'Bij Ajax zitten ze met een zaag op de tribune' SPORT Een zalfje voor een paard is nog geen doping Schaakolympiade van start in Calvia PSV in de markt voor 'nieuwe Pelé' Victor Sikora met Heerenveen op zoek naar revanche in Arena Leko houdt voorsprong Goed debuut Vera Pauw l(h Macedonië weg na zeperd -Bondscoach Dragan jrovski van Macedonië i jjn ontslag ingediend. Hij je verantwoording op zich Ie nederlaag in de WK- catiewedstrijd in en te- jdorra (1-0). „Iedereen is js we een goed resultaat En zoals tegen Nederland, d iij een nederlaag tegen ra is er maar één schuldi- 'ea dat ben ik." Bondsvoor- wii ladjiristeski houdt de m ag in beraad. ■th g' u bedankt r Roemenië ■ita rest - Het Nederlands elf- on in groep 1 van de WK- ïiei catiestrijd geen last meer ■(p, nvan de Roemeense in- !im onal Florin Soava. De ?r ivelder van Spai'tak m mis zo fel bekritiseerd iedia, fans en bondsbe- ■)m ers dat hij heeft bedankt na mational. 6 enport weer 'Ui ummer één >u - Lindsay Davenport is j e nummer een in het intennis. De Amerikaan- rfen iverde de leiding door bh ferwinning gisteren op im sin Dinara Safina (6-4 6- f {tweede ronde van Mos- to jvenport (28) lost de iel iseAmélie Mauresmo af roerster van de wereld- i!(, i Het is de vijfde keer r o. renport de wereldrang- ej ivoert. ira< p ine: gaslek e bedreiging pu ■za l-De Griekse overheid b rganisatoren van de ien ische Spelen in Athene igji a tijdens het grote sport ief rant in augustus 86 be- de situaties serieus ge- ils ,De grootste bedreiging \j(X leen groot gaslek op een ti ifvakantiecomplex met iet tels, twintig kilometer :en Athene. Daar waren on- eei vijfhonderd topmensen wi Amerikaanse bedrijfsle- ten uisvest. 241 jen voorbij rg Meulendijks 'eii d - Voor badmintonster 's leulendijks is het sel la orbij. De Helmondse Ie vorige week bij de or, Open de achillespees inkervoet af. Na een heeft de speelster te ekregen dat voor het op Dngeveer zes maanden Ier Warne laart record zm - Bowler Shane Warne roti it wereldrecord wickets ie j stcricket geëvenaard. ai irige leg spinner uit Au- ifl; lam in Madras in de vijf- ?efi tegen India het wicket a ningsbatsman Singh, ooi e bracht hij het totaal in ,oi >baan op 532, een eve- ran het record van Mut- ralitharan van Sri 'Site Rabo-ploeg p mbardije -Met een topbezetting gt de Rabobank-wieler- inn torgen de leidende posi- twereldbekerklasse- va ide Ronde van Lombar- k Michael Boogerd is Hagenaar werd de af- :en week geteisterd door twii laar is fit genoeg bevon- nee te starten in de laatste >via lekerkoers van het sei- gri logerd wordt onder an- Aisl ergezeld door Erik Dek- t, v Ie Spaanse wereldkam- roti scar Freire. Ie li sche coach I ontslag aan i - Bondscoach Jartsev land heeft na de afstraf- i ees m tegen Portugal (7-1) nei le terugvlucht naar Zij! izijn ontslag ingediend, iet geaccepteerd door rhei 1. De Rus verliet op 6-1 »gv est over de instelling fi spelers demonsüatief Jartsev brieste van iade zeperd. „Dit is een dto i", fulmineerde hij. subi sco. Na zo'n wedstrijd rto coach niet aanblijven, ven |e spelers willen niet bep samenwerken. Zij volg- :e« i enkele aanwijzing icci teel w "na stopt "S marathons ijvoj Marathonschaatser n,s tHuitema beëindigt ;ver ct zijn loopbaan. Een ki aan het ziekenhuis wees juIb guit dat de rechterknie ittot 3-jarige Drent versleten eD ma had dit seizoen zijn als schaatsende ploeg- i De Hypotheker-for- dien afsluiten. vrijdag 15 oktober 2004 door Mare Kok haarlem/calvia - Vandaag be gint in Calvia op het Spaanse eiland Mallorca