WETENSCHAP Atheneum Ulustre: studeren in de Gouden Eeuw Coca-Cola overal te krijgen, HIV-remmers niet Een stinkende robot die op vliegen loopt Mexicaanse professor op Prins Clausleerstoel Kikkers doen aan drilpraterij lona Lisa staart omdat ij denken dat ze echt is 'heepschirurgijn bekwaam Onbegrip zorgt voor onrust bij dementerenden Rijstklok HDC298 ZATERDAG l6 OKTOBER 2004 De Universiteit Utrecht heeft professor Gaspar Rivera-Salga- do benoemd tot hoogleraar op de Prins Clausleerstoel in 2004/2005. De Prince Claus Chair is een wisselleerstoel op het gebied van ontwikkelings samenwerking en is ingesteld door de Universiteit Utrecht en het Institute of Social Studies. Rivera-Salgado (1965, Teco- maxtlahuaca, Oaxaca, Mexico) is benoemd vanwege zijn aca demische bijdragen op het ter rein van Indigenous Rights in met name Latijns-Amerika en de Verenigde Staten. Hij is ge promoveerd in de sociologie en werkt momenteel als zelfstan dig consultant in de non-profit sector. Eerder was hij verbon den aan meerdere universitei ten in de Verenigde Staten. Rivera-Salgado is zelf Mixteco- indiaan. Hij heeft veel publica ties op zijn naam staan over de rechten van inheemse volken. Rivera-Salgado krijgt in Utrecht een thuisbasis bij het Studie- en Informatiecentrum Mensen rechten (SIM) van de faculteit rechtsgeleerdheid van de Uni versiteit Utrecht. De hoogleraar is voorgedragen door het Curatorium van de Prins Claus Chair, dat onder voorzitterschap staat van prin ses Méxima. De leerstoel, waar voor uitmuntende, jonge aca demici uit Afrika, Azië, Latijns- Amerika, de Cariben of de Paci fic in aanmerking komen, wordt elk jaar door een andere wetenschapper bekleed. De be noeming geschiedt beurtelings aan de Universiteit Utrecht (UU) en het Institute of Social Studies (ISS). De beide instellingen willen met de leerstoel onderzoek en onderwijs in de ontwikkelings samenwerking bevorderen in overeenstemming met de in zichten en ideeën van prins Claus. Eerdere leerstoelhouders waren prof.dr. Mansoob Murs- hed (Bangladesh) en prof.dr. Amina Mama (Nigeria). In Nederland is voor zover be kend Rivera-Salgado de eerste wetenschapper behorend tot een indiaanse bevolkingsgroep die tot hoogleraar is benoemd. Hij zal medio april 2005 zijn oratie houden aan de Universi teit Utrecht. Een kleine robot die zijn eigen stroom opwekt door vliegen te eten. Om zijn energiebron te lokken, stinkt de ECoBot II wel een uur in de wind. De in ontwikkeling zijnde robot is een project van Britse wetenschappers die een volledig zelfstandig opererende robot wil len creëren. Professor Chris Mefiiuish van de University of the West of England in Bristol, denkt dat zulke robots ons goede dien sten kunnen bewijzen. In de toekomst hebben we autonome ro bots nodig om werk uit te voeren dat we zelf niet kunnen of willen doen, bijvoorbeeld in een omgeving die te koud, te heet, te ver vuild of te gevaarlijk is, zegt hij. Dat kan bijvoorbeeld in een oor logssituatie zijn, maar ook in een giftige omgeving na een industri eel ongeluk. Zelfstandige robots kunnen dan de helpende hand bieden en volgens de wetenschapper is zo'n autonome robot met de ontwikkeling van EcoBot II weer dichterbij gekomen. Het seksleven van de bruine kikker leek tot nu toe betrekke lijk eenvoudig: één gelukkig mannetje grijpt zich vast op de rug van een vrouwtje en be vrucht haar eieren zodra die in het water vrijkomen. Bioloog Miguel Vences en colle ga's uit Spanje en Duitsland be studeerden het voortplantings gedrag van bruine kikkers in hooggelegen meertjes in de Py reneeën en ontdekten een com pleet nieuwe voortplantings- strategie. Na de paring komen andere mannetjes die de kluwen kik kerdril omarmen en hun sper ma verspreiden over het legsel. Daarmee bevruchten ze eitjes