Dreigend lerarentekort in Leiden en omgeving LEIDEN REGIO Hond gestolen uit dierenasiel Stevenshage Een plein om te spelen, sporten en hangen Wetenschapsi op acht plekk Politie vindt gestolen goederen leiden - Een Voorschotenaar (39) is woensdagmiddag op de Herenstraat aangehouden om dat hij achter op zijn fiets au- dioapparatuur vervoerde. Bij controle bleken de spullen in het opsporingssysteem van de politie voor te komen omdat ze in de nacht van dinsdag 28 op woensdag 29 september waren gestolen bij een inbraak in het Da Vinei College-vestiging Leo nardo aan de Noachstraat. De politie onderzoekt of de man de inbraak heeft gepleegd of de ge stolen goederen heeft geheeld. Prijsvraag van UB Leiden leiden - De Leidse Univeris- teitsbibliotheek krijgt een nieu we publiekscatalogus. Het ge computeriseerde systeem heet Aleph500 en is ook in gebruik bij gerenommeerde universitei ten als Harvard, Leuven, Utrecht en Delft. De UB wil Ale- ph500 'een eigen gezicht' geven en is daarom ook op zoek naar een andere naam voor het digi tale systeem. De UB heeft daar toe een prijsvraag uitgeschre ven. De winnaar krijgt een di ner voor twee aangeboden in restaurant De Beukenhof in Oegstgeest. Inzenders moeten voor 1 november reageren. Be langstellenden kunnen de naam, met een korte toelich ting, e-mailen naar prijs- vraag@library.leidenuniv.nl Tweede lustrum vrijwillige hulp leiden - Het meldpunt vrijwilli ge hulpverlening Leiden Zuid west bestaat tien jaar. In 1994 werd door onder meer het Rode Kruis en de Zonnebloem een samenwerkingsverband opge richt. De bedoeling was een meldpunt te realiseren waar mensen terechtkunnen met hulpvragen. De hulp is bedoeld voor mensen in Leiden Zuid west. Het tweede lustrum wordt vrijdag 5 november tussen 16.00 en 18.00 uur gevierd in het gezondheidscentrum aan het Bevrijdingsplein 60. Celstraf geëist na mishandeling den haag -Tegen een 32-jarige man uit Leiden is bij de recht bank in Den Haag een jaar ge vangenisstraf geëist. De eerste aangifte tegen de verdachte kwam van een man die op 27 mei op het treinstation een paar blikjes bier had gekocht. De verdachte wilde per se een blikje bier van de voorbijganger hebben. Er ontstond een duw en trekpartij, waarna de ver dachte flink uithaalde. Op 23 juni was het weer raak, toen de verdachte in de kroeg naar een voetbalwedstrijd zat te kijken. De café-eigenaar wilde dat de verdachte iets bestelde, maar dat weigerde hij. Toen de eige naar hem daarop de deur wees, schoot de verdachte uit zijn slof. De verdachte was niet op zitting aanwezig. De rechtbank doet over twee weken uit spraak. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Buurthuis Op Eigen Wieken houdt zaterdag 16 oktober een line dance-avond. Vanaf 20.00 uur zijn geïnteresseerden welkom op Valkenpad 5 te Lei den. Meer informatie op tel. 071 - 5221360 Het 'Super Oldtimer Festival Leiden' heeft op zaterdag 16 en zondag 17 oktober plaats in de Groenoordhallen. Voor klassie kers, onderdelen, informatie en gereedschap zijn autoliefheb bers hier op de juiste plek. En treeprijzen zijn 10 euro voor volwassenen en 5 euro voor kinderen tot twaalf jaar. Voor meer informatie bel tel. 0252 - 687466 of kijk op internet www.superoldtimerfestival- .com Vereniging Vrienden Polder park Cronesteyn houdt op zon dag 17 oktober van 14.00 tot 15.30 uur een paddestoelenex cursie. In het park zoeken deel nemers samen met een gids naar zwammen. Voor meer in formatie bel tel 071-5769805 IVN houdt zondag 17 oktober een wandeling op landgoed Oud Poelgeest. Bij de ingang Laan van Oud Poelgeest in Oegstgeest start de wandeling om 14.00 uur. Vogelliefhebbers kunnen zon dag 17 oktober terecht in wei devogelreservaat De Wilck. Vo gelwerkgroep Koudekerk/Ha- zerswoude begint de excursie om 8.30 uur bij de Rode Wip molen aan de Vierheemskin- derweg in Hazerswoude In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 te Lei den kunnen kaartliefhebbers zondag 17 oktober klaverjas sen. De zaal gaat om 12.30 uur open. Meer informatie bel tel. 071 - 5126243 Koopjesjagers kunnen op zondag 17 oktober hunl ophalen op de koopjeso van buurthuis 't Spoortji de Bernardkade 40. Der