Nederland 1 pakt uit met nieuwe bijbel MEDIA Nieuwe versie Windows koppelt pc aan Tussen kunst kitsch is erg Nederlands Eredivisievoetbal hoort gewoon bij de NOS thuis Scholier neemt het op tegen John de Mol Rob Verlinden in beeld bij de TROS Gratis Historisch Nieuwsblad Viola Holt op de koffie bij Net 5 Museeuw niet langer gast VRT Willem van Oranje tot nu de Grootste OPINIE Hilversum - De TROS praat met tuinman Rob Verlinden over medewerking aan een nieuw op te zetten middagprogramma van de omroep. Verlinden werd bekend door zijn optreden in het vroegere AVRO-middagpro- gramma Service Salon. Daarna maakte hij furore bij Eigen Huis Tuin van RTL4. Afgelopen zo mer ketste een overgang van RTL naar SBS6 af, omdat zijn maatje en klusjesman Nico Zwinkels in opspraak kwam. Zwinkels werd beschuldigd van seksuele intimidatie van vrou welijke collega's. Sinds die tijd zit ook Verlinden zonder televi siewerk. amsterdam - Het Historisch Nieuwsblad (HN) valt morgen bij iedereen gratis op de mat. Het Historisch Nieuwsblad ver schijnt die dag in een oplage van een miljoen exemplaren ter gelegenheid van de Week van de Geschiedenis. De krant heeft als thema Typisch Nederland. De artikelen gaan onder meer over de tien rijkste Nederlan ders in het verleden, wat vinden Nederlanders van zichzelf, een portret van de Grootste Neder lander volgens het Historisch Nieuwsblad en de koloniale er fenis in Suriname en Indonesië. Verder aandacht voor Floris, the movie, interviews met de eerste Marokkaanse gastarbei ders in ons land, een commen taar van historicus Loe de Jong en vijf vragen aan Geert Mak. Hilversum - Viola Holt komt te rug op televisie. De vroegere presentatrice van de 5 Uur Show (RTL 4) gaat nog dit jaar samen met Eddy Keur een kof- fieprogramma presenteren op Net 5. De show heet '5 op de koffie' en wordt uitgezonden in de zendtijd van de diverse homeshoppingprogramma's, zo meldde een Net 5-woord- voerder gisteren. De verrichtin gen van Holt en Keur zijn in de toekomst dagelijks rond 10.00 uur te zien. De show duurt 25 minuten en daarin ontvangen de twee presentatoren onder nemers die nieuwe producten hebben ontwikkeld. Volgens de zegsman zullen Holt en Keur hun gasten humoristisch on dervragen. brussel - Ex-wielrenner Johan Museeuw zal door zijn schor sing voor dopinggebruik voor lopig niet meer te zien zijn als gastcommentator op de Vlaam se publieke omroep VRT. Dat heeft de Vlaamse regiominister van Mediazaken Bourgeois gis teren meegedeeld. Museeuw verzorgde afgelopen zondag nog wel mede het commentaar bij de wielerwedstrijd Parijs- Tours. De Belgische wielerbond legde Museeuw vorige week een schorsing van twee jaar op, wegens zijn aandeel in een grootschalige dopingzaak waar voor ook de nog actieve renners Peers en Planckaert werden ge schorst. Bourgeois kondigde ook aan dat de VRT een ge dragscode gaat opstellen voor gastcommentatoren. Hilversum - Willem van Oranje gaat aan kop in de verkiezing van de Grootste Nederlander door de KRO. Tot gisteravond hadden 51.000 mensen een stem uitgebracht. 