Philips: Platte-tv en dvd in uitverkoop ECONOMIE MKB laakt optreden van kabinet in conflict winstalarm van Nutreco Justitie wil witte boorden Ahold achter de tralies Shell zet lpg- en stroompoot in de etalage Interpolis pakt schade door slordigheid aan Audio en video smet op solide kwartaal Pijler van HSL-spoorbrug verzakt 'Wie thuis kan werkenmag wegblijven prijs stijgt en 54 dollar Op de termijn- ji het Verre Oosten Amerikaanse olie gis- van 54 dollar en lit"op een niet eerder be- [eau van 54,10 dollar per liter). Ook olie uit de ie was duurder dan ooit In Londen kwam een it-olie te staan op 51,15 [aandag ging deze no- het eerst door de 50 dollar. Een staking ia, de grootste oliepro- Afrika, dreigt de '90 kie stil te leggen. Giste- .60 Jde export echter nog 32 Kl. Het Internationale !83 {Bureau zegt in zijn tap ir oktober dat de raming olieverbruik over 2004 ikken van 82,16 naar ;n vaten per dag. woensdag 13 oktober 2004 _l amersfoort/anp - Voedings- vallende resultaten. Zo zijn die CNV hoopt op 'echte' bemiddeling door SER-voorzitter >1 naar nieuw rd: 97.5 cent Marktleider Shell ie gisteren de advies- [>r een liter diesel met 1 jlt tot 97,5 cent. Het vori- 1 dateert van 29 sep- jtoen een liter diesel 96,5 te. De benzines zijn in ijk gebleven. Een liter gelood kost 1,309 euro. >1 steunt elbranche .19 ,91 ,64 .05 .23 .63 .72 ,52 ,90 .05 ,15 ,76 .52 ,30 .50 .20 ,48 ,92 ,95 ,33 .25 ,80 ,17 .05 ,72 .25 .05 .77 ,*6i [- De Europese kleding- !68 felindustrie krijgt een |'oo fin de mg om hogere te leveren. De kwakke- iche moet zo de toe- concurrentie van la- landen beter weer- oopt de Europese Com- Irussel wil 40 miljoen «betalen aan de ont- gvan hoogwaardige ;'i9 bok wordt geld gereser- |.so hor regio's met veel tex- Btrie. Tegelijk voert 5'50 jde strijd tegen namaak- ;75 herken op. De Europe- J;50 ïlbranche zag de pro- [25 [n de werkgelegenheid |001 en 2003 met ruim "25 int dalen. E25 I opig uitstel ing V-Bird De rechtbank in ht heeft de noodlijden- vaartmaatschappij V- rlopig uitstel van beta lend. V-Bird annuleer- week vrijdag alle waardoor 3000 reizi- den gedupeerd. Bij de appij was gisteren nie- ireikbaar voor com- Bewindvoerder Meijs imin bereikbaar. V- overleg met een tot nu ikende buitenlandse eter. Het uitstel van be- •eft het bedrijf wat meer het afronden van die ;en. De prijsvechter on een groot aantal lijn- vanaf het nieuwe Niederrhein, vlak over in Duitsland. den haag/anp - MKB-Neder- land heeft forse kritiek op de manier waarop het kabinet opereert in het conflict met de vakbeweging over VUT en pre pensioen. „De coördinatie in het kabinet is weg", vindt voor zitter Hermans. Premier Balke nende moet de regie op zich nemen en een bemiddelaar zoeken, vindt hij. En het kabi net moet niet van tevoren roe pen dat er over allerlei zaken niet te praten valt. De acties en stakingen vormen een gigantisch probleem voor het bedrijfsleven, aldus Her mans. De staking in het open baar vervoer levert een enorme schadepost op. Het conflict, dat op het bordje van de werkge vers dreigt te komen, vormt vol gens Hermans een bedreiging voor het economisch herstel. Als er binnen een maand geen uitzicht op een oplossing is, stelt MKB-Nederland voor CAO's die vorig jaar zijn afge sloten, door te trekken naar vol gend jaar. Wat MKB betreft kan het oude voorstel over een so ber prepensioen waarover werkgevers en kabinet het bij het voorjaarsoverleg eens wa ren, als uitgangspunt dienen. Hermans heeft zich zeer ver baasd over de verkenning van staatssecretaris Van der Knaap. „Als je wilt bemiddelen, kondig je dat niet in een groot publiek aan. Bemiddelen moet gebeu ren op basis van vertrouwen." De „louw loene" reactie van vi ce-premier Zalm op de ge sprekken