Boerhaave maakt er een teringzooi van 'Openheid is het sleutelwoord' KUNST CULTUUR Expositie over infectieziekten voor mensen met sterke maag Katwijkse musical over ontspoorde jongeren Andere opzi Filmfestival Rotterdam Nachtclubdans en overweldigende muzie donderdag 14 OKTOBER Sharon Stone. Foto: AP Basic Instinct 2 zonder Verhoeven den haag - Het is zo goed als zeker dat er een vervolg komt Öp 'Basic Instinct', de meest succesvolle film die Paul Ver hoeven in zijn carrière heeft ge maakt. Niet de Nederlander maar de Brit Michael Caton-Jo- nes ('Rob Roy' en 'The Jackall') zlal evenwel de regie doen van de erotische thriller waarin in dij géval actrice Sharon Stone z'al'tërugkeren in een verhaal dat nu gesitueerd zal zijn in New York. Een mannelijke hoofdrolspeler is volgens het vakblad Variety nog niet gecon tracteerd. Nederlandse J.C. Superstar Amsterdam - Joop van den En- de Theater Producties over weegt een Nederlandse versie op de planken te brengen van de musical 'Jesus Christ Super- sfëf'; Wanneer de productie in de-Nederlandse theaters moet komen, is nog niet vastgesteld. Er worden 'verkennende werk sessies' gehouden, om uit te viridën of de zaak haalbaar is. Joop van den Ende wil bij voor beeld wel zeker weten of de rol len van Jezus en Judas in te vul len zijn. Die zijn ook razend moeilijk. Extra optreden Ali B. in Leiden leiden Ali B. geeft dinsdag 23 hóyember een extra voorstel ling in de Leidse Schouwburg. De rapper trad enkele weken geleden in de schouwburg op in het kader van het scholieren- project Kunstshot. Dat bleek een doorslaand succes. De kaartverkoop voor de extra Voorstelling begint vandaag. door Ad van Kaam leiden - Zweren, puisten, drui pers, vijgwratten, zwarte blaas jes, aangevreten gezichten en verminkte lichaamsdelen. Wie aan den lijve wil ondervinden wat infectieziekten bij de mens kunnen aanrichten, kan terecht in Boerhaave, het Rijksmuseum voor de Geschiedenis van de Na tuurwetenschappen en van de Geneeskunde. Maar opgepast! Bezoekers met tere zieltjes kun nen de tentoonstellingsruimte van 'Teringzooi' de komende maanden maar beter mijden als de spreekwoordelijke pest. Want een door syfilis aangetast ge slachtsdeel is niet bepaald een lust voor het oog. De weinig vleiende titel 'Tering zooi' van de expositie is een di recte verwijzing naar de typisch Nederlandse gewoonte om ziektes te gebruiken als verwen sing. 'Krijg toch de cholera, ty- fusfijer' is een krachtterm die menig parkeerwachter in de grote stad naar zijn hoofd krijgt geslingerd. Waarbij de gebrui ker overigens nauwelijks nog beseft waar hij het over heeft. Want cholera, de pest, tering en tyfus zijn ziektes die vroeger weliswaar complete stammen, steden en koninkrijken uitroei den, maar die in de huidige westerse wereld nauwelijks nog voorkomen. De moderne ge neeskunde heeft er een afdoen de antwoord op gevonden. Dat geldt niet voor alle infectie ziekten. Aids en SARS bijvoor beeld zaaien vandaag de dag dood en verderf zoals de Zwarte Dood (pest), de pokken of de Spaanse Griep dat ooit deden. Die griep eiste maar liefst 50 miljoen slachtoffers. En dat is nog niet eens zo gek lang gele den - aan het eind van de Eer ste Wereldoorlog. Maar volgens een aantal wetenschappers is het slechts een kwestie van tijd dat door een combinatie van influenza en vogelgriep er een verwoestende epidemie zal uit breken. Die aan misschien wel 100 miljoen mensen het leven