Cd helpt kinderen dood verwerkei GESPREK VAN DE DAG Zelfstudie, theater en muziek tijdens ramadan Verstoten koalababy vertedert Australiërs Chattende jeugd heeft hechtere vriendschappen LEVEN Wanna fight? vrijdag 15 oktober 2oo4 "s cUf\Tj KOST IKOE EEAJ VERMOCJ EN 3AyHE? MENSELIJK Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag in de Duitse plaats Kerpen het graf ge schonden van Elisabeth SCHUMA CHER, de moeder van de autocou reurs MICHAEL en RALF. Volgens de politie is de kist blootgelegd, maar niet geopend. Onduidelijk is nog of deze daad gericht is tegen de Duitse formule-l-coureurs Michael en Ralf Schumacher. Mogelijk gaat het om een willekeurige daad van vandalisme. Elisabeth Schumacher overleed in april 2003. De Canadese acteur JIM CARREY, be kend van films als Ace Ventura, Liar Liar en Dumb and Dumber heeft het AMERIKAANSE staatsburgerschap aangenomen. Carrey zwoer vo rige week al trouw aan de Stars and Stri pes, aldus de Hollywood- niëuwsdienst E! Online. Carrey zei het staats burgerschap te hebben aange vraagd uit liefde I en erkenning voor het land waarin hij zo veel succes gehad heeft. ,,Dit land heeft mij gevormd en mijn dromen doen uitkomen", aldus de 42- jarige acteur. De acteur wil meedoen met de Amerikaanse verkiezingen, maar zal zijn Canadese afkomst nooit verloochenen: „Ik ben er trots op Ca nadees te zijn. Daarom neem ik een dubbele nationaliteit". Foto: Reuters Zanger en musicalster BEN CRA MER is in 2001 OPGELICHT door een regisseur. Cramer liep hierdoor zo'n 70.000 tot 80.000 euro aan inkomsten mis. Hij vertelt zijn ver haal morgen voor het eerst in het TROS-programma Opgelicht. Cra mer werd destijds door regisseur Wil Elbert benaderd voor een hoofdrol in zijn musical Gaudi. Op dat moment was de voorstelling een groot succes in Duitsland. Cra mer tekende het contract en begon een jaar later aan de repetities. El- bert bleek de cast niet te kunnen betalen en vlak voor de try-outs werd het project afgeblazen, wat een financieel fiasco voor Cramer betekende. Elbert zou volgens Op gelicht meer slachtoffers op zijn geweten hebben. Zo maakte hij eerder al een decorbouwer van een amateurvereniging geld afhandig. De Britse rocklegende ERIC CLAP TON moet het voorlopig zonder RIJBEWIJS stellen. Hij moest het document inleveren, nadat de Franse politie hem erop had be trapt dat hij in zijn Porsche 911 turbo met een snelheid van 216 kilometer per uur over de snelweg raasde. Op Franse snelwegen mag hoogstens 130 kilometer worden gereden. Clapton raakte niet alleen zijn rijbewijs kwijt, maar moet ook een boete van 750 euro betalen. Een motoragent hield hem aan op de A6 in de buurt van Beaune in Bourgondië. De 59-jarige gitarist mocht de reis voortzetten - naast zijn secretaris die het stuur over nam. De vastenmaand ramadan, die van daag begint, is voor moslims niet al leen een kwestie van niet eten, ro ken, drinken en vrijen van de eerste ochtendschemering tot zonsonder gang. Zelfstudie, lezingen en dit jaar ook theater en muziek zorgen voor bezinning en verstrooiing. Zcala in Den Haag, de nieuwe naam van het Volksbuurtmuseum in de Schilderswijk, brengt het programma Nachten van de Ramadan met thea ter, muziek en stand-up comedy. Onderdeel daarvan is de theater voorstelling voor jongeren Wie ben ik en waar ga ik naar toe? Het stuk on der regie van Karim Traïda gaat over de beeldvorming van moslims na 11 september 2001. Drie vriendinnen zijn in een vliegtuig op weg naar 11 september, 'de clash van culturen'. Ze hebben vijftig minuten om de ge schiedenis al dap. niet te veranderen. Imams en andere predikers, van ra dicaal tot liberaal, draaien overuren met lezingen in moskeeën. Bij de ah- madiyya-moslims krijgen ook de ge lovigen zelf, vooral de jongeren, de kans om hun zegje te doen over Etienne Rey Hoe meer je denkt te missen van het leven, hoe meer het geeft maatschappelijke en religieuze the ma's. In de moskeeën in de vier gro te steden houdt de imam of een 'ge wone' gelovige