Boetes nekken bouwbedrijven Woubruggenaren staan in de rij voor water 'Onnodig alarm' over vervuiling in Randstad fïT\ Nieuwe Vacatures SO I Heeft u herinneringen aan de Hongerwinter? Flinke sancties van kartelwaakhond NMa tegen vierhonderd ondernemingen Vrijheid in veiligheid COMÏNG SOON w Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad ZATERDAG l6 OKTOBER 2004 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 'Spaanse koning -1.,^ Juan Carlos is een berenslager' Fuchs onderweg met Karei Appel in Brussels museum Prof Mike Zonneveld heeft zijn plafond nog niet bereikt Ouderen raken de weg kwijt in digitale doolhof Blijvend wisselvallig U 10/11° LEIDSCH DAGBU it economisch niet mee, maar met kerst wordt er dit jaar hap minder gegeten. Dat was zestig jaar geleden, in de ;erwintervan 1944 op 1945, compleet anders. Het weini- edsel waarover de mensen in het nog altijd bezette Ne- ind boven de grote rivieren de beschikking hadden, werd led en zo kwaad als het ging gedeeld. Tijdens lange, barre achten naar de boeren op het platteland ging jong en ip zoek naar aardappelen, boter of meel. Heeft u nog her ringen aan de hongerwinter en de feestdagen van 1944? derde u Kerst in barre tijden? De krant is op zoek naar le lie deze ingrijpende ervaring nog scherp op het netvlies en. Wellicht heeft u tijdens die donkere maanden gefoto- ird of destijds een dagboekje bijgehouden, recepten be- I. Mogelijk beschikt u nog over brieven of over corres- jntie met familieleden of kennissen, ook mogelijk dat u zich verbaast over de betrekkelijke an nu in vergelijking tot de vaak bittere armoe van 11945. Het kan ook zijn dat u te jong was om de oorlog te 31 meegemaakt, maar dat u opmerkelijke anekdotes van ders paraat hebt. dan voor 20 november a.s. naar Redactie Hongerwin- tbus 54,2300 AB Leiden, of mail naar redactie.ld@hdc- billen brandt, moet op sn zitten. Jarenlang zijn n kleine bouwbedrijven tief geweest met hun uding. Aan overheidsop- n werd iets te veel geld door onderhandse af- Nu de kartelpoütie van zo'n vierhonderd bedrij- de weg- en waterbouw )U\i e,e dreigt op te leggen egale prijsaf- i. is het huis te klein. De waarschuwt re oor faillisse- ed kartelpoli tie de bevoegdheid flinke uit te delen. De boetes bouwbedrijven boven het angen zijn gebaseerd op rentage van de omzetten rommelende bouwers in aaiden. De rekening kan tot honderden miljoe- r, Dyers zien dat vanzelf- anders, en gooien nu ^t wapen in de strijd: in tisch barre tijden hebben a tn niet meer voldoende N'tfp de boetes te betalen, en 'f dreigen ze over de kop of personeel te moeten ad Dat sociale geluid klinkt wat vals uit de mond van degenen die de belastingbetaler lange tijd til den. Bedrijven die netjes mee werken aan het onderzoek van de Nederlandse Mededingings autoriteit kunnen bovendien een flink deel van hun boete te rugverdienen. Dat zou een aan sporing moeten zijn om schoon schip te maken. Aan het optreden van de kartelpolitie mo gen eisen worden ge steld. De NMa heeft de reputatie zo rechtlij nig te zijn, dat er niet veel rekening wordt gehouden met de gevolgen van alle geboden en verboden. Nu al heeft ze aangekondigd dat na de bouwers ook de installatiebe drijven waarschijnlijk aan de beurt komen. Het uiteindelijke resultaat van de hele strafexerci- tie zou daardoor wel eens kun nen zijn dat kleine bedrijven worden opgeslokt door grote conglomeraten, die vervolgens de markt helemaal domineren. De vrije concurrentie die de NMa moet bewaken, kan daar door uiteindelijk juist worden bedreigd. Peter de Vries den haag/anp - Het besluit van de kartelautoriteit NMa om boe