zal kosten eer er een medicijn is gevonden. Kortom: overdraag- onoïhwikolfik netlcrlondseh wewkblad ondcr reductie van M! HPT; Wiessing Moulages. Foto's: Boerhaave bare infectieziekten zijn van al le tijden en ze dwingen de me dische wetenschap tot het vin den van steeds nieuwe virus- vaccins. Dét is wat Boerhaave met zijn tentoonstelling duide lijk wil maken. Dat gebeurt op tamelijk indrin gende, soms confronterende wijze en veelal aan de hand van preparaten, wasmodellen en moulages. Omdat het vanwege het snelle ziekteproces en het MOORD. HONOERSNOOD EN NU VENERISCHE ZIEKTEN Geslachtsziekten verbeeld in de Nieuwe Amsterdammer. besmettingsgevaar niet altijd mogelijk was om een vers lijk te gebruiken, ontwikkelde het St. Louis ziekenhuis in Parijs aan het eind van de negentiende eeuw als eerste deze voorbeel den. Een echte doorbraak. Deze afgietsels van (echte) gezichten en ledematen gebruikten uni versiteiten als leermo dellen voor aankomende artsen en specialisten. Maar ze dienden tevens als afschrikwekkende voorbeelden voor het grote pu bliek. Want juist in die tijd gre pen geslachtsziekten genade loos om zich heen. Het zijn met vooral de modellen van de ver schillende stadia van syfilis die er op de expositie flink 'inhak ken'. Het is even slikken als je oog in oog staat met een vagina vol vijgwratten of een aan alle kanten etterende penis. Het Pathoplastisch Instituut in de Duitse stad Dresden verbe- ópor Theo de With katwijk - Wat is de overeen komst tussen Spakenburg, Vo- lendam, Urk en Katwijk? Juist, allemaal vissersdorpen. Cor rect, de inwoners hebben een diep geworteld christelijk ge loof. Maar minstens zo waar is dat al deze plaatsen geregeld opduiken in de media met ver halen over ontspoorde jonge ren die het juk van het geloof afwerpen en experimenteren ihëtrirank en drugs. „Voor alle duidelijkheid: ik kom zelf niet uit zo'n milieu", zegt M&rlUs van Duijn. „Ik ben niet religieus opgevoed." Toch ziet de leraar in het basisonderwijs het ïn zijn woonplaats Katwijk geregeld misgaan tussen streng gelovige ouders en hun kinde ren! Het zette hem aan tot het schrijven van een musical over dit probleem. De voorstelling 'Stuk' beleeft morgenavond haat première in zalencentrum Tripodia en is daarna nog drie keer te zien. ,,^r bestaat een vertekend beeld van Katwijk", nuanceert de schrijver en regisseur meteen. „Het is niet meer het vissers dorp van vroeger. Niet iedereen zit op zondag twee keer in de kerk. Die cultuur overheerst al leen nog in het oude dorp. Dat jorlgeren zich laten verleiden door drank en drugs komt in al le geledingen voor. Natuurlijk is dat een zorgelijke ontwikkeling. Het leidt vaak tot vechtpartijen én'1 andere excessen. Ouders De Katwijkers Peter Elshout (links) en Marius van Duijn schreven een musical over kinderen die in conflict komen met hun orthodoxe ouders. Foto: Dick Hogewoning weten dikwijls niet waar hun kinderen mee bezig zijn. En als ze het al weten, kunnen ze er niet mee omgaan. Ze raken de grip op hun kroost kwijt. Zeker als ze volgens de regels van de (advertentie) IS UW INKOMEN VERANDERD DIT JAAR? EN WETEN UW PENSIOEN EN HYPOTHEEK DAAR AL VAN? Iron Huis in 't Veld Financieel adviseur ING Bank Leiden ING.