Israël vreest gevolgen van ramkoers BUITENLAND Vijandige ontvangst voor minister Bot in Sudan /T Honden, koekjes en maskers voorspellen winst Bush Weerzin tegen buitenlandse strijders in Fallujah neemt toe Moeders en baby's in massagraven Irak 'Status pariastaat dreigt' Sprinkhanen verwoesten oogst Getuigen komen niet naar proces Milosevic Scholier slacht klasgenoot af rlieger ekomen t Een Nederlandse del is gisteren om het le men in Turkije. Hij de lucht in botsing aitse vlieger. De ikte gewond. Het on- d zich voor in het va- ford ölüdeniz aan de indse Zeekust. ezen is dikker Het aantal Chinezen nergewicht stijgt in een mpo. Uit onderzoek is ge- dat circa 200 miljoen 1,3 miljard Chinezen nmet overgewicht. On- 60 miljoen personen i ernstig overgewicht, s onderzoekers heeft dat imaken met de toegeno- elvaart in steden. raafplaats fia ontdekt ÉK - De politie in New estuit op een begraaf- in geliquideerde maffi- jtln Queens heeft zij de I ontdekt van zeker twee lieden die in de jaren g werden gedood. Het iin 'Lucky' Giaccone en !f rin' Trinchera, die des- i een strijd waren verwik- |f net een rivaliserende maf- Naar verwachting lig- ig zeker drie andere n begraven. verdachte jin Spanje l- De Spaanse politie lp het Canarische eiland fe een vermeend lid van ord-Ierse terreurorgani- RA opgepakt. De 44-jarige el Gerard Rogan was al iar voortvluchtig. Hij verdacht van een aanslag ber 1996 op een Britse isis bij Belfast. Daarbij één soldaat om. verpse steekt telf in brand rpen - Een 48-jarige uit Antwerpen is dins- jnd overleden nadat zij If op straat in brand had en. Dat heeft de politie twerpen gisteren be- emaakt. De zwaar aan verslaafde vrouw had anhoopsdaad vooraf ondigd. Artsen hadden ;erd euthanasie op haar lassen wegens zwaar ich lijden. stanen eren op mijn iad - Twee Pakistanen het leven gekomen het omhulsel van een tmijn probeerden te eren met een hamer, inhad de mijn gevonden lorpje nabij de grens ia. Hij nam zijn vondst ar huis om versnaperin- rituren voor de rama- ihet komende weekein- ot. Toen hij de mijn met Der probeerde te ope- tplofte die. Het koste een andere man het le- n 3-jarig kind raakte ge- I verliezer tot-Europa - Kinderen zijn de ver van de economische iOost-Europa en Cen- zië. Dat blijkt uit een gis- i Moskou gepresenteerd tvan Unicef. Van de 44 kinderen in de negen ochte landen leven er 14 tin armoede. „De eco- he vooruitgang gaat aan nderen voorbij", zei directeur Bellamy. asfalt uitsland De Duitse regering wil lende jaren meer snel- aanleggen. Er komt ze- kilometer snelweg bij, luitse minister van ver ified Stolpe gisteren, eloofde ook extra aan- oor het onderhoud van nen tunnels. Uit onder- gebleken dat duizenden in Duitsland in zo'n staat verkeren, dat de iveiligheid in gevaar is. lagne voor nvenrechten ecretaris-generaal Amr van de Arabische Liga campagne in de Arabi- *®ld beginnen om vrou- Klpen aan identiteits- D-Zonder identiteitsbe- ®en vrouwen niet le- pn, stemmen, een be en op sociale voorzie- °f een aanklacht indie- de politie. In Egypte 'procent van de vrou- tpersoonsbewijs. In aoië stonden vrouwen bijgeschreven op het tsbewijs van hun echt- of vader. donderdag 14 OKTOBER 2004 khartoem/gpd - Het ziet er zo mooi uit. Naast elkaar poseren ze op het bordes van het presidentiële paleis: de Sudanese leider Omar al-Bashir in het wit met tulband en traditionele djella- ba, minister Ben Bot, in keurig grijs kostuum. Als Bot met een blik op de druk knippende fotografen opmerkt: „al die foto's, en je ziet ze nooit te rug,", schiet al-Bashir in de lach. Maar schijn bedriegt. Het bezoek dat Bot gisteren namens de Europese Unie aan Sudan bracht, verliep in een ijzige sfeer. Zelden zal de geroutineerde di plomaat met zoveel vijandigheid ont vangen zijn. De voortekenen 's och tends waren al niet gunstig. In de ho telkamer van Bot werd in alle vroegte de Engelstalige Khartoem Monitor be zorgd, waarin minister van buiten landse