bracht Hermans tot de vraag namens wie de staats secretaris eigenlijk optreedt. Zalm en Van der Knaap gaven daarover gisteren op uitnodi ging van PvdA-ffactieleider Bod opheldering in het wekelijkse vragenuurtje van de Tweede Kamer. CDA-minister De Geus (sociale zaken) heeft partijge noot Van der Knaap gevraagd om bij de sociale partners te verkennen of er aanknopings punten zijn om het vastgelopen overleg te heropenen. Premier Balkenende en vice-premier Zalm waren ervan op de hoog te, maar de missie is niet in het kabinet besproken. Volgens Zalm steekt de vroege re CNV-bestuurder alleen zijn voelhorens uit om te zien of de partijen weer om de tafel kun nen komen. SP-leider Marijnis- sen: „Het kabinet is tot op het bot verdeeld. De CDA-bewinds- lieden willen de bonden tege moet komen, maar de WD-mi- nisters voelen er niets voor." Zalm noemde dit flauwekul. CNV-voorzitter Terpstra zag toch een 'lichtpuntje'. Volgens hem was de toon van Zalm minder rabiaat dan vorige week. Het CNV heeft bij Van drer Knaap gepleit voor bemid deling door SER-voorzitter Wijf fels. „Maar dan moet het kabi net niet vooraf allerlei voor waarden stellen", zei bestuur der Van Splunder.De vakcen trale waardeert de poging van Van der Knaap om de bonden en het kabinet weer nader tot elkaar te krijgen. Maar het CNV maakt zich volgens Van Splun- der zorgen, omdat het initiatief slechts door een deel van het kabinet wordt gesteund' CNV wil kunnen praten over de VUT en het prepensioen en niet alleen komma's verschuiven, lichtte Van Splunder toe. Van der Knaap heeft ook zonder di rect resultaat met de vakcentra le FNV gesproken. De staatsse cretaris heeft deze week nog ge sprekken met de overige sociale partners. „Ik hoop dat er een bemiddelingspoging komt", al dus Van Splunder. amersfoort/anp - Voedings- concern Nutreco verwacht dat de resultaten die jaar lager uit komen dan in 2003. De winst waarschuwing is het gevolg van lagere prijzen voor Noorse zalm in de laatste zomermaanden. Verder is er sprake van tegen vallende resultaten voor de pluimveebedrijven. In 2003 boekte Nutreco een nettoresul taat van 56 miljoen euro. Bij de presentatie van de halfjaarcij fers in augustus stelde Nutreco nog hogere resultaten in het vooruitzicht. Gunstige kweekomstandighe- den in de zomermaanden heb ben geleid tot een versnelde groei en tot extra aanbod van zalm in de Europese kwekerij en. In het derde kwartaal waren de zalmprijzen in Noorwegen hierdoor 20 procent lager dan in het begin van het jaar. Buiten Europa is ook sprake van tegen vallende resultaten. Zo zijn die van viskweekbedrijf Marine Harvest Americas lager dan in 2003 door hogere vrachtkosten en wisselkoerseffecten. Verder zijn de zalmprijzen in de VS met 10 procent gedaald ten op zichte van 2003 door een ver hoogd aanbod vanuit Chili en een kleinere vraag. Volgens Nu treco zijn ook de resultaten in Canada teleurstellend. Ondanks de sterke prijsschom- melingen voor grondstoffen zullen Nutreco's bedrijven voor diervoeding in de agrarische sector dit jaar wel een beter re sultaat laten zien. Nutreco is bezig met een heroriëntatie op zijn kernactiviteiten. Onlangs werden de viskweekactiviteiten gebundeld met die van Stolt- Nielsen. Verder kondigde Nu treco vorige maand de verkoop van varkensvleesbedrijf Hendrix Meat Group aan. zoetermeer - Een pijler van de nieuwe spoorbrug voor de hogesnel heidslijn over het Hollandsch Diep blijkt te zijn verzakt. Vandaag wordt een proefmeting uitgevoerd met een aantal met zand geladen vrachtwagens die de brug oprijden. Deskundigen kijken wat het ef fect is van het gewicht van 750 ton op de bewuste pijler. Volgens de projectorganisatie is er bij de bouw vanuit gegaan dat de pijlers mo gen bewegen