Winterband wordt vuriger WEG WIEL 2 Onrust in autobranche door afschaffen grijs kenteken Meer incidenten door meer elektronica in de auto Fietsers willen gezien worden, maar niet heus l e n d e r fiets nieuws Het blijven mensen iblemen Jaguar jV - Ford, eigenaar van is niet alleen met de du ctule 1-activiteiten ge- maar sluit ook de fabriek •ntry. Daar aan Brownes jon de productie zo'n geleden. Jaguar wordt noordelijk gehouden verliezen van de Ford igroep, waartoe ook Land Rover en Aston tat [in behoren. Vooral Ameri- $e klanten tonen minder telling voor het eens zo je merk Jaguar. ilmiddel duur Mono-ethyleen-gly- indstof voor antivries en leeld ruitensproeier- lf, is op de wereldmarkt ingen in prijs gestegen, it doordat de Chinezen in het groot inkopen textielindustrie. Ter- iruime tijd ook de prij- n staal en bijvoorbeeld het stijgen zijn, om- i Chinezen die materialen ite schaal inslaan. Ook irbeeld de-icer voor het maken van autoruiten zal oor duurder worden. «|UR 2004 gjonale Vredestein ciei «lagen, Classic Jaap, '9<i vleusen. nredestein.nl Finaleraces, Circuit Park irt. 023 5740 750. t j.nl Super Oldtimer Festival, loordhallen, Leiden, ai 87466. aiperoldtimerfestival.com Eurospoor 2004, lauto en -treinenbeurs, eurs, Utrecht. iiao|40354. ispoor.nl hobbycar.nl Rétromobile Festival, 1(B). 0032 2582 0857. iiusselsretrofestival.be Qlï IC, Hotel Mercure, irdam. 020 6413 082. iobbycar.nl Brazilië, Formule 1, llnterlagos, Sao Paulo. laatste Grand Prix. )9io pbrazil.com idvoort 500, Nederlands Endurance kampioen- Circuit Park Zandvoort. 40 750. www.cpz.nl deltrein en -autoruil- Reeweghal, Dordrecht. 01222. iobbycar.nl Auto Moto Italia, 92i> oExpocenter, Houten. 16990. uto-moto-italia.nl redactie Weg Wiel, 507,2003 PA Haarlem, mail: hdwegenwiel@hdc.nl liging onder verantwoording del etreffende organisatie. De uit log niet verantwoordelijk voor af- :rp(J, jen of gewijzigde data. j |(j laatste informatie: bel het ver- lefoonnummer of ga naar het nde internetadres. Grijs kenteken straks alleen nog voor bedrijven. Foto: Peugeot nijmegen/gpd - De voorgeno- men afschaffing van het grijs kenteken voor particulieren zorgt voor veel onrust in de au tobranche. Bij sommige impor teurs en dealers is een run ont staan op bepaalde modellen door particulieren die nog voor het eind van het jaar een nieuwe auto mét belastingvoordeel wil len kopen. Andere dealers raken niet van hun inruilauto's met grijs kenteken af. Bestelbussen en auto's met een grijs kenteken zijn veel goedko per in aanschaf, omdat eigena ren geen Belasting Personenau to's en Motorrijwielen (bpm) betalen. Dat scheelt 45,2 pro cent van de netto catalogus prijs, exclusief btw. Een gemid delde bedrijfswagen kost zón der het belastingvoordeel vol gens de Rai Vereniging onge veer 8000 euro meer. De mogelijkheid een auto met grijs kenteken te kopen ver dwijnt per 2005 voor particulie ren, maar blijft behouden voor ondernemers. Komt een auto met grijs kenteken nog voor het eind van het jaar op naam te staan, dan profiteren particulie ren nog van het belastingvoor deel. Een naheffing over het voordeel is niet aan de orde, blijkt uit plannen van de coalitiepartijen CDA, WD en D66. Wel dienen particulieren vanaf 1 januari 2005 het volledige bedrag aan wegenbelasting ('houder schapsbelasting') te betalen. Volgens Henk van Dam van de Nijmeegse Audi- en Volkswa gen-dealer Heyendaal régent het sinds de Algemene Be schouwingen in de