Mahjong GESPREK VAN DE DAG bezig aan nieuwe opmars 'Juan Carlos berenslager' Eerste EK op agenda voor volgen jaar juni Vlieland in de ban van aangespoelde badeendjes Tweede hands auto's, vice presidenten en Afghanistan Nederlander blij met zichz DAGELIJKS LEVEN PIT Zoo yjt- VRou\aj ooK- (Soep staan MENSELIJK Clem Schouwenaars De kerk leerde mij één ding: wie zijn achterste verbrandt, moet op zijn knieën zitten De omstreden Amerikaanse soldate LYNNDIE ENGLAND is afgelopen weekein de BEVALLEN. Volgens The Baltimore Sun kreeg de 21-jarige een zoon. Eng land moet zich begin volgend jaar voor de krijgsraad verantwoorden voor haar rol bij de mishandeling van gedetineerden in de Iraakse Abu Ghraib-gevangenis. England is beschuldigd van onder meer mishandeling en vernedering van ge vangenen. Foto's van haar optreden in het beruchte cellencomplex, waaronder een waarop zij een liggende, naakte gedetineerde aan een halsband houdt, wek ten internationaal afschuw. De vader van het kind is een Amerikaanse militair die eveneens is aangeklaagd in het gevangenisschandaal. „Als er één spel is, dat is opgeleefd door de komst van internet, is het wel mah jong. Het van oorsprong Chinese spel was in de jaren twintig van de vorige eeuw een wereldwijde hype, maar verdween daarna buiten China en Japan uit de be langstelling. Sinds mensen via internet mahjong kunnen spelen, alleen of tegen elkaar over de hele wereld, is het spel aan een nieuwe opmars begonnen." Dat zegt Nijmegenaar Martin Rep, voor zitter van de gloednieuwe Nederlandse Mahjong Bond. Rep organiseert volgend jaar juni in Nijmegen het eerste Euro pees Kampioenschap Mahjong. Hij is al verzekerd van deelname uit onder ande re Rusland, Finland, Italië, Zweden, De nemarken en Taiwan. Ook de winnaars van het grootste mahjong-toernooi in Japan zullen in Nijmegen meedoen. Mahjong is een spel voor vier personen. Met blokjes van ivoor en bamboe bou wen de spelers een vierkante muur. Op de blokjes staan allerlei afbeeldingen. Ie dere speler krijgt zelf dertien stenen. De spelers pakken om beurten een steen van de muur en gooien er een weg van hun plankje. Zodoende kunnen zij aller lei combinaties maken. Wie het eerste 'mahjong' heeft, een complete combi natie van stenen, wint de ronde. Degene met de meeste punten, wint het spel. Rep: „Het lijkt moeilijk, maar is net zo eenvoudig als een potje klaverjassen". „Mahjong is van oorsprong geen gok spel om geld. Maar in China wordt het wel zo gespeeld. Daarom was het spel tot 1998 ook verboden in de Volksrepu bliek. Dat verbod stelde echter niets voor. Ik heb zelf in China gezien dat er letterlijk op elke straathoek gemahjongd wordt. Dat gaat daar met een krankzin nige snelheid en heel fanatiek", vertelt Vlieland is in de ban van drie bad eendjes. Sinds de plastic speeltjes in september aanspoelden, pro beren Vlielanders de herkomst te achterhalen. „De winters op Vlie land zijn altijd lang, dus dan heb ben we iets te doen", aldus bad- eendjesvindster Adele Graaff gis teren. Op de eendjes staat waar schijnlijk een buitenlands tele foonnummer, alleen daarbij ont breekt het landnummer. Om de herkomst te achterhalen zijn on der andere het Kustwachtcentrum in Den Helder, het zeeonder zoeksinstituut NIOZ op Texel en reddingsmaatschappij KNRM op Vlieland ingeschakeld. Het Kustwachtcentrum heeft als enige overigens reeds een moge lijke oplossing: de eendjes zijn wellicht afkomstig uit een contai ner die in 1998 op de Stille Oce aan door een schip is verloren. De 28.000 badeendjes die daai het water raakten, zijn ond dere op IJsland en in Groer teruggevonden. De KNRM op Vlieland zegt foto's van badeendjes te he vergeleken. Daaruit blijkt d een ander type is. Verder w KNRM niets van badeendje analen van de KNRM op VI gaat 179 jaar terug en