zaken Mustafa Osman Ismail over de breedte van de hele voorpagi na aankondigt dat hij niet op sancties van de Europese Unie zit te wachten. Dat blijkt geen woord te veel gezegd als Bot hem later in persoon ontmoet. Het is al de derde keer dit jaar dat bei de heren elkaar spreken. Elke keer be nadrukt Bot dat Sudan meer moet doen om de gevechten in de regio Darfur te dempen. De regering is daar rechtstreeks bij betrokken, doordat zij Arabische Janjaweed-milities bewa pent, die op nietsontziende wijze hele dorpen ontvolkt hebben. Bot en Ismail weten beiden min of meer wat hen te wachten staat. Niet voor niets had Bot de avond tevoren al gewaarschuwd een 'lastig gesprek' te verwachten. Dat is zacht uitgedrukt. Ismail gaat 'Zelden zoiets meegemaakt' voor de confrontatie. In een eerste ge sprek onder vier ogen haalt hij alles uit de kast. Hij verwijt de EU koloniaal ge drag; onder druk van sancties wil Brussel alsmaar afdwingen dat zijn re gering doet wat Europa wil.Als u daaraan vasthoudt, dan gaat u maar weg. Dan stapt u maar op", roept de minister de vertegenwoordiger van de EU toe. Maar die blijft zitten. Waarop Ismail zeker vijf minuten volhardt in stilzwij gen. Ook Bot houdt zijn mond, tot hij het mooi genoeg vindt. 'Zullen we nu toch proberen onze meningsverschil len op te lossen', vraagt hij. Het ge sprek komt weer op gang. Ismail citeert hele passages uit het rap port van de speciale vertegenwoordi ger van de Verenigde Naties, Jan Pronk, om aan te geven dat het beter gaat in Darfur. De 1,5 miljoen vluchte lingen in de kampen zijn veilig en Khartoem is bereid allerlei waarne mers van de Afrikaanse Unie en de EU toe te laten om de veiligheid te waar borgen. Bot haalt op zijn beurt hele passages uit hetzelfde rapport aan om te bewij zen dat de regering maar bitter weinig vooruitgang heeft geboekt. In het volle besef dat zij het grondig oneens zijn, wordt het gesprek uitgebreid met de voltallige delegaties. Ismail krijgt de steun van drie extra ministers en Bot wordt vergezeld door zijn Luxemburg se ambtgenoot en een vertegenwoor diger van de Europese Commissie. De toon verandert niet echt. Dat gebeurt pas op de persconferentie achteraf. Onder het mom van een 'ui terst open en openhartig' gesprek, prijst Bot de voortgang die geboekt is in Darfur en de bereidheid van de re gering om nog veel meer te doen. Is mail zegt vroom dat hij tot samenwer king bereid is. Van een gespannen sfeer is op het oog niet veel te merken. Tot Ismail zich aan het eind even laat gaan: „We zijn absoluut niet bereid sancties te accepteren." Waarop Bot direct terugslaat: „We willen dialoog, maar sancties blijven mogelijk." „Zelden zoiets meegemaakt", verzucht Bot een paar uur later nog onthutst. jeruzalem/anp-afp - Israël en Europa liggen op ramkoers. Dat staat in een geheim rapport van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken. Volgens het document dreigt Israël de ko mende jaren af te glijden naar de status van een pariastaat. De Israëlische legerradio heeft de hand weten te leggen op de notitie en berichtte er gisteren over. Het schrijven stelt dat Is raël zijn internationale legitimi teit dreigt te verliezen en zou kunnen eindigen in eenzelfde positie als Zuid-Afrika onder de laatste jaren van het apart heidsbewind. Het ministerie van buitenlandse zaken wilde niet reageren. Minister van justitie Lapid waarschuwde in januari al voor een internationale boycot van Israël vanwege de bouw van de muur tussen zijn land en de Westoever. Het rapport stelt dat het Israëli sche beleid om Europa te nege ren ernstige politieke en econo mische gevolgen kan hebben. Deze ramkoers kan ernstige economische en diplomatieke schade aan Israël toebrengen, omdat Europa's positie in de wereld juist steeds sterker wordt. De kans bestaat dat Eu ropa zijn economische gewicht in de schaal gaat leggen om druk op Israël uit te oefenen, al dus het rapport. Verder bestaat er een kans vol