de 36ste Schaakolympiade. De denk- sporters zien in dit tweejaarlijk se toernooi hun 'eigen' Olympi sche Spelen. Van de 135 landen die meedoen aan het mannen- toernooi, is de Nederlandse ploeg als achtste geplaatst. Zowel bij de mannen als de vrouwen vaardigt de schaak bond het sterkst mogelijke team af. Regerend nationaal kampioen Loek van Wely is kopman. Ivan Sokolov, Sergei Tiviakov, Jan Timman, Erik van den Doel en Friso Nijboer com pleteren het team van coach Herman Hamers. Sokolov zal zich echter pas bij het team voegen als hij het toernooi van Hoogeveen heeft afgesloten. Rusland, met Alexander Moro- zevitsj als beste speler, is vooraf de grote favoriet. Ook zonder de deelname van de nummer één van de wereld Garry Kaspa rov en regerend wereldkampi oen in het klassieke schaak Vla dimir Kramnik zijn de Russen met een gemiddelde rating van 2724 Elo-punten op papier het sterkst. Nederland stelt daar een gemiddelde Elo van 2623 tegenover. In de vrouwencompetitie is China als eerste geplaatst. Ne derland, dat aantreedt met Zha- oqin Peng, Tea Lanchava, Petra Schuurman en Bianca Mühren, is als 15de ingeschaald. brissago/anp - Peter Leko heeft zijn voorsprong in de schaak tweekamp om de wereldtitel te gen Vladimir Kramnik behou den. De Hongaarse grootmees ter hield met de zwarte stukken de twaalfde partij in evenwicht. Na 34 zetten werd tot remise besloten. De stand is nu 6 1/2-5 1 /2 in het voordeel van uitdager Leko. Kramnik moet in Brissago (Zwi) zeven punten halen om kampioen te blijven. De Rus heeft nog twee kansen. De voorlaatste partij staat voor morgen op het programma. Kramnik probeerde gisteren wel degelijk iets te forceren. Het leverde in elk geval een span nende partij op, die bijna vier uur duurde. Leko koos voor het eerst in deze tweekamp voor de Caro-Kann-verdediging, die als solide te boek staat. Volgens de experts had Kramnik lange tijd winstmogelijkheden. Die ver gooide hij goeddeels door een overhaaste pionzet. Schaak computer Fritz beoordeelde 33. De4 zelfs als een fout. UITSLAGEN PRIJSVRAGEN Lucky Day 3528, d.d. 14.10.2004 1.5.9.11.12.14.17.27.31.34. 35. 38.41.43.52.56.59.66.70.79 Onder voorbehoud van typefouten BADMINTON Duisburg. Duits Open. Mannen, tweede ronde: Palyama (Ned) - Kawa- guchi (Jap) 15-4 15-12. Palyama in derde ronde tegen Dabeka (Can). HONKBAL New York. Champions Series. American League, play-offs. New York Yankees - Boston Red Sox 3-1. Stand best-of-seven: 2-0. National League, play-offs. St Louis Cardinals - Houston Astros 10-7. Stand best-of-seven: 1-0 SCHAKEN Brissago (Zwi). WK tweekamp. Twaalfde partij Kramnik (Rus) - Leko (Hon) 1/2-1/2. Stand na 1£ van de 14 partiien: 5 1/2 - 6 1/2. 7-6 (5) 6-4, Monfils (Fra) - Patience (Fra) 6-4 6-4 Wenen. Mannen. Tweede ronde: Nalbandian (Arg/1) - Koubek (Oos) 6-2 7-6 (6). Massu (Chl/2) - De Voest (ZAt) 6-4 6-2. Gmepri (VSt) - Srichaphan (Tha/5) 6-2 6-1. Canas (Arg/6) - Dent (VSt) 6-4 6-4, Lopez (Spa/8) - Ulihrach (Tsj) 6-1 6-4, Haas (Oui) - Mayer (Oui) 6-3 6-4 Moskou. Mannen. Tweede ronde Rusedski (G8r) Volandri (lta/7) 6-2 6-4. Joezim (Rus/5) B)örkman (Zwe) 6-4 6-2. Hrbaty (Slw/3) - Voltsjkov (WRu) 4-6 7-5 7-6(1). Moskou. Vrouwen. Tweede ronde Davenport (VSt/2) Safina (Rus) 6-4 6-2. Venus Williams (VSt/7) - Doetsjevina (Rus) 6-0 6-4. VOETBAL EK kwalificatie, groep 3. Portugal - Rusland 7-1 (3-0). 26. Pauleta 1-0. 39 Cristiano Ronaldo 2-0. 45 Deco. 69. Cris- tiano Ronaldo 4-0. 79 Arsiavm 4-1, 82. Simao 5-1. 89 Pelit 6 1. 