met een marge van 50 millimeter per 100 jaar. Uit een recente meting bleek dat een van de pijlers blijft zakken. „We ne men het zekere voor het onzekere. Als er straks rails liggen moeten treinen er veilig met 300 kilometer per uur overheen kunnen", aldus de woordvoerder. Op de oplevering door deze tegenslag wordt ver traagd, kon de woordvoerder nog niet zeggen. De brug wordt ge bouwd door de bouwcombinatie HSL Drechtse Steden, waarin Ballast Nedam, Strukton, HBC. Van Hattum en Blankevoort, Van Oord en Maasdiep samenwerken. Wie voor de eventuele schade opdraait is nog niet bekend. Foto: WFA/Erald van der Aa amsterdam/anp - De divisie consumentenelektronica van Philips schreef in het derde kwartaal weer rode cijfers. Voor al platte tv's en dvd-spelers ging in de uitverkoop als gevolg van hevige concurrentie. Prijzen daalden met wel 30 procent, zei financieel directeur Hommen gisteren. „De consument in de wereld aarzelt. Dit heeft te ma ken met de hoge olieprijzen en de situatie in Irak", aldus Hom men in een toelichting op de cij fers. Vooral in Europa vielen de ont wikkelingen tegen. „Dit hebben we hier nog niet eerder gezien." In de VS gaat Philips door de te genwind zijn doelstelling van winstgevendheid voor consu mentenelektronica in 2004 niet halen. Dat onderdeel lijdt er al jaren verlies. Hommen verwacht dat het vier de kwartaal voor consumenten elektronica niet veel beter wordt. De divisie krijgt het ook nog moeilijk in een deel van de eerste drie maanden van 2005. Volgens de financieel directeur waren de verwachtingen in de sector begin dit jaar te hoog ge spannen toen de nieuwe pro ducten werden gepresenteerd. Philips kampt daardoor nu met hogere voorraden dan ver wacht. De divisie consumentenelektro nica was de enige bedrijfsactivi teit van Philips die in het derde kwartaal rode cijfers schreef. Het bedrijfsresultaat kwam uit op 15 miljoen euro negatief te gen een verlies van 32 miljoen euro in dezelfde periode vorig jaar. Philips-topman Kleisterlee noemde de presaties bij consu mentenelektronica een smet op een verder solide kwartaal. Net to verdiende Philips 1,17 mil jard euro tegen 124 miljoen eu ro vorig jaar. De omzet steeg met 3 procent tot ruim 7,2 mil jard euro. De sterke winststij ging was voor een belangrijk deel te danken aan de opbreng sten van de beursgang van twee dochterondernemingen. Een Amerikaanse notering voor Navteq (navigatiesystemen) en een gecombineerde Zuid-Kore- aanse en Amerikaanse beurs gang voor LG.Philips LCD brachten respectievelijk 672 miljoen en 108 miljoen euro in het laatje. Van de gewone activiteiten droeg de chipdivisie met 186 miljoen euro het meest bij aan het bedrijfsresultaat van 1 mil jard euro. De winstgevendheid staat hier echter onder druk omdat klanten steeds meer hun voorraden aanspreken door on zekerheid over de toekomst. Het veelbelovendst is de ver koop van medische apparatuur, waarvoor Philips de afgelopen tijd veel reclame maakt. Het be drijfsresultaat bedroeg daar 164 miljoen euro tegen 138 miljoen euro vorig jaar. Volgens Hom men is er ruimte voor verdere groei, onder meer door kosten besparingen en een betere toe voer naar klanten. Op termijn zoekt Philips voor de divisie ovemameprooien. Op de beurs daalde de aande lenkoers van Philips ruim 3,5 procent. Sinds half februari is er al rond de 8 euro van de koers ntekort door fruitoogst grote oogst van appels zorgt voor een tekort 58 in. Fruittelers in het Rivierengebied probe- n te huren van colle- hun bedrijf hebben in- len. Houtindustrie n uit Rijssen, die de aakt, kan de vraag bij niet aan en spreekt 19 topjaar. Bovendien is 51 limte te weinig. Johan gg riem, voorzitter van de 52 ïdse Fruittelers Organi- t dat de problemen