Politie EU gaat meer samen doen BINNENLAND 2 'Moslim die zich inlaat met terrorisme begrijpt het geloof niet' Jagers willen meer reeën bij wegen afschieten Meer geweld op school Onbegrijpelijk dat minister fraude liet passeren' Vooral arme mannen zijn rookverslaafd Smac-sleutel opent Suzuki Alto Terrorisme eerste doelwit Bank als monument Manuel Fetter ie houdt vallers aan woensdag 13 oktober 20o4 De politie in Heerlen mannen opgepakt in met vijf berovingen chauffeurs en vier ven. De politie verwacht B.yter aanhoudingen. De bedreigden hun fers met een vuurwa- de nacht van zaterdag ag kon de recherche [val verijdelen. De da rden na een korte ach- ig aangehouden. verdrinkt iven Urk ssanten hebben gister- |het levenloze lichaam 68-jarige man aange- n de haven van Urk. De .zagen het lichaam lissen de kade en een uikers van de brand- jalden het stoffelijk "a iot uit het water. Het een inwoner van Urk. et duidelijk hoe de man is geraakt. laccinatie 'ie otelschool 1 - De GGD gaat van scholieren, leraren en ersoneel van de Haagse 100I inenten tegen de ileiding is de besmet- 1 ongeveer dertig leerlin- de school met het bof- eGGD is nog bezig met >rzoek naar de bron van Ej letting. role tilwerk redingssector ie - De Arbeidsinspectie «ert de komende maan- verknemers in de voe- n genotmiddelensector lijk niet te zwaar werk e inspectie zal meer thonderd bedrijven be- In de sector werken 1.000 mensen. Ze lopen er dan gemiddeld risico idsongeschikt te raken, eveel moeten tillen. bekent rachtingen cht - De politie in cht heeft vijf oude ver in igszaken opgelost dank- ;gelijking van DNA-ge- 1e verdachte, een 40- Ig die in Antwerpen in Dgenis zit in verband ander zedendelict, middels bekend. Het vier gewelddadige ver gen en een poging in 1990 en 1991. 111 achten v. osie vervolgd c - Het Openbaar Mi- sleept zeker twee ver dij ivan de gasexplosie in lan Costerstraat in Den or de rechter. Het gaat sgenares (40) van de ju- aak waar de explosie nd en haar 41-jarige i advocaat M. van Stra- 28 juni 2003 raakten nensen gewond door Be explosie in de kelder naast de Haagse Markt winkelpand. Willem blijft e ije voeten De raadkamer van bank in Amsterdam Beren het hoger beroep openbaar ministerie te- frijlating van voormalig igel Big Willem en twee nai rdachten afgewezen. De alzfner vindt dat er weinig ung is om het drietal st te zetten. De drie verdacht van het bera- 1 een aanslag op voor in eineken-ontvoerder Jolleeder. oor aanslag urgemeester *M - Justitie heeft giste- ïn en drie jaar cel geëist fee mannen die een slagen pleegden op het ide burgemeester van I-Hollandse Rozenburg laatselijke politiebu- •choten. 'Terrorisme', stitie. De twee plakten ari een nitraatbom te raam van de ambtswo- fturgemeester, Ria de fep door de explosie Bprbeschadiging op. Ifiebureau van Rozen- rd met een zelfgemaakt )nder vuur werd geno- >te huis Groningen SfN - Archeologen heb- «roningen de resten van f gevonden dat 2500 'is. Het gaat om het luis dat tot dusver in de ongetroffen. De resten blootgelegd tijdens een tinering. De opgraving uitpaalkuilen die het bi een boerderij met af- ln van ongeveer 6 bij 15 ïnnen. Islamitische universiteit Rotterdam opent academisch jaar rotterdam/gpd - Ware moslims kunnen geen terrorist zijn. Achter terrorisme kunnen econo mische, culturele of andere factoren zitten, maar nooit het islamitische geloof. Dat zei prof. A. Akgündüz, rector magnificus van de Islamitische Universiteit Rotterdam (IUR), gisteren bij de opening