die bij de eerste paring onbe vrucht zijn gebleven. Dit ver schijnsel - door de biologen drilpiraterij genoemd- kwam in 84 procent van de onderzochte legsels voor. De strategie heeft voordelen voor zowel de mannetjes als vrouwtjes. De mannetjes heb ben een manier gevonden om zonder een vrouwtje toch hun genen door te geven aan het nageslacht. Vrouwtjes krijgen door drilpiraterij meer nakome lingen doordat een groter deel van de eitjes wordt bevrucht. Mid Cornelissen je mensen vinden de isa doodeng. Want waar taat in de zaal, dat mens lanstaren. Utrechtse happers hebben ont- dit effect wordt veroor- lordat wij die platte af- ervaren alsof die ruim- ctvan het starende mo- tjuwen bekend, even dat moet bereiken: 1 hoeft alleen maar loruit kijken naar de of direct in de lens van (raaf. Het bleef een waarom de beschouwer ring krijgt dat die ogen childerij of foto hem 'olgen. itse wetenschappers iderink, Andrea van enAstrid Kappers doen Me jaren onderzoek naar ■Ier waarop mensen de taarnemen. Daarbij zij samen met de psy- James Toddvande |te University in de Ver- jtaten. „Een foto of een ij is een gewoon plat 5 je er naar kijkt zie je ee He die niet echt be- e ruimte zit dus in je id ord 34. hoofd", legt Koenderink uit. „In het echt verandert de visue le informatie over de ruimte als wij ons standpunt veranderen. Dat is niet het geval met de vi suele informatie in een foto of schilderij. Wij kunnen bijvoorbeeld nooit de achterkant van iemands hoofd zien in een van voren ge nomen portret, hoe we ook ten opzichte van de foto bewegen. Het bewustzijn neemt echter dat beeld waar alsof het wel ruimtelijk is. Daardoor lijkt het alsof de ogen op een schilderij je blijven volgen." Koenderink en zijn team van wetenschappers kwamen tot die conclusie doordat ze met nieuwe methoden in staat wa ren die niet bestaande, mentale ruimte toch meetbaar te ma ken. Dat was tot dusver niet mogelijk. Het was de weten schappers niet uitsluitend te doen om de opheldering van dit eeuwenoude schildersraad sel. „Mijn interesse is die beeld ruimte, die helemaal mentaal is. Ruimtes laten zich meetkun dig beschrijven. Dat geeft mij dus een handvat iets van het menselijk bewustzijn tastbaar te maken." n onderzocht scheepschirurgijns in dienst van de Ver lost Indische Compagnie in de 18de eeuw. Het waren chi- die hun ambachtelijke opleiding bij de gilden hadden ge- 1 'e de gezondheidszorg op de schepen en op de vestigin- rid-Afrika en Azië uitoefenden. Het algemene beeld van -- Pepschirurgijns was altijd negatief: zij werden gezien als ov( er dan dorpsbarbiers, analfabeten, opportunisten, kwak- in ieder geval als onontwikkelde en niet opgeleide figuren, telt de vraag aan de orde of deze negatieve beeldvorming 'fdat het om een mythe gaat. Bijna 3000 chirurgijns passe- Wue. De conclusie van het onderzoek luidt dat de negatie- vorming niet terecht is. De chirurgijns waren in het alge- •ed opgeleid naar de standaard van die tijd. Het feit dat zij 'econfronteerd met (onbekende) ziekten die toendertijd, 'wij nu, niet waren te genezen, is waarschijnlijk de grond- eest voor de negatieve beeldvorming. lima van Dijk Verzorgers van demente fami lieleden kunnen het probleem gedrag van de dementerende verergeren. Als ze de gedrags problemen niet kunnen accep teren en de dementerende geïr riteerd benaderen, verergert de onrust bij de patiënt. Dit con cludeert Marjolein de Vugt. Zij identificeerde tijdens haar on derzoek drie strategieën waar mee zorgende familieleden de dementerende patiënt benade ren. De ondersteunende strate gie, waarbij de verzorger zich aanpast aan het niveau van functioneren van de patiënt, is het meest effectief. Ook verzor gers met een verzorgende stra tegie, waarbij de verzorger de patiënt meer als een kind be