ook telers zelf veroorzaakt doordat ze het fruit 1st willen houden om inder druk te houden. ord over Transavia Het principe-ak- 'er een CAO voor rsoneel van Transavia ïkeurd door een meer- van de leden van vak- Unie. Het akkoord eer moeizaam en pas na igrondes tot stand, n eenmalige uitkering procent kunnen werk- ekenen op een verbe- n de reiskostenrege- het cabinepersoneel is 1 akkoord bereikt. bedrijf met ring moeilijk KR - Het beginnen van n bedrijf voor mensen uitkering is moeilijk, ering en neveneffecten re regelingen zorgen barrières. Dat blijkt apport van het econo- iderzoeksbureau EIM. deWAO-wetgeving is rijf starten goed moge- leeste medewerkers Fringsinstantie UWV :hter weinig van de mo len en moedigen een tart niet snel aan. Een obleem is de urenverre- Ms naar het aantal ge ien wordt gekort op de tering, blijft een erg toen over. den haag/anp - Shell onderzoekt de moge lijke verkoop van de lpg-tak en de elektrici- teits-joint-venture Intergen. De verkoop van beide bedrijfsonderdelen kan de olie reus ruim 3 miljard euro opleveren. Shell en de Amerikaanse mede-eigenaar Bechtel hebben wereldwijd 20 elektriciteitscentra les waaronder de nieuwe gasgestookte Rijnmond-centrale. Het is onbekend of de centrales van Intergen in zijn geheel of per stuk zullen worden verkocht. Shell heeft een belang van 68 procent in Intergen. Analisten verwachten dat de verkoop van Intergen de winstgevendheid van Shell ten goede komt. De prestaties van Intergen blijven achter bij die van de olie- en gasac- tiviteiten van Shell. Analisten verwachten dat de verkoop van de joint venture 2,4 miljard euro oplevert. Het grote aantal elektriciteitscentrales en de verscheidendheid aan typen bemoeilijkt de verkoop van Intergen. Een groot deel van de centrales is bovendien gedeeltelijk eigendom van Intergen. Potentiële kopers zullen hierdoor veel tijd nodig hebben om een bod te bepalen. Vorige maand meldde het olieconcern dat zich een koper had gemeld voor het lpg-be- drijf. Volgens de Britse zakenkrant Finan cial Times gaat het om een samenwerkings verband van de investeringsmaatschappij en Goldman Sachs Capital Partners en Kohlberg Kravis Roberts (KKR). „We den ken er nog twaalf maanden voor nodig te hebben", aldus een woordvoerder van Shell. Het concern wil niets kwijt over mo gelijke geïnteresseerde kopers. Na de afwaardering van zijn reserves dit voorjaar introduceerde Shell vorige maand een nieuwe strategie. Hierin is geen plaats meer voor bedrijfsonderdelen die niet tot de kernactiviteiten behoren of ondermaats presteren. Shell verwacht de komende drie jaar 10 tot 12 miljard dollar op te halen met de verkoop van deze bedrijfsonderdelen. den haag/gpd - „De meeste producten gaan via de pijplei ding, dus logistiek zullen wij niet veel last hebben van de spoorstaking", zegt woordvoer der Romeyn van Shell. „Verder verwachten we van onze men sen dat zij zelf zo intelligent zijn om een oplossing te bedenken voor eventuele problemen met hun woon-werkverkeer." Elektronicaconcern Philips zal morgen 'op lokaal niveau' in spelen op de 24-uursstaking. „Wij werken met op heel veel locaties. Als werknemers thuis kunnen werken, zullen ze die dag ook thuis werken. Veel werknemers hebben een laptop en vanuit huis kun je makkelijk inbellen op het systeem", ver zekert woordvoerder Van Doom. Fruit- en groententransporteur The Greenery is afhankelijk van de oogsttijd van de gewassen; het bedrijf kan niet zomaar zijn laad- en lostijden veranderen teneinde ellenlange files te ont wijken. „Wij laten morgen extra wagens rijden", laat Van Hoof van de transporteur weten. De op- en overslagbedrijven in de Rotterdamse haven werken vooruit: vandaag worden er zo veel containers verwerkt als