REGIO 'Zinloos om aan die overval te denkei Uit het Nieuws 'Met skateboarden kun je ook je nek breken You Zhang Chou, eigenaar van Sassenheimse snackbar Men Zegt, is niet bang meer [Gewapende overval op snackbar Sassenheim Smaak NAVRAAG Een 31-jarige kitesurfer uit Velserbroek verdronk deze week in Umui- den. Hij kwam volgens een ooggetuige bij een sprong hard op het water en raakte be- wusteloos. Kitesur- fen is een extreme sport waarbij regel matig gewonden en dus ook soms doden vallen. De sport is zowel voor beoefenaars als andere badgasten gevaarlijk, oordeelt het ministerie van verkeer en waterstaat. Daarom is het op de binnenwateren verboden. Volgens THEO VAN DER LINDEN van de Koninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij Noordwijk valt dat wel mee. „Je moet alleen weten waar je mee bezig bent." You Zhang Chou achter de toonbank van zijn snackbar: „We moeten natuurlijk niet gaan doen alsof we in een getto leven. Het is hier Amerika niet." Foto: Dick Hogewoning Op maandagmiddag 27 september rond haIfvijf stonden overvallers in de sigarenwinkel en kapperszaak van het echtpaar Karremans aan de Sassen heimse Hoofdstraat. De overvallers bedreigden mevrouw Karremans met een mes, deden een greep in de kassa en vluchtten weg. Voor You Zhang Chou, eigenaar van de aan de over kant van de drukke straat gelegen snackbar Men Zegt, bracht de overval een herinnering van een halfjaar ge leden naar boven. Op zaterdagavond 3 april werd zijn zaak overvallen door een man die een pistool bij zich droeg. De dader van die overval, die ook nog een schot loste, en de handlanger in de vluchtauto zijn nog steeds niet ge pakt. „Of ik geschrokken ben van die overval aan de overkant? Nee, ik ben niet geschrokken. We moeten na tuurlijk niet gaan doen alsof we hier nu in een getto leven. Het is hier Amerika niet." Chou, die niets van de overval op de sigarenzaak had gemerkt, ging dan ook de volgende dag gewoon aan het werk. „En ja, ik heb vannacht ge woon geslapen. Geen slapeloze nacht of zo. Aan sommige dingen moet je niet denken. Ik geloof ook niet dat die overval van gisteren iets met de overval hier te maken heeft gehad.'" Het is geen grootspraak van Chou, 22 jaar geleden geboren in Leiden en al vier jaar snackbareigenaar. Chou is geen bluffer, hij zegt gewoon wat hij denkt. Dat hij die dag na de over val bij de Karremansen gewoon is gaan werken, vindt hij nog steeds de meest logische zaak die er bestaat. Hij ging namelijk ook de dag na de overval in zijn eigen zaak weer aan de slag. „De zaak moet draaien. Zaak dicht, geen geld, zo simpel is het. Ik wil niet alleen brood en beleg ver dienen, ik wil er ook wat naast." Praten over die overval vindt hij geen probleem. Als hij maar de tijd zou hebben, Chou is een drukbezet man. Naast zijn snackbar heeft hij ook een import-exporthandel met China. Als de ene zakenbespreking is afgerond, staat de volgende al weer gepland. Hij is altijd aan het werk, en dat heeft hij al gedaan sinds hij vier jaar geleden tegen zijn ouders zei dat hij geen zin meer had in school. „Ik zat op de MEAO en had het hele maal gehad.' Ik wilde wat doen." Zijn vader zei 'dan begin je toch een snackbar' en zo is het begonnen. In Men Zegt in Sassenheim. Al werkend in zijn zaak heeft hij veel geleerd. Eerst deden zijn ouders het papierwerk en stond hij in de snack bar, inmiddels doet hij alles zelf. Ook op een ander vlak heeft hij bij geleerd. Bijvoorbeeld hoe hij met lastige