schouwt, rapporteren weinig onrust bij hun patiënt. De niet- adaptieve strategie verergert echter de hyperactiviteit bij de patiënt. Verzorgers met deze strategie hebben geen begrip voor de gedragsproblemen en benaderen de patiënt geïrri teerd en ongeduldig. Het onbe grip van de verzorgers veroor zaakt veel onrust bij deëemen- terenden. Deze koppels van verzorgers en patiënt hebben een negatieve invloed op el kaar. De nauwkeurigste klok ter we reld neemt een paar kubieke meter in beslag. Nauwelijks praktisch voor een nauwkeuri ge GPS-meter. Natuurkundigen van het Amerikaanse National Institute of Standards and Technology ontwierpen daar om een atoomklok ter grootte van een rijstkorrel. Deze past op een computerchip. De mini- atoomklok haalt een beschei den nauwkeurigheid van één tien-miljardste seconde. Dui zend keer nauwkeuriger dan de kwartskristallen in de pc. jn Miert onderzocht de decennia van het Athe- Hustre, de voorloper van i/ersiteit van Amsterdam, uderen uitsluitend voor ngetjes was weggelegd, ten mochten een degen t hoefden geen belasting hol te betalen en werden berecht dan anderen. chtend van 8 januari een elitair gezelschap Spinhuissteeg op weg e Oudezijds Voorburg- j schout Ten Grooten- ide schepen Coen- Burgh begeleiden de raren Vossius en Barlae- hun tijdelijke woningen lAgnietenkapel, het on- ïen van het Athenaeum ;dat die dag officieel geopend. iwe school is ontstaan iatief van het stadsbe- Ze moet een passende s ng bieden voor de kin van de Amsterdamse eli- proefschrift Illuster on- i beschrijft latinist Dirk ert de eerste decennia Athenaeum, dat 2,5 ater zou worden omge- tot Universiteit van Am- toe is er weinig bekend e.eerste periode. Van ertaalde wat hij vond naire bronnen uit het m a schetst vervolgens een an de plaats die de innam in het onderwijs Republiek tijdens de ïEeuw. de correspondentie tus- ■raanstaande geleerden - llvvas bijvoorbeeld een ■Bschrijver en zijn brieven Dn een schat aan infor- Bp. Ook valt veel te halen |Kor studenten geschre- Hiutaties of stellingen, «blad vermeldt naam en it van de student; uit de ^roerige dankwoorden ii sociaal netwerk wor- Heconstrueerd. De in- ^rtelt iets over het ni- phet onderwijs aan de jflorigine katholieke Ag- aapel was - zoals veel van Ijelijke bezit in Amster- 11578 geconfisqueerd it stadsbestuur, toen dat koos van het verzet te ling Filips II. kje had sinds die tijd edaan als opslagplaats leepsgereedschap van iraliteit. Maar nu was a nieuwe en prestigieu- mming voor het pand, net gereedschap opge- im plaats te bieden aan Deur van de stad. uwe school beloofde een Het Atheneum lllustre. Foto: GPD hoogstaande opleiding te bie den aan de zonen van families die ertoe deden. Normaal gin gen die jongens, na het afron den van de Latijnse school, naar de universiteit in Leiden of kregen onderwijs van een pri vaatdocent. Aan het Athenaeum, ook wel ly ceum, gymnasium of 'door luchtige school' genoemd, wer den hun de sociale en intellec tuele vaardigheden bijgebracht die hun toekomstige positie vereiste. Tussen het einde van de 16de en het midden van de 17de eeuw werden in de noordelijke provincies vijf universiteiten en zes athenaeums opgericht. Een echte universiteit behoorde voor Amsterdam niet tot de mogelijkheden, want de stad Leiden bezat het privilegium exclusivum (exclusiviteit) op promotierecht in de gewesten Holland en Zeeland. Gedurende de 17de eeuw vormden de artes liberales er de ruggegraat van het onderwijs. Bestudering van klassieke tek sten, wijsbegeerte, geschiedenis en welsprekendheid waren de traditionele humanistische vak ken waarop het Athenaeum zich richtte. Het zwaartepunt bleef liggen bij de artes, maar binnen tien jaar was er al een hogere faculteit, die van rechten. Daarna volg den geneeskunde in 