Conflict over Buttiglione op scherp BUITENLAND Peilingen: Kerry komt best uit laatste tv-debat Schrijver wil Tony Blair afzetten a Eenderde jongeren probeert softdrugs Vreugde over vrijlating Jordaniër Gewonden bij opstand in Buca-gevangenis Duizend babykrokodillen vermist Peiling: Karzai krijgt ruime meerderheid Socialisten: 'Niet op Justitie' Voormalig balletdanser nieuwe koning Cambodja SECOND HOME BEURS - jaarbeurs utrecht lene voor Hof ir gameverbod De Europese Com- heeft Griekenland voor iropese Hof van Justitie igd omdat Athene met een flctronische spellen, ]der computergames, in 1 heeft gedaan. Volgens lopese Commissie han- jnekenland in strijd met els van Brussel voor het erkeer van goederen en Griekenland voerde 2 een wettelijk verbod op ibruik en de installatie van onische en computerspel- Die maatregel is gericht illegaal gokken. tolen kunst ug naar Caïro Groot-Brittannië heeft ldzame faraonische ■oorwerpen overgedragen fpte. Bijna vier jaar gele ren de antiquiteiten het tgesmokkeld. Tot de col- ehoorde onder meer een hadigde sarcofaag. Veel voorwerpen waren ge uit het Egyptisch Muse- laïro in 2000. De Egypti- stitie houdt de antiqui- loorlopig vast. Zij vor- wijsmateriaal in een gen een aantal rege- actionarissen dat ervan leschuldigd de verdwij- in de kunstschatten uit ld te hebben vergemak- tie groei orstkanker - Uit een Deens onder- ijkt dat vrouwen die geboren zijn, maar op- i als lange en magere tie- le meeste kans hebben Btkanker op latere leef- e onderzoekers van het Epidemiologisch Cen- lebben gegevens bekeken eer dan 117.000 vrouwen joren zijn tussen 1930 en Uit de studie blijkt dat 5 die op 14-jarige leeftijd teer 1,67 meter lang wa- Iprocent meer kans heb- i borstkanker dan meisjes diezelfde leeftijd een hadden van ongeveer eter. efif 'Jastrook vanaf ontruimd sc ilem - Israël begint in mei 'e(j id jaar met het ontruimen m bezette gebieden in de rook Het proces moet twaalf weken zijn vol- Dat heeft de Israëlische a Sharon gisteren gezegd Pe' besloten vergadering van ementscommissie voor landse Zaken en Defen- imllgens de Israëlische krant OM tz is het voor het eerst dat neen duidelijk tijdsche- or het terughalen van de ren en ongeveer 8000 ko- in uit de Gazastrook heeft ra Srebrenica it in première vo - In de Bosnische itad Sarajevo gaat mor- n opera over de volken- e$f van Srebrenica in pre- De muziek van Srebreni- lle: (Srebrenica-vrouwen) is ftj iponeerd door Ivan Ca- l[| De opera beschrijft de slachting van zeker 7000 le ns door het Bosnisch- klo: che leger in juli 1995. se' lal staat de zoektocht van Z° testaanden. Meer dan ne- ar na de genocide zijn 1111 eeds niet alle massagra- 'chl itdekt. Gisteren heeft een leBosnisch-Servische ier tissie een lijst van meer id 100 slachtoffers van het bad van Srebrenica over- bh-pd. He is de eerste keer vai n officiële zijde de om- 'an de moordpartijen van 15 wordt erkend. d misbruikt ributiegelden vrijdag 15 oktober 2004 Directieleden van eedse vakbond Metall i 3ustriestad Trollhattan tn ontslag genomen na Odigd te zijn van onei- gebmik van contribu- gebmikten het geld erke drank, pomo en ïlai 0eltïes- Bij een interne Hantscontrole kwam het "ik van uitgaven aan het zijt iese volksheld i ar huisarrest De Chinese legerarts lim die vorig jaar lille ^at China de Sars-uit- rtrdoezelde, staat onder te$t. Dat melden bron- Peking. De inmiddels >egeneraal-majoor en jse Wefd eerder al, op 2 Pgepakt, na