REGIO Voorschoten wil gebouwen gaan afstoten Buren tegen komst buurthuis Buitenhoflaan 'Ik wil niet in zo'n nieuwbouwwijk Alphense schennispleger en 'beginnend kinderlokker' begrijpt zichzelf niet urtbus dwijnt uit eterwoude r t iderzoek naar schoonheid Wassenaarse duinen Drastische bezuinigingen nodig Buslijn dertig rijdt niet meer dalisme daalt eiderdorp dorp - Het vandalisme in xiorp is gedaald ten op- van vorig jaar. In 2003 gemeente 46.000 euro ian het repareren van ge- e prullenbakken en fiet sen en het verwijderen affiti. Zoals het ernaar uit ist het herstellen dit jaar (.000 euro. Volgens de nte is het vandalisme af- ien doordat politie hang en voor jongeren in de ga- iudt en sociaal-cultureel ictiviteiten voor jongeren D-inbrekers op erdaad betrapt naar - Twee auto-inbre- c( it Den Haag zijn donder- n heterdaad betrapt in naar. Een bewoner van ee rrenburglaan zag de 25- man en de 18-jarige een personenwagen kra- belde de politie. Agen- p, iffen de man aan met een ln! Ier in de hand. In de ei- Zf ito van het duo lagen je cd-spelers, frontjes en op ie ;er wou de - De buurtbus Cl ijnt uit Zoeterwoude, om- je, steeds minder mensen jjj k van maken. Op 10 de- bf r rijdt de bus voor het ,en De exploitant van de bus, 'nC xxion en de subsidiege- provincie Zuid-Holland, dat de buurtbus jaarlijks jc[ ins 5000 reizigers trekt, ntal wordt al geruime tijd ehaald. In 2001 reden •Ij, tensen mee, in 2002 2281 aai n en in 2003 1502. Dit imt het aantal passagiers 3|e id als zeker niet boven de toe no stuur van het buurtbus- H t wil nog wel kijken of ja, pers, die afhankelijk zijn d buurtbus, op een andere geholpen kunnen wor- hebben sommige inwo- bus regelmatig nodig het Rijnland Ziekenhuis derdorp te komen. Een dat sommige chauffeurs gen auto daarvoor gaan ttn. Daarvoor zouden zij gemeente Zoeterwoude goeding moeten krijgen. (advertentie) lw dealer: move your mind1" .jjj nbielbedrijf Fase-Exclusief B.V. uneweg 13 (Autoboulevard) 2408 BZ Alphen a/d Rijn telefoon. 0172 - 492 +44 Kijk ook op: www.fase-exclusief.nl STELLING ar E da' alsL Lei Leidenaar van Rijn is g(l bootste Nederlander. d ef| Geef uw mening j ww.leidschdagblad.nl n b rolj f door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Hij is blij dat hij is aangehouden, de 33- jarige schilder en klusjesman uit Alphen aan den Rijn. ,,Nu krijg ik hulp, anders was alles misschien nog veel erger ge worden." De man werd in juli van dit jaar gearresteerd op ver denking van herhaaldelijk pot- loodventen in de buurt van kin deren en (pogingen tot) on tucht met minderjarigen. Met zijn bordeauxrode auto werd hij in Alphen, Gouda, Oegst- geest, Leiden en Katwijk gesig naleerd als hij 'op jacht' was. De officier eiste vrijdagmiddag bij de Haagse rechtbank een ge vangenisstraf van vijftien maanden - waarvan vijf voor waardelijk - en verplichte thera pie. „Een buitenproportionele eis", aldus de advocaat van de Alphenaar. Een waslijst aan feiten somt de aanklaagster op, die ze ook stuk voor stuk bewezen acht. In wel ke gemeente het ook was ge beurd; de verklaringen van de kinderen die hij lastigviel, ver tonen sterke overeenkomsten. Een blanke man met donker haar en ringbaardje zit in zijn bordeauxrode auto. Hij daagt de kinderen (in bijna alle geval len meisjes onder de tien jaar) op een speelse manier uit om dichterbij te komen. Het raam pje van de auto staat open. Als ze eenmaal bij de auto staan, trekt hij de witte lap weg die over zijn schoot ligt en toont zijn geslachtsdeel. Daarbij maakt hij suggestieve opmer kingen. Van lieverlee ging de verdachte een stapje verder, zo blijkt uit de verklaringen. Uiteindelijk probeerde hij zich te laten be tasten. Eén meisje kreeg hij zo ver. „Maar ze raakte 'm maar met één vinger aan." Achteraf begrijpt hij van zich zelf niet dat hij zo ontspoorde. „Ik heb de afgelopen drie maanden veel