Een uitzonderlijke spraakwaterval REGIO Een Griekse vete die eindigt met een glimlachje GERECHT >5 irussen, spyware en Iware blijven bestaan Directie: B.M. Essenberg wall: directle.hdcuz@hdc.nl p to "Hredactle: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg f-maB: redactie.ld@hdcnl «WTOOR il'aat 82, Lelden, tel. 071-5 356 356 [Postbus 54,2300 AB Leiden. 1*071-5 356415 ■efax 071-5 356 325 "wten fax 023-5 *5° 567 T1EVERKOOP iKm.b.t,: *•«813661 -8oed: 023-5150543 *£6813677 ««handel: 071-5 356 300 J«Rb kunnen contact opnemen ««13636 pNTEN staling (acceptgiro) galleen aut. Inc.) 1° p/J €216,90 ««ons een machtiging verstrekken «h afschrijven van het 'fogeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. O HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezerservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar HDC 970 DONDERDAG 14 OKTOBER 2004 NAVRAAG erlandse bedrijfsleven heeft steeds vaker last van computer en hackers die op de computer willen inbreken. Vooral grote bedrijven als banken, verze keraars en fi nanciële in stellingen jn getroffen. In de afgelopen anderhalfjaar is het aantal bedrij ft met computervirussen te maken heeft met 134 procent ge- 1, Is er wat tegen te doen, of zijn de computerterroristen een nde plaag waar we mee moeten leren leven? JAAP VAN DUIJN met zijn bedrijf Computer Ondersteuning Katwijk een groot regionale ondernemingen met raad en daad bij in de strijd te- Jirus, spyware, adware en hackers. „Een beetje bedrijf kan tegen- ig niet meer zonder beheerder." Noordwijker Jaap Brouwer voor vierde keer Nederlands kampioen standwerken is het met de werkdruk? Neemt die toe voor u ik heb het redelijk druk. Voor zo ver ik kan oordelen gaat het met het midden- en kleinbedrijf." vechten tegen virussen dweilen met de kraan open, of is er t d.- ip is er altijd, al is die niet zo groot. Je moet als bedrijf alert zeker als je een vrij internet en e-mailverkeer wil. En dat ituurlijk nagenoeg elke onderneming. Ik denk dus dat zaken russen, spyware en adware altijd wel zullen blijven bestaan. v Itematieve oplossing is er wel, die is niet wenselijk voor de is die alternatieve oplossing kunnen denken aan het te- iuden bij de bron, bij de provi- dan zou die het e-mailver- de gaten moeten kunnen en welk bedrijf zou dat toe- Ik zou dat zelf niet willen. Wie eigen vrijheid inperken? Wie buitenstaander in zijn eigen bedrijf meekijken. Het middel ;er dan de kwaal zijn." voor de vrijheid levert deze ellende op? zit het eigenlijk wel. Je moet je dus beschermen. Je moet >de firewall opzetten, een muur om de virussen te onder in. Die firewall moet je up-to-date houden en hij moet onfigureerd zijn. Verder adviseer ik bedrijven in hun pass- ileid. Dus geen namen van partners of kinderen en gele op de computer met het wachtwoord." *etje bedrijf kan niet zonder beheerder. Is dat niet erg is duur. Stel je praat met een grote aanstaande klant. Je Ide offerte op en opeens verschijnen er allerlei blote meiden icherm. Weg offerte. Wat is dan duur. Ik kom bij veel klanten [drie uur per week even de boel opschonen en opfrissen. 1st weinig tijd en het werk gaat gewoon verder. Vergelijk dat eens met een dag de server platleggen. Een beheerder kost naar als je geen beheerder hebt kost dat je je bedrijf." Gerard Baas foto: GPD/PR UIT DE ARCHIEVEN Jaap Brouwer is een spraakwa terval. Het is geen toeval dat de inwoner van Noordwijk met praten zijn geld verdient. Dat doet hij zo goed, dat Brouwer vorige maand voor de vierde keer Nederlands kampioen standwerken is geworden. Het is een gave, beseft hij nu, op 47-jarige leeftijd. Wat hij ook aan de man moet bren gen, de mensen kopen het. Op markten kennen de be zoekers hem als Dokter Oet- ker. Gehuld in een witte jas, met een chirurgenlamp op zijn hoofd en een stethoscoop om de nek brengt hij tot over de grenzen verbandtrommels aan de man. Hoe word je standwerker? Voor Jaap Brouwer was het simpel: vader Manus wees hem de weg. „Dit vak is ei genlijk niet te leren, je moet het in je hebben. Wat dat be treft heb ik alles meegekregen van mijn vader. Die man zorgde altijd voor spektakel. Op een markt in Antwerpen moest hij een keer zijn stand van de politie afbreken, om dat er zoveel mensen waren toegestroomd, dat er een ge vaarlijke situatie was ont staan." Zoon Jaap, opgegroeid in de Ten Katestraat in Leiden, praat nog steeds met ontzag over Manus Brouwer. „Hij zou nu trots op mij zijn, maar toen ik met mijn act van Dok ter Oetker begon zei hij dat ik hartstikke stapelgek was ge worden." Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat Jaap Brouwer in de huid van zijn vader zou kruipen. Als 'jonge jongen' deed hij van alles. Van bakker tot schoonmaker. „Ik was op een gegeven moment bezig in Amsterdam met het schoon maken van vloeren. Het ver diende helemaal niks. Mijn vader raadde me toen aan om standwerker te worden." Daarvoor moest hij wel eerst het middenstandsdiploma halen in Rijnsburg. Zijn vader hielp hem aan de juiste leer school. Jaap Brouwer: „Hij wist wel wie een goede stand werker was en wie niet." Het duurde een paar jaar voordat Brouwer voor zichzelf begon. Hij begon met het verkopen van 'een sleutel die paste op elke bout'. Via de lederwaren kwam Brouwer bij de ver banddozen. Het idee van de witte jas werd hem aangereikt door een vriend, die hem op de markten hielp. En ineens was-ie er: Dokter Oetker, ver koper van verbanddozen. Hoe vangt hij de attentie van de bezoekers? „Door tegen ze te gaan praten, maar soms helpt dat niet. Dat ligt ook aan de standplaats. Als je in Lei den staat, heb je pech, want de plek op de groentemarkt bij het Gangetje loopt ieder een met zijn tas boodschap pen voorbij. Maar daar heb ik ook een oplossing voor: dan moet je woon gratis pleisters gaan uitdelen, dan blijven ze vanzelf staan." Goed de krant lezen, zodat je altijd kunt inhaken op de ac tuele situaties. Dat is het ge- Het begon met een hartelijk contact onder de Griekse va- kantiezon. De van oorsprong Griekse restauranthoudster uit Woubrugge was op zoek naar een kok voor haar res taurant in Alphen en de vrien delijke Griek leek haar een uitstekende kandidaat. Deze man had ook wel oren naar de baan in Nederland. Hij zou zijn familie dan na een paar maanden kunnen laten over vliegen en zijn doodzieke zoon in Alphen een goede medische behandeling geven. De twee proostten samen op een deal die niet ongunstig kón uitpakken. Althans, dat dachten ze. Het liep allemaal anders. Zo anders zelfs dat de eigenares inmiddels niet meer met haar voormalige werknemer door één deur kan. Sterker nog, ze daagt hem voor de rechter. Justitie moet van haar bepa len dat de Griek - die ze on langs ontsloeg vanwege 'wan prestaties' - voor het eind van het jaar met zijn gezin de be drijfswoning boven de restau rant heeft verlaten. De restauranthoudster heeft naar eigen zeggen het appar tement slechts in bruikleen gegeven voor zolang de man bij haar als kok in dienst was. Nu hij officieel de laan uit is gestuurd, heeft hij zijn recht op de woning verspeeld. Het wordt daarom tijd dat hij ver kast. Haar ongenoegen dat de man nog altijd 'misbruik' maakt van haar gastvrijheid steekt ze niet onder stoelen op banken. Zacht gezucht en gesteun ontsnapt uit haar feil loos gelippenstifte mond. De Griekse kok is er niet van on der de indruk. Hij denkt volle dig in zijn recht te staan. Er zou immers sprake zijn van een huurcontract en zo'n af spraak kan niet een-twee-drie worden ontbonden. Van de vriendschap die in hun thuisland begon is bitter weinig meer over. In de gang van het Haagse paleis van Jus titie doen de Grieken er alles aan om elkaar te ontlopen. In de gezamenlijke wachtruimte gaan ze zo ver mogelijk uit el kaar zitten, met de rug naar elkaar toe. Ze hebben zich al lebei tot de tanden bewa pend. Hun advocaten staan in de starthouding en voeren het woord. In de rechtszaal duurt het dan ook niet lang voor er over en weer met modder wordt ge gooid. Zo beschul digt de advocaat van de Griekse kok de restau- ranthoud- ster ervan keer op keer goedkope arbeidskrach ten uit Griekenland te halen. Daarbij zou ze volgens hem een soort 'roulatiesysteem' hanteren. Haar buitenlandse werknemers krijgen volgens hem 'een schijntje van een sa laris' wit uitgekeerd. „De rest wordt zwart uitbetaald. Van dat bedrag wordt ook iedere maand de huur voor het ap partement ingehouden. Van daar dat u de huur niet op het officiële loonstrookje aantreft", houdt hij de president van de rechtbank voor. Maar van huur is wel de gelijk sprake. Na een paar jaar hard wer ken zou de ei genaresse vol gens de advo caat de Griekse keukenwerkne mers ontslaan en weer op straat