daar! geen badeendjes in voor", i een woordvoerder van de e dingsmaatschappij op Vliel Het NIOZ denkt dat de bad jes mogelijk in de zee zijn g om de stroming in zeeën in te kunnen brengen. „Maari kan ook een wedstrijd zijn. een soort modeverschijnsel het worden om badeendjes rivier te gooien en dan te kij hoe ver ze komen", aldus a woordvoerder van het NlOi Iets waar ik niet graag aan terugdenk: die keer, lang geleden alweer, dat ik onderhandelde over de aan schaf van een tweede hands auto. Het leek alsof de verkoper en ik het over twee totaal verschillende wagens hadden. Als hij op de fraaie lak wees, begon ik over de versleten banden. Bewierookte hij de weg- ligging dan wees ik op een minuscuul deukje in de bumper. Voor ieder voordeel aan de voorkant van de wagen, bedacht ik een nadeel aan de achterkant. Bizarre dialoog. Te meer omdat ik nauwelijks ver stand van auto's heb. En ook de verkoper leek mij meer commercieel dan technisch onderlegd. Ik weet niet meer of ik die auto gekocht heb. Vorige week hoorde ik een stukje uit het televisiede bat tussen de tivee running mates in de Verenigde Staten. De maten van respectievelijk Bush en Kerry. Cheney en Edwards heten ze. Raar geval trouwens die Edwards. Maandenlang heeft hij geprobeerd om presidentskandidaat voor de Democraten te wor den. Geen gelegenheid liet hij onbenut om Kerry het leven zuur te maken. Maar sinds Kerry op het De mocratische schild gehesen is, zijn ze de beste vrien den. En staan ze samen op het ticket. De Republikei nen kiezen vaak een onbekende grootheid als kan didaat voor het vice presidentschap. Spiro Agnew, Dan Quayle. Brekebenen die vooral gekozen leken om de baas niet in de weg te lopen. Maar de Demo craten koppelen meestal tegenstanders aan elkaar. Kennedy met Johnson, Johnson met Humphrey, Clinton met Gore. Misschien huldigen ze het credo van Lyndon Johnson die van een politieke tegen stander, Edgar Hoover meen ik, ooit zei: „Ik heb lie ver dat hij van binnen naar buiten pist, dan van buiten naar binnen". Terug naar dat televisiedebat. Het gesprek kwam op Afghanista>i. „Gaat een stuk beter daar", zei Cheney, democratische verkiezingen!" „Narcoticastaat", zei Edwards. „Een groot percentage van de kiezers is Het DOMELA NIEUWENHUIS FONDS heeft ter gelegenheid van zijn 90-jarig bestaan besloten een PENNING in te stellen, leder jaar zal de penning worden uitgereikt aan een instelling of activiteit die het streven van de socialistische vrij heidsstrijder Domela Nieuwenhuis levend houdt. Aan de penning is een geldbedrag verbonden. Op 20 no vember zal in het F. Domela Nieu- wenhuis-Museum te Heerenveen de eerste penning worden uitgereikt aan het AntiMilitaristisch Onder- zoeks Kollektief (AMOK). Daarmee herdenkt het Fonds tevens dat Do mela Nieuwenhuis 100 jaar geleden de Internationale Antimilitaristische Vereniging oprichtte. AMOK krijgt de penning omdat het zich inzet voor een wereld zonder wapenge weld door middel van studie van wa penhandel en militariseringsproces sen en voorlichting daarover. Een or ganisatie als AMOK is noodzakelij ker dan ooit, stelt het fondsbestuur. Problemen in de wereld worden steeds meer met geweld opgelost. Militair ingrijpen geldt als een blijk van krachtig leiderschap, wat iets anders is dan wijs leiderschap. Verschillende NEDERLANDSE AR TIESTEN hebben een lied opgeno men voor de slachtoffers van het gij zelingsdrama in het Zuid-Russische BESLAN. Onder meer Frank Boeij- en, Mathilde Santing, Huub van der Lubbeen Daniël Lohues werkten mee aan het nummer, dat vanaf maandag in de winkels ligt. De op brengst gaat naar de stiching Help Beslan en het Rode Kruis. Het lied wordt dinsdagavond ook ten gehore gebracht bij het RTL4-programma Barend en Van Dorp. Eind septem ber werden in Leiden en Amsterdam al twee