Carr coach Huta Galung SPORT let wordt moeilijk, maar ook leerzaam' 3,5 Mexico R6 Carres niet aar Rosario Nieuw-Zeelander ziet potentieel in Hillegommer ard Carola de Jong van Grasshoppers kijkt tegen niemand op BALLETJE MET Alpheuse Boys: geen tweede elftal meer - J Leiderdorp: voortborduren op vorig seizoen HDC 992 DONDERDAG 14 OKTOBER 2OO4 halen - Slechts zeven van hockeysters die aan de deelnamen, doen over weken mee aan de Cham- Trophy in het Argentijnse Zes internationals zijn ipt: Mijntje Donners (233 lands), Ageeth Boomgaardt Clarinda Sinnige (142), ia van der Vaart (152), Lie- an Kessel (68) en Eefke er (62). De Amsterdam mers Maartje Scheepstra, Snoeks en de Leiderdorp- lvia Karres zijn evenmin partij in Rosario. „Zij ge- de komende maanden tang aan hun studie", al- Lammers. De Brabantse i moet, min of meer ge- igen, speelsters uit Jong je en aan andere nieuwko- uit de hoofdklasse kiezen. door Gertjan van Geen leiden - Nu Martin Verkerk nog minimaal drie maanden uitgeschakeld is na een schouderoperatie, verlegt coach Nick Carr zijn aandacht naar Jesse Huta Galung. De Nieuw-Zeelander ziet een groot potentieel in de Hillegommer, die al ruim een jaar in Spanje traint. Huta Galung kijkt naar de samenwerking uit. Hij heeft de trainingen bij de tennis- school van voormalig wereldtopper Emilio Sanchez in Barcelona op een laag pitje ge zet. „Ik hou de optie wel open", aldus de Hillegommer, die nog altijd in Jong Oranje zit. „In samenspraak met de KNLTB heb ik hiervoor gekozen. Dit is een kans. Het is goed voor mijn ontwikkeling." Juist die ontwikkeling stagneert volgens Carr, die twee jaar geleden als eens korte tijd met Huta Galung werkte. Hoewel de net 19 jaar geworden Huta Galung in zijn eerste proljaar binnen zes maanden naar een plaats bij de beste 500 tennissers ter wereld klom, had Carr meer verwacht. „Bij de beste 500 was hij toch wel gekomen", aldus Carr. „En ook nog wel rond de 200. Maar hij wordt tegengehouden door be paalde dingen, vooral op het technische vlak. Om de volgende stap te maken, moet hij nu dingen veranderen en niet wachten tot hij 21 is. Dan is het te laat. Het is toch al het probleem van Nederlandse tennis sers. Ik kan er niet precies mijn vinger op leggen, maar ergens verliezen ze een paar jaar die nooit meer in te halen zijn. Wel licht komt het door coaches die alleen maar met het heden bezig zijn en niet met de toekomst." Carr begon zich zo langzamerhand stierlijk te vervelen met pupil Verkerk in de zieken boeg. Hij is blij dat hij weer aan de slag kan. „Martin moedigde het ook aan. Hij vond ook dat ik niet moest wachten tot hij weer hersteld was." Ook Huta Galung was een tijdje uitgescha keld. Tijdens het future-toernooi van Al phen aan den Rijn eind augustus moest hij opgeven vanwege een stressfractuur in zijn polsgewricht. Pas gisteren pakte hij voor het eerst weer een racket op, maar de pijn kwam weer terug. Huta Galung ver wacht in de tweede week van november voor het eerst weer een officiële wedstrijd af te werken. „Ik wil proberen challengers te spelen. Hetzij in Europa, hetzij in de Verenigde Staten." Carr ziet Huta Galung niet als een natuur talent, wel als een natuurlijke atleet. „Die jongen is ongelofelijk sterk, hij gebruikt het alleen niet voor tennis. Hij heeft veel kracht in zijn benen, maar hij wendt het aan voor zijn verdediging en niet voor de aanval. Veel van zijn atietische vermogens worden niet gebruikt." SPORT EN SPEL biljarten itionale kadercompetitie bracht Sportrust/Van uit Sassenheim het kaderteam van De Engel- Aart uit Lisse een 6-0 nederlaag toe. Voorma- invoerder De Plas uit Langeraar herstelde zich ling won met 4-2 van nummer twee HWA/Swatch. tap. lre Langeraarse ploeg, Verdel Orchideeën, ging •net 4-2 onderuit. De Sport/Music Mining uit ba gbrug klom dankzij een 4-2 zege naar de mid- aan de topborden in evenwicht door winst van Bas Messemaker (KDC) op Arjan Hogewoning en een RDC- zege van Arjen de Mooij op KDC'er Jan Schijff. Dam- lust Gouda en LDG (Leiden) hebben nog een wedstrijd in te halen. 