tes uit te delen aan vierhonderd bouwbedrijven is hard aangeko men. Sommige bedrijven vrezen dat ze mogelijk omvallen. „Het kan en mag toch niet de bedoeling zijn dat belangrijke delen van de sector hierdoor onderuit gaan", zei de koepel van bouwwerkgevers AVBB gis teren. Volgens het AVBB staan de rendementen de afgelopen jaren al zwaar onder druk door de economische omstandighe den. „Er is vaak niet veel vlees op de botten." De NMa heeft vierhonderd be drijven op de korrel die betrok ken zijn geweest bij illegaal vooroverleg over het verdelen van de markt en het maken van prijsafspraken in de weg- en waterbouw. De sancties kun nen oplopen tot een bedrag van enkele honderden miljoenen. Bedrijven die optimaal hebben samengewerkt met de NMa en dat blijven doen, kunnen een korting krijgen van maximaal 65 procent. Desondanks kunnen ze flink oplopen. De boetes zijn geba seerd op 10 procent van de om zetten die de bedrijven bij de onderzochte werken in het jaar 2001 hebben gedraaid. Voor een aantal aannemers kan een dergelijke hoge boete de nek slag zijn. „We schieten er niks mee op als er ontslagen gaan vallen door te hoge boetes", al dus het AVBB. „Het economi sche voortbestaan van een be drijf dient ook een algemeen doel", stelt de bouwkoepel. De vierhonderd bedrijven zijn een doorsnee van de in de wegen bouw actieve bedrijven. Naast deze vierhonderd bedrij ven heeft de NMa ook rapport opgemaakt tegen zeven grote bouwondernemingen die werk aan de Betuwelijn en de HSL onderling hebben verdeeld. Een aantal krijgt bovendien straks ook nog sancties opge legd voor illegale praktijken in de huizen- en kantorenbouw. Ook installatiebedrijven, vaak dochterondernemingen van grote bouwers, komen nog aan de beurt bij de NMa. Vorig jaar legde de kartelwaakhond 22 bouwbedrijven al boetes op van iets meer dan 100 miljoen euro wegens vooroverleg en prijsaf spraken in weer een andere pe riode. Piloot Northwest keert toestel om door Richard Mooyman schiphol - Op Schiphol is gisterochtend een vliegtuig van Northwest Airlines kort na de start uit veiligheids overwegingen terugge keerd. Volgens de mare chaussee besloot de gezag voerder van de Amerikaan se Airbus de vlucht naar Detroit af te breken vanwe ge twijfels over de betrouw baarheid van de bagage en passagierslijst. De mare chaussee stelt dat er geen sprake was van een bom melding of terroristische dreiging. Normaliter vertrekt een vliegtuig pas nadat is ge controleerd of alle reizigers daadwerkelijk aan boord zijn. Dit om te verhinderen dat een onbegeleide bom- koffer aan boord wordt ge smokkeld. Onduidelijk is waarom de piloot zich pas na de start zorgen is gaan maken over de bagage. Volgens een woordvoerder van de KLM, partner van Northwest, is op Schiphol gecontroleerd welke bagage bij welke pas sagier hoorde. Daarbij bleek niets aan de hand, al dus de KLM. Met uren ver traging is het toestel alsnog vertrokken. Onderzocht wordt hoe de verwarring kon ontstaan. mun ya wana - Medewerkers van het wereldnatuurfonds WNF laten een zwarte neushoorn vrij in het Ezemvelo park aan de oostkust van Zuid-Afrika. Het is de eerste van vijftien zwarte neushoorns die in het nieuwe natuurpark worden uitgezet. Het park is ontstaan door vier natuurparken samen te voegen tot een park van 20.000 hectare. Niet alleen neushoorns vinden er een veilige plek, ook olifanten, buf fels, leeuwen en luipaarden. Voor de Zuid-Afrikaanse toeristenindu strie is het natuurgebied van groot belang. Het land profileert zich graag als perfecte vakantiebestemminmg voor natuurliefhebbers. Foto: Reuters door Saskia Stoelinga woubrugge/hoogmade - Lege schappen bij de super markt, overvolle toiletten bij zorgcentrum Woudsoord, een taxiregeling bij kapsalon Mama en veel geklaag over het ongemak. Gisteren hebben de Woubruggena ren de hele dag noodmaatregelen moeten treffen, om dat er geen water meer uit de kraan kwam. Oorzaak: een kapotte hoofdwaterleiding. Tegen elf uur in de ochtend werd de hoofdwaterlei ding, die ligt onder de Groenwegh in Hoogmade, door boord door een heipaal. Een aannemer die daar bezig was met het heien voor een woning, had zich vooraf niet goed georiënteerd op de plaats van de waterlei ding. De gevolgen waren groot. Meer dan zes uur moest Woubrugge het zonder water stellen. Toch had het water weer wat eerder kunnen stromen als de waterleidingmaatschappij Hydron haar andere netwerk snel had kunnen ontsluiten. „Pech, domme pech", zegt voorlichter Jeroen Schmaal van Hydron. „In die omloop bleken wat kleppen dicht te zijn. Voor dat wij er achter waren welke van de vier dat zou kun nen zijn, liep het al tegen vieren in de middag. Inmid dels waren de andere deskundigen hard bezig om het lek te isoleren en daarna te repareren. Dat karwei duurde tot in de avond." Echter, tegen vijven, toen de druk op het alternatieve net weer op peil was, kon Woubrugge opgelucht ademhalen. Het water stroomde weer. Anja van Rijn, teamleider van zorgcentrum Wouds oord, heeft deze dag de nodige paniekaanvallen gehad. „We waren net klaar met de warme maaltijden voor ons huis en Tafeltje Dek Je, toen het gebeurde. De af was staat tot aan de nok, maar gelukkig kunnen onze bewoners weer echt naar het toilet. Het was allemaal improviseren. We hadden natuurlijk geen watervoor- Veertig auto's op elkaar op A12 den haag - Op de snelweg A12 tussen Zoetermeer en Den Haag hebben zich gisteravond rond middernacht op meerdere plaatsen aanrijdingen voorge daan. Daarbij waren in totaal veertig auto's betrokken. Er zijn gewonden gevallen. Maar hoe veel en hoe ze eraan toe zijn, kon een woordvoerster van de politie bij het ter perse gaan van de krant niet zeggen. Geen doodstraf voor bijter Dino londen - De Britse herders hond Dino is aan de dood ont snapt. Maar zijn baasje, Bryan Lamont, moest daar wel 3.5 jaar lang voor procederen: kosten: 87.000 euro. Dino moest afge maakt worden omdat hij in juli 2001 een vrouw beet die tus senbeide kwam in een gevecht tussen haar terriër en Dino. La mont ging tegen het doodvon nis in beroep bij de Britse Hoge Raad, het Hogerhuis en zelfs bij het Europees hof voor de rech ten van de mens. Nadat bewe zen was dat Dino in het open baar niet gevaarlijk is. kreeg zijn baasje een nieuw proces. Daar in is de inmiddels 7-jarige hond vrijgesproken. Van Trigt weg bij NOS Journaal Hilversum - Nieuwslezeres An nette van Trigt van het NOS Journaal is gisteren opgestapt. Zij heeft dat gedaan omdat de NOS het contract met haar niet wilde verlengen, liet hoofdre dacteur Hans Laroes weten. „Haar vertrek houdt geen ver band met de recente publica ties over haar nevenactiviteiten bij het UWV", aldus Laroes. Waarom haar contract niet is verlengd, wil hij niet zeggen. Van Trigt heeft het NOS Jour naal twee jaar gepresenteerd. (advertenties) (9/nfae ef óofetY FLAMANT GANT HOME SCAPA HOME BRIDGEWATER raad voorhanden. Met de ijlings aangeschafte flessen water hebben ze de medicijnen doorgeslikt." Dat heeft de supermarkt gemerkt. „Ze stonden in de rij, ze dachten dat er nooit meer water kwam", zegt A. Bregman van de Spar in de Batehof. Al vroeg in de middag stond er bij hem geen bronwater meer in de schappen. „Ik had vandaag net nieuwe voorraad bin nen. Vijftien, twintig doosjes