heeft opdrie-potentie' SPORT ZATERDAG l6 OKTOBER 2OO4 SI lordwijkse profvoetballer zit nog niet aan zijn plafond A rtjan van Geen Het leven is goed in het Brabantse land. kan zich wel schikken in de ge- ijke sfeer. De 23-jarige Noordwijker maakte Imer de overstap van NEC naar NAC. Hij te len contract, dat hem voor vier seizoenen en eredivisionist uit Breda verbindt. Zonneveld het leven zoals het is, zo ook zijn voetbal- m.„lk heb mijn carrière niet gepland. Er kan vk s gebeuren." Ej idagochtendtraining heeft niet veel om Een handvol NAC-volgers heeft zich rond 1 verschanst en aanschouwt enerzijds het Kifc een anderzijds het afwerken op doel. Het leiB rkoud, de herfst is definitief ingezet, ail like Zonneveld is het voetballente. Hij had keu el nodig om zich aan te passen aan zijn werkomgeving, na Ajax (jeugd), Go iagles (op amateurbasis) en NEC zijn irofclub. ,,De clubs zijn een beetje het- e' De sfeer is rustig en dat bevalt me wel. Ie- is aardig en gemoedelijk", zegt hij in de ie onderin het stadion, kwam hij als groentje binnen, bij NAC rde hij als bekende eredivisiespeler. „In R°n kende niemand mij. Nu heb ik meer derd wedstrijden in de eredivisie ge il weet iedereen wie ik ben en wat ik kan an. Ik moet me wel bewijzen, maar ze me niet voor niets hebben." en kan raar lopen. Zonneveld is niet onge ile eweest op het kronkelige pad dat hij be de richting een bestaan als broodvoetbal- ani ijnkeuzes, door instinct ingegeven of rraa eken de juiste. Als ventje van 13 was hij op kia jFeyenoord. De club handelde niet snel en hij verkaste naar Ajax. Tot de A2 bleef nsterdam. Hij moest weg, maar een long- n v' ing doorkruiste de plannen om stage te ij verschillende clubs. Een (leer)jaar bij ad Eagles op amateurbasis verliep succes- ar toen de Deventenaren hem te lang een t onthielden, koos hij voor het slagvaardi- „Ik had al een gesprek gehad met de '12 ran Noordwijk om terug te keren naar de dei rs voor ik besloot naar Go Ahead Eagles te E. hoopte in Deventer een keer met het is nee te trainen, maar binnen een halfjaar in de basis. Het duurde vervolgens veel voordat ik een gesprek over een contract let een klein contractje was ik al blij ge- Hij vestigde de aandacht op zich door hetéelpunten te maken in het bekerduel met rke§cht. „Voor ik het wist zat ik bij NEC. Ze me destijds echt niet op basis van die iX w ielpunten gehaald. Het had er wel iets mee te maken, maar niet alles. Ik heb het afge dwongen, laten zien dat ik het niveau aan kon." Met NEC beleefde Zonneveld een gloriejaar. Nooit eerder was de club zo hoog geëindigd - vijfde - als onder Johan Neeskens in 2003. Het was het seizoen na zijn zware knieblessure, op gelopen in een duel tussen Jong Oranje en Jong Engeland. Zonneveld herstelde negen maanden lang, waarvan het grootste gedeelte in Zeist. On danks de uitzichtloosheid viel het verblijf wel mee. „Het was waardeloos, maar ik had het ei genlijk best naar mijn zin in Zeist. Er zaten alle maal leuke gasten. Ik ben altijd vrij nuchter ge weest, wist dat ik weer fit zou raken als ik deed wat ervoor stond. Ik maak me niet snel druk. Het heeft ook geen zin. Later ben ik er drie maanden uit geweest vanwege een meniscusblessure. Dat viel best wel mee." Eenmaal terug bij NEC kreeg hij een terugslag. Hij bereikte niet zijn gewenst niveau en zocht naar oorzaken. „Ik was niet bang. In de eerste wedstrijd tegen Feyenoord haalde ik al binnen 17 seconden een gele kaart. Maar ik speelde het eer