nagedacht. Ook over de vraag waarom ik het deed." Het antwoord is nog niet gevonden. Daarom wil hij ook in therapie. De Waag, een specialistisch centrum in Den Haag, heeft de Alphenaar al ge accepteerd als cliënt, vertelt zijn advocaat. .Als hij zijn ge vangenisstraf heeft uitgezeten, kan hij meteen door." De offi cier van justitie vindt ook dat de man behandeld moet worden. „Zeker omdat de kans groot is dat u opnieuw in de fout gaat." Uit een persoonlijkheidsonder zoek is naar voren gekomen dat de man een aantal kenmerken van verschillende psychologi sche stoornissen heeft. De psy chologe acht hem daarom niet geheel toerekeningsvatbaar. Hij is absoluut geobsedeerd door seks, geeft de breekbaar ogende klusjesman toe. „Maar hebben niet alle mannen dat? Ik weet niet hoe erg het bij mij is, in vergelijking met anderen." Volgens de psychologe die hem heeft onderzocht heeft de man een onbedwingbare drang om kinderen seksueel te benade ren. „Ik heb nooit eerder de be hoefte gevoeld iets met kleine kinderen te doen. Het is onge veer drie maanden voor mijn aanhouding begonnen. Ik doe het nooit meer. want ik wil he lemaal niemand pijn doen. Geestelijk niet en lichamelijk niet." De officier vindt dat hij dat eerder had moerffc beden ken. U heeft al zo veel mensen gekwetst. U heeft kinderen blootgesteld aan ervaringen die ze niet aankunnen. En ouders raakten verontrust. Hoe denkt u dat het voelt als je erachter komt dat je vierjarige dochter al met één been in de auto van een wildvreemde man heeft ge staan? We hebben kunnen le zen dat u het allemaal span nend vond, dat het u een kick gaf." De tien maanden celstraf plus vijf voorwaardelijk en de ver plichte therapie die de aankla ger eist, vindt de advocaat veel te veel. Hij is van mening dat de man met zijn drie maanden voorarrest lang genoeg heeft gezeten. „Hij is nooit uit de au to gestapt en nooit agressief ge weest." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. ZATERDAG l6 OKTOBER 2004 door Janneke Dijke leiderdorp - Een groep bewo ners van de Poortershof in Lei derdorp wil - desnoods met een rechtszaak - voorkomen dat er een buurthuis komt in het oude schoolgebouw naast hun huis. Ze vinden het belachelijk dat de gemeente het plan goedkeurt, terwijl de directe buren van het gebouw er niet bij betrokken zijn en tegen het plan zijn. Het buurthuis aan de Buiten hoflaan is een initiatief van vierhonderd bewoners van de wijk Buitenhof. Zij zetten hun handtekening onder het plan van het buurtoverleg Buitenhof en kregen daardoor toestem ming van de gemeente om het met ingang van januari te ope nen. De directe buren hebben echter geen enquêteur aan de deur gehad. „Het verdient niet de schoonheidsprijs dat ze juist bij ons geen handtekeningen hebben gevraagd. Volgens mij hebben de ambtenaren zitten slapen. Zij hadden moeten kij ken of er ook handtekeningen van de directe buren bij zaten, want de stem van de directe omgeving moet je zwaar laten meewegen", vindt een boze buurman, die anoniem wil blij ven. ,Als de jeugd mijn naam leest, krijg ik misschien een blik verf tegen het raam. De bewoners van de Poorters hof, vanaf de Buitenhoflaan ge zien recht achter het oude schoolgebouw gelegen, zijn vooral bang voor geluidsover last. „Er zit anderhalve meter tussen het gebouw en onze tui nen en het pand is totaal niet geïsoleerd", zegt de anonieme bewoner. De gemeente is van plan het gebouw op te knap pen, maar bewoner P. van Kampen vindt dat zonde van het geld. De gemeente bezui nigt volgend jaar op het leerlin genvervoer en zijn zoon is daar de dupe van. „Het is raar ge steld in de gemeente Leider dorp als men de gehandicapte jeugd en hun ouders iets ont neemt en daarvoor in de plaats een jeugd- en ouderenhonk creëert." De buren zijn vooral boos over het jeugdhonk dat in het buurt huis komt. De Poortershof heeft veel last van de