zetten. „Ik heb al eerder cliënten ge had, oud-werknemers van hetzelfde restaurant, met pre cies hetzelfde verhaal", ver klaart de raadsman van de kok. „Deze vrouw wenst zon der scrupules over het lot van haar ondergeschikten te be schikken!" De tegenpartij ont kent dit ten stelligste. „Ik vind het nog al wat om iemand zonder bewijsstukken zomaar te beschuldigen. Deze verwij ten zie ik als losse flodders", zegt de advocaat van de vrouw op denigrerende toon. Dat zijn 'opponent' zo diep moet zinken, zegt volgens hem al genoeg. Daarbij was woning alleen in bruikleen gegeven en zeer nadrukkelijk niet verhuurd: „Volgens het huurcontract mag mevrouw die ruimte helemaal niet on derverhuren." Terwijl de ad vocaten verder kibbelen, lijkt een oplossing voor het con flict steeds verder weg. Boze blikken worden over en weer uitgewisseld. De juridische strijd is tot een akelig machts spelletje geworden. Beiden partijen graven zich verder in en zijn te trots om water bij de wijn te doen. Of toch niet? Terwijl haar advocaat de te genpartij verder ondermijnt, neemt de restauranthoudster ineens het woord. In een hel der moment heeft ze ingezien dat de rechtszaak niets goeds zal opleveren. Ze wil daarom een bemiddelingsvoorstel doen. Haar oud-werknemer mag het appartement tot 1 ju li volgend jaar blijven bewo nen tegen een vergoeding van 600 euro per maand. Met die woorden is plotseling to lucht geklaard. Over de prijs wordt nog even door onderhandeld. Maar de toon is dramatisch anders, licht en vriendelijk. Als er een overeenkomst wordt bereikt van 550 euro per maand, kan er over en weer zelfs een glimlachje van af. Alleen de advocaten blijven op hun hoede. Zij zien het contract graag officieel door de rechtbank opgesteld. De rechter die tot dan toe nog amper een woord heeft ge zegd, komt er daardoor toch nog aan te pas. Schijnbaar iq de trip naar Den Haag niet helemaal voor niets geweest. De kosten voor het kort ge ding worden tussen de kok en de restauranthoudster ver deeld. Floor Ugtvoet Jaap Brouwer in actie als Dr. Oetker: „Dit vak is eigenlijk niet te leren, je moet het in je hebben." Foto: Archief heim. Verhalen instuderen heeft geen zin. „Het zit ge woon boven in je hoofd. Het idee komt opborrelen en jé floept het er gewoon uit." Standwerkers zijn volgens Brouwer de blikvangers op de markten. Maar als zodanig worden ze niet behandeld. „De tegenwerking is zo erg, dat ik ervan overtuigd ben dat het vak over vijf jaar is uitge storven." Brouwer somt de oorzaken op: oneerlijke con currentie, niet meewerkende marktmeesters en het beleid van lokale overheden. Leiden staat er volgens Brouwer niet best op. „De stad is prachtig, maar de markt holt achteruit. Daar baal ik van, want ik ben hier geboren en getogen. Maar het is niets meer, omdat mijnheer de wethouder vindt dat er kramen moeten wijken voor terrassen. En in de Burg- steeg hadden we een prachti ge plek voor de standwerkers, maar het mag niet meer van de brandweer. Nu is er nog een plek in een uithoek. Dat heeft als resultaat dat geen standwerker meer is geïnte resseerd in Leiden." De markten waar hij vroeger graag kwam, Sassenheim, Al phen aan den Rijn, Hoofd dorp, zijn allemaal teruggelo pen. „Sassenheim was vroe ger een middagmarkt. Kwam er in korte tijd veel volk, maar nu is het de hele dag. Dat is niet altijd een voordeel, want er is nu minder te beleven. Ik zelf heb daar niet zoveel last van hoor, want op veel mark ten word ik toegelaten en in sommige gevallen hoef ik nog geen een stageld te betalen. Zo'n goede reputatie heb ik in al die jaren opgebouwd." Hij oefent zijn vak nog steeds met veel toewijding uit, maar het lichaam gaat zachtjes aan protesteren. Brouwer heeft last van jicht en spierpijn. Het is een aanleiding om over de toekomst na te denken. Hij gaat al veel minder naar de markt. „Vroeger ging ik mini maal 280 keer per jaar naar markten. Dat is nu nog 150 keer. Als het regent en bij kou ga ik de deur niet meer uit." Brouwer kan dat besluit ook makkelijker nemen, nu hij steeds vaker wordt ingehuurd door bedrijven. Hij stond vo rige week in ijsstadion Thialf in Heerenveen auto-onderde len aan te prijzen. Brouwer werkt ook voor de De Bijen korf, supermarktketen C- 1000, de Military in Boekelo, de drinkwatervoorziening DWR in de Gooi- en Vecht streek en zorgverzekeraar Groenland