ste halfjaar slecht. Het leek wel dat ik mijn doel al bereikt had door fit te worden. Mensen om me heen waren ook verbaasd. Ze wisten dat ik het kon, maar het lukte niet. Ik had zo veel kracht training gedaan, dat mijn spieropbouw anders was. Geleidelijk aan ging het beter, kreeg ik de automatismen weer terug." NAC wilde hem vorig seizoen al overnemen, maar NEC hing een prijskaartje om zijn nek. In Voetbal International werd Zonneveld aangeduid als 'de man van vier miljoen'. „Een belachelijke prijs", stelt de Noordwijker. „Ik weet niet wie dat bedrag heeft laten vallen. Ik weet wel dat NEC me niet kwijt wilde. Ik hoefde niet per se weg, maar wilde er wel over nadenken. Ik denk dat NAC een stapje vooruit is. In ieder geval qua ma nier van voetbal. NEC speelt behoudender, NAC wil aanvallen. Dat spreekt mij meer aan en de sfeer op de tribune is beter. Daarbij wilde ik na vier jaar wel wat anders. Een andere omgeving is goed voor je." NAC-trainer Ton Lokhoff ziet in Zonneveld een leergierig persoon. „Hij is een jonge speler, die de nodige ervaring heeft in de eredivisie", aldus Lokhoff. „Hij kan zeker groeien. Mike heeft be paalde kwaliteiten. Hij werkt hard, heeft een fan tastische trap, een goede passing en een prima instelling. Maar hij moet nog veel leren. Bij ons speelt hij anders dan hij bij NEC gewend was. Daar stond hij links aan de buitenkant, hier cen traal voor de verdediging. Dan gaat het om hoe je staat, welke oplossingen je bedenkt en dergelijke. Het zijn belangrijke details en daar werken we hard aan." Zijn fantastische traptechniek demonstreerde Zonneveld dit seizoen al middels vrije trappen Mike Zonnveld (links in duel met Ibrahomivic): „Ik heb het afgedwongen, laten zien dat ik het niveau aan kon.". Foto: Cees van Hoogdalem tegen PSV en FC Groningen. Hij joeg twee ballen van ruim buiten het strafschopgebied achter de keeper. Zonneveld kan er niet al te uitbundig van worden. „Ik train er niet veel op, meestal alleen de dag voor de wedstrijd. Het is een kwestie van blind halen, zo hard mogelijk. Je voelt het wel als je hem lekker raakt." Hij voelt niet de behoefte om zijn eigen prestaties 's avonds nog eens op televisie te zien. „Ik blijf er zeker niet voor thuis. Ik vind het raar om naar mezelf te kijken, krijg er geen kick van om mezelf te zien scoren." Naar andere voetbalprogramma's kijkt hij wel, maar hij kan zich verbazen over tot wat voor dis cussies voetbal allemaal uitnodigt. „Er wordt zo veel geluld, terwijl het vaak nergens over gaat. Zelfs niet over voetbal. Je mist niks als je niet kijkt. Maar goed, het zal er wel bijhoren dat ie dereen zich ermee bemoeit. Als ik minder talent zou hebben, zou ik bij Noordwijk of SJC spelen. Ook ik zou dan denken dat ik er verstand van had." Zijn contract loopt door tot medio 2008. Verder kijkt hij niet. Het heeft ook geen zin, weet hij uit ervaring. „Ik plan niks en ik heb het gemerkt met die knie. Ineens scheur je alles af en mag je ho pen dat je ooit weer kan voetballen. Natuurlijk wil ik het maximale eruit halen en een keer bij Feyenoord, Ajax of PSV spelen. Misschien kan ik een keer naar Engeland. Dan zal ik dat ook zeker doen. Maar de timing moet goed zijn. De clubs moeten maar net op zoek zijn naar een speler als ik." Lokhoff denkt dat zijn plafond niet bij NAC ligt. „Dat ligt hoger, maar je weet het natuurlijk nooit", zegt de trainer, die zelfbij NAC, PSV, Olympique Nimes en Feyenoord voetbalde. „Het is onzin om nu al te