jongerenhang- plek langs de Buitenhoflaan en de bewoners zien het jeugd honk als een beloning voor slecht gedrag. „Als je maar aan rommelt en je nergens aan houdt, dan krijg je alles voor el kaar." De anonieme buurtbe woner heeft een brief aan bur gemeester en wethouders ge stuurd. Als het antwoord niet bevredigend is, neemt hij juri dische stappen. „Volgens het bestemmingsplan kan je er niet eens een buurthuis beginnen." Dat laatste ontkent de gemeen te. „De bestemming is 'bijzon dere doeleinden', en daar past een buurthuis in", zegt een woordvoerster. De activiteiten voor de jeugd zijn geen vervan ging van de hangplek. „De acti viteiten van het jongerenwerk die nu in gebouw Sjelter wor den gehouden, verhuizen naar de Buitenhoflaan, omdat Sjelter gesloopt wordt. Dat staat los van de hangplek." De gemeente heeft niet gekeken of de directe buren getekend hebben, omdat zoveel mensen het plan steu nen. „Vierhonderd handteke ningen is natuurlijk heel veel. De gemeente wil hun wens fa- ciliteren. Het is hun wens de sa menhang in de buurt te vergro ten en die wens draagt de ge meente een warm hart toe. Hoe het buurthuis wordt ingericht, is aan de bewoners, in samen werking met het sociaal-cultu reel werk. Deze mensen kun nen daar ook aan meedoen." Harry Slegtenhorst, één van de laatste volhouders aan de B.G. Corstlaan: „Ik wil hier zo lang mogelijk blijven zitten." Foto: Hielco Kuipers Harry Slegtenhorst hoopt op huis in oude dorp Tijdelijk huis voor bewoners B.C. Cortsiaan De laatste acht bewoners van de B.G. Cortsiaan in Leiderdorp kunnen eind dit jaar naar een tijdelijke woning in de flatwijk Schansen en Dreven. Na een half jaar kunnen ze verhuizen naar de nieuwe appartementen die aan de Hoogmadese- weg, bij het zwembad, gebouwd worden. Vanuit de Schansen en Dreven kunnen ze ook naar een bestaande huurwoning verhuizen. Dit alternatief heeft de AWL verzonnen nu de sloop van de B.G. Cortsiaan in Lei derdorp definitief doorgaat in januari. De smeekbede van de woningstichting aan rijkswaterstaat om de sloop van de B.G. Cortsiaan tot de zomer uit te stellen is op niets uitgelopen. Ondanks de stellige houding van rijkswaterstaat sluit AWL-di- recteur Ton Verdoes niet uit dat er alsnog uitstel komt.Als de bewoners niet twee keer willen verhuizen, dan kan rijkswaterstaat niet slopen." Hij kan zich ove rigens voorstellen dat het voor bewoners financieel aantrekkelijk is om twee keer te verhuizen. „Rijkswaterstaat geeft ze twee keer de verhuisvergoeding. Als ze hun tijdelijke woning opknappen met een muurverf]e en goedkope vloerbedekking, dan houden ze zeker geld over." door Janneke Dijke leiderdorp - „Als je ergens zo lang woont, wil je eigenlijk blijven zitten tot ze de eerste steen onder je weghalen." Harry Slegtenhorst kan het zich gewoon niet voorstellen dat hij over ruim twee maanden niet meer in zijn knusse wo ning aan de B.G. Cortsiaan in Leider dorp woont, pal naast de snelweg. „Wat wil je, ik word volgend jaar 82 en woon hier al 27 jaar." Tussen deze vier muren had hij eigenlijk altijd willen blijven wonen. Slegtenhorst voelt zich thuis tussen de donkerbruin gebeitste paneeldeuren en dito boeken kasten die de kamer in een voor- en een achterkamer verdelen. Op een krukje te gen de oud-blauw geschilderde lambri sering van de keuken en in zijn stoel naast telefoon en asbak in de woonka mer blikt hij terug op de tijd dat hij nog auto's voorbij zag razen op de A4. „Toen stonden er nog geen geluids schermen en zag je 's avonds al die lich ten van de auto's. Leuk was dat. We hadden toen ook nog enkel glas, maar ik heb nooit last van het lawaai gehad." De 54 portiekwoningen aan de B.G. Cortsiaan gaan begin januari tegen de vlakte. Rijkswaterstaat kocht de flats een paar jaar geleden van woningstichting AWL, omdat ze plaats moeten maken voor de verbrede A4. Tot het moment van sloop