Asielzoekers in afwachting van beslissin Met sledehonden door de duinen LEIDEN REGIO Leiden zoals het vroeger was, voor de zeventiende keer Een nieuw leven voor een vergeten stal Onrust onder vluchtelingen uit 'Leids dossier' 'Halve Katwijkerbai van bolus in de voortt donderdag 14 oktober 2q Sjaak Smit wil de monumentenstatus voor de voormalige wagen schuur annex stal aan de Delfweg. „Voor het geld doe ik het niet, daar is het bedrag te klein voor. Maar het is altijd mooi meegeno men." Foto: Hielco Kuipers Boerderij wil monumentenstatus noordwijkerhout - Noordwij- kerhout heeft te weinig monu menten. En dat is zonde, vindt het college. Vorig jaar stelde de gemeente daarom een top 44 van historische sterattracties samen; eigenaars kregen een brief met de vraag of zij hun pand op de gemeentelijke mo numentenlijst wilden hebben. Maar de respons van de Noord- wijkerhouters was lauwtjes, vrijwel niemand reageerde. Nou ja, niemand? Sjaak Smit wel. Hij is eigenaar van de his torische boerderij aan de Delf- wegl07. De stallen op zijn erf kunnen wel een likje verf ge bruiken. 'Anno 1913' staat in het statige woonhuis gebeiteld. De gevel van de boerderij van Sjaak Smit ziet er fris en opgeknapt uit, de bakstenen lijken schoongespo- ten en de fraaie, bewerkte hou ten dakgoot is voorzien van een strakke, witte verflaag. Hoe an ders is het aanzien van de voor malige wagenschuur annex stal, die half verborgen achter enke le knoestige knotwilgen staat. De tand des tijds heeft enkele diepe scheuren in de groezelige baksteen van de gevel getrok ken. De groene verf op het hou ten luik boven de toegangsdeur is bijna helemaal weg, het hout op sommige plekken versplin terd en vermolmd. De kleine glas in lood-raampjes aan de zijkant van de schuur zijn hier en daar gebarsten. Aan de schuur zijn jarenlang al leen de meest noodzakelijke re paraties uitgevoerd, vertelt ei genaar Smit. De voormalige veehouder, nu in dienst van een bollenkweker in de buurt, zag zich halverwege de jaren tachtig van de vorige eeuw ge dwongen zijn bedrijf op te ge ven. De wagenschuur, waar zich ook de stallen voor zijn veertien koeien, zijn varkens en zijn trekpaarden bevonden, mocht de Noordwijkerhouter niet meer gebruiken voor zijn bedrijf. De schuur had voor hem geen nut meer en kwijnde weg in vergetelheid. Maar nu heeft Smit weer groot se plannen met de stal. Hij wil hem ombouwen tot woonhuis voor zichzelf. In het huidige woonhuis komt dan een be vriend gezin te wonen. Monu mentenstatus voor de boerderij is leuk, want dat levert wat extra subsidiegeld op. Hoewel, op een forse bijdrage rekent de voormalige veehouder niet. "Voor het geld doe ik het niet, daar is het bedrag te klein voor. Maar het is altijd mooi meege nomen." leiden - Ruim vijftig asielzoekers uit het zoge noemde Leidse dossier hebben nog steeds geen duidelijkheid over hun toekomst. De uitgeproce deerde vluchtelingen, die volgens het stadsbestuur in aanmerking komen voor de pardonregeling van minister Verdonk, hadden eigenlijk in juni al te ho ren moeten krijgen of ze een verblijfvergunning krijgen of het land moeten verlaten. De onrust zit er goed in bij de asielzoekers, zegt PvdA-raadslid Hilde Jansen. Als lid van de initia tiefgroep 'Leiden tegen uitzetting' heeft zij veel vuldig contact met de vluchtelingen uit het 'dos sier'. „Het besluit van de minister hangt als een soort zwaard van Damocles boven hun hoofd. Sommigen wordt de stress bijna teveel." Volgens Jansen zwerft inmiddels één persoon uit het dos sier op straat. Twee anderen zijn naar een andere stad 'gevlucht'. Om de vluchtelingen enige steun te geven, heeft de initiatiefgroep enige tijd geleden een buddy project in het leven geroepen. De asielzoekers die daar behoefte aan hebben, worden gekoppeld aan een vrijwilliger met wie ze af en toe een praatje kunnen maken. 