Lidstaten draaien op voor EU-gat ECONOMIE Veel ondernemers proberen het voor de tweede keer Prominente rol Philips in gezondheidselektronica Wientjes nieuwe voorzitter van VNO-NCW Tegenvaller Nederland: 50 miljoen Kranten venten op straat CBS: Werkloosheid daalt derde kwartaal tot 460.001 Handelstekort VS loopt weer op door dure olie Rechtbank schrapt alle bezwaren van Ahold-tc GM wil 12.000 banen kwijt Fortis sluit grote kooj winkelcentra en huizi UPC schikt geschil kabeltv Brabant Amsterdam - Het kabelbedrijf UPC heeft een schikking getrof fen met achttien gemeenten in de omgeving van Eindhoven over het kabeltv-aanbod. De Stichting Combivisie, die de be langen van de abonnees behar tigt, is akkoord gegaan met een prijsverhoging naar 15,20 euro per maand. Dit is het landelijke tarief dat UPC wil hanteren. In ruil daarvoor krijgen de huis houdens meer kanalen, zo maakte UPC gisteren bekend. Irak wil lid van WTO worden genève - Irak heeft formeel ge vraagd lid te worden van de Wereldhandelsorganisatie WTO. Een Iraaks lidmaatschap van de WTO ligt gevoelig. Twee andere Arabische landen - Syrië en Iran - hebben dezelfde am bities. De Europese Unie wil deze landen de status van waarnemer geven, maar met name de VS zijn daar tegen. Beide landen staan op de Ame rikaanse lijst van landen die het terrorisme ondersteunen. NMa: bouwzaken snel afhandelen den haag - Kartelautoriteit NMa wil de fraudezaken tegen de bouwbedrijven voortvarend afhandelen. Vierhonderd bouwbedrijven in de wegen bouw krijgen binnenkort boetes opgelegd. Dat geldt ook voor zes grote aannemers die onder ling het werk aan de Betuwelijn en aan de HSL hebben ver deeld. De NMa zei gisteren met deze procedure de bouwbedrij ven de kans te geven snel schoon schip te maken. De branchevereniging van de bouwsector, het AVBB, heeft positief gereageerd. Warschau rekent op 5 procent groei warschau - De regering van Polen heeft in haar begroting voor volgend jaar een economi sche groei van 5 procent als uit gangspunt genomen. Voor dit jaar rekent Warschau met een economische expansie van 5,7 procent. De werkloosheid daalt licht tot 18,2 procent van de to tale beroepsbevolking. Polen is in mei toegetreden tot de Eur- poese Unie. Hof: Geen boete Duitse banken Luxemburg - Het Europese Hof van Justitie heeft een boete die in 2001 was opgelegd aan vijf Duitse banken ongeldig ver klaard. De Europese Commissie had de boete van 110,8 miljoen euro uitgedeeld omdat de in stellingen geheime afspraken zouden hebben gemaakt in de periode voor de invoering van de euro. Ze zouden afspraken hebben gemaakt over wissel koersen. Het hof heeft echter vastgesteld dat de commissie onvoldoende bewijs heeft aan gevoerd en verklaarde de boete ongeldig. Schiphol verwerkt meer passagiers schiphol - Schiphol heeft de eerste negen maanden van dit jaar 7,2 procent meer passa giers over de vloer gekr egen dan in dezelfde periode vorig jaar. De luchthaven verwerkte ongeveer 32,5 miljoen reizigers. Vorige maand steeg het passa giersvervoer op Schiphol met 4,7 procent vergeleken met de zelfde maand in 2003. Veel Ne derlanders hebben wegens het regenachtige weer besloten als nog een vakantie te boeken. Ook stapten meer mensen van het ene vliegtuig over op het andere. den haag/gpd - Bernard Wientjes (61) wordt de opvolger van Jacques Schraven als nieu we voorzitter van werkgeversor ganisatie VNO-NCW. De nieu we man zal het stokje vanaf mei volgend jaar overnemen. Wientjes is voor het publiek een grote onbekende. Zijn kwalitei ten liggen primair bij zijn uitge breide netwerk in de zakenwe reld en contacten bij