BUITENLAND DE BESTE MPV! Kernmateriaal zoek in Irak Duitse nonnen moeten op school uit het habijt id: i honderden afdrukken Ambassade voor 2,5 Verhofstadt presenteert weer sluitende begroting Negen jongeren dood bij zelfmoordpact in Japan 'Terreurverdachten VS gemarteld en geïsoleerd' Neef van Arafat overleeft aanslag Partij Le Pen schokt met ontkenning gaskamers Europarlement wijst tweede commissaris af Gestolen raketmotoren aangetroffen in haven Rotterdam Hindoegod kost vissen het leven line Dardenne lijft boek IB L Sabine Dardenne, een .^1 [slachtoffers van de Bel- ill kindermoordenaar Mare ix, heeft een boek ge- ii en over haar ervaringen, [leen de ontvoering, maar lijdensweg tot en met de zaak eerder dit jaar ko- an bod. Het ligt vanaf no- >r in de winkel. De titel is et bekend. ioede in VS mt snel toe ncton - Meer dan een - van de werkende Ameri- fap bijna 39 miljoen men en eft in armoede. Dat blijkt rAé lerzoek in de VS. Het het mj goed betaalde banen om snel af. Een kwart van al- 7i a hikbare banen levert 7l,q en gezin van vier perso- et genoeg op, waardoor aeden de armoedegrens ef van Keulen sland uitgezet U u ag - De Duitse politie heeft n de radicale moslimlei- m [tin Kaplan - bijgenaamd lnef van Keulen' op een ig naar Turkije gezet, na- rechtbank in Keulen *62 Dordeeld dat de 51-jarige 38 mocht worden uitgele- n Turkije. Kaplan is op- van de organisatie Ka- taat. Hij wil in zijn ge- and Turkije een islamiti- Öaat vestigen met hemzelf ef aan het hoofd. Hij laar terechtstaan voor :rraad en terrorisme we- :n poging tot een aanslag en in India angladesh hi ii !iHi - Overstromingen, stormen en aardver- )gj ngen hebben de afgelo- fik aan zeker 260 men- ÏK( leven gekost in India en g idesh. Tienduizenden kloos geraakt. Vooral de I deelstaat Assam is hard daar vielen zeker inderd doden. Door de inregens zijn in die regio )de Lini dit jaar al zeker 2400 i omgekomen. .3J ische rijdt baby dood Een vijftien maanden aby is gisterochtend in 30 gische Asper om het le- gjj ;omen toen hij onder de van zijn moeder terecht- Het kind werd nog met |gj verwondingen naar het luis gebracht, maar 1 6 jd daar later. De moeder pgj tin zware shocktoe- ildus meldt de lokale po- moeder wilde een van dere kinderen met de naar school brengen en larom achterwaarts de uit, toen het jongste ots achter de auto op- )e vrouw kon niet meer n en reed op het kind in. Zwitserse paleontolo gen in het noordwesten land honderden voetaf- n van dinosaurussen ge- l De afdrukken in lei- j het plaatsje Chevenez 152 miljoen jaar oud sporen zijn tussen de 8 itimeter groot. Ze zijn letige planteneters die Ie 15 en 20 meter lang leter hoog waren. Ook inderzoekers de sporen kleinere tweevoetige WOENSDAG 13 OKTOBER 2004 :e haai l^r beschermd - Er gaan strengere re ien voor handel in pro van de witte haai als anden en -vinnen. De tionale verdragsorgani- or de bescherming van de diersoorten en plan- es) heeft dit op een ver lag in Bangkok besloten. >tste roofhaai is vooral en gevreesd - vanwege en en tanden. Deze als souvenir verkocht 5 le vinnen wordt soep [veld Rusland ils een mandje - Het is pover gesteld beveiliging van luchtha- Rusland. Uitgerekend ag dat er een waarschu- l voor mogelijke 'en, wisten Russische ge- agenten met namaak-ex- en de detectiepoortjes luchthaven Voronezj, er 450 kilometer ten zui- Moskou, te passeren, nt mocht de detectie- s passeren nadat hij een ar had ingeleverd. De FSB-medewerker be- roebel aan een kruier jj 'olgens een tas met een nie*11 aan boord van een g bracht. moskou/anp-rtr - Tot dus ver betaalde