ens aan dek snelwegen Kunst in dozen, vlakbij de diepvriesproducten 3Museum voor landschapskunst' ra inzet surveillancewagens li udieke actie radiozenders Nog geen stormloop op schilderijtjes bij Leidse Aldi Dolle vreugde Knip vandaag uw spaarzegel uit deze krant! Architect schotelt Noordwijk fraaie plannen voor CNV-leden: actie bij Corns Voor ton aan lingerie gestolen Klagers Schiphol breken record Noordwijker dood bij vliegtuigcrash Goeroe koopt drielandenpunt Ook Wallonië wil snelwegenvignet Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 14 oktober 2004 SPEURDERS CAÏr mmmm—mmmmam—mmmim Best geklede man worden in een verwassen T-shirt Leidse terrasboten waren hun geld dit seizoen niet waard Uitjes voor tijdens de herfstvakantie Nick Carr traint Jesse Huta Gaiung UK Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurdersehdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 V Later opklaringen Iag/gpd - De verkeerspoli- |J dubbelt vandaag in de L id- en avondspits het aan- ouilles. Het Korps Lande- Diensten (KLPD) ver- ite drukte in het ver- it het openbaar ver ligt vanwege een sta- aantal surveillancewa- snelwegen wordt ver- ir ruim 35. inzet is mogelijk door- spoorwegpolitie voor wordt ingedeeld bij ipolitie. Met de extra ewagens kan de poli er [verstoringen zoals aan- ;n sneller afhandelen, lóg langere files worden ■■men. De lengte van de "N, ook afhankelijk van het Flinke regen (de voor- luidt: buien) zorgt op dagen al voor extra lan- 5. De Wegenwacht zet uto's in, vooral op de be- ileplaatsen. J et overige ondergaat 'fo- d' Nederland enigszins PT i de acties van de vak- 1 in het openbaar ver- I egen de bezuinigingen kabinet. De uitgebreide idiging heeft veel men- maatregelen doen ne- :ns een peiling van ie Hond is meer dan (55%) van de ruim twee I gedupeerden van plan e blijven. Ongeveer een !mt de auto en 16 pro- de fiets. Jnen rijden 24 uur niet, Is de bussen van het eivoer. Ook in een aan- steden worden korte of acties gevoerd. In Am- II ligt een deel van het eivoer plat. Voor zover trein en metro wel rijden, e dat alleen tot de stads- jTwee buslijnen van en e bh SS 'inen - Enkele radiozenders stakingsdag aan voor |e acties. Zo heeft Radio gcarchauffeurs opge- imet hun bus naar het tsplein in Utrecht te ko- isteraars kunnen zich ranaf 8.00 uur melden om msterdam, Den Haag of dam te reizen. Ze worden 1 dags weer teruggebracht, iders Noordzee 100.7 FM COMMENTAAR HUISARTS 1 bezoek aan de huisarts I volgend jaar niet duurder. de positieve uitkomst van tussen de coalitiepartij- flet CDA-Kamerlid Buijs na afloop van 'een over- fc j ng voor de patiënt'. Liever f dj natuurlijk gesproken •'ten overwinning van het op WD-minister Hooger- van volksgezondheid, at was wat al te onbe- n. Toch is het terecht dat 583» 11 stokje is gestoken voor Hifi opwerpen van •cis om naar wrts te gaan. ierlei onder- 'Ujkt dat de tien een grote e leveren aan Weugelen van de kosten gezondheidszorg. Dank- eerstelijnszorg, waartoe ftien behoren, worden tondheidsklachten in een l<Ug stadium behandeld, oor wordt voorkomen dat II lecialisten in nog duurde- enhuizen pas worden in leid als het eigenlijk al te 1 Voor zowel patiënten als ierlandse schatkist geldt •otkomen beter is dan ge- Onduidelijkheid over streekbussen Bij het ter perse gaan van deze krant was niet duidelijk of bussen van Connexxion zich vandaag aansluiten bij de grote staking van het openbaar vervoer. Vanaf 6.00 uur 's ochtends is de actuele informatie beschik baar op de website www- .connexxion.nl. Onder de chauffeurs heerst verdeeld heid over de stakingsactie, zegt woordvoerder Herman Opmeer. „Daarom moeten we 's ochtends kijken of er voldoende personeel is om de bussen te laten rijden. Het is ook mogelijk dat we op een aangepaste dienstre geling overgaan." Ook een