van het acade misch jaar. „Een moslim die zich inlaat met terrorisme, begrijpt het islamitische geloof niet", zei Ak gündüz. „De koran zegt dat mensen elkaar moeten kennen en begrijpen. Islam is de godsdienst van tolerantie van alle mensen, niet alleen moslims. Helaas hebben sommige islamitische geleerden zichzelf getransfor meerd tot revolutionaire ideologen. Zij misin- terpreteren de koran. Volgens de rector zijn 'een dialoog en correct onderwijs' dringend nodig om dat beeld bij te stellen. Daar wil de IUR aan bijdragen. Ak gündüz: „Wakkert het onderwijzen van de is lam terrorisme aan? Zeker niet. De islam ver biedt terrorisme. Onze universiteit kan bijdra gen tot integratie en emancipatie van Neder landse moslims en een betere verstandhou ding, begrip en vertrouwen tussen moslims en niet-moslims." De IUR is bezig accreditatie (goedkeuring) te verwerven van het ministerie van onderwijs voor vier opleidingen, waaronder de master- studie imamopleiding en -training. Op de op leiding zitten vijftien studenten; tien al wer kende imams volgen vanaf volgende maand een bijscholing. Imams krijgen momenteel zestig procent van hun lessen in het Neder lands. Dat wordt tachtig procent. De universi teit ontwikkelt ook een hbo-opleiding tot imam. De masteropleiding voldoet volgens de IUR aan alle criteria voor erkenning. Alleen het 'papierwerk' zou nog niet zijn afgerond. Anton Zijderveld, hoogleraar sociologie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam en voor zitter van de adviesraad van de IUR, is aan het lobbyen om de erkenning van IUR-oplei- dingen voor elkaar te krijgen. Ook binnen de islamitische gemeenschap zijn er volgens hem reserves over het verschijnsel islamiti sche universiteit. Maar volgens Zijderveld is het bestaan van zo'n universiteit 'legitiem en politiek gepast' nu Nederland bijna een mil joen moslims telt. „Het is goed om jonge mensen een eigen elite te laten creëren, geïn spireerd door de koran. Mensen komen niet voor de prediking van het islamitische geloof, maar voor een wetenschappelijke opleiding: de islam, onderzocht in de West-Europese context. Uw initiatief zorgt ervoor dat er een Nederlandse islam komt. De Nederlandse Jagersvereniging vindt dat herten en reeën vooral in de buurt van snelwegen moeten worden afgeschoten. Archieffoto: United Photo's de Boer 'Dieren worden uit hun lijden verlost nog voordat dit lijden ontstaat' amersfoort/anp - De Konink lijke Nederlandse Jagersvereni ging (KNJV) heeft haar leden opgeroepen de jacht op reeën voornamelijk in de omgeving van wegen te houden. De orga nisatie wil zo het aantal aanrij dingen met reeën terugbren gen, omdat dit gevaar voor au tomobilisten oplevert en onno dig dierenleed veroorzaakt. De KNJV maakte gisteren be kend dat er jaarlijks zo'n 4700 reeën worden doodgereden, vooral in Overijssel en Gelder land. De KNVJ denkt dat het ge tal 4700 een ondergrens is om dat niet alle botsingen met re eën worden gemeld. „Dit aantal aanrijdingen is veel te groot", stelt de KNJV. „Het veroorzaakt niet alleen gevaar voor automobilisten en schade aan voertuigen, maar ook on nodig dierenleed. Aangereden dieren sterven vaak een ellendi ge dood. Daarom moet het as pect verkeersveiligheid bij het beheer van reeënpopulaties nog nadrukkelijker aandacht krijgen. Dit betekent dat de KN JV de jagers oproept om het zwaartepunt van het noodzake lijke afschot nabij wegen te leg gen, en dit vroegtijdig te doen." Uit tellingen uit 2003 blijkt dat Nederland