90. Petit 7-1 Scheidsrechter Vassaras(Gri). Metz. Mapnen. Tweede-,onde: Corretja (Spa) - Carraz (Fra) 4-6 WATERPOLO Nis. Euro League, tweede kwalificatieronde. VK Nis (SMo) - Polar Bears (Nedl 7-5. Posilipo (Ita) Manoepol (Oekl 12-0. FTC Boedapest (Hon) - Juzme Istanbul (Tur) 13-3. i' door André Hoogeboom heerenveen - Met gemengde gevoelens keert Heerenveen- aanvaller Victor Sikora morgen avond terug in de Arena voor de competitiewedstrijd tegen Ajax. Terug naar de plek des onheils waar, zoals hij zelf zegt, 'het al lemaal zo mooi begon, maar heel vervelend eindigde'. Het is het klassieke verhaal van de droom die eindigde in een nachtmerrie. Sikora, gelukkig als aanvaller bij Vitesse, werd het symbool van de mislukte aankopen van zijn trainer Ro nald Koeman. Mede daardoor werd Sikora in de Arena de kop van Jut en doodongelukkig. „Op een gegeven moment rie pen ze tegen me dat ze wisten waar ik woonde en wel even mijn gezin zouden opzoeken. Nou, als dergelijke dingen naar je worden geroepen, staat je hoofd echt niet meer naar voet ballen. Ik heb zelfs mijn mobie le nummer moeten verande ren." Het begon zo mooi. In 2002 haalde Koeman Sikora naar Ajax en bij zijn eerste grote op treden, in het Amsterdam-toer nooi, scoorde hij ook nog, te gen Manchester United. Ajax had een nieuwe Mare Overmars in huis. De rechtsbenige links buiten, snel en ijverig. Maar het liep anders. „Je krijgt bij Ajax een jaar de tijd om te wennen. Dan moet je er staan. Aanvan kelijk ging het best goed. Ik scoorde regelmatig, maar na de winterstop kwam de klad er in. Ik raakte geblesseerd, Mitea viel goed in en hij werd de eerste keuze van de trainer." Zijn tweede jaar werd boven dien gekenmerkt door veel blessures. „Er was geen rechte lijn in mijn ontwikkeling. Ik moest steeds weer een stapje opzij doen." Dit seizoen had hij nog een sprankje hoop, toen Soetaers geschorst en Mitea geblesseerd was. „Maar toen zag ik Boukha- door Annemiek Steenbekkers den bosch - De bekendmaking van het ene na het andere do- pinggeval in de paardensport doet vermoeden dat er sprake is van een vrijstaat, maar het te gendeel is waar. De wereldrui- terbond FEI hanteert de zoge naamde nullijn, die gebiedt dat geen enkel middel geoorloofd is. „Een belachelijke regeling", oordeelt oud-olympisch kampi oen Jeroen Dubbeldam. De nullijn verklaart wel voor een deel dat paarden - of liever gezegd hun verzorgers en/of berijders - ogenschijnlijk mak kelijk tegen de lamp lopen. „Het is ongelooflijk uitkijken geblazen. Stel, je paard heeft een wondje en het is een maand voor het eerstvolgende concours", zegt Dubbeldam. „Je behandelt dat wondje met een zalfje of zo. Iets wat hele maal geen effect heeft op de prestaties. Na het concours blijkt uit een controle dat er in het bloed van het paard nog een restant van dat middel zit. De conclusie is dan: positief." De Ier Cian O'Connor gaf zijn paard Waterford Crystal een maand voor de Olympische Spelen in Athene rustgevende middelen. Ludger Beerbaum gebruikte Betamethason, ver werkt in een zalfje, om een wondje bij Goldfever te behan delen. De dieren werden positief be vonden in Athene, net als Ring- wood Cockatoo van de even- ting-amazone Bettina Hoy. Dat dier kreeg een anti-allergiezalf opgesmeerd. Shutterfly van Beerbaums schoonzus Mere dith Michaels-Beerbaum mocht niet eens starten op de Spelen, omdat het dier tijdens het CHIO in Aken positief testte op een kalmeringsmiddel. Eerder al waren een paard van vierspanmenner Michael Freund en dressuuramazone Ulla Salzgeber de klos. Als zelfs de kleinste