De grootsheid van een vliegenpoepje TOERISME 'De overzichtelijke schaal houdt het leuk' olfinarium i de winter icht, maar nbitie blijft ndelen langs met slokje na Lien langs wijn velden en Twijn proeven en drin- ||et die insteek organiseert |G. Bruining in november jizen naar de Elzas. Over- [jrdt er zo'n vier tot vijf ndeld. De dag wordt '(en met een bezoek aan boer of wijnkelder fcoogst wordt geproefd: feir, pinot blanc en pinot jn beetje wandelaar kan t manier in een week tijd 0 km wegstappen en twijnen proeven en ver in, Van 4 tot 7 november gdoor de Elzas (375 eu- n 7 tot 11 november liserstuhl (425 euro). Ge- :erd kost de trip 785 eu- ji informatie en boekin- jnWandeltochten, tel. O 707 en jnwandeltochten.org eiding ■uit itelijke reisorganisatie jt Reizen heeft een der- itiekamp aangekocht in IBïitsje Gottsdorf in Bei- jflp 30 hectare nabij de [ijks-Tjechisch-Duitse 40 bungalows en is ir 170 tenten en cara- :re vakantiekampen ie Dordogne en de rgse Ardennen lopen !eter-uit zo goed dat ite nodig was. van Beter-uit heb- in geheel eigen formule istelijke grondslag en be- veel aandacht aan de re- ye mogelijkheden voor l<li en. Op de nieuwe locatie keen tennisbaan, voet- voHeybalvelden, een :baan plus een groot De opening van het Woud' in Gottsdorf zal tber plaats vinden, fo: www.beter-uit.nl en - 48 48 48. elfde keer I Haags l ajaar en de winter wordt elfde keerde actie Dub- igs gehouden: zes arran- en, waaraan 33 hotels chillende Haagse attrac- ewerken. Zo kan men al 50,50 twee hotelover igen boecen in Den icheveniagen of Kijk- nen laar zittei de ontbijtjes lus entree tot het Hol- 9rj sino Scheveningen, een - ond voor het openbaar en een voucher waar- 10 lorting krijgt op open inde VW-kanto- )en Haaj en Schevenin- actie loipt tot en met t2005. ïoeken kan men VW-kartoren of recht- bij Den Haag Marketing lts: tel. 0T0 3385 815. fo op website enhaag.cim. et ontslag /an vijftig Ie 110) perioneelsleden iting in de /vinter, lijkt ilfinarium :ich uit de temg te trdcken. Niets der waar, z?gt de di- jaat", zo stet interim- eurj. Reuves, „om het id van de mirktpositie. belangrijk voor ons n onze menen en dat belangrijk voor Har- i We moetei ons heel ijk richten oj de tijd i we het meeste geld nen. En dat i; in de zo- leid van toermalig di- rR. de Clerccwas ge- ipvoortgaani groei, het jaar 2000 varen er s een miljoenof zelfs eerbezoekers.De hoopte dat aaital nog te verhogen. len be- ke belemmerirg daar- shet gebrek aai goede enuimte. icq en de gemeente iwijk zijn vele jaen geweest met plainen En groot parkeetrans- Maar dat duurle uit- jk allemaal te laig. De verkocht het Ddfina- i september 200 aan tnse Grévin et Ccm- !i eigenaar van dertien rken in Europa, vaar- het Pare Asterix lij Pa- Mal bezoekers isle •en jaren fors tengge- ln 2002 waren ha er 'dan 700.000. Rei- Dat is niet genoeg om ben." ld voorjaar maakthet tóum bekend weke ier op stapel stain, omer werd al begin- et de vernieuwingvan blijf van de walrusen. El van de lagune i af- nen wordt verboiwd. hide blijft: „We wllen vei Mste en mooiste ;ee- l&rkvan Europa zjn." Gouds echtpaar maakt Oostenrijks dorpje Köningsleiten groot in Nederland Köningsleiten. Niet meer dan een vliegenpoepje op de kaart van Oostenrijk. Slechts een paar honderd permanente inwoners telt dit gehucht in het Salzbur- gerland. Maar 's winters als de sneeuw is gevallen - en vallen doet het daar op 1600 meter hoogte - dan verandert dit mini dorpje in een skioord met allure. Een plek waar je heen gaat als de wintersportvakantie wat meer mag kosten en je in ruil daarvoor vooral rust, ruimte en comfort wilt hebben. En een goed skigebied natuurlijk. Nou