minstens 57.000 re eën telt. Volgens de jagersver eniging wordt de kans op aan rijdingen vergroot door een te hoge dichtheid aan reeën. „Dit veroorzaakt onrust binnen de populatie", aldus de KNJV. „Dit wreekt zich met name in het voorjaar, wanneer de reebok ken hun territoria afbakenen. Jonge reeën worden dan voort durend verjaagd, wat de kans op aanrijdingen vergroot. Dit bleek ook in Flevoland, waar na stopzetting van het afschot in een terrein van Staatsbosbe heer, het aantal aanrijdingen met reeën verdrievoudigde." Volgens de Stichting de Fauna bescherming veroorzaken de jagers de problemen gedeelte lijk zelf. „De vereniging stelt dat de dieren uit hun lijden moeten worden verlost nog voordat dit lijden ontstaat", aldus een woordvoerder. „Zo werkt dat natuurlijk niet. De jagers hou den de populatie zelf kunstma tig hoog door voornamelijk mannetjesdieren af te schieten. Dat doen ze voor de trofee van het gewei en om de zwangere wijfjes de kans te geven nieuwe reeën te baren, zodat de jacht in stand kan worden gehouden. Een mannetje kan wel twintig tot dertig wijfjes bevruchten. Als er meer vrouwtjes in plaats van mannetjes worden afge schoten, dunt de populatie vanzelf meer uit. Daarnaast zou de maximumsnelheid in gebie den waar veel dieren overste ken omlaag moeten." den haag/anp - De politiekorp sen van de 25 lidstaten van de Europese Unie gaan nauwer sa menwerken bij de bestrijding van terrorisme. Dat is een van de uitkomsten van een tweedaagse vergadering die de korpsen de afgelopen dagen in Den Haag hielden. De bijeenkomst van po litiechefs van alle EU-landen werd geleid door het Nederland se voorzitterschap van de EU. De korpsen stellen een plan op om elkaar te ondersteunen in het geval van een terroristische aanval in een van de lidstaten. Dat gebeurt door het sturen van deskundigen en door het opzetten van een ondersteu nende eenheid. Ook de samen werking van de inlichtingen diensten in Europa op het ge bied van terrorismebestrijding wordt geïntensiveerd. Daarbij is speciale aandacht voor de rol van de politie bij het opsporen van personen die gerekruteerd worden door terroristische or ganisaties. In september bleek nog tijdens de conferentie Europese Com missie Justitie, ook georgani seerd in het verlengde van het huidige Nederlandse voorzitter schap van de EU, dat het op dit moment slecht is gesteld met de terreurbestrijding in de EU. Dat was onder meer de conclu sie van minister Donner van justitie en de voormalig onder directeur van de Europese poli tieorganisatie Europol, Willy Bruggeman. Dat komt voor een belangrijk deel door het uitblij ven van feitelijke samenwerking tussen de opsporings- en veilig heidsdiensten van de lidstaten en vaak ook de 'onwil' bij deze diensten om samen te werken. Een belangrijke conclusie uit het EU-congres van vorige maand was dat politie en ande re opsporings- en inlichtingen diensten de maatregelen die binnen de EU na de aanslagen in de VS en Madrid zijn geno men, nauwelijks toepassen. Volgens hoofdcommissaris J. Wiarda, die voorzitter is van het overleg van de Europese poli tiechefs, gaat daar verbetering in komen. Door de vorming van gezamenlijke onderzoekteams met rechercheurs uit verschil lende lidstaten, komt er een ge zamenlijk doel. Om dan resultaten te boeken, moeten de beschikbare gege vens worden gedeeld. „Dit moet de drempel om informa tie met elkaar uit te wisselen, wegnemen. Daar zit een grote slag voor verbetering", conclu deert Wiarda. Op de