Tweede Ka mer offerte-aanvragen en tele foontjes. Met name het model Transporter is in trek. Hij zegt dat er 10 procent meer auto's met grijs kenteken ver kocht worden dan in hetzelfde kwartaal van 2003. Voor een deel is dat het gevolg van het opleven van de economie. Maar de stijging zit volgens Van Dam vooral in de afschaffing van het belastingvoordeel. Volkswagen-importeur Pon voorziet een toename van de vraag van 20 tot 40 procent dit najaar, van particulieren, be drijven, verenigingen en stich tingen die geen enkel risico wil len lopen. De auto-importeur krijgt bij Volkswagen extra pro ductieruimte voor dit najaar, om te kunnen garanderen dat voor 1 november bestelde au to's op tijd geleverd en geregi streerd worden. Commercieel directeur Eduard Geurtjens van de Opgenoort Groep (o.m. Hyundai, Mitsu- bitshi) in Arnhem/Nijmegen ziet nog geen run door particu lieren op grijs kenteken-auto's. Wel bevestigt hij dat er sprake is van veel onrust en onzekerheid. Zo proberen veel particulieren volgens hem hun auto met grijs kenteken juist snel te dumpen. Bij Mercedes-Benz Nederland trekken de verkopen van de modellen Vito en Viano met grijs kenteken wel iets aan. Maar volgens woordvoerder Jan van Gelderen kan dit net zo goed komen door de economie die uit het dal klimt. Van Dam van Autocenter Hey endaal merkt verder dat ook bedrijven versneld investeren in auto's met grijs kenteken. Hij denkt als gevolg van de onze kerheid over de regeling die uit eindelijk voor ondernemers uit bus zal komen. „Waarschijnlijk komt er een systeem dat vergelijkbaar is met de zogenoemde 'taxire^Ming'. Bij registratie wordt dan bpm geheven op alle auto's met grijs kenteken. Ondernemers kun nen die belasting later terug vorderen. Ze moeten het hele bedrag wel eerst voorfinancie ren. Om die reden vinden som migen het aantrekkelijker dit jaar hun order te plaatsen." Een andere vorm waaraan door het ministerie van financiën wordt gedacht, is een stelsel waarin de geregistreerde eige naar vanaf 2005 moet aantonen dat hij ondernemer is, op basis van omzetgegevens en boek houding. Particulieren die een voudig een grijs kenteken den ken te verkrijgen met een in schrijving bij de Kamer van Koophandel, vallen dan buiten de boot. In Nederland rijden volgens de Belastingdienst mo menteel 866.000 auto's op een grijs kenteken. door Henk Glimmerveen Het traditionele Franse feest voor autoliefheb bers is weer voorbij. De Parijse Autosalon heeft weer meer bezoekers getrokken dan de vorige keer want er is geen volk dat zo gek is op auto's als het Franse. De rondweg om Parijs zat tij dens de Mondial propvol. Het was er nog druk ker dan anders want uit het hele land spoed den zich belangstellenden naar het gigantische complex aan de Porte de Versailles. Niemand lijkt de nieuwste snufjes te willen missen en fabrikanten wringen zich in allerlei bochten om de bezoekers hun meest recente elektronische vondsten aan te prijzen. Wie te genwoordig zijn wagen voor een onder houdsbeurt naar een garage brengt wordt niet meer geholpen door een heuse auto monteur maar door een computerspecialist. Er zit zoveel elektronica in de auto's verwerkt dat alleen met zeer geavanceerde apparatuur nog kan worden gecontroleerd wat er met je wagentje aan de hand is. Goeie zaak, denk je dan. De computer regelt het allemaal. Maar sinds een dag of wat begin ik me af te vragen of het eind niet in zicht is gekomen en of de auto-industrie niet te