dat krijg je, want Köningsleiten maakt deel uit van de vijfgroot ste skigebieden van Oostenrijk. door Mirjam van Twisk Neem een goede kaart van Oos tenrijk en ga er even voor zit ten. Want zelfs als je weet waar je het ongeveer moet zoeken - in het meest westelijke deel van het Salzburgerland, op de grens met Tirol - dan ben je toch echt even bezig deze speldenprik te vinden. Köningsleiten? Nooit van gehoord. Oh, vlakbij Gerlos! Ja, dan gaat er bij de gemiddel de Nederlandse wintersportlief hebber wel een lampje bran den. Gerlos, dat is toch het Beni- dorm van Oostenrijk. Zo'n Ne derlandse toeristenkermis met Adje Patatje en Nel Frikadel op iedere straathoek? Hmm, zo iets. Niet stoppen dus, lekker nog een kwartiertje doorrijden naar boven. Daar, bovenop de pas, ligt Köningsleiten helemaal anders te wezen. Geen walmen de snackbars en te hard ge draaide Hollandse smartlap pen. Maar ook geen gezellige winkelstraatjes en uitnodigende terrassen waar je een heerlijke skidag op waardige wijze kunt bekronen. Juist. Wat heb je daar in dat Kö ningsleiten dan wel? Nou rust, ruimte, een waanzinnig fraai uitzicht, mooie grote apparte menten waarvan de meeste aan de piste liggen, een goed te be lopen kleinschaligheid, plezieri ge oefenweiden en een giga skigebied. Stap 's ochtends vroeg op de ski's en alleen als je flink tempo maakt slaag je erin voor donker het hele gebied te zien. Dat alles maakt Könings leiten tot een plek waar vooral skiminnende gezinnen neer strijken. Groot genoeg om uit dagend te zijn voor de groten en toch zo kleinschalig dat de kleintjes zich er veilig voelen. Köningsleiten heeft geen rijke historie. Tot een paar decennia geleden telde het gehucht niet meer dan een handvol berghut ten. Daar zo hoog op de Gerlos- pas hadden de mensen weinig anders te zoeken dan in de buurt van hun koeien te zijn. Slechts wat sterrenkundigen vonden het er interessant. Hen was het echter niet te doen om het fraaie uitzicht op de omrin gende bergen, maar om het fraaie uitzicht op de sterrenhe mel vanuit de in het dorp ge vestigde, hoogste sterrenwacht van Europa. Nee, een bloeiend dorp kwam pas tot ontwikkeling onder in vloed van het toerisme, en meer in het bijzonder de op komst van de wintersport. De hoge, sneeuwzekere ligging maakte het plaatsje immers zeer geschikt voor het beoefe nen van de skisport. Een jaar of dertig geleden kocht het echtpaar Ton en Yvon Jan sen uit Gouda, twintigers toen nog en helemaal gek van skiën, bijna in een opwelling een ap partementje in het Oostenrijkse dorpje Köningsleiten. Het ge hucht telde slechts een handvol boerderijen en één nagelnieuw appartementengebouw. Dat complex en de aankoop van de Jansens vormden belangrijke ingrediënten voor de ontwikke ling die Köningsleiten maakte tot wat het nu is. Een sneeuw zeker chaletdorp op 1600 meter hoogte dat zich richt op publiek dat iets te besteden heeft en kwaliteit zoekt. Dat publiek wordt in niet onbelangrijke ma te aangedragen door het bedrijf dat Ton en Yvon Jansen inmid dels met groot succes runnen, ChaletsPlus. Het eerste appartement van de Jansens werd al snel ingewis seld voor een groter optrekje, elders in het dorp. De volgende stap was een eigen chalet. En steeds zorgde Yvon ervoor dat het vakantiehuisje werd ver huurd als zij en haar gezin er zelf niet waren. Het verhuren ging haar zo goed af dat dat succes ook andere huizenbezit ters in het dorp niet ontging. Zij begonnen een beroep op haar te doen als bemiddelaar op de Nederlandse markt. „Ik had daar op dat moment de tijd voor en vond het ook leuk om te doen", vertelt Yvon. Het 'klusje' groeide uit tot een vol waardig bedrijf, dat