsziekte. Die conclusie trekt de FNV uit een vonnis van de rechter in Terneuzen. Dat heeft de vakcentrale gisteren gezegd. Eind vorige maand wees de rechter een 57-jarige werknemer van een mestverwerkend bedrijf een schadevergoeding toe van ongeveer 70.000 euro. De man kreeg een bum-out door structureel overwerk en belandde vervolgens in de WAO. Bo vendien deed het bedrijf te weinig om de man weer aan het werk te helpen, aldus de rechter. Volgens de FNV is de uitspraak belangrijk omdat het kabinet mensen met psychische klachten, waaronder burn-outs, zoveel mogelijk wil weren uit de toekomstige regeling voor arbeidsonge schiktheid, de WIA. door Maurice Wilbrink den haag - De prijsexplosie op de wereldmarkt voor ruwe olie levert niet alleen verliezers (zo als automobilisten) op. Beleg gers op de olietermijnmarkten behalen dit jaar spectaculaire winsten. Het ABP (pensioen fonds voor overheidspersoneel) behaalde met zijn beleggingen in grondstoffen in de eerste ne gen maanden van dit jaar 32 procent rendement. PGGM, pensioenfonds voor zorg en welzijn, zelfs 36 procent, het pensioenfonds Metaal en Tech niek 33 procent. De prijs van ruwe olie schom melde afgelopen winter nog rond de 30 dollar, maar werd vanaf april snel duurder. Hij koerst nu op recordhoogte, bo ven de 54 dollar per vat. Door die prijsontwikkeling stroomde er nieuw kapitaal naar de olie termijnmarkten, waar het aan tal transacties flink toenam. Speculanten wilden zich deze buitenkans niet laten ontne men. Hierdoor ontstond een zichzelf versterkend effect: de olieprijs steeg, waardoor meer beleggers in olietermijncontracten stap ten, speculerend op nog hogere prijzen. Meer vraag naar deze contracten leidde, in combina tie met enkele andere factoren (zoals het geweld in Irak en Ni geria) tot nog duurdere olie, wat opnieuw speculatie uiüok- te. Deze ontwikkeling deed zich ook op andere grondstoffenter- mijnmarkten voor. De aanlei ding: het herstel van de wereld economie, waardoor de fysieke vraag naar olie, koper en allerlei edelmetalen dit jaar snel steeg. In de nieuwe kwartaalcijfers die enkele pensioenfondsen giste ren publiceerden, is duidelijk zichtbaar hoe lucratief deze ter- mijnmarkten kunnen zijn. Het ABP behaalde in juli, augustus en september 16,2 procent ren dement op beleggingen in de grondstoffenmarkt. Daarmee werden teleurstellende resulta ten op de aandelenmarkten enigszins gecompenseerd. Woordvoerder Ellen Haber- meehl van PGGM legt uit dat aandelen en grondstoffen el kaar goed aanvullen: „De aan delenmarkten lijden al maan den onder de stijgende olie prijs. Wat we aan rendement op aandelen mislopen, kunnen we bij de grondstoffen weer wat in lopen. Als de olieprijs zou in storten. verliezen we op de olie- termijnmarkt, maar nemen de aandelenrendementen naar alle waarschijnlijkheid toe." PGGM begaf zich als eerste Ne derlandse pensioenfonds in het jaar 2000 op de grondstoffen- termijnmarkt. Deze markt wordt gekenmerkt door hoge ri sico's en vereist aparte experti se. In de beleggingsnMAvan PGGM zijn 'grondstoWn' goed voor 4 procent. „Dat is een stra tegische keuze en daar houden we aan vast, ook als de rende menten teruglopen", zegt Ha- bermeehl. Achteraf gezien is PGGM op een heel gunstig moment in de olietermijnmarkt gestapt, ge zien de ontwikkeling van de olieprijzen. Het pensioenfonds voor het openbaar vervoer en het Spoorwegpensioenfonds zijn niet actief op de grondstof- fentermijnmarkt. Volgens een woordvoerder, sprekend na mens beide fondsen, kenmerkt deze beleggingscategorie zich door grote pieken en dalen. „De grondstoffenprijzen. en ze ker olie. noteren nu hele hoge prijzen. We vermoeden dat er net als indertijd bij de it-sector een speculatieve zeepbel ont staat. Het is niet het goede mo ment daar in te stappen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7