36 Vluchtelingen hebben van deze mogelijkheid gebruik gemaakt, zegt Jansen. Direct nadat minister Verdonk in februari van dit jaar bekend maakte dat 26.000 uitgeprocedeerde asielzoekers het land moeten verlaten, hebben burgemeester Henri Lenferink en wethouder Wim de Boer (GroenLinks) het Leidse dossier persoonlijk aan de minister overhandigd. Het gaat om 58 asielzoekers van wie de omstand den dermate 'schrijnend' zijn dat ze volgen stadsbestuur voor de pardonregeling in aan king komen. Eén van hen is in juni naar Sn uitgezet. Een ander kreeg een verblijfsva ning. De overige 56 wachten nog op uitsluits De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IM niet ingaan op de kwestie. Ook de gemeenli den weet niet op welke termijn er een bes| wordt genomen over de asielzoekers uit hel se dossier. Henk de Mooy traint in Katwijk voor het Europees Kampioenschap katwijk/rijnsburg - De één legt een kaartje of speelt voet bal, de ander houdt duiven. Zo heeft iedereen zijn hobby. Henk de Mooy heeft een niet alle daagse vrijetijdsbesteding: sle dehonden. Met zes Siberian Husky's rijdt de 44-jarige Rijns burger wedstrijden in sneeuw- rijke gebieden. De komende wintermaanden reist De Mooy naar Oostenrijk om zich te kwa lificeren voor de Europese kam pioenschappen, die in Slovenië worden gehouden. Tot die tijd traint De Mooy in de Noordduinen in Katwijk. Wandelaars staren de Rijnsbur ger geregeld na als hij met zijn zes honden over de paden snelt. De Mooy zelf zit 'comfor tabel' op een quad, een soort gemotoriseerde terreinskelter. Die heeft hij speciaal voor zijn hobby aangeschaft. „Als ik op het strand rijd, kan ik met de quad gas geven om de honden een handje te helpen, in de dui nen moet ik snel kunnen stil staan als ik een paar wande laars tegenkom", legt De Mooy uit. In het weekeinde wijkt De Mooy met zijn beesten uit naar de Utrechtse Heuvelrug, waar hij meer bewegingsvrijheid heeft. De Mooy traint met zijn hon den voor het onderdeel sprint. Dat is een afstand van ongeveer zestien kilometer, die de hon den met een gemiddelde snel heid van 22, 23 kilometer per uur afleggen. Hij beseft dat hij een niet alle daagse hobby heeft. In Neder land kent hij twee mensen (in Leiden en Beinsdorp) die de zelfde 'tic' hebben. De Mooy heeft zijn hobby overgehouden aan de periode dat hij aan dres suur van politiehonden deed. Met zijn Husky's heeft De Mooy een uitstekende relatie. Net als de rest van de familie. Als De Mooy erop uit trekt, dan volgen zijn vrouw en kinderen. De ca ravan gaat mee, om het verblijf qua financiën binnen de per ken te houden. „Deze hobby lijkt een dure grap, maar je kunt Henk de Mooy en zijn zoon Jim trainen met de honden in de Katwijkse duinen. Foto: Arie van Dijk het zo duur maken als je zelf wilt. Een voorbeeld: je kunt du re honden kopen in het buiten land of je kiest ervoor om een Husky in Nederland te halen. Die honden zijn net zo goed en het scheelt veel geld." De Mooy wordt wel eens aan gesproken als hij met zijn hon den door de duinen rent. „De mensen zeggen dan: je moet die honden niet zo afmatten. Maar dat hebben deze beesten juist nodig. Ze moeten zich in spannen. Man, als ik de boel ldaarmaak voor een training, schreeuwen ze heel Katwijk bij elkaar. Zo opgewonden zijn ze. En ze blijven lief, vooral voor kinderen. Ook als ze opgewon den zijn, kun je