Ü)BANK DENKT MET U MEE kerk leven, hebben ze er vaak geen antwoord op." Het is een somber beeld dat Marius van Duijn schetst'van zijn dorp. Spreekt hij uit eigen ervaring? „Nee, ik ben heel vrij opgevoed. De verlokkingen van drank en drugs zijn wel langs gekomen, maar ik ben er niet het type voor. Anders had ik er thuis wel over kunnen praten." Volgens hem schuilt daarin een groot deel van het probleem. Veel jongeren kunnen er met hun ouders niet over praten. „Openheid zou het sleutel woord moeten zijn en respect voor iemands keuze. Hij schreef het verhaal voor 'Stuk' en vroeg Peter Elshout om er liedjes bij te compone ren. Van Duijn creëerde een streng christelijk gezin. Dochter Mirjam leeft in twee werelden: thuis en daarbuiten. Als ze zich steeds meer gaat afzetten tegen de regels van haar ouders en de kerk, volgt er een breuk. „Haar ouders handelen uit traditie, zoals hun ouders ook deden. terde rond 1900 de Franse moulagetechnieken. Fulltime ambachtslieden maakten ware kunststukjes van maandland- schap-gezichten waarmee le prozen jaren rondliepen voor dat het trage ziekteproces van de melaatsheid hen uiteindelijk aan de rand van het graf bracht. „Ze zijn inderdaad erg realis tisch", zegt Ad Maas, één van de samenstellers van de ten toonstelling als hij kijkt naar de glazen, transparante opstelling in het voormalige Caeciliagast- huis - waar in de zestiende eeuw nog enkele pestlijers ver pleegd werden. „De moulages waren oorspronkelijk bestemd voor het onderwijs. Dan mag je niets verdoezelen. We hebben even overwogen om doeken te hangen rond de meest enge moulages, met heuse ijkgaten. Omdat we het publiek niet wil len shockeren. Maar na ampel beraad hebben we dat toch maar niet gedaan. Het is per slot van rekening wetenschap pelijk verantwoord. Bovendien, je hoeft hier niet te komen. En laten we wel zijn: van dichtbij vallen ze best mee. Eigenlijk zijn ze heel kunstzinnig ge maakt." De tentoonstelling is opge splitst in twee delen: de infec tieziekten van het verleden en die van het heden. Daar tussen door vertelt de expositie het verhaal van de oorsprong van de overdraagbare infecties (veelal Azië), de vele varianten, de snelheid waarmee deze ziek tes hun slachtoffers eisten, wie de grootste moordenaars waren (de pokken) en welke weten schappers de sleutel vonden voor wat de mensen in die tijd nog zagen als 'de toorn van god'. Toen iedereen dacht dat je lepra kreeg als je 'het' deed met een menstruerende vrouw. En dat ongehoord bierslempen dé remedie was tegen de pest. Teringzooi, infectieziekten op zicht - tot en met 10 april 2005, di t/m za 10-17 uur, zo 12-17 uur. Museum Boer haave, Lange St. Agnieten- straat 10 Leiden. Toorn Gods Voordat de wetenschap in 1860 ontdekte dat micro-or ganismen de schuldigen wa ren van infectieziekten vroeg de mens zich eeuwenlang wanhopig af waaraan hij de pokken en de pest te danken had. Was het de toorn Gods die er voor zorgde dat een derde van de totale Europese bevolking het leven liet tij dens de pestepidemie van 1347-1351? De 'geneeskunde' van vóór Louis Pasteur stond in elk geval machteloos. Wist ook nog niet dat de ziekten als tering en tyfus op zichzelf stonden maar besmettelijk en overdraagbaar waren. Bij een uitbraak van de pest was het advies om rust te hou den. En als er dan toch werd ingegrepen was het middel vaak erger dan de kwaal. Aderlaten, klisteren en het toedienen van braakmidde len waren belangrijke be handelmethoden. Er werd wat gezweet, gekotst, ge poept en gebloed uit naam van de geneeskunde. Zo werd op cholerapatiënten het laxeermiddel calomel losgelaten. De theorie was dat de patiënt