jagen op al-Zarqawi BUITENLAND Mugabe gebruikt voedsel als wapen Ncit i onateViTrw a r m i n g s weke nn I Fantoom al-Zarqawi is plaag voor Amerikanen Amerikanen ATAG Rechter VS ontslagen na absurde vonnissen Teller in Darfur staat op 70.000 Italiaanse spookloc 100 kilometer op drift Parlement vergroot macht van Berlusconi nog verder Brazilië schiet toestellen dealers voortaan neer Op kousenvoeten T trekt deel pen terug lem - Het Israëlische le- isteravond begonnen ital eenheden terug te iuit het vluchtelingen- abalya in het noorden Gazastrook. In het ge- oberen militairen sinds ken te voorkomen dat raketten afschieten ich grondgebied. Het heeft bijna 130 Pales- •t leven gekost. ciële man aeda gepakt iio - De Duitse politie steren in Hamburg de lyrische zakenman Ma- )arkazanli gearresteerd lem uitleveren aan Darkazanli zou een hnstaand lid van het ter- twerk al-Qaeda zijn. Hij Jaeda sinds 1997 in Duitsland en Groot- nië financieel en logis- iben ondersteund en nden hebben met de ter- in Hamburg, waarin gers van de aanslagen september 2001 zaten. k?jand van 0 'isten Nepal J - De maoïstische weging in Nepal Pbestand van negen 'öndigd in verband angrijk hindoe-fes- P volgende week begint, de Maoïstische lei- da bekend in een Het staakt-het-vuren lag in. ZATERDAG l6 OKTOBER 2004 Machtigste leger ter wereld voortdurend geringeloord door geslepen moslim—leider aeda eist lag Egypte op ;n - Het terroristennet- Qaeda heeft de aansla- 7 oktober in de Egypti- aï opgeëist. Dat staat in klaring die gisteren is l ceerd door de Libanese D -Balad. De herkomst bericht kon niet wor- literhaald. De explosies, lilton hotel in Taba en vakantieoorden, kostten nensen het leven. e Papon voor n medaille De rechtbank in het delun heeft voormalig ren oorlogsmisdadiger Papon (94) veroor- teen boete van 2500 adat hij ten onrechte het lerselen van het Legioen had gedragen. Hij raak- remedaille - de hoogste inderscheiding - kwijt reroordeling wegens f nisdaden. Papon is ver- Trdelijk voor de deporta- eker 1500 Franse joden. staties na Brits meisje De Britse politie heeft twee mannen aange- die verdacht worden reek de 14-jarige Da- tccan op straat te heb- Igeschoten. Vier eerde- lanten zijn vrijgelaten. :eun voor Ifjdiildpad - De Europese Com- teeft de Griekse regering (leen laatste waarschu wen voor de belabber- erming van een zeld- schildpaddensoort. De fcaretta legt eens per 'lie jaar haar eieren op 'se eiland Zakynthos. iris het gebied een re- Jmaar het wemelt er 's |van toeristen: Overal k, crossbrommers en pidders. Griekenland 12002 veroordeeld door Hof van Justitie. istruck voor land gepakt De Bulgaarse politie iteren een vrachtwagen 5 kilo heroïne aan de s-Turkse grens onder- I Dat maakte de Bulgaar- ne bekend. De heroïne nwaarde vanS.Bmil- ro. De vrachtwagen was i van Turkije naar Neder- e Turkse chauffeur is i Duden. je arresteert dische activist bod - De Turkse autoritei- ,en °P Het vliegveld van nu de echtgenoot van de che mensenrechtenacti- aZana gearresteerd, voor het eerst in tien Zana terugkeerde naar - erland. Hij was samen w vrouw aangekomen uit waar Leyla Zana don net Europees Parlement [esproken. De Koerdi- De itica, die eerder dit jaar aar gevangenisstraf was nH en, nam er de Sacha- in ontvangst en riep de egering op meer werk n van democratisering. bagdad/gpd-rtr - Iedere dag bombarderen de Amerikanen zijn vermoedelijke bases in Fal- lujah. Via posters met zijn beel tenis die overal zijn opgehan gen staat hij bij de meeste Ira kezen bekend als gezocht per soon. Maar de Jordaanse mili tant Abu Musab al-Zarqawi claimt onophoudelijk specta culaire acties, en blijft ongrijp baar voor westerse en Iraakse troepen. De naar eigen zeggen onder zijn verantwoordelijkheid uit gevoerde zelfmoordacties zijn zelfs tot de zogeheten Groene Zone doorgedrongen, het als veilig gewaande centrum van de Iraakse interim-regering en Amerikaanse troepen in Bag dad. Die actie, donderdag, waarbij vijf doden vielen, bezorgde Amerikaanse en Britse diplo maten rillingen, omdat ze er van uitgingen veilig te zijn bin nen de zwaar bewaakte vesting op de westoever van rivier de Tigris. Amerika's vijand nummer één blijft de duizenden buitenland se troepen ringeloren, ondanks een grootschalige klopjacht, de