elke avond na het ge bed een korte lezing over onderwer pen als rechtvaardigheid, goed na buurschap, harmonie in het gezin en klonen. „We willen mensen aanspo ren om zelfstudie te doen en in een voordracht een bepaald onderwerp vanuit een islamitische invalshoek te behandelen", zegt voorzitter H. Ma- hawat Khan van ahmadiyya-organi- satie AAIILN. De ahmadiyya is een hervormings beweging die in de 19de eeuw in Brits India is gesticht door Mirza Ghulam Ahmad. Ze worden door de islamitische meerderheid vaak niet als moslims beschouwd omdat ze Mohammed niet als de laatste pro feet erkennen, maar ook Ahmad die status toekennen. Moslims zien het vasten als een periode van lichame lijke en geestelijke zuivering en een uiting van solidariteit met de armen. Sommige moskeeën delen tijdens ra madan eten en drinken uit aan al leenstaanden, daklozen en vluchte lingen. Het vasten is voor moslims ook een teken van dankbaarheid je gens God voor de koran, omdat in de maand ramadan de openbaring aan Mohammed begon. Zieken, ouderen en menstruerende, zwangere en zogende vrouwen hoe ven niet te vasten. Het suikerfeest (id al-fitr), dat dit jaar op 13 november begint, markeert het einde van rama dan. Moslims brengen dat in familie kring door. anp De dierentuin in het Australische Sydney heeft er een nieuwe topat tractie bij: het koalabeertje Koori, dat zo klein is dat het in een theekopje past. Het diertje werd eind septem ber verstoten door zijn moeder, waarna verzorgster Darrelyn Rainey zich over hem ontfermde. Inmiddels maakt Koori het goed, meldt de die rentuin. Het zeven maanden oude buidel diertje was ernstig uitgedroogd en ondervoed toen hij in september werd weggehaald bij zijn moeder. Het personeel van de dierentuin vreesde dat hij het niet zou halen. Heel Australië leefde mee en bad voor Koori's herstel. Rainey heeft Koori wekenlang ver zorgd en gevoed met speciale melk. Nu eet hij inmiddels eucalyptusbla deren, het normale dieet van koala's. De donzige buideldieren kunnen normaal gesproken achttien jaar oud worden, maar zijn kwetsbaar door hun bijzonder kieskeurige eetge woonten. Ze eten uitsluitend euca lyptusbladeren en dan lusten ze nog niet eens alle soorten. De koala is het nationale symbool van Australië. Er leven ongeveer 100.000 exemplaren in het wild. In 1788, toen de eerste Europeanen aankwamen in wat later Australië Het koalabeertje Koori is zo klein dat het in een theekopje past. Foto: Reuters zou worden, waren dat er naar schatting nog tussen de zeven en tien miljoen, anp/rtr Jongeren die op internet veel met leeftijdgenoten communi ceren hebben hechtere relaties met hun vrienden dan de jeugd die dat niet doet. Dat is volgens hoogleraar P. Valken burg van de Universiteit van Amsterdam het opvallende re sultaat uit een woensdag ge presenteerd onderzoek dat ze uitvoerde onder 816 middel bare scholieren. Van de jongeren tussen 10 en 17 jaar gebruikt 84 procent het internet voor communicatie doeleinden. Als ze online zijn, chatten ze gemiddeld onge veer een urn". Dat doen ze bij na altijd met leeftijdsgenoten die ze al kennen. Vriendschap pen worden vooral hechter als jongeren chat kunnen gebrui ken om over persoonlijke din gen te praten zoals verliefd heid, geheimen, seksualiteit en hun zorgen. Vier procent van de scholieren communiceert regelmatig met vreemden. „Vroeger, toen jongeren nog minder online waren en er nog weinig bekende chatprogram- ma's bestonden, was het waar schijnlijker dat jongeren .met vreemden communiceerden. Chatten neemt gemiddeld een uur in beslag. Foto: Archief Hun vrienden waren simpel weg nog niet online", verklaart Valkenburg. In de jaren negentig ontdekten onderzoekers nog vooral nega tieve effecten op de sociale be trokkenheid als gevolg van het chatten. Tijd online ging ten koste van rechtstreekse con tacten met bijvoorbeeld fami lieleden en buurtgenoten. „Te genwoordig stimuleren mo derne technologieën juist dat je met je bestaande sociale netwerk in contact treedt", dus