woordvoerder van FNV Bondgenoten kan niet zeg gen hoe groot de actiebe reidheid is. „Maar het vei ligst is om uit te gaan van een 'busloze' dag." naar Schiphol blijven intact, maar stoppen niet onderweg. Bij de RET in Rotterdam heeft de directie al het personeel een verplichte vrije dag gegeven, om ruzie tussen stakers en werkwilligen te voorkomen. Al leen in Den Haag rijdt het openbaar vervoer normaal. Het nummer 0900-9292, met informatie over het openbaar vervoer, zet extra mensen in. Op de website www.9292ov.nl is het actuele overzicht te vin den van wat wel en niet rijdt. Pagina 755 van teletekst wordt vaker ververst. De ANWB komt met extra bulletins verkeersin formatie op de radio. door Herman Joustra leiden - Koffie, ja. Wijn, fris, bier, groen ten, sigaretten, kauwgum, badschuim, wc-papier en kattengrind. Maar kunst, nou nee, daar denk je bij het binnentre den van een supermarkt niet zo een- twee-drie aan. Misschien dat daar ver andering in komt, want de Nederlandse Aldi verkoopt sinds gisteren in navolging van het Duitse moederbedrijf werken van een aantal Nederlandse, Belgische en Duitse kunstenaars. Ook bij de Leidse vestigingen, aan de Raamsteeg en de Langegracht, zijn de dozen met schilde rijen keurig netjes afgeleverd. De afgelopen weken tuimelden voor- en tegenstanders van deze laagdrempelige vorm van kunstverkoop bijkans over el kaar heen, maar al te veel invloed lijkt die publiciteit niet te hebben gehad op potentiële klanten. Van een stormloop was gisterochtend aan de Raamsteeg in elk geval geen sprake. Wie belangstelling heeft moet wel even goed zoeken. Nergens zijn grote affiches te zien, waarop dit initiatief in grote let ters staat aangegeven. In de bakken en stellingen met de andere aanbiedingen valt geen schilderij te bekennen. Wel le ren dameslaarzen, gasaanstekers en bodywarmers. „Kijk maar achteraan, bij de koelafdeling", zegt een medewerk ster. Een meter of wat van de diepvriespro ducten snuffelt een man tussen de schil derijen. Keurig ingelijste afdrukken van het origineel, die in twee grote dozen staan opgesteld. „Ik zoek een Appel", zegt hij lachend, „maar die zit hier niet tussen. Wel aardig trouwens, die schil derijtjes." Die allemaal de goed te be happen afmeting van vijftig bij vijftig centimeter hebben, passe-partout en geslepen glas. De klant kan kiezen uit 22 verschillende werken, die allemaal 12 euro 99 per stuk kosten. Gesigneerde werken van acht kunste naars: Ann Vanaeken, Corine Annelies, Robert Heijkoop, Jos Bamps, Blanka Pesja, Thessa van der Voort, Jozef Con stant en Christiane Behr. Van figuratief tot abstract. De meeste kunstwerken zijn in een oplage van 800 verspreid, een en kel werk telt 1600 exemplaren. Op de achterkant staat een beknopt curricu lum vitae van de kunstenaar in kwestie, geschoolde mensen valt te lezen, met al heel wat exposities achter de rug. Kortom, afgezien van de koele ambiance en de kartonnen dozen, ziet alles er tip top uit. Net als in een galerie. De lief hebber waardeert dat blijkbaar. Enkele uren na opening van de supermarkt is er al een tiental exemplaren verkocht, ge tuige de ruimte in de kartonnen dozen die bij aflevering nog tjokvol zaten. Of dat allemaal om de kunst zelf te doen was? Niet iedereen toont belangstelling om dezelfde reden. Een vrouw pakt een schilderijtje uit een doos, houdt hem omhoog en zegt: „Hmmm, een mooi lijstje. Ik heb thuis nog wel iets dat daar inpast." en Radio 10 Gold sturen van ochtend een speciale verkeers- helikopter de lucht in, zodat de luisteraars op de hoogte wor den gehouden van de situatie op het wegennet. Bij 3FM kunnen luisteraars met schrijnende verhalen terecht, bijvoorbeeld het mo.eten mis sen van een begrafenis. De zen der regelt voor hen vervoer met een 3FM-bus. Amsterdam - Ruud van Nistelrooij (midden), Wesley