'terk heeft zich na twee ronden aan kop genes- de regionale hoofdklasse (DMH). De Hazers- ton wonnen twee duels met 12-4. Kijk Uit en KDC 2 (Katwijk) werden verslagen. Met één y Dt minder volgt KDC dat met 8-8 gelijkspeelde uit Rijnsburg. De ploegen hielden elkaar Amoud van der Loeft van de Leidse Go Club (LGoC) staat na de eerste vier ronden in het algemeen klasse ment van het NK 2004 (InDis) op een tiende plaats. Van der Loeft won twee maal en verloor eveneens twee partijen. In het weekeinde van 23 en 24 oktober wor den overige ronden gespeeld. snooker Lea Lindhout uit Noordwijk is door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) aange wezen als reserve in de vrouwen snookerselectie voor J j het IBSF WK Snooker 2004, dat van 20 november tot en met 4 december wordt gehouden in Veldhoven. Ne derland mag als gastland acht mannen en vier vrou wen aan de start brengen. De kans is groot dat Lind hout, vorig seizoen derde in de landelijke vrouwen- ranking, zal spelen. Door afmeldingen op het laatste moment vallen er in de regel gaten in het speelschema, die Nederland dan als gastheer mag opvullen. Het is voor het eerst dat het WK Snooker (voor amateurs) in Nederland plaatsheeft. Het duo Leendert Paape en Raymond van Dortmund gaan na de tweede zitting in het Open kampioenschap (paren) van het NBB district Leiden een omstreken aan de leiding. Het tweetal uit de hoofdklasse scoorde een gemiddelde van 57,62 procent. In de eerste klasse gaan Teun Boer en Ruud Mieremet aan de leiding met 55,98 procent. (bij)zaken in de sport Wat doet Frank Zinhagel hier nu? Hij scoort namens Rijnsburgse Boys de 2-0 tegen Spakenburg en daarna zien wij de bekende middelvinger. Zinhagel: „Supporters van de tegenpartij schol den mij herhaaldelijk uit, K-zwarte, dat soort dingen. Ik voetbal toch al een tijdje, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt." En toen kwam die middelvinger? „In eerste instantie stak ik nog mijn duimen op naar die supporters, maar toen ik scoorde stak ik mijn vingers omhoog. Dat had ik niet moeten doen." Maar het is toch een schande dat dat allemaal geroepen wordt. „Dat vind ik ook, maar door zo te reageren fok je de boel alleen maar verder op en dat is niet de bedoeling." Dus voortaan laat je het maar over je heen gaan? „Ik weet nu wat het is. Het is het beste om je er niks van aan te trekken." A Iphense Boys heeft meer IA dan elfhonderd leden. Toch zag de club zich genood zaakt het tweede elftal - een selectieteam - terug te trekken uit de competitie. Buitenge woon vreemd voor zo'n grote en doorgaans goed georgani seerde vereniging. „Ik kan me voorstellen dat mensen zo denken", aldus Paul Bahl- mann, coördinator en manus je van alles op sportpark De Bijlen. „Het begon een tijdje terug toen de spelers van ons twee de elftal uitzwierven over al lerlei eerste elftallen van clubs hier uit de omgeving. Sinds dien is het bijna wekelijks pas sen en meten om een tweede elftal bij elkaar te krijgen. Eerst hadden we een com pleet