hij 2,5 euro huur per jaar voor het am bassadegebouw, maar nu moet de Amerikaanse am bassadeur in Moskou toch echt de portemonnee gaan trekken. Volgens het Russische mi nisterie van buitenlandse za ken is er nieuwe afspraak ge maakt met Washington over de huurprijs van het ambas sadegebouw. Hoeveel de VS moet gaan betalen is niet be kendgemaakt, maar voor een roebel op de eerste rang is er niet meer bij. De belachelijk lage huur dateert uit 1985, toen de Russische munt nog wat voorstelde en de staat de koers nauwlettend in de ga ten hield. Destijds werd de huur in roebels vastgelegd, maar de waarde van de Russische munt is sinds de val van het communisme met 99,9 pro cent gekelderd. AUTOWEEK TEVREDENHEIDS TROFEE 2004: Toyota Corolla Verso. Vanaf 22.290,-/€ 435,- p.mnd. Representatief en praktisch. Uitgesproken design en I subliem comfort. De veiligste in zijn klasse. 5 of 7 zitplaatsen. In een handomdraai een volledig vlakke vloer. Meer info: ga naar www.toyota.nl of qa naar www.autoweek.nl TODAY TOMORROW TOYOTA brussel/anp - Na dagen onder handelen heeft de Belgische re gering gisteren een sluitende begroting gepresenteerd. Net als de vijf voorgaande jaren is de regering Verhofstadt erin ge slaagd een tekort te vermijden. België zeult een enorme schuld mee uit het verleden en daarom wil de huidige regering geen te korten plannen. Premier Verhofstadt las gister middag zijn beleidsverldaring voor in het Belgische parle ment. Hij was van plan dat al weken eerder te doen, maar toen heerste een crisissfeer in België. Splijtzwam waren de nachtvluchten van transportbe drijf DHL bij Brussel, en de ver deling van de overlast daarvan over Franstalig en Nederlands talig grondgebied. Verhofstadt bood indirect zijn excuses aan door deze ruzie te betitelen als „geen fraai schouwspel". Opmerkelijk was dat de premier geen oplossing heeft aangedra gen voor de jongste taalstrijd in zijn land: de splitsing van het kiesdistrict rond Brussel. De Vlaamse partijen willen dat Franstaligen die rondom Brus sel wonen, op Vlaams grondge bied, niet langer op Franstalige partijen kunnen stemmen. Ver hofstadt zei over dit prangende probleem alleen maar dat er een 'dialoog' moet komen tus sen Vlamingen en Franstaligen en dat een oplossing „door bei- Guy Verhofstadt. Foto: Reuters de taalgemeenschappen moet worden onderschreven". Verhofstadt legde de nadruk op de economie. Zo gaat de voor zien lastenverlaging van 1 mil jard euro volgend jaar gewoon door. Ook wordt het iets moei lijker om met brugpensioen te gaan, de Belgische variant van de vut. Maar de maatregelen zijn in omvang niet te vergelij ken met de drastische wijze waarop de Nederlandse rege ring de vervroegde pensione ring wil aanpakken. door onze correspondent Peter van Nuijsenburg tokyo - De Japanse politie heeft gisteren de lijken gevonden van negen jongeren die collectief zelfmoord hadden gepleegd. In een busje ten westen van Tokyo werden de lichamen van vier vrouwen en drie mannen ge vonden, elders in de buurt van de hoofdstad twee jonge vrou wen in een personenwagen. De politie trof in de voertuigen kleine houtskoolbrandertjes aan. Brandend houtskool levert een hoge concentratie giftig koolstofinonoxide. Volgens de politie gaat het waarschijnlijk om een zelfmoordpact: potenti ële zelfmoordenaars zoeken via internet geestverwanten en ma ken vervolgens afspraken over een gezamenlijke dood. Het is al eerder voorgekomen dit jaar, maar zoveel tegelijk is nieuw, aldus de politie. Japan heeft al jaren een van de hoogste zelf moordpercentages ter wereld. Vorig jaar