luchtaanvallen en de prijs van 25 miljoen dollar die op zijn hoofd is gezet. Als er in Irak één persoon is die de voor januari 2005 geplande verkiezingen kan ondermijnen is het al-Zarqawi wel. Met een combinatie van voortdurende oproepen tot een heilige oorlog en een prima organisatietalent slaagt hij er steeds weer in om toe te slaan, waar en wanneer hij maar wil. In de ogen van de Amerikanen en Iraakse rege ringsvertegenwoordigers is al- Zarqawi niets anders dan een wrede militantenleider die er niet voor terugschrikt duizen den mensenlevens te offeren ter meerdere eer en glorie van zichzelf. Mensen die de Jorda- niër echter beter kennen bena drukken dat dit een iets te sim pele omschrijving is van een man die het machtigste leger ter wereld telkens weer om de tuin weet te leiden. Een Jordaanse bewaker die in de gevangenis werkte waar al- Zarqawi ooit vastzat, herinnert zich hem als een charismatisch figuur die respect afdwong. ,,Hij deed aan gewichtheffen en andere fitnessoefeningen. Hij gedroeg zich als een gediscipli neerde, sterke man. Mensen luisterden naar hem", aldus de bewaker. Mannen van Zarqawi's Tawhid en Jihadgroepering waren te zien op de foto's op internet, staand achter de gegijzelden, vlak voordat ze deze executeer den. Al-Zarqawi zelf zou de man zijn die op een video het het hoofd van de Amerikaanse gegijzelde Nicholas Berg liet zien. Volgens de Amerikaanse geheime dienst CIA was het ook Zarqawi die de verklaring voordroeg, voorafgaand aan de onthoofding van de Ameri kaanse gegijzelde Eugene Arm strong in september. Zarqawi laat de Amerikanen in het duister tasten. Ze weten weinig over hem, behalve een reeks aanslagen. Ondanks de dagelijkse luchtaanvallen op Fallujah weet Zarqawi het mo reel van zijn strijders hoog te houden. Na de zelfmoordaan slag in Bagdad deze week wer den overal in de stad vaandels van de Tawhid en de Jihad op gehangen. Zware bombardementen op Fallujah 778-4076 Inside Bagdad 01-778-4076 Inside Iraq 964-01-778-4076 Outside Iraq email: tips@ortia.centcom.mif Yoar «tcnllly maata kcm m De io miljoen dollar die in febru ari op het hoofd van al-Zarqawi stond is inmiddels verhoogd tot 25 miljoen. Foto: EPA new york/anp- Een Ameri kaanse rechter is ontslagen we gens „ernstig wangedrag": hij legde de afgelopen jaren absurd hoge straffen voor lichte vergrij pen op. Henry Bauer was tien jaar lang rechter in Troy, een stad met 50.000 inwoners. Ooit legde hij een man een borgsom van 25.000 dollar op omdat die 's nachts zonder verlichting over een stoep had gefietst. Hij kon niet betalen, en moest een week zitten. In een andere geval moest een jongen een borgsom van 10.000 dollar betalen om dat hij zich 'verdacht' op straat ophield. fallujah/anp-afp-rtr - De Amerikanen hebben in Irak de aanval ingezet op Fallujah, het bolwerk van al-Zarqawi, de mos limleider die verantwoordelijk zou zijn voor talrijke aanslagen in Irak en voor de executies van westerse gijzelaars. Veel inwo ners zijn de stad ontvlucht na de zware bombardementen van gis teren en donderdagnacht. Fallujah is in handen van op standelingen en buitenlandse strijders. Hoewel de Amerika nen het beleg hebben geslagen voor de stad, zeggen ze die niet te willen veroveren. Ze eisen uitlevering van al-Zarqawi. De rebellen willen niet meer on derhandelen met de voorlopige Iraakse regering, nadat interim- premier Iyad Allawi dreigde met verovering van de stad als al-Zarqawi en zijn aanhangers niet zouden worden uitgele verd. Meer dan duizend Amerikaanse en Iraakse militairen hebben de stad met tanks omsingeld. Het is de grootste militaire operatie op de grond sinds in april mari niers strijd leverden met op standelingen in Fallujah, waar bij honderden slachtoffers vie len. Die operatie liep uit op een impasse. In de sji'itische wijk Sadr-City in Bagdad, waar het onlangs wel tot een akkoord kwam van opstandelingen met de interim regering en de Amerikaanse troepen, is de termijn voor de inlevering van wapens tot maandag verlengd omdat on der de ingeleverde wapens nog weinig zwaar geschut zit. „We hebben nog te weinig raketlan- ceerders: daarvan zouden we er nu duizenden moeten hebben. We hebben ook de duizenden artilleriegranaten nog niet ge zien. We weten dat er duizen den van zijn", zei een