diverse werknemers- en werkgeversor ganisaties. Wientjes, directeur van een voormalig familiebe drijf en nu internationale groot handel in kunststof en sanitair, was tot juni dit jaar voorzitter van de algemene werkgevers vereniging AWVN. Vakbondsvertegenwoordigers van FNV en CNV reageerden opgetogen op de aanstaande benoeming van Wientjes. Vice- voorzitter Jongerius van FNV noemt hem een creatieve on derhandelaar en zou wilen dat hij al eerder kon beginnen. CNV-voorzitter Terpstra spreekt van een 'absolute verassing in absoluut positieve zin.' Hij noemt Wientjes aimabel en een bruggenbouwer. vrijdag 15 oktober 2oo4 brussel/anp - De Europese Unie geeft dit jaar meer geld uit dan gedacht. Daardoor moeten de lidstaten binnenkort gezamen lijk i miljard euro extra afdragen aan 'Brussel', zei begrotingsspe cialist in het europarlement Mul der (WD) gisteren. Voor Neder land betekent het een tegenval ler van 50 miljoen euro. De extra uitgaven zijn vrijwel volledig toe te schrijven aan de steun voor arme regio's. Jaren lang gaven de lidstaten minder uit dan waar ze recht op had den, wat leidde tot een meeval ler op de Europese begroting. Dit jaar echter hebben vooral de Oost-Europese landen vol doende geschikte projecten in gediend. Daardoor liggen de uitgaven voor de zogeheten structuurfondsen 3,4 miljard euro hoger dan gepland. Daar tegenover staan meeval lers bij de landbouwuitgaven door lagere exportsubsidies. Verder liggen de inkomsten van de Europese douaneheffingen 1 miljard hoger dan gedacht. Per saldo resteert een gat van 1 mil jard. Europa kan niet bezuinigen op de hoger dan verwachte struc tuurfondsen. De gelden zijn al jaren geleden toegezegd. Lange tijd hadden lidstaten moeite om het geld te besteden. Voor zowel de projecten als de con trole erop gelden strenge regels. Bovendien moeten de nationale overheden een eigen bijdrage leveren voor elk door Europa betaald project. De afgelopen jaren waren er daardoor telkens meevallers van vele miljarden. Van de be groting over 2003 kon zelfs 11 miljard terug naar de schatkis ten van de lidstaten, vooral dankzij onderbesteding van het geld voor arme regio's. Mulder, een van de opstellers van de begroting van dit jaar, had de onderbesteding daarom al ingecalculeerd. Dat leidde tot de zuinigste begroting (0,98 procent van het bruto Europees produkt) sinds vele jaren. „In de wetenschap van vorig jaar is deze begroting niet te zuinig", zegt Mulder. „Enerzijds is het natuurlijk goed dat het geld nu eindelijk goed wordt besteed. Anderzijds komen extra uitga ven altijd ongelegen." De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, komt waarschijnlijk volgende week met officiële voorstellen voor de begroting van dit jaar. dhaka - Een jongen probeert voordat hij naar school nog snel een paar kranten te ver kopen in Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh. De scholier draagt op die manier zijn steentje bij aan het levensonderhoud van het gezin. Het geld wat de ouders binne brengen is bij lange na niet voldoende. Foto: EPA charleston/gpd - Philips maakt deel uit van een onderzoeks consortium dat slimme elektro nica ontwikkelt waarmee men sen zelf voortdurend hun hart en bloedvaten kunnen bewa ken. Die elektronica wordt in kle ding ingebouwd. Als er een kri tieke situatie dreigt, stuurt de elektronica zelf een bericht aan de huisarts of een cardioloog. Het onderzoeksproject, My Heart genaamd, is onlangs ge presenteerd tijdens de confe rentie Ted Med in Charleston in de Amerikaanse staat Zuid-Ca- rolina. Philips Medical Systems is daar prominent aanwezig. Het onderzoek