Sneijder en Dirk Kuyt vieren een feestje nadat Nederland op voorsprong is gekomen tegen Finland (3-1). Na een snelle achterstand kwam het gisteravond tegen de Finnen nog allemaal goed in de Amster damse Arena. Opnieuw was het de twintigjarige Sneijder die zijn ploeg bij de hand nam. Hij was betrokken bij nagenoeg alle goede aanvallen en nam ook nog eens de ge lijkmaker voor zijn rekening. Van Nistelrooij, de maker van de twee andere Nederland se treffers, bewees ook maar weer eens dat hij maar weinig kansen nodig heeft. Een van zijn doelpunten werd met een prachtig schot op de lat ingeleid door Dirk Kuyt. Pa gina Sport: Oranje krijgt weer wat kleur. Foto: Reuters/Jerry Lampen (advertentie) plan van minister Hoogervorst op dit punt heeft aangepast. Dat neemt niet weg dat de huisart sen goedkoper moeten gaan werken en dat de ziektekosten verzekering nóg duurder wordt. Maar daar staat wel iets tegen over. Wie bijvoorbeeld weinig medicijnen gebruikt en nooit naar de specialist gaat, krijgt aan het eind van het jaar maxi maal 255 euro aan premie terug. Met deze teruggaaf hoopt het kabinet het beroep op de ge zondheidszorg te be perken. Dit systeem is bekend van de no-claimkor- ting bij de autoverze kering. Het biedt de verzekerde een finan ciële prikkel om autoschade al dan niet bij de verzekering te verhalen. Het aanmelden van schade kost de verzekerde geld, omdat de no-claimkorting daalt. Ziekte is vanzelfsprekend wat anders dan een deuk in je auto. Toch is het nuttig om patiënten bewust te maken van de kosten van de gezondheidszorg. De no- claimregeling is daarbij, behalve voor het bezoek aan de huisarts, een bruikbaar instrument Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Tot het eind van het jaar kunt u bij Leidsch Dagblad sparen voor één of beide Johnson Bros. serviesen. één van de Wedgwood Group. Knip de zegel uit at of kijk op www.leidsehdagblad.nl voor is en lees hoe u uw ontbijttafel ao snel met Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 1 juist dat de coalitie het Hugo Schneider door Jacob van der Meulen iJMUiDEN - Leden van CNV Be- drijvenbond hebben hun be stuurders gisteren duidelijk ge maakt dat er moet worden ge staakt bij staalbedrijf Corus. Nu het vaak gematigde CNV op harde actie aanstuurt, lijkt een staking bij Corus op 27 oktober onafwendbaar. CNV Bedrijvenbond was de eer ste vakorganisatie die haar le den peilde. FNV Bondgenoten en de Unie doen dat volgende week. FNV Bondgenoten heeft al laten weten de leden een sta- kingsoproep te zullen voorleg gen. Bestuurder Nico Bogaard was onder de indruk van de verga dering van gisteren. „Een dui delijke meerderheid van de mensen is zo boos dat ze zelfs tegen hun principes in bereid zijn Corus pijn te doen." door Jan Preenen noordwijk - Noordwijk en de beroemde Spaanse architect Gaudl werden gisteravond in één adem genoemd. Dat ge beurde door architect/steden bouwkundige Ashok Bhalotra, directeur van het bureau Kui- perCompagnons. Tijdens een commissievergadering over donderde hij de nietsvermoe dende raadsleden met een wel heel aparte structuurvisie voor het Middengebied tussen Noordwijk aan Zee en Noord- wijk-Binnen. In gedachten liet Bhalotra zijn toehoorders onder meer een wandeling maken door het Pare Guell in Barcelona, ontworpen door Gaudi. „Daar zijn land schap en cultuur één. Kunst en natuur vloeien in elkaar over. Of het nu gaat om bomen, planten of zitbanken. Dat park is een van mijn inspiratiebron nen geweest Niet dat ik in Noordwijk ook een Pare Guell wil laten aanleggen, maar het is om aan te geven in welke rich ting ik denk. Wat ik hier wil, be staat nog nergens." De ideeën van Bhalotra gaan veel verder dan een park met heemtuin en kruidencultuur waaraan door Noordwijk tot voor kort werd gedacht. Bhalotra denkt aan een muse