Ameri kaanse legerwoordvoerder. Sadr-City en Fallujah behoren tot de verzetshaardén die voor januari onder gezag van de in terim-regering moeten worden gebracht om veilig parlements verkiezingen te kunnen hou den. Amnesty International hekelt optreden alleenheerser Zimbabwe door onze correspondent Eelco van der Linden harare - Amnesty International waarschuwt dat Zimbabwe's president Robert Mugabe het tekort aan voedsel gaat gebrui ken voor het winnen van cruci ale parlementsverkiezingen in april 2005. De mensenrechten organisatie beschuldigt het re gime er in een gisteren versche nen rapport in een strategie te hanteren 'die de mensen mani puleert, door hun angst voor honger'. Amnesty bevestigt in het rap port 'Zimbabwe: Macht en Honger, Schendingen van het recht op voedsel' datgene wat journalisten en hulporganisa ties al maandenlang suggere ren. Centraal daarbij staat de vraag: waarom weigert een land internationale voedselhulp ter wijl het die volgens specialisten hard nodig zal hebben? Robert Mugabe kondigde hal verwege 2004 aan dat zijn land- herverdeling, waarbij arme zwarten een stuk land kregen van onteigende blanke boeren, een succes was en als afgerond beschouwd moest worden. Maar de in 2000 gestarte opera tie lijkt vooral een succes om dat ze, samen met veel geweld en intimidatie, ervoor gezorgd heeft dat Mugabe en zijn partij Zanu PF hun greep op de macht niet hebben verloren. Voor de buitenwacht heeft Mu gabe's 'landpolitiek' de com merciële landbouw juist vernie tigd, wat er vooral voor gezorgd heeft dat Zimbabwe de afgelo pen jaren op grote schaal voed selhulp nodig had. Maar de president claimt nu exact het omgekeerde. De politiek is vol gens hem zó succesvol, dat de nieuwe zwarte boeren in de eerste maanden van 2005 een recordoogst van 2,3 miljoen ton voedsel van het voormalige blanke land kunnen oogsten. En dat is een authentiek won der. In de 'oude tijd' heeft Zim babwe ooit eens een record ge boekt van 2,1 miljoen ton. Sinds de landherverdeling komt de productie in werkelijkheid niet uit boven de 900.000 ton. De overige 1,2 miljoen ton die nodig is om de 13 miljoen Zim- babwanen te voeden, wordt ge leverd door vooral de Verenigde Naties. Maar die zijn nu dus vriendelijk doch dringend ver zocht elders nood te gaan leni gen. Door dit besluit hebben de door Mugabe gecontroleerde inkoop- en distributieorganisa ties van graan en mais - de 'Grain Marketing Boards' (GMB's) - een sleutelrol gekre gen. Ervan uitgaand dat het land- bouwkundig wonder zich al leen in het hoofd van de 80-ja- rige Mugabe voltrekt en voed selhulp geweerd blijft worden, zullen miljoenen Zimbabwanen afhankelijk worden van de GMB's. Amnesty noemt dit erg gevaarlijk, omdat het volstrekt onduidelijk is of de GMB's ge noeg middelen zullen hebben om aan de vraag te voldoen. Het rapport noemt niet de door verschillende instanties gesig naleerde heimelijke inkoop van buitenlands graan door Muga be. Dit moet de silo's van de GMB's in ieder geval zodanig bijvullen dat er genoeg te distri bueren zal zijn onder die Zim babwanen die het regime trouw Oppositieleider vrijgesproken Het hooggerechtshof in Zim babwe heeft oppositieleider Morgan Tsvangirai vrijge sproken van hoogverraad. Hij werd ervan beschuldigd president Mugabe te hebben willen 'elimineren'. Hem hing de doodstraf boven het hoofd. Rechter Paddington Garwe, die als vriend van Mugabe te boek staat, was pertinent in zijn oordeel. „De staat heeft niet weten te aan te tonen dat Tsvangirai van plan was een militaire coup te plegen en Mugabe te vermoorden. Het oordeel van het hof is onschuldig." Zijn advocaat George Bizos, ooit verdediger van Nelson Mandela, sprak van een 'overwinning van de recht vaardigheid in Zimbabwe'. betuigen. Voor Mugabe is deze redenatie neo-koloniale reto riek. Hij blijft geloven in zijn wonder. west-darfur - Een herder drenkt zijn kamelen in Darfur. Hij is op weg naar het zuiden van Sudan om grasland en veiligheid te zoeken. Want het geweld in de regio gaat nog altijd door. De Wereldgezond heidsorganisatie WHO maakte gisteren bekend dat in het conflict in Darfur sinds maart 70.000 mensen zijn omgekomen. Anderhalf miljoen mensen zijn gevlucht. In Darfur proberen door de regering gesteun de milities de lokale