Geen grijze muizen meer bij Microsoft MULTIMEDIA Sony PlayStation 2 wordt ultraplat DJ: Decks en FX od 5N biedt kalender I Encarta 2005 iekwinkel Microsoft enslang voor Flash Sneller printen met nieuwe patronen DONDERDAG 14 OKTOBER 2004 ett-'ackard brengt de iPod van Apple in een HP-jasje ehlod. Het apparaat is technisch hetzelfde als de Ap- iit, maar HP levert stickervelletjes mee, waarmee je A&vx\ een ander uiterlijk kunt voorzien. Verder levert ftwtre mee waardoor mp3-bestanden met Windows edia"enter Edition kunnen worden afgspeeld. waai een computer met internetverbinding beschik- itoegmg tot je online agenda en adresboek? Gebrui- an MSM Hotmail krijgen daar nu de mogelijkheden Aan het Hotmail-account kun je nu gratis de MSN Ca- vee gen. Afspraken, notities en takenlijsten kun- 1 worden bijgehouden. Ook kunnen uitnodigin- ancere gebruikers worden gestuurd. Hotmail is leiand populair: er zijn in ons land 4,7 miljoen t: wwv.hotmail.com uwste 'ersie van de digitale encyclopedie Encarta icrosofi is uit. De Nederlandstalige Encarta 2005 Na- bliotheek is gebaseerd op de Winkler Prins encyclo- en is bechikbaar in drie versies. Nieuw dit jaar zijn «ebouwce jeugdencyclopedie, een in de Windows ilk ingeiouwde zoekbalk en toegang tot MS Winkler icartaPremium, de internetversie van de Neder ige miltimediale encyclopedie. Om Encarta 2005 te h gebróken, moet een pc minstens beschikken over BMhzprocessor, 64 Mb intern geheugen, 430 Mb 'nte cp de harde schijf en Wmdows 98 of hoger. MS Encarta 2005 ve versie van Microsoft's gratis Media Player is uit een online muziekwinkel. Media Player 10 is voor- :1 in de VS beschikbaar. De muziekdienst is ge- aan MSN en bevindt zich nog in een testfase. De leeft meer dan 500.000 nummers beschikbaar, en voor 99 dollarcent per stuk te downloaden in Mi- eigen wma-formaat. De nieuwe webwinkel is te op beta.music.msn.com, maar is niet in Nederland n. In oktober wordt de online muziekdienst pas id. Diezelfde maand start Apple met een inter- dnkel voor Nederland, waar voor 99 eurocent ir muziek kan worden gekocht. De iTunes Music dat bedrijf bestaat al meer dan een jaar in de VS meer dan honderd miljoen verkochte nummers t succes. Wanneer de Microsoft muziekwinkel in ind beschikbaar komt, is nog niet bekend. 1 irikaanse geheugenfabrikant Kingston Technology cf e garantie op zijn digitale flashgeheugenmodules ée eid. De fabrikant is er zo van overtuigd dat ze het al- ven doen dat er nu een levenslange garantie op egeven. Het gaat om alle CompactFlash, MMC, SD it Media kaartjes, die vaak worden gebruikt in digi- eera's, rrp3-spelers enzovoort. Kingston introdu- ijzc onlangs rok nieuwe geheugenmodules voor snelle ïze HyperX DDR2 modules zijn er in snelheden van lz en 675 MHz. De modules hebben een laag ener- niik en vorden ook niet zo heet erdere (hips. jit» Wist u dat de gemiddelde pc-gebruiker ruim vijf uur per dag bezig is met toet senbord en muis? Geen wonder dat aan deze hulpmiddelen steeds meer aan dacht wordt besteed. Vanuit deze ge dachte heeft de Home Entertainment divisie van Microsoft diverse nieuwe muizen en toetsenborden uitgebracht, die op vier pijlers rusten, namelijk ge mak, mobiliteit, comfort en draadloze verbindingen. Microsoft zegt zelf meer dan ooit zijn gevoel voor design met de nieuwe collectie te etaleren. Bij gemak denkt Microsoft aan het drastisch inperken van het toenemen de gebruik van wachtwoorden, zoals onder meer bij online shoppen, e-mail checken, en het in- en uitschrijven voor nieuwsbrieven. Soms wel meer dan 15 gebruikersnamen en wacht woorden onthouden of ergens neer kalken. Met de frustratie als u het post- it blaadje of bestandje kwijtbent of nog erger, als een ander het vindt. Daarom heeft Microsoft de Fingerprint Reader technologie ontwikkeld. Met één vin gerafdruk heeft de gebruiker toegang tot zijn PC en zijn favoriete sites. Daar naast kunnen mensen die samen een PC delen - maar liefst 77 procent van de thuisgebruikers -, via hun vingeraf druk eenvoudig hun eigen gebruikers profiel oproepen; de Fingerprint Rea der ondersteunt fast user switching. Overigens blijft Microsoft voor het be schermen van gevoelige data het ge bruik van een 'sterk' wachtwoord