10.000 'zwe vende kiezers' bezochten de StemWijzer voor een advies. Pim Fortuyn staat in de tussen stand op de tweede plaats, ge volgd door Antoni van Leeu wenhoek. De rest van de top tien: toptien: Erasmus, 5. Drees, 6. Cruijff, 7. Anne Frank, 8. Michiel de Ruyter, 9. Rem brandt 10. Vincent van Gogh. donderdag 14 oktober 2q Hilversum/ANP - De Nederland 1-omroepen (EO, IKON, KRO, NCRV, RKK EN ZVK) besteden eind oktober gezamenlijk aan dacht aan de introductie van De Nieuwe Bijbelvertaling (DBV). Dat werk verschijnt op 27 okto ber en wordt dan gepresenteerd in De Doelen in Rotterdam. Ko ningin Beatrix is daarbij aanwe n- Nederland 1 zendt die gebeur tenis rechtstreeks uit vanaf 21.00 uur. Philip Freriks pre senteert het programma, dat wordt opgeluisterd door muzi kale gasten. Op 30 oktober brengen de omroepen De Na tionale Bijbeltest op het scherm, weer gepresenteerd door Philip Freriks en ook door Mieke van der Weij. Dit amuse mentsprogramma lijkt op eer dere testprogramma's, zoals bijvoorbeeld De Nationale IQ- Test. In De Nationale Bijbeltest tes ten zeven groepen in zeven rondes hun bijbelkennis. Vra gen als 'wat is de populairste jongensnaam afkomstig uit de bijbel?', 'wat betekent de uit drukking: zo oud als Methusa- lem?' en 'welk vervoermiddel gebruikten Jozef en Maria?' passeren de revue. De zeven groepen zijn onderverdeeld in katholieken, hoeren tolle naars, bekende Nederlanders, protestanten, goddelozen, black gospel en wereldreligies. Kijkers kunnen thuis via inter net meespelen. Diverse bestaande Nederland 1-programma's besteden extra aandacht aan het verschijnen van DBV. Netwerk, Het Elfde Uur en Schepper Co doen dat bijvoorbeeld. De zendgemach tigden besteden tevens aan dacht aan een speciale website waarop de complete bijbels tekst is te horen, voorgelezen door vijfhonderd bekende en onbekende Nederlanders. Aan DBV hebben het Neder lands Bijbelgenootschap, de Katholieke Bijbelstichting en hun Vlaamse zusterorganisaties tien jaar gewerkt. Het moet de nieuwe standaardvertaling voor gebruik in de kerken in het Ne derlands taalgebied worden. Maurits (14) vindt het maar niets dat John de Mol 's avonds wil uit zenden op zijn favoriete zender Nickelodeon. Foto: GPD door Dolf Rogmans Hilversum - Maurits Spijker man (14) uit Nuenen neemt het op tegen mediatycoon John de Mol. De vmbo-scholier wil dat de kinderzender Nickelodeon ook na augustus 2005 in de avonduren kinderprogramma's blijft uitzenden. Nickelodeon heeft vanaf die datum de zen der 's avonds juist verkocht aan John de Mol, die er sport en programma's voor het hele ge zin wil gaan brengen. Vorige week opende Maurits de site rednickelodeon.tk op zoek naar medestanders. Mede dankzij aandacht van het Jeugdjournaal zijn daar inmid dels al meer dan duizend reac ties binnengekomen. En een grote meerderheid is het met Maurits eens. Binnenkort wil hij de reacties aanbieden aan Nickelodeon en het liefst ook aan John de Mol zelf. „Het loopt nu lekker met de reacties. Laat dat eerst maar eens een beetje minder worden. Ik denk zelf aan het voorjaar", zegt hij zelfbewust. Een woordvoerder van John de Mol kan wel waardering op brengen voor de actie. „Leuk dat een kind zo'n initiatief neemt en zich niet laat af schrikken door een mediamag naat als De Mol." Hij verbaast zich er wel over dat een veer tienjarige knul zich inzet voor het behoud van een kinderzen der in de avonduren. Kijkt zo'n jongen inmiddels niet naar an dere programma's? Maurits: „Ik zit in de derde klas van het vmbo. Bijna iedereen kijkt 's avonds naar Nickelode on. Het gaat ons bijvoorbeeld om de Engelstalige versie van de tekenfilm Spongebob Squa- repants. De Nederlandse versie is vroeger op televisie, maar die is niet leuk. En naar de serie Sa ved by the Bell kijken we ook graag. Het gaat ons vooral om de Engelstalige programma's." „Eigenlijk gaat het nergens over", vindt de woordvoerder van De Mol. „Naar Nickelode on kijken op een zaterdagavond veertigduizend mensen en 2,3 miljoen als wij er voetbal uit zenden. Dan lijkt me voetbal een betere keus voor ons dan de