staat onder lei ding van Philips Research in Aken. Meer dan dertig andere bedrijven doen er aan mee, waaronder Nokia en Vodafone. Ook het AMC-ziekenhuis in Amsterdam werkt mee. Voor het onderzoek is 33 mil joen euro uitgetrokken. De eer ste produkten worden over een jaar of vier verwacht. Projectleider is de Duitser Josef Lauter van Philips Aken. „Hart en vaatziekten zijn doodsoor zaak nummer één in de wester se wereld. Grote risicofactoren zijn inactiviteit, slecht slapen, stress en zwaarlijvigheid. Meer dan een kwart van de Europea nen bijvoorbeeld heeft proble men met slapen. Bij al deze risi co's gaat het erom dat je signa len in een heel vroeg stadium kunt oppikken. Een vroege diagnose kan leiden tot een andere manier van le ven waardoor het risico kleiner wordt. In My Heart willen we nieuwe technologie inzetten, waarmee hart en bloedvaten voortdurend worden gecontro leerd. De resultaten zijn direct zichtbaar te maken, bijvoor beeld op je mobiele telefoon", aldus projectleider Lauter. In Charleston is zo'n telefoon van Nokia al te zien. Philips toont een licht onderhemd waarin elektronica ingebouwd is. Lauter draagt het hemd. Zijn hartslag wordt zichtbaar op de telefoon. „Dit is nog maar een eerste vorm. Er is nog veel te onderzoeken. Of we de elektro nica in een hemd stoppen of ergens rond iemands middel verbergen is zo'n punt van na dere studie. Het gaat erom dat we een veilig netwerk willen scheppen, dat voortdurend in formatie oplevert. We willen meer dan alleen hartbewaking uitvoeren." „De elektronica levert ook in formatie over de mate waarin je actief bent. Moetje meer aan sport gaan doen, is het nodig dat je afvalt en als je een dieet volgt, hoe verloopt dat, hoe is je algemene gezondheidssstatus, hoe is het met je slaap gesteld? Er zijn ongeveer zestien punten waarop we ons richten." Het systeem kan zelfs een dia gnose stellen. My Heart wil de dokter echter niet vervangen. Er wordt gezocht naar de beste manier om de resultaten door te sluizen naar artsen als dat nodig is. Het systeem kan dit zelf regelen. Tekort van 54 miljard hoogste ooit voorburg/anp - De werkloos- heid is in het derde kwartaal ge daald tot 6,0 procent. Van juli tot en met september zaten 460.000 mensen zonder baan. Dat is 10.000 minder dan in de periode van juni tot en met au gustus. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren gezegd. Na een stijging van de werk loosheid van drie jaar, begon het aantal werklozen te dalen vanaf de periode van maart tot en met mei. Toen zaten 495.00 mensen thuis. „Ook over een langere periode bezien is nu sprake van een da lende werkloosheid. In het af gelopen halfjaar nam het aantal werklozen met gemiddeld per maand af', aldus het( Ook jongeren lijken te pn ren van de opleving van d beidsmarkt. Door het hoge aantal sd verlaters neemt de werf heid onder jongeren altij in de zomermaanden. „Dit jaar lijkt deze zome wat minder groot dan in gaande jaren. De piek 17.000 hoger dan in de pa maart tot en met mei. In de zomermaanden van bedroeg dit seizoengebrui ke verschil 24.000, in 2002 42.000", zegt het CBS. 1 derde kwartaal telde Neda 125.000 jeugdwerklozen. frankfurt - Het Amerikaanse autoconcern General Motors wil in Europa ongeveer 12.000 arbeidsplaat sen schrappen. Het merendeel van de banen verdwijnt volgend jaar, zo heeft GM gisteren laten weten. De meeste banen verdwijnen bij GM's Opel-fabrieken in Duitsland. Het concern verwacht voor de Euro pese automarkt een slechts traag groeiende vraag en een daling van de prijzen. De Europese activiteiten moeten in 2006 op een jaarlijkse besparing