'Grote familieauto's weren rond scholen' BINNENLAND 1 CDA en D66: Stoppen met werk bij 61,5 jaar n geld voor iren vmbo lenende wil r aan de slag achte Zuuk luit door DNA ie drugsvangst uracao use jeugd |ig en crimineel verbranders len drugs is Bernhard tademig IA wil verbod opvoersetjes Minister belooft Kamer onderzoek 'Wij zijn een motorclub, verder niets' Voetstappen Meer vrijheid scholen in basisvorming Leden PvdA: Burgemeester kiezen door gemeenteraad Almere en Sittard moeten in rijtje van grote steden Chaos op Aio Eten als de zon onder is en aalmoezen geven aan de armen iaac - Leraren aan het vm- [ileiders van kleine basis- enkrijgen meer geld. Mi- tVan der Hoeven (onder- W( heeft daarvoor in totaal jjljoen euro beschikbaar d. In het voortgezet on szijn het vooral scholen mbo en praktijkscholen jatures hebben. Een ge- jlde school met duizend ■leerlingen ontvangt jeuro voor extra belo- De school bepaalt zelf lke resultaten de leraren beloond. - Premier Jan Peter jfende wil weer aan de Ivanuit zijn ziekbed in Ca- jaan den IJssel heeft hij la ten op 29 oktober de on- ing van het Europees ttelijk verdrag in Rome Q bijwonen. Hetme- am dat Balkenende il aan een ontstoken et opereerde, heeft |licht gegeven voor het i van het werk eind de- d, op voorwaarde dat stel normaal verloopt. ijk - De 54-jarige it Epe die eind juli werd luden in de zaak-Zuuk, ;ens DNA-onderzoek en ijfproef niet verant- ijk zijn voor een reeks itichtingen, vernielingen reigingen in het Veluwse :hap Zuuk. Dat heeft dvocaat gisteren gezegd, iënte heeft in het kader iderzoek DNA-materiaal dtad De kustwacht van ërlandse Antillen en leeft in samenwerking politie van Curasao 336 caïne en 10 kilo heroïne schept. Een vrouw van 'liaanse afkomst kon aangehouden. Uiteen jot werd vracht overge- I twee gereedstaande De kustwacht seinde de n, die beide voertuigen naar verschillende op het eiland. iurg - Zeventig procent Zeeuwse jeugd heeft afgelopen jaar schuldig aan lastig en/of straf- rag. Dat blijkt uit een waaraan 3833 leerlin- an 25 scholen meededen, 'jp ing hierbij om derdeklas- iö 14- en 15-jarigen, van het gezet onderwijs. De leer- n kregen een lijst van fgedragingen voorgelegd rend van iemand lastig val- laitschelden tot inbreken, en, dealen van drugs en gen tot seks. Van de on- aagden gaf 70 procent toe chuldig te hebben ge- laan een of meerdere agingen. NDAAL - De politie heeft en drie werknemers van uÜverbrandingsbedrijf in endaal aangehouden die en verdacht van het ach- erdrukken van drugs die eter vernietiging had aan- erd. Dat heeft het open- toinisterie in Breda beves- De aangehouden perso- leden maken deel uit van chnische dienst en hebben Itemaken met de ver- Ung van huisvuil. Bij huis- ngin het bedrijf zijn drugs 'troffen. Mg - Prins Bernhard last van kortademigheid, igen initiatief bezoekt hij enige regelmaat' het zie- uis voor controle van zijn idheid. Dat heeft de Rijks- chtingsdienst (RVD) giste lten weten. Volgens de is er geen sprake van een fUng verslechterde ge heid van de prins. De Jvoerder benadrukt dat iemigheid bij iemand van fts bijzonders is. i "Mg - De PvdA wil de ver ban opvoersetjes voor fietsen verbieden. PvdA- tivoerder Dijksma neemt ftnoegen met een vrijwil- pling met de bromfiets toe om zulke setjes niet te ■Pen. De minister wil eerst 'of dit convenant werkt, os haar kunnen snel- «uivels een verbod boven- "tnzeilen door aanschaf *0 opvoersetje via inter- donderdag 14 oktober 2oo4 den haag/gpd - Minister Peijs (verkeer en waterstaat) laat on derzoeken of grote familleauto's als de BMW X5 en Kla Sorento uit de omgeving van scholen ge weerd kunnen worden. De log ge, zware fourwheeldrlve-wa- gens zijn vele malen gevaarlijker voor voetgangers en fietsers dan gewone personenauto's. Peijs zegde het onderzoek giste ren toe tijdens een Kamerdebat over verkeersveiligheid. De ver koop van grote familiewagens is de afgelopen jaren sterk geste gen. Dat druist in tegen de trend van steeds veiliger, scho ner en zuiniger autorijden. „Die dingen zuipen benzine", weet ook Peijs. „De mensen die in deze 'P.C. Hoofttractoren' (naar de dure Amsterdamse winkelstraat waar ze steeds meer opduiken) rond rijden zijn asociaal", stelde Groenlinks-Kamerlid