bevolking te verdrijven. Foto: EPA potenza/anp-dpa - Een onbemande diesellocomotief heeft giste ren in het zuiden van Italië zonder ongelukken een traject van honderd kilometer afgelegd. De loc bereikte tijdens de zwerftocht een snelheid van zeventig kilometer per uur en kon pas na twee uur op een doodlopend spoor worden gebracht. Daar kwam het op een helling tegen een stootblok tot stilstand. De machinist was rome/anp-rtr-afp - Het Huis van Afgevaardigden van het Italiaanse parlement heeft gis teren ingestemd met een om streden grondwetswijziging die de premier meer macht geeft. De wijziging geeft de premier het recht ministers te benoe men en te ontslaan. Nu be noemt de president de minis ters op voordracht van de pre mier en pas na goedkeuring van het parlement. Ook krijgt de premier de macht het parle ment te ontbinden. Het is premier Silvio Berlusco ni altijd een doorn in het oog geweest dat hij minder macht heeft dan bijvoorbeeld zijn Britse collega Tony Blair en de Duitse bondskanselier Gerhard Schroder. Vorig jaar leed Ber lusconi een gevoelige neder laag toen president Azeglio Ciampi in eerste instantie een wet blokkeerde waarmee de macht van Berlusconi's media- imperium zou worden ver sterkt. De Grondwet verplicht dat bei de kamers van het parlement nog een keer stemmen over de wijziging. Omdat er ook dan waarschijnlijk geen tweederde meerderheid voor het voorstel komt, volgt er na de tweede stemming vrijwel zeker een re ferendum. Andreotti vrijgesproken Het Hof van Cassatie in Ita lië heeft Berlusconi's voor ganger Giulio Andreotti de finitief vrijgesproken van banden met de maffia. An dreotti werd ervan beschul digd dat hij zeker tot 1980 een geheim pact met de maffia of in ieder geval een houding van „vriendschap pelijke beschikbaarheid" jegens de georganiseerde misdaad had. De beschul diging is gebaseerd op ver klaringen van 37 zogeheten pentiti, vroegere leden van de maffia die met de justitie zijn gaan samenwerken. onwel geworden en van de locomotief gevallen. Vanwege de 'spooktocht' werd al het treinverkeer op het traject Potenza - Saler no stilgelegd. Dit voorjaar deed zich in het noorden van Italië al een vergelijkbaar incident voor. Bij Belluno, aan de voet van de Al pen, raasde een onbestuurde locomotief 25 kilometer lang een berghelling af. Ook deze ongeplande rit liep zonder ongevallen af. londen - Als koningin ben je majesteit over al je onderdanen. En pas je je aan. Ook als dat betekent dat de pumps uitmoeten. De Britse vorstin Elizabeth (rechts op de foto) opende gisteren met haar man in het westen van Londen een nieuwe sikh-tempel. Foto: Reuters door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De wet op het 'prijsschieten' treedt morgen in Brazilië in werking. Zo wordt de maatregel dat de Braziliaanse luchtmacht verdachte toestel len mag neerhalen, ironisch ge noemd. Deze maatregel moet helpen de drugstransporten vanuit de omringende landen in het Amazonegebied te ver minderen. Brazilië heeft zich de laatste ja ren ontwikkeld tot doorvoer- land van formaat voor de lucra tieve 'exportmarkten' in Europa en Amerika. Een aanzienlijk deel van de cocaïne van Colom bia, Peru, Bolivia en in mindere mate ook Venezuela, arriveert in Brazilië aan boord van kleine eenmotorige vliegtuigjes. Deze landen op de honderden clan destiene vliegveldjes in het oer woud. De drugskartels spelen handig in op het gebrek aan surveillance in de Amazone, een gebied 150 maal de opper vlakte van Nederland. De Braziliaanse regering denkt dit nu te hebben opgelost met de installatie van een peper duur radarsysteem van Ameri kaanse makelij. STVAM gehe ten. Alleen al dit jaar ^|o ruim 3500 'anonieme' vluchren gere gistreerd. En voortaan worden verdachte vliegtuigjes, waarvan de piloten zich niet identifice ren en na herhaalde waarschu wingen orders blijven negeren, onherroepelijk uit de lucht ge haald. Amerika is blij met de maatre gel en wil Brazilië verder hel pen door informatie over drugshandelaren te verstrek ken. (advertentie) Profiteer nu van de actie én van CV-plus met unieke garantie van 5, 10 of 15 jaar bij uw ATAG SelectDealer. Kijk op www.nationaleverwarmingsweken.nl of bel gratis 0800-2824 2824 Verwarming 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5