benefietconcerten gehouden voor de slachtoffers. Begin septem ber kwamen meer dan 330 mensen om het leven toen Tsjetsjeense op standelingen meer dan drie dagen docenten, ouders en kinderden in een school gijzelden. Een groep ZWERFHONDEN heeft in de Albanese stad Mamurras zeker negen mensen zo ERNSTIG VER WOND, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het bloedige incident speelde zich dins dag af, vertelde de burgemeester van Mamurras. De honden vielen in het centrum voorbijgangers aan. Zeker negen mensen liepen diepe wonden op aan armen en benen. De artsen in het plaatselijk ziekenhuis hebben de slachtoffers meteen behandeld met een vaccin tegen hondsdolheid. Ook in andere zorgen zwerfhonden steeds vaker voor problemen. Prinses Méxima, stylist Maik de Boer, GTST-ster Victoria Koblenko en zeven andere bekende Neder landers zijn GENOMINEERD voor de trofee 'DOM BONTJE 2004'. De tien dragen bont of hebben dit jaar in de ogen van dierenwel- zijnsorganisatie Bont voor Dieren domme uitspraken gedaan over bont. Directeur Lieke Keiler vindt dat de bekende Nederlan ders een voorbeeldfunctie heb ben en zich daarom wat betreft bont verantwoordelijker moeten gedragen. Via de website van de Bont kunnen mensen hun stem uitbrengen op een van de tien ge nomineerden, of zelf iemand op de lijst zetten. Eind december wil Kei ler bekend hebben wie de trofee in de wacht sleept. Van de koninklijke familie is zowel prinses Maxima als koningin Beatrix genomineerd. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) wil niet zeggen of de leden van het Ko ninklijk Huis echt bont dragen. ,,Dat is een privé- aangelegenheid", aldus een woordvoerder. Keiler van de Bont voor Dieren laat weten prinses Maxima en koningin Beatrix direct van de lijst te halen als blijkt dat ze geen echt bont dragen. Foto: ANP Rep. „Er bestaan duizenden varianten op het spel. Toen de Chinezen een ein de maakten aan het verbod, hebben ze gelijk staatsregels opgesteld. In 2002 zijn die regels tot de wereldstandaard mahjong uitgeroepen, zodat nu einde lijk iedereen hetzelfde spel met dezelfde puntentelling kan spelen. Om die reden kunnen er ook nu pas buiten China en Japan kampioenschappen worden ge organiseerd." Rep is zelf al ruim tien jaar in de ban van mahjong. In zijn woonkamer staat de mahjong-speeltafel (met opstaande randen om te voorkomen dat spelers stenen van de tafel kunnen schuiven) prominent in het midden. Hij bezit di verse spellen. „Maar lang niet de mooi ste, die zijn handgemaakt en kosten ka pitalen." Rep beheert een mahjong- website, deed mee aan toernooien in Japan en China, organiseerde al diverse malen een Nijmeegs kampioenschap en heeft ondertussen heel wat familie en vrienden aangestoken. Zijn broer, pro grammamaker Jelte Rep, geeft in Het Gooi cursussen mahjong. „Het spel fascineert, omdat het een combi natie is van geluk, slimheid, in tuïtie en calculatie. En het gaat snel, je zit niet urenlang tegen hetzelfde setje stenen aan te kijken", aldus de Nij megenaar. Rep verwacht veel belang stelling voor het EK Mahjong volgend jaar. „Het is wel een enorme organisatie. Maar we krijgen gelukkig steeds meer steun en geld." Vorige maand kreeg Rep „verheugend" nieuws: oud-pre mier Van Agt, die jarenlang EU-am- bassadeur in Japan was, heeft zitting genomen in het comité van aanbeveling voor het toernooi in Nijmegen. Rep: „Ik hoop dat dit eerste EK het begin is van een mooie traditie", anp Martin Rep, voorzitter van de Nederlandse Mahjong Bond. Foto: ANP „In Spanje heeft de koninklijke familie de beren bijna uitgeroeid. Daarom komt koning Juan Carlos hier jagen. Het is walgelijk. Hij is geen koning, maar een slager!". De woede en verontwaardi ging van de Roemeense milieubeschermer Laszlo Szabo-Sze- ley is oprecht. Heel Roemenië spreekt