LEIDE Extra bezuinigingen voor 2005 vallen mee Nee. 'Ik zeg: kies een huis met toekomst' 3 STUDIE EN BEROEP 'Molenterriër' hekelt plannen Noordman OGZ 0800-0504 REGIO R1 Leiden haalt opgelucht adem 0. Er n>' X o 3 crq su TT GL su su VERNIEUWEND, HERFST AVONTUUR! Dumrolfti- BEZOEK DE BEURS!!! Betaalt u tot eind 2004 dubbel als u vóór 15 november de ANWB opzegt en nu klant wordt bij Route Mobiel? zaterdag l6 oktober 2004 jenaar van :kbar is nu I bang meer e plaats De Brug Met 'De Praatstoel' et Pedologisch Instituut uit Leiden deze week plaats veroverd bij de ngvan de Onderwijs- 04 van de provincie Illand. De kleurige en nig vormgegeven el' moet leerlingen van een basisschool voor onderwijs, uitnodigen ichillende onderwer- iraten. Hun taal- en inicatieve vaardigheden zo gestimuleerd. De inde zich aangenaam door de inzending. I h een voorbeeld van iject dat in al zijn een- jor veel scholen inspire- ui werken. Want dit iddel zal ook zeker in het e onderwijs zijn nut be- m Ook daar is een grote leerlingen bij wié taal en Mnicatie (extra) gestimu- gketen worden", aldus SKapport. door Erna Straatsma leiden - De extra bezuinigingen die Leiden in 2005 moet door voeren, blijken mee te vallen. Om tegenvallende rijksbudget ten op te vangen kort de ge meente 1,5 miljoen euro op za ken als groenonderhoud, schoonmaakactiviteiten en ver keersveiligheid. Wethouder Rogier van der San- de haalt opgelucht adem, om dat hij eerder rekening hield met een torenhoge extra kor ting. Die zou bovenop de be zuiniging van ruim acht mil joen komen, waar de gemeen teraad in april mee instemde. „Vlak daarna kreeg ik de meest afschuwelijke geluiden uit Den Haag te horen", zei de wethou der gistermiddag, tijdens de presentatie van de begoting 2005. „Ik schatte dat heel zwaar in, maar na de zomer bleek dat mee te vallen." Daarbij kwam dat de bezuinigingsronde van april een buffer van drie mil joen heeft opgeleverd. „Daar hebben we enorm mee geboft." Dankzij die buffer kan Leiden de gelaompen rijksbudgetten grotendeels opvangen. De algemene uitkering valt 2,7 miljoen euro lager uit, ruim twee miljoen lager dan het mi nisterie van binnenlandse za ken vorige week meldde. Van der Sande: „Die vijf miljoen was een vervuild bedrag." Voor gro- testedenbeleid ontvangt Leiden 3,1 miljoen euro minder. Deze korting vangt Leiden meren deels zelf op. Met een reeks van kleine bezui nigingen sprokkelt Leiden 1,5 miljoen bij elkaar om het gat in de begroting te dichten. „De maatregelen die we nemen, gaan niet ten koste van onze ambities", aldus Van der Sande. „Dat is toch wel heel prettig". Ook in het grotestedenbeleid hoeft niet erg veel te sneuvelen, volgens wethouder Wim de Boer. „Ons wensenpakket is groter dan ons budget, maar dat komt vooral omdat onze ambities zijn toegenomen." De fracties zijn opgelucht dat rigoureuze maatregelen uitblij ven en kunnen leven met de bezuinigingsvoorstellen. Zor gen zijn er wel over de korting op groenonderhoud en schoonmaakactiviteiten (pro ject 'Leiden Schone Stad'). CDA en PvdA benadrukken dat de 1,5 miljoen bovenop de eer der vastgestelde snoeibeurt van acht miljoen euro komt. „En ik verwacht in januari nog veel meer rijksbezuinigingen", aldus een sombere PvdA-fractievoor- zitter Conny Broeyer. CDA- raadslid Jan-Jaap de Haan: „Het is ten dele waar dat 't meevalt. Maar ik vind die 2,7 miljoen minder uit het gemeen tefonds nog steeds een flinke tegenvaller. En als je het alle maal optelt kom je voor 2005 toch uit op een totale bezuini ging van tien miljoen euro." Sa men met GroenLinks is de PvdA blij dat het sociale beleid van Leiden niet lijdt onder de nieuwe bezuinigingen. „Dat wordt niet verder aangetast, daar zijn we heel blij om", al dus Rianne Becht (GroenLinks). WD-raadslid