REGIO Ramadan in Nederland vraagt fantasie jeen ambassadeur ioor het modevak p™ én Zakelijk ziek 9 E VRIJDAG 15 OKTOBER 2004 NAVRAAG Michiel Huisman is uitgeroepen tot best geklede man van Ne- de uitreiking van de prijs droeg hij een spijkerpak, een -J j verwassen T- 7 1 7 7 trapte gym- donker koet- stijlvol, zonder dat het al te nadrukkelijk bedacht lijkt", het juryrapport. JAN VINK, bedrijfsleider van herenmodezaak !eVl 5Classics aan de Leidse Breestraat, kan het niet met de keuze ieut gjury eens zijn. a toch dat zo'n jonge aansprekende acteur tot boegbeeld verkozen? 35cf jd het een keuze van niets. Het hele gebeuren is niets. Vol ts nij zijn het allemaal vriendjes van elkaar. Dit loch niets meer met kwaliteit te maken. Wat Rttreft kunnen we een voorbeeld nemen aan Daar weten mannen zich te kleden in pak- an goede snit. Humberto Tan vond ik een gar geleden nog wel een goede keuze. Die ndh lee^ tenminste stijl." organiseert de branche het niet zelf als fel kritiek heeft? zit niet in die wereld. Het zou jaren kosten et alle herenmodezaken uit Nederland tot rgelijk evenement te komen. Het zou inte- izijn om eens te tonen hoe een man zich •n redelijk bedrag toch stijlvol kan kleden, irlijk heb ik hier in de zaak ook het mooiste lorn (mooiste, maar daar hangt een prijskaartje merk dat er behoefte is om met smaak ge worden zonder dat het duizenden euro's u dat er bezuinigd wordt op kleding? itrii er. In tijden van recessie stellen mensen laa iankopen uit en dat geldt ook voor mode. Mannen denken kunnen met minder pakken in hun kast. Natuurlijk zou ik ;ntfst elke klant in het nieuw steken, maar met evenveel liefde ip ik een nieuw overhemd. "k| leLeidse man zich een beetje te kleden? [.Leiden is een andere stad dan Haarlem of Amsterdam. De haar is niet vooruitstrevend in zijn kledingkeuze, eerder tra- eel. Hij geeft zijn geld liever aan andere zaken uit. Desalniet- jestaat Dennis Mode al generaties." ori1 Bernhard kreeg de Lifetime Achievement Award vanwege {gelezen combinaties. Wel een goede keuze? kan ik me wel in vinden. Bernhard heeft een eigen smaak en ;en uitstraling. Hij draagt soms combinaties die niet voor de ,yt< ggen. Blauw met bruin bijvoorbeeld, of gekke ruitjeshem- heb 'm hoog staan. Hij is - net als Pim Fortuyn was - een nbassadeur van het modevak, maar met die Michiel Huis de plank volledig misgeslagen." eo de With foto: ANP/Olaf Kraak UIT DE ARCHIEVEN 1954, Vrijdag 15 October j D -Zoals bekend waren indertijd reeds plannen gereed gemaakt opbreken van de bestrating van de Langebrug en de Papen- het slopen van de overwulvingen, het dempen en rioleren van i 6 :hten en het daarop aanleggen van een nieuwe bestrating met inde werken. De wegen worden dan tevens van een nieuwe ver- voorzien. iling zat voor deze werkzaamheden te doen uitvoeren in het an de openbare-werken-politiek. Met deze werkzaamheden eoogd deze wegen geschikt te maken voor alle verkeer. Door de Vls toestand, waarin de overkluizingen zich bevinden, is thans beperkt verkeer toegelaten, oog nstelling van de Langebrug en de Papengracht voor alle verkeer >n&È i de voor parkeerruimte geschikte straten in de omgeving meer tals zodanig te gebruiken, hetgeen tevens een ontlasting van straat betekent. Bovendien wordt de zeer onhygiënische toe an de open aansluiting van de overkluisde oude grachten en de en opgeheven. Directie: B.M. Essenberg "oil: directie.hdcuz@hdc.nl _<W Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg l-mail: redactie.ld@hdc.nl Leidsch Dagblad ii iï0OR taat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 p«tbus 54,2300 AB Leiden ^07i-5356 41S 356 325 mten fax 023-5150 567 3 IIEVERKOOP Mau:iesmbt.: ..j.Ü ï-6813661 eGf Sw* 023-5150 543 075-6813677 "L~indel: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen 813636 /ri« KE (gratis) S196800 143. 