Garageboxen vaker doelwit van inbrekers BINNENLAND 2 Het kabinet van de onterechte onheilsboodschap RIVM: Ruim 1000 mensen besmet met vogelgriepvirus Spong en Hammerstein op de bres voor Tonino 'Meer ziekmeldingen door schrappen kortlopende WW' 'Toename tien tot veertig procent' Studiebeurs in Jaarbeurs SECOND HOME BEURS - jaarbeurs utrecht Drentse CDA: Onbeperkt met bus voor 1 euro Autoschadebedrijf in as Rutte snapt niets van massaontslag ROC-leraren igsbende Den 11opgerold ,aag - Tijdens een groot- ge politieactie in de Haag- óldersvvijk is 12,5 kilo co- en heroïne gevonden, n mensen zijn aangehou- Het openbaar ministerie in laag heeft dat gisteren be- remaakt. De aanhoudin- |jn op 28 september ver bij invallen in negen wo rn in de Schilderswijk. Van itien verdachten zitten er cht vast. Bij de actie wa- iO agenten betrokken. sweet niets ,o 'bonuscultuur' ■ld iaac - Het ministerie van lat eren waterstaat betaalt en p grote schaal bonussen ooi pambtenaren binnen te ofte houden. Topambte- df i afkomstig van een ander terie worden weieens in agere schaal gezet om het lil in salaris goed te ma- er wordt een zogenoem- ele leidsmarkttoeslag betaald 04 iensen van buitenaf. rer is niets waarvan ik oei m, aldus Peijs gisteren. oglander neemt uw op horens ieijerland - Een Schotse lander heeft gisteren een rige vrouw uit Oud-Beijer- langevallen. De vrouw liep laar dochter te wandelen natuurgebeid De Staart ze plotseling door de 'oer- e jp de horens werd geno- Zij is met een gebroken n vermoedelijk een lichte ischudding naar het zie- lis gebracht. Natuurver- c° ighet Hoekschewaards chap, beheerder van het lis geschrokken. Volgens In* oordvoerder heeft het eci zich 'waarschijnlijk geïrri- gevoeld'. luw eiland in «i Vaddenzee' [veen - Een nieuw eiland Waddenzee, 200.000 nieu- iningen en afschaffing i zogeheten economische ones. Dat is de toekomst- advies- en ingenieurs- Oranjewoud voor Tederland tot het jaar Heerenveense bedrijf irt die visie vandaag in in tijdens het congres pakt de ruimte' naar ig van de rijksnota j i brengt tie granaat DAM - Een 38-jarige Rot- nmer heeft dinsdag een ïerp staande brisantgra- iw ïgeleverd bij het politië le l Agenten brachten het itimeter lange projectiel nweer naar buiten in af- ing van het Regionaal Bu- Vapens en Munitie. De at zal later worden vemie- loe de man aan de gra- wam, is nog onbekend, ai voor ontploffing is er is een voorlichter van de niet geweest. ia a geld voor ;eren sloten - Staatssecretaris (verkeer) trekt 20 mil- ro extra uit voor het in van plassen, sloten en binnen de bebouwde lee komt ze tege- de grote vraag van ge- ten en waterschappen ubsidie om achterstallig houd te kunnen wegwer- nde subsidiepot zat 80 neuro maar al snel bleek meer werd aangevraagd, tinisterie vergoedt maxi- eenderde van de kosten. betesdub wijst mplicaties Met een paginagro- üe' wil het Diabetes laag in een aantal rechtzetjpn dat er tikerziekte best valt te le- olgens het Fonds is het dat Nederland van diabe- tft onjuist. De complica- n diabetes zijn verstrek ker van de tien hartin- izijn toe te schrijven aan he, net als de helft van Wal voetamputaties. Dia- s verder een van de he kste oorzaken van blind- mpotentie en nieraan- hgen. Een kwart eeuw chting heeft Nederland iet van de ernst van de kunnen overtuigen. iterdam pakt 'enhinder aan - De gemeente Am- w heeft genoeg van de st die de duiven in de Bstad veroorzaken. Een 'til op het dak van de par age van de Bijenkorf populatie op het plein pgen. Vrijwilligers gaan in dagelijks voederen Igen de eieren door waardoor het aantal leemt. donderdag 14 oktober 2oo4 bilthoven/anp - Naar schatting meer dan duizend