1660 en theologie in 1686. De officiële status van universiteit kreeg het pas in 1877, na de invoering van een nieuwe wet op het ho ger onderwijs. Misschien om Leiden een hak te zetten, maar zeker om te la ten zien dat Amsterdam een speler van betekenis op het academische veld was, nam het Athenaeum Gerard Vossius en Caspar Barlaeus in dienst als eerste hoogleraren. Barlaeus, een dichtende geleerde die we gens openlijke remonstrantse sympathieën was ontslagen door de universiteit van Leiden, werd aangesteld als professor in de filosofie. Zijn vriend Vossius, een ge schiedkundige van naam, werd door het Athenaeum wegge kocht uit Leiden. Ook hij was een man met remonstrantse ideeën, zij het dat hij ze minder openlijk beleed dan Barlaeus. Zijn baan aan de Leidse univer siteit had hij daarom kunnen behouden. Beide heren wisten wat ze waard waren. Zij gaven het jonge Athenaeum de glans van hun reputatie en de voor delen van een plaats in een res pectabel academisch netwerk. Het had voor de lokale elite on miskenbare voordelen om een Athenaeum binnen de eigen stadsmuren te hebben. Voor ouders betekende het dat hun zoons langer dicht bij huis ble ven en zich nog niet in het uni versitaire leven stortten. Dat heette toen een poel van verderf te zijn. Studenten mochten namelijk een degen bij zich dragen, hoefden geen belasting op alcohol te betalen en werden milder berecht dan niet-studenten. Voor het stedelijk gezag was het Amsterdams Athenaeum een prestigieuze instelling die de stad faam en economisch ge win zou brengen. De school was met name in de beginfase een intieme opleiding voor de zoons van oligarchen. Door hun directe inmenging konden de bestuurders van de universi teit ervoor zorgen dat hun eigen kinderen goed onderwijs kre gen. Het Athenaeum, zonder oprui ende hoogleraren, kerkelijke bemoeienis en lastige privile ges, was precies wat de oppor tunistische stadse elite wilde hebben. Dat de instelling suc cesvol was en in korte tijd uit groeide tot een universiteit be halve in naam, lag niet aan een vooruitstrevend of zelfs door dacht onderwijsbeleid. De wereldstad vol nieuwsgieri ge, rijke burgers kreeg haar uni versiteit als vanzelf. Dat is niet gek voor wat begon als een eli teschool met traditioneel on derwijs. door Berber Rouwé Pillen die niet bij patiënten te rechtkomen, een vaccin dat niet werkt en jaarlijks 2,9 miljoen do den. De bestrijding van aids laat nog veel te wensen over. Voor zitter van de International Aids Society Joep Lange over hoe het anders kan. „Coca-cola is in heel Afrika te krijgen, de distributie van medicijnen hoeft dus geen probleem te zijn." HIV-remmers komen vanwege hun prijs en distributieproble men niet terecht bij patiënten in ontwikkelingslanden. Dat is het knelpunt in de strijd tegen aids, denken velen. Volgens aidsdeskundige en AMC-hoog- leraar Joep Lange ligt het groot ste probleem ergens anders. Lange is voorzitter van Phar- mAccess International, een or ganisatie die HIV-remmers toe gankelijk wil meiken voor ieder een. Lange: „De prijzen van HIV-remmers hebben een vrije val gemaakt sinds 2000, toen de World Health Organisation en fabrikanten van aidsremmers afspraken de prijzen van pillen voor ontwikkelingslanden te verlagen. Fabrikanten hebben Afrika ontdekt als afzetmarkt." „Met goedkope medicijnen al leen ben je er niet. Je hebt een grootschalig, landelijk distribu tieprogramma nodig om de pil len bij de patiënt te krijgen. Ve len klagen dat de slechte infra structuur van Afrika dat onmo gelijk maakt. Onzin. Er zijn wel distributiekanalen, maar die worden gebruikt voor andere producten. Zo kun je overal in Afrika een koud flesje Coca-Co- Ia krijgen, want rondrijden met een vrachtwagen cola levert geld op." „Het grootste probleem ligt er gens