PvdA wil controleui op kermis LEIDEN REGIO Voetballers ten onrechte bang voor skatebaan Njord protesteer tegen sluitingstij Parkeren blijft grootste probleem Leidenaar Gerard Joling op carnavalsfeest Snouck Hurgronje in Mekka Veiligheid wordt nu niet gechei D66: emancipatie hom bespreken met scholen Douchen met pakken Forse straffen geëist voor slaan met hamer mineraalwater in LUMC leiden - Parkeren staat nummer een in de problemen-top-10 van inwoners van Leiden en het meest wordt daarover geklaagd in de Stevenshof. Verder komen in de top drie vuiloverlast en verkeersproblemen voor. Ande re ergernissen van de Leide- naars zijn hangjongeren, het onderhoud van openbaar groen, hondenpoep, drugspro blemen, het onderhoud van straten en stoepen en het ge brek aan voorzieningen voor kinderen en jongeren. Toch zijn Leidenaars over het algemeen tevreden over de buurt waarin zij leven. In de Burgemeesterswijk, het Boer- haavedistrict en de Binnenstad Zuid hebben de bewoners de meeste waardering voor hun omgeving. Slaagwijk in de Me- renwijk, het Haagwegkwartier en Leiden-Noord scoren het laagst. Dat blijkt uit de resultaten van de Leefbaarheidsmonitor 2004. In maart en april dit jaar wer den 2178 Leidenaars tussen de 18 en 75 gevraagd naai' hun mening over veiligheid en leef baarheid in de stad en hun buurt. Vanaf volgende week dinsdag is de Leefbaarheidsmonitor te verkrijgen bij de balies van het stadhuis en het Stadsbouwhuis. noordwijkerhout - Carnavals vereniging de Kaninefaaten haalt Gerard Joling naar Noord- wijkerhout om op 11 november het carnavalseizoen te openen. De zanger treedt die avond op in De Schelft. Het feest is van 20.00 tot 02.00 uur. Toegangs kaarten zijn vanaf 23 oktober te koop bij Top 1 Toys in de Zee straat. leiden - De Universiteitsbibliotheek van de Universiteit Leiden toont van donderdag 21 oktober tot en met zondag 21 november foto's uit vooral Mekka en Jeddah uit de periode 1885-1935. Zij zijn afkomstig van de Leidse islamkenner Christiaan Snouck Hurgronje (1857-1936), die zijn collectie boeken, foto's, films en bandopnames naliet aan de UB. De ex positie draagt de naam 'West-Arabian Encounters. Fifty years of Dutch-Arabian relations in images (1885-1935)'. De foto's verschijnen ook in een catalogus in de serie 'Kleine pu blicaties van de Leidse Universiteitsbibliotheek'. Op de foto staat Chistiaan Snouck Hurgronje (rechts) in het consulaat te Jeddah in 1885. Foto: Collectie UB door Rody van der Pols leiden - De attracties op de 3-ok- toberkermis moeten in het ver volg gekeurd worden door een speciale controleur, vindt de Leidse PvdA-fractie. De gemeen te moet daarvoor een gecertifi ceerd bedrijf in de arm nemen, zoals dat bijvoorbeeld ook ge beurt op de kermissen van Gro ningen, Den Haag, Alkmaar, Maastricht, Den Bosch, Delft of Tilburg. Vorige maand stelde de PvdA al schriftelijke vragen aan het stadsbestuur over de veiligheid op de kermis. De partij wilde weten wie de eindverantwoor delijkheid draagt voor de con trole van de attracties tijdens Leidens Ontzet. Het college van burgemeester en wethouders liet daarop weten dat dit niet een taak is van de gemeente, maar van de Voedsel- en Wa renautoriteit (VWA). Zij behoort steekproeven uit te voeren. Bo vendien heeft Leiden, zelfs al zou het willen controleren, hiervoor niet de expertise in huis, aldus het college. De PvdA neemt geen genoegen met deze toelichting. Volgens raadslid Marije van den Berg is hiermee de veiligheid niet vol doende gegarandeerd, omdat de ambtenaren van de VWA uitsluitend controleren of de papieren van de kermisexploi tanten in orde zijn. Zij keuren dus niet de techniek. Boven dien 'slaan ze wel ee jaartje over'. Daarom moet de gemee 'opstellingscontroleur' arm nemen, vindt