Greetje van Gru ting noemde de begrotings voorstellen 'niet verrassend'. Volgens molendeskundige Rien van Schaik heeft de Raad van State in 1990 bepaald dat in een straal van 750 meter rond een molen als d'Heesterboom niet mag worden gebouwd. Foto: Henk Bouwman 'Miljoenen voor lightrail geen probleem' (advertentie) ichtingsavond Persoonsgebonden Budget <pgb) Gezondheid Service Meerzorg organiseert op 19 oktober a.s. een speciale voorlichtingsavond over het PGB. Wij maken u wegwijs in de administratieve rompslomp en geven aan welke zorg u met een PGB bij ons kunt verwachten. Wij nodigen u graag uit voor deze I informatieve avond. Datum: 19 oktober 2004. aanvang om 19.30 uur Locatie: Valent ROB. het Heerenhuys. Overrijn 7 bij de receptie van De Wilbert gezondheid Service Meerzorg onderdeel van Valent RDB Telefoon: 071 409 3333 «vww.gezondheidservicemeerzorg.nl Persoonlijke aandacht, enthousiaste professionals Leiden wil de miljoenen voor aanleg van de Rijn Gouwe Lijn volledig opbrengen uit het gemeentelijk grondbe drijf. Met herstructurerings plannen is een bedrag van zo'n tien miljoen euro wel bij elkaar te verdienen, denkt WD-wethouder Rogier van der Sande. Hoveel Leiden precies moet bijdragen aan de lightrail tus sen Gouda en Leiden is nog onbekend, maar een bedrag van tien vijftien miljoen eu ro is te verwachten. In totaal moeten de deelnemende ge meenten vijftig miljoen euro financieren. Zuid-Holland en het rijk betalen de overige 180 miljoen euro. In de begroting 2005 is geen geld gereserveerd voor deTtijn Gouwe Lijn. „We moeten kij ken of het lukt met herstruc tureringsplannen", aldus Van der Sande. De wethouder maakt zich vooralsnog echter geen zorgen over de haalbaar heid van de financiering. door Robbert Minkhorst leiden - De monumentale mo len d'Heesterboom op het Noordman-terrein in Leiden wordt verpest. „Verneukt", zegt molendeskundige en oud-Lei- denaar Rien van Schaik, nu Fries molenaar. Hij voorspelt dat wie een rechtszaak tegen de bouwplannen aanspant, deze ook zal winnen. Van Schaik won twee jaar gele den de molenbiotoopprijs van het Gilde van Vrijwiliige Mole naars. Zijn strijd voor het be houd van molens - en hun om geving - leverde hem de geu zennaam 'molenterriër' op. Dit jaar alleen al heeft de Friese or ganisatie waarvoor hij actief is, drie rechtszaken over molens gewonnen. De molenaar windt zich het meest op over de drie tot vijf woontorentjes die op het ter rein van de houthandel komen. Ten zuidwesten van de molen zelf. „Dat is de belangrijkste windvang. Die gaat finaal weg." Dat in het bouwplan rekening e landelijke trend in blijven de huizenprijzen in Leiden en ^en stijgen. De populariteit van de regio is onverminderd irklaart makelaar Gilbèrt Holling van Meeüs uit Leiden, DS Et woningaanbod tekortschiet. Het kantoor in Leiden is de 125 vestigingen van de makelaardij. Holling rekent uit een modaal gezin een koophuis in de stad bijna onbe- wordt. Prijst de regio zichzelf uit de markt? woning in Leiden ïiddeld 240.000 euro. •Ide prijs van alle ingen ligt hoger lin Den Haag of Am- Het moet geweldig ijn hier. iet ook. Als je ziet hoe ten opzichte van Schiphol, Den nsterdam en zit je in Leiden nog ned. Er zit een enor- werkgelegenheid in ihoek, en bovendien aald werk: de minis- le ziekenhuizen, L En in Leiden zit je 11 minuten van het ;en dat in deze regio Leiderdorp, Katwijk ïg naar huizen ver et aanbod uitstijgt, ga's in den lande zie verschillen. Het is e) q hectischer dan in of Groningen. Men- daar ook veel rusti- nadeel - en dat wil je Cm en - is dat voor star- Ie huizenmarkt in 'ijna niets meer te ig wel gezond? noeilijk om te stellen ingezond is. De situ- gewoon. Je hebt ize. Als jij in Leiden, bijtservies )aaractie 