LEIDE Koopwoningen in Leidse regio steeds duurder Terrasboten weg na matige zomer REGIO Waarom blijft de Blauwpoortsbrug toch potdicht? STUDIE EN BEROEP Waterschappen willen 'fraudeur' toch weren R1 Huizen zes procent meer waard dan vorig jaar and Ziekenhuis scoort og in top 100 van het AD OQZ Leidsch O Dagblad idcpljege wellantcollege donderdag 14 OKTOBER 2004 REGIO 1 Brouwer: 1 uitzonderlijke akwaterval •iden zoals vroeger was, (zeventien door Wilfred Simons leiden - De prijsstijgingen op de woningmarkt in de regio gaan maar door. De woningen wa ren eind september bijna drie procent duurder dan een kwartaal eerder het geval was. Ten op zichte van een jaar geleden stegen de woning prijzen met bijna zes procent, zo blijkt uit cij fers van de Nederlandse Vereniging van Make laars. Een gemiddelde woning kost in Leiden nu 231.000 euro. De woningmarkt in de Leidse regio gaat tegen de algemene trend in. In grote delen van het land daalden de woningprijzen in het derde kwartaal licht. In met Leiden vergelijkbare re gio's als Zuid-Kennemerland en Amersfoort daalden de prijzen zelfs met 1,7 en 1,1 pro cent. Leiden doet daar niet aan mee. Vooral als het om tussenwoningen gaat, behoort de Leidse regio met een gerealiseerde verkoop prijs van gemiddeld 240.000 euro tot de duur ste van het land. (Den Haag: 261.000 euro, Amsterdam 272.000 euro). i*Ös het gaat om 'gemiddelde woningprijzen' is het wonen in Leiden duurder dan in Den Haag en Amster dam. De druk op de Leidse woningmarkt laat zich nog het beste vergelijken met Utrecht. Volgens makelaar Guit Bakema van Bakema en Pison NVM Makelaardij aan de Hooigracht blijft de vraag naar woningen tot 300.000 euro in de Leidse regio sterk. „Vooral beginners en doorverhuizers blijven in Leiden actief op zoek naar woningen", zegt hij. Aanstaande kopers moeten van het aanbod echter niet al teveel verwachten. Aan de Evertsenstraat bij voorbeeld staat een woning op de begane grond van slechts veertig vierkante meter te koop voor 157.000 euro. „Dat vind ik duur", aldus Bakema. Het is daarom te begrijpen dat kopers langer nadenken over de vraag of zul ke kleine huizen die hoge prijzen wel waard zijn. Het huis aan de Evertsenstraat staat al 170 dagen te koop. De markt voor huizen die duurder zijn dan 300.000 euro lijkt zich in de regio te ontspan nen. Er is minder vraag, huizen staan langer te koop. „Dit deel van de woningmarkt in de Leidse regio wordt meer een kopersmarkt", zegt Bakema. „In mijn herinnering is het aan bod nog nooit zo hoog geweest. Je merkt dat belangstellenden in dit deel van de markt lan ger kijken, meer rondlopen en harder over de prijs onderhandelen. Logisch, een verkoper is blij als er iemand komt kijken." Leiden telt relatief veel inwoners die een huis bewonen dat eigenlijk te goedkoop is voor hun inkomen. Dat geldt voor huurwoningen, maar ook voor koopwoningen. De door stroom naar het duurste type woning in Lei den stokt, meent Bakema. „De hoge vraag prijzen hebben daar alles mee te maken." Al langer verwacht de NVM in dit hoogste deel van de markt een prijsdaling. Die is er tot nu echter niet gekomen, ook niet in Leiden. Toch kunnen prijsdalingen redelijkerwijs niet uit blijven, meent Bakema. „De belangstellenden in het topsegment hebben minder te beste den dan in de jaren '90. Ik betwijfel daarom toch of dit niveau te handhaven is." Van de drie ziekenhui- de Leidse regio scoort 3É ijnland Ziekenhuis het i een gisteren gepubli- f top 100 van ziekenhui- piengesteld door het Al- n Dagblad. Het Rijnland op de elfde plaats. Het ^Universitair Medisch staat op de twintigste Diaconessenhuis op de ite