kreeg AWL toestemming om huurders te laten zitten. De meeste mensen verhuisden in de loop van de tijd. In veel portieken woont hooguit nog één oorspronkelijke bewoner. Anti krakers bewaken de overige woningen. Slegtenhorst is één van de laatste vol houders. Dat wil hij zijn zolang het kan. „Ik wil van de AWL horen wat het laatste mo ment is dat ik kan verhuizen. Ik wil hier zo lang mogelijk blijven zitten." Als hij mag kiezen tussen de verhuisdata 30 of 31 december, dan kiest hij voor de laat ste datum. Als hij uiteindelijk toch naar een tijdelijke woning aan de Schansen en Dreven moet, dan moet dat maar. „Maar ik wil niet het risico lopen dat ik daar per 1 november heen verhuis en dat achteraf blijkt dat het niet nodig was geweest." Slegtenhorst heeft namelijk een droom. Hij wil vanuit zijn huidige stulpje in één keer verkassen naar een seniorenwo ning aan de Mauritssingel. „Ik wil het liefst hier in het oude dorp blijven wo nen. Ik had naar allerlei nieuwbouwwo ningen in Leiderdorp gekund, aan de Godfried Bomansstraat en de Zadelma ker in de wijk Buitenhof. Maar in die uithoek wil ik echt niet wonen. Hier is het gezellig, lekker rustig en er staan veel bomen. Een aantal buren zijn ver huisd naar de Mauritssingel, en mijn oude buurvrouw die ook mijn vriendin is, woont er ook." Hoewel het nog maar tweeënhalve maand duurt, is Slegtenhorst niet ze nuwachtig. „Ik hou wel van een gokje. Ik kom toch niet op straat te staan. Ik moet toegeven dat ik de vorige wonin gen zelf geweigerd heb. Aan de AWL ligt het niet, die heeft mij prima behan deld." Als hij twee keer moet verhuizen vindt hij dat wel vervelend. „Ik ben niet piepjong meer. Ik krijg hulp van mijn kinderen hoor, ik hoef nog geen krant op te tillen." Hij is liever kritisch over zijn nieuwe adres dan dat hij zomaar elk alternatief accepteert.Als ik ergens an ders moet gaan wonen, wil ik het er wel naar mijn zin hebben. Misschien word ik wel honderd. Dan zit ik daar in zo'n nieuwbouwwijk weg te kwijnen. Dat wil ik niet." Dat rijkswaterstaat geen zin heeft om de sloop van de huizen uit te stellen, be grijpt Slegtenhorst goed. „Die hebben dit al jaren geleden gepland. Als ze nu niet slopen, loopt alles vertraging op, ook het werk aan de snelweg." Naar de sloop gaat hij zeker kijken. „Dat doet me wel wat, denk ik. Ik ga er in elk geval een fotoreportage van maken." door Floor Ligtvoet voorschoten Gemeentelijke ge bouwen verkopen of in beheer geven aan de verenigingen die er gebruik van maken. Dat is één van de antwoorden van het Voorschotense college op het te kort van 2,1 miljoen euro. Er moeten pijnlijke beslissingen worden genomen om het gat te dichten, volgens burgemeester Verver. „De kaasschaafmethode helpt niet meer." Door een korting op de rijks subsidie verliest de gemeente Voorschoten 20 procent van haar besteedbaar inkomen. Volgend jaar komt het dorp naar verwachting ruim 2,1 mil joen euro tekort. Het financiële gat kan in 2008 oplopen tot 2,9 miljoen. Hoog tijd om flink in te grijpen, menen burgemeester en wethouders. Gistermiddag presenteerden ze htm begro tingsplannen. „We hebben geprobeerd de burger bij deze bezuinigings ronde zoveel mogelijk te ont zien", legt burgemeester Verver uit. Zo zal de onroerende zaak belasting niet verder stijgen en behouden sport-, muziek- en gezelligheidsverenigingen hun subsidie. Wel wordt er een be roep gedaan op hun creativiteit. De gemeente gaat taken afsto ten en aan burgers wordt ge vraagd de handschoen op te pakken. Het college wil ondermeer de hoge onderhoudslasten van ge meentelijke gebouwen gaan aanpakken. Van de 43 gemeen telijke gebouwen die Voorscho ten in haar bezit heeft, moet 'driekwart' worden afgestoten, vindt wethouder Carabain (subsidie- en accommodatiebe- leid). „Jaarlijks zijn we zo'n 3,5 miljoen euro kwijt aan onder houdskosten en kapitaallas- ten." De