Duyven- dak. Hij wil de allergrootste fa miliewagens van de Nederland se wegen weren. „Ze zijn veilig voor de inzittenden, maar leve ren gevaar op voor medewegge bruikers." Volgens Groenlinks zijn de grote wagens acht keer dodelijker dan gewone perso nenauto's. In Frankrijk en Groot-Brittannië wordt het ge bruik van grote familiewagens al aan banden gelegd. Duyvendak pleit voor een alge heel verhoef op grote wagens met een brandstofverbruik van één liter op zeven kilometer (1 Verbod op koeienvanger Minister Peijs kondigde gis teren tot grote tevredenheid van Groenlinks aan de stoe re voorbumper van luxe ter reinwagens, de zogenoemde 'bull bar' of koeienvanger, binnen twee jaar te verbie den. „Heel goed", reageerde Groenlinkser Duyvendak, „De kans dat je in Nederland een koe aanrijdt is verwaar loosbaar, De kans datje er een fietser of voetganger mee schept is veel groter." op 7) of nog minder zuinig. Ook het gebruik van de minder brandstof verslindende exem plaren wil Groenlinks inperken door een forse verhoging van de wegenbelasting of de aan- schafbelasting BPM. Fiscaal ontmoedigen lijkt mi nister Peijs echter geen goed plan. „Deze wagens worden over het algemeen niet door de allerarmsten gebruikt en dan helpt zo'n maatregel niet erg." Peijs is er wel voor de wagens uit de buurt van scholen te houden. „Sommige scholen hebben hier zelf al het initiatief toe genomen. Dat lijkt me pri ma." Groenlinks pleit ook voor een aangepast parkeerbeleid voor grote wagens. In woonwijken mogen deze autobezitters geen parkeervergunning meer krij gen en betaald parkeren moet voor hen fors duurder worden. De Kamerfractie riep gisteren lokale GroenLinksers op dit be leid over te nemen. „In de ge meente Bussum zijn wij bij voorbeeld sterk. Naar ik heb be grepen rijden er daar veel rond", aldus Duyvendak. Hells Angels zijn commotie zat hilversum/anp - „Wij ziin zuiver een motorclub, verder niets." Dat zegt cfe nieuwe president van de Hells Angels in Amsterdam, Unu. De verden kingen van justitie dat de afdelingen van de Hells Angels in Nederland een criminele organisatie vormen, zijn volgens hem onzinnig. „Het is alle maal de schuld van stemmingmakerij door justi tie en de media." Het is bekend dat de motorclub in verband wordt gebracht met moorden, afper sing, drugs- en wapenhandel. Unu reageert vanavond in een uitzending van het televisieprogramma Zembla op de commotie die het laatste jaar over de Hells Angels is losge barsten. Hij heeft zich in het onderkomen Angel Place van de Angels in Amsterdam samen met drie clubleden laten interviewen door Zembla. In de uitzending leggen de vier clubleden onder meer uit waarom ze hun president en oprichter Willem van Boxtel onlangs uit de club hebben gezet. 'Big Willem' van Boxtel leidde vanaf 1978 de Hells Angels in Amsterdam. De dit jaar geliquideerde vastgoedhandelaar Wil lem Endstra heeft volgens de Angels en ook vol gens justitie aan Van Boxtel geld geboden om Heineken-ontvoerder Willem Holleeder te liqui deren. Holleeder is een huisvriend van de Angels, zegt vice-president Harry. Hells Angels-lid Kees legt uit dat Van Boxtel heeft gelogen over zijn contact met de inmiddels zelf vermoorde Endstra. Hells Angel Kees zegt in het interview verder dat de afdeling in Amsterdam ook niets wist van de problemen bij de Limburgse afdeling van de Hells Angels, de Nomads. Het openbaar ministe rie (OM) verdenkt de Nomadsleden gezamenlijk van de moord op drie van hun eigen clubleden, onder wie hun president. Motief voor die drie voudige moord is volgens justitie een verkeerd gelopen drugstransactie. Het landelijk parket van het OM liet eind vorige maand weten dat het alle afdelingen van de Hells Angels in Nederland onderzoekt. Het verdenkt alle Angels ervan een criminele organisatie te vormen. Amsterdam - Op het plein voor het Olympisch Stadion In Amsterdam zijn gisteren twee reuze voetstap pen gezet. De 28 meter lange zandsculpturen zijn een voorbode van de marathon van Amsterdam die zondag voor de 29ste keer wordt gehouden. Foto: ANP/Olaf Kraak den haag/anp - Middelbare scholen krijgen meer ruimte om de onderbouw zelf in te richten. Het grote aantal ver plichte kerndoelen, waarin staat wat leerlingen