bijeenkomst werd ook besloten meer samen te werken om de grensoverschrijdende georganiseerde misdaad aan te pakken. Het gaat daarbij vooral om georganiseerde misdaad uit Oost-Europa en de westelijke Balkan, drugscriminaliteit, computercriminaliteit als kin derporno, drugscriminaliteit en valsemunterij. Leeuwarden/ANP - Ter nagedachtenis aan de vermoorde Manuel Fetter wordt een bankje als monument in de binnenstad van Leeu warden geplaatst. Dat heeft WD-raadslid W. Feddema namens de familie bekend gemaakt. Fetter werd in de nacht van 23 op 24 sep tember doodgestoken. De familie van Fetter gaf kort na de dood aan graag een monument te willen. „Het bankje geeft mensen de mogelijkheid zich te bezinnen", aldus Feddema. Bij het bankje komt mogelijk ook een plaquette met daarop een tekst. Campagne tegen agressie van start den haag/gpd - Agressie, ge weld en wapenbezit op middel bare scholen nemen nog steeds toe. Dat zeggen de organisato ren van de landelijke campagne tegen geweld op middelbare scholen, die vandaag begint. Het is voor het eerst dat de Stichting tegen Zinloos Geweld zich richt op het voortgezet on derwijs en op wapenbezit. De campagne begint met een de bat in Den Haag tussen leerlin gen van middelbare scholen uit heel Nederland over veiligheid en wapenbezit. De minister Van der Hoeven (onderwijs) en Donner (justitie) zijn daarbij aanwezig. Begin november ontvangen alle 1500 scholen een lespakket met materiaal en een video van het debat. De bedoeling is dat scholieren zelf verantwoorde lijkheid nemen bij uitingen van geweld. Uit een onderzoek in opdracht van Onderwijs blijkt dat ruim tien procent van het onderwijs personeel het afgelopen jaar ge tuige is geweest van geweld met een wapen door leerlingen. Er werden 11.351 mensen onder vraagd. Op bijna vier van de tien scho len bedreigden leerlingen el kaar schriftelijk of per e-mail met geweld. Het slaan en schoppen door leerlingen ge beurt op vrijwel alle scholen. In de vier grote steden is er vaker sprake van agressie dan elders in het land. De stichting Meld punt Misdaad Anoniem, mede organisator van de campagne, hoopt dat leerlingen meer ge bruik durven maken van het meldpunt. den haag/gpd - Voorzitter P. Bree- baart van het college van bestuur van de Haagse Hogeschool vindt het on begrijpelijk dat minister Van der Hoe ven als bestuurslid van de TH Rijswijk in 2000 niet aan de bel heeft getrok ken over de bekostiging van Antilli aanse stagiairs. De handelwijze van de school kon volgens Breebaart over duidelijk niet door de beugel. De bestuursvoorzitter zegt dat in een reactie op de onthulling in deze krant, dat Van der Hoeven al tijdens een be stuursvergadering in mei 2000 hoorde dat de school veel geld incasseerde voor de stagiairs, terwijl ze geen on derwijs op de school kregen. Het ging om een constructie, die later bekend werd als een vorm van hbo-fraude. Volgens Breebaart, die door een fusie inmiddels ook leiding geeft aan de TH Rijswijk, is het door onduidelijke re gelgeving niet altijd helder welke con structies wel of niet zijn toegestaan. „Maar dit was echt niet in de haak. We zouden het zelfs terecht vinden als het ministerie van Onderwijs het geld terug eist. In de notulen van de bestuursverga dering van 26 mei 2000 staat, dat de toenmalige financieel medewerker de stagiaires een lucratieve vorm van in komsten voor de THRijswijk noemt. „Voor een half stagejaar ontvangen wij een bekostiging van een jaar. Volgens Breebaart gaat het hier om