behande ling niet meer mag, moest zo iets een keer gebeuren", meld de Frank Kemperman, organi sator van het CHIO Aken en de komende Wereldruiterspelen, eerder over de vele dopingge- vallen die nu plots aan het licht komen. „Dat is niet zo gek", oordeelt ook Tineke Bartels, voorzitter van de atletencommissie van de Koninklijke Nederlandse Hippi sche Sportfederatie (KNHS). „De opsporingsmethoden zijn veel gedetailleerder geworden." Net als Dubbeldam heeft de amazone uit Hooge Mierde geen goed woord over voor de huidige regelgeving. „We kun nen geen kant op. In de atleten- commissie is het al vaak genoeg aangekaart, maar zonder resul taat." Dubbeldam: „Een zalfje is toch geen medicijn. Een baby met een ruw huidje smeer je toch ook in? Iedereen is het erover eens dat doping niet kan en dat daar niet streng genoeg op ge controleerd kan worden, maar deze nullijn is belachelijk. Ho pelijk is er nu voldoende aanlei ding om wel actie te onderne men," „Waar eindigt medicijngebruik en waar begint doping", legt George de Jong, directeur van de KNHS, de vinger op de zere plek. Voor de sportende mens is er een lijst van het NeCeDo (Ne derlands Centrum voor Do- pingvraagstukken) beschikbaar met toegestane middelen. Zou ook een oplossing kunnen zijn voor paarden. „Ik heb begrepen dat dat heel kostbaar is", vertelt Bartels. „Het begrip doping wordt bij ons niet hetzelfde ge hanteerd als in de humane sport. Medicatie heeft niks met doping te maken, maar voor het publiek maakt het niks uit." De Jong: „Je hebt al wel catego rieën stoffen, maar waar we naar toe zouden moeten, is een methode waardoor we medi cijngebruik scherper kunnen beoordelen. Hoe kom je tot een faire én praktisch uitvoerbare aanpak? De FEI denkt wel na over dit vraagstuk. Eerder dan april volgend jaar verwacht ik geen grote besluiten." De KJSfHS gaat zich in ieder ge val extra inspannen om 'de spelregels nog eens duidelijk uit te leggen'. De hevig bediscussieerde nul lijn is er sinds een jaar of elf. In gesteld, volgens De Jong, juist omdat het onderscheid tussen medicijngebruik en doping niet te maken is. En omdat het wel zijn van de dieren voorop staat, speelt men op zeker. Dubbeldam: „Het paard kan zelf niet beslissen of het behan deld wil worden of niet, zo re deneert men. Maar er zit nog wel verschil tussen een klein wondje en een echte blessure. Wij gaan zo'n beest heus niet kapot rijden. Weet je hoeveel een toppaard waard is?" Bartels: „Als je een paard niet behandelt, ben je zeer dier-on- vriendelijk bezig." Jeroen Dubbeldam: „Elke top atleet mag een aspirientje tot zich nemen als hij of zij ergens last van heeft. Voetballers spe len soms ook op pijnstillers. Waarom kunnen we paarden ook niet net als topatleten be handelen, want dat zijn ze ge woon O'Brien eindelijk fit ri in de kleedkamer zitten. Ik dacht: oké, dat was het. Het is voorbij." Na het evaluatiegesprek, eind vorig seizoen, was het eigenlijk al voorbij. Sikora kreeg van Louis van Gaal en Ronald Koe man te horen dat er voor hem geen plaats meer was bij Ajax. „De chemie tussen mij en Ajax ontbrak, vertelden ze me. Toch heb ik altijd het idee gehad dat de beslissing van hogerhand is genomen. Dat Koeman mij er nog wel een jaar bij wilde heb ben, mij nog een kans wilde ge ven voor het derde seizoen, als ik eenmaal weer fit aan de com petitie kon beginnen." Achteraf was de beslissing de verlossing voor de 26-jarige aanvaller. Ajax was toch al nooit zijn club. Het klimaat in de Arena, daar moet je tegen kunnen. „Ze zitten daar met