maakten ruim 34.000 mensen een eind aan hun le ven, zeven procent meer dan iii 2002. Vaak gaat het om mensen van middelbare leeftijd die werk loos zijjn geraakt. Maar ook ple gen steeds meer jongeren zelf moord, omdat ze vereenzaamd of vervreemd zijn van familie en vrienden. Zij kiezen volgens psychologen vaak voor de collectieve zelf moord, om elkaar op moeilijke momenten bij te staan. Ook kinderen vastgehouden den haag/gpd - De Verenigde Staten houden minstens elf be langrijke verdachten van terro risme vast op een geheime lo catie. Familieleden, advocaten en het Rode Kruis worden niet toegelaten. Sommige verdach ten zijn gemarteld. Dat zegt Human Rights Watch in een gisteren gepubliceerd rapport. Volgens de mensenrechtenor ganisatie verlagen de VS zich op deze manier tot het niveau van al-Qaeda. „Voor al-Qaeda hei ligt het doel de middelen. De VS moeten die logica niet overne men." Onder de elf verdachten zijn onder meer Abu Zubayda, de voormalige 'troonopvolger' van Osama bin Laden, en Kha- lid Sheikh Mohammed, volgens de Amerikaanse overheid het brein achter de aanslagen van 11 september. De Amerikaanse geheime dienst CIA zou ook de twee zoons van Mohammed - negen en zeven jaar oud - vast houden. Mohammed zelf zou zijn onderworpen aan een on dervragingstechniek die in La tijns-Amerikaanse dictaturen bekendstond als de 'submari- no": de verdachte wordt lang durig onder water gehouden, tot het moment waarop hij er van overtuigd is dat hij zal ver drinken. Volgens Human Rights Watch, dat zich baseert op be richten uit de media en op niet nader aangeduide bronnen bij Amerikaanse inlichtingendien sten, zijn sommige verdachten als gevolg van de harde aanpak gaan praten. Mohammed zou waardevolle informatie hebben gegeven over de manier waarop al-Qaeda werkt. Een andere verdachte, Ibn al-Sheikh al-Li- bi, is ook gaan praten, maar verkocht louter onzin. Al-Libi zou de bron zijn waarop de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Colin Powell zich baseerde toen hij de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties vertelde dat al-Qaeda ken nis met Irak had gedeeld over chemische wapens - waar na dien geen spoor van bewijs voor is gevonden. Ook Human Rights Watch ziet in dat de verdachten „geen aar dige mannen zijn, om het zacht uit te drukken Toch is de aan pak van de VS verkeerd, zegt de organisatie. De slechte behan deling van gevangenen - op de basis Guantanamo Bay, in de Abu Ghraib-gevangenis bij Bag dad en elders - maakt de weer zin tegen de VS in de wereld al leen maar groter. Bovendien gebruiken duistere regimes zo als die van Zimbabwe en Sudan de Amerikaanse omgang met gevangenen als excuus voor hun eigen praktijken of als ant woord op westerse kritiek. De CIA heeft niet ap^het rap port gereageerd. Bestuursrechter vindt dat hoofddoekjesverbod niet alleen voor islamitische juf geldt door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Nonnen in overwegend katholieke Duitse deelstaten lopen het risico slachtoffer te worden van het verbod op het dragen van hoofddoekjes voor lera ressen. Als islamitische leraressen in de conservatieve zuidelijke deelstaat Baden-Württemberg voor de klas geen hoofddoek mogen dragen, mogen nonnen dus ook geen habijt dragen, oordeelt de hoogste Duitse bestuursrechtbank. De minister van onderwijs van de deelstaat, Annette Schavan (CDU), had gehoopt onder een 'habijt-ver- bqd' uit te komen. Zij redeneert dat het om 'werkkle ding' gaat. Bovendien zouden in deze katholieke streek christelijke symbolen, waaronder ook het kruis aan de