anders, namelijk bij het gebrek aan dokters in Afrika. Sinds de dekolonisatie van Afri ka is de publieke gezondheids Aids-activisten in Kaapstad eisen grotere distributie aidsremmers. Foto: GPD zorg er in veel landen slecht. Dokters krijgen weinig betaald. De slimmeriken beginnen een privé-kliniek of verhuizen naar het buitenland: er zijn meer Afrikaanse dokters in de VS dan in Afrika. Wat je overhoudt, zijn de idealisten en de sukkels." Er bestaan meer misverstanden over de aidsbestrijding. Een HIV-vaccin bijvoorbeeld, dat moet toch te maken zijn? Lan ge: „Een vaccin is er niet en zal er voorlopig ook niet komen. Alle onderzoekswegen die we zijn ingeslagen, liepen dood. Dus blijven we in de aidspre- ventie afhankelijk van het ge bruik van condooms. Hopelijk komen daar op termijn female- controlled middelen bij." Met die laatste groep middelen moeten vrouwen zichzelf, onaf hankelijk van de medewerking van de man, kimnen bescher men. Er wordt veel onderzoek gedaan naar virusdodende crè mes die een vrouw vlak voor de gemeenschap in de vagina moet aanbrengen. Lange: „He laas was de eerste generatie van deze producten ineffectief. Ze waren niet alleen schadelijk voor het virus, maar tasten ook de slijmvliezen aan, wat juist tot meer infecties lijdt." Lange heeft hoge verwachtin gen van een ander middel, de profylactische pil. Dat kan een van de bestaande HIV-remmers zijn, die vrouwen (of mannen) preventief kunnen slikken. „Het voordeel van zo'n pil is dat hij je 24 uur per dag beschermt. We hebben het middel uitge probeerd bij baby's van HIV- moeders. Die lopen het risico het virus via de borstvoeding binnen te krijgen. Het medicijn bleek de baby's goed te be schermen; er traden vrijwel geen infecties meer op." „Er is een kloof tussen weten schappers en mensen die het beleid in de publieke gezond heidszorg maken en uitvoeren. De uitvoerders begrijpen, inter preteren en implementeren de informatie die de wetenschap ze verschaft vaak verkeerd. Ze blijven bijvoorbeeld vasthou den aan een oude oplossing, terwijl de wetenschap allang met een betere oplossing is ge komen." „De meeste wetenschappers houden zich puur bij hun on derzoek, ze laten zich niet aflei den door de implementatie van hun werk. Verstandig, denk ik soms jaloers, maar het is me te makkelijk. Ik probeer als een van de weinige onderzoekers een brug te slaan tussen weten schap en de publieke gezond heidszorg." Nederland stelt 135 miljoen eu ro beschikbaar voor de bestrij ding van aids in ontwikkelings landen, een bedrag dat op korte termijn zal worden verdubbeld. Op onderzoeksgebied laat de overheid echter kansen liggen, volgens Lange. „Nederland had een goed on derzoeksprogramma naar aids. misschien wel het succesvolste programma na de VS. Halver wege de jaren negentig veran derde dat. Er kwamen medicij nen, aids werd goed behandel baar en het onderzoeksbudget werd drastisch kleiner. Die kruideniersmentaliteit vind ik een grote fout, zo'n geweldig onderzoeksprogramma laat je toch niet zomaar opdrogen?" Wereldwijd leven 38 miljoen mensen met HIV. Jaarlijks ko men daar 4,8 miljoen nieuwe geïnfecteerden bij, waarvan 3 miljoen in Afrika en 1,1 miljoen in Azië. In Afrika zijn grote de len van de bevolking besmet. Koploper is Botswana met 37 procent. Jaarlijks sterven 2,9 miljoen mensen aan aids, waar van 2,2 miljoen in Afrika tegen over 3000 in West-Europa. Van de 42 miljoen aidswezen - kin deren onder de vijftien jaar die beide ouders verloren hebben - leeft 80 procent in sub-Sahara Afrika. In die regio hebben nog eens 11 miljoen kinderen één ouder aan aids verloren. Een jaar geleden hadden 400.000 mensen toegang tot HIV-rem mers, dat is slechts 7 procent van alle aidspatiënten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11