ver is doorgeschoten. Ik ben gaan twijfelen toen ik hoorde van een bi zarre tocht die een 29-jarige man vorige week tussen Bourges en Clermont-Ferrand heeft afgelegd. De man had zijn cruise control op 130 kilometer staan, de maximumsnelheid op de Franse autosnelweg, en gaf gas toen hij een vrachtwagen wilde passeren. Maar tot zijn verbijstering sloeg zijn auto op hol. Hij begon steeds harder te rijden en slaagde er niet in snelheid te minderen. Bijna een urn- lang raasde hij met 200 kilometer per uur over de snelweg, links en rechts medewegge bruikers passerend. Het is een verhaal waar Jan de Bont met gemak Speed 3 van zou kun nen maken. Met zijn mobiele telefoon had hij de verkeers politie gewaarschuwd maar die kon evenmin iets doen. Op de een of andere manier slaag de hij er vlak voor de betaalautomaten van de tolweg in zijn dollemansrit te beëindigen. Hoe is niet bekend, want hij heeft met de au tofabrikant afgesproken verder geen uitspra ken over zijn krankzinnige rit te doen. Remsporen heeft de politie in ieder geval niet aangetroffen. Stomweg geluk gehad, zou je denken. Maar de krant Le Parisien duikelde onlangs nóg een automobilist op die eenzelfde probleem heeft gehad. Ook hij reed met cruise control maar kreeg zijn auto niet tot stoppen toen hij de betaalautomaten van de tolweg naderde. „Ik dacht dat ik gek werd. Vlak voor de poortjes ben ik omgedraaid en ben in tegenovergestel de richting, dwars tegen het verkeer in, de snelweg weer opgereden. Als een idioot ben ik permanent op de rem gaan staan en drie honderd meter verderop stond-ie eindelijk stil." Toen de man zijn auto naar de dealer bracht kreeg hij nul op het rekest. Het lag niet aan de auto maar aan zijn rijgedrag, werd hem te verstaan gegeven. Maar het aantal incidenten met de met elek tronica volgepropte nieuwe generatie auto's begint intussen redelijk indrukwekkend te worden. Volgens het blad Automobile Maga zine hebben de fabrikanten in de eerste zes maanden van dit jaar al een miljoen in Frank rijk verkochte auto's teruggehaald naar de ga rage voor een extra controlebeurt. Dat is, vin den de door het blad geraadpleegde experts, wel erg veel. Ook al gaat het om alle merken tezamen. Problemen met de techniek is ove rigens niet alleen een kwestie waar de auto industrie mee kampt. Eveneens vorige week meldde de luchtverkeersleiding van het inter nationale vliegveld van Parijs dat het radio verkeer tussen de verkeersleiding en de arri verende vliegtuigen een kwartier lang onder broken was geweest. „Heel gek, het gebeurde plotseling. Dat hebben we nog nooit eerder meegemaakt", was de laconieke reactie. Maar gelukkig komt er volgend jaar een nieuw sys teem. Nóg geavanceerder. Rodrick de Munnik fis zonder licht beseffen zelf ook ent :een groot gevaar op de weg zijn. toch rijdt een grote groep nog prjjis met kapot voor- of achterlicht Ier Meer controle, meer voorlichting fooi itere lampjes moeten het aantal Wa 'offers terugdringen. Ins het ministerie van verkeer en staat sterven er elk jaar veertig «na verkeersongevallen in het Et Dat wil dus niet zeggen dat de 'offers geen licht op hun fiets kn Maar het zijn er nog altijd te weinig. Volgens de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWÓV) zouden op jaarbasis twee doden, twintig ziekenhuisgewonden en 380 overige gewonden worden voorko men als alle fietsers verlichting zouden hebben. Maar ondanks al die trieste getallen mogen we de handjes dicht