klanten om moet gaan, of met vervelende jongens die wel eens in de buurt rondhingen. „Ik denk dat mensen mij geloven als ik zeg dat ze moeten ophouden met rottig heid. Ik denk dat ik dan nogal over tuigend overkom", zegt You Zhang Chou, een boom van een vent met een rustige uitstraling. „Het heeft ge werkt, de echte klootzakken komen niet meer en het is nu rustig in de zaak." Misschien is dat de reden dat hij to taal geen rekening met een overval hield. Zelfs niet toen de overvaller in zijn zaak stond. „Het was zaterdag avond, ongeveer halfelf. Ik zit hier aan ditzelfde tafeltje, op de stoel waar jij nu zit. Opeens staat er een INTERNET: VJWW?.tE«p5CKC6C3iAO-HL'""r ,a5S8*hsm - Bij een gewapen de ever/al op snackbar 'Maft f Zegt' aan de Hoofdstraat ia Sas senheim is zaterdagavond rond half elf een onbekend bedrag buitgemaakt De overvaller kwam binnen via de zij-ingang. Hij eiste onder dreiging van een pistool geld en loste een schot. Niemand van de vijf aanwezi n its.de /.aak, onder wie de ei- naar, raakte daarbij gewond. ■naakte zich uit '-«sa'ad- vluchtauto, die bestuurd werd door een handlanger. De auto reed in de richting va« de Nar- rissenlaan. Op industrieterrein Jagüusl werd later op de avond de vermoedelijke vluchtauto gevonden. Van de overvaller en zijn handlanger ontbreekt nog eik spoor. De gewapende over val in Sassenheim is de tweede binnen ecu week in de regio. Op 23 maart werd het hambur-^ gerrest.au rant IV - Transfer Uit: Leidsch Dagblad, 5 april 2004 man of een jongen in de zaak, hij was via de achterkant binnengeko men. 'Dit is een overval, geef geld', schreeuwde hij." Chou keek de overvaller aan en vroeg hem of hij een grapje maakte. „Dat dacht ik echt, ik dacht dat het een vriend was die een lolletje maak te. Dat duurde even en toen zei ik: wat wil je? Geld, zei hij en toen zei ik: dan pak ik het geld." Chou stond op om naar de kassa te gaan, maar daarvan raakte de over valler in paniek. „Ik moest langs hem en hij bleef maar tegen mij zeg gen: 'wat doe je, blijf zitten'. Hij dacht natuurlijk dat ik een gewone klant was. 'Blijf staan, blijf staan', zei hij de hele tijd." Toen was er het pistool, dat de over valler ook op Chou richtte. „Terwijl we stonden te bekvechten, zat ik te kijken of het een echt pistool was of nep. Ik dacht ook: hij gaat me niet neerknallen, het is geen getto hier. Hij schoot toch, maar dat was in de richting van de kassa. Er was een lichtflits van het schot, hij pakte de kassa en was meteen weg." Chou zegt dat hij alleen in de paar seconden daarna angst had. „Je denkt even na over wat er had kun nen gebeuren, maar dan ben je be zig met de mensen die in de zaak zijn. Over het geld heb ik niet inge zeten." Toen kwam de woede. „Ik was kwaad, echt ontzettend kwaad. Ik zat vol wraakzucht. Ik ben wat gaan rondbellen om er misschien achter te komen wie het gedaan had, maar dat leverde niks op." Wat ook niks opleverde, waren de getuigenverklaringen die hij bij de politie moest afleggen. „Ik heb wel vijf keer op het bureau moeten ko men. Altijd 's ochtends, terwijl ik tot 's avonds laat werk. Ik werd er hele maal misselijk van en het was nog verloren tijd ook. Wat kan de politie doen? Er is niks gebeurd. Vreemd was het ook dat de politie zei dat er met een echte kogel was geschoten terwijl de technische recherche zei dat het een losse flodder was. Heb ben die dan geen overleg me Of wil de politie mij bang m! beschermen?" Een week later, weer op de z