gens het document dat de ban den van Rusland en Azië met de Arabische wereld hechter wor den. Dat zou ten koste kunnen gaan van Israël. Ook bestaat er bezorgdheid dat Moskou mo gelijk druk op Jeruzalem gaat uitoefenen over zijn nucleair program. Israël weigert te zeg gen of het kernwapens bezit. Algemeen wordt er vanuit ge gaan dat de joodse staat min stens tweehonderd kernwapens heeft. Doden in Gazastrook Door Israëlische raketaan- vallen zijn gisteren in Beit Lahiya in de Gazastrook ze ker drie doden gevallen. Bij een raketaanval in de nacht van dinsdag op woensdag vond een lid van de Pales tijnse organisatie Harnas de dood. Later op de dag kwa men bij een bombardement nog eens zeker twee Palestij - nen om. Israël begon twee weken geleden een offensief dat een einde moet maken aan Palestijnse raketaanval- len. Tijdens deze operatie zijn al meer dan honderd Pa- lestijnen omgekomen. In Hebron werd Imad Qawas- meh gearresteerd. Hij zou het brein zijn achter de dub bele zelfmoordaanslag in au gustus in Beersjeba, waarbij zestien mensen omkwamen. mbour - Sprinkhanen zwermen boven het dorpje Mbour in het noorden van Senegal. De woestijnsprinkhanen trekken door Noord- en West-Afrika en hebben al in tal van landen oogsten verwoest. Volgens hulp organisaties is in sommige landen eenderde van de gewassen door de dieren opgevreten, maar volgens de autoriteiten is de schade minder groot. Foto: Reuters/Pierre Holtz den haag/gpd - Het proces te gen Slobodan Milosevic bij het Joegoslavië-Tribunaal loopt weer vast. Van de 150 getuigen die inzake Servisch optreden in Kosovo informatie konden ge ven, weigeren er 128 naar Den Haag te komen als de aange klaagde hen niet zelf onder vraagt. Voor twintig anderen is de medewerking van hun rege ringen gevraagd om hen te be wegen voor het tribunaal hun zegje te komen doen. Of en wanneer dat tot resultaten leidt is onduidelijk. „De getuigen die wel willen ko men, zijn er te weinig voor een goede verdediging", aldus Ste ven Kay, de door het tribunaal aan Milosevic toegewezen raadsman. Hij sloot niet uit dat in de toekomst getuigen met dwangbevelen naar Den Haag gehaald moeten worden. De raadsman liet het tribunaal we ten eind deze maand de balans op te willen maken en de pro cesgang eventueel te willen her structureren. Kay stelde dat er onder de po tentiële getuigen een campagne loopt om niet naar Den Haag te gaan. Hij wees er wel op dat Milosevic getuigen er niet van weerhoudt met hem te praten of voor het tribunaal te ver schijnen. „Dat heb ik nagetrok ken." Aanklager Geoffey Nice repte over obstructie door de getui gen. „Laat Milosevic hen open lijk oproepen te komen. De ver dediging heeft maar 150 da gen." Milosevic zelf eiste op nieuw het recht zichzelf te ver dedigen. Volgens hem vertellen getuigen nu niet de juiste din gen aangezien zij ondervraagd worden door Kay. „En die weet niets van de gang van zaken in Joegoslavië." Rechter Robinson noemde de houding van Milosevic 'onac ceptabel'. „Het is uw eigen schuld. U mag de getuigen vra gen stellen. U mag uw advocaat Kay instrueren en u mag uw ei gen advocaten hier brengen. U hebt hierin een eigen verant woordelijkheid." Maandag komt het tribunaal weer bijeen om de verdere gang van zaken te bespreken. Het proces-Milosevic was deze week na een maand pauze juist weer hervat. sofia/anp-afp - Een Bulgaarse scholier heeft een 17-jarige klasgenoot in stukjes gehakt en daarna enkele organen in de koelkast gelegd. Dat meldde het Bulgaarse ministerie van bin nenlandse zaken gisteren. De 16-jarige dader heeft zijn klasgenoot na een potje poker in het appartement van zijn oma in de buurt van Sofia ver moord. Hij legde de lever en nieren van het slachtoffer in de koelkast en begroef de rest van het stoffelijk overschot in een bos. De dader en een 20-jarige militair die hem had geholpen zijn gearresteerd. De laatste jaren worden in Bul garije veel gruwelijke misdaden gepleegd door