gaat open om 10.00u en tot 15.30 uur. Toegang is De Leidse afdeling van eniging Borstvoeding N lijk houdt op dinsdag 19 ber voor aanstaande mo en hun partners een info tieavond over borstvoed bijeenkomst begint om2 uur. Meer informatie en melding op tel. 071 - 522 Oud-sportjournalist Ri Paauw verklaart op dinsi oktober waarom Leiden profvoetbalclub heeft. D zing heeft plaats in het\ huis aan de Apothekers! begint om 20.00 uur. Ko zijn 3,50 euro. Meer info op tel. 071 - 5220440 IVN houdt op zaterdag tober een herfstmarkt.I markt heeft plaats in de Botanicus aan Rapenbui Leiden Buurthuis De Pancrat 1 op zondag 24 oktober ee melmarkt. De markt aai Middelstegracht 85 duui 10.00 tot 14.00 uur. Toef gratis. Wijkservice Centrum V Willigenhof organiseert! dinsdagmiddag klaverjs en nunmikubben voor' senen. Tussen 14.30 enl uur kunnen belangstelt terecht aan de Brahmsls Gymnastiekvereniging Brunhilde verzorgt elke dagochtend van 9.15 tol uur conditiegymnastiel dames vanaf ongeveer 1 aan de Lammenschansi Leiden. Geïnteresseerd! nen voor informatie bel 071-5122237. vrijdag 15 oktober 2004 Scholen doen te weinig om personeelstekort aan te pakken door Nienke Ledegang leiden - De regio's Leiden en Duin- en Bollenstreek krijgen de komende zeven jaar te maken met een uitstroom van onder wijspersoneel. Scholen doen nog te weinig om de dreigende per soneelstekorten aan te pakken. Zij zouden veel meer kunnen sa menwerken. Dat blijkt uit een studie van het ROC Leiden, op initiatief van het Regionaal Plat form Rijn Gouwe. Tot 2011 heeft 24 procent van het personeel in het voortgezet en middelbaar beroeps onder wijs in onze regio recht op (ver vroegd) pensioen. Het aantal vacatures in het onderwijs ver dubbelt in die periode, blijkt uit het onderzoek 'Onderwijs als werkgever' dat gehouden werd op negen middelbare scholen en ROC's in de regio met in to taal 2300 werknemers. Onder zoeker Bert Klompmaker: „De uitstroom van ouderen neemt de komende jaren enorm toe. Nu nog kunnen scholen hun vacatures met een zeker gemak vervullen. De veiwachting is echter dat dat de komende ja ren steeds lastiger wordt. Nu al kost het bijvoorbeeld meer moeite om bekwame wis-, na tuur- en scheikundedocenten te vinden." Volgens Klompmaker zijn scho len zich onvoldoende bewust van de dreigende leegloop. „Scholen maken zich nauwe lijks zorgen. Ze hebben geen duidelijk voornemen om het wervingsbeleid te wijzigen. Bij personeelstekorten is de hou ding nog steeds dat die zichzelf wel oplossen. Vaak werkt dat ook zo: bij veel vacatures bie den meer zij-instromers zich aan, maakt de overheid het be roep aantrekkelijker en stromen de lerarenopleidingen vol." Voor de komende jaren is dat echter niet voldoende, meent Klompmaker. „Wij denken dat het probleem wel eens nijpend kan worden. Het aantal leerlin gen op de scholen stijgt en de werkgelegenheid neemt toe. Er is dus meer personeel nodig, terwijl wij in zeven jaar tijd pak weg 500 mensen van de 2300 ondervraagden gaan verliezen. Dit terwijl tegelijk het aanbod van werknemers op de arbeids markt kleiner wordt. Deze be vindingen stroken met de nota 'Werken in het onderwijs 2005' van het ministerie van onder wijs. Daarin wordt de regio Rijnstreek als risicogebied aan gemerkt." Het onderzoek van Klompma ker meldt niet hoe scholen de tekorten het hoofd kunnen bie den. „We zitten nog in de fase waarin we het probleem in kaart brengen. Dit onderzoek is tamelijk uniek, niet eerder de den wij op regionale schaal on derzoek naar de werkgelegen heid in het onderwijs. Van hier uit willen wij verder discussië ren." Wel staat wat Klompmaker be treft vast dat scholen meer moeten samenwerken. „We moeten de koppen bij elkaar steken om elkaar niet weg te concurreren en de kwaliteit van de leraren hoog te houden. We kunnen vacatures uitwisselen, onderling voorkeursbeleid op zetten en jonge mensen geza menlijk opleiden. De eers luiden zijn positief, scholf bereid meer samen te doe Het Regionaal Platform Gouwe, waar bedrijven et een jaar ook onderwijsins gen overleg plegen, wil nabije toekomst meer 1 zoeken naar de werkge heid in het onderwijs uit!' „Wij willen de maatscha| ke