SPORT larcel Valk gaat niet yree keer degraderen Alles is leuk, alles is cool Nul punten en toch krijgt C Boshuizen schouderklopjes S2 Argon - UVS zondag 14.00 uur HDC 982 zaterdag l6 oktober 2004 ipleiding van UVS staat op een hoog plan' nan Leef mans koudekerk aan den rijn Ie trainer worden, kreeg bij de jeugd van UVS en irom ook maar voetbal- Leidse hoofdklasser, ste bijkomstigheid wordt elangrijker nu een aan- en spelers om uiteenlo- fdenen niet meedoet in te elftal van 'blauwwit'. rige Marcel Valk is zo op mten betrokken bij de in degradatie, want junioren moeten zich in divisie proberen staan- den. De Koudekerker degradatiestrijd op bei- nte winnen. „UVS pro- g altijd van het feit dat ipleiding op een hoog f', oordeelt hij. ui hem goed uit. Met i, vrouw en drie kinde- hij van plan dichter bij irs en schoonouders te wonen. En bij UVS Hl trainersfunctie vrij 1. Valk, Hazerswoude- origine, woonde de af- jaren in Tilburg als uit vloeisel van zijn dienstverband bij Willem II. Voor die tijd stond hij op de ledenlijst van de ama teurclubs Koudekerk, Rooden- burg, RCL en UVS en tekende hij profcontracten bij FC Den Haag, RKC, Go Ahead Eagles en Volendam. „Ik zit nu tijdelijk bij mijn schoonouders, tot een nieuw huis naast het zwembad in Koudekerk wordt opgele verd. Mijn zoon voetbalt bij Bernardus waardoor ik hem over de brug naar Hazerswoude moet brengen, terwijl mijn va der mij vroeger over diezelfde brug, maar dan in omgekeerde richting naai' w Koudekerk bracht." Deze anekdote, met een glim lach verteld, maakt duidelijk dat Valk zich weer helemaal thuis voelt. Zijn baan als be drijfsleider van een sportwinkel in Tilburg wisselde hij in voor die van postbesteller in de om geving van zijn geboortegrond. „Daarnaast ben ik jeugdtrainer en speler bij UVS. Daardoor ben ik vrijwel elke middag of avond bij de club te vinden", zegt Valk. Over het niveau van het eerste elftal is hij ondanks de lage klassering, twaalfde van de veertien, best te spreken. „Ge lukkig staat goed voetbal hier nog steeds centraal. Tot de wedstrijd tegen DWV van afge lopen zondag - waarin iedereen zich blameerde, ook ik - kon den we iedere partij goed mee komen. Alleen koploper AFC was duidelijk een maatje te groot. Strijd leveren is al jaren lang een typisch probleem van UVS en dat moet verholpen worden. Toch, als ik zie dat SWSMC met een man meer toch nog achteruit voetbalt en die ploeg staat derde in het klassement, dan zie ik volop kansen voor ons." Wat UVS parten speelt, is de tij delijke afwezigheid van ervaren krachten zoals Walter de Kievit, Raymond Bennekers en Dick van der Heiden. Daardoor is de inzet van Valk van steeds groter belang. „Ik begon door de va kantiespreiding later aan de voorbereiding op het seizoen dan de rest. Daarbij kamp ik met een chronische kuitblessu re, 'het' schiet er om de zoveel tijd in. Wat wil je, ik ben 37 en dan gaat alles nu eenmaal wat langzamer. Vroeger lachte ik om de kwaaltjes van oudere spelers als Fred Filippo en Aad Neuteboom, nu is het mijn beurt. Het is zaak dat ik het nü fysiek niet laat afweten." Valk geeft toe dat zijn ambities momenteel voornamelijk uit gaan naar het trainerschap. Met UVS Al heeft hij het hoogst spelende jeugdteam uit de hele Marcel Valk: „Vroeger lachte ik om de kwaaltjes van oudere spelers als Fred Filippo en Aad Neuteboom, nu is het mijn beurt." Foto: Hielco Kuipers regio onder zijn hoede. „Best pittig. Mijn voorganger Cees de Roode heeft het prima gedaan met twee titels op rij. De jon gens zijn goed opgeleid, dat merk ik. Ik moet ze eerder af remmen dan aansporen. Nu aan mij de zware taak om in de eerste divisie te blijven." 