Doofblinde oudere niet opgemerkt BINNENLAND 1 Dader schreeuwde na bloedbad om ambulance' De Geus: Niet werken onder minimumloon Partner uit buitenland vereist hoger inkomen Minister: Opgepakte AIVD'er geen 'mol' Duizenden extra gevallen Belangrijke mededeling over de FARGGLAD kinderstoel Peijs mag handtekening niet onder Zuiderzeelijn zetten 'Ik haat de kapper' Onderzoek naar schrijver boek geheime dienst vrijdag 15 oktober 2oo4 den haag/gpd - In Nederland wonen naar schatting veertien duizend ouderen die niet of nau welijks kunnen zien en horen. Dat concludeert het Landelijk Ex pertisecentrum Doofblindheid (LED). Tot nu toe werd aangeno men dat slechts enkele duizen den ouderen aan de dubbele handicap lijden. De ouderen zelf en hun omge ving hebben vaak geen idee dat sprake is van doofblindheid, maar ze raken er wel door in isolement. Hun gedrag wekt bij anderen namelijk vaak de in druk dat ze dementeren, autis tisch zijn of lijden aan stem mingsstoornissen. Ook in verzorgingshuizen is het personeel lang niet altijd be kend met het verschijnsel. Maaltijden blijven onaange roerd, doordat de doofblinde oudere niet merkt dat het eten voor zijn of haar neus staat. Doofblindheid komt vooral voor onder hoogbejaarden. Hun blindheid of slechtziend heid is veelal het gevolg van aandoeningen als staar, diabe tes of een oogziekte. Naarmate mensen ouder worden treedt ook nogal eens fors gehoorver- lies op. Dat bij die combinatie sprake is van doofblindheid is veelal onbekend. Een aanzien lijk deel van de dubbel gehan dicapte ouderen woont vaak nog zelfstandig thuis. Het Landelijk Expertisecentrum Doofblindheid (LED) in Ma am gaat onderzoeken hoe de groep thuis wonende doofblinden is op te sporen. Deze dubbel ge handicapten kunnen aanspraak maken op hulp van zogeheten Zorgregieteams, die helpen met advies, begeleiding, training en maatschappelijk werk. Ook is begeleiding mogelijk bij het doen van boodschappen of het maken van uitstapjes. In april van dit jaar bleek uit onderzoek dat in Nederland minimaal tachtig, maar moge lijk 150 dove ouderen al tiental len jaren ten onrechte in een psychiatrische inrichting wo nen. Ze zijn ooit 'gek' verklaard en op medicatie gezet omdat ze niet goed konden praten als ge volg van hun doofheid. (advertentie) De FARGGLAD kinderstoel voldoet niet aan de veiligheidseisen die wij aan onze producten stellen. De plastic doppen van de poten kunnen losraken, waardoor zij voor kinderen verstikkingsgevaar zouden kunnen opleveren. Uit voorzorg verzoeken wij iedereen, die in het bezit is van een FARGGLAD kinderstoel (artikelnr. 400.548.40) deze terug te brengen naar de klantenservice bij IKEA, waar je het aankoopbedrag vergoed krijgt Voor meer informatie kan je contact opnemen via het gratis telefoon nummer 0800-453 26 49 Onze excuses voor het ongemak. Ma t/m vr 10- 21 uur Za 9- 20 uur www.IKEA.nl 0900-235 45 32 (0.10/min den haag/gpd - Minister De Geus van sociale zaken ziet niets in het voornemen van de regeringspartijen WD, CDA en D66 om bijstandsgerechtigden te laten werken onder het mini mumloon. „Het minimumloon is de norm voor een fatsoenlijk bestaan", zei hij gisteravond in een spoeddebat in de Tweede Kamer. De Geus zei geen behoefte te hebben aan een discussie over het minimumloon, omdat dit de toch al zo broze verhoudin gen met de vakbeweging verder schade toebrengt. De linkse oppositiepartijen PvdA, GroenLinks en SP dien den