Bar-le-Duc. Het was in een mum van tijd weg. Nu ja, het toont maar weer eens aan dat water echt een eerste levensbehoefte is." De Woubrugse kapsalon Mama zocht een creatieve oplossing. Sharon van Oudenalle: „.We hebben geen klemt hoeven afzeggen. Iedereen die na elf uur een af spraak had, kon in onze bedrijfsauto stappen en werd met de kapster naar Ter Aar, naar onze tweede zaak ge reden. Met een keurig hoofd werden de klanten zo'n anderhalf uur later weer in Woubrugge afgeleverd. Een succes, die ritten waren heel gezellig." De grootste woon factory outlet van Nederland door Wilfred Simons leiden - De Randstad de meest met stikstofdioxide vervuilde streek ter wereld? De Leidse huisarts Nannie van den Bra ken moet toch even lachen als ze ervan hoort. In Gezondheidscentrum Hebe aan de Rijnsburgerweg krijgt zij 'zelden' patiënten die last hebben van hun longen. Dat was in haar vorige standplaats, Twente, wel anders. „Daar had ik wekelijks patiënten die am per adem konden halen. Daar roken ze zich plat. Ze hadden COPD, longemfyseem, longen waar uit de rek uit was. En hier? Niets. Het is opvallend." Volgens de Universiteit van Heidelberg zijn de Randstad, Vlaanderen en het Duitse Roergebied 'de meest met stikstofdioxide ver vuilde gebieden ter wereld'. De Duitse universiteit trekt die conclusie na analyse van de meetgegevens van de Europese milieusatelliet Sciamachy, die in 2002 gelanceerd werd. De Randstad komt daar onge veer even slecht uit als de Itali aanse Povlakte en Noordoost- China. Stikstofdioxide wordt door auto's uitgestoten. Het uitlaatgas veroorzaakt smog en tast de longfunctie van mensen aan. Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) in Bilthoven vindt dat de Uni versiteit van Heidelberg onno dig alarm slaat. Volgens woordvoerder Wilbert Ransz meet de satelliet de con centratie stikstofdioxide in ólle luchtlagen, van de bodem tot de stratosfeer. „Dan kom je al snel op alarmerende cijfers. Maar alleen de concentratie op leefniveau telt natuurlijk." Dan liggen de feiten anders. Vanaf vierhonderd microgram stikstofdioxide in de lucht is er sprake van ernstige smog', die gezondheidsbedreigend kan zijn. In Nederland komt dat bijna nooit voor. „In de zomer van 2003 hebben we dat voor het laatst enkele dagen gehad", zegt Ransz. Ransz vindt de luchtkwaliteit van de Randstad niet te verge- (advertentie) A vandaag in onze vacaturekrant lijken met die van Noordoost- China of Mexico-stad, waar daadwerkelijk mensen sterven aan luchtvervuiling. „Je moet ook naar het gehalte grof en fijn stof kijken, naar de con centraties ozon en zwaveldi oxide. Op die punten scoort de Randstad onvergelijkbaar veel beter." Woordvoerder Dirk Ketting van het LUMC voegt daar aan toe dat promotieon derzoek van de Leidse longarts T. Hiltermann heeft aange toond dat stikstofdioxide geen invloed heeft op astmapatiën ten. Huisarts Van den Braken vindt ook dat de Randstedelingen zich geen zorgen moeten ma ken over stikstofdioxide. „Natuurlijk moet je leefomge ving schoon zijn, maar ge zondheid is ieders persoonlijke verantwoordelijkheid. In Twente heb je frisse lucht, maar als je rookt, heb je daar niets aan." De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend 4 weken voor €9,Va 0 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar €9.75. Dat is nog geen €0.41 per dag! Naam:DM V Adres: Postcode/Plaats Telefoon: (i.v.m. bMuignwitmk) Geboortedatum: emailadres Leidsch Dagblad. Antw nr. 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 171 1 E-mail lezersservice^hdc nl of surf naar www.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1