Turks team als tweede, Edwin van Haastert kwam drie kwartier te laat. Zijn ploeg, LSG, moest schaken te gen Groningen. Volgens de eerste berichten had de schaakmeester te kampen met 'fileperikelen'. „Dat klopt niet", zegt Van Haastert. „Ik zat met mijn vriendin gezellig bij het reisbureau een reisje naar Mexico te boeken." Wat een timing, als je achter het bord wordt verwacht. „Nou, het duurde behoorlijk wat langer dan we hadden ver wacht. Normaal gesproken zou het in een uurtje gebeurd moeten zijn, maar we werden geholpen door iemand die net maar dat werkte ook niet. Ver volgens hebben we het met jeugdspelers uit de A2 gepro beerd en ook dat leverde pro blemen op. Daarom is het elf tal nu teruggetrokken." Bahlmann heeft wel een theo rie over hoe dat zover heeft kunnen komen. „De jeugd wil op zaterdagavond stappen en dan is voetballen in een twee de elftal op zondagochtend ergens in Den Haag, geen po pulaire bezigheid. Om dat te ondervangen hebben wij een eerste zaterdagteam opgericht en dat is nu ons opleidings team geworden. Ik zie het er van komen dat in de toekomst het tweede niet langer deel uitmaakt van de selectie en dus een recreatief in plaats van een prestatief elftal wordt." nieuw was, terwijl degene die ons eerder te woord had ge staan er niet was. Uiteindelijk bleek ook nog dat in de perio de waarin wij willen gaan bijna alle vluchten waren volge boekt. Er waren nog maar drie stoelen over." Het duo koos ervoor de boeking dan maar af te maken, in plaats van af wachten of er na het weekein de nog een plekje zou zijn. Dan maar te laat komen, be sloot Van Haastert. Het deerde de LSG'er niet: hij won alsnog zijn partij. „Je krijgt twee uur tijd voor veertig zetten", legt Van Haastert uit. „Ik speel altijd vrij snel, meer naamkaartje Waarom heet Altior Altior? Een korte uitleg van namen van regionale sportclubs. Op de site van de Langeraar se club staat dat in het voor jaar van 1945 Sparta, Victo rie, Eendracht en Ter Aar- sche Boys de suggesties wa ren voor de nieuwe club. De plaatselijke kapelaan droeg de naam Avanti aan. De toen nog niet koninklijke Neder- landsche Voetbal Bond keur de het voorstel af. Er waren al clubs met die naam. „De geestelijkheid had in die tijd veel te vertellen binnen onze vereniging", aldus voorzitter Jan van den Bos. „Uit die kringen werd Altior geop perd als alternatief. Dat is Latijn voor 'steeds hoger'. Het is uiteraard niet verwon derlijk dat katholieke geeste lijken, in die tijd, met een La tijnse naam op de proppen kwamen." op gevoel dan als rekenmees ter. Ik had nog vijf kwartier, mijn tegenstander twee uur. En ik ben op papier sterker, ik dacht nog steeds wel dat ik zou winnen." Van Haastert mist door zijn vakantie over drie weken de volgende wed strijd van zijn schaakgenoot schap. Die is tegen HSG, de ti- telfavoriet. „Dan zijn we echt kansloos, of ik er nu bij ben of niet", verwacht hij. „Dit wordt de eerste partij in acht jaar die ik mis, maar het kan niet an ders. Van Mexico heen en weer vliegen voor een schaak wedstrijd duurt iets langer dan driekwartier." WWW.BALLETJE.NET De rubriek 'balletje met' testte gehaktballen in sportkantines en beoordeelde voetbalterreinen in de regio. De komende maanden is het de beurt aan de websites van sportclubs. Zijn ze informa tief, zijn ze goed vormgegeven, zijn ze actueel? Als eerste in 'www.balletje.net' de club die de ge haktballentest won: de Leidse voetbalclub Docos. Routebeschrijving: Een van dé redenen om de website van de vijandelijke club op te