Nederlander: minder zin in nieuwe auto Volvo heeft nieuwe auto voor de Saint A Mercedes G-serie: primitieve privétank O Skoda Combi ook te koop als 4x4 tag buiten uto moet i. u ontzien etsers willen (ien worden, aar niet heus «■a* JO,! en sfi, eCitroën C4, Peugeot 407 nault Modus. Op 14 no- )gi er wordt bekendgemaakt nodel zich komend jaar titel mag tooien. r rijfswagens ]f cedes-Benz T-Mercedes-Benz 127 tot en met 30 ok- fen transportshow met fenale marktintroductie [nieuwe bedrijfswagens Ien Axor. De show heeft in De Fabrique aan de 10 anaaldijk 7 te Utrecht. feurs kunnen zich aan- nvia de website: iiercedes-benz.nl >rd ha uc/cpd - Een externe o» aan de voorkant van een lijvoorbeeld bevestigd ng 'stijlen van de voorruit, ieb Ie auto veiliger maken it fetsers. De Fietsersbond 'n 'buitenboord-air- 2005 voor alle nieuwe 30i no's verplicht wordt, i o nd haakt hiermee aan bij eh ese regelgeving die de eei nger meer kans moet ge- w ieen botsing met een ioverleven. Europese fa len worden vanaf vol ing iar verplicht om nieuwe tel' ies te voorzien van sp iendelijke' bumpers en ide appen. In 2012 moeten Ier sonenauto's die van de ho illen aan deze eisen vol- p i ien uitstekend initiatief, n e de Fietsersbond, maar rel vaker in Europa' de fietser vrijwel over het ;ezien. „Die vliegt bij een leg kover de motorkap te- inn Ivoorruit", zegt woord- sklerde Jong van de bond. ret moeten er voor fietsers ie e maatregelen komen, gai sland Nederland een half lai ig voorzitter is van de rsti se Unie kunnen er spij- pit koppen worden gesla- Stc rmoedt de woordvoer- iet alleen in het belang rst derland. Ook in Duits- i Denemarken wordt er al vrij veel gefietst." Weg Wiel vrijdag 15 OKTOBER 2004 redactie: Peter Lodewijks 7 Auto's het Jaar uc - )e Auto van het je/ 005 wordt een Duitser of tansman, tenzij de Toyota )g met deze titel aan de haal De Japanner is na de jong- )6,( lifting overgebleven met itseBMW 1-serie, Ford en Opel Astra en de door Peter Lodewijks Mocht tv- en filmheld The Saint een tweede comeback overwe gen, dan is het voor hem wel licht een geruststellende ge dachte dat zijn auto al klaar staat. In Shanghai showde Volvo deze week namelijk een nieuw prototype genaamd 3CC. Een perfecte dienstauto voor Simon Templar zo te zien. In de jaren zestig vergaarde de tv-serie The Saint, met Roger Moore in de hoofdrol, veel roem. Tussen 1962 en 1969 maakte Moore bijna 120 afleve ringen waarin hij als hoofdper soon Simon Templar rondreed in een Volvo PI800. Enkele ja ren geleden keerde Templar eenmalig terug als filmheld en reed toen een Volvo C70. De eerste Saint-auto, de P1800, evolueerde in de laatste jaren van zijn bestaan tot een soort combi-coupé met een station- wagon-achtige uitbouw met ei genaardige glazen achterruit, die tevens als derde deur dienst deed. Deze PI800 ES stond later weer model voor de in Neder land ontworpen Volvo 480 ES. En nu is er dan de 3CC, die zo door kan gaan voor de opvolger van genoemde wagens. Het is een niet alledaags model, aan de voorkant onmiskenbaar Vol vo, aan de achterkant een vreemde torpedo-vorm. Het design met de 'brede heupen', Aan de voorkant onmiskenbaar Volvo, aan de achterkant een eigen zinnige torpedo-vorm. Foto's: Volvo dat de Zweedse autofabrikant momenteel hanteert, is bij de 3CC in extreme vorm toegepast waardoor de auto aan de ach terkant een heel smal dakge deelte heeft. Onder de motorkap zit een elektromotor die de 3CC bijna geruisloos naar een topsnelheid van 135 km/u stuwt en hem in 10 seconden van 0 naar 100 km/u laat accelereren. En dat alles zonder uitstoot van kwalij ke gassen. Wat afmetingen betreft (lengte 3,90 