ze gewoon aai en." Het kan ook fout gaan met de Siberian Husky. „Als je deze honden alleen maar hoi ze een stukje uit te 1 kan het misgaan. Dan I ze agressief worden en de boel slopen. Daar kri bij mij de kans niet voor Bijna was de zestiende editie de laatste geweest. Maar toch is het nog gelukt om genoeg foto's te vinden voor de zeven tiende editie van de kalender Leiden, dit keer over de stad rond de jaren vijftig. Het is een uitgave van Nico van der Horst van de gelijknamige fotowin kels. Ook dit jaar waarschuwt Van der Horst weer. De kalen der is namelijk niet meer zo vanzelfsprekend omdat de bo dem van het fotoarchief is be reikt. „De wetenschap dat we anders duizenden mensen te leur moeten stellen, heeft ons gestimuleerd tot het uiterste te gaan. Ik doe dus geen toezeg ging voor een achttiende edi tie. Echter, niets is zeker en we bjijven zoeken." Van der Horst wil op elke foto - weer een uniek stukje Leiden laten zien. Zo is op de omslag de ongerepte entree van het Groot Sionshof aan de Sion- steeg achter de Haarlemmer straat te zien. Januari heeft een foto uit de jaren zestig van de Korte Mare en de Nieuwe Ma re die nog niet door een dam met elkaar zijn verbonden. Er zijn foto's van een nieuwe am bulance uit 1950, van de Peli kaanstraat uit 1969 waar toen nog geen Pelikaanhof was en van twee brugwachters die handmatig de Turfmarktbrug open draaien. Echt Leids is ook het draaiorgel in de Vrou wenkerksteeg die daar een bruiloft opluistert. Opvallend is een foto uit het einde van de zestiger jaren van een bijna autoloze Oude Vest waar een jongetje zit te vissen. Tot 1969 was een hoekje van de Leidse veemarkt rond mo len De Valk gereserveerd voor de klompenmaker (foto augus tus). En de foto uit 1948 van De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53 56 424 september laat bij molen De Valk tien autobussen zien ter wijl er op het onbebouwde Schuttersveld één geparkeerde wagen staat. Uiteraard ont breekt de uitreiking van haring en wittebrood niet op de ka lender. Burgemeester Van Kin schot staat prominent op de foto van de maand oktober. De prent van november zal bij veel Leidenaars herinneringen oproepen. De halve stad heeft namelijk leren zwemmen in De Overdekte aan de Haarlem merstraat. De laatste foto van de kalender is genomen aan het einde van de jaren veertig toen NV Broodbakkerij v/h Z. v.d. Meij op de hoek van de Langegracht en Korte Mare was gevestigd. Het wagenpark van de bedrijf bestond toen uit 20 fietskarren en is vereeu wigd. De kalender 'Leiden in de ja ren vijftig' is verkrijgbaar voor 7,95 euro bij diverse boek- en tijdschriftenwinkels, sigaren magazijnen en uiteraard bij de winkels van Foto Van dei- Horst zelf. Voortuinterreur Uit de voortuin van E. Visser in de Burgemeesterswijk werd enkele weken geleden een gen tiaan gestolen. In de wijkkrant van september deed de eigena res van de beschermde plant een oproep de plant terug te plaatsen. „Ik denk niet dat ik mijn gentiaan terugkrijg", zegt Visser. „Ik hoop alleen dat de dief zich ongemakkelijk voelt door mijn oproep." De gentiaan is een dierbare herinnering aan een goede vriendin, laat de Leidse weten in de wijkkrant. „De plant De Turfmarktbrug werd vroeger met de hand bediend. Foto: N. van der Horst komt uit Oostenrijk. Ik had haar pas kort" Toen ze op een ochtend in september de plant water wilde geven, vond ze een kale plek in haar voortuin. „Het zag eruit alsof iemand mijn gentiaan met een schepje had uitgestoken." Een baldadi ge grap of vandalisme lijkt dus uitgesloten. Visser heeft geen aangifte ge daan. Dat lijkt haar