stellen dat hij over drie jaar klaar is voor de topdrie. Ik heb geen glazen bol. De ontwikkeling is bij iedereen verschillend. Bij de een gaat het snel, bij de ander langzaam. Hij moet zich eerst happy voelen hier en dan gaan we verder. Mike moet ballen gaan opeisen. Hij is het eerste aanspeelpunt bij balbezit. Hij moet dominanter worden in zijn spel en in zijn coa ching. De potentie heeft hij." Ludwig Von (v.l.n.r.) Will Lange- I» Piet van den Berg en oman. ennisvereniging SW ig bent u al lid? ig in oman: „Sinds ongeveer 'j den Berg: „Ik zou het piet weten." 'geveld: „Toch niet zo der dan wij." -Volgens mij ietsje la- 'Berg: „In elk geval alle- leerdan dertig jaar." i tijd steekt u per week f. in de club? Van den Berg: „Dat is helemaal afhankelijk van welke calamiteit zich voordoet." Langeveld: „Minimaal twintig uur. Vijf keer vier; vijf ochten den vier uur lang de banen bij houden." Homan: „Twintig uur kom je zeker aan. Want we coördine ren ook de bardiensten en der gelijke." Van den Berg: „De schoon maakploeg komt vier keer per week. Dan houd je drie dagen over waarop we het zelf doen. En we lopen hier het hele jaar rond, dus als er wat is komen ze naar ons toe." Langeveld:Als er een sleepnet kapot is, een slot kapot, een kraan doet het niet meer; wij zijn de schapen met vijf poten." Waarom doet u dat allemaal? Homan: „Je blijft een beetje on der de mensen en je bent be zig." Langeveld: „Ik vind het ook ge woon leuk om te doen." Homan: „Je kunt ook aan de brug gaan staan en kringetjes in het water spugen." Van den Berg: „Je bent bezig, in de natuur. Het is echt leuk. Ik kan me niet voorstellen dat ik vroeger nog tijd had om te wer ken." Steekt het u nooit dat vrijwilli gerswerk bij een vereniging al tijd door een kleine groep wordt gedaan? Van den Berg: „Nee, dat niet. Het enige dat steekt is dat de mensen er zo makkelijk mee omgaan. Ze vinden het normaal dat alles schoon en netjes is en lijken zich niet af te vragen hoe dat komt. Vervolgens laten ze gewoon hun rotzooi weer ach ter, kunnen wij het weer oprui men." Homan: „Hiér staat de prullen bak en daar liggen de lege zak jes en blikjes." Langeveld: „Maar er zijn ook genoeg leuke dingen. We heb ben in geen zestig jaar bonte spechten gezien, maar hier zie je ze. Je bent echt in de na tuur." Van den Berg: „De kick is als het gestormd heeft en ander half uur later kunnen de men sen weer de baan op. Er zijn heel veel leden die dat waarde ren. En we hebben een gezellig koppeltje, zo met zijn drieën." Langeveld: „Het waren er vier. Col van Eldiek ging vorig jaar op vakantie en kwam niet meer terug. Hij had het ook jaren ge daan. We missen hem wel." Van den Berg: „Misschien zijn we de laatste der mohikanen." "Voor mekaar' is een serie over vrij willigers in de sport. Kandidaten voor deze rubriek? Mail naar sportredactie.ld@hdc.nl Je weet dat ze nooit allemddl de Kerst kunnen halen en juist op de dag dat voor het eerst dit jaar de nachtvorst in het weerbericht staat opgesteld is het nogal een uitspraak dus: .Trainer zijn, lijkt me wel wat." Toch zei Dennis Bergkamp dit. Trainer zijn, lijkt Dennis Berg kamp wel wat. Ik geloof hier niks van, dat Den nis Bergkamp dit heeft gezegd. Dennis Bergkamp heeft naar mijn weten nog nooit ook maar de geringste toespeling gemaakt op een trainerscarrière in de na bije, verre of desnoods lichtjaren van ons venvijderde toekomst. Dennis Bergkamp speelt nog het jaar uit voor Arsenal en als het van God en