um voor landschapskunst 'uit lopend in een eilandenrijk'. Het is de bedoeling dat landschaps architecten en kunstenaars uit de hele wereld daar wisselende tentoonstellingen en presenta ties houden. „Zij gaan op hun eigen wijze met de schoonheid van het landschap aan de gang. We hebben dichters die prach tige gedichten over de natuur hebben geschreven. Die zou je in Noordwijk tot leven kunnen brengen. Zoals in Frankrijk is gebeurd met een schilderij van Cézanne." De ideeën van Bhalotra, die eerder onder meer een ontwerp maakte voor een polderachtige beeldentuin in het Amsterdam se kunstenaarsdorp Ruigoord, moeten worden verwezenlijkt tussen de Northgodreef en de Beeklaan. Vooral in het huidige Bollenbadgebied zouden wo ningen, ongeveer 250, moeten worden gebouwd om de plan nen te realiseren. Wethouder Barnhoorn noemt het een plan vol mijmeringen en dromen, waarover de Noordwijkers de komende maanden hun mening kunnen geven. „Voorlopig gaat het om een idee, dat zeker niet in een paar jaar is te realiseren. Het heeft een zeer hoog ambitieni veau, maar het zou wel een fan tastische attractie voor Noord wijk zijn." oegstgeest - Een partij lingerie met een totale waarde van 100.000 euro is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een winkel aan de Irislaan in Oegstgeest. De daders braken de voordeur open en haalden vervolgens nagenoeg de hele winkel leeg. Zowat alle och tendjassen, huispakken, bh's, pyama's, nachtjaponnen, bustiers, hemden en slips wa ren verdwenen. De politie ver moedt dat de inbrekers een vrachtwagen achter de lingerie winkel hebben geparkeerd. haarlem - In augustus zijn ruim 131.000 klachten inge diend over vlieglawaai in de buurt van Schiphol. Dat is meer dan in heel 1995. Het aantal meldingen stijgt sterk sinds de opening van de Polderbaan. Omgerekend werden in augus tus ruim 4.200 klachten per dag ingediend, ofwel drie per mi nuut. Het vorige maandrecord dateert van juli: 70.000 klach ten. noordwijk - Een van de twee slachtoffers van de vliegtuig crash bij Lelystad blijkt een 48- jarige Noordwijker te zijn. Het ultralight vliegtuigje stortte dinsdagmiddag neer. Volgens de KLPD kan het technische onderzoek naar de oorzaak van het ongeval nog wel twee maanden duren. Ook de andere inzittende, een 45-jarige man uit Emmeloord, overleefde het ongeluk niet. De twee waren beide geoefende vliegers. vaals - De Indiase goeroe Ma- harishi heeft een groot deel van de Vaalserberg, het hoogste punt van Nederland, gekocht. De Maharishi is daarmee ook eigenaar van het drielanden punt geworden. De Maharishi Foundation uit Vlodrop nam al le aandelen over van eigenaar Labyrint Drielandenpunt BV in Vaals. Maharishi is nu eigenaar van onder meer de doolhof, Ta verne De Grenssteen, een snackbar en terrassen. brussel - Na Vlaanderen is nu ook Wallonië gewonnen voor de invoering van een snelwe genvignet. De Waalse minister van budget en infrastructuur, Michel Daerden, laat onderzoe ken of het mogelijk is een der gelijk systeem in te voeren zon der dat de inwoners van Frans talig België meer moeten gaan betalen voor het weggebruik. Zo zou het vignet de wegenbe lasting kunnen vervangen. Eer der dit jaar maakte de Vlaamse regering bekend dat ze een snelwegenvignet naar Zwitsers voorbeeld wil invoeren. Dc ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9.7 1 KI Ja* ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen €0,41 per dag! Postcode/Plaats: I Geboortedatum: l e-mailadres: l Stuur de bon ln een ongefrankeerde envelop naar J Leidsch Dagblad. Antw.nr 127, 1800 VB Alkmaar. J Gratis tel 0800 -1711 1 E-mail: lezersservlce@hdc.nl of surf naar I www.leldschdagblad.nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad (l.v.m. bezorgcontrole) BVP3 Mi.t/m vi

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1