mogelijk is. Universiteiten en hogescholen treffen vooralsnog geen maatregelen. Zij rekenen op de 'creativiteit' van hun per soneel en studenten (carpoo len). „De geschiedenis leert ons dat de gevolgen van stakingen beperkt zijn", aldus een woord voerder van de Erasmus Uni versiteit. „Bij een staking zijn er altijd slachtoffers", stelt een zegsman van de Algemene Onderwijs bond. Morgen is de slotdag van de Studiebeurs in Utrecht. Tra ditioneel de drukste dag op de ze beurs voor scholieren die zich willen oriënteren op hun toekomst. Woordvoerster Heyl van de werkgeversorganisatie VNO/NCW: „Wij geven geen advies aan onze leden. Iedereen moet er gewoon alles aan doen om op het werk te komen." Uitkeringen stijgen elk jaar 100 procent breda/gpd - Een forse toename van het aantal schadegevallen door slordighheid van werkne mers in bedrijven noopt verze keraar Interpolis tot extra maat regelen. Premies van bedrijven die vaker de fout in gaan wor den verhoogd en desnoods worden ze de verzekering 'uit- gekieperd'. Interpolis keerde vorig jaar on geveer 20 miljoen euro uit aan bedrijfsschade. In meer dan de helft van de gevallen was sprake van onzorgvuldigheid van werknemers. Daarbij kan het gaan om een dakdekker die tij dens zijn lunch zijn brander op het dak laat liggen zonder de gastoevoer af te sluiten of om een loodgieter die de waterlei ding niet goed afsluit. Ook het doorboren van leidingen en het stuktrekken van kabels en scha de aan vloeren, wanden en meubels komt vaak voor. Tussen 2000 en 2003 steeg het schadebedrag door verwijtbaar handelen jaarlijks met 100 pro cent. In 2000 keerde Interpolis 3 miljoen euro uit, in 2001 6 en in 2002 al 9 miljoen. Vorig jaar is de schade gestegen tot 11 miljoen. Interpolis wijt die forse stijging aan 'desinteresse, stom miteiten en nonchalance' (de verzekeraar betaalt toch wel), de recessie (ondernemers in vesteren minder in nieuwe ap paratuur en werken langer door met oude en/of onveilige appa ratuur) en toenemende werk en tijdsdruk. „We zien gevallen van schade door onzorgvuldig heid waarbij het haast lijkt alsof er opzet in het spel is", zegt woordvoerder Simmers. De meeste verwijtbare schade wordt veroorzaakt door de non profit-sector. Met name ge noemd worden zorginstellin gen, woningbouwverenigingen en evenèmentenhallen. Daarna volgt de kleine middenstand. Dan gaat het bijvoorbeeld om kappers die de kleding van een klant verruïneren met haarverf of glazenwassers die onhandig met een ladder manoeuvreren waardoor een raam of dure vaas breekt. Interpolis kondigt aan veel meer dan nu in te zetten op preventieve maatregelen. Bui tendienstmedewerkers en tus senpersonen gaan meer aan dacht besteden aan voorlich ting en ondernemers helpen met maatregelen ter voorko ming van problemen. „We zul len ook ondernemersavonden bezoeken en cursussen geven", zegt Simmers. De verzekeraar meldt dat het bedrijf schade door onzorgvul digheid blijft vergoeden, maar 'er zijn grenzen'. Simmers: „We kiezen er niet voor de premies voor iedereen te verhogen, want we willen niet dat de goe den onder de kwaden lijden. We kiezen voor premiedifferen tiatie die kan oplopen tot 40 procent. We gaat ook veel strenger controleren of sprake is van nonchalance of opzet." door Achille Prick den haag -Na anderhalfjaar on derzoek begint Justitie vandaag met de zaak-Ahold. Vier voorma lige topmannen van het super marktconcern worden beschul digd van valsheid in geschrifte en misleiding van beleggers.' „De haute finance is heel lang uit de wind gehouden, terwijl een vrouw in de bijstand die er een paar uur bijwerkt om rond te komen, wel naar de gevange nis gaat als ze gesnapt wordt. Waarom zou een ceo (bestuurs voorzitter red.) die met cijfers