'TEN tokng (acceptgiro) (alleen aut. ine.) P'j €216.90 ons een machtiging verstrekken jjj "natisch afschrijven van het ntsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel. 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Regiogenoten komen in de stemming voor de vastenmaand Zes procent van de Nederlandse be volking mag dan de islam aanhangen, de andere vierennegentig doet dat niet en eet dus ook rustig door de ko mende maand. Is het onder die om standigheden moeilijk om dan in de stemming te komen voor de vasten maand ramadan? Moslims in de regio bereiden zich voor op een maand ont houding. Ramadan in Nederland is een beetje als Kerstmis in Australië. De lucht staat er niet naar. In Asiut, diep in Egypte, ademt de lucht godsdienst tijdens de heilige maand. Als de zon achter de heuvels zakt, schiet de ge meente een kanon af zodat iedereen weet dat hij aan tafel kan. De hele nacht is dan vol mensen, iedereen is op straat en goedgehumeurd. Pre ken klinken uit krakende luidspre kers, de gebedsomroep klinkt nog doordringender dan anders, de stra ten hangen vol spandoeken met ko ranteksten, lange tafels staan in de stegen en iedereen kan aanschuiven. In Nederland moet je de sfeer er maai- een beetje bij denken, zegt Lei- denaar Mohammed Azougi, van oorsprong afkomstig uit de Egypti sche plaats. „Je moet je fantasie wat meer gebruiken." „Elke moslim gaat het liefste terug tijdens deze periode, om de echte sfeer weer op te snuiven. De saam horigheid is zoveel sterker. Geen moslim zal het ooit toegeven, maar het is wél vervelend om andere mensen op straat te zien eten en drinken als je dat zelf niet kan doen." Dat gevoel heeft hij al op het moment dat hij zijn kinderen onbe kommerd boterhammen naar bin nen ziet werken, geeft hij lachend toe. Tot een jaar of twaalf is meevas- ten niet verplicht. Mohammed ont moedigt zijn kinderen om het tóch te doen. „Je moet er niet te vroeg mee beginnen, anders beschadigt het je gestel en blijf je klein." „Op het werk houdt niet altijd ieder een rekening met het feit dat je vast", zegt Abdoulhamid Elaidi, voorzitter van de moskeevereniging uit de Bonairestraat. Hij is net bezig met het inrichten van een leeg staand fabriekspand op het Slacht huisterrein voor de ramadan. „Oh, dat vind ik wel", werpt woordvoer der Atmaane Hamdi meteen tegen. „Ze staan voor het koffieapparaat met een kopje en verontschuldigen zich dan onmiddellijk. Terwijl we mentaal voorbereid zijn. Het belang van ramadan is namelijk om jezelf terug te vinden. Dat je nadenkt over de reden dat God je op aarde heeft gezet. Over wat je doel is in het le ven." Hamdi is in Nederland geboren en weet dus niet beter dan dat de rama- dan-sfeer alleen binnenshuis heerst, niet op straat. „Vooral ouderen, die Eigen moskee te klein Net als vorige jaren neemt de Isla mitische Vereniging in de Bonaire straat een gebouw op het EWR- Slachthuislerrein in bruikleen. De grond van het voormalig elektrici teitshuis is bedekt met matten. Een blauw zeil scheidt de mannen van de vrouwen. De eigen moskee in de Bonairestraat is te klein om de toe stroom van gelovigen onder te brengen tijdens de maand. Dat is al jaren een probleem, omdat het ge bouw te klein is en niet voldoet aan de eisen van brandveiligheid. De vereniging, die naar eigen zeg gen ongeveer vierhonderd gezin nen omvat, spant zich al jaren in hier niet vandaan komen zeggen wel: het is niet hetzelfde gevoel in Nederland. Ze nemen er vrij voor en reizen naar Marokko. Voor de sfeer. Maar het is juist belangrijk dat we wennen aan dit land, hè. Integratie." Niet alleen moskeeën, ook islamiti sche scholen proberen de ramadan- sfeer op te roepen. Vasten is dan niet verplicht onder de twaalf jaar, op de islamitische basisschool Er-Riseleh zijn wel veel kinderen die een serieu ze poging wagen. Leerlingen van de groepen zeven en acht worden door voor een nieuw te bouwen mos keegebouw in de Van Voorthuy- zenschool. Het