moeten kunnen, wordt teruggebracht. Scholen mogen meer zelf gaan bepalen hoe ze les gaan geven. De nieuwe basisvorming moet in 2006 ingaan. Een meerderheid van de Twee de Kamer bleek gisteren tijdens een overleg met minister Van der Hoeven van onderwijs haar voorstellen voor een aanpas sing van de basisvorming in het voortgezet onderwijs te steu nen. Scholen hadden grote kritiek op de in 1993 ingevoerde basisvor ming, die te rigide zou zijn en leerlingen te veel over een kam zou scheren. Vooral in het vm bo bleek dat verkeerd uit te pakken, omdat veel vakken te theoretisch waren. In de prak tijk werkten veel scholen al niet meer strikt volgens de uitgangs punten van de basisvorming. In de eerste twee jaar moeten middelbare scholen tweederde van de lessen aan de 58 kern doelen besteden, die globaler zijn omschreven dan voorheen. De oude basisvorming kende 280 veel nauwer omschreven kerndoelen. Scholen mogen zelf kiezen of welke vakken ze precies gaan koppelen aan die kerndoelen. Ze mogen ook vak ken in combinaties gaan geven door een beperkt aantal docen ten. De Algemene Onderwijsbond (AOb) noemt het schandalig dat Van der Hoeven wel een nieu we onderbouw wil, maar er geen geld voor over heeft. „De hervormingen zijn positief, maar onhaalbaar zonder extra budgetten", aldus AOb-be- stuurder M. Knoop. den haag/gpd - Mensen moe ten vanaf 61,5 jaar kunnen stoppen met werken, vinden CDA en D66. De beide rege ringspartijen willen dit mogelijk maken via de zogeheten levens loopregeling die het kabinet in 2006 wil invoeren. CDA-minis- ter De Geus (sociale zaken) heeft aangegeven de mogelijk heid te willen bezien. De levensloopregeling houdt in dat iemand een deel van zijn bruto loon opzij zet om later met dat geld betaald verlof op te nemen. De werknemer mag dit opnemen wanneer hij wil: bijvoorbeeld om minder te wer ken wanneer hij jonge kinderen heeft of om eerder te stoppen met werken. Nu het kabinet het prepensioen en vut ontmoedigt en per 2006 de premies hier voor belast, kan de levensloop regeling een alternatief zijn. Het kabinet wil dat een werkne mer niet meer dan 150 procent van zijn netto jaarsalaris op spaart voor later. Zo kan ie mand rond zijn 63ste stoppen met behoud van 70 procent van zijn salaris. CDA en D66 willen echter dat een werknemer meer kan sparen: tot 250 procent van het jaarsalaris. Zo kan iemand met 61,5 jaar al ophouden. De levensloopregeling is een van de punten waar het kabinet over wil onderhandelen met de vakbeweging. De partijleider had het zelf graag anders gezien. „Jammer, maar een uitspraak van de par tij is een uitspraak van de par tij", zei Bos. Binnen de PvdA zijn de meningen over de geko zen burgemeester verdeeld. In het verkiezingsprogramma staat dat de gemeenteraad de burgemeester kiest. Bijna tweederde van de leden blijkt het met dat standpunt eens te zijn. Aan de ledenraad pleging deden bijna 20.000 mensen, 32 procent van de le den, mee. den haag/anp - Een grote meerderheid van de leden van de PvdA geeft de voorkeur aan een door de gemeenteraad ge kozen burgemeester boven een rechtstreeks door de bevolking gekozen burgemeester. Deze uitslag van een ledenraadple ging binnen de partij geldt als een „zwaarwegend advies" aan de fractie in de Tweede Kamer. „Dit heeft de kans dat wij zullen instemmen met het voorstel van minister De Graaf (bestuur lijke vernieuwing) niet groter gemaakt," aldus PvdA-leider Wouter Bos gisteren. Amsterdam Een ongeval met vier personenauto's en een gekantelde vrachtwagen heeft gistermiddag tot een verkeerschaos op de ringweg Aio bij Amsterdam-Noord ge leid. De vrachtwagen lekte vloeibare bitumen, een teersoort. De stof is niet schadelijk, liet de politie weten. De snelweg werd helemaal afgesloten. De opruimwerkzaamhe- den duurden de hele nacht. Vijf mensen, onder wie de vrachtwagenchauffeur, raakten lichtgewond. Over de oorzaak is nog niets bekend. Foto: ANP/Gerlinde de Geus den haag/anp - Een meerder heid van CDA, PvdA, WD, SP en Groenlinks in de Tweede Kamer wil dat het aantal ge meenten dat meedoet aan het grote stedenbeleid wordt uitge breid. In elk geval Sittard-Ge- leen zou erbij moeten, maar misschien ook Apeldoorn en Almere. Minister De Graaf (be