'Een goede, collectieve ploeg zonder uitzonderlijke talenten'. Zo omschrijft Valk zijn Al. „Ze kunnen heel compact spelen en daardoor werd al van RBC en FC Den Bosch gewonnen. Bij VW was het daarentegen hele maal niks, maar dat was na een busreis van drie uur. Dat waren ze niet gewend. Ie voelt je jong tussen al die gasten. Totdat je op de training voor de grap en keertje meedoet. Dan gaat het toch vaak veel te snel." De Koudekerker verwacht bin nen een aantal seizoenen met senioren aan de slag te gaan. Als ex-prof voelt hij zich niets te groot om bij een klein clubje te gaan werken. En in de keuze voor een vereniging legt hij zichzelf beperkingen op. „Ik wil beginnen op bekend terrein. Inderdaad, dat heb ik het over Koudekerk of Bernardus. Iets opsteken over groepsprocessen kan ook bij een vierdeklasser. Het afgelopen seizoen voetbal de ik bij een derdeklasser in Til burg. Stond de coach af en toe met maar zeven man op de training. Nou? Improviseer maar. Ik zal uiteindelijk wel ver der willen, maar zoiets is toch ook goed voor mijn ontwikke ling als trainer." Wereldtitel verandert leven van zwemster Marleen Veldhuis niet 13 lizen, hier in het vorig seizoen op weg naar een overwinning op Esto, heeft nul punten in de tweede klasse. Foto: Mark Lamers ie Bij de fusieclub lijdt niemand onder het schijnsel van de rode lantaarn ipe uz( nan Leef mans eul Het standenbord aan it ur in de kantine geeft isi Dsteloze aanblik. Het ill aterdagelftal heeft nul uit vijf wedstrijden en e zondagteam is in de lasse puntloos na zes et zou bij menig club iel st, paniek en crisis lei- 511 bij fusieclub FC Bos- De betrokkenen rond 'genoemde elftal stap- aerkelijk laconiek over lassering heen. Ze heb- je' i rotsvast vertrouwen 2i loed komt én: „het gaat ft ;en georganiseerde ver lijken", zegt trainer liman. naar wist wat hij zich- rk. deed toen hij besloot h bij FC Boshuizen te De vereniging kampt dei kinderziektes die iJdeUjk zijn bij een fusie Jrie verenigingen en de Instaat uit spelers van lationaliteiten. Daarbij erde het eerste elftal n g onder de naam UD- seizoenen achter el- miraculeuze wijze via da de nacompetitie. „Niemand zal ontkennen dat die laatste pro motie naar de tweede klasse ei genlijk een beetje te vroeg kwam voor een club in op bouw", aldus O lm an. De recente resultaten maken dat laatste meer dan duidelijk. Nul uit zes, zijn de alleszeggen de cijfers. Toch heeft aanvoer der Rocky Poulina een manier gevonden om er een positieve uitleg aan te geven. „Kijk eens naar het doelsaldo, tien doel punten vóór. Dat is toch niet een score die je verwacht bij een ploeg die stijf onderaan staat. We maken er nóg te wei nig en krijgen er teveel tegen. Dat klinkt natuurlijk wel erg lo gisch, maar ik bedoel dat het resultaat vaak aan ons falen ligt en niet zozeer aan de kwaliteit van de tegenstander." Olman durft de boude bewe ring best aan dat Boshuizen ei genlijk 'zes a zeven punten' had moeten hebben in plaats van noppes. „We verliezen met 4-3 van SIC, met 5-4 van Quick en de trainers Ruud de Groot en Fransje Danen geven ons com plimenten. Daar koop je niets voor, maar het is toch veelzeg gend. We smachten uiteraard naar de eerste punten, maar we zijn ervan overtuigd dat we tweede klasse-waardig zijn." En dat voor een team waar de beide topscorers van de afgelo pen jaren, Swently Tookay en Sandley Martina, er niet meer bij zijn. Martina vertrok naar Sparta, Tookay voetbalt in Bos huizen 3. Olman: „Hij denkt te kunnen trainen wanneer hij dat wil. Zo werkt het niet." De trainer móét de discipline wel aanhalen. „In de vierde en derde klasse won dit elftal vaak op basis van individuele klasse. Daar komen we in de tweede klasse niet meer mee weg. Tem po, balaanname, alles gaat sneller en we moeten als team bewijzen - en dat dóén we ook - dat we het niveau aankunnen. Over de trainingsopkomst heb ik geen klagen. Over deze jon gens wordt vaak verteld dat als de blaadjes van de bomen val len ze het te koud vinden om te komen trainen. Daar merk ik dus absoluut niets van." Ook de sfeer lijdt er in het ge heel niet onder. „We hebben als bestuur geen enkele druk op trainer en elftal gelegd", aldus voorzitter Ray Vlasveld die ook benadrukt dat hij zeer tevreden is over de trainer. Volgens Vlas veld is het slechts een kwetie van tijd voordat