knijpen als de helft van de fietsers in derdaad met licht over straat gaat. Het doel van de campagne 'Licht aan. Daar kun je mee thuiskomen!', die mi nister Peijs van verkeer en waterstaat vorig jaar rond deze tijd aftrapte, is dat zestig procent van de fietsers deugde lijke verlichting gebruikt. Te bereiken door extra voorlichting en controle. Bij de tussentijdse evaluatie in januari 2004 bleek het percentage fietsers dat verlichting voert, gestegen was van 53 naar 68 procent. Vooral het achterlicht ontbreekt trouwens. Er valt nog wat te verdienen. Met name in de grote steden rijdt slechts een klein percentage fietsers rond met deugdelijke verlichting: in Amsterdam nog geen kwart. Opvallend genoeg vin den fietsers zichzelf wel een gevaar op de weg zonder voor- en achterlicht. Dat blijkt overduidelijk uit een inteme- tenquête van de Fietsersbond. Een overweldigende meerderheid van de stemmers (90 procent) is het volledig met deze stelling eens. Dus: fietsers zonder licht strenger bekeuren. De SWOV denkt ook dat een grotere kans op een boete fietsers zal prikkelen hun licht te repareren of aan te zetten. Maar daarnaast moet er ook betere verlichting komen. Dus niet meer van die prutsdynamo's met losse draadjes of ouderwetse koplampen die meteen kapot gaan. De nieuwste generatie LED-lampen is al een hele vooruitgang. De losse lampjes zijn voor weinig geld te koop in de winkel, gemakkelijk in het gebruik en branden dagen achter elkaar op een enkele batterij. Ze heb ben geen kwetsbaar bolletje en geven meer dan voldoende licht om gezien te worden in het donker. Wie zelf wat wil zien, is nog aangewezen op een halo geenlamp, al dan niet aangesloten op de ouderwetse dynamo. moet het! 5 moet aan het Regle- Qt Verkeersregels en Ver- rstekens voldoen. Dit zijn regels voor verlichting. In donker en bij slecht zicht et het fietslicht aan: rood iter, wit of geel voor. Dat it mag niet knipperen, moet ide fiets vastzitten en ook eens goedgekeurd zijn. ichterlamp moet tussen 25 '20 centimeter van het weg- zijn bevestigd. Een niet-ge- rde, knipperende lamp aan as is dus driedubbel fout. reflectie is verplicht. Een reflector aan de achter- l van de fiets, wit aan de zij- [van de wielen en gele re- oren op de trappers, iet ontbreken van een van lippen staat 14 euro boete, t de andere lamp het ook dan kost dat 23 euro. Dat rag ben je ook kwijt als de ictie niet deugt In het don- op een oud barrel rondrij- kan je in het slechtste ge- dus 46 euro boete kosten. w.daarkunjemee iskomen.nl door Rob van Glnneken Winterhanden lijken vooral iets voor bergachtige streken. Toch monteren ook in ons land hon derdduizenden ander 'schoeisel' onder hun auto wanneer de 'r' in de maand is. Vooral leasemaat schappijen hebben de winter- band ontdekt. Vredestein lan ceert een bijpassende 'business class' winterhand met vurige ei genschappen. Zelfs ons kikkerland verkeert zo nu en dan in winterse sferen. Zodat Elfstedentocht-voorman Henk Kroes de befaamde woor den 'It giet oan' vast voorzichtig kan oefenen. Toch staan de la ge landen niet bepaald bekend om hun krakende vrieswinters. Het is dus een intrigerende vraag waarom de belangstelling voor winterhanden dan toch gestaag groeit. Jaarlijks worden in ons land een kwart miljoen nieuwe winterhanden verkocht. Een eenvoudige rekensom leert, dat er dus honderddui zenden auto's mee moeten rondrijden. En niet alleen vanwege de jaar lijkse wintersportreis. Steeds