huidige programma's." Maurits: „Dat is flauw. Op za terdag is er op de andere zen ders ook veel leuks voor kinde ren. Op dinsdagavond niet en dan kijken er wel meer mensen naar Nickelodeon." En Maurits heeft een beetje gelijk, afgelo pen dinsdag keken er om half acht 's avonds 150.000 mensen naar Saved by the Bell en even later 130.000 naar Sabrina the Teenage Witch. HAARLEM/ANP-GPD - NieUW is het niet, maar Microsoft acht de tijd nu gunstig om zijn be sturingssysteem Windows naar de huiskamer te brengen. Het softwareconcern presenteerde dinsdag in Haarlem een aparte versie die het mogelijk maakt om digitale video-, foto- en ge luidsbestanden en internet op de televisie te vertonen. Daarmee speelt Microsoft in op de centralere plaats die een computer krijgt in een huishou den. Onlangs bleek uit een on derzoek van computermaker Hewlett-Packard (HP) dat on geveer de helft van de Neder landers zijn pc tegenwoordig in de huiskamer heeft staan. De tijd is voorbij dat gebruikers op zolder zaten. Tegelijkertijd is de consument veeleisender gewor den. Hij verwacht dat zijn ap paratuur kan communiceren met de pc. Microsoft, dat bijna monopolist is met Windows, denkt de stan daardoplossing te hebben ge vonden met Windows XP Me dia Center Edition 2005. Pretti ge bijkomstigheid voor het con cern is dat het nieuwe bestu ringssysteem de tijd tot de in troductie van Longhorn in 2006 kan overbruggen. Longhorn wordt de vervanger van het 'ge wone' Windows XP, dat al uit 2001 dateert. Microsoft gaf in augustus aan dat de ontwikke ling daarvan vertraging had op gelopen. De Media Center-pc krijgt dus een centrale plaats in huis. Na tuurlijk wordt het apparaat op genomen in het thuisnetwerkje, waar ook de eventuele andere pc's op zijn aangesloten en na tuurlijk is het ding tevens ver bonden met het internet. Ook de radio- en tv-kabel worden er De nieuwe generatie computers tonen msn-berichtjes op de televisie. Foto: GPD in geprikt. Het apparaat heeft ingebouwde radio- en tv-tu- ners. Wat jongeren zal aanspre ken, is een balk die onderin de beeldbuis kan meelopen voor de communicatie via MSN Messenger. Snelle processoren en grote harde schijven maken het mo gelijk om radio- en tv-program- ma's op te nemen. Je kunt tij dens het kijken naar een live tv- programma op de pauzetoets drukken om de uitzending stil te zetten als de telefoon gaat of je even het eten op wil zetten. Het lopende programma wordt opgenomen en kan op elk ge wenst moment worden hervat. Vanzelfsprekend kun je ook ge wone audio-cd's en dvd's af spelen. De bediening van de apparaten zal betrekkelijk eenvoudig zijn; simpeler dan de personal com puter ooit is geworden. In een menu dat met de afstandbedie ning op het tv- of beeldscherm wordt gezet worden alle be langrijke functies geselecteerd. Echter: het blijft een complete Windows-pc, met alle openheid van dien en theoretisch dus net zo vatbaar voor softwarematige vervuiling, virussen vanaf het internet en elkaar in de weg zit tende programmatuur. Goedkoop is de oplossing ver der niet. Het besturingssysteem is niet te installeren op b de computers. Een pc dl ciaal is uitgerust voor de passingen is dus noodza De computerbranche sp: dan ook gretig op in. Gró brikanten als HP, Fujitsu mens en Packard Bell zu een speciale mediacom|l op de markt brengen. De prijzen (zonder beeld scherm) variëren tussen en 2000 euro, zo is de vi ting. Voor de Nederland! tailhandel kan het nieuw duet een stimulans betel De verkoop van compull staat nu sterk onder dml de afschaffing van de pc regeling, eind augustus. Microsoft-directeur Mid der Bel verwacht dat bin anderhalf jaar ongeveer 40 procent van de 750.