knoeit daar niet voor in aan merking komen?" De van fraude verdachte ex- topmannen van supermarkt concern Ahold kunnen de borst natmaken. Nog geen maand ge leden zette officier van justitie Hendrik-Jan Biemond met bo venstaande citaten in het tijd schrift Carp de toon. De buiten wereld wist toen nog niet of er een zaak zou komen tegen de ex-top van Ahold, maar voor Biemond was dat al lang duide lijk. De jonge, ambitieuze cri me-fighter leidde het vooron derzoek en mag de zaak vanaf vandaag voor Justitie afmaken. Februari vorig jaar kwam su permarktconcern Ahold naar buiten met een voor Neder landse begrippen ongekend boekhoudschandaal. Bij doch teronderneming US Foodservi ce in de VS bleek voor bijna een miljard dollar verzonnen omzet in de boeken opgenomen te De Ahold-top bij de presentatie van de jaarcijfers in 1998. Eerste links Andrae, vierde links Van der Hoe ven en vijfde links Meurs. Foto: GPD/Capital Photos zijn. Daarnaast heeft Ahold in middels erkend dat het totale bedrijfsresultaat ten onrechte is opgepompt met cijfers van be drijven waar het concern slechts een minderheidsbelang in had. Daarmee leek Ahold voor de buitenwereld een veel groter en beter presterend be drijf dan het in werkelijkheid was. Ahold, als concern, heeft straf vervolging inmiddels afgekocht met een schikking van 8 mil joen euro. Maar dat geldt niet voor vier topmannen die des tijds verantwoordelijkheid droegen. Ex-bestuursvoorzitter Cees van der Hoeven, oud-fi nancieel topman Michiel Meurs, voormalig bestuurder Jan Andreae en oud-commissa ris Roland Fahlin moeten zich verantwoorden voor de rechter. Hen wordt, samengevat, verwe ten dat ze wisten van, en/of zelf verantwoordelijk waren voor, geheime brieven (zogeheten si- de letters) waarmee Ahold haar cijfers kunstmatig oppompte. Met als gevolg dat er foutieve jaarrekeningen tot stand kwa men en beleggers zodoende vals werden voorgelicht. „Deze zaak is voor de geloof waardigheid van de Nederland se rechtsstaat ontzettend be langrijk", blikt hoogleraar straf recht Theo de Roos vooruit. „Er zijn de afgelopen jaren niet echt veel successen geboekt in de strijd tegen financiële fraude. Om daarin verbetering te krij gen, is nog niet zo lang geleden het Functioneel Parket opge richt. Dat moet nu laten zien dat Nederland ook dit soort za ken succesvol voor de rechter kan brengen. Daarbij telt zeker dat deze zaak ook de aandacht zal hebben van het grote pu bliek. Iedereen moet inleveren, dan is het niet te verkopen dat de grote jongens ongestraft met miljoenen kunnen schuiven." Ook de belangstelling vanuit het buitenland legt volgens De Roos extra druk op de zaak. Ahold is een internationaal bedrijf en zeker vanuit de VS wordt meegekeken. Mocht Jus titie hier geen succes hebben, dan is dat niet gunstig voor Ne derlandse ondernemers in het buitenland. Ze zullen extra kri tisch in de gaten worden ge houden. 'Want NederUpd is zelf kennelijk niet in staat om fraude de kop in te drukken', is dan de redenering." De zaak begint met twee zoge heten regiezittingen. Daarin be kijken de rechters of er nog na der onderzoek nodig is alvorens de zaak inhoudelijk wordt be handeld. Oud-topman Cees van der Hoeven probeert tot het laatste moment een rechtszaak te voorkomen. Hij heeft een be zwaarschrift ingediend tegen de dagvaarding. Volgens Van de Hoeven heeft hij nergens schuld aan. Vóór de regiezitting zal de rechter zich eerst over dit bezwaarschrift buigen. Mocht hij de rechter overtuigen niet schuldig te zijn, dan blijven er voor officier Hendrik-Jan Biem ond nog drie verdachten over. Maar dat zal door het openbaar ministerie opnieuw als een for se nederlaag worden ervaren.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9