za gen op de tribune, ja, letterlijk. Het is vreselijk wat je allemaal naar je hoofd geslingerd krijgt. En het is zo onrechtvaardig. Want je kunt veel van mij zeg gen, maar ik heb nooit vers aagd. Altijd stond ik er, altijd heb ik me het snot voor de ogen gewerkt. Maar ja, dat is niet genoeg daar hè. In de Are na hebben ze een hekel aan werkers. Hard werken komt pas op de derde plaats. Eerst komt mooi voetballen, dan komt alles winnen en dan pas werklust. Werkers lopen ergens anders rond, niet bij Ajax. En als je in dat milieu bent opgegroeid, zo als Rafael en Wesley, dan ben je er aan gewend, dan weet je wat je te wachten staat. Maar jon gens van buiten... Zoals ik, Vic tor Sikora, een beetje een ge voelige jongen, opgegroeid in het oosten van het land, geen mannetje dat met de borst vooruit loopt en altijd in de schijnwerpers wil staan. Zo ben ik niet opgevoed en zo wil ik nog steeds niet zijn. Dat klimaat heerste daar wel. Spelers staan veel in de schijnwerpers en gaan zich daar ook naar gedra gen. Dat kostte mij erg veel moeite. Ik ben geen speler voor Goede Tijden Slechte Tijden." En dan de pikorde in het veld. Hoewel geaccepteerd als een van de Ajacieden, moest Sikora ervaren dat het tijdens wedstrij den anders in elkaar stak. „Het gebeurde regelmatig dat ik werd overgeslagen. Ik ben zelf een teamspeler en mij maakt het niet uit wie de doelpunten maakt. Het kwam vaak voor dat we in een vier-tegen-drie-situa tie stonden en de spelers toch voor eigen succes gingen. Ik had zeker vijf of zes doelpunten meer kunnen maken in mijn eerste seizoen. Dat was mis schien net het verschil ge weest." Er waren momenten dat hij er helemaal mee wilde kappen. „Halverwege de wedstrijd tegen RBC had ik er genoeg van. Ik gooide mijn voetbalschoenen tegen de muur en riep tegen ie dereen dat ik hier nooit meer wilde voetballen. De trainer en de spelers haalden me over toch door te gaan. Na zeventig minuten was het genoeg en mocht ik er af. Ik werd uitge maakt voor alles wat mooi en lelijk was. Nu kan ik daar wel tegen, maar als ze mijn familie erbij gaan betrekken, dan houdt alles op. En waar gaat het alle maal om? Een potje voetballen. Het helpt mij zeker niet als ie mand begint te schelden. Ik heb vertrouwen nodig, ook van de tribune. Als dat er niet is, sla ik dicht, dan lukt niets meer. Hier bij Heerenveen roepen ze tegen je: 'Kom op Sikora, je kan het!' In de Arena is alles nega tief. Als je met 1-0 voor staat, dan krijg je een fluitconcert, win je met 6-0 een mager ap plausje. Als het niet loopt met de ploeg en je krijgt ook nog van alles naar je hoofd geslin gerd, dan slaat het in je benen. Je gaat je verstoppen, een bal kaatsen in plaats van de actie maken, je staat stilletjes te ho pen dat je die bal niet krijgt. Want als een actie mislukt, dan ben je de lui. Maar maak je de actie niet en speel je meteen af, dan is het ook weer niet goed, word je ook uitgefloten. Dan krijg je applaus als je wordt ge wisseld." Maar gewogen en te licht be vonden, zo ver wil hij niet gaan. De oud-Ajacied aan de voor avond van de wedstrijd: ,Ik weet nog steeds niet waar mijn top ligt. Omdat ik geen eerlijke kans heb gehad in Amsterdam. Ik kan veel meer dan ik bij Ajax heb laten zien." sao paulo/gpd - Volgens twee Braziliaanse kranten heeft PSV een bod uitgebracht op de Bra ziliaanse voetballer Robinho. De Eindhovense club zou vol gens kwaliteitskrant Estado de Sao Paulo en sportblad Lance- net maar liefst twintig miljoen euro over hebben voor de aan valler van Santos. De