zitten van 500 miljoen euro. GM heeft in Europa ongeveer 60.000 mensen werken, van wie 33.000 bij Opel. Het concern zit verder in Groot-Brittannië met het merk Vauxhall. Ook het Zweedse Saab is eigendom van de Amerikaanse autoproducent. Archieffoto: EPA washington/anp - Het Ameri kaanse handelstekort is in au gustus weer opgelopen. Het te kort nam met 6,9 procent toe naar 54,0 miljard dollar, het op een na hoogste bedrag ooit. De toename hangt samen met stij gende invoer van olie, waarvan de prijs ook nog eens omhoog ging. Analisten gingen er wel vanuit dat het tekort zou stijgen, maar hielden rekening met een lager bedrag (51,6 miljard dollar). In juli bedroeg het Amerikaanse handelstekort 50,5 miljard dol lar. Het hoogste tekort van 55 miljard dollar werd in juni be reikt. De olieprijs is dit jaar on geveer 70 procent gestegen. In augustus noteerde een vat olie al 45 dollar, inmiddels is de prijs opgelopen tot boven de 54 dollar. De almaar stijgende olie prijs wordt gezien als een be dreiging voor de groei van de wereldeconomie omdat het de bedrijfswinsten afremt en de consumentenbestedingen on der druk zet. In augustus nam de Ameri kaanse export toe met 0,1 pro cent naar 96 miljard dollar. De invoer ging veel harder om hoog, en wel met 2,1 procent naar het recordbedrag van 150,1 miljard dollar. Waarne mers houden er rekening mee dat de groeiprognoses voor het derde kwartaal nu naar bene den zullen worden bijgesteld. Het Amerikaanse ministerie van handel in Washington bracht de cijfers over het tekort donderdag naar buiten. Kort na de publicatie ging de waarde van de dollar omlaag. Een euro noteerde 1,2380 dollar, terwijl de Europese munt tijdens de ochtendhandel nog 1,2350 dol lar noteerde. Het Amerikaanse ministerie van Arbeid publiceerde don derdag zijn wekelijkse cijfers over nieuwe aanvragen voor een werkloosheidsuitkering. Het aantal steeg de afgelopen week met 15.000 naar 352.000. Het gemiddelde aantal aanvra gen over de afgelopen vier we ken bedroeg 353.000, het hoog ste cijfer sinds eind februari. amsterdam/anp - De rechtbank in Amsterdam heeft alle bezwa ren van de Ahold-top tegen het justitieel onderzoek naar boek houdfraude afgewezen. In na volging van de voormalig be stuursvoorzitter Cees van der Hoeven werden Michiel Meurs, Jan Andeae en Robert Fahlin in het ongelijk gesteld, zo bleek gisteren op de tweede dag van de strafzaak tegen de voormali ge bestuurders van het super marktconcern. Volgens de rechtbank was het vooronderzoek van het open baar ministerie niet gebrekkig, zoals de advocaten van de ver dachten meenden. Ook is er geen sprake van vormfouten of belangenbeschadiging van de verdediging tijdens het onder zoek. De topbestuurders staan te recht voor hun aandeel in de boekhoudfraude die I rig jaar naar buiten kwam der Hoeven en zijn rechtei Meurs stapten op 24 fel 2003 op toen bleek datl Amerikaanse dochterond ming US Foodservice de g porteerde winsten niet klq Later kwamen nog meer versaties naar buiten. Zo! de Ahold-top geheime al ken te hebben gemaakt nu dere buitenlandse dochl drijven over de zeggenscb Justitie verdenkt de vier bestuurders van valsheid i schrifte en van oplichün zouden een aandeel hebto had in de publicatie va» valse balans en een valse js kening. Daarbij zouden! accountant om de tuin he geleid. Andreae en Fahlin! ven woensdag de schuld schoenen van Meurs. enschede/gpd - Een op de drie mensen die vorig jaar met een bedrijf zijn begonnen heeft eerder geprobeerd een eigen zaak op te zetten. Dat is ruim een verdubbe ling ten opzichte van het eind van de jaren negentig, zo blijkt