de onderzoekster. Uiti derzoek dat internetaanbie Planet Internet eerder lieti voeren bleek dat vier op de ouders zich enige tot veel 2 gen maakt over ongewenst ervaringen van hun kinderi op het web. Ze zijn onder 1 meer bang dat de kinderen contact komen met pedofii len. anp Kinderen zouden al eerder kennis moeten maken met de dood en er niet pas mee geconfronteerd worden als iemand overlijdt. Foto: ANP/Robin Utrecht Wat is doodgaan? Hoe neem je af scheid van iemand die dood is? Cremeren, doet dat pijn? Vragen die kinderen stellen als er iemand overlijdt. De cd De Schat van Ama- doris probeert ouders te helpen hun kind hierin te begeleiden. Eigenlijk moeten kinderen al eer der kennis maken met de dood en er niet pas mee geconfronteerd worden als iemand overlijdt. „An ders komen de vragen en het ver driet tegelijkertijd", zegt Yvonne van Leeuwen (31), de bedenkster en maakster van de cd. Van Leeu wen is uitvaartverzorgster in Arn hem en gespecialiseerd in kinder- uitvaartën. Ze kwam op het idee toen ze vorig jaar september de uitvaart ver zorgde van Pauline Eibers, die een dochtertje had van vijf jaar, Fe- nna. Samen met een aantal ande re kinderen zat Fenna rond Yvon ne bij de kist en terwijl er muziek van K3 klonk konden de kinderen bellen blazen, de gedachten aan de overledene daarin stoppen en de bellen laten vliegen achter de regenboog. „Dat gaf zo'n opluch ting in de dienst", zegt Van Leeu wen. „Je voelde de spanning weg vallen. Dat inspireerde me enorm. Toen dacht ik: hier moet ik meer mee. Er moet iets komen. En zo is de cd ontstaan." De vader van Fenna, René van Eeten, is erg blij met het initiatief. Hij raadt alle ouders aan om met hun kinderen te praten over doodgaan en afscheid nemen. „Het is net als boodschappen doen", zegt hij. „Dat hoort ook bij het leven. Een goede begeleiding is het begin van alles wat komen gaat. Het gaat nu goed met Fenna, mede doordat zij betrokken werd bij alles wat er gebeurde." Vaak weten ouders niet hoe ze de vragen van hun kinderen omtrent doodgaan en afscheid nemen moeten beantwoorden, merkt Van Leeuwen. „Ouders hebben hun eigen verdriet en zijn geneigd om kinderen bij de uitvaart thuis te laten. Maar dat is niet goed. Je moet ze er juist bij betrekken. Zij hebben óók iemand verloren van wie ze hebben gehouden." De cd vertelt het verhaal van Amadoris, een klein meisje wier moeder ernstig ziek is en overlijdt. Wat er dan allemaal gebeurt en besproken wordt, wordt verteld en gezongen in aangrijpende lied jes. Alle teksten zijn door Van Leeuwen zelf geschreven. En het zijn niet de minsten die aan de cd hebben meegewerkt. Bram van der Vlugt (de landelijke sinter klaas) en Tony Neef (musicalster, die onder meer de hoofdrol speel de in Miss Saigon) vertellen en zingen op de cd. „Tony Neef be wonder ik al jaren om zijn ta lent", vertelt Van Leeuwen. „Ik vond dat hij mee moest doen. Ook dacht ik meteen aan Bram van der Vlugt vanwege zijn stem. Eerst wilde hij niet omdat hij te bekend is als sinterklaas. Maar hij heeft het toch gedaan omdat hij graag wilde en ik graag wilde. In het begin denk je even: 'hé, wat een bekende stem', maar dat is snelweg." De regenboog neemt in het ver haal een belangrijke plaats in. „Het is een heel bruikbaar sym bool voor kinderen", zegt Yvonne van Leeuwen. „Sommige mensen noemen de plek achter de regen boog de hemel, anderen zeggen dat je een engeltje of een sterretje wordt. Ouders kunnen dat naar eigen gedachten invullen." Voor de cd heeft Van Leeuwen de stichting Iriza opgericht. Iriz Esperanto voor regenboog. de opbrengst wil Van Leeuw andere projecten opzetten vi het begeleiden van kinderen doodgaan. „Zo denk ik aane lesprogramma en aan een pi tenboekje of iets dergelijks." Een grote ambitie is het opric ten van een organisatie die di klaarstaat als er iets gebeurt voorbeeld wanneer een oud! kinderen heeft vermoord. Ik voor mij dat de school waari kinderen op zitten die organi kan bellen en dat er dan mee klaarstaan om