een open Rebben gestuurd aan de ,en ''ding. Daarin riep hij de 'P tot rehabilitatie van de 'ten die in 1989 demon- a 'en voor meer vrijheid. nl 'arrestatie werd Jiang n( j'eken gedwongen tot Verzoek' achter tralies. door Ans Bouwmans Washington - Senator John Kerry heeft het derde en laatste tv-debat met president George Bush overtui gend gewonnen, zo blijkt uit een gisteren bekendgemaakte peiling van de Amerikaanse opinieonder zoeker Gallup. Van de 511 ondervraagde geregi streerde kiezers zei 52 procent dat Kerry de betere was, terwijl 39 pro cent Bush uitriep tot overwinnaar. In een peiling van omroep CBS ging de winst ook duidelijk naar Kerry. Volgens een snel kiezerson derzoek van tv-zender ABC hielden beide kandidaten elkaar in even wicht, maar hun steekproef bevat te meer Republikeinen dan Demo craten. Bush, een Republikein, en zijn De mocratische uitdager Kerry zijn drie keer op tv met elkaar in debat gegaan. De aflevering van woens dagnacht in Tempe, Arizona, over binnenlandse kwesties als werkge legenheid, gezondheidszorg, abor tus en homohuwelijk, vormde het slot van de reeks. Bush schilderde Kerry af als te 'liberaal' (progres sief) en te dol op overheidsbe moeienis, terwijl Kerry betoogde dat Bush te weinig heeft gedaan om banen te creëren en de kosten voor gezondheidszorg te beheer sen. De verkiezingen zijn over achttien dagen. De eerste ontmoeting tus sen beide kandidaten in Florida was een afgetekend succes voor John Kerry, zo bleek naderhand uit de peilingen. Door zijn feiten kennis en weloverwogen 'presi dentiële' presentatie slaagde hij er in zijn door Republikeinse aanval len gehavende imago op te kalefa teren. Dat zorgde er - samen met Bush' negatief overkomende ver toon van gekrenkte arrogantie - voor dat Kerry weer terugkwam in een nek-aan-nekrace met Bush. Kerry raakte zijn momentum niet kwijt na het tweede debat, waarin Bush beter tot zijn recht kwam. Bush had eind augustus een kleine voorsprong opgebouwd in de pei lingen, maar die is hij kwijt. Het ligt niet voor de hand dat het der de en laatste debat daarin veel ver andering brengt, aldus kranten commentaren gisteren. Alleen bij de conservatieve tv-zender Fox was het enthousiasme over het optreden van Bush woensdag nacht groot. Veel Amerikaanse media hielden zich op de vlakte over de vraag wie de winnaar was van het laatste debat. De rode draad in de analyses is dat de de batten Kerry meer goed hebben gedaan dan de in het defensief ge drongen Bush. Er wordt in de VS gerekend op een uiterst spannende strijd op 2 no vember. Alhoewel het moeilijk is om de invloed van debatten op stemgedrag te voorspellen, lijkt het er nu op dat de Bush-campagne niet kan rekenen op het door hen gewenste 'bandwagon-effect', waarbij kiezers de kant kiezen van de kandidaat die aan de winnende hand is. De kandidaten concentreren zich de komende weken op de electo raal spannendste staten, met name Pennsylvania, Florida, Ohio, Iowa, Nevada, Wisconsin en Minnesota. Behalve de kandidaten zelf zullen talloze 'plaatsvervangers' op pad gaan om Bush en Kerry aan te prij zen. Ook zijn talloze organisaties actief betrokken bij de 'grondoor log': zorgen dat de achterban naar de stembus gaat en zwevende kie zers over de streep trekken. amman - De Jordaanse gijzelaar Hisham Taleb al-Ezzah wordt na zijn vrijlating omhelst door zijn zoon en oom. Iraakse kidnappers lieten hem na twee weken gijzeling gaan. Ze namen