(X puters die jaarlijks in Ne op de markt komen, mei Center is uitgerust. HPvt eerder al computers mei diasoftware van Microso cessen bleven echter uit dienden door vele bepei vooral de liefhebbers dié programma's op een har schijf wilden opslaan. M verwacht nu een massai kunnen aanspreken, zei zien de huidige populari digitale camera's en MP; Iers. In de visie van Microsol Windows de gehele huls kunnen bedienen. Bij h( hoofdkantoor van de sol fabrikant in Redmond,! staat een huis van de tof waarin onder meer s via computerprograr aan te sturen. Ook w cem de keuken veroveif recepten digitaal op hel recht te projecteren. Sinds mediamagnaat John de Mol een paar weken geleden aankondigde vol gend jaar september met een nieuw televisiestation te zullen beginnen, lijkt zijn herintreding zo langzamer hand mythische proporties aan te ne- door Gerard Dfelessen Hilversum - Politici, voetbalbestuur ders, journalisten, programmama kers, mediadirecteuren; allemaal lij ken ze gecharmeerd van De Mols plannen voor een nieuw Nederlands kwaliteitstelevisiekanaal. Afgelopen vrijdag kreeg de bedenker van Big Brother zowel bij de publieke TROS (2Vandaag) als bij de commerciële omroep RTL (Barend Van Dorp) ruimschoots en zo goed als zonder kritische kanttekeningen de gelegen heid om zijn plannen verder te ont- Uiteraard hebben zijn plannen een grote kans van slagen. De Mol is een getalenteerd man. Creatief, vermo gend en behept met een enorm doorzettingsvermogen. Dat heeft hij in het verleden wel bewezen. Na al die gratis reclamezendtijd voor John de Mol lijken mij enige kriti sche kanttekeningen wel op zijn plaats. Hoewel de meeste publicaties anders doen vermoeden, lijkt het mij bijvoorbeeld toch nog wat voorbarig om nu al uit te gaan van de premisse dat het eredivisievoetbal vanaf vol gend jaar augustus hoe dan ook bij de nieuwe zender van De Mol is te zien, in plaats van bij NOS Studio Sport. De NOS zal het eredivisievoetbal echt niet zo maar laten lopen. Niet in de laatste plaats omdat we vinden dat de belangrijkste clubcompetitie thuishoort bij de publieke omroep. Natuurlijk, tegen idioot veel geld kunnen en willen we niet opbieden. Wij kennen onze maatschappelijk verantwoorde grenzen. Toch ben ik er van overtuigd dat de voetbalbestuurders niet alleen maar dollartekens in hun ogen hebben. Kwaliteit, onafhankelijkheid en be trouwbaar zijn andere bepalende kernbegrippen. De voetbalsamen vattingen weghalen bij Studio Sport doe je niet zomaar. Dan moet je wel behoorlijk wat inhoudelijke garan ties hebben, want anders ben je heel snel een groot deel van de gemid deld 3,5 miljoen kijkers kwijt op de traditionele zondagavond. Natuurlijk is zijn goed gevulde por temonnee een aanlokkelijk perspec tief, maar laten we niet vergeten dat de gevolgen onoverkomelijk zijn als hij faalt. Daar weten de eerste divi sieclubs tot op de dag van vandaag over mee te praten. Er werden hen letterlijk gouden bergen beloofd, maar uiteindelijk nooit ingelost. Er zijn meer, vooral maatschappi relevante argumenten om dit be langrijke sportcontract bij de NOS te houden, ondanks de opmerking van De Mol dat Studio Sport niet zal ver dwijnen. Hij betoogde dat de popu laire uitzending alleen ergens anders dan bij de NOS te zien zal zijn, zodat het voor de kijker straks niet uit maakt. Dat lijkt mij een ernstig misverstand. Want die Studio Sport uitzending bestaat uit meer dan alleen voetbal. Ik heb al eens eerder gezegd dat de NOS alle sporten