de Pi iemand keurt de techni de attracties, checkt of ze dicht bij elkaar of bij de staan, voert 'noodstop les' uit en kijkt naar la en scheuren. Navraag v den Berg bij een opst controleur leert dat er a! ernstige zaken worden troffen, zoals 'gondels v de beveiligingsbeugels nj ken en die toch word bruikt, of attracties die draaien boomtakken ral Ook de VWA raadt een lingskeuring aan. Op dei staat een lijst met geceil de bedrijven die deze co uitvoeren. Verscheidei meentes maken gebruik diensten van zulke ba waaronder Groningen, Haag, Alkmaar, Maastrid Bosch en Tilburg. „Was beurt het dan niet in L vraagt Van den Berg zich Het raadslid erkent dal meente niet wettelijk j plicht om een opstellii ring uit te voeren. Maar het college besluiten q gend jaar geen controlel arm te nemen, dan moei wel 'inhoudelijk moi vindt het raadslid. „Ho wel ietsje meer zijn dan niet verplicht, dus we dj niet." 'Decibellen zijn nooit gemeten' leiden - Tot afgelopen zomer was er geen vuiltje aan de lucht, maar in juni en juli ging'het fout. Eerst was er overlast voor omwonenden toen studenten roeivereniging Njord een drijf- in bioscoop organiseerde. Het bleef toen bij een waarschu wing. Ruim drie weken later liep een feestje in het clubgebouw aan de Morsweg uit de hand en wa ren er wederom klachten uit de buurt. De politie kwam twee keer langs en constateerde bei de keren veel te harde muziek die bovendien na drie uur 's nachts, het tijdstip waarop het feest afgelopen had moeten zijn, nog te horen was. Dus werden de roeiers door de Milieudienst West-Holland aangepakt. Binnenevenemen- ten moeten voortaan doorde weeks om twaalf uur 's nachts zijn afgelopen en in het week einde om één uur. Voor buiten evenementen zijn de eindtijden elf en twaalf uur. Reden genoeg voor Njord om bezwaar aan te tekenen bij de gemeente. „Omdat dat besluit verstrek kende financiële gevolgen kan hebben voor Njord", zo be toogde advocaat R. Schellaars namens de roeiclub gisteren tij dens de zitting van de commis sie voor de beroep- en be zwaarschriften. Bovendien zou het decibellenniveau 1 geluid nooit gemeten zij weet Njord ook niet wal precies fout is gegaan." kende Schellaars dat een zekere spanning' is tussen Njord, dat sin aan de Morsweg zit, ei ren. „Maar de eerste I zijn pas van afgelopen De problemen liggen zeer in harde muziek a! het weggaan van bezoe de feesten. Njord wei om dat in goede bane den en de overlast te m seren." Een woordvoerster van lieudienst betoogde dat vereniging zich net als dere vereniging in Lei de regels moet houdt vendien voldoet Njo steeds niet aan de men zoals bepaald akoestisch rapport uit is nog steeds geen meet ventilatie, waardoor tij( feestje al gauw de ramt gaan als het binnen b wordt. Met alle gevolg de burnt van dien." Wanneer de commissi uitbrengt is niet duide is duidelijk dat twee j feesten bij Njord, vanai volgende week zaterdaj tober, om één uur mot afgelopen. leiden - De D66-fractie in de Leidse gemeenteraad wil dat onderwijswethouder Ruud Hessing met de schoolbesturen in gesprek gaat over homo emancipatie. Aanleiding is het homo-jongerenblad Expreszo dat een aantal - vooral christe lijke - middelbare scholen niet wil verspreiden onder de leer lingen. De speciale editie van het blad is gemaakt met geld van het mi nisterie van onderwijs in het kader van de homo-emancipa tie. Het is de bedoeling dat de 420.000 exemplaren op de mid delbare scholen in Nederland worden verspreid. In Leiden zijn de tijdschriften nog altijd niet gearriveerd. Maar ook als dat wel gebeurt, worden ze niet overal aan de leerlingen uitge deeld. Bijvoorbeeld opi se vestiging van de I een reformatorische scl meenschap. Volgens di J. Vermeulen strookt de van het blad niet met de beschouwing die de