onder de naam ChaletsPlus inmiddels 85 appartementen in Köningslei ten verhuurt. Een aantal daar van heeft het echtpaar zelf laten bouwen, want nadat de ver- huuractiviteiten eenmaal een vlucht hadden genomen, stapte het stel uit Gouda ook in de projectontwikkeling. Vraag Het bedrijf richt zich vooral op de bouw van grotere apparte menten voor het hogere markt segment. „Er is erg veel vraag naar accommodaties voor gro tere gezelschappen. Families die samen vakantie willen vie ren, of vriendengroepen, maar ook bedrijven die iets leuks wil len doen voor het personeel. Aan die vraag komen wij tege moet." Ongeacht of het accommodatie betreft voor vier of dertig man, of het eigen onroerend goed is of dat van anderen, aan één cri terium moet het te verhuren object voldoen: kwaliteit. Daar bij gaat het zowel om het ge bruik van kwalitatief hoog staande materialen en een smaakvolle aankleding als om een ruime mate van comfort. Het mag de gast aan niets ont breken. Vaatwasser, oven, ge luidsapparatuur, tv, verwarmd skischoenenrek en bij een aan tal accommodaties zelfs een ei gen kok. Maar ook op kleine de tails als de aanwezigheid van een aardappelstamper en een kaasschaaf - ChaletsPlus is vooral op de Nederlandse markt gericht - ziet Yvon streng toe. Loop met de Jansens door het dorp en het is direct duidelijk dat het hier niet om zomaar huisjesmelkers gaat. Zichtbaar is hun irritatie over panden van povere kwaliteit. „Goedkoop materiaal, goedkope uitvoering. Duidelijk gebrek aan liefde voor het object", zo luidt hun oor deel over een paar 'kraak-noch- smaak-panden', neergezet door Duitsers die er niet te veel geld voor over hadden. Yvon: „Zo iets zouden wij niet willen ver huren." Dat het ook anders kan, bewij zen de chalets die de Jansens ningsleiten moet op eigen ter rein worden geparkeerd. Aan gezien de grondprijs inmiddels ook daar tot Hollandse hoogten is opgelopen, zit er weinig an ders op dan ondergronds te gaan. Ondergronds kregen ook een sauna, de wasmachine en - droger een plekje. Zelfs vuil containers zijn in stijl aan het oog onttrokken: zij werden weggewerkt in een speciaal daarvoor aangeschaft antiek schuurtje. Goodwill Deze actie leverde het Holland se stel veel goodwill op in het dorp. Zoveel dat de Jansens te genwoordig vooraan in de rij staan als er iets nieuws ontwik keld moet worden op toeris tisch gebied. Zo werden zij erbij gehaald toen in het zevenhon derd meter lager gelegen dorp Wald, behorende tot dezelfde gemeente, iets in de plaats moest komen van een afge brand hotel. De Hollanders be sloten er negentien chalets te laten bouwen. Dertien daarvan zijn inmiddels al in gebruik, zes gaan komend winterseizoen voor het eerst de verhuur in. Een gok, want Wald heeft geen eigen skigebied en is daarvoor aangewezen op Köningsleiten. Dat nadeel hebben de Jansens echter gecompenseerd met een veel lagere huur dan in Kö ningsleiten gebruikelijk is en door ieder chalet een eigen sau na te geven. De afstand tussen Wald en het dalstation van Kö ningsleiten overbruggen ze met een eigen shuttlebus. Diverse Oostenrijkse dorpen klopten al bij de Jansens aan met de vraag of ChaletsPlus ook daar de projectontwikkeling van vakantiehuizen en de ver huur van woningen voor zijn rekening wil nemen. Dergelijke verzoeken worden door Ton en Yvon resoluut van de hand ge wezen. Zij hebben hun handen vol aan Köningsleiten en Wald en daar willen ze het, wat Oos tenrijk betreft, bij houden. „Groter groeien is niet altijd be ter. Sterker nog, de overzichte lijke schaal waarop we nu ope reren, houdt het leuk. Zo heb ben we alles zelf in de greep en kunnen we kwaliteit garande ren." Voor