mensen wa ren vorig jaar in Nederland be smet met het vogelgriepvirus. Bij de meesten leidde het virus niet tot gezondheidsklachten. Dat bleek gisteren uit onder zoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en het Instituut voor Psychotrauma. In opdracht van het ministerie deden zij onder zoek onder pluimveehouders en hun gezinsleden in de Gel derse Vallei-Beneden Leeuwen, Noord-Brabant en Limburg, ge bieden die getroffen werden door de vogelgriep. Ook dieren artsen en ruimers werden on dervraagd. Er meldden zich 453 personen met gezondheidsklachten, vooral oogvliesontsteking. De helft van de vijfhonderd onder zochte mensen die tijdens de epidemie contact hadden met besmet pluimvee, had antistof fen tegen het vogelgriepvirus. Dat het virus besmettelijker is dan gedacht, kwam al eerder naar voren uit onderzoek. Toen ontbraken nog exacte cijfers over de epidemie in 2003, die aan een dierenarts het leven kostte. Uit het RIVM-onderzoek blijkt dat het antivirale middel oselta- mivir mensen tegen besmetting beschermde. Dat kan niet wor den aangetoond van veilig- heidsbrillen of mond- en neus- maskers. Behalve het gevaar van besmet ting met het virus kregen be trokken pluimveehouders te maken met stress, vermoeid heid en klachten over depressi viteit. Eenderde van de pluimveehou ders met een geruimd bedrijf had die klachten. Bestrijders van de epidemie klaagden twee keer zo vaak als andere Neder landers over vermoeidheid. Het RIVM vindt nu dat het mi nisterie van volksgezondheid voortaan de strijd moet leiden tegen dierziekten als vogelpest, waarbij het gevaar bestaat dat het virus overslaat van dier op mens. Nu voert het ministerie van landbouw de troepen aan. Bij dergelijke dierziekten advi seren organisaties als het Out break Management Team (OMT) via VWS over de aanpak van nieuwe risico's voor de volksgezondheid. Volgens de onderzoekers be moeilijkt dit een snelle aanpak en moeten de taken opnieuw en duidelijk worden verdeeld. Zij adviseren dat het ministerie van volksgezondheid het initia tief neemt." den haag/gpd - Inbrekers slaan steeds vaker hun slag in schuur tjes, garages, opslagboxen en tuinhuisjes. Politiekorpsen mel den een toename van het aantal diefstallen uit schuurtjes en ga rages van tien tot veertig pro cent. De buit bestaat vooral uit scooters, (brom)fietsen en ge reedschap. Dat blijkt uit een eerste inven tarisatie van de stichting Politie Keurmerk Veilig Wonen (PK- VW) en cijfers van de Amster damse politie. In de regio Am- sterdam-Amstelland staat de teller dit jaar al op bijna 1700 schuur- en garagediefstallen. Dat is al veel meer dan in heel 2003, toen burgers 1167 keer aangifte van dit soort diefstallen deden. In de regio Haaglanden is spra ke van een toename van ruim tien procent. Het eerste jaar tel de het korps daar nog 3200 aangiften van inbraken uit schuurtjes en garages. In de zelfde periode het jaar ervoor waren dat er 2900. De regio Rotterdam-Rijnmond meldt een vergelijkbare ontwikkeling, al heeft de stichting PKVW de exacte cijfers nog niet paraat. Directeur Reijenga van de stichting houdt nog een slag om de arm bij een verklaring voor de toename van 'schuur- diefstallen'. Hij erkent dat wo ningen en bedrijfspanden de voorbije jaren veel beter zijn beveiligd en dat het hang- en sluitwerk van garages en tuin huisjes relatief veel minder goed is. „Het lijkt erop dat er sprake is van een verplaatsingseffect", zegt Reijenga. Hij signaleert dat het aantal 'gewone' woningin braken in veel korpsen juist te rugloopt of redelijk stabiel blijft. Zo is in de Amsterdamse regio in de eerste acht maanden van dit jaar sprake van een afname van het aantal