aan bevelen. De Optical Desktop (muis plus toet senbord) met Fingerprint Reader kost 99,95 euro, de Wireless IntelliMouse Explorer met Fingerprint Reader komt uit begin 2005 en gaat dan 89,95 euro kosten en de stand alone versie van de de Fingerprint Reader zal in november leverbaar zijn voor 64,95 euro. Voor de mobiele gebruikers die moe worden van het vingeren aan het touchpad of trekken of duwen aan het 'Toshiba-pikkie' intro duceert Microsoft zijn eerste Wireless Notebook Optical Mouse. Het apparaatje bevat een kleine receiver die vastklikt in de bodem van de muis wan neer hij niet in gebruik is. De voeding schakelt dan automa tisch uit en de batterij blijft ge spaard; de gemiddelde levens duur bedraagt drie maanden op één AA batterij. De receiver zorgt ook voor maximale sig naalontvangst. De muis heeft een compacte vorm met rubbe ren grips aan de zijkanten en vingergleuven aan de bovenzij de voor extra comfort. Hij is voor 44,95 euro verkrijgbaar in antraciet en winterblue. Op het gebied van comfort in troduceerde Microsoft al in 1994 het eerste 'ergonomische' toetsenbord met twee delen, het zogenaamde split keyboard. Nog steeds blijken de meeste compu tergebruikers echter de voorkeur te geven aan het standaard rech te toetsenbord. Daarom gooide Microsoft het over een andere boeg en stak de Wireless Optical Desktop in een compleet nieuw jasje, de Comfort Edition (79,95 eu ro) De toetsen kregen een hellings- hoek van zes graden voor meer comfort, waardoor ook de lijn tussen hand en pols intuïtief de juiste houding aan neemt. De bij het toetsenbord be horende, maar ook apart ver- De vingerafdruklezer van Microsoft maakt het intikken van wachtwoorden overbodig. Foto: Microsoft krijgbare (zie hieronder) Wire less Optical Mouse heeft een symmetrisch design, batterij en met een levensduur van meer dan zes maanden en een kantelwiel, dat zowel horizontaal als verticaal scrollen mogelijk maakt. Zowel de Wireless Optical Desktop als het nieuwe Di gital Media Pro Keyboard (34,95 euro) zijn naast de gebruikelijke sneltoetsen ook uitgerust met de zoge naamde Zoom Slider. Hier mee kan de gebruiker ra zendsnel in- of uitzoomen in documenten en afbeel dingen, wat handig kan zijn bij het bekijken en bewer ken van digitale foto's. Wat betreft het draadloze gebeuren gaat Microsoft verder op de vorig jaar met Bluetooth ingeslagen weg met het lanceren van de Optical Desktop Elite voor Bluetooth (159,95 euro) en de IntelliMouse Explorer voor Bluetooth (89,95 eu ro). Via de USB- zender/ontvanger sluit u de apparaten aan op uw Bluetooth netwerk en kunt u met één druk op de knop bijvoorbeeld uw favoriete foto's op uw pc binnenhalen van een Bluetooth camera-te lefoon, en dit zonder kluwen draden of cradle. De apparaten zijn verder voorzien van onder meer sneltoetsen, sluimerstand en herpro- grammeerbare toetsen. De muis is uit gerust met de kantelwieltech- nologie..De apparaten zijn uitgevoerd in transpa rant blauw en metallic terwijl de ge voerde handpalmsteun van het toet senbord aanvoelt als leer. Blikvanger op gebied van design is de Optical Mouse by S+ARCK, die Micro soft voor 44,95 euro eerder dit seizoen introduceerde. De design line-up be staat verder uit verschillende modellen Special Edition muizen met een kleur rijk jasje vol van graphics. Voor het zelfde bedrag is de Wireless Optical Mouse beschikbaar in 'Mood Ring', een ontwerp met een cirkelvormig pa troon van blauw, grijs en wit, en in 'Groovy', een funky oranje en rode muis. De Wireless IntelliMouse Explo rer is met 54,95 euro wat duurder, maar deze heeft maar liefst twee addi tionele nieuwe design outfits; 'Crim-, son Fire', met een vurig rode finish en 'Cobalt Basin', met een in elkaar over vloeiend patroon van blauwnuances. De nieuwe Standard Wireless Optical Mouse beschikt over optische techno logie, een batterij levensduur van meer dan zes maanden en een integratie van de knoppen; Deze draadloze 'in- stapmuis' is voor 29,95 euro verkrijg-1 baar in wit en zwart. www.microsoft.nl/hardware www.microsoft.com/hardware Het succesverhaal van de PlayStation 2 spelcomputer gaat door. Vijfjaar na de in troductie heeft Sony nu 24 miljoen exem plaren (en dat