ontwerp daarvoor is klaar. De eerste paal moet in 2006 in de grond, als het aan de vereniging ligt. „Eigenlijk willen we niet in deze fabriek ziften", zegt woordvoerder Atmaane Hamdi. „Het is elke keer veel werk om alles in te richten. Nu kunnen we nog uitwijken naar dit tijdelijke onder komen. Maar als we dat niet meer hebben, dan hebben we een echt probleem." Hij zegt dat de nieuwe moskee meer moet worden dan al leen een plaats van gebed. „Het moet een aanspreekpunt worden." hun ouders wel gestimuleerd om het vasten te 'oefenen', zegt directeur Schmeitz van Er-Riseleh. „Sommi gen proberen het een paar dagen, zoveel als ze aankunnen. De eetpau- ze vullen we dan op met spelletjes. Ook bij de gymlessen houden we er rekening mee. Kinderen zijn kwets baarder als ze vasten. Je laat ze geen twintig rondjes hardlopen." Tijdens de vastenmaand treffen do centen en leerlingen al voorberei dingen voor het ld al-Fitr, het 'ver breken van het vasten' of suikerfeest. De school wordt versierd, leerlingen maken tekeningen en studeren lied jes in. Verder gaat het lesprogramma overigens gewoon door: alleen de godsdienstles staat in het teken van de heilige maand. De andere islamitische basisschool in de regio, An-Noer in Alphen aan den Rijn, organiseert wedstrijden in koran-recitatie voor de leerlingen. Vandaag komt een imam langs om de maand te openen. „De school is versierd, er zijn lichtjes en als je het gebouw binnenkomt zal je koranver zen horen klinken uit de klasloka len", schetsen adjunct-directeur Ilse Hanenberg en Nour Din Acherrat. „Het is vooral een fééstelijke maand. De leerlingen maken spaarpotjes en zamelen geld in voor waterprojecten in de derde wereld. Een goed doel moet altijd centraal staan tijdens Ra madan. We sluiten af op 19 novem ber met het ld al-Fitr. Nee, niet Sui kerfeest, dat is een verkeerd woord." Ook bij An-Noer doen veel scholie ren al mee aan het vasten, zelfs al drukt die plicht nog niet op hen. „We oefenen géén druk uit op de kinderen om mee te vasten", bena drukt Hanenberg. „De ouders doen dat niet en de school doet dat niet. Liever nog zeggen we: doe het in het weekend en concentreer je tijdens andere dagen op school. Doe het niet als je het niet kan." Silvan Schoonhoven TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Het ontstaat binnen drie minuten. Ik zet dinsdag ochtend de fietsen bui ten en voel de frisse och tendkou. Van een redelijk normaal mens word ik een soort hulk. In mijn gezicht, althans. Dat heet allergie, in mijn specifie ke geval angio oedeem. Inmiddels probeer ik bij zo'n aanval niet te lang meer stil te staan. Secre taresse bellen, medicij nen nemen en onder het dekbed kruipen en pas opstaan als het over is. Verder is het nutteloos om de oorzaak te achter halen. Een telefoonboek kan deze aandoening uit lokken, zegt mijn derma toloog van het Rijnland Ziekenhuis steeds opge wekt. Daarmee bedoelt ze dat er te veel oorzaken zijn om zomaar te zeggen dat het dat en dat is. Tel kens als ik de diepte in wil om iets te horen waar ik wat aan heb, probeert zij mij zakelijk uit te leg gen dat rust in hoofd en ledematen de beste re medie is. En dat op mijn leeftijd, met mijn vak en mijn kinderschare. 'Rustig maar', waarom wordt dat zoveel in mijn omgeving gezegd? Zelfs Fleur kan mijn lijdzaam gestuntel niet verder aanzien en dirigeert mij naar boven. Gelukkig zorgen die voorgeschre ven medicijnen voor een ware knock-out. Voor ik het weet, ben ik ver heen. Ergens op de wereld in een zonnig klimaat heb ben we een restaurant gekocht. Alle kinderen zijn op een of andere manier verbonden met het bedrijf. Wij koken met z'n allen en beden ken de heerlijkste ge rechten. Ik zie steeds maar weer mensen ge lukkig op het terras zit ten. Ook mijn ouders fietsen door dat beeld. Ze vinden het geweldig. Fré baart een kind en Fleur trouwt. Marc is gelukkig en Sam is een echte dok