minderjarigen. Volgens de politie is dat te wij ten aan gewelddadige films en computerspellen. door onze correspondent Ans Bouwmans washington/gpd - George Bush gaat de Amerikaanse presidentsverkiezingen winnen op 2 november. Althans dat hebben de helderziende honden van Jacqueline Stallone - de moeder van filmster Sylvester - voorspeld. De pin- chertjes hadden het in 2000 ook bij het rechte eind, aldus de krant Los Angeles Times. Er is meer goed nieuws voor Bush. Hij ligt voor in de 'Presidentiële Masker Ver kiezingsvoorspeller' en zijn echtgenote Laura heeft de koekjeswedstrijd van vrouwenblad Family Circle op haar naam geschreven. Sinds de eerste afle vering van de 'Cookie Cook-off in 1992 hebben de lezers van het blad op die manier accuraat de stembusuitslag voorspeld, aldus de redactie. Zoals de Amerikaanse marmot ('ground hog') bekend staat om zijn gave het weer te voorspellen en er een verband lijkt te bestaan tussen de beursindex en de lengte van damesrokken, heeft ook de stembusstrijd in de VS zijn eigen al manakwijsheden. Zo bestaat er een 'presidentiële lengte index' die zegt dat de langste kandidaat wint. Dat zou in dit geval John Kerry zijn, want die is minstens tien centime ter is dan George Bush. Natuurlijk zijn er uitzonderingen op de regel - Al Gore was een tikje langer dan Bush en verloor - maar het idee achter de index is dat langere kandidaten op tv machtiger overkomen. Een andere stembustheorie is: hoe kor ter de naam hoe groter de kans op winst. Korte en krachtige namen blijven beter hangen in het geheugen, zo ver trouwde Barbara Keilerman, hoogleraar aan de Harvard Universiteit, toe aan de Britse zender BCC. De eenlettergrepige Bush is in het voordeel. Maar daar staat tegenover dat Bill Clinton won van George Bush senior én van Bob Dole. Het typisch Amerikaanse verkleedfeest Halloween (31 oktober) is ook aanlei ding voor een voorspelling. Intemetver- koper BuyCostumes.com deed diep gaand historisch onderzoek naar de po pulariteit van maskers van presidents kandidaten. De conclusie: de verkoop van maskers vormt zeker zo'n goede aanwijzing voor de uitslag als opiniepei lingen. Sinds 1980 trok de winnaar meer kopers dan de verliezer, aldus BuyCos- tumes.com. Gisteren stond Bush in de maskerrace voor met 53 procent tegen 47 procent. In 1992 zei Hillary Clinton dat ze 'ook thuis had kunnen blijven en koekjes had kunnen bakken en theedrinken'. Dat leidde niet alleen tot mediaopschud- ding, maar ook tot een uitnodiging van Family Circle aan de kandidaat First La dy's, om een recept in te sturen. Me vrouw Clinton won twee keer, om de baktrofee daarna over te dragen aan Laura Bush. In 2000 won de huidige First Lady met een koekje met chocola de, net als nu. Volgens hoofdredacteur Susan Ungaro kan de uitslag er ook op wijzen dat koekjes met chocola het on geacht partijkleur beter doen. Teresa Heinz Kerry delfde het onderspit met een pompoen-kruidenkoekje. Allawi eist 'uitlevering' terroristenleider Al-Zarqawi bagdad/gpd-reuters - Als de opstandige Irakese stad Fallujah de Jordaanse terroristenleider Abu Musab al-Zarqawi niet uitle vert, is een aanval op de stad on vermijdelijk. Dat heeft de Irakese interim-premier lyad Allawi gis teren gezegd. Allawi probeert zo in te spelen op de groeiende ri valiteit tussen de Irakese rebel len en de buitenlandse strijders die Fallujah als uitvalsbasis ge bruiken. De interim-regering en het Amerikaanse leger spreken al weken over een offensief tegen steden als Fallujah, waar sinds april Amerikaanse soldaten noch Irakese politieagenten te vinden zijn. Een delegatie van de Irakese verzetsstrijders in Fallujah heeft deze week over legd met Allawi over een vre desakkoord. De leider van de onderhandelaars uit Fallujah, Khaled al-Jumaili, zei eerder deze week goede hoop te heb ben dat zijn achterban zich aan een akkoord zal houden. De buitenlandse strijders in Fallujah, overwegend afkomstig uit andere