avond, zat Chou op dezelfde de snackbar als op de avond overval. „De woede was blijv gen en ik was helemaal voorl Nu zou ik ze pakken, dacht il er gewoon achteraan gaan. L maar komen, dacht ik. Maar men niet, natuurlijk niet." Die woede is nog een tijdje b ■hangen, zegt Chou. „Een pa: ken, geloof ik. Toen zei ik teg zelf dat het geen zin had om te blijven denken. Kijk, in mi lie zijn meer mensen met eei horecazaak. In een daarvan! overvallen geweest. Een met mes, een met een knuppel ei met een pistool. Toen met di de bedrijfsleider, die een knu had, er achteraan gegaan. To hij, maar tegen een pistool bi niet zo veel." Maar nogmaals, nu is Chou! meer met de overval bezig. V vraagt waar hij zich druk ova krijgt als antwoord: de slappi mie. „Echt, sinds de euro isl In het begin ging het nog ont goed, iedereen gaf zijn geld u guldens. Maar na een paar n kwam dè schrik en ontdektei een dat zijn portemonnee efl dunner was." Ook Men Zegt heeft het genu „Terwijl ik mijn prijzen nietl hoogd. Waar krijg je nog een voor 1,15 euro? Een frikandd kroket voor 1,10? En hier kriji waar voor je geld. De loempil gekleed met garnering en sa# een bak patat is bij mij eengl patat. Het is allemaal netjes# les erop en eraan. Voor mijn! voor mijn toekomst werk üti elke dag weer. Daar ga ik altij door. Ik heb er niets aan oml ken aan die overval. Ik moet gaan." Gerard Baas LEIDEN, 21.30 UUR Ze zitten een tafeltje verderop. Duidelijk beschonken, het praatvolume staat op zeven. Niemand telt meer mee, behalve zij. „Hallo, waar blijft dat voorgerecht nou?", zegt de man. „We zitten hier al een eeuwig heid. Dat moet toch sneller kunnen?" Hij schreeuwt bijna en kijkt zo kwaad mogelijk naar de bediening. „Het is zo lang geleden dat ik besteld heb, dat ik niet eens meer weet wat ik straks krijg." De serveerster zegt dat ze even zal informeren in de keuken. Hij is een dikke vijftiger, zij een slanke veer tiger. De man draagt een zwart pak, over een grijs overhemd De vrouw een rode rok, onder een witte blouse. Een stel dat geld heeft en dat graag uitvent. Ze hebben 'smaak'. „Nou, doe dan nog maar zo'n wijntje", zegt hij en steekt een nieuwe filtersigaret op. „En een mandje met stokbrood." Het meisje van de bediening knikt bedeesd. „Kunnen we dan ook nog wat olijven krijgen? We sterven van de honger." Kennelijk zijn ze naar een borrel of feestje geweest. De drank smaakte goed, het net werken liep wat uit. Daarna was het in het café ook nog heel gezellig, totdat iedereen naar huis ging om te eten. Daar hadden zij geen zin meer in. Zo kwamen ze in het res taurant aan de Nieuwe Rijn terecht. „Wat hebben jullie idioot grote wijnglazen", zegt hij, als de serveerster met nieuwe drank arriveert. „Meer iets voor goudvissen, dan voor wijn. En, komt dat voorgerecht nou eindelijk?" Het meisje zegt dat de borden bijna klaar zijn. Nog even geduld. De sigaret is op en het glas nagenoeg leeg. De man heeft het niet meer, want het voor gerecht is niet in zicht. „Laat maar zitten ook", zegt hij tegen de serveerster. „Dl duurt me te lang." De vrouw beaamt d wil ook weg. De honger is over. „Dan# wel betalen", zegt het meisje van de b# ning. „Ook dat nog", zegt de man enS zijn pinpas op tafel. „We hebben geer gegeten en dat kost ons honderd euro- niet normaal hoor." Hij geeft zijn pin# en vraagt het meisje om de rekening tl effenen. Als ze terugkomt, loopt het sl morrend de zaak uit. „Wat een tent!" Erna Straatsma Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Lelden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t'.: Auto's: 072-6813661' Onroerend goed: 023-51S° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met. 