zoeken. Helaas, de routebeschrijving ontbreekt. Even min is er mogelijk waardevolle informatie te vinden over de waardeloze parkeersituatie bij de club. Uitslagen: De tweede reden om de website van een club op te roepen, de uitslagen van de con currentie. Of moeten we het clubblad downloa den? Dat is niet erg handig. Actualiteit: Onder de rubriek 'Nieuws' vinden we als laatste bericht een aankondiging van een evenement op 18 september. Kan dit onderdeel van de website misschien 'oud nieuws' gaan heten? Informatie over de club: Er zijn wat namen en telefoonnummers te vinden. Maar niet hoe hoog het eerste elftal speelt en op welk niveau de jeugdteams uitkomen. Het hoofdstukje 'Ge schiedenis' is interessant, maar eindigt met de aankondiging dat er 'komende zomer kunstgras aangelegd wordt'. Dat ligt er intussen een jaar. Vormgeving: In de categorie 'leuk gefröbel' een Sponsors: De namen van de bedrijven die de club steunen, zijn keurig gerangschikt, maar waarom kan je niet 'doorklikken'? Overige informatie: De websites van de tegen standers van Docos zijn te vinden. Handig als je wilt weten waar het sportpark ligt.... En een enorme lap tekst over blessures. Dat vult wel. Eindoordeel: Docos gaat deze test niet winnen. Een ertjan van Geen k - De basketbalsters van oppers worden vrijwel onderschat. Nu de vijkse zusjes Tanya (de tional stapte over naar l) en Tynka Bröring (zij vanwege haar studie) eel meer uitmaken van tvijkse eredivisionist lijkt ige klassering echt niet mogelijkheden te beho- rder moet Grasshoppers n niet te degraderen. Carola de Jong denkt eel anders over. „De denken weer dat het ier niks is, maar wij kij- en niemand op", aldus at als laagvlieger in de sie reikte Grasshoppers iar tot de zevende plaats, ïg van trainer René Mul- t zelfs streekgenoot BV lorp achter zich, dat als e kandidaat voor een lij de beste vier werd ge- een moeizaam begin asshoppers in de tweede n het seizoen meer dan van zijn wedstrijden, rit en vechtlust liggen ten grondslag. „Daar- ïk ik niet dat het uit- it Tanya weg is", zegt „Je mist altijd wel ie- oaar je moet het als len. Dan lopen de ande- r stapje harder. Het zal moeilijk jaar worden, kheel leerzaam." begon op haar negen- sketbal nadat ze van- jlemen met haar oren >pen met zwemmen, jr jongens de stap naar [in Katwijk klein is, kie- *;s snel voor basketbal, werd de 21-jarige me ster bij een groothandel den voor hogere teams Carola de Jong: „De ene week scoor ik een 8, de andere week een 4. Ik weet dat dat niet goed is." Foto: Mark Lamers gevraagd. Als kadet bereikte ze het Nederlands team, even later als junior ook. Met de junioren van Grasshoppers won ze het Nederlands kampioenschap. Vanaf haar vijftiende traint en speelt ze mee in dames 1. „Het was best moeilijk om zo jong al met die oudere speelsters om te gaan. Maar eigenlijk ging het vanzelf. De jeugdopleiding is goed en ik paste me snel aan het hogere niveau aan." Het geraamte van de ploeg is volledig Katwijks, een van de belangrijkste oorzaken dat Grasshoppers een hecht team heeft. Dit seizoen komt er steun van twee Amerikaanse speel sters, guard Alie Rousseau en forward Jessica Kemp. De Jong: „Het is handig om ze erbij te hebben. Niet per se voor de prestaties, maar omdat we nu compleet zijn. Vorig seizoen trainden we nogal eens met z'n zessen." De Amerikaanse inbreng zal vooral de prestatiecurve wat constanter maken. Grasshop- Door een sterk slot van de fce bereikte BV Leiderdorp vorig alsnog de playoffs in de eredivisie. )or de Leiderdorpse basketbalsters