overdreven voor een plant van ongeveer vier euro. „De plant had voor mij alleen een emotionele waarde", zegt ze. „Ik koop dan ook geen nieuwe." Er komen regelmatig meldin gen binnen van gestolen tuin- accessoires, zegt politievoor- lichterYvette Verboon. „Het gaat dan meestal om gestolen tuinkabouters." Kabouterminnend Nederland schrok de laatste jaren enkele malen op door de 'ontvoerin gen' van het Tuinkabouter Be- vrijdingsfront. De actiegroep steelt de bemutste en bebaarde kruiwagenrijders en vissertjes om hen vervolgens terug te plaatsen in het bos, hun 'na tuurlijke leefomgeving'. Ook in Frankrijk en België is het be vrijdingsfront actief. In Leiden is het rustig rond de 'terreur groep'. Eric-Jan Berendsen en Ben Zwirs door Gerard Baas katwijk - Ontlasting in de voor tent en op de luifels, aangevre ten schoenen, de inhoud van trekkertenten verspreid over de camping en kinderen die bij het wakker worden oog in oog staan met de dader van al dat kwaads: de vos. De vossen zijn Henk Demage uit Geldermal- sen, een enthousiast en trouw bezoeker van de Katwijkse camping De Noordduinen een doorn in het oog. „Het is na tuurlijk erg leuk dat deze dieren beschermd zijn, maar wie be schermt ons?", schrijft hij in een brief aan Provinciale Staten van Zuid-Holland. „Ik en met mij andere mederecreanten voelen ons vogelvrij verklaard." „Ik wil met deze brief bereiken dat er zo spoedig mogelijk een einde komt aan deze voor velen onhoudbare toestand", zegt Demage, die hiervoor al bij 'alle andere instanties' aan de deur heeft geklopt. „De beheerder zegt dat hij niets mag doen om dat de camping nu eenmaal in een natuurgebied staat, de ge meente zegt dat ze niet aan sprakelijk zijn en de politie doet niets omdat de overlast niet door mensen wordt veroor zaakt. Vandaar mijn actie." De actie komt geen moment te vroeg, zegt de 76-jarige Dema ge, die al jaren met plezier in Katwijk komtDe vos is name lijk aan een uiterst succesvolle comeback bezig. Het 40 centi meter lange beestje met de spit se oren en de opvallende pluimstaart werd door jagers in de Middeleeuwen uitgeroeid ten behoeve van de konijnen- stand. Dat uitroeien leek gelukt te zijn, want eeuwen werd niets van het beestje vernomen. Sinds eind jaren zestig is de yos echter weer in de duinen te in den. Niet tot ieders teviB heid, want de vos eet wa eten kan en laat zich nai tegenhouden door hekki versperringen. Menige k boerderij en boerenbedi er over meepraten enve gelsoorten en konijnen! dwenen of staan op het| van verdwijnen. De vraag wat er met de v moet gebeuren, houdt n een bezig. 'Laten gaan',i de natuurliefhebbers. J dwijnen van vogels en k( is niet alleen aan de vosi ten. Door de zure regen de open gebieden in dei de leefomgeving van vo| plaatsgemaakt voor beb en het achteruitgaan vat nijnenstand komt voora de virusziekte myxoma» Degenen die vinden dal de vos gejaagd moet woi brengen naar voren datf weinig duin en duinvoei voor te veel vossen. Dm zullen de vossen, omdal eenmaal moeten eten, d en meer bij mensen hall Demage vindt de vos eö beestje maar moet toegc hij bij de laatste categor hoort. „Een politieagenl de mij dat vossen helem geen extra eten nodig h' Het gaat niet om de hou gelmatig worden kippen den die zijn doodgebeie vossen maar niet opgeg vos is dus een moorden nog een die beschermd ook." Er moet nu wat gebeurt kan toch niet nieuwe sp; blijven kopen? Er moed lossing gevonden wordi ders kunnen we niet in' Katwijk komen. Dat will niet, want we wonen da Geldermalsen, we voelc halve Katwijkers."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14