tijdens het debat een motie van wantrouwen in, omdat ze vonden dat De Geus het coali tieplan niet hard genoeg af schoot. De Geus' houding ver stoort volgens de drie partijen de relatie met de vakbeweging. De motie haalde geen meerder heid. De minister hield de coalitie voor dat 'voor volwaardig werk ook volwaardig loon moet wor den betaald'. „Het minimum loon is daarin de bodem. Daar naast horen mensen die gelijk werk doen gelijk te worden be loond. Er zijn veel mensen in de bijstand die zo'n grote ach terstand hebben op de arbeids markt, dat zij niet zonder maat regelen aan het werk kunnen." den haag/gpd - Minister Peijs (verkeer) mag van de Tweede Kamer geen enkele handteke ning zetten voor de aanleg van de Zuiderzeelijn, de snelle spoorlijn van de Randstad naar het noorden via Almere. Ze mag alleen gesprekken voe ren en moet wachten op de aanbevelingen van de commis- sie-Duivesteijn. Die onderzoekt de kostenexplosies rond soort gelijke megaprojecten als Betu welijn en HSL. PvdA-kamerlid Dijksma riep de minister gisteren naar de Ka mer omdat ze vreest dat minis ter Peijs op het punt staat on omkeerbare besluiten rond het snelle spoor te nemen. „Mijn beeld is dat de trein ge woon doordendert." Peijs liet weten inderdaad handtekeningen te willen zet ten onder een intentieverkla ring en een startverklaring met het noorden, omdat er nog steeds niets op papier staat. Volgens de bewindsvrouw heb ben die verklaringen weinig om het lijf en zijn ze vooralüedoeld om vertraging te voorkomen. Maar de Kamer wil niet dezelf de fouten maken als eerder ge beurde bij de grote infrastruc tuurprojecten Betuwelijn en HSL-zuid. De kosten van die projecten lie pen ondermeer hoog op omdat de Kamer onvoldoende contro le op de betrokken bewindsper sonen had. De commissie-Duivesteijn bracht dat vorige maand aan het licht. „Wij hebben in het verleden te vaak gedacht: ach, laten we de minister ons fiat maar geven", zei D66-kamerlid Van der Ham gisteren. „We tikken nu onszelf op de vingers, want dat moet afgelopen zijn." Omdat alleen CDA en WD Peijs meer vrijheid gunden, zag de minister geen andere keus dan dat tekenen voorlopig achterwege te laten. X bedreiging der twijfelt dood zoon aden - De moeder van 100 overleden Tom 01- ek heeft gisteren voor de tik in Leeuwarden geëist ner van justitie R. de q vijf rechercheurs on- worden gehoord. Dat delijkheid moeten ge let onderzoek naar de in Tom, onder leiding Graaf, voldoende is ge- ;e moeder denkt dat jn is vermoord, het ar ministerie denkt dat Sn door een ongeval om n is gekomen. Tom OI- ïk uit Parrega werd in i2000 verdronken ge in een sloot bij het Frie- sje Schraard na een be- ii de discotheek. ere kliniek ni ikhoven lag - Het New Fill Center yi Haag heeft tientallen en jngen van klanten gekre- n f idat de Inspectie voor de p, Iheidszorg (IGZ) gege- 5it een kritisch rapport pril ivéklinieken op internet e d ppubliceerd. Dat heeft irt_ lordvoerder van eigena- 1(j( tonny Breukhoven giste- 11; zegd. Oorzaak is het feit ar, de Clinic for Injectables anj basisartsen werken. Vol- iel inspectie kan zij de be- )eg iheid van die basisartsen 01>; ststellen, omdat de Ver- lan 'van artsen voor rimpel- delingen nog geen nor- eeft vastgesteld terwijl de :itswet dat wel vereist. iï keiier I koffiedief 'en Een 30-jarige Nij- ie winkelier, zijn 33-jarige en een 27-jarige mede- zijn woensdagavond louden, omdat zij een ietwee pakken koffie