ter. Hij houdt ons allen op de been. We stappen zelfs in een grote limou sine om naar Oliviers concert te gaan in de bergen. Ik schrijf en Theo is nog steeds mijn man. Een roman uit de Bou- quetreeks valt in het niets bij deze volmaakte 'hap py story'. Als ik ontwaak en pro beer te realiseren waar ik nu daadwerkelijk ben, gaat de telefoon. Mijn chef vraagt hoe het met me gaat. Ik weet het niet. Ik lig nog een beetje in coma. Zij maakt me heel lief duidelijk dat er in de regio Leiden elke dag een krant verschijnt. Heb ik nog verhalen, ideeën? Ik krijg er bijna zakelijk nog wat wijze woorden uit en val dan weer versuft neer. Een vliegtuig kruist de zon. De straling schit tert de slaapkamer bin nen. Ik moet wat doen. Theo meldt dat hij direct uit zijn werk met Fré naar de Ikea gaat om een passend bed voor haar nieuwe appartement te kopen. Als oudste stu dent schuift ze door naar één van de mooiste ver trekken in haar studen tenhuis. Ik hoef niet mee, ik word ontzien. Wat een man! Uit balorigheid laat ik de wasmachine nog harder draaien en erger me aan alles wat ik aan vuilnis tegenkom. Wat is er mis met deze vrouw? Op dit moment alles. Hoe erg is dat? Heel erg, want daardoor moet ze afhaken. Vertaald be tekent afhaken, dat de boel in het honderd loopt of - zakelijk gezegd - anders loopt. Tegen ze venen is er geen artikel af, nog geen vuur onder de pannen, Olivier heeft de hockeytraining ge mist, Fleur wil van alles en tot overmaat van ramp belt mijn moeder om te vragen hoe Sam het in Oostenrijk heeft? „Ik weet het niet, en ik wil het ook niet weten, want ik ben niet lekker." Mam hapt naar adem door de telefoon. En voordat ze me de les wil lezen, hoor ik mezelf zeg gen dat ik eigenlijk niets mankeer en geen bericht, goed bericht is. „Jullie komen zaterdag toch eten? Dan is Sam er weer, kan hij het zelf allemaal vertellen", zeg ik bijna zakelijk. Theo en Fré melden mobiel dat ze met het bed onderweg zijn. Fré eet mee. Bijna zakelijk ruk ik van alles uit de kast. Kipfilets, gebakken aardappelen, bijtgare bloemkool met overheerlijke saus uit een pakje. Bij binnenkomst beschrijft Fré in de keu ken hoe Theo door de Ikea snelt. Zij had zich ingesteld op even leuk kijken, zoals ze dat met mij doet. Niks daarvan. Theo loopt direct op het doel af. „Ik kon nog net een douchegordijn sco ren. Nu heb ik geen grote pan, maar die hebben jullie nog wel over." On middellijk komt dat schuldgevoel naar boven en haal ik uit het pan- nenkastje het mooiste exemplaar. Aan tafel wordt er flink opge schept. Fré lijdt niet on der de dadendrang van haar vader. Zakelijk con stateert ze dat door de snelle thuiskomst Theo ook nog even de pootjes onder dat bed kan zetten. En zo geschiedt. De hele familie naar Huis ter Tuin op de HogeWoerd. Een zak soesjes ^®or de thee gaat mee. Bewonde rend bekijken we het ver trek. Het is prachtig licht en ruim. Haar slaapka mer wordt na enig wrin gen met twee spring- boxen bijna één bed. Fleur informeert naar de liefde bij haar zus. Geen liefde op dit moment „Hier kunnen er anders wel veel in", meldt ze strikt zakelijk. Zo komt alles op z'n pootjes terecht. Na af loop is iedereen blij en tevreden. Mijn gezicht krijgt weer profiel. Trou wens, geen mens die het opvalt. Zakelijk gezien een bijzondere dag. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoclinga@hdc.nl J 1979, maandag 15 oktober .Dl? ni DORP - Munten en postzegels, het zijn nog altijd felbegeerde a2f elobjecten. Fanatieke verzamelaars konden zaterdag in het van Leiderdorp terecht, voor de eerste postzegel- en mun- van het seizoen. Foto: archief Leidsch Dagblad n(j[t binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON van an Tijdens de Ramadan wijkt de Islamitishce Vereniging uit naar een gebouw op het EWR-Slachthuisterrein. De grond wordt helemaal bedekt met matten. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13