'eld, mijn krant. I ichfö Dagblad Leiderdorp of Oegstgeest wil wonen en de grens voor de prijs van een huis op 200.000 legt, en je die huizen elke keer voor 210,215 verkocht ziet worden, leg je de grens zelf ook hoger." Leidt dat tot excessen? „Een benedenwoning in de Evertsenstraat van veertig vierkante meter moet 157.000 euro kosten. Dat huis kost 3925 euro per vierkante me ter. Dat is de prijs van een appartement aan de grach tengordel in Amsterdam. Het goedkoopste huis dat we bij Meeüs in het afgelopen jaar hebben verkocht, kostte 115.000 euro. Een eenkamer- appartement van veertig vier kante meter. Dat is dan de onderkant van de markt. Wie kan daar een hypotheek voor krijgen? Banken werken met een staffel van viereneenhalf keer het brutojaarsalaris. Dat betekent dat je ruim 28.000 euro per jaar moet verdienen om dat huis te kunnen ko pen. Heel veel mensen zitten nog niet op dat inkomen. Als we kijken naar Duitsland en Engeland, zien we dat mensen steeds meer van hun inkomen aan een huis gaan besteden. Dat gaat in Neder land en zeker in de Randstad ook gebeuren. Het gaat naar veertig, misschien wel vijftig procent van het inkomen." De hypotheekrente moet dan wel iaag blijven, anders is het niet te betalen. „Niemand wil dat de rentes stijgen. De overheid niet, de banken niet en de mensen met een eigen huis niet. Bij mensen die nu de rente voor vijfjaar vast hebben staan, gaan straks misschien echte problemen ontstaan. Hun maandlasten kunnen ineens fors gaan stijgen. Hun huis kan in waarde gaan dalen. Tegelijk krijg je pas echt een keldering op de huizenmarkt als de rente een paar jaar op een hoger niveau, zoals zeven procent, blijft. Moeten we dan achterover leunend blijven wachten tot het misgaat? „Waar moet ik mensen voor waarschuwen? Er is geen al ternatief: je kan niets doen. Ja, de rente tien jaar vast zet ten. Zekerheid inbouwen. Ik zeg: kies een huis met toe komst. Bijvoorbeeld met een tuin, of een woning waar je met een of twee kinderen kunt wonen. Dat is slim." Wat zijn überhaupt uw ver wachtingen voor de huizen markt en de prijzen voor de komende vijfjaar? „De prijzen zullen nog wat omhoog gaan, op grond van het hele beperkte aanbod in de regio. We hebben Room burg in Leiden, dat is een prachtige wijk. Voor de vrije kavels aan de Minervalaan staan de mensen nu al in de rij. Op z'n vroegst zul je daar halverwege 2006 pas in je huis kunnen. En we hebben Poelgeest in Oegstgeest. Daar zijn laatst 31 woningen van zo'n 325.000 euro bij geko men. Er waren meer dan 600 inschrijvingen. Bij ons rekenen we voor de komende jaren nog op een lichte stijging van zo'n drie procent per jaar. Voor een gemiddeld huis is dat dus 7200 euro per jaar. Mijn sala ris stijgt niet zo snel in een jaar." De drempels om een huis te kopen worden dus alleen maar hoger. „Er komt een steeds grotere groep die niet kan kopen. Het probleem zal dus erger wor den. Er zijn mensen die al naar het Getsewoud in de Haarlemmermeer gaan: het is daar nog betaalbaar. Het is dan wel zo dat je, als je een beetje mobiel wilt blijven, een of twee auto's nodig hebt. Anders kom je die wijk niet uit. En als Leidenaar wil je da^r natuurlijk niet graag wonen. Dit probleem hebben mensen uit Katwijk trouwens ook. „In deze regio kost de tussen woning het meest en voor 400.000 euro krijg je een hele mooie, ruime woning. Als je in Groningen of Arnhem zo'n huis zou neerzetten, wordt dat nooit verkocht. En hier? Je hebt een groot huis, maar het blijft een rijtjeshuis. De auto kan niet in de garage, want die zit er niet bij. Voor de deur kan hij ook niet, want de wijk is autoluw. Maar we accepteren het. Gek eigenlijk, hè?" tekst: Robbert Minkhorst foto: Hielco Kuipers mmm wordt gehouden met wettelijk vereiste