telen, mishandelden, is de politie liep de klant rsenschudding, kneuzin- bloeduitstortingen op. ikeldief deed aangifte van ideling. Iten getoetst Grondwet M - De Tweede Kamer steren ingestemd met ^voorstel dat het moge- ïkt wetten te kunnen i aan de Grondwet. Het ^wetsvoorstel daarover nenLinks kreeg steun 6 partijen, behalve het j k wijziging beoogt dat •de rechter kunnen in- en als zij menen dat een f of oude wet hen 'I in hun klassieke grond- zoals het verbod op toiatie en de vrijheid van gsuiting. I utrecht - Een peuter laat met fikse tegenzin zijn haartjes knippen op de Jonge Gezinnenbeurs in Utrecht. De vierdaagse beurs voor (aan staande) ouders ging gisteren open. Foto: ANP/Rick Nederstigt den haag/anp - Mensen die een partner uit het buitenland willen halen, moeten per maand ten minste 1319 euro netto verdienen. Dat is 230 euro meer per maand dan nu nog nodig is. Zij moeten bovendien aannemelijk maken dat ze dat loon zullen verdienen in het jaar nadat de partner is overge komen. Bovendien moeten bei den minimaal 21 jaar zijn. Nu is dat nog achttien jaar. Het bruto minimumloon is 1264 euro, waarvan een alleen staande ongeveer 1046 euro netto overhoudt. Minister Verdonk van vreemde lingenzaken en integratie gaf gisteren in de Tweede Kamer de exacte bedragen van de 120- procent-inkomenseis, omdat het nog steeds niet helder was of het om bruto of netto bedra gen ging. De maatregelen gaan 1 november in. Verdonk wil daarmee de huwelijksmigratie tegengaan, omdat zij vindt dat dit de integratie in Nederland niet ten goede komt. Een meerderheid van CDA, WD, LPF, D66 en de SGP den haag/gpd - De medewerker van de veiligheidsdienst AIVD die is gearresteerd wegens het lekken van staatsgeheimen, is waarschijnlijk niet door een ter roristisch netwerk als 'mol' ge bruikt. Dat heeft minister Rem- kes van binnenlandse zaken gisteren aan de Tweede Kamer gemeld. Volgens Remkes wijst alles er tot nu toe op dat de man niet 'bewust' als een infiltrant 'naar binnen is gebracht' door een terroristische organisatie. Of de man bij het lekken van de staatsgeheimen alleen heeft ge opereerd, blijft onduidelijk. Mi nister Remkes hield bij zijn uit spraken een slag om de arm. Het onderzoek van de Rijksre cherche naar de 34-jarige AIV- D'er loopt immers nog. Volgens medewerkers van de AIVD, aanwezig bij het Kamer overleg over inlichtingendien sten, werkte hun collega 'nog geen jaar' bij de dienst, toen hij eind september op zijn werk werd aangehouden. Bij zijn zware screening zou niets naar boven zijn gekomen dat kan wijzen op sympathieën voor moslim- extremisme. Justitie onderzoekt momenteel of AIVD-informatie via de gear resteerde medewerker in han den is geraakt van verdachten steunt de maatregelen. Die par tijen zien het als een eerste stap in een pakket maatregelen om de inburgering te bevorderen. De LPF wil dat Verdonk ook snel ervoor zorgt dat gezinsvor mers ook over adequate huis vesting moeten beschikken. Deze voorwaarde moet nog worden uitgewerkt, aldus Ver donk. Medio volgend jaar wordt wel de inburgeringstoets inge voerd, die kandidaat-migranten al in hun eigen land moeten af leggen. De PvdA en SP betwijfe len het effect van de maatrege len op de inbürgering. De PvdA wil liever hogere opleidingsei sen stellen aan de migranten in spe. Ook ziet PvdA'er Dijssel- bloem juridische haken en ogen aan de maatregelen, die voor de rechter zullen worden uitgevochten. De