plaats. itendkrant baseert zijn op de dit jaar voor het ileverde prestatie-indi- van ziekenhuizen. Die is zijn ingeleverd bij de ie voor de Gezondheids- let gaat in totaal om 26 laspecten. jnland Ziekenhuis is blij itbijtservies spaaractie met de hoge notering, ,,'t Geeft je toch het gevoel dat je op de goede weg zit", zegt woord voerster Jeanine Schrijnemae- kers. Dat het ziekenhuis goed scoort hangt nauw samen met de grote hoeveelheid gegevens die het ziekenhuis de inspectie heeft verstrekt. Wie minder re gistreert, eindigt lager in de ranglijst van het AD. Het LUMC hecht niet al te veel waarde aan de rangorde. Woordvoerder Dirk Ketting: „Deze top 100 is honderd keer beter dan de ranglijst die het blad Elsevier jaarlijks produ ceert. Het is gebaseerd op gege vens van de beroepsgroep zelf, terwijl Elsevier niet meer doet dan wat patiënten om hun me ning vragen." Daarentegen is de interpretatie die het AD aan de prestatie-indicatoren geeft, niet altijd correct, zegt Ketting: „Cardiologie scoort bijvoor beeld niet zo goed, maar dat is echt fout. Dan hebben ze onze cijfers niet goed gelezen." Het Diaconessenhuis is niet ge lukkig met de lage notering. „Enerzijds omdat er een aantal onvolkomenheden in de lijst staat", zegt directiesecretaresse Suzanne Rutten. „En verder zegt het niet zo veel over de kwaliteit van ziekenhuizen. Het zegt veel meer over de mate waarin ziekenhuizen registre ren." Het Diaconessenhuis heeft zelf een optelsom ge maakt en komt dan veel hoger uit dan de zeventigste plaats: „We komen zelf uit op 35 pun ten en dat is een gedeelde twaalfde plaats." wereld, mijn krant cidsch Dagblad Bij Annie's Verjaardag blijven de terrasboten nog even liggen. „De boten zijn Annie's." Foto: Henk Bouwman leiden/gpd - Drie waterschap pen in Zuid-Holland - waaron der het Hoogheemraadschap van Rijnland in Leiden - heb ben juridisch advies ingewon nen over hoe ze Hans Bremer, die met behulp van fraude in hun bestuur is gekozen, toch nog kunnen weren. De huidige besturen van de waterschappen willen bij de beoordeling van zijn geloofsbrieven over twee weken bezwaar maken tegen zijn toetreding tot het bestuur. Een rechtszaak kan het gevolg zijn. Afgelopen vrijdagavond bleek dat Bremer, die vlak voor de verkiezingen in het nieuws kwam omdat hij zijn eigen kan didatuur had geregeld met ver valste handtekeningen, toch in alle Zuid-Hollandse water schappen is gekozen voor de groep 'huiseigenaren'. In Schie- land haalde hij zelfs een tweede plaats van de negen beschikba re zetels, in Rijnland werd hij zesde en in Hollandse Delta vijfde: „Mensen hebben bewust voor mij gekozen omdat ik een heel duidelijk verhaal heb over wat ik wil voor huiseigenaren." Hij erkent dat hij afgelopen voorjaar in de fout is gegaan door op treinstations handteke ningen te ronselen. Elke kandi daat had er tien nodig. Bremer schreef handtekeningen van treinreizigers over, voor deelna me aan de verkiezing van diver se waterschappen in het land. Hij gebruikte ze ook voor de kandidatuur van twee vrienden. Die trokken zich vorige maand terug. Zij bleken vrijdag ook niet gekozen. Maar Bremer geeft het nog niet op, al hebben de Zuid-Hollandse waterschap pen bij de politie aangifte van fraude gedaan. De vraag is of Bremer zijn zetels nu werkelijk aanvaardt. Na de eerste golf publiciteit over de vervalste handtekeningen zei hij van niet. Een week later be dacht hij zich: .Als ik toch word gekozen, zie ik dat als signaal van de kiezers." Nu zegt hij 'het nog niet te weten'. „Mijn beslissing hangt af van het antwoord dat ik krijg op mijn voorstel aan de water schappen om alsnog voor vol doende handtekeningen te zor gen." Woordvoerder S. Bouw man van Rijnland echter: „We hebben hem woensdag al ge schreven dat we daarop niet kunnen ingaan. De procedure voor de kandidaatstelling is in juni afgesloten." Rijnland, Schieland en de Hol landse Delta gaan nog een stap verder. De drie waterschappen hebben inmiddels samen juri disch advies ingewonnen over de vraag hoe zij Bremer, die vo rig jaar al werd gekozen in het waterschap Amstel, Gooi en Vecht, buiten de deur kunnen houden. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gr.t s! i 8! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste I 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en 1 J snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! 1 I Ik betaal automatisch (€56,20) per acceptgiro 56.70) I I I Naam: M V I I Adres: Postcode/Plaats. I tfetetoon: (i.v.m. bezorgcontrole) j J Geboortedatum:J, 1 e-mailadres I Bank /girorekeningnummer Handtekening: I Ii I I Uitsluitend bij automatische Incasso Stuur de bon In een ongefrankeerde envelop naar Leldsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gr atis tel 0800 - 1 71 1 J E mail: lezersservlcetfhdc.nl of surf naar www.leldschdagblad nl J Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. LeidschO Dagblad •ortsbrug tijdens de ingrijpende restauratie, waarbij de 'klap' we«»r beweegbaar werd. y. Henk Bouwman *i Er zijn kwesties die als een eeu wig vraagteken boven de stad hangen. Is de Leidse bevolking echt zo dom? Wie is de rijkste man van Leiden? Kan je het grachtenwater drinken? De ru briek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die elke Lei- denaar zich wel eens stelt. Afle vering 30: Waarom is de Blauw poortsbrug ooit voor veel geld beweegbaar gemaakt, maar blijft hij in de praktijk altijd dicht? Drieëneenhalf miljoen gulden kostte het twaalf jaar geleden, om de Blauwpoortsbrug weer scharnierend te maken. En nu? Alleen met Sinterklaas gaat-ie open, voor de stoomboot. De gemeente zag het helemaal voor zich, begin jaren negentig. De Blauwpoortsbrug, aan de kop van de Haarlemmerstraat, zou doorgang bieden aan gro tere schepen. Met dat beeld voor ogen werd de Beesten markt opgetuigd tot passanten haven, zodat het een komen en gaan zou worden van sloepen en jachten. Leiden zou in een miniatuur-Monaco veranderen. Hoe kwam de gemeente aan het geld voor de restauratie? Met 'toerisme en recreatie' als sleutelwoorden haalde de ge meente een vette subsidie van het ministerie van economische zaken binnen. Sjaak Veringa, schipper en uitbater van café De Waterlijn, vermoedt nog steeds een sluwe opzet bij de gemeente. Die zou het droom beeld van doorvaarbaarheid in het leven hebben getoverd om de subsidie van het Rijk los te weken. Een restauratie die de gemeente zonder dat voor wendsel nooit had kunnen be talen. Veringa is niet de eerste die vraagtekens plaatst bij de inves tering. Al voordat het plan was uitgevoerd, klonk er kritiek. Kreten als 'Geld in het water gooien' en 'miljoenenverspil ling' waren al te horen voordat er één klinknagel aan de brug was versleuteld. Want wat voor nut had het om één brug be weegbaar te maken terwijl de andere potdicht en laag bleven? Joop Walenkamp, destijds de verantwoordelijk wethouder, wierp die kritiek verre van zich. Het beweegbaar maken van de brug stond namelijk niet op zichzelf, maar 'maakte deel uit van een doelgericht plan dat we de komende jaren gaan uitvoe ren', beloofde hij veertien jaar geleden in deze krant. Het doorvaarbaar maken staat nog steeds op de agenda, laat een woordvoerster van de ge meente weten. Probleem is al leen £at de subsidies niet