voetballer wordt in eigen land gezien als de nieuwe Pelé. Volgens PSV is er wel degelijk belangstelling, maar is er geen concreet bod gedaan. De afge lopen dagen heeft technisch di recteur Guus Hiddink een ori ënterend gesprek met de speler gehad. Hiddink zag Robinho vorige week aan het werk tij dens de wedstrijd Santos- Corinthians. De speler staat al langere tijd op de scoutingslijst van de club. Naar verluidt zou PSV negen miljoen voor de Bra ziliaan willen betalen. Robinho, die voluit Robson de Souza Robinho heet, heeft de belangstelling uit Eindhoven tot groot ongenoegen van de club directie bevestigd. „Ik heb ver nomen dat Santos een bod van PSV heeft ontvangen. Als het interessant is voor de club en voor mij, waarom dan niet", zo reageerde het 20-jarige superta lent gisteren laconiek. Hij zou met ingang van het komende seizoen naar Eindhoven of el ders in Europa willen verkas sen. „Ik heb geen haast om naar Europa te vertrekken, want ik speel al bij een topclub. Mijn doel is om opnieuw lands kampioen met Santos te wor den. Aan het eind van het jaar zien we wel verder." Robinho's zakenbehartiger Wagner Ribeiro deed de inte resse uit Nederland gisteren af als louter speculaties. Ook club voorzitter Marcelo Teixeira ont kende gisteren dat PSV een bod heeft gedaan. Teixeira toonde zich uitermate geïrriteerd dat het nieuws daar over de ronde doet. Hij is bang dat de buitenlandse belangstel ling een negatieve invloed heeft op de prestaties van de balvaar- dige Robinho. Het zal niet de eerste maal zijn, dat het voet balgenie onder zijn kunnen gaat spelen als de dntk van bui tenaf op hem toeneemt. Het Italiaanse Inter bood een paar maanden geleden acht miljoen euro voor Robinho, die uit de eigen kweek van Santos voortkomt. Maar dat bod uit Milaan werd als niet serieus af gedaan. Victor Sikora in actie als Heerenveen-speler. Morgen wil hij de Ajax-fans laten zien dat hij het voetballen niet verleerd is. Foto: GPD/Catrinus van der Veen John O'Brien is weer fit en be schikbaar voor de selectie van Ajax. De Amerikaans interna tional speelde deze week een volledige wedstrijd met het tweede elftal en kon de vol gende dag zonder moeite meetrainen met de A-selectie. O'Brien heeft al bijna ander half seizoen niet kunnen voetballen als gevolg van chronische blessures. Rechterspits Daniel de Ridder wil vertrekken uit Amsterdam. De speler vindt dat hij geen kans krijgt van trainer Ronald Koeman. De coach heeft de afgelopen periode van relatieve rust bij de club benut om gesprekken te voeren met spelers en en kele knelpunten weg te ne men. Koeman sprak onder anderen met Maarten Steke lenburg en Bogdan Lobont Stekelenburg, gestart als eer ste keeper, raakte geblesseerd, maar is inmiddels weer fit. Lobont greep zijn kans en is voorlopig eerste doelman bij Ajax. Berlijn - Fel duel tussen de Duitse voetbalster Viola Odebrecht en de Nederlandse Marjan Brouwer (rechts). De vriendschappelijke interland in Berlijn eindigde gisteren in o-o. Voor Vera Pauw betekende dat een goed debuut tegen de wereldkampioen als bondscoach van de Nederlandse vrouwenvoetbal ploeg. De Nederlandse vrouwen boden vooral op basis van vechtlust prima tegenstand aan Duitsland, dat in de recente kwalificatiereeks voor het EK geen punt had afgestaan. Duitsland, winnaar van brons bij de Olympische Spelen van Athene, zou aanvankelijk aantreden tegen Ghana. Maar de Afrikaanse op ponent zegde op het laatst af. Foto: EPA/Michael Hanschke

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15