nog alleen in de PAL-gebie- den) aan de man gebracht. Een mooi mo ment om een aanzienlijk verkleind exem plaar (slechts drie centimeter dik) van So ny's zwarte doos op de markt te brengen, voor de nieuwe verkoopprijs van 149 euro. Met ingebouwde netwerkadapter. Per 1 november is het apparaat verkrijgbaar. Uiteraard is de PlayStation 2 niet meer dan een lege huls zonder goede soft ware. Volgens Sony heeft de verwende gebruiker de komende maanden niets te klagen, omdat er meer dan 150 spellen zullen worden uitgebracht, waaronder diverse toptitels. Killzone van het Amsterdamse soft warehuis Guerrilla is zo'n topper. De eerste 'first person shooter' van Neder landse bodem wordt door sommigen nu al gezien al het beste schietspel ooit voor de PlayStation 2, en dat terwijl Killzone pas in november zal uitkomen. Het spel speelt zich af op een denkbeeldige pla neet, waar twee legers elkaar tot de dood toe bestrijden. Niet alleen in steden, maar ook in de moerassen en bossen rond die steden. De speler kan kiezen uit een aantal helden en figureert in een meeslepend oorlogsepos met een boei ende verhaallijn. Maximaal 16 spelers kunnen het online tegen elkaar opne men of samenwerken. Liefhebbers van racespellen kunnen hun hart ophalen met bijvoorbeeld Grand Turismo 4. Op circuits overal ter wereld (tot in de grote steden aan toe) kan met meer dan 500 verschillende au to's worden gereden. Daaronder ook klassieke modellen waarmee een histori sche race kan worden afgewerkt. Omdat niet alle auto's direct beschikbaar zijn maar door goede raceprestaties kunnen worden vrijgemaakt kan het maanden duren voordat een speler alle modellen te zien heeft gekregen. Tenzij er natuur- Ratchett en Clank hebben wederom de beschikking over de meest bizarre wapens. Killzone van het Amsterdamse softwarehuis Guerrilla wordt een topper. Publiciteitsfoto's lijk een 'cheat' wordt ontdekt. Het rallyracespel WRC is ook aan zijn vierde versie toe en het is weer allemaal mooier en beter geworden. De plaatjes zijn zo scherp dat het moeilijk begint te worden het verschil te zien tussen een echte race op televisie en de getekende versie van WRC 4. Alle racecircuits zijn beschikbaar, ook die van Mexico en Ja pan. Het voortborduren op succesnummers gaat door want ook Ratchet and Clank 3 en Jak 3 liggen straks in de winkel. In deze avonturenspellen draait het vooral om behendigheid in kleurige driedimen sionale werelden. Ratchett en Clank hebben wederom de beschikking over de meest bizarre wapens om de invasie van de boosaardige Tyranoids af te slaan, waaronder een geweer waarmee je vijanden in eenden kunt veranderen. Jak heeft het niet minder makkelijk in zijn strijd tegen de Metal Heads die zich dit keer in de barre woestijn afspeelt. In This is Football 2005 zijn niet alleen 19.000 spelers en 935 voetbalteams be schikbaar, maar kan de speler door mid del van de EyeToy camera zelfs zijn ei gen hoofd op een speler naar keuze plakken. Dat maakt het spel redelijk uniek. Maar liefst acht spelers kunnen het spel tegen elkaar spelen. Het eerste The Getaway spel, een fil misch avontuur in de Londense onder wereld ging enigszins mank aan een ge brekkige besturing van de hoofdrolspe ler. Dat zou aanzienlijk verbeterd moe ten zijn in The Getaway: Black Monday, waarin onder meer de rol van een on verzettelijke politieman kan worden ge speeld. De EyeToy is ook al zo'n succesverhaal van Sony. Het cameraatje staat al in vele huishoudens op de televisie en dus is het niet meer dan logisch er steeds meer programma's voor uit te brengen. Ey- etoy Play 2 biedt nieuwe spelletjes om druk bewegend voor het televisietoestel te doen; de speler komt in beeld en ge bruikt feitelijk zijn lichaam als joypad. Naast het wegmeppen van vijanden is het dit keer ook mogelijk als keeper te fungeren, in een hamburgertent te wer ken, kan er gitaar worden gespeeld en kan de EyeToy zelfs als beveiligingsca mera worden ingezet. SingStar Party is het vervolg op het suc cesvolle SingStar, het karaoke-program- ma voor de PlayStation 2. Dertig nieuwe hits/videoclips om mee te zingen, en nog wat extra mogelijkheden om er met zijn allen een dolle boel van te maken. EyeToy Chat is alweer een handige