ontwikkelingen im blijven volgen. Alleen zoj adequaat inspelen op vei ringen", aldus platform ger Alice Standhart. leiden - Voor het eerst vie Universiteit Leiden, hetl en het Museum Boerhai Nationale Wetenschapsi maar liefst acht plekken i den. Onder meer in de! Botanicus, het LUMC en| um Boerhaave kunnen N stellenden op zondag 2( ber schei- en natuuii proeven doen, periscopt ken, hechtingen knop meedenken met filosofen Voor het eerst heeft de ui teit een gratis buspendé ingesteld die alle acht pl met elkaar verbindt. De bus vertrekt om 12.00 uu Kaiserstraat en stopt da haltes aan de Breestraat, Centraal (halte LUMC), naarseweg, Einsteinwi Darwinweg. Vanaf de I weg rijdt de bus dezelfd terug. Bezoekers kunnei ke halte op- en uitstapp laatste bus terug vertri 17.00 uur vanaf de Danvi Het thema van dit jaar bruik je hersens!' Op de plaatsen staat daarom 1 king van het brein a Studenten wijsbegeerte I beeld geven bezoekers Oranjerie van de Hortu nicus gelegenheid het b Cranium te doen waa hersenen overwerk moe! ken. Op de faculteit di kunde en Natuurwetei pen worden lezingen over visuele illusies en hersenontsporingen. 16.30 uur is er een 'vraaj raak-halfuurtje', waart wetenschappelijk te woorden vragen welko van 'waarom zijn de b krom?' tot 'waarom is nachts donker?' Bij het LUMC kunnen stellenden hun eigen D palen en meenemen im zen halscollier. Dit jai ook museum Naturalis 1 de Wetenschapsdag, me meer een workshop 0 evolutie van de mens, f voor iedereen vanaf 12 ji complete programma s www. wetenschapsdag. leidenuniv.nl mogelijk in Brabant of Limburg is. Volgens Leen Gottschall, be heerder van Stevenshage, kan de dader 'zo bij het theater'. „Dit is een bijzondere manier van diefstal. Er is met de vrouw die in de hond geïnteresseerd was eerst een gesprek geweest. Daarna is zij met een mede werkster van het asiel en de hond gaan wandelen tot die medewerkster even weg moest. Niemand had argwaan. De rest is bekend. Je moet mensen kunnen vertrouwen, maar dat kan blijkbaar niet meer. Je wordt toch een beetje zenuw achtig als iemand niet terug komt. Normaal doen we eerst nog een controle vooraf. Dan laten we de Dierenbescher ming of een asielbeheerder in de plaats waar de vrouw van daan komt, even checken of al les wat ze zegt wel klopt. Maar zo ver zijn we dit keer niet eens gekomen. Laten we nu maar hopen dat iedereen zijn of haar ogen goed openhoudt. Want die mevrouw die Carlos heeft meegenomen kan nog in de problemen komen. De hond moet immers worden uitgela ten en dat valt op." Boksen met verstand Een stevige klap op het hoofd is niet bevorderlijk voor de her senfunctie. Daarom ontwikkel de Luc Zierkzee een stevige training met de naam 'boksen met behoud van hersencellen'. De work-out houdt in dat je met elkaar en niet tegen elkaar Carlos, een lichtbeige greyhound, Is woensdagmiddag uit het dierenasiel Stevenshage gestolen. Publiciteitsfoto traint en alleen op de bok- shandschoenen slaat. Deze methode is inmiddels zo succesvol dat Zierkzee van een kleine zaal in het Universitair Sportcentrum is verhuisd naar zijn eigen LuckyGym aan de Morsweg 52, naast de spoorlijn van Leiden naar Utrecht. In middels heeft hij daar ook Po- werkicking geïntroduceerd. Niet bij elkaar de schenen ka pot schoppen, maar been-, buik- en bilspieren trainen op speciale trapkussens. Meer in fo: www.luckygym.com Eric-Jan Berendsen door Nienke Ledegang leiden - Het oude schoolplein was kaal en leeg. De zandvlakte aan de achterkant van het ge bouw leidde elke zomer tot zandverstuivingen en verander de in de herfst in een modder poel. Nu heeft basisschool De Weerklank voor speciaal onder wijs een gloednieuw plein, dat de kinderen, die veelal een spraak- of taalachterstand heb ben, volop mogelijkheden biedt. Een zegen voor hen én voor de leerkrachten. Vandaag wordt het nieuwe schoolplein feestelijk geopend. De leerlingen, hun ouders, buurtbewoners en oud-leerlin gen: ze zijn allemaal uitgeno digd. „We zijn dan ook vreselijk blij met ons plein", zegt leer kracht Carla Koper. „De kinde ren van onze school komen overal vandaan: Leidschen- dam, Zoetermeer. Vaak hebben de kinderen in hun eigen buurt niet