schoolmuren, tot het nationale cultuurgoed behoren. De islamitische hoofddoekjes daarentegen staan symbool voor de onderdrukking van de vrouw in de moslimcultuur, redeneert de CDU. De 'Kopftuchstreit' deed vorig jaar veel stof opwaaien. Aanleiding was de uitspraak van het Constitutionele Hof in de zaak Fereshta Ludin. Deze 31-jarige lerares van Afghaanse afkomst ging het conflict aan met de autoriteiten in Baden-Württemberg nadat haar op een school in Stuttgart een baan werd geweigerd wegens haar hoofddoek. Het hof oordeelde dat de bestaande wetgeving niet toereikend was en dat Ludin niet op basis van haar religieuze overtuiging mocht worden gediscrimineerd. Het hof liet het aan de deelstaten om te oordelen hoe hoofddoeken gezien moeten worden: als religieus symbool, politiek statement, teken van zedelijkheid of zelfs van modebewustheid. Daarop besloot een aantal deelstaatparlementen, waaronder dat in Baden-Württemberg, om het dragen van hoofddoekjes op scholen te verbieden. Maar dit verbod, menen nu de rechters in Leipzig, moet gelden voor alle religieuze uitingen. „Uitzonderingen voor bepaalde vormen van religieus gemotiveerde kleding in bepaalde regio's kunnen niet worden toegestaan", luidt het oordeel. gaza-stad/anp - afp - dpa - De neef van de Palestijnse leider Yasser Arafat, Moussa Arafat, heeft gisteravond een bomaan slag overleefd. Dat meldden ooggetuigen in Gaza-stad. Een geparkeerde auto met explosie ven explodeerde toen een kon vooi passeerde waarin ook Moussa Arafat zat. Hij is de im populaire veiligheidschef van de Gazastrook. In juli kwam Yasser Arafat on der zware druk terug van het besluit om zijn neef ook tot vei ligheidschef van de Westelijke Jordaanover te maken. parijs/gpd - Het Front National van Jean-Marie Le Pen is ander maal in opspraak geraakt door uitspraken waarin de holocaust wordt ontkend. De tweede man van de Franse extreem-rechtse partij, Bruno Gollnisch, ver klaarde op een persconferentie in Lyon dat er „geen serieus historicus meer is te vinden die zich kan vinden in de uitspra ken van het proces van Neuren berg". Gevraagd naar zijn me ning over de gaskamers in de vernietigingskampen zei Goll nisch te geloven dat er in nazi- Duitsland „enkele honderddui zenden" mensen de dood von den in de gaskamers. Gollnisch werd geflankeerd door Front National- gedepu teerde Albert Rousset. Die zei dat de gaskamers dienden „om duizenden gevangenen te des infecteren die onder de luizen zaten of met tyfus waren be smet." De uitspraken hebben in Frankrijk tot grote beroering geleid. Bij eerdere gelegenhe den - in 1987 en in 1997 - had Le Pen de gaskamers van de na zi's een „detail in de geschiede nis" genoemd. Gollnisch had de persconferentie belegd om te reageren op een rapport van de universiteit van Lyon waarin alarm werd geslagen over het toenemend aantal uitlatingen op de universiteit waarin de ho locaust ontkend wordt. Volgens Gollnisch is het rapport eenzij dig. Als 'bewijs' voerde hij aan dat de voorzitter van de com missie die het rapport samen stelde een jood is. brussel/anp - De spanningen rond de nieuwe Europese Com missie zijn gisteren verder op gelopen. Een dag nadat de ho mofobe christen-democrati sche Italiaanse kandidaat Butti- glione een afwijzing door euro parlementariërs moest slikken, is ook de Hongaarse socialist Kovacs afgeserveerd als toe komstig eurocommissaris. Hoewel de parlementscommis sie die de kandidaten hoorde niet formeel heeft gestemd, lie ten de leden weten dat de Hon gaar niet geschikt is als com missaris voor energie omdat hij niet genoeg weet