uit onderzoek van onderzoeksbureau EIM. Deze 'starters op herhaling' hebben vaker dan echte beginners direct al werknemers in dienst. Ook wat betreft de toe komst zijn zij ambitieuzer. Zo hebben zij vaak kort na de start al extra financiële middelen in het bedrijf ingezet. Zij streven op de mid dellange termijn ook vaker naar het bewerken van nieuwe markten, het behalen van een zo hoog mogelij ke winst, en uitbreiding van het bedrijfspand of verhui zing naar een ander pand. De nieuwe gegevens vormen een steun voor het kabi net, dat het opzetten van een bedrijf na een faillisse ment gemakkelijk wil maken. Het kabinet wil meer naar het Amerikaanse systeem, waarin een faillisse ment juist beschouwd wordt als een nuttig leerproces. In Nederland heerst nog meer de gedachte dat gefail- leerden mislukkelingen zijn of sjoemelaars, die slechts een spoor van schulden achterlaten. Het kabinet zint nu op aanpassing van de faillissementswetgeving. Of ervaren starters ook succesvoller zijn dan de echte beginners, heeft het EIM niet onderzocht. Volgens on derzoeker Anne Bruins zijn ervaring en het direct be ginnen met personeel goed voor de overlevingskansen, maar is te veel ambitie juist weer niet goed voor de succesratio. „Hoe dat per saldo uitvalt, weten we niet, maar dat willen we in een volgend onderzoek graag meenemen." Bruins sluit niet uit dat allochtone onder nemers verantwoordelijk zijn voor het steeds grotere aantal herstarters, omdat dezen minder schroom zou den hebben om na een eerste mislukking opnieuw te beginnen. De Haagse Stichting SEON constateert dat failliet gaan in Nederland nog steeds een pijnlijk pro ces is. Wie eenmaal failliet is gegaan, krijgt minder on dersteuning en ook de banken zijn terughoudend bij een herstart, aldus de stichting. De ING Bank, die veel middenstanders onder haar cli entèle heeft, ontkent dit laatste. „Het faciliteren van starters is afhankelijk van het ondernemingsplan", zegt een woordvoerster van de bank. „Het maakt dan in principe niet uit of iemand voor de eerste of de derde keer start". Wel bevestigt zij dat de bank niet alleen af gaat op de versie van de ondernemer over diens verle den. Ook worden externe bronnen geraadpleegd om te beoordelen of een ex-gefailleerde wel een tweede kans verdient. „Maar dat is niets bijzonders. We kijken bij elke starter naar diens persoon, voorgeschiedenis en ervaring". De stichting SEON organiseert een speciale cursus voor herstarters om die overlevingskans te vergroten. Daarbij worden de tweede kans-ondememers gehol pen bij de financiering, het saneren van oude schulden en het opstellen van een ondernemingsplan. Voordat de stichting aan dit programma begint, wordt eerst goed bekeken of de kandidaat het wel 'in zich' heeft om opnieuw te beginnen. „Niemand is gebaat bij het scheppen van valse verwachtingen", zegt de stichting. amsterdam/anp - FÖrtiS VaSt- goed heeft vijf nog te bouwen winkelcentra en zevenhonderd woningen gekocht van Bouw fonds Projectontwikkeling. Met de transactie, de grootste in haar soort ooit tussen twee Ne derlandse partijen, is een be drag van 460 miljoen euro ge moeid. Dat heeft Fortis gisteren ver klaard. De overeenkomst betreft 60.000 vierkante meter winkelopper vlak, zevenhonderd woningen en ruim 2000 parkeerplaatsen. De projecten liggen ondermeer in Utrecht (Terwijde Centrum Leidsche Rijn), Leiden (uitbrei ding Luifelbaan), Amersfoort (winkelcentra Vathorst en De Velden) en Hoofddorp (winkel centrum Floriande). Enkele projecten zijn al in aan bouw. De oplevering van het

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6