Boshuizen punten gaat pakken. „We be gonnen vorig seizoen ook zo slecht en kijk eens waar wat het ons heeft gebracht. Speculeren over een mogelijke degradatie hoeft niet, want ik zie het niet gebeuren." Dat vertrouwen doet Olman en de vereniging goed. „Er staan juist nu mensen op die de club op allerlei manieren steunen. Verder pakken twee spelers die zijn teruggezet de draad weer op, heb ik aan nieuweling Hakim Chatouani een jongen die balans in het elftal brengt en daarnaast is Sjarvis Bernar dus sinds deze week speelge rechtigd. Dat gaat dus de goede kant op. Het is als trainer fijn om te weten dat je wordt ge steund. Laten we eerlijk zijn, bij andere verenigingen was in de ze situatie de trainer onder druk komen te staan. Het mag natuurlijk niet te lang meer gaan duren. Al hadden we maar vier puntjes, dat zou toch al een heel ander gevoel geven." door Fardau Wagenaar borne - Ze is de winnares die haar blijdschap uit met een lach en een kort 'leuk, cool.' Zwemster Marleen Veldhuis is geen Inge de Bruijn, ze is geen glamourkoningin die overal schittert en straalt. Ze is hét nieuwe gezicht van zwemmend Nederland, nuchter en een 'simpele ziel'. Ze is de beste van de wereld op de 50 meter vrije slag, korte baan. Marleen Veldhuis (25) laat de verse, gouden medaille door haar vingers glijden. Haar nagels zijn kort en ongelakt. Ze is net thuis uit Amerika en zit bij haar ouders aan de keuken tafel. Bloemen worden binnen gebracht en een telegram van de koningin ligt op een stapeltje post. Verder is er weinig van te merken dat hier een wereld kampioene binnen is. „Het is fijn om thuis te zijn. Ik heb mijn feestje in Amerika gevierd." Haar ouders keken in de nacht van maandag op dinsdag op in ternet naar de wedstrijd van hun oudste dochter. Ze juich ten in stilte toen ze de winnen de tijd in beeld zagen en de naam van hun dochter erach ter. Boven sliepen de drie nog thuiswonende dochters rustig door. Die hoorden 's ochtends in de badkamer van het familie succes. „Gefeliciteerd met Mar leen, ze heeft goud", zei de een tegen de ander. Met slaperige ogen glimlachten de zusjes. „Oh mooi, leuk." En gingen naar school. Haar moeder ver telt het, Marleen grijnst. „Lo gisch, ik had er ook niemand voor wakker gemaakt." Ze zijn met zes kinderen thuis, vijf meiden en een jongen. Mar leen is de oudste, zij heeft haar studie Technische Bedrijfskun de afgerond en volgt nu een masterstudie Economie in Am sterdam. Daar woont en zwemt ze ook. Twee kinderen studeren in Groningen, de rest is nog thuis. De jongste zus Mariël (14) komt uit school. Marleen slaat een arm om haar middel. Mariël knikt als ze zegt: „Ik ben trots op mijn zus. Op school ben ik door veel mensen gefeli citeerd." Genoeg over het grote succes, vinden de zussen. „Ie dereen doet hier wat-ie moet doen." Nuchterheid is het woord dat steeds doordreunt als je Mar leen Veldhuis ziet. Ze zal nooit worden als Miss Inge de Bruijn, die nepnagels in een potje rode nagellak doopt voor ze het zwembad induikt en vooral lacht als er een camera in de buurt is. „Maar ik vind glamour wel leuk. Ik heb eens een gala gehad in Monaco, dat was prachtig. Het is leuk om die dingen mee te maken. Maar ik ben zwemster, ik wil hard zwemmen. Ik vind veel leuk, maar ik ben nergens extreem in. Behalve in mijn sport." O ja, ze houdt van mooie din gen. Ze wijst naar haar blauwe, redelijk diep uitgesneden trui tje, van een modieus merk. Ze is best ijdel, knikt ze en knip pert met haar zwarte wimpers. „Maar niet heel erg ijdel. Ik trek niet drie keer per dag wat an ders aan." De schijnwerpers zoekt ze niet op, maar ze durft er in te staan als het nodig is. „Mensen mogen best weten dat ik er ben en dat ik gewonnen heb. Als er wat verteld moet worden, ga ik dat niet uit de weg. Ik ben niet iemand die stil letjes in een hoekje gaat zitten. Nee, ik word niet vaak herkend, dat vind ik prima. Soms vragen mensen: lij bent toch niet die zwemster, of wel? Dan zeg ik 'nee' en loop verder." Ze