meter, breedte 1,62 meter, hoogte 1,32 meter) komt de Volvo 3CC overeen met een klassieke 2-persoons sportauto, maar daarmee houdt elke ver dere overeenkomst op, aldus Volvo. Aan de binnenkant wacht namelijk een verrassing: de stoelopstelling is 2+1, ofwel twee zitplaatsen voorin en één achterin. Op die ene kan een volwassene plaatsnemen of twee kinderen. Deze opstelling garandeert een goede commu nicatie tussen de voor- en ach terinzittenden, veel comfort voor de achterpassagier en een uitstekend zicht rondom voor iedereen. De 3CC is het geesteskind van het Volvo Monitoring Con cept Center in Californië en een vervolg op de eerder dit jaar ge toonde Tandem conceptauto van deze Amerikaanse Volvo- tak. Hun taak was een 'toe- komstbestendig concept te rea liseren, gericht op duurzame mobiliteit. Een auto die niet al leen zuinig, veelzijdig, comfor tabel en veilig is, maar ook vol op rijplezier biedt en er goed uitziet'. De conceptwagen in Shanghai heeft dus een elektro motor, maar in feite is de 3CC geschikt voor allerlei soorten aandrijving. Hij heeft daartoe een dubbele vloer voor de op slag van elektrische energie. Het gaat Volvo vooral om een goed rendement. De ontwerpers hebben daarom een aërodynamische vormge ving gecombineerd met een compacte bouw, lichtgewicht carrosseriematerialen en elek trische aandrijving. Met het oog op veiligheid en gewichtsbe sparing is de Volvo 3CC uitge rust met een ultrasterk stalen spaceframe en sandwich-vloer panelen die uit composietma teriaal zijn vervaardigd. De car rosserie bestaat uit een eendeli ge schaal van koolstofvezel die op het frame is gelijmd. Het ge heel bezit een grote torsiestijf heid. Het past wel bij de nieuwe Saint: omhoog scharnierende deuren en éen instrumentenpa neel dat naar voren schuift om het in- en uitstappen te verge makkelijken. Op dit 'zwevende' paneel zitten speciale schake laars voor de verlichting, kli maatregeling en audiosysteem. Deze knopjes zijn met afstands sensoren uitgerust en worden geactiveerd zodra een vinger dichter dan 5 millimeter bij de schakelaar komt. door Rien van der Steen De autoverkopen willen niet wat de Nederlandse dealers willen. Terwijl BMW nu bekijkt hoe ze het best de markt van India op kan en grote merken zich in het veelbelovende China proberen te nestelen, lijkt het hier over te zijn met de hausse. De Nederlan der heeft geen zin meer elke vier jaar een nieuwe auto aan te schaffen. Prognoses over een aantrek kende economie ten spijt wil het met de autoverkopen niet vlotten. Vergeleken met de eer ste negen maanden van vorig jaar zijn in 2004 10.000 perso nenauto's minder verkocht. De daling beloopt 2,5 procent. Van januari tot en met september 2004 zijn 397.174 nieuwe perso nenauto's geregistreerd, in de zelfde periode van het vorig jaar 407.273. De branche denkt nog altijd, dat aan het einde van 2004 rond 480.000 nieuwe per sonenauto's op kenteken zijn gezet en dat is dan hetzelfde aantal als vorig jaar. Het best verkochte merk is toch Opel, dat nu nog maar 341 ge registreerde auto's voor staat op Renault. Peugeot, VW en Ford volgen. Bij de bést verko pende modellen staat Peugeot bovenaan met de 307 (19.274 stuks), gevolgd door de VW Golf (14.608), weer Peugeot met de 206 (13.150), Renault met de Scènic (11.839) en Ford met de uitlopende Focus op de vijfde plaats (10.507 exemplaren). Grote vraag is wederom, of Opel zijn marktleiderschap van de afgelopen 35 jaar volhoudt of inlevert aan Renault. Want door extra registraties in de staart van september ligt Opel nu even voor op de Fransen, maar de rest van het jaar stond Renault meestal op kop. Ook het verschil tussen de