scl draagt. De D66-fractie is van dat alle scholen het bl moeten uitdelen, 'om sprek over dit onderwei jongeren een stevige 1 puls te geven en daan miskenbaar de verdere patie van homo-jongere vorderen'. Wel erkent d dat de verspreiding uit een bevoegdheid van len is. De wethouder heeft 'tl de scholen op de kwesl spreken. leiden - De LUMC-patiënten op de afdeling hematologie/been mergtransplantaties ondervon den de afgelopen weken hinder van een legionellabesmetting. Douches en toiletten waren tij delijk onbruikbaar. Grote pakken mineraalwater waren nodig om te voorzien in de sanitaire behoeftes van de patiënten. „In sommige geval len moesten we terugvallen op de po", zegt Dirk Ketting, woordvoerder van het Leids Universitair Medisch Centrum. „Het was een heel gedoe, want alles moest gedemonteerd wor den voor een goede reiniging van alle leidingen en kranen." Inmiddels zijn de kranen en douches weer in gebruik. De legionellabesmetting werd 30 september ontdekt tijdens een routinecontrole. Na afslui ting van het water werden nog enkele besmette tappunten ontdekt. De hoofdleiding was niet besmet. Na doorspoeling met heet water was het pro bleem verholpen. Op 11 okto ber gingen de kranen weer open. den haag - Twee jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf hangt een 19-jarige Leidenaar boven het hoofd, omdat hij op 25 juni een man in elkaar heeft geslagen op het Stationsplein. Justitie eist ook celstraffen te gen twee andere verdachten, eveneens uit Leiden. Het drietal heeft het slachtoffer 'ronduit afgetuigd', zegt de offi cier. Ze gebruikten daarvoor een fietsslot, een stang, een biefstukhamer en hun blote vuisten. Ook zou er sprake zijn van een vlindermes en een me talen staaf. De 19-jarige Leidenaar zou de hardste klappen hebben uitge deeld. Hij was 'helemaal door het dolle heen', hebben getui gen verklaard. De andere twee Leidenaars, een 59-jarige vader en zijn 19-jarige zoon, zeggen dat hun eigen aandeel, maar klein is geweest. Het drietal schuift elkaar de zwartepiet toe over de vraag wie nou precies met welk voorwerp heeft gesla gen. Dat het slachtoffer vóór de ont moeting nog gezond was, en even later onder het bloed zat en twee voortanden miste, dat 'was dan zeker vanzelf geko men', sneerde de rechter. Justitie verdenkt de drie ervan dat ze hun slachtoffer ook nog vijftig euro en een bankpas hebben afgepakt. Volgens de verdachten was het geld van hen. Het slachtoffer, dat kort voor de vechtpartij bij de vader thuis was om een hapje te eten, zou het geld van tafel hebben gegrist en ermee vandoor zijn gegaan. De drie gingen er direct achteraan en troffen de man op het Stationsplein. Daar kwam het tot een hevige vechtpartij, nadat de man had geweigerd zich te laten fouilleren. Alle drie de verdachten hebben al vaker in het beklaagdenbank jes gestaan voor zaken als af persing, diefstal en drugshan del. De 19-jarige heeft al eens eerder iemand met een fietsket- ting afgeranseld. De officier eist ook tegen de va der en zoon twee jaar celstraf, maar wil daar een half jaar af halen als ze niet binnen twee jaar weer in de fout gaan. „Het is een wonder dat het letsel niet veel ernstiger was. Het slachtof fer houdt hier zware psychische schade aan over. Doordat het allemaal op de openbare weg gebeurde, levert dat veel gevoe lens van onveiligheid op bij mensen." André Meeuseri (midden) en zijn medespelers kunnen blijven voetballen in het Huigpark. De aanleg van een skatebaan daar is van de baan. Foto: Mark Lamers je op het plein is bijna niet meer te zien. Aan het begin van de zomer heb ik de gemeente gevraagd de lijnen opnieuw te verven. Daar was toen geen geld voor, werd mij gezegd. En dan zou er nu wel geld zijn voor een skatebaan? Dat is na tuurlijk een