het choleragif zou lozen, de praktijk was dat hij sneller overleed. Een Engelse arts stelde voor om een kurk in de anus van cho lerapatiënten te stoppen ten einde het leeglopen van het lichaam tegen te gaan. Hier klinkt eerder radeloosheid door dan inzicht in het ziek teproces. De uitvinding van scheikun dige substanties was een vooruitgang maar bood in het begin van de negentien de eeuw nog geen soelaas. Het inademen van de kwik dampen leidde tot overmati ge speekselproductie. Hoe harder de patiënt kwijlde, des te sneller verlieten de kwade stoffen het lichaam, meenden de artsen toen. Hoe meer speeksel, des te ernstiger de (dodelijke) kwik vergiftiging, weten we nu. IDFA opent met film van Retel Helmrii amsterdam/anp - Het j mentairefestival IDFA ops 18 november met de 'Stand van de maan' vani seur Leonard Retel Hein In de tien dagen ernat^ ruim tweehonderd intern nale documentaires zert in het centrum van Amstei De verschillende prods zijn te zien in het Pithj Theater, Bellevue C'ine Stadsschouwburg Amste; Paradiso en het Cosmic] ter. Het betreft alweer dea tiende editie van het r ment waarop in het vei ook grote films waren'te als 'Bowling for Colpi van de Amerikaanse fin seur Michael Moore die ook hoog scoorde met 'Fi heit 9/11'. In 'Stand van de maan' i Retel Helmrich enkelf jan leven van weduwe Run die met haar zoon Bal kleindochter Tari in een buurt van Jakarta woont, na het alom geprezen van de zon', uit 2001 de ti lange film van regisseur Helmrich over het leven hedendaagse Indonesië, Rotterdam De 34rte edit het Internationaal Film] Rotterdam (IFFR) lrijgt e dere opzet. Het feSival, d 26 januari tot en net 6 fe duurt, omvat drie nieuw grammaonderdelei met honderd speelfilns en mentaires. De nieiwe ore len zijn 'Cinema «f the 1 Sturm und drang, 'Cine the world: Time Tid 'Maestro's: Kings Aces', Volgens IFFR-direiteur S den Hamer vertegtnwoo de drie onderdelendrie 1 rijke interessegebieien v festival: de jonge eninno» film, de betrokkenheid b| tuatie in de wereld en teurscinema. Maar deze maatschappij is niet meer dezelfde als die van dertig jaar geleden. De kerk heeft geen pasklare antwoorden paraat op de problemen van deze tijd." Hij trekt de vergelijking met de situatie in sommige Marok kaanse gezinnen. „Ook daar la veren jongeren vaak tussen twee culturen. Thuis worden de regels uit de Koran gevolgd, ter wijl ze daarbuiten volkomen verwesterd zijn. Het is de kunst om een brug tussen die twee culturen te slaan. Uiteindelijk moet iedereen vrij zijn om zijn eigen keuzes te maken. Per soonlijk ben ik van mening dat zoiets voor ouders nooit reden mag zijn het contact te verbre ken. Ik ken uit Katwijk het ver haal van iemand die van zijn ouders te horen kreeg: 'Je bent onze zoon niet mèer'. Dat is toch afschuwelijk." Voor het toch wat luchtige gen re van de musical klinkt dit als loodzware problematiek. „Een musical hoeft toch niet per de finitie inhoudsloos te zijn", pa reert Marius van Duijn. „Kos tuums en decors kunnen prachtig zijn, maar uiteindelijk draait het toch om het verhaal. En de liedjes zijn een geschikt middel om bepaalde emoties over te brengen." Liedjesschrij ver Peter Elshout zegt daarover: „Eén liedje wordt gebruikt om iemands verleden duidelijk te maken. Dat kan in een liedje net wat poëtischer dan in een dialoog." Zijn ballad-achtige songs worden live gespeeld door een combo van vier muzi kanten. Van Duijn maakte twee jaar ge leden met Elshout de musical 'Home-Run' over een jongen die van een internaat wegloopt. Deels doen er dezelfde spelers mee aan 'Stuk', maar anderen reageerden op een oproep en staan voor het eerst op een po dium. Hun vorige musical werd twee keer gespeeld. 