trainer Wenger mag misschien nóg een jaartje, daar na zal hij zich snel uit de voeten maken, uit de voetballerij en uit de openbaarheid en voortleven als kluizenaar in zijn eigen ge zin; zich nu en dan vertonend op een golfcourse, altijd buiten het bereik van camera of mense lijk oog: dat is de indruk die Dennis Bergkamp op ons wekt. Nee, hoe wij ook ons uiterste best doen, het wil u en mij maar niet lukken in Dennis Berg kamp een tiueede Fritz Korbach te zien. Maar ik schijn de plank hele maal mis te slaan. Volgens 'Ar senal Plus', een fansite van zijn club, is Dennis Bergkamp óm. Dennis Bergkamp wil coach worden, een gesprekje met Mar co van Basten heeft hem op dit spoor gezet. „Dankzij hem waait er toch een frisse wind rond Oranje", aldus de 35-jarige Non Flying Dutchman. „In eer ste instantie heb ik altijd gezegd dat ik nooit coach wilde wor den, maar door het verhaal Marco van Basten wordt dat misschien toch wel anders. Niet doen, zou je willen uit schreeuwen. Doe! Het! Niet! Niet doen Ludwig Von! Ga door met componeren zolang je kunt. Voor de dag met die Tiende en Elfde Symfonie. Begin aan de Twaalfde als je het nog trekt, maar word nooit, ik herhaal. Dennis Bergkamp heeft naar mijn weten nog nooit ook maar de geringste toespeling gemaakt op een trainerscarrière' nóóit, pianoleraar. Maar niet uit te sluiten is dat Bergkamp hiervoor doof is. Doof als Beethoven. Op Planet Internet circuleerde donderdagavond al een enquê te. Over het nakend trainer schap van Bergkamp. Je kon kiezen uit ja: iemand met zijn achtergrond is een aan winst voor het trainersgilde en nee: een goed paard maakt nog geen goede ruiter. Graag wilde ik weten hoe 'Ne derland' hierover dacht, over Bergkamp de trainer. Hier zit één ding op. Zelf stem men. Alleen dan ontrafel je het geheim. Zo gezegd, zo gedaan. Ik stemde, omdat één individue le stem er uiteraard toch niet toe doet, ja, wat dacht u dan - ik ben de beroerdste niet. On-be-grij-pe-lijk! Met mij waren 736 stemmers het eens, tegenover slechts 182 weidenkenden, die van hun hart geen moordkuil maakten. Planet.nl kwam hierdoor tot een tussenstand van 80-19, gemeten in percentages (wat mij altijd doet afvragen waar dat verloren procent gebleven is - maar daar gaat het nu even niet over). Ik gaf de zoekmachine Google opdracht voor mij het internet af te stropen om de herkomst van Bergkamps trainersaspira ties bloot te leggen en stuitte al dus op een (over het hoofd ge zien?) bericht'in de Sunday Mir ror van 26 september (2 dagen vóór Bayern - Ajax, 4-0), van de hand van ene Shairaz Kasiemk- han. Deze beweert dat Bergkamp graag hoofdcoach wil worden en wel vanaf2006, als opvolger van Ronald Koeman en dus als trainer van Ajax. jrfk Of Koeman het zó lang vol houdt, wdt Louis van Gaal hier van vindt en óf Dennis Berg kamp als erkend familieman ook gecharmeerd is van eredivi sievoetbal onder de kerstboom zijn óók goede vragen, maar wat Ajax er 'Europees' mee op schiet om een erkend niet-vlie- ger aan het hoofd van de techni sche staf te plaatsen, vraagt ken nelijk niemand van mijn 736 mede(voor)-standers zich af. Zelfs voor een voetbalclub als Haarlem (wie de top van de eer ste divisie besnuffelt, ruikt al de geur van de In tertoto - het voet bal is een snelkookpan) zou het de dood in de pot zijn, het aan stellen van Dennis Bergkamp als trainer. Je loot niet steeds AA Gent, daar kwam Haarlem ook al snel achter. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21