Arabische landen en volgens de Amerikanen geleid door al-Zarqawi, zijn helemaal niet bereid tot onderhandelin gen of een akkoord. Vandaar de groeiende spanning tussen hen en de Irakese verzetsstrijders en de bevolking anderzijds. Bij ge- escaleerde ruzies tussen de twee groepen zijn de afgelopen weken zeker vijf Arabische strij ders doodgeschoten, melden inwoners van de stad. De bevolking heeft de Arabi sche strijders de woonwijken uit gejaagd, meldt de Ameri kaanse krant The Washington Post. Ze houden zich nu op in winkelstraten in het centrum. De guerrillastrijders trekken na melijk Amerikaanse bommen aan: de Amerikanen voeren vrijwel iedere nacht bombarde menten uit op doelen in Fallu jah. Zo is taxichauffeur Jamal Adnan uit zijn eigen huis ver trokken, nadat dat van de bu ren door een bom was getrof fen. „Als de Arabieren niet uit vrije wil vertrekken, zullen we ze daar met geweld toe dwin gen", zegt hij. Een andere reden voor de toe nemende weerzin tegen de bui tenlandse strijders is dat deze de bevolking een radicale vorm van de islam opleggen, die on bekend is in Fallujah. De stad, bijgenaamd de Stad der Mos keeën, is diep religieus, maar dat vrouwen gedwongen wor den zich van top tot teen in het zwart te hullen, gaat de mensen veel te ver. De bevolking veraf schuwt de praktijken van de groepering van al-Zarqawi, die er een gewoonte van maakt zo wel westerlingen als Irakezen te onthoofden. Al-Zarqawi is geestelijk ge stoord en heeft de reputatie van het verzet bezoedeld. Zijn einde is nabij", zegt een leider van een beweging die zich het Eer ste Leger van Mohammed noemt. Een andere guerrillacomman dant zegt echter dat al-Zarqawi helemaal niet bestaat. „Wij we ten niets af van buitenlandse strijders in Fallujah. We hebben hen ook helemaal niet nodig om ons te helpen. Al-Zarqawi is een creatie van de Amerikanen, net als de massavernietigings wapens." En als er een offensief komt, zal Fallujah zich wreken, zegt de verzetsstrijder. „Er staan vierhonderd Irakezen klaar in Fallujah om zelfmoord aanslagen uit te voeren." bagdad/anp - Amerikaanse on derzoekers hebben in Noord - Irak een massagraf ontdekt met daarin de lijken van vrouwen en baby's. Het graf bevat de stoffelijke resten van zeker drie honderd mensen en mogelijk duizenden. Volgens de deskundigen gaat het om een graf met Koerdische vrouwen en kinderen. Ze zijn wellicht vermoord in 1987 en 1988 toen het Irakese leger hard optrad tegen Koerden in Noord-Irak. Ook zijn er skelet ten gevonden van ongeboren baby's. De jongste foetus die is gevonden was ongeveer acht tien weken oud, aldus een on derzoeker die werkt voor het Irakese Speciale Tribunaal (1ST) dat de misdaden gedurende het regime van Saddam onder zoekt. Volgens de Amerikaanse onder zoeker Greg Kehoe, die ook in het voormalige Joegoslavië massagraven heeft onderzocht, was het Irakese graf nabij de stad Mosul langere tijd in ge bruik. „Iemand gebruikte dit veld om er lijken naar toe te brengen en mensen om ze te executeren", aldus Kehoe. Na dat de mensen waren doodge schoten, werden ze met bulldo zers in greppels geschoven. Het massagraf bestaat uit zeker negen greppels. In acht daar van liggen alleen de lijken van mannen. In één greppel liggen alleen vrouwen en kinderen. Onderzoeker Michael Trimble bij het bij de stad Hatra in Noord-Irak blootgelegde massagraf. Foto: Reuters/Thannasis Cambanis-Pool Onder meer is te zien hoe een vrouw haar baby vasthield op het moment dat ze werd dood geschoten. Het kind is in het achterhoofd geschoten, de moeder in het gezicht. Irakese mensenrechtenorgani saties denken dat er in totaal zeker veertig van dergelijke 'vel den des doods' zijn. Naar schatting zijn gedurende het bewind van Saddam Hussein in totaal 300.000 mensen ver moord. Volgens Kehoe verloopt het forensisch onderzoek traag, omdat ervaren Europese des kundigen er niet bij betrokken zijn.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7