die klas te beg den. Maar dat is niet eenvow dus dat is een meerjarenplan Wilma Reinders De cd kost 10 euro, excl. verzendkoi Bestellen kan via internet: www.irii 'Doe mij maar een biertje...' hoor ik mezelf zeggen. Da's gek, ik ben geen bierdrinker, omstandigheden met nasi en hittegolven daargelaten. Toch heb ik nu 'een behoefte'. Het plastic flesje met draaidop dat ik krijg, doet erg hip aan voor een avondje primitief volksvermaak. De Ahoy fungeert vanavond als sportpaleis. Too hot to handle presents: 'Muay Thai mix fight event'. SBS6 denkt daar een slaatje uit te kunnen slaan en heeft zodoende het 'sterrenboksen' in leven geroe pen. Zo ben ik hier dan ook beland. Netjes opgebor gen in een apart vak voor de vip-aanhang. Het is duidelijk dat de rest van het publiek niet zit te wach ten op halve sterren en hele ego's van de tv. Zodra er een tv-technische cue wordt gegeven, begint er en masse een fluitconcert. Ondertussen vermaken ze zich met de Tokkies, die sinds kort ook tot vips gerekend mogen worden. Het moeilijk te amuseren publiek raakt door het dolle heen, als pa-Tokkie op gefokt door de uitdagerijtjes, met de relschoppers op de vuist wil gaan. 'Are you tokkie to me?' staat er op zijn t-shirt en pa-Tokkie voelt zich duidelijk aan gesproken. Ma-Tokkie heeft inmiddels voor de ca mera d'r middelvinger een voorkeursbehandeling gegeven en krijgt van een veiligheidsagent een standje. Het boksen is even bijzaak. Inmiddels ben ik behoorlijk opgehitst. Met bier in één hand en de ander tot vuist gebald, sta ik met tien centimeter naaldhak bovenop één van de vip- stoelen te schreeuwen. Ik mis niets van het spekta kel. In de ring zelf is het tot nog toe het rustigst. De Ahoy vibreert en walmt van het testosteron. Ik in haleer de woeste mannen spanning die als een dampende walm in de ruimte hangt. Even verder op is alweer een opstootje begonnen. Opgefokte haantjes, die door hun bedenkelijke breedte meelij wekkend klein ogen, storten zich met elkaar op el kaar. Nadat die sterren hun dingetje hebben gedaan, is het tijd voor de echte sterren om te laten zien hoe het wél moet. Met veel tamtam worden ze aange kondigd. Rook en stroboscooplicht. Personal rap pers die een lofzang geven op de overwinningen van hun held. Twee stoeipoezen in hotpants aan de ketting en een heel gevolg van trainers en assisten ten. Met veel bambam en geworstel gaan de moordmachines elkaar te üjf. Het ziet er wat heftig uit, maar deze kemphanen weten tenminste wat ze doen. In tegenstelling tot hun fans die volgepompt met opwinding en irritatie nu ruzie zoeken met el kaar. Het feest is voorbij, maar de hormonen wer ken door. Bij de uitgang is het onrustig. Er is een schietincidentje op het parkeerterrein. Een flinke schram wordt binnengebracht, een kaal bloedend hoofd volgt. What's the fuzz? Leuk hoor, dat collos- seum-Romeins-vermaak-gedoe, maar ik heb het nu V wel gehad met die provocerende schreeuwende leeuwen. Het parkeerterrein is te donker en te on overzichtelijk om me vermaakt te voelen. Een 'bewogen' avond. Bijna zó ordinair dat je gaat denken dat SBS6 het hele event in scène heeft ge zet. Kijkcijfers, daar draait het tenslotte allemaal om. Dat is het testosteron van de commercië- 1 le zenders. 'De sfeer is hier fantastisch!!!', schreeuwde presentator Ton van Rooyen in de camera. Professioneel als hij is, zich niets aantrekkend van het verontwaar digde publiek dat afkeurend bleef fluiten I of de bloederige ellende die zich buiten de boksring afspeelde. 'Tot volgend jaar!' De freefihgt-clan, die zich tot op heden 1 kon heugen met een selectief gezel schap dat de kunst van het vechten weet te waarderen, moet tot hun ontzetting toezien dat ze speelbal, ehh boksbal, wor den van een omroep die met een paai' vips de sport, maar vooral de eigen zender, nieuw leven wil inblazen. Waar freefigh- ters vechten, koopt SBS6 dus de rech ten... reageren? reacties _op_column@hot- mail.com

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2