ma nier om het cameraatje te benutten: sluit de PlayStation 2 aan op de breed bandverbinding die al voor de online spellen werd gebruikt, en je hebt ineens een videotelefoon, je kunt videomailen en andere gebruikers ontmoeten in chatrooms. Geen spel dus, maar een heuse pc-toepassing op het televisie scherm. Frank Buurman De apparatuur van de bekende diskjockeys kost een vermogen, dus thuis DJ Tiësto nadoen zit er voor de meeste mensen niet in. Gelukkig kan het ook met een PlayStation 2 en het pro gramma DJ: Decks en FX van Relentless software. Het blauwe plaatje gaat in de spelcompu ter, en alle apparatuur is nu vir tueel: de draaitafels, de meng panelen en de machinerie voor de geluidseffecten. Uiteraard zit de muziek ook ingebakken in het programma. DJ: Decks bevat een goed in structiegedeelte. Volg de les en binnen een half uur ben je ver trouwd met de meeste moge lijkheden van deze muziekmix- er. Daarna kun je aan de slag om een avondvullend program ma in elkaar te draaien. En bin nen de kortste keren heb je het idee dat je heel goed bezig bent. Ondanks alle apparatuur en mogelijkheden is het hart van dit soort programma's toch de muziek zelf. En daar zit mis schien toch een beetje de zwak ke plek van DJ: Decks. Hoewel je goed uit de voeten kunt met Junior Jack en Bob Sinclair is dit toch niet het muziekmateri- aal waarmee je een echte hou separty in elkaar kunt draaien. Een feestje thuis muzikaal op leuken dan? Dat werkt niet echt met een spelcomputer en een televisiescherm. Daarvoor is het karaoke programma Sing Star veel meer geschikt. DJ: Decks is toch vooral een heel erg aardige DJ Simulator. Het is net zoals met Microsoft Flight Simulator of Train Simu lator. Je leert er fantastisch mee virtueel vliegen of treinen be sturen, maar echt wordt het al lemaal nooit. En dat was wel licht ook nooit de bedoeling van de makers. Maar je kunt met dit programma wel aardig wat ervaring opdoen voor het geval je ooit achter de echte ap paratuur komt te staan. Prijs: omstreeks 70 euro. Frank Buurman MARTIN SOLVEIG ROCKIN MUSIC 1:58 remain 02 47 elapse 'itH L'iuiiüii De speciale printervulling om grijswaarden in zwart-wit foto's goed af te drukken. Foto: HP HP of Hewlett Packard, al ja renlang leverancier van een uit gebreid scala inktprinters, heeft een nieuwe serie inktpatronen op de markt gebracht. De hoe veelheid inkt is niet alleen gro ter, maar ook de vorm en de techniek is veranderd. Met de nieuwe patronen kan er nog - zuiverder worden geprint en wordt het mogelijk ook grotere vellen papier tot aan de rand te bedrukken. Canon en andere fabrikanten leveren bij veel van hun prin ters voor elke afdrukkleur een apart inktpatroon. Zo stop je in sommige printers van Canon inmiddels zes patronen of car tridges. HP houdt het echter bij één. Alle kleuren zitten in één doosje, waarin tevens de spuit mondjes zijn ingebouwd. Bij het inzetten van elke nieuwe patroon zet je er dus ook een nieuw afdrukmechanisme in. terwijl in veel printers van an dere merken de spuitkoppen in de machine zitten. „HP stopt zijn technologie vooral in de inktpatronenver duidelijkt Oliver Francis, mar keting manager van de printer fabrikant. „De nieuwe hebben veel meer spuitmondjes, tot zeshonderd stuks en speciale chips aan boord, waardoor het afdrukken nog sneller kan. In combinatie met de nieuwste printers kunnen wel twintig pa gina's per minuut in fullcolour worden afgedrukt. In die nieu we printers kun je de HP-patro- nen van andere fabrikanten stoppen, maar je verliest dan wel veel mogelijkheden. Zo wordt je niet gewaarschuwd als de inkt bijna op is. En ook kun je lang zo mooi niet afdruk ken.'" De nieuwe grotere patronen komen naast de bestaande. De typenummers worden zo aan gepast, dat de oude en de nieu we heel duidelijk uiteen zijn te houden. Voor alleen zwart, dat je in veel kleurenprinters van HP moet vervangen door een kleurenpatroon wil je in kleur, kunnen afdrukken, komt er een extra groot patroon. Daarmee zijn tot achthonderd A4-tjes met alleen tekst af te drukken. Voor zwart-wit foto's is er dan nog een speciale inktpatroon, die veel beter grijstinten kan af drukken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19