meer voor het oprapen liggen, zoals in 1990. De gemeente droomt nog steeds van een voor grote boten doorvaarbare binnen stad, maar gooit het nu over een andere boeg. In plaats van het voor miljoenen beweegbaar maken van bruggen kiest de ge meente nu voor ophogen. De doorvaarhoogte wordt dan een meter vijfenzeventig, waarmee de echt kapitale jachten helaas afvallen. De ophoging van de Rijnsburgerbrug en de Valkbrug (bij de molen) is inmiddels een feit. Het werken aan bruggen verloopt nu 'in fasen', verklaart de woordvoerster. „Ophoging nemen we mee in restauraties, aan de Warmonderbrug bij voorbeeld." Een termijn waar op de eerste grote boot Leiden zal kunnen doorkruisen, is er niet. De komst van de Rijn Gouwe Lijn maakt de toekomst er niet beter op voor de Blauwpoorts brug. Als de tram tot zestien keer keer per uur de oversteek moet maken tussen Steenstraat en Prinsessekade, zou. de dienstregeling in een chaos ver anderen als om de haverklap de brug openstaat. Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar re dactie Idl" hdc.nl onder vermelding van Leidse kwestie- of bel naar de redactie 071-53^426. Bezoek de beurs voor informatie over: Studie Opleiding Wegen naar werk Banen Reïntegratie Lezingen workshops Bel of mail voor meer informatie: Rian Ramaekers van OGZ: 040 - 297 94 94, rian@ogz.nl of kijk op www.ruimbaan.nl (.arCjCare ROC* Lelden maal geen boot neerleggen." Volgens hem lijden alle horeca-ondememers nog onder de economische malaise. Yos Weijzen van In Den Doofpot ontkent dat de terrasboten aan de Beestenmarkt niet renderen. „Toegegeven, het was geen spectaculaire zomer. Maar terrasboten blij ven voor ons zeker het geld waard. Klanten komen in de zomer speciaal voor ons ter ras, omdat ze in veel andere restaurants binnen moeten blijven. Volgend jaar liggen ze er dus gewoon weer." Het restaurant heeft weinig last van de recessie, zegt Weij zen. „Dat komt omdat we in het iets hogere segment zitten. Klanten blijven ons wel trouw. Om ons heen horen we wel slechte verhalen, ja." Ook voor Einstein is de zomer 'meegeval len', zegt Volkert Nieuwenhuis. „Vorig jaar was het natuurlijk maandenlang volgas zo mer. Klanten denken dan: ach, morgen kan ik toch ook nog wel op het terras zitten. Deze zomer grepen ze elke gelegenheid aan zodra het boven de twintig graden was en zat het dus toch vol. Het is daarom'geen verloren zomer geweest. Zelfs nu nog heb ben we wat stoelen buiten staan op de ka de, voor in het najaarszonnetje.'' Annie s Verjaardag is het enige Leidse café waar de terrasboten nog even blijven lig gen. „De boten zijn Annie's", zegt Gilbert Wolters. „Het zijn echt onze eyecatchers. Zelfs nu nog, diep in oktober zitten de klanten buiten." Toch spreekt ook Wolters van een 'slechte zomer, vergeleken met 2003'. LEIDSE KWESTIES leiden - Met het afslepen van de terrasbo ten in de Leidse singels zit het zomersei zoen erop. Het was een matige periode voor de Leidse horeca. Eigenaar M. Snoeck van café North End vraagt zich zelfs af of zijn terrasboot het geld nog wel waard is. „Het terras was narigheid, dit jaar. Eigenlijk is het niet de moeite waard, omzettech nisch. Het is vooral een uithangbord. En op de warme avonden pak je toch de drinkers. Ik heb vier jaar geknokt voor die boot. Maar hij ligt snel in de schaduw en het waait vaak op die hoek. Ik snap niet dat restau rant Het Panacee op het Rapenburg zo graag een terrasboot wil: de leges, het lig- plaatsgeld, de boothuur. In de binnenstad zitten de terrasboten altijd bomvol. Maar hier? En op de Beestenmarkt zou ik al hele- (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13