meer informatie: Chalets- Plas, Hopgaarde 5, 2803 RR. Gouda. tel. 0182-546524. www.chaletsplas.nl, e-mail: info@chaletsplus. nl Plaats: Köningsleiten (Salzbur gerland). Afstand vanaf Amsterdam: cir ca 1000 km. Hoogte: 1250-2505 meter. Liftinstallaties: 67 in Zillertal Arena (Zeil, Gerlos, Köningslei ten, Krimml en - alleen bereik baar met de skibus - Neukir- chen). Totaal aantal kilometers aan afdaling: 210. Ligging van de skipistes: alle windrichtingen. Moeilijkheidsgraad: overwe gend middelzwaar. Snowboarden: 2 funparks. Langlaufmogelijkheden: 101 km gespoorde loipen, verdeeld over vijf plaatsen van Zillertal Arenamet aansluiting op de Pinzgau Loipe van 200 km. lengte. Verdere sportieve ontspan ning: rodelbaan en ijsbaan voor kinderen. Wïnterwandelmogelijkheden: 50 km. rond Köningsleiten. Prijspeil: zesdaagse skipas kost 155 euro (kinderen tot 15 jaar 93 euro). Nadere informatie: VW Wald- /Köningsleiten, tel. 00 43 656 582 430, e-mail: wald-kgl@aon.at, internet: www.wald-koeningsleiten.at of het Oostenrijks Toeristenbu- ro in Amsterdam, e-mail: oostenrijk@austria.info, inter net: www.austria.info Ton en Yvon Jansen:groter groeien is niet altijd beter Foto: GPD zelf neerzetten in het doip. Pa rel op de kroon is de 350 jaar oude boerderij die zij enkele ja ren geleden vanuit het dal balk voor balk, plank voor plank lie ten overbrengen naar hartje Köningsleiten. „Wij vonden dat het dorp best iets ouds, iets authentieks kon gebruiken", zo verklaart Ton de drijfveer achter deze mega-ope- ratie. In de boerderij werden drie grote appartementen gebouwd die iA totaal onderdak kunnen bieden aan 32 mensen. Onder de boerderij is een parkeerkel der aangelegd. Een prettige luxe, maar ook een noodzaak, want bij alle nieuwbouw in Kö- Voor de allerkleinsten is het vervelende sleepliftje inmiddels vervan gen door een veel comfortabeler lopende band. de afstand tussen Marchenwald en het dalstation niet te groot te maken, rijdt een 'treintje' tus sen beide oefenpistes. Is het dan louter hosanna in Köningsleiten? Nee, natuurlijk zijn er wel wal minpuntjes te vinden. Alle doordachte infra structurele maatregelen ten spijt, sjouwen vooral beginnen de skiërs heel wat af in het dorp. 's Ochtends van huis naar de verzamelplaats en van de verzamelplaats naar het dalsta tion, 's middags van de verza melplaats terug naar huis. Klos, klos, klos op zware, gladde ski schoenen, zwetend onder het gewicht van ski's en stokken. Nee, tenzij je zwicht voor het gemak van de auto, dan wel vlakbij een van de oefenweiden bent gehuisvest, moetje er wat voor over hebben om in Kö ningsleiten te leren skiën. Heb je het kunstje echter eenmaal onder de knie, dan zijn de meeste plekken in het dorp uit stekend op de lange latten te bereiken. Nog meer minpuntjes? Nou, misschien dat de skischoolver- zamelplaats die het dichtst bij het bergstation ligt vanaf de piste moeizaam is te bereiken. Klasjes hebben de keuze uit een smalle, steile doorgang pal naast de weg, waar het in de namiddag vaak gevaarlijk drin gen geblazen is, of terugskiën naar het dalstation en dan langs de weg naar de verzamel plaats glijden. Ook het pad dat voert van de centraal gelegen oefenweide naar het dalstation verdient geen schoonheidsprijs. Ben je de edele skikunst een maal meester, dan is er nog maar heel weinig waarover je je kunt beklagen, daar in Könings leiten. Met de constatering dat de ijzig zwarte afdaling die van uit het skigebied van Gerlos te rugvoert naar de pistes boven Köningsleiten alleen de aller beste skiërs tot vreugde zal stemmen, heb je het wel gehad. Peanuts dus, want wie niet durft die neme de lift. Lekker comfortabel en