van die mate rie. De socialisten in het parlement willen weten of het verleden van kandidaat-commissaris Neelie Kroes haar geen parten speelt in haar nieuwe baan. Be kend is geworden dat Ballast Nedam, een van de onderne mingen waarin zij toezichthou der is geweest, deel uitmaakt van een onderzoek door de Eu ropese Commissie naar kartel vorming met een grondstof voor asfalt. (advertentie) ahamadabad - Een jongen zwemt tussen dode vissen in het Kankaria-meer bij Ahamabad, in het westen van India. De vissen zijn bij duizenden gestorven als gevolg van de verontreiniging van het water. Hin doe-gelovigen gooien talloze poppetjes van de god Ganesha in het water en volgens de autoriteiten is het zuurstofgehalte in het meer dramatisch gedaald door het oplossen van het gips en de verf van de beeldjes. Foto: EPA bagdad/anp-rtr-afp - Volgens het Internationaal Atoomagent schap IAEA is sinds de Ameri kaans/Britse invasie, vorig jaar maart, in Irak materiaal verdwe nen dat kon worden gebruikt om kernwapens mee te maken. IAEA-voorman Mohammed el- Baradei schrijft in een brief aan de VN-Veiligheidsraad dat uit satellietbeelden blijkt dat ge bouwen waarin hoogwaardig materiaal en gereedschap lag opgeslagen, na de invasie „ogenschijnlijk systematisch zijn ontmanteld". De Iraakse interim-regering probeert nu de bezorgdheid van de IAEA te temperen door wapeninspecteurs uit te nodi gen om inspecties uit te voeren. Volgens el-Baradei is een deel van het gevoelige materiaal, zo als raketmotoren, in het buiten land te koop aangeboden. Zo werden twaalf motoren van Iraakse al-Samoud 2-raketten begin dit jaar aangetroffen in de haven van Rotterdam. Maar voor het grootste deel zou de verdwenen technologie vol strekt spoorloos zijn. Het IAEA sluit niet uit dat de VS of later de Iraakse interim-rege ring de goederen hebben ver plaatst, mogelijk zelfs naar het buitenland. Als dat laatste het geval is, dan had dat volgens het non-proliferatieverdrag bij het IAEA moeten worden ge meld en dat is niet gebeurd. De Iraakse minister van tech nologie Omar zei in een reactie dat een aantal nucleaire opslag plaatsen door de chaos in Irak na de invasie kort hebben blootgestaan aan plunderingen, maar hij verzekerde dat alle be langrijke plaatsen, zoals het nu cleaire complex van al-Tuwait- ha, al lang weer veilig worden beheerd door zijn ministerie. De VS hebben tot de officiële machtsoverdracht in juni VN- inspecties systematisch tegen gehouden. Daardoor was het voor het IAEA onmogelijk om het materiaal, dat veelal was ge merkt bij eerdere inspecties, in de gaten te houden. Weer onthoofding De Iraakse beweging Ansar al-Sunna heeft op internet een video verspreid waarop te zien is hoe een Iraakse sjiiet wordt onthoofd. De opstandelingen beschuldigen hem ervan een spion te zijn van het Amerikaanse leger. Het lichaam van de Brit Kenneth Bigley. vorige week onthoofd door zijn ontvoerders, is ten zuiden van Bagdad gedumpt Dat hebben bronnen rond het onderzoeks team gezegd. De Britse ambassade in Irak zegt niet te weten waar Bigley*s lichaam is. Een Amerikaanse militair controleert met een Geigerteller of dit onderdeel van een nucleaire installatie radioactief is. Volgens de milieuorganisatie Greenpeace, die deze foto in juni vorig jaar beschikbaar stel de, gaat het om een mixer voor 'yellow cake', een vorm van uraniumerts, dat kan worden omgezet in grondstof voor kerncentrales en kernwapens. Het apparaat werd gevonden bij een bushalte, niet ver van het nucleaire complex in al-Tuweitha. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7