genoegen met 50.000 dollar losgeld in plaats van de eerder geëiste 500.000 dollar. Aanvanke lijk eisten de gijzelnemers alleen dat de werkgever van de Jordaniër, het transportbedrijf Starline, zich uit Irak zou terugtrekken. Het bedrijf gaf gehoor aan deze eis. Tegenover het goede nieuws van de vrijlating stond gis teren ook de onthoofding van een Turkse gijzelaar door het aan ai-Oaeda gelieerde beweging Leger van Ansar al- Sunna. De moord is te zien op videobeelden die de groe pering op haar website heeft gezet. De Turk werkte als chauffeur voor de buitenlandse militairen in Irak. Het Le ger van Ansar al-Sunna heeft tal van gijzelaars gedood, omdat die samenwerkten met de Amerikanen. Onder hen waren twaalf Nepalezen en een aantal Iraakse Koer den. Foto: Reuters londen/gpd - Brits academicus en schrijver Dan Plesch is een actie begonnen om premier To ny Blair af te zetten. Samen met wapendeskundige Glen Rang- wala schreef hij een nota, die het raamwerk vormt voor een 'impeachment' van de minis ter-president. Steeds meer par lementsleden steunen het initi atief en willen dat Blair zich verantwoordt voor zijn daden. „Deze onderzoeksmethode is afkomstig uit Engeland, maar hier al anderhalve eeuw niet meer toegepast", vertelt Plesch. „Onze grondwet omschrijft im- istanbul/gpd - Bij een opstand in de Buca-gevangenis in de Turkse stad Izmir zijn mogelijk zes doden gevallen en tenmin ste vijf mensen gewond geraakt. Tot ongeveer drie maanden te rug verbleven hier de twee Ne derlandse vrouwen die zijn ver oordeeld wegens betrokken heid bij heroïnehandel en deel name aan een criminele organi satie. Inmiddels zijn de twee overgeplaatst naar een andere gevangenis. De twee Turkse mannen die met de vrouwen werden opgepakt, afkomstig uit Schiedam, zitten nog wel vast in de Buca gevangenis. Beiden zowel de Turkse als de Neder landse nationaliteit. Het dodental van zes mensen werd gemeld door de televisie zender NTV, maar is door de Turkse autoriteiten nog niet be- vestigd.Het protest van de ge vangenen in Buca is gericht te gen de slechte leefomstandig heden. De gedetineerden eisen een gezondheidscontrole en zeggen beter behandeld te wil len worden. Vijf bewakers die wilden optreden tegen de actie voerders, werden gegijzeld. Twee zijn inmiddels vrijgelaten. peachment als een handvat voor het parlement om zijn au toriteit te laten gelden en de re gering op het matje te roepen." Plesch en Rangwaia komen met bewijzen dat Blair het Britse volk en parlement opzettelijk heeft misleid in een poging de aanval op Irak te rechtvaardi gen. Zo blijkt hij 28 verklarin gen over Iraakse wapens te hebben afgelegd, die niet door betrouwbare informatie werden gestaafd. Twaalf keer heeft hij beschikbare informatie achter gehouden, omdat die zijn zaak ontkrachtte. Informatie die achteraf onjuist bleek, is nooit herroepen, aldus Plesch en Rangwaia. Het bekendste voorbeeld is de bewering in het Irak-dossier van september 2002, dat Sad dam Hussein over massaver nietigingswapens beschikte die binnen 45 minuten af te vuren waren. Dat het ging om norma le wapens, werd pas bekend toen de chef van de Britse in lichtingendienst John Scarlett, dat toegaf in een hoorzitting. Blair erkent inmiddels wel dat er fouten zijn gemaakt, maar blijft volhouden dat de oorlog terecht was en de wereld beter af is zonder Saddam. „Hij rechtvaardigt de bezetting van Irak op basis van een gewijzigd regime, terwijl hij