schande van de bloedige jacht partij die de Spaanse koning daar heeft gehouden. Ten minste vijf beren verloren het leven en één wolf. Andere bronnen spreken van negen gedode bruinhuiden. Juan Carlos zou zelf één beer en de wolf hebben omgelegd. „In Spanje zijn nog maar 27 beren en die worden be schermd. Zo hoort het ook in een beschaafd land," zegt Szabo-Szeley. Juan Carlos betaalde zo'n 40.000 euro voor het voorrecht om in de Karpaten te jagen. De autoritei ten hebben een concessie gegeven aan een Amerikaans bedrijf dat zulke bloederi ge uitstapjes organiseert. „Dit doet denken aan de com munistische tijd, toen Nicoiae Ceausescu geregeld slachtpar tijen hield", vindt de activist. Het koninklijke gezelschap overnachtte volgens hem dan ook niet voor niets in een ou de jachthut van de Roe meense dictator. Het protest keert zich voor al tegen het grote aantal beren dat is gedood. „Was één niet meer dan genoeg geweest?", vraagt Szabo- Szeley. Hoeveel beren Roemenië nog heeft is niet precies bekend. Het zouden er nog een paar duizend zijn. Dit jaar mogen er 300 worden geschoten... voor veel geld. De berenjacht was in het verleden een beproefd middel tot communistische ver broedering, dat ook in de Sovjet-Unie veel werd gebruikt. Om het humeur van de partijleiders niet te zeer op de proef te stellen zorgden de veilig heidsdiensten ervoor dat altijd wel een paar gedrogeerde beren het pad van de schietlustigen kruisten. Op die manier was succes verze kerd. Voor zover bekend is die tac tiek voor de Spaanse koning dit De Spaanse koning jaagt in Roemenië. Foto: EPA keer niet toegepast, gpd De gemiddelde Neder lander heeft het zeer met zichzelf getroffen. Het overgrote deel van de bevolking vindt zich gezellig, tolerant en ge zagsgetrouw. Nuchter en zuinig, zijn kwalifica ties die als typerend voor ons als land gel den. Dat leert een gisteren gepresenteerd onder zoek door het Historisch Nieuwsblad onder 683 ondervraagden. Nuch ter volk, oordeelt 79 procent in de steek proef, gevolgd door 48 procent dat 'zuinig' aangeeft. Gezellig, vindt 48 procent. Ondernemingszin en handelsgeest komt op 40 procel de stemmen. Zo'n 36 procent noemt tolerantie als belangrijste eij schap. Als het om zichzelf gaat, vindt evenwel liefst 92 procent a lerant. Niet meer dan 52 procent herkent zichzelf als zuinig. Daas gen klopt 93 procent zich op de borst als gezellig persoon, 92 prol als nuchter en 76 procent als gezagsgetrouw, anp vrouw. Emancipatie dus", bood Cheney. „Bijna de helft van het land is nog in handen van struikro vers", dong Edwards af Als Cheney iets aanprees in Kaboel, dan brandde Edwards iets af aan de oostgrens. Handelaren. Met Afghanistan als auto die al meerdere eigenaars gekend had. j Zelden werden politieke idealen zo plat ver- kocht. Ook al omdat ik het idee had dat Azië niet echt de specialiteit was van de heren. Ooit is politiek uitgevonden om er met el kaar iets beters van te maken in dit leven. Maar we hebben er, ik weet niet meer wan neer, vóór mijn tijd hoop ik, handel van ge maakt. Wao, Milieu, Vut, Irak, Afghanistan, terrorisme: handel. En mensen die zijn ge roepen tot de hoogste posities in deze wereld, zijn onze voorgangers geworden in het schimmige rijk van koning handjeklap. Het reilen en zeilen van de familie Ewing uit de Amerikaanse televisie serie DALLAS is binnenkortte zien op het WITTE DOEK. Het Ameri kaanse blad Daily Variety meldt dat Robert Luketic de regisseur wordt van de film, die wordt geproduceerd door Regency Enterprises en uitge bracht door 20th Century Fox. De film geeft een moderne draai aan de familie Ewing, met wie het publiek voor het eerst kon kennismaken in 1978. De serie liep tot 1991 en was een wereldwijd succes. Foto: Archief

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2