Achmea. Brouwer moet de bezoekers elke keer weer aan ander ver haal vertellen, maar het gaat hem allemaal makkelijk af. „Hoe ik dat doe? Nou, een dag van tevoren ga ik naar de plaats van bestemming, ik pak een hotel en worstel me door een stapel informatie die ik van de opdrachtgever heb ontvangen. En dan komt het verhaal vanzelf. Ach, je verzint er van alles bij. In Thialf moest ik de Yellow Box van een importeur van automate rialen aanprijzen. Dan vertel ik dat ik de zoon ben van een automonteur. Uiteindelijk be stelden de mensen die box. Waar het om gaat is of de op drachtgever tevreden is. Als hij maar beseft dat ik zijn 'dooie' product op zo'n beurs tot leven breng. Wat dat be treft kun je beter mij inhuren dan zo'n entertainer als Barry Hughes, die doorgaans vijf duizend euro moet kosten. Dan ben ik heel wat goedko per." De bedrijven heeft Jaap Brouwer trouwens 'op eigen kracht' voor zich gewonnen. „Via internet (www.standwer- ker.nl), ik heb de site hele maal zelf opgebouwd. Joh, ik ben directeur, boekhouder, inkoper, internetsite-bouwer en presentator tegelijk. Ik maak soms weken van tachtig uur." Brouwer heeft na twee geflop te huwelijken zijn leven nu op orde. Zijn vriendin - binnen kort wordt ze zijn vrouw - kan leven met het onzekere be staan van het beroep stand werker. De datum en plaats van de trouwerij mag overi gens niet in de krant, want Brouwer is bang dat er een grote stoet mensen uit de marktwereld op de plechtig heid afkomt. Hij wil komend jaar nog één keer een gooi doen naar de ti tel van Nederlands kampioen. ,,A1 kost met me honderd ver banddozen. Die beker wil ik hebben, daarna hoeft het niet meer van mij." En dan? Misschien wel de po litiek, zegt hij onverwacht. Brouwer gelooft dat hij geen modderfiguur slaat als hij zijn verhaal vertelt aan de men sen. Rob Onderwater Als hij wordt benaderd, zal hij er over nadenken. „Je wordt toch misselijk van de verha len, die je nu leest. De oudere mensen die keihard hebben gewerkt en denken te gaan genieten van een pensioen, moeten straks doorgaan. En van die Zalm word je toch he lemaal onpasselijk. Die zegt bij de invoering van de euro dat we er helemaal niets van merken. Nou, dan hebben we gezien. Als iemand het heeft gemerkt dan ben ik het wel, want ik zie op de markten of de mensen geld hebben. Als je een markt hebt aan het einde van de maand, krijg je vaak te horen dat ze niets te besteden hebben. Zal ik eens een op lichter noemen? De gemeente Leiden. Tien euro voor een uittreksel uit het geboortere gister, een vodje papier. Maar laat ik maar ophouden. Als je leest dat misdaadjournalist Peter R. de Vries wordt be dreigd met liquidatie, kun je maar beter je mond houden in Nederland." Voor Jaap Brouwer is dat laat ste een uiterst moeilijke opga ve. 1979, maandag 15 oktober -Grote drukte zaterdag bij platenzaak Swaak op de Haarlem- at. De Zangeres Zonder Naam, al 45 Jaar vertolkster van het éd en zelf afkomstig uit Leiden, signeerde daar haar jubile- ee. De kans om de zangeres in levende lijve te kunnen zien 'ele bewonderaars zich niet ontgaan. 'chief Leidsch Dagblad ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bil 18 ln zwart wit) over te maken op gironummer •v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.<L(datum van plaatsing) of door contante betaling aan lllevan het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad 11954, Donderdag 14 October _|195 pgN - Een bij studenten en reünisten van het Leidsch Studenten- ^Jlom bekende figuur:Gabriel" van Sociëteit Minerva", die tal- ^Jjudentengeneraties in de loop der jaren van hun natje en droogje herdacht gisteren het feit dat hij voor 25 jaar in vaste dienst Sociëteit Minerva. Groot en bijzonder hartelijk was de hulde, :ich deze dag rond de symphatieke figuur van Gabriël - in de re- van de Burgelijke Stand ingeschreven als Johannes van der concentreerde. nsde vele receptiegangers in de bibliotheek in de gelegenheid gesteld Gabriël en diens echtgenote gelukwensen aan te bie- te danken voor zijn grote service en immer vlotte bediening, meven hartelijke als weigemeente huldiging in intieme kring de bibliotheek was Gabriël de centrale figuur, waaromheen 'ijke receptiegangers schaarden, die in woord en geschenk de deze trouwe Sociëteitsbediende prezen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17