zo veel speelkameraadjes. Daarom willen we ze hier volop speelgelegenheid bieden." Koper geeft een rondleiding over het schoolplein dat om het schoolgebouw heenkrult en waar elk hoekje lijkt benut voor een speeltoestel, sportveldje of zithoek. Bij de hogere groepen staan een pingpongtafel en een speelhuis, waar het lekker 'han gen' is. Langs het plein is een hindernisbaan gecreëerd, die doorloopt tot aan het kleuter- gedeelte. Hier staan schom mels, een kleiner speelhuis en twee zandbakken. Onder de bomen is een zithoek waar de kinderen met mooi weer buiten les kunnen krijgen. Het plein van De Weerklank is niet zomaar een schoolplein. Er zit een ware filosofie achter. „De kinderen die hier zitten, maken vaak moeilijk contact. Ze hebben een spraak- of taal achterstand en vaak nog een vorm van autisme of bijvoor- Het plein van de Weerklank is niet zomaar een schoolplein. Het plein is zo ingericht dat het uitdaagt om te spelen. Heel belangrijk voor kinderen met een spraak- en taalachter stand. Foto: Dick Hogewoning - beeld adhd. Kinderen spelen minder gemakkelijk samen. Het ene kind trekt zich stilletjes terug, een ander kind gaat met zijn klasgenootjes op de vuist. Dit plein is zo ingericht dat het meer uitdaagt om te spelen. Er zijn allerlei plekjes waar de kin deren zich kunnen vermaken. Je merkt dat het werkt: er zijn zoveel mogelijkheden dat de kinderen elkaar minder irrite ren. Het plein is een week of drie af en nu al merken we dat we minder conflictjes hoeven uit te praten." Verguld is Koper bovendien met het verkeersparkje op het plein. Er zijn haaientanden, een oversteekplaats en ver keersborden. „Op gewone ba sisscholen fietsen kinderen vanaf pakweg groep zes zelf. Hier worden de kinderen tot en met groep acht met busjes ge bracht. Het is goed dat ze hier kunnen oefenen met de ver keersregels." De leerlingen van De Weer klank hebben een grote bijdra ge geleverd aan het plein. Twee jaar geleden al verkochten ze bloembollen en deden ze een sponsorloop om geld in te za melen voor het plein. „Voor de kinderen die nu net van school zijn is het sneu dat ze het nieu we plein niet meer kunnen ge bruiken. Daarom hebben we ze ook uitgenodigd voor van daag", aldus Koper. Het plein van De Weerklank is nadrukkelijk ook bedoeld voor kinderen uit de buurt, de hek ken rondom de school zijn ver laagd, zodat iedereen pro bleemloos het schoolplein op kan. Koper: „Sommige mensen zeggen: zou je dat nou wel doen? Straks wordt het ge- sloopt. Maar wij hopen dat de buurt het plein zo mooi vindt dat ze het hier ook netjes hou den. Het is een gok, maar tot nu pakt het positief uit. Als de laatste leerlingen om half vier de school verlaten, staan er di rect weer nieuwe kinderen op het plein om te spelen, sporten en hangen." Carlos, een lichtbeige grey hound die al enige tijd in het dierenasiel Stevenshage in de Stevenshof op een nieuwe baas wachtte, is woensdagmiddag tijdens een 'proefwandeling' gestolen. Hij is meegenomen door een tengere vrouw van ongeveer 1,68 meter, met ge kruld, geblondeerd haar tot schouderlengte. De vrouw praat met een 'zachte g'. Ze zou uit Hoensbroek komen. De proefwandeling, die zij be gon in gezelschap van een van de dierenverzorgsters van Ste venshage, verliep voorspoedig. Toen de dierenverzorgster weer terug moest gaan naar het asiel om voor de andere hon den te zorgen, wilde de vrouw nog even verder wandelen met Carlos. Zij gaf als onderpand een sleutelbos met autosleutel. Op het afgesproken tijdstip verscheen zij echter niet bij het asiel met de hond en de sleu tels bleken op geen enkele bij het asiel geparkeerde auto te passen. Carlos is een gecastreerde reu en hij is voorzien van een iden tificatiechip. Zoals elke grey hound gaat hij, als hij niet is aangelijnd, achter katten aan. Verder is hij de zachtmoedig heid zelve. Het dier zat al een half jaar in het asiel in Leiden en reageert dus inmiddels goed op zijn naam. De medewerkers van het asiel zijn verbijsterd en ook onge rust over het welzijn van Car los. Het vermoeden bestaat dat de hond niet meer in de omge ving van Leiden verblijft, maar Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10