serieus dient te ne men. Het lijkt me een illusie, zo niet uitgesloten, om te veronderstellen dat John de Mol ook dat adagium wil adopteren. Marktpartijen hebben feitelijk maar één doel: geld verdienen. Dat bete kent heel simpel dat dergelijke par tijen niet geïnteresseerd zijn in spor ten waar relatief weinig kijkers op af komen. Die 'kleine' sporten profite ren nu volop van de combinatie met de grote sporten. Als de NOS uitein delijk een aantal grote sportcontrac- ten verliest heeft dat onmiskenbaar negatieve gevolgen voor de aandacht die deze kleine sporten krijgen. Overigens zei De Mol nog iets opval lends. Uiteindelijk wil hij de sport achter de decoder. Dat betekent dat de kijker eerst lekker wordt gemaakt, maar al heel snel moet gaan betalen. Op zich niet zo vreemd, want hij lijkt mij geen suikeroom. Hij is op en top zakenman, creatief en vermogend, maar uiteindelijk wil hij toch een bloeiende onderneming met gezonde cijfers onder de streep. Als hij de kans krijgt deze visie te verwezenlijken, dan zal snel blijken dat er geen plaats meer is voor de kleine sporten. Over deze gevolgen zou ook de poli tiek eens wat beter moeten naden ken voordat er allerlei (voor)oorde len de wereld worden in geslingerd. Ook beseffen politici als Fadime Ör- gü (mediawoordvoerster van de WD) niet waar de NOS nog meer voor zorgt. Het Kamerlid heeft een meer dan uitgesproken mening over waar sport te zien moet zijn. Hoewel ze mij heeft gezegd dat sport ook bij de publieke omroep thuishoort, houdt ze daar in de publiciteit toch duide lijk een andere mening op na. Zij toont zich uitermate enthousiast over de komst van John de Mol in omroepland. Zij realiseert zich volgens mij niet dat NOS Studio Sport structureel aandacht besteedt aan meer dan 50 sporten, en er voor zorgt dat grote sportevenementen in Nederland ge houden kunnen worden. Wij treden immers op als zogenoemd host broadcaster. Deze producties kosten veel geld in plaats van dat het geld oplevert. Zo produceerden we dit jaar het EK Turnen en doen we volgend jaar de productie van het WK voetbal voor junioren. Het grootste sporte ment ooit in Nederland. De Mol is nu even een hype herintreding in het Nederlan dialandschap neemt euforisi men aan. Dat lijkt mij ietwal dreven. Er zijn reporters die naar een reactie vragen opz pak van de voetbalwedstrijd donië - Nederland, die hij vil produkties heeft laten prodti plaats van genoegen te nelfl de lokale Macedonische pro Of wij dat niet bijzonder vini Nee, dat vinden wij niet bijzo want dat doet de NOS al ruis jaar. Tijdens het EK voetbalt gal produceerde NOS regi tijn Lindenberg met een g gen ploeg zeven wedstrijden lokale organisatie. Voor ons heel normaal, maai schien zouden we eens wall bescheiden moeten zijn. Gerard Dielessen is directed Hilversum - Een antieke klok, een zilve ren art déco-theeservies, een mooie hanger of een reisklok. Is het namaak of origineel, waardevol of waardeloos? Al twintig jaar analyseren experts voor het tv-programma Tussen kunst kitsch de spullen die duizenden Nederlanders aan hen hebben voorgelegd. Vanwege het jubileum heeft de AVRO twee speciale uitzendingen gemaakt van Tussen kunst kitsch, waarvan van avond de eerste wordt uitgezonden en volgende week de tweede. De ingrediën ten blijven hetzelfde: een beetje geschie denisles en een scheutje spanning, re sulterend in een hoop verbazing. Vanwege het jubileum vormt echter geen Nederlands museum, maar de tuin rondom een dertiende-eeuws Zuid- Frans klooster het programmadecor. De anders zo strak in het pak gehesen ex