meer consumenten weten im mers dat je in feite over 'koud weer banden' moet spreken. Al vanaf een graad of zeven bóven het vriespunt bieden ze immers meer grip. Het speciale rubber mengsel van een winterhand doet dan nog soepeitjes zijn werk, terwijl normaal loopvlak- rubber steeds meer verhardt. Hun aangepaste profielvorm zorgt er bovendien voor dat de werking zowel op een koud nat wegdek als op sneeuw en ijs verder wordt opgekrikt. Ook een winterhand ontsnapt niet aan de natuurkundige wet ten, maar het verschil is goed voelbaar. Zo gauw het winter- jassenweer wordt, bieden ze meer tractie bij optrekken, een kortere remweg en een grotere stabiliteit in bochten. De voor delen zijn kennelijk zo groot, dat menig leasemaatschappij al in de loop van oktober begint om een deel van zijn vloot op koud weer banden te zetten. Niet minder dan 40 procent van alle winterhanden wordt aan leaserijders geleverd. De extra veiligheid is een mooi lokkertje voor nieuwe klanten. Als verreweg grootste winter- bandenmerk van ons land speelt het Enschedese Vrede stein nu nadrukkelijk in op die trend. Hun nieuwe Wintrac Xtreme mikt op de snelle li mousines die de zakenman veelal rijdt. Designhuis Giugi- aro tekent letterlijk en figuurlijk voor de bijna agressief ogende profielvorm en de prestaties zijn bijpassend exotisch. De Xtreme is de eerste winterhand die zelfs volgas op de Duitse Autobahn gebruikt mag wor den. Zelfs bij snelheden tot 270 kilometer per uur. Je mag dus rustig van een vurige winter- band spreken. Iets rustigere rijders plukken daar gelukkig evenveel vruch ten van. Een extra brede bouw De politie controleert vaker op fietsverlichting. Foto: GPD/Frank Trommelen Als leasemaatschappij heeft ING Car Lease duizenden Wanten die winter handen gebruiken. Het gaat om onge veer 10 procent van het hele wagen park. Zelfs bij deze veelrijders, zo leert hun ervaring, gaat een set banden doorgaans vier winters mee. Uit onder zoek is gebleken, dat winterhanden daadwerkelijk meehelpen om ongeval len te voorkomen. Helaas zijn ook au torijders mensen en wijst de praktijk uit dat de gebruikers hun rijstijl op den duur aanpassen. Daardoor wordt het 'schadebeeld' van die klanten op den duur weer gelijk aan dat van leaserij ders met normale banden. Het is niet alleen de sneeuwvlakte waar de winterband zich thuisvoelt. van de band zorgt voor meer rubber op het wegdek en een nieuw ontwikkeld loopvlak- mengsel biedt volgens de tech neuten ruim 10 procent meer grip in de regen. Bovendien is de tractie bij vrieskou enkele procenten opgewaardeerd in vergelijking met gangbare win terhanden. Om die beweringen objectief te controleren zou je meetapparatuur moeten mee nemen, maar tijdens een 'natte' slalomproef en een rit bovenop een gletsjer constateerden we in elk geval dat de Wintrac Xtre me heel vertrouwenwekkend aanvoelt. Ook onder de meest gespierde automodellen. Een kritiekpunt: op een droge weg veroorzaken de tweeduizend minuscule inkepingen in het loopvlak een licht roffelend ge luid wanneer je hard remt. De adviesprijs van de Vrede stein Wintrac Extreme ligt af hankelijk van de bandenmaat tussen de 200 en 400 euro, maar in de praktijk van de ban- denhandel zal dat eerder tussen de 150 en 300 euro liggen. En zo hier en daar wellicht nog iets minder. De nieuwe koudweerband van Vredestein is de eerste die ook geschikt is voor topsnelheden. Foto's: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19