woninginbraken met een kwart. „Maar mis schien is er ook wel meer vraag naar gestolen gereedschap en tweewielers", zegt Reijenga. Hij pleit in ieder geval voor een ge degen en intensieve aanpak van diefstal van tweewielers. Ook roept hij mensen op tuinhuis jes, schuurtjes en garages beter te beveiligen. utrecht - Gistermiddag is in de Jaarbeurs in Utrecht de Studiebeurs van start gegaan. Op de beurs die tot en met zaterdag duurt, wordt informatie gegeven over studies na het voortgezet onderwijs. Niet alleen hbo- en mbo-opleidingen, maar ook wordt een toekomst als apothekersassistent, marechaussee en makelaar belicht. Ook de Fotovakschool uit Apeldoorn is van de partij. Foto: GPD/Cees Zorn Amsterdam - De advocaten G. Spong en O. Hammerstein vra gen het college van procureurs generaal officier van justitie J. Tonino geen ontslag te verle nen. „De rechtshandhaving is ermee gediend als Tonino aan blijft." De fraudeofficier maakte dins dagavond bekend dat hij zijn functie neerlegt. Hij raakte vori ge week in opspraak, omdat hij zijn computer bij het grofvuil had gezet en gevoelige en ver trouwelijke informatie op straat kwam te liggen. De raadslieden zijn van mening dat het veel vaker gebeurt dat een officier van justitie blun dert, maar toch aanblijft. Hammerstein: „Tonino is een uitstekende officier. Hij heeft een stommiteit begaan en was zo netjes om zijn functie ter be schikking te stellen. Maar hij moet aanblijven. Ook voor onze cliënten is dat veel beter, an ders lopen hun zaken ernstige vertraging op." Het college van procureurs-ge neraal beraadt zich over een andere functie voor Tonino. den haag/anp - Door het schrappen van de kort durende WW-uitkering per 1 januari zal het aan tal ziekmeldingen bij uitzendbureaus oplopen. Die vrees uitte P. Hustinx van de organisatie van uitzendbureaus ABU gisteren tijdens een hoor zitting van de Tweede Kamer over de WW-maat- regel. Volgens Hustinx komt het ook nu al voor dat mensen via een uitzendbureau gaan werken en zich vervolgens ziek melden, waarna ze recht hebben op een uitkering van 70 procent van hun loon. Door het wegvallen van het recht op een WW-uitkering na een kortdurende baan wordt deze vorm van misbruik 'extra aantrekkelijk', ver wacht hij. Op dit moment krijgt iemand die 26 van de laat ste 39 weken heeft gewerkt, nog een WW-uitke ring van 70 procent van het minimumloon. Na 1 januari vervalt dat recht. Alleen mensen die vier van de laatste vijfjaar en bovendien nog eens 39 van de laatste 52 weken hebben gewerkt komen dan in aanmerking voor WW. Zij ontvangen 70 procent van het laatstverdiende loon. De uitzendbranche is overigens positief over de WW-maatregel. Hustinx verwacht dat meer men sen voor uitzendbureaus gaan werken als ze geen WW-uitkering meer krijgen. Ook de werkgevers organisatie VNO-NCW steunt het kabinetsvoor stel. De vakbonden zijn echter fel tegen. FNV-be- stuurder Heerts betoogde tijdens de hoorzitting dat de WW een verzekering is, waarvoor premie wordt betaald. Daar hoort dan ook een uitkering tegenover te staan. Hij beschuldigde de overheid van onbetrouwbaarheid. De FNV overweegt naar de rechter te stappen om 'de premie terug te ha len' die betaald is door personen die niet meer voor WW in aanmerking komen. (advertentie) EUROPA'S GROOTSTE BEURS VOOR UW TWEEDE HUIS OF WONEN IN HET BUITENLAND 15, 16, 17 OKTOBER 255 Makelaars uit 35 landen - Gratis seminars - za/zo kindercrèche - inlo 035 6282422 - www secondhome.nl assen/anp - De provincie Dren the wil de mogelijkheden laten onderzoeken om voor 1 euro met de bus te reizen. Het voor stel werd deze week in een pro vinciale commissie gelanceerd door de fractie