perts hebben voor de verandering dun ne bloesjes aan en zomerpetjes op. Voor de gelegenheid zijn zevenhonderd in Zuid-Frankrijk woonachtige Nederlan ders met hun spulletjes op visite. „Een veel passender manier om een twintigjarig jubileum te vieren dan de gebruikelijke terugblikuitzending", vindt presentatrice Nelleke van der Krogt. Tussen kunst kitsch veranderde de af gelopen twee decennia weinig. Of het nou in 1984, 1992 of 2003 was, elke uit zending weer kwamen hordes Nederlan ders op de proppen met voorwerpen die uiteenlopen van plastic Boeddha's en zilveren bestek tot porseleinen beelden en 18de-eeuwse schilderkunst. Soms herkent een expert een onooglijke broche als 'authentiek' en blijkt het een stuk van flinke waarde. De andere keer blijkt een prachtig glaswerk niet meer dan 25 euro op te brengen. In de twee uitzendingen vanuit Zuid-Frankrijk wor den ook bezoekjes getoond aan een aan tal musea en monumenten in de omge ving. En er wordt iets getoond van de wijnproductie van het chateau Roseline, waar de opnames plaatsvonden. Vanuit de montageruimte in Nederland kijken Van der Krogt en regisseur Han Budding, letterlijk en figuurlijk, terug op het feestelijke uitstapje. Op een tv ziet de presentatrice zichzelf onder een staal blauwe hemel tussen de druivenpluk kers eind september de uitzending aan kondigen. Vervolgens met gasten zete lend aan haar Grote Tafel, ditmaal op Tussen kunst kitsch viert het twintigjarig bestaan in Zuid-Frankrijk. Foto: GPD/Leendert Jansen het binnenplaatsje van het wijnklooster. „Het was daar zo warm", lacht ze. „Ik kan niet goed tegen die hitte." Net als voorafgaand aan elke Tussen kunst kitsch moet het duo zo'n vijf uur aan verzamelde opnamen terug zien te brengen tot een tv-uitzending van vijftig minuten. „We kunnen natuurlijk niet al die honderden bezoekers met hun voorwerpen laten zien", vertelt Budding. Een uitzending bevat variatie in voor werpen, prijzen en mensen. De verhalen van experts worden bijgeschaafd. „Som migen kunnen wel een kwartier achter elkaar over een voorwerp praten. Of ze verspreken zich." Van der Krogt wijst op het tv-scherm voor haar. Onder de bo men van een Franse tuin is een echtpaar met twee miniatuurportretten aan tafel geschoven bij expert John Hoogsteder. „Wat weet u zelf van het voorwerp?", vraagt Hoogsteder. Van der Krogt: „Dat moet hij dus eigenlijk helemaal niet vra gen. Dit keer gaat het goed. Mevrouw antwoordt resoluut met 'niets!'. Maar het is niet de bedoeling dat mensen een heel technisch verhaal gaan ophangen over hun schilderijtje. Ddar hebben we immers experts voor." Vaak zitten ze bij het monteren te brul len van het lachen. Budding: „Het leuk ste is natuurlijk wanneer er iets waarde vols wordt 'ontdekt'. Zoals een tijd gele den die mensen uit Groningen die voor een paar euro een kandelaar op een rommelmarkt hadden gekocht en ge bruikten als wc-rolhouder. Het ding bleek tienduizend euro waard. 'Da's een nieuwe auto', zei de mevrouw toen ze dat hoorde." Over het algemeenti ren de Nederlanders niet uitbund weet Van der Krogt ondertussen.) ter gezegd: ze reageren niet bij hel van een hoog bedrag. „Mensen to zelden emoties. Kijk dat echtpaar' ze, nogmaals wijzend naai' een ed aan tafel in Frankrijk. Tienduizelti schat de deskundige de waarde v*t schilderijtjes. Mevrouw glimlacht meneer praat er overheen. „Ik zot tafel springen, gillen en de expert zijn nek vliegen", lacht Van der Kt „Typisch Nederlands." Kim Hartman Tussen Kunst Kitsch, AVRO, Net 1, 21.00 uur

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10