afstanden tot de molen, zegt Van Schaik weinig. Binnen een straal van 100 meter van een molen mag niets worden gebouwd, daarna, oplopend in volume en verdiepingen, wel tot 400 meter. „Dat betekent absoluut niks", zegt de Fries stellig. „Uiteindelijk heeft de Raad van State bepaald dat een stellingmolen - d'Heesterboom is zo'n molen - minimaal een straal van 750 meter moet heb ben waar niet gebouwd wordt." Deze uitspraak is uit 1990. „Iemand die wat anders be weert, heeft er helemaal geen verstand van. Ik snap niet waar om nog niemand een vuist heeft gemaakt. Maak je strijd baar. Ik weet zeker dat de Raad van State ook hier weer zegt: sorry gemeente, sorry provin cie, dit kan niet." Een gemeente moet afdwingen dat bij bouw plannen rekening wordt gehou den met de molenbiotoop. De provincie moet erop toezien dat een gemeente dat doet. Van Schaik maakt zich extra kwaad omdat het in dit geval om d'Heesterboom gaat - een van de mooiste exemplaren van nog 'levende stellingmolens' in Nederland. De molen dateert uit 1805. „Die woningbouw zo dicht erop: het past gewoon niet bij elkaar. Nu ga je op zo'n manier die molen verkrachten. Ik vind het schandalig. Als dit in mijn gebied zou voorkomen, dan waren de rapen gaar." Sail lant is dat de oud-Leidenaar bijzondere jeugdherinneringen aan de molen bewaart. „Mijn opa en oma hebben in de Da Costastraat gewoond. Vanuit hun tuin keek je zo naar de mo len." Dat wil zeggen, tot in de jaren '50 de Haagwegflat er kwam. De gemeente meent correct te handelen. Een woordvoerster verklaart: „De plannen rond de molen voldoen aan de wettelij ke eisen. De provincie heeft dat bevestigd en meneer Van Scha ik heeft tijdens de inspraakpro cedure geen bezwaar of ziens wijze ingediend. De gemeente raad heeft deze week unaniem met de bouwplannen inge stemd. Als een bouwvergun ning wordt afgegeven, kan hij daartegen een bezwaar indie nen." Joep Noordman, eigenaar van het terrein, liet eerder deze week weten dat hij nog geen behoefte heeft om over zijn plannen te praten. (advertenties) RENOVEREN MET UEFTINI Voor het renoveren van uw huis neemt u natuurlijk de beste materialen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit ramen van topkwaliteit in aluminium of kunststof. Onderhoudsarm, goed isolerend, perfect sluitend, minder inbraakgevoelig, uiterst duurzaam en met KOMO-keur. Welkom in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieflink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Familietip! Kom t/m 31 oktober voor een spet terend dagje uit naar attractiepark Duinrell Geniet met het hele gezin in de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Aquaswing, de Kikkerachtbaan en spetter twee uur in het tropisch Tikibad. En... bezoek Rick's nieuwe Avonturen Burchtl DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP Artis de Partis gaat naar Artis. Doe net als Artis de Partis. Kom naar Artis. www.artis.nl sint laurenskerk Bezoek de beurs voor informatie over: Studie Opleiding Wegen naar werk Banen Reïntegratie Lezingen workshops Bel of mail voor informatie Rian Ramaekers van OGZ: 040 - 297 94 94, rian@ogz.nl of kijk op www.ruimbaanin.nl w fS Noordhollands Dagblad We horen dat er mensen zijn die nog even wachten voordat ze klant worden bij Route Mobiel. En dat begrijpen we: u stapt tenslotte naar ons over om geld te besparen en wilt dus niet 2 maanden dubbel betalen. Maar let op: uw dekking bij Route Mobiel gaat pas per 1 januari in. dus u betaalt zeker niet dubbel. U moet alleen wel uw ANWB lidmaatschap vóór 15 november opzeggen, anders zit u er weer één jaar aan vast! Meld u daarom aan voor het te laat is. ROUTE MOBIEL SNELLER EN GOEDKOPER BIJ PECH ONDERWEG.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13