in 2002 en 2003 onderstreepte dat dat per tinent niet de reden was. Als Blair hiermee wegkomt, schep pen we een nieuw precedent: namelijk dat het is toegestaan het land te misleiden. Impeach ment is het laatste redmiddel om onze democratie te verster ken. De premier heeft de repu tatie van onze regering te grab bel gegooid, de inlichtingen diensten beschadigd en het parlement bespot", aldus Plesch. Onafhankelijke juristen hebben al laten weten dat er geen juri dische hindemissen bestaan voor impeachment. Plesch hoopt in januari de steun van 50 kamerleden te hebben ver worven, waarmee een parle mentair debat niet meer te blokkeren valt. „Ik heb per soonlijk niets tegen Blair, maar andere ministers zijn voor min der gestraft. Hij heeft als pre mier het ondenkbare gedaan en moet daarvan de consequenties dragen." kaboel/gpd - Bijna een week na de presidentsverkiezingen is in Afghanistan het tellen van de stemmen eindelijk begonnen. Volgens eerste peilingen haalt interim-president Hamid Kar zai tussen zestig en zeventig procent van de stemmen. Zijn grootste rivaal, Qanuni, komt op tien tot twintig procent uit. De dertien overige kandidaten haalden gezamenlijk ongeveer tien procent van de stemmen. De formele uitslag kan nog we ken op zich laten wachten. Volgens het bureau vond 82 procent van de Afghanen de stembusgang eerlijk en vrij. Problemen, zoals lange wacht tijden, dubbele stemkaarten en afwasbare inkt hebben de uit komst niet beïnvloed, meent 97 procent. brussel/anp - Feestjes zijn de eenvoudigste gelegenheden om drugs als cannabis te ver krijgen. Dat stelt 79 procent van de jongeren tussen de 15 en 24 jaar in de Europese Unie, zo blijkt een gisteren gepresen teerd onderzoek onder 7600 personen uit alle vijftien oude EU-lidstaten. Van alle ondervraagde jonge ren zegt 33 procent al eens cannabis te hebben gebruikt. Dat is een stijging met 4 pro cent ten opzichte van 2002, toen een vergelijkbaar onder zoek is gehouden. Na feestjes zijn discotheken, de woonom geving en de buurt rondom de school de plaatsen waar het makkelijkst aan drugs is te ko men. In totaal stelt 64 procent drugs te proberen uit nieuwsgierig heid. Een minderheid van 16 procent ziet in drugs een uit weg uit de eenzaamheid van het bestaan. Een grote meer derheid van 72 procent zegt moeite te hebben met drugs te stoppen vanwege het versla vende effect. Over het alge meen gebruiken jongens meer drugs en alcohol dan meisjes. Voor hard drugs ligt dat cijfer bijna twee keer zo hoog bij jon gens dan bij meisjes. De ondervraagden zien heroïne over het algemeen als gevaar lijkste drug; 89 procent reageert daarop bevestigend. Na heroï ne komen cocaïne (76 procent) crack (73 procent), LSD (67 procent) en XTC (66 procent). Alcohol wordt maar door 13 procent van de ondervraagde jongerpn gezien als een gevaar lijk of verslavend product. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De ruzie over de om streden kandidaat eurocommis saris Buttiglione heeft zich ver hard. De socialistische fractie in het Europees parlement eist van aankomend Commissievoorzit ter Barroso dat hij rekening houdt met de kritiek en de con servatieve Italiaan een andere portefeuille geeft. Als Barroso zijn eigen gang gaat, zo dreigde de socialistische fractieleider Schultz, zullen de sociaal-demo craten in het parlement hun goedkeuring onthouden aan de voltallige nieuwe Europese Commissie. De actie van de socialisten komt