'Stuk' staat vier keer op de planken. Mis schien een idee om op tournee te gaan langs Spakenburg, Vo- lendam en Urk? De regisseur: „Daar is het ons niet om te doen. We willen vooral tot na denken aanzetten. Ja, als daar in die andere dorpen ook be hoefte aan is, waarom niet?" Musical 'Stuk', vr. 15, za. 16, vr. 22 en za. 23 oktober, zalen centrum Tripodia, Katwijk. Reserveren via tel. 06- 48943181. (advertentie) WEET U ZEKER DAT HET HL MLÈ MM GOED GAAT MET UW GELD? JPr Geraldine Koster Financieel adviseur ING Bank Vlietstreek ING At) BA DENKT METi theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'ditto' door dansgroep Lelne Roebana, Gezien: 13/10 LAKtheater, Leiden. Aldaar nog te zien: 14/10. Een nachtclubeigenaar komt met het personeel nog één keer in zijn gesloten club en vraagt of ze hun acts nog eens willen opvoeren. Spoedig wordt dui delijk waarom de club gesloten is. Dit is het verhaal van de dans voorstelling 'ditto' van Leine Roebana. Waarom de club ge sloten werd blijft vaag. Zijn ze het clubleven moe of duiden twee kreten op een fatale ge beurtenis? Die onduidelijkheid is onbelangrijk. Je herkent ele menten van het verhaal, maar het sterke van 'ditto' is dat de dansers zichtbaar een verhaal in hun lichaam meedragen. De bewegingsstijl (grillig, onrustig, vol felle uitschieters) is de hele voorstelling van een grote een heid, maar de dansers geven er ieder een eigen tint aan. Het opvallendst is Tim Persent, niet voor niets winnaar van de Gou den Zwaan 2004. De ingewik keldste kronkelingen maakt hij met een gemak, persoonlijke uitstraling en zachtheid die on geëvenaard zijn. Ederson Ro- drigues Xavier laat met grote kracht zijn ledematen door de ruimte schieten. En dan zijn er de danseressen: een rijpe, door tastende vrouw in stijlvol rood, een kleurige danseres met een ongrijpbare lenigheid meisje dat met haar onbt penheid niet mee kan kof maar toch verleidelijk is,I intrigerend hoe veelzijdig Roebana hun bewegin{ uitwerken, nu eens gedie met kronkelingen fel als A bliksem, dan ineens frivffp' licht in de acts van de ps j ges, of juist zwaar en dost Componiste Krista Vinca j aanwezig op het toneel,! e elektronische klanken fas jj ren, onder meei doordal j] deeltelijk door de gebarö s de dansers opgeroepen den. Je wordt toiaal door luidsuniversum omringd besluipt je van alle kanta samenspel van nuziek ei j maakt 'ditto' tot een inte varing. (advertentie) ING BANK INTRODUCEERT: DE ONDERHOUDSSEltVK Naast de periodieke controle van de tandarts en de APK-keuring van de garage is er voortaan ook de Onderhoudsservice van de ING Bank. Een jaarlijks terugkerend gesprek waaruit precies blijkt hoe uw geld zaken ervoor staan. En uiteraard ook wat er moet gebeuren om uw situatie te verbeteren. Deze check-up omvat uw totale financiële plaatje: inkomen, pensioen, :n.l l hypotheek, sparen, beleggen en verzckeriigen, uitkomst van dat gesprek? Helder overzicit ova 11 complexe materie en financieel voordeel ds blij» uw geld beter kan presteren. VOOR EEN AFSPRAAK MET EEN FINXNCÖ t' ADVISEUR BIJ U IN DE BUURT BELT U OfflO 7l B iNGJfcfiy 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20