dus geheel in stijl, daar in dat kleine maar oh zo fijne Köningsleiten. Een van de charmes van Köningsleiten: een waanzinnig mooi uitzicht. Foto's: GPD Na de bouw van een eerste ap partementencomplex kochten steeds meer buitenlanders (overwegend Nederlanders en Duitsers) een optrekje in het dorp. De ontwikkeling van die nieuwbouw werd bewonde: renswaardig slim aangepakt. Na dat eerste niet al te fraaie com plex werd overgeschakeld op een meer in de omgeving pas sende bebouwing. Grote cha lets, gelegen aan skiwegen die uitkomen bij de liften, bieden onderdak aan meerdere appar tementen en geven het dorp een vriendelijk aanzien. Voor een belangrijk deel van de chalets is in de rotsen onder de bebouwing een enorme slang vormige parkeergarage aange legd. Ieder chalet heeft daar zijn eigen plaatsen. De gasten hoe ven daarvandaan slechts een paar meter te lopen naar een trapopgang die zo ongeveer voor de huisdeur uitkomt. Ook in andere delen van het dorp hebben veel huizen een eigen ondergrondse parkeergarage. Comfortabel en in combinatie met de centraal gelegen trap pen, die het hoogteverschil in het dorp overbruggen, houdt deze oplossing het dorp zo au- toluw mogelijk. Het winterleven in Köningslei ten begon met een eigen skige bied van bescheiden afmetin gen op de flanken van de huis- berg. Leuk knus, maar niet spectaculair. Dat werd het pas een paar jaar geleden, toen het gebied gekoppeld werd aan dat van Gerlos en Zeil im Ziller. Vo rig jaar werd daar ook nog een hypermoderne, snelle verbin ding met de Gerlosplatte, het skigebied van het lager gelegen dorp Krimml, aan toegevoegd. Opeens konden skiërs vanuit Köningsleiten zich uitleven in een skiarena met 67 liften en 210 afdalingskilometers, in hoogte variërend van 1250 tot 2505 meter. Inderdaad niet kin derachtig. Stap 's ochtends in de lift bij het dalstation van Köningsleiten en ski vervolgens in stevig tempo door om de lunch te kunnen gebruiken in de Arena Stadl, een horecahut helemaal aan de andere kant van het gebied, bo ven Zeil im Ziller. Voor begin nende of minder snelle skiërs is dit een mission impossible. Maar hun biedt de Zillertal Are na zoveel andere mogelijkhe den, dat dat nauwelijks een probleem kan zijn. Een bordje spaghetti op de Fussalm boven Köningsleiten of in het restau rant op de Latchenalm boven Gerlos smaakt immers ook lek ker. Voor dat hapje of drankje tus sendoor kun je als skiër letter- Direct vanuit het huis de piste op. Köningsleiten heeft de hoogste sterrenwacht van Europa. Geïn teresseerden kunnen er een be zichtiging krijgen. lijk alle kanten op. De eetgele- genheden en sneeuwbars zijn met royale hand uitgestrooid over het gebied: 48 zijn het er maar liefst. Het is maar goed dat ze er zijn, daar in het skige bied, want voor een gezellige après-ski kun je je heil beter niet in het dorp zoeken. Zelfs in het hoogseizoen zijn daar over dag nauwelijks gezellige bars of terrassen te vinden die zich le nen voor enige uitbundigheid. De gasten lijken aan dat gemis echter niet al te zwaar te tillen. De meeste van hen zijn er im mers met kleine kinderen, waardoor zij toch al niet ge neigd zijn zich te verliezen in een in alcohol gedrenkte dagaf sluiting. Gezellig met z'n allen thuis warme chocolademelk drinken is meer voor de hand liggend. Het dorp telt twee skischolen. De ene heeft zijn oefenhelling en verzamelpunt bij een piste die Marchenwald heet en iets bezijden het doqi ligt. De ander brengt zijn leerlingen de eerste beginselen van het skiën bij op een meer centraal gelegen oe fenwei, nabij het dalstation. Om voor de jongste leerlingen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21