andere grote (volume-)merken als VW, Peugeot en Ford blijft klein. Ook in het topsegment spant het erom. Volvo heeft veel ple zier van zijn V50, waarvan er dit jaar al 4575 de showrooms uit vlogen, maar BMW is zowaar Mercedes voorbijgestoken. Voor een deel door de nieuwe 1-serie, maar ook dankzij de nog altijd gewilde X5 en de fris se 5-serie. De Mercedes C-klas- se begint nu echt op jaren te komen en de E-klasse duikelt met ronde de 1200 stuks tot 2769 exemplaren, terwijl BMW met zijn equivalent (de 5) er 2967 wegzette. Bentley, veilig in de schoot van Volkswagen, vaart blijkbaar wel bij het Duit se opperbevel. En bij Alfa Ro meo heeft het opknappen van de snuit van de 166 duidelijk tot meer belangstelling voor dat grote model geleid. Bij Fiat houdt de zegetocht van de Pan da nog niet op en Ford ziet dat zijn Mondeo uit beeld begint te reiken. Toyota doet het nog al tijd geweldig: de Yaris, de hybri de Prius, de Avensis en de com pacte 4x4 RAV4 vormen het ge wilde middelpunt van een kwa litatief heel sterk gamma. Ferra ri levert nogal in, terwijl Lam borghini (eigendom van Audi) juist meer belangstelling no teert voor zijn exotische Murci- elago. Het Nederlandse Spyker verkocht de afgelopen negen maanden niet één sportwagen. Maar er zijn wel orders voor 79 auto's, zegt het bedrijf. Toch kunnen de meeste Euro pese automerken terugkijken op een goed eerste halfjaar. Eenentwintig van de in totaal 26 Europese landen zagen de vraag naar nieuwe personenau to's toenemen. In totaal werden op de Europese markt 8,28 mil joen auto's verkocht, 3,5 pro cent meer dan in het eerste half jaar van 2003. VW verkoopt in Europa het best. (advertentie) AUTO HEEMSKERK Leiden Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL.: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL.: 071-331 28 66 WWW.AUTOHEEMSKERK.COM leusden - Vlak na de Neder landse showroomintroductie van de Octavia hatchback is het alweer tijd voor het volgende Skoda-nieuws: de Octavia Combi. Deze fraaie stationwa gon was tijdens de vorige week gehouden Mondial de l'Auto- mobile in Parijs voor het eerst te bewonderen. Begin 2005 komt hij naar Ne derland met als bijzonderheid de mooie, van moeder Volks wagen geleende dsg-transmis sie. Deze 'direct shift gearbox' beschikt over twee koppelin gen: eentje voor de 'even' ver snellingen en een voor de 'on even'. De versnellingsbak houdt op de achtergrond altijd alvast een andere versnelling inge schakeld, afhankelijk van de rij- omstandigheden. Als de auto bijvoorbeeld in '3' rijdt en acce lereert, legt de bak alvast de vierde versnelling in. Op het moment dat wordt geschakeld, handmatig of automatisch, vergt dat slechts vierhonderdste seconde. Zonder onderbreking van de aandrijfkracht. Overi gens is exclusief voor de Combi een versie met vierwielaandrij- ving leverbaar. De bagageruimte meet 580 liter en met neergeklapte achter bank 1620 liter. Standaard in el ke Octavia Combi zijn onder andere zes airbags (voorin, op zij en hoofdairbags), actieve hoofdsteunen vóór, remassis- tent, in de buitenspiegels geïn tegreerde knipperlichten, een tractie/stabiliteits-systeem (asr) centrale portiervergrendeling en in hoogte^yerstelbare voor- stoelen. Prijzen zijn nog niet bekend. In Tsjechië wordt wel het vorige model Octavia voor lopig nog geleverd omdat men de nieuwe veel te duur vindt. Het is dit weekeinde weer klas sieke auto's kijken op de na jaarseditie van het Super Oldti mer Festival in de Leidse Groenoordhallen. En in veel ge vallen hoeft het niet bij kijken te blijven, want een aanzienlijk aantal van de aanwezige klassie kers is ook te koop. Zo ook deze fraai