van het CDA. De christen-democraten willen een proef doen in Zuidoost- Drenthe. De bedoeling is om aan reizigers bij het instappen 1 euro te vragen, ongeacht de af te leggen afstand. Het CDA denkt met het experi ment meer mensen te verleiden om vaker de auto te laten staan en de bus te nemen. De statenfractie verwacht per saldo extra inkomsten uit het openbaar vervoer te ontvangen door het hogere aantal reizi gers. Vrijwel alle fracties vonden het voorstel van het CDA sympa thiek. Maar ze steunden tevens de suggestie van de Christenunie om het eerder dit jaar ingestel de Openbaar Vervoer-bureau voor Groningen en Drenthe een haalbaarheidsonderzoek naar het idee te laten doen. krommenie - Een autoschadebedrijf in het Noord-Hollandse Krommenie is in de nacht van dinsdag op woensdag volledig uitgebrand. Ongeveer tachtig brandweerlieden van meerdere korpsen uit de omge ving bestreden het vuur. De bewoners van vier nabijgelegen woningen moesten hun huizen verlaten. Over de oorzaak van de brand en de omvang van de schade is nog niets bekend. Volgens milieudeskundi gen kwamen er geen schadelijke stoffen vrij. Foto: ANP/Diederik van der Laan door Maarten van Rossem Met de populariteit van het tweede ka binet Balkenende is het droevig ge steld. Meer dan 75 procent van de be volking zegt weinig vertrouwen te heb ben in het kabinetsbeleid en zelfs een meerderheid van de CDA-stemmers heeft er niet veel fiducie in. Ter illustratie van deze vertrouwens breuk tussen het kabinet en de kiezers vond in Amsterdam onlangs de groot ste protestdemonstratie sinds jaren plaats. Deze demonstratie was het werk van de vakbeweging, waarmee het kabinet zonder dringende noodzaak in een schijnbaar onoplosbaar conflict is ge raakt. Symbolisch voor de uiterst zwakke po sitie van het kabinet is de langdurige afwezigheid van de minister-president vanwege een ontsteking aan zijn voet. Dat geldt ook voor de knullige wijze waarop vice-premier Zalm, bij afwe zigheid van Balkenende, de algemene beschouwingen heeft afgewerkt. Het kabinet zelf lijkt niets te begrijpen van het ingrijpende gebrek aan ver trouwen waarmee het wordt gecon fronteerd. Het stelt steeds met nadruk dat de ge nomen maatregelen op den duur de gezondheid van de Nederlandse sa menleving ten goede zullen komen. Als het zover is, zo is kennelijk de ver wachting, zal iedereen achteraf zeggen dat dit kabinet een moedig en vooruit ziend kabinet is geweest. Of dat inderdaad het geval zal zijn is zeer de vraag. Het is eigenlijk nu al duidelijk dat het kabinet bij de uitvoe ring van zijn hervormingsagenda grote strategische fouten heeft gemaakt, die getuigen van een fundamenteel gebrek aan inlevingsvermogen in de sociaal- economische stemming in Nederland. Voor een deel van de hervormingen die het kabinet wil realiseren bestaan goede redenen. Op termijn is het wen selijk dat de Nederlanders wat meer en wat langer gaan werken dan zij nu doen. Vrijwel iedereen ziet de redelijk heid van die wens in. De wijze echter waarop het kabinet zijn hervormingsvoorstellen formu leerde en presenteerde, was zeldzaam ongenuanceerd en halsstarrig. Dat leidde tot een conflict met de vakbe weging en tot maatregelen die het ont breekt aan de noodzakelijke flexibili teit, terwijl het volgens het Centraal OPINIE Planbureau zeer de vraag is of die maatregelen inderdaad resultaat zul len hebben. Er is echter mijns inziens nog een diepere oorzaak voor de ver bazingwekkende impopulariteit van het kabinet en de malaisestemming in de Nederlandse samenleving. In de jaren negentig groeide de Neder landse economie spectaculair, zij deed het beter dan enige andere Europese economie, met