SP denkt dat de hogere inkomenseis leidt tot willekeur en een tweedeling in de samenleving. Ook de huis- vestingseis ziet de SP niet zit ten, omdat er zeker voor star ters al een woningnood is. GroenLinks vindt de maatregel inhumaan en buiten proportie. (advertentie) Dreiging blijft Nederland moet volgens mi nister RemkeS nog steeds re kening houden met terroristi sche aanslagen. In het kader daarvan worden verschillen de gebouwen en bedrijven nog steeds extra beveiligd, zei hij gisteren in de Tweede Ka mer. „Terrorisme is een zaak van lange adem en je lost het probleem niet op met een paar aanhoudingen", aldus de bewindsman. Maar de aanhoudingen helpen vol gens hem wel om een opera tie te verstoren of stuk te ma ken. van terroristisch activiteiten, die eerder in Utrecht zijn aan gehouden. Over de aard van de staatsgeheimen wil justitie niks zeggen. De gelekte AIVD-stukken zou den informatie bevatten over de handel en wandel van een Utrechtse groep gelovige Ma rokkanen, die omstreden mos keeën bezoekt. Het zou gaan om observaties op straat, co denamen en notities over dage lijkse bezigheden. Dat beweren althans vrienden uit de bewuste groep Marokkanen. d pfER - Wethouder Visser yidsmeer heeft gisteren umiddellijke ingang ont komen, omdat hij met is bedreigd. Aanleiding |e schriftelijke bedreiging ftprivé-adres van de wet- >ris het plan om een deel [natuurgebied Ilperveld, fisser voor verantwoorde lf te sluiten. Om de aan- natuur in het gebied ten k van Amsterdam te |en, zou 185 hectare voor jliek gesloten moeten Vissers, booteigenaren, en boeren zijn daar over. vrouwen bij elzone gedood Nabij de tippelzo de Keileweg in Rotter- Jjn gistermorgen vroeg touwen om het leven ge- Volgens de politie vond edewerker van het Ha- Irijf beide slachtoffers opleggers die ongeveer meter van elkaar ston- en van de slachtoffers eds overleden, toen de ?bi< rerker haar vond. De 'etl e vrouw overleed in een 5 huis. iel; ijtraf voor [upte cipier lofL - Een corrupte cipier een huis van bewaring in m drank, drugs, eten en verkocht aan gedetineer- gisteren door de recht- eroordeeld tot acht len de gevangenisstraf, ijarige man zei over de fte zijn gegaan om zijn .1 en te kunnen aflossen. Jsje onder htwagen l- Een twaalfjarig meisje [jmburgse Epen is gis- gen om het leven geko- j een verkeersongeluk in l Het meisje fietste rond lir met andere kinderen hooi, viel bij een over- laats en werd overreden h passerende vrachtwa- meisje was op slag Familiedrama in Naaldwijkse Handellaan Aanpak van computermisdaad is een rommeltje utrecht/anp - Bij de bestrijding van computercriminaliteit ont breekt elke coördinatie. Dat constateerde beleidsadviseur P. Hetzscholdt van het Korps Lan delijke Politiediensten (KLPD) gisteren tijdens een vakbeurs voor computerbeveiligers in Utrecht. Als voorbeeld noemde hij de grootscheepse aanval van computerkrakers op internet pagina's van de overheid, vori ge week. „Er bestaan geen procedures voor wie wat doet. We kunnen daarom niet onmiddellijk rea geren", verklaarde Hetzscholdt. Als gevolg van die onduidelijk heid duurde het vijf dagen tot de getroffen internetsites rege- ring.nl en overheid.nl weer be reikbaar waren. Samen met het Korps Landelij ke Politiediensten zijn er nog zes gespecialiseerde, regionale politieteams die zich toeleggen op computercriminaliteit. Het OM is daarom bezig met de op richting van een National High Tech Crime Center