wethouder wenst het me rendeel van de panden te ver kopen of te laten beheren door verenigingen die er gebruik van maken. „Alleen schoolgebou wen, buurthuizen, het gemeen tehuis en de brandweerkazerne moeten in ons bezit blijven." Verenigingen en stichtingen zullen de beheerkosten beperkt kunnen houden door effectie ver van de bestaande ruimtes gebruik maken, denkt hij. Naast de gebouwen stelt het ge meentebestuur voor minder geld in het onderhoud van het groen te steken. „Het groene karakter van het dorp is heel belangrijk", merkt burgemees ter Verver op maar in de kosten kan nog wel worden gesneden. „Er gaat veel te veel geld zitten in het maaien van het gras en het snoeien van de heesters", legt wethouder Horlings (open baar groen) uit. Daarom moe ten er in plaats van arbeidsin tensieve heesters minder on derhoudsgevoelige bomen wor den geplant. Ook moet de burger volgens hem een grotere rol gaan spe len in het groen houden van het dorp. Zo wil het college een gedeelte van de groenstroken gaan verkopen aan huiseigena ren. Voorwaarde is dan wel dat de stroken groen blijven. „Schuurtjes plaatsen tolererep we bijvoorbeeld niet." Bermen en andere groenvoorzieningen die de gemeente in de toekomst nog nodig heeft, zullen niet worden verkocht maar in be heer worden gegeven. In beide gevallen mag de burger naar ei gen wens het stukje grond be planten. De gemeenteraad buigt zich op 25 november over de bezuini gingsvoorstellen. oegstgeest - Buslijn 30 van Lei den naar Oegstgeest is vanaf 12 december uit de dienstregeling geschrapt. De lijn kost vervoer der Connexxion te veel geld, omdat het aantal passagiers 'vrij laag' is. Volgens een woordvoerder kan de busmaat schappij de busuren beter in zetten op trajecten die meer reizigers bedienen. Connexxion zegt te handelen binnen de richtlijnen van de provincie Zuid-Holland, die ei genaar is van het lijnennet. Het vervoersbedrijf heeft de aanbe steding van de regio Leiden van het provinciebestuur bedon gen. Wethouder Meester van Oegst geest heeft formeel bezwaar aangetekend bij de provincie. „Maar dat is trekken aan een dood paard." Buslijn 30 doet een groot gedeelte van de ge meente aan, maar Meester be nadrukt dat de busverbindin gen goed blijven in Oegstgeest. Connexxion beaamt dat. „De passagiers moeten hoogstens een overstap maken om in Lei den te komen." IT n rdai 'aar - 700 Wassenaarse noi:rs zijn afgelopen week gd de schoonheid van de aan de gemeentegrens irdelen. De enquête met vragen die is rondge maakt onderdeel uit campagne van Stich- tuur en Milieu. Landelijk kt stig natuurgebieden uit- n op hun bijzondere ei- appen. De Wassenaarse zijn als enige in deze re- le l verkoren. De stichting scj latuurgebied Meijendel s ïoolvoorbeeld van 'mooi t de 'en galeven duinland- !tdf sc] woners moeten onder vragen beantwoorden ran aanwezigheid van sto- t y elementen, de afwisse- menhang en onderhoud ^vei et landschap. Volgens e e 'g Natuur en Milieu 'ver- 't het landschap. Als ere at de in totaal 35.000 on- igden deze bevindingen °t( trepen, wil de stichting u|ll ibbyen bij politici in Den an( 'm meer aandacht voor 'oud van het Nederland- tc schap te vragen, ^esi Versiteit ons land- "eemt steeds verder af', eert Karin de Feijter van De vogelspotplaats in Meijendel. Archieffoto: Henk Bouwman Natuur en Milieu. De eentonig heid van nieuwbouwwijken en bedrijventerreinen is de stich ting een doorn in het oog. „Er wordt daarbij niet gekeken naar het omliggende landschap. Huizen in Deventer zien er pre cies zo uit als hier." Naast politici moeten ook voor al projectontwikkelaars worden overtuigd de omgeving van het bouwproject in ogenschouw te nemen, vindt De Feijter. Of de inwoners van Wassenaar er ook zo overdenken, wordt in januari duidelijk. Dan worden de resul taten van de enquête bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15