gerestaureerde Cadillac Se rie 62 Convertible uit 1948. De auto toont het nieuwe design dat Franklin Q. Hershey voor de Caddy's had bedacht en dat was geïnspireerd op de vormgeving van vliegtuigen. Zo ontstonden de eerste (bescheiden) vinnen. In dit geval kwamen ze van het staartstuk van de P-38 Lockheed Lightning, een Amerikaans ge vechtsvliegtuig. De staartvin werd een enorme hit, vrijwel elk automerk kopieerde het idee, zelfs het behoudende Mercedes zette vleugels op sommige mo dellen. Eind jaren vijftig bereikte de staartvin als onderdeel van de glitter en glamour-rage haar hoogtepunt om vervolgens snel uit de mode te raken. Door de staartvin te introduceren is de 1948 Cadillac duidelijk een trend setter. Het festival is morgen en zondag geopend van 10-18 uur. Een kaartje kost 10 euro voor volwassenen, de helft voor kin deren t/m 12 jaar. De allerklein sten mogen gratis naar binnen. Foto: Super Oldtimer Festival Op het eerste gezicht ziet hij er primitief uit. Maar schijn bedriegt. Een luxe terrein reus. Foto's: GPD van 560 Nm. Maar ja, die kost 115.200, inclusief 33.800 euro bpm. Ga er maar aan staan. „Hou wel in de gaten dat dit soort auto's gekocht wordt door mensen die hem voor het leven aanschaffen", zegt de pr-dame van Mercedes-Benz in Utrecht. Zal best. De speciale zilveren jubileumeditie schijnt enorm in de be langstelling te staan. Terwijl die toch eventjes een kleine negen mille extra kost. Sinds 1990 kent hij standaard perma nente vierwielaandrijving. De 400 CDi, die in de lange versie 2385 kilo weegt, rijdt met gas op de plank als een soort van overmaatse rakettractor. In 10 se conden van 0 naai- honderd km/u is met zo'n kolos toch imposant. Hij vraagt daar wel veel diesel voor, want beter dan 1:7 konden we niet noteren. Blijf met zo'n dikke Mercedes G weg uit de stad. Op de eerste plaats houden ze op druk bemenste plekken meestal niet meer van die dikkerds, op de tweede E laats wordt parkeren een onoverzichte- jke onderneming. Anders dan zo'n luxueuze VW Touareg maakt de G de in druk van een privétank, die in bepaalde opzichten andere weggebruikers zal in timideren. ett'nvan der Steen is F groeiende legertje terreinwa- 0' suv's houdt zich al ruim 25 jaar de "an Mercedes-Benz staande. Een "primitieve privétank, die bij lan- rt zo primitief is als hij oogt. j t het geweld van de Range Ro- n &san Patrols, Toyota's LandCrui- afj SX5, Kia's Sorento en hier en an J Hummer houdt zich al meer vo N de Mercedes G staande. En die G staat voor Gelande, terrein. Sinds 1979 zijn er 175.000 van gebouwd. Een terreinwagen als klassieker, het is even wennen. Hij ziet er buitengewoon primitief uit. Een rijdend flatgebouwtje, al die tijd in die vorm gebouwd door Steyr-Daimler- Puch in het Oostenrijkse Graz. Hij is er in het kort en lang, eventueel open en met enorme motoren, waaronder een AMG 8-cilinder met compressor. Stoer neergezet op een ladderchassis, starre assen en lange schroefveren. De portiertjes kunnen maar een klein eindje open. De kaarsrecht omhoog staande voorruit, de plompe achterkant, de externe scharnieren en de drukknop pen op de portierhendels versterken het primitieve uiterlijk. Maar ondertussen zit werkelijk alle luxe erop. Voor een aantal extra's moet je natuurlijk flink in de buidel tasten. Parkeersensoren, navi gatie, leer, automaat en drie sperdiffe- rentiëlen. De goedkoopste kost een kleine 58.000 euro. De korte met geel kenteken komt als 270 CDi al op 74.900 euro, de lange op 81.700 euro. We kregen de 400 CDi mee, een vette 4.0 liter 8-cilinder diesel met 250 pk en een verfrissend koppel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17