beetje vreemd." Maar wat blijkt? Er komt hele maal geen skatebaan, weet Anoesjka Hilbrands van Milieu en Beheer. „Er is inderdaad ge vraagd om een skatebaan in het Huigpark door jongeren van de Hooigracht en omge ving en dat verzoek is in eerste instantie door de gemeente ge honoreerd. Dat was in het ka der van het project Onze buurt aan Zet en het geld daarvoor is afkomstig van het Rijk. Na het verspreiden van bewonersbrie- ven is echter gebleken dat er dermate veel weerstand in de buurt is tegen die skatebaan dat we er alsnog van afzien." De reden van het niet door gaan van die skatebaan is van financiële en praktische aard, laat Hilbrands weten. „Het project Onze Buurt aan Zet loopt tot 1 januari 2005. Voor die datum moeten we het geld uitgeven dat voor dat project is uitgetrokken. Gezien de vele bezwaren uit de buurt lukt het ons nooit om voor het einde van het jaar die bezwaren alle maal te hebben afgehandeld. Er komt in het Huigpark dus geen skatebaan." Of er nu op een andere locatie een skatebaan komt en wat er met het geld dat voor de baan was gereserveerd, gaat gebeu ren, kan de gemeente op dit moment niet zeggen. Gezocht: verhaal achter koffer De aankoop van een bijzon dere legerkoffer in een Hel- derse kringloopwinkel, heeft Sonja Stroobach uit Den Helder tot een zoektocht in het verleden aangezet. Maar haar speurtocht is voorals nog geëindigd in de omge ving van Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. De koffer be hoorde ooit toe aan korpo- raalvliegtuigmaker A.H. Haye. Hij diende tijdens de Tweede Wereldoorlog in het 321ste squadron van de Roy al Netherlands Naval Airfor- ce. Een squadron dat ope reerde vanuit het toenmalige Ceylon en deels bestond uit Nederlandse vliegboten die Indonesië ontvlucht waren. „Ik ben bloednieuwsgierig wat het verhaal is achter de ze koffer. Ik heb al veel oud gedienden van het 321ste ge sproken maar ik weet nog steeds niet alles. Ze zeggen dat A.H. Haye in 1972 of '73 uit dienst is gegaan en vanuit Schagen naar Leiderdorp, Oegstgeest of Zoetermeer is verhuisd. Hij wilde dichter bij zijn kinderen wonen. Misschien heeft meneer Haye wel een kleinkind dat de koffer van zijn opa wil hebben." Sonja Stroobach is op zoek naar familie of bekenden van A.H. Haye. Ze is bereikbaar op telefoonnummer 0223- 631808 of e-mail: s.stroobach@hetnet.nl Eric-Jan Berendsen Ze voetballen al jaren op het verharde pleintje in het Huig park achter de Langegracht. André Meeusen en zijn vrien den spelen er twee keer per week 's avonds een potje zaal voetbal in de open lucht, zo lang het zomertijd is. Gekozen is voor het deels ommuurde veldje omdat je daar lekker kunt voetballen en er boven dien belijning is. Het naastge legen grasveld wil nog wel eens glad zijn, de bal raakt er snel in het water van de Maresingel en er ligt hondenpoep. Maar de voetballers dreigen te moeten vertrekken uit het Huigpark. De gemeente wil daar in de cember een skatebaan van ze ven elementen aanleggen. De voetballers kregen die on heilstijding van omwonenden die weer een brief van de ge meente hadden ontvangen. Meeusen en zijn medevoetbal lers zijn van plan om contact op te nemen met de gemeente. „Wij voetballen hier al jaren", aldus Meeusen. „Wij hebben geen probleem met een skate baan als die baan verder op het pleintje wordt aangelegd zodat wij er geen last van hebben. Ik ga hierover in overleg met de gemeente, want als die baan op ons veldje komt, kunnen we het voetballen wel vergeten. Ik ken namelijk nergens een an der park in Leiden met een ver hard veldje." Meeusen spreekt ten slotte nog over één ding zijn verbazing uit. „De belijning van het veld- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 4

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14