de doelstelling. „We moeten torgaan op het niveau dat we aan van vorig seizoen haalden", vindt is Zandbergen. ig is nauwelijks gewijzigd. Van de studentensportvereniging - rward/center Wendelien Planten, de Wit, die ooit in de jeugd van BV arp speelde, keert terug van Jum- Den Haag. „Zij kwam kijken bij het ionale toernooi in De Bloemerd, tegen Luxemburg, een Ierse ploeg lederlands team speelden", vertelt ■gen. „We raakten aan de praat en den nog een guardpositie open." I Kika Stijger dit seizoen kwijt. Stij- ich voorlopig richten op afstuderen en reizen. „Hopelijk komt ze daarna weer spelen", zegt de coach. Zandbergen is tevreden over de voorberei ding van zijn ploeg. Naast het 'eigen' toer nooi in Leiderdorp deed BVL mee aan een internationaal toernooi in Luxemburg, waar eredivisieploegen uit het gastland, België en Duitsland deelnamen. Leiderdorp speelde goed en won de wedstrijd tegen de Duitsen. Verder oefende de ploeg tegen re gerend landskampioen Den Helder. Dat duel werd met veertien punten verschil verloren. „Helemaal niet slecht, want vol gens mij speelde Den Helder in een sterke opstelling", meent Zandbergen. Voor de Leiderdoipsen geldt dus voortbor duren op vorig seizoen. Halverwege raakte de ploeg Jessica Wilhite kwijt, de Ameri kaanse schutter keerde met heimwee terug naar huis. „Toen hebben we ons spel al moeten aanpassen. Dat was even wennen, maar daarna ging het meer dan aardig. De kern hebben we bij elkaar gehouden, we weten dus van iedereen waar haar kracht ligt", zegt Zandbergen. Hij is van plan elke wedstrijd met minimaal drie juniores te spelen. „Ze zijn goed genoeg en bij een club zonder grote sponsor is de doorstro ming erg belangrijk", aldus de coach. De juniores staan dit jaar onder leiding van de gerenommeerde coach Humphrey van Ha ver. „Ze krijgen de basics er echt inge pompt, zoadat het een minder grote stap wordt om in te vallen in de eredivisie", ver wacht Zandbergen. Hoger inzetten dan een plaats bij de eerste acht wil hij niet. „Ik weet van de andere ploegen niet hoe de ontwikkelingen zijn", zegt de coach. „Perik heeft bijvoorbeeld vijf nieuwe buitenlandse speelsters, geen idee wat die kunnen. Ik kan alleen naar mijn ei gen team kijken en dan vind ik dat we de playoffs kunnen halen. Elke plek hoger dan achtste is mooi meegenomen." pers heeft als ploeg de neiging om zich aan het niveau van de tegenstander aan te passen. „We kunnen van iedereen ver liezen en van iedereen winnen. We laten niet over ons heen lo pen, maar we kunnen ook moeite hebben met mindere teams", vindt De Jong die ook kritisch naar zichzelf kijkt. „De ene week scoor ik een 8 en de andere week een 4. Ik weet dat dat niet goed is en ik ben hard voor mezelf. Ik heb het nodig om af en toe op mijn lazer te krijgen. René Mulder gaat heel soms uit z'n dak en is verder heel rustig als coach. Het is prettig dat hij je niet meteen wisselt als je een fout maakt. Het gevaar is alleen dat je er dan ook iets makkelijker over gaat denken. Rick Driessen, on ze vorige coach, was heel streng. Als je iets verkeerd deed, zorgde je wel dat je het een vol gende keer goed deed." Grasshoppers, dat anderhalve week geleden al de tweede ron de van de beker bereikte, opent het seizoen vanavond met een thuiswedstrijd tegen titelfavo- riet Binnenland. Die ploeg is normaal gesproken twee maat jes te groot. Voor De Jong is dat helemaal niet zeker. „We zijn niet bang en gaan er hard voor vechten. Wij kijken tegen nie mand op."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23