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Éij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen i2.oo en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. COLOFON Vindt u dat er in Noordwijk voldoende op kitesurfers wordt ge let? „Op sommige plaatsen is er een meldingsplicht. Voordat de spor ters mogen beginnen, moeten ze zich eerst melden bij de club. Als ze weggaan, moeten ze zich weer afmelden. Ik vind dat een goede regeling. Die mogen ze van mij ook in Noordwijk invoeren." Krijgt de KNRM meer meldingen binnen dan vroeger van surfers die in de problemen zijn? „In Noordwijk valt het erg mee. De surfers dagen elkaar soms uit om grotere sprongen te maken, dat is een deel van de kick. Dat heb je met ook met skateboarden. We zijn deze zomer slechts een enkele keer uitgerukt voor een kitesurfer die in de problemen was." Op veel plaatsen geldt een verbod voor kitesurfers. Is dat terecht? „ik vind dat de kitesurfers uit de buurt moeten blijven van zwem- mers, maar een verbod of een zwarte vlag zoals in Katwijk is over- dreven." 9 tekst: Ben Zwirs foto: Dick Hogewoning i£ UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Zaterdag 16 October LEIDEN-Tijdens een gisteravond in 'Het Gulden Vlies'gehouden in formatieve bijeenkomst, bleek van de zijde der diverse Straatcomités grote animo te bestaan voor de Leidse Lichtweek, welke van Woensdag 24 November tot en met Zaterdag 4 December wordt gehouden. De voorzitter van het V.V.V. 'Lichtweekcomité', de heer D. van der Kwaak, gaf te verstaan dat het Gemeentebestuur er ook dit jaar voor zal zorgen 'dat op bepaalde punten in de stad fraaie verlichting wordt aange bracht. Winkeliers die deelnemen aan deze week ontvangen een em bleem welke zij in hun etalages kunnen plaatsen. Uit de gevoerde be sprekingen viel af te leiden, dat het op deze avond reeds zeker was, dat tenminste 450 winkeliers aan deze Lichtweek zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling om een Waterorgel, dat zich momenteel nog in Duitsland bevindt, tijdens de Lichtweek in Leiden onder te brengen. Dit brengt nogal wat kosten met zich mee, maar het is vrijwel zeker dat Leiden tijdens het evenement met deze bijzondere attractie zal kennis maken. ANNO 1979, dinsdag 16 oktober OEGSTGEEST - De brug over het Oegstgeesterkanaal krijgt langzaam meer vorm. Bewoners van de Kennedylaan vrezen een verkeerstoe name met name via deze brug die de polder met deze straat ver bindt. De werkgroep Milieuzorg is van mening dat de hele polder (op de achtergrond) verpest wordt door woningbouw, die in hun ogen overbodig is. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Hoe gevaarlijk is de sport volgens u? „Ik vind kitesurfen niet gevaarlijk. Het is een actieve sport, dus is er een kans dat je geblesseerd raakt. Met mountainbiken kun je ook een been of je nek breken. De sporters moeten goede voorzorgs maatregelen nemen. Dan is er niks aan de hand." Wat raadt u kitesurfers aan? „Een stevige wetsuiten goede plank zijn belang rijk. Daarnaast moeten ze noodsignalen meenemen, zoals een lichtkogel. Maar dat geldt voor alle watersporters. Ook raadt de KNRM de surfers aan om nooit alleen het water op te gaan. Neem altijd een maatje mee."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18