om de be strijding te centraliseren. den haag/anp - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst (AIVD) onderzoekt of Frits Hoekstra, oud-medewer ker van de dienst, het ambtsge heim heeft geschonden. Als dat het geval is, zal minister Rem kes van binnenlandse zaken aangifte doen bij het openbaar ministerie, zo zei hij gisteren in een overleg met de Tweede Ka mer. Hoekstra was jarenlang in dienst bij de voormalige Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Onlangs verscheen van zijn hand het boek 'In dienst van de BVD' waarin hij schrijft hoe de dienst in de jaren zeven tig en tachtig functioneerde. Remkes vertelde de Kamer dat hij er absoluut geen voorstan der van is dat oud-medewer kers van de dienst een boek schrijven.„Iedereen moet er ab soluut op kunnen vertrouwen dat deze informatie geheim blijft." naaldwijk/gpd - Snikkend beseft de 12-jarige Dennis Leenstra plotseling wat zich in zijn straat heeft afge speeld. „Ik heb nog met hem gespeeld", zegt hij met een bleek, vertrokken gezicht. Hij praat over het bloed bad waarbij een man een 12-jarige jongen de hals pro beerde door te snijden, zijn 37-jarige ex-vrouw doods tak en haar één- en tweejarige dochtertjes zwaar ver wondde. Dennis is net thuis van school. Zijn moeder Marjan Leenstra heeft het familiedrama dat zich afspeelde in de Naaldwijkse Handellaan gedeeltelijk kunnen volgen vanaf haar flat op de vijfde verdieping, die haaks staat op die van de slachtoffers. „Dennis was al naar school", zegt Leenstra. „Mijn dochter van 10 ging naar school toen ik ineens veel herrie hoorde. Ik dacht dat het jongelui waren en wilde niet dat mijn dochter daartussen verzeild zou raken. Dus ging ik naar buiten om te kijken." Daar zag zij niet de verwachte groep jongelui die een mogelijk gevaar voor haar dochter zou kunnen zijn. Het was een bewoonster van de flat. „Ik zag haar lig gen, op de galerij van de eerste verdieping, bijna naakt. Ze had een string aan, in een plas bloed lag ze daar in de foetushouding. Ik dacht dat ze al dood was, maar ze De omgeving van de flat in Naaldwijk werd na het fami liedrama afgezet met roodwitte linten. Foto: ANP/Remco Suiker bewoog haar hoofd nog toen het ambulancepersoneel wilde reanimeren. Het terrein rond de flat is afgezet met de roodwitte po- litielinten. Bij de ingang staan twee kaarsen op de grond en er liggen een paar bossen bloemen. Nie mand, behalve de bewoners, mogen erin of eruit. Bewoners van de eerste verdieping mogen er helemaal niet in, alles voor het sporenonderzoek. Leenstra aanschouwde alles met haar buurvrouw naast zich. Ze zagen hoe de vrouw daar buiten lag, hoe een man - vermoedelijk de ex van de vrouw - schreeuwde en de twee jongste kinderen van één en twee jaar bij zich had. „Wij waren zo kwaad. De twee neergestoken kinderen waren gewoon buiten, onder de armen van de vader, zo bij de moeder. Het was de dader zelf die ook om een ambulance schreeuwde, aldus Leenstra. „Iemand heeft toen gebeld." Het vierde slachtoffer was het 12-jarig jongetje, een halfbroer van de twee kleine kinderen, werd in de kel derbox aangetroffen met doorgesneden keel. De enige die aan de slachting kon ontsnappen was de oudste dochter van 13 jaar. Zij was al naar school vertrokken. Het meisje dat door de politie uit de les werd gehaald, wordt momenteel door familie opgevangen, zegt de directeur van de school.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3