één dag nadat Barroso van het parlement de ruimte kreeg om zijn eigen conclusies te trekken uit het negatieve oordeel over Buttiglione. De Italiaanse christen-democraat werd vorige week door een parlementscommissie onge schikt bevonden voor de por tefeuille justitie en burgerlijke vrijheden. Dit omdat hij ho moseksualiteit een zonde vindt en zeer conservatieve opvattin gen over het huwelijk heeft. De sociaal-democraten beschuldi gen Barroso ervan dat hij het parlement negeert en vrillen hem dwingen om' met hun wensen rekening te houden. Schultz toonde zich hoogst ge ïrriteerd over het feit dat Bar roso zich onbereikbaar houdt, maar intussen wel via de me dia laat weten dat hij nog steeds het volste vertrouwen in Buttiglione heeft. Als Barroso het parlement niet tegemoet komt, zal Schulz zijn partijgenoten in overweging geven om niet voor hem te kie zen." Als Barroso het been stijf houdt kan de benoeming van de hele nieuwe Europese Com missie op het spel komen te staan: de socialisten kunnen rekenen op de steun van de groenen en van extreem links. Voor een meerderheid in het parlement is de liberale fractie nodig, waar ook grote ontevre denheid heerst over Buttiglio ne. De socialistische fractie, waar de Nederlandse PvdA-europar- lementariërs deel van uitma ken, eist niet dat Buttiglione helemaal vertrekt. „Wij willen hem niet op Justitie zien", al dus Schultz. Buttiglione zaaide gisteren overigens zelf verwar ring over zijn ambities. „Mijn geloof is sterk genoeg is om af te zien van een baan in de Commissie als dat nodig is", zei hij tegen de BBC. „Het is beter voor Europa om een man met een geweten te hebben, maar als ik word gediscrimi neerd omdat ik katholiek ben, dan verkies ik katholiek te blij ven." Tegen het Italiaanse persbureau ANSA verklaarde hij later dat hij er niet aan denkt om terug te treden. phnom penh/anp - Prins Noro- dom Sihamoni (51) is gisteren tot koning van Cambodja geko zen. Hij wordt 29 oktober ge kroond, nadat hij met zijn va der, Norodom Sihanouk, uit Pe king in Phnom Penh is gearri veerd. Norodom Sihanouk trad vorige week als koning af. De nieuwe vorst, een voormalig balletdanser, verbleef lange tijd in het buitenland en studeerde onder meer in Praag en Parijs. Door zijn verblijf in het buiten land geniet hij onder de eigen bevolking weinig bekendheid. De zieke Sihanouk, die 31 okto ber 82 jaar wordt, zei vorige week afstand te doen van de troon. Hij verbleef de afgelopen acht maanden in China voor een medische behandeling. Jeruzalem - De Israëlische politie zoekt ijverig naar duizend babykrokodillen die onlangs zijn gestolen uit een fokkerij in het zuiden van Israël. Dat meld de de Israëlische krant Yediot Aharonot gisteren. De krokodilletjes, waaronder deze twee inmiddels onderschepte exemplaren, zijn waarschijnlijk ille gaal verkocht als exotische huisdieren. Bij de dief stal waren de krokodillen 35 centimeter lang. Een- maai volwassen zijn de reptielen tussen de vijf en zes meter lang. De politie vreest dat de baasjes hun vleesetende huisdier op den duur de deur uit zetten en achterlaten in rivieren of het Meer van Galilea in het noorden van Israël. Foto: Reuters (advertentie) EUROPA'S GROOTSTE BEURS VOOR UW TWEEDE HUIS OF WONEN IN HET BUITENLAND 15, 16, 17 OKTOBER 255 Makelaars alt 35 landen - Brails seminars - za/zo kindercrèche - Info 035 8282422 - www seceadhome.nl i

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7