uitzondering van de Ierse. Dat leidde tot een tevreden en optimistische stemming. In de loop van 2000 vond de omslag plaats. De beurs stortte in en de op merkelijke stijging van de huizenprij zen stagneerde. Met de algemene te vredenheid en het optimisme was het zodoende snel afgelopen. Het sociaal- economische dieptepunt werd vorig jaar zomer bereikt. In plaats van deze trend te bestrijden, heeft het kabinet niets nagelaten om haar sterker te maken. In plaats van in de recessiejaren een wat ruimer begro- tingsbeid te voeren, zoals zijn Franse en Duitse collega's, vond Zalm dat er flink moest worden bezuinigd. Hij kon ook moeilijk anders omdat hij de Fransen en de Duitsers scherp had be kritiseerd vanwege hun onverantwoor de begrotingspolitiek. Het langjarig beleid van Zalm moet echter als zeer eigenaardig worden ge kenschetst Hij verlaagde de belastin gen op het hoogtepunt van de hoog conjunctuur en bezuinigde in de re cessiejaren. Dat is precies het tegen deel van wat hij had moeten doen. Teneinde draagvlak te creëren voor de hervormingsmaatregelen die het op het oog had, besloot het kabinet te vens de sociaal-economische situatie van Nederland zo somber mogelijk voor te stellen. Als de voorgestelde maatregelen niet zouden worden ge realiseerd, zou het al op korte termijn slecht met het vaderland aflopen. Ne derland zou achterop raken in Europa en rekening moeten houden met een schrale en armoedige toekomst. Zo stimuleerde het kabinet de econo mische en psychische malaise waarin Nederland na 2000 terecht was geko men. Het kabinet heeft de Nederlan ders met opzet de put in gepraat om zijn politieke agenda te kunnen reali seren. In een volkomen verkeerd be grepen behoefte aan durf en duidelijk heid werd een eind gemaakt aan het maatschappelijk overleg dat karakte ristiek was voor het zogenaamde pol dermodel. Dat versterkte de gevoelens van crisis en malaise nog Verder. Nu zijn we deels door de deprimerende retoriek van het kabinet in een situatie geraakt dat de Nederlandse consument geen enkel vertrouwen meer heeft in de toe komst. De consumenten zitten op hun snel groeiende spaartegoeden en wei geren te consumeren. Vandaar dat het economische herstel niet doorzet. De crisisretoriek van het kabinet is des te onverantwoordelijker omdat er geen goede redenen voor zijn. Structureel is er niets mis met de Ne derlandse economie, de vergrijzing is minder ernstig dan in veel andere Eu ropese landen en de Nederlandse pen sioenpositie is van een soliditeit waar de meeste andere Europese landen ja loers op kunnen zijn. Het kabinet moet ophouden met pa niek te zaaien. Het moet terugkeren naar de onderhandelingstafel teneinde daar te streven naar een bruikbaar pol dercompromis. den haag/gpd - Staatssecretaris Rutte (Onderwijs) snapt niets van het aangekondigde ontslag van duizend leraren op de Re gionale Opleidingscentra (ROC's). Die leraren zouden overbodig worden omdat de ROC's vanaf volgend jaar niet langer exclusief inburgerings- cursussen mogen aanbieden. Bovendien moeten de centra een bezuiniging van 77 miljoen euro opvangen. Nu het kabinet heeft besloten dat de markt voor inburgeringscursussen he lemaal vrij moet worden, zeg gen de ROC's niet meer te we ten waar ze aan toe zijn. Om te voorkomen dat ze volgend jaar met overtollig personeel zitten, wordt daarom nu al duizend le raren de wacht aangezegd. Rut te kan dat aantal helemaal niet plaatsen. „Het totale budget van de ROC's is 2,3 miljard euro en er werken 23.000 mensen. Daar wordt 77 miljoen euro op bezuinigd en dat zou dan 1000 banen kosten? Dat kan ik niet met elkaar rijmen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5