stuurlijke vernieuwing) ziet niets in uitbreiding, zei hij gis teren tijdens een debat in de Kamer. Nu maken dertig grote gemeen ten, de zogeheten G30, gebruik van de regelingen en het geld voor het grote stedenbeleid. Dat is bedoeld om bijvoorbeeld wijken op te knappen en de vei ligheid te vergroten. Sittard-Geleen valt er net bui ten. De gemeente heeft de afge lopen tijd een lobby gevoerd om erbij te mogen horen. Een meerderheid van de Kamer toonde zich daar gisteren ge voelig voor. Volgens De Graaf kunnen de af spraken die met de G30 voor vijf jaar zijn gemaakt, niet zo maar worden opengebroken om er een, twee of drie ge meenten aan toe te voegen. Er is geen extra geld voot en de bewindsman vindt dm hij de G30 niet kan vragen om hetzelf de te doen met minder geld. den haag/gpd - Morgen begint voor islamitisch Nederland de jaarlijkse ramadan. Veel autoch tone Nederlanders weten niet waarom dat juist dan gebeurt en wat dit vasten voor moslims in houdt en betekent. Daarom: een les ramadan voor beginners. De ramadan begint dit jaar op vrijdag 15 oktober. Of toch niet? Over de precieze begin- en einddatum zijn de moslims on derling verdeeld. Grof gezegd begint hij voor Turken morgen avond en kan hij voor Marokka nen al vanavond beginnen. Su- rinamers volgen naar eigen keuze één van deze groepen. Ramadan betekent letterlijk de negende maand van de islami tische kalender. Het is de perio de waarin moslims van zonsop gang tot zonsondergang niet eten, drinken, roken en vrijen. De begin- en einddatum van de ramadan veranderen jaarlijks omdat de islamitische kalender de cyclus van de maan volgt in plaats van die van de zon. Een maanmaand duurt 29 of dertig dagen en een maanjaar is daar om elf dagen korter dan de westerse jaarkalender. Om de precieze datum vast te stellen, berekenen Turkse moslims van te voren het tijdstip waarop de nieuwe maan voor het eerst wordt gezien. De volgende och tend begint het vasten. Voor Marokkaanse moslims hangt de begindatum af van de dag waarop de maan voor het eerst met het blote oog wordt waar genomen. Is dat niet de 29ste dag (vandaag), dan begint de ramadan op de dertigste dag, in dat geval morgen. Het belangrijkste doel van het vasten is de bezinning op God door de normale bevrediging van behoeften uit te stellen. Ook voelen moslims door te Ramadan voor beginners vasten wat het is om arm te zijn. Volgens verschillende imams is het nadrukkelijk de bedoeling dat je door het vas ten een beter mens wordt: dat slechte gewoonten na de rama dan niet worden voortgezet. Pas als de zon is ondergegaan - bij moskeeën zijn schema's met precieze tijdstippen af te halen - wordt er gegeten. Samen eten is dé sociale ge beurtenis bij uitstek, waar mos lims zich nauwelijks aan kun nen onttrekken. Per dag wor den buren, familie of vrienden uitgenodigd of zijn mensen zelf te gast bij anderen. „Per rama dan nodig je gemiddeld tien tot vijftien mensen uit," zegt de Turkse imam C. Keskin, woord voerder van de Islamitische Stichting Nederland. Aalmoezen (geld) geven aan ar men is een wezenlijk onderdeel van de ramadan. „Minimaal acht euro. Je moet het geld aan een persoon geven, niet aan een liefdadigheidsinstelling of moskee," aldus Keskin. Zieken, diabetespatiënten, on gestelde of zwangere vrouwen en kinderen hoeven niet mee te doen aan de ramadan. Zij kun nen het vasten later inhalen of extra geld geven aan de armen. Ook hier geldt volgens imam Keskin een gemiddelde van acht euro per dag. Mensen die dat geld niet hebben, volstaan met bidden. Moslims bidden tijdens de ra madan extra. Ook gaan ze vaker dan normaal naar de moskee. Imams lezen daar de koran in delen voor. Het belangrijkste moment is de 26ste of 27ste nacht, als moslims herdenken dat de engel Gabriël het eerste deel van de koran aan de pro feet Mohammed voorlas. Veel mannen blijven die hele nacht in de moskee; veel vrouwen gaan 's nachts naar huis en ko men de volgende ochtend te rug. Het einde van de ramadan, in het weekeinde van 13 en 14 no vember, wordt gevierd met het suikerfeest. Opnieuw gaan mensen bij elkaar op bezoek, trekken mooie nieuwe kleren aan en eten lekkere zoete din gen met elkaar.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3