is het nieuwe gezicht van het Nederlandse zwemmen. Geen talent meer, maar een zwem ster met ervaring. Ze won brons op de Olympische Spelen met de estafetteploeg, ze is kampi oene van Europa en van de we reld op de 50 meter vrij, korte baan. „Ik ben me er bewust van dat mensen wat van me ver wachten, dat mag ook. Maar ik zie mezelf niet als het gezicht van de nieuwe generatie. De oude generatie zwemt tenslotte nog. Daar ben ik ook niet zo mee bezig. Ik zou willen dat mensen me zien als iemand die gaat voor haar sport." Door haar nuchterheid heen breken, is lastig. Wat beweegt de zwemster die vrijwel altijd blij kijkt en alles „leuk" vindt? „Ik wil zwemmen en daarna zie ik wel weer verder. De dingen lopen zoals ze lopen. Ik heb nooit gedroomd van de Olym pische Spelen of hele hoge doe len gesteld. Ik dacht tijdens een wedstrijd: ik wil sneller zijn dan die. Als dat was gelukt: dan wil de ik sneller zijn dan de volgen de. Eerst dit halen, dan verder kijken. Ik vind het mooi als mensen een droom hebben, het klinkt misschien wat lauw om er geen te hebben. Mijn doel is nu om goud te winnen in Peking in 2008. Ik ben nu op het niveau dat ik me dat doel moet stellen. Dat wil niet zeg gen dat ik het haal." Ze draait een lok haar om haar vingers en denkt na. Hoe zou ze zichzelf omschrijven? „Ik weet het niet." Denkt na... „Iemand die veel belangstelling heeft voor andere mensen. Ik ben vrolijk en positief. Ik denk over dingen na, maar ik maal nooit. Ik ben eigenlijk maar een sim pel zieltje. Volgens mij zijn we op de wereld om er iets leuks en goeds van te maken voor je zelf en voor anderen. Dus ik ben vrij egoïstisch -bezig, want ik doe het allemaal voor mijn eigen plezier." Ze pakt het telegram van konin gin Beatrix van de stapel, de fe licitaties voor de wereldkampi oene. „Ik wist niet dat tele grammen nog bestonden. Is wel bijzonder hoor. In Athene kreeg ik heel veel kaartjes en sms'jes. Ik ben zelf niet attent. Ik heb voor de Spelen erg wei nig tijd in mijn vriendinnen ge stoken, maar dat is niet erg. Echte vrienden kun je na drie maanden bellen en de draad weer oppakken. Wie ik bel als ik me rot voel? Ik voel me niet vaak rot. Ik ben vrij positief in gesteld en als het even niet gaat, denk ik: het komt wel goed, want het komt altijd goed. De liefde? Die heb ik nu niet. Het heeft me ook nooit uit balans gebracht. Verliefd zijn is iets leuks, toch? Ik heb het tot nu toe nooit erg gevonden als het afliep, ha, ha." „Mij krijg je niet snel uit ba lans", gaat ze verder. „Ik ben niet zo emotioneel. Hoewel, op de Olympische Spelen heb ik heel wat af gehuild. Ik was zo zenuwachtig en gespannen, dat ik het allemaal niet meer in per spectief zag. Voor het eerst merkte ik dat de druk groot was, dat er wat van me ver wacht werd. Dat verlamde me. Individueel ging het niet zoals ik gehoopt had. Ik zag het niet meer helder, had mezelf niet in de hand! Achteraf zeg ik: dit was het grootste leermoment in mijn leven. Dit overkomt me niet nog een keer, ik ben er sterker van geworden. Ik heb me er wel vrij snel overheen ge zet. De tweede week van de Spelen zat ik op de tribune bij andere sporten en dacht: de volgende keer ga ik het nog be ter doen. Ik besefte dat het bij zonder was dat ik daar zat." De nieuwe Inge de Bruijn zal ze niet worden. Marleen Veldhuis is Marleen Veldhuis, zonder nepnagels en zonder neplach. Vol zelfvertrouwen en doorzet tingsvermogen en zonder allu re. „Ik ben er nu, daar ben ik bewust mee bezig. Ik ben geen talent meer, maar iemand waar iets van verwacht wordt. Ik ben wereldkampioene en dat is he lemaal te gek. Ik was even de beste zwemster van iedereen die er was, dat was een gaaf ge voel. Maar het verandert mijn leven niet. Bij de volgende wed strijd begint alles weer opnieuw en kan ik zomaar verliezen. Dat zie je zo vaak gebeuren." Marleen Veldhuis: „Ik was even de beste zwemster van iedereen die er was, dat was een gaaf gevoel." Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23