de later door de onderzoekscommissie- Schutte veroordeelde constructie An tilliaanse stagiaires als fulltime stu denten in te schrijven en voor een jaar voor rijksbekostiging op te voeren. Van der Hoeven, die bij de betreffen de bijeenkomst aanwezig was, stelde destijds geen vragen over de bekosti ging. Ze was destijds Tweede-Kamer lid voor het CDA. Volgens haar was er toen geen aanlei ding te denken dat er mogelijk sprake was van handelen in strijd met bekos tigingsregels. SP-Kamerlid F. Vergeer veroordeelt de rol van minister Van der Hoeven sterk. „Het is opnieuw een aanwijzing dat zij haar bestuurlij ke werk niet goed heeft gedaan. In 2000 maakte zij zich in ieder geval geen zorgen over misbruik van pu blieke gelden. Het plaatst haar in een dubieuze positie, zeker omdat zij heeft verzwegen dat zij al eerder van de zaak op de hoogte was dan in het Kamerdebat in april bleek", aldus Ver geer. PvdA-Kamerlid Tichelaar vindt dat Van der Hoeven destijds bij het woord 'lucratief „bellen had moeten horen rinkelen". Minister Van der Hoeven. Archieffoto: ANP brussel/anp - In heel West-Europa roken arme mannen vaker dan rijke. Voor vrou wen geldt dat ook in zekere mate. Antirook campagnes moeten daarom vooral op lage re klassen worden gericht, aldus een studie van de Erasmus Universiteit Rotterdam, die gisteren in het Europees Parlement in Brussel is gepresenteerd. De studie is gemaakt in opdracht van het Europees Netwerk voor Rookpreventie en medegefinancierd door de Europese Com missie. Het adviseert politici onder meer gratis nicotinepillen uit te delen. De pillen maken het makkelijker met roken te stop pen, wat vooral bij de lagere klassen een probleem is. „Waarschuwingen tegen het roken moeten in zulke woorden zijn gesteld dat de lagere klassen ze begrijpen", adviseerde prof. An ton Kunst van de Erasmus Universiteit. Ook hogere accijns op tabak kunnen hel pen. Verder kan de reclame worden be perkt en kunnen meer werkplekken rook vrij worden gemaakt. De studie oppert ook campagnes op scholen als strategie om rookverslaving te helpen voorkomen. Ongeveer tweederde van de Europese ro kende mannen heeft een inkomen onder het gemiddelde, berekende de universiteit. Het klasseverschil tussen mannelijke rokers en niet-rokers deed zich in 2000 voor in alle toenmalige EU-landen. Bij vrouwen zijn het vooral bijstandsmoeders die paffen, hoewel in Zuid-Europa ook welgestelde da mes relatief vaak een sigaretje nemen. Het roken is een van de belangrijkste rede nen waarom armen gemiddeld eerder ster ven dan rijken, aldus het rapport. „Zowel Europees als nationaal moeten campagne makers deze conclusies gebruiken", rea geerde de Britse liberale europarlementari ër Liz Lynn, een van de felste tabakbestrij ders in het Europees Parlement sinds ze als rookster bronchitis en astma opliep. Het Europees Netwerk voor Rookpreventie ENSP presenteerde in Brussel tegelijk een andere rapport over roken. Dat toonde dat IJsland de Europese koploper is in anti rookmaatregelen. Het aantal rokers ver minderde met 40 procent sinds 1985. Ne derland staat op de achtste van de 28 plaat sen. Hier is het aantal rokers gedaald met 25 procent sinds 1985, aldus NlPO-onder- zoek. groningen/anp - De politie in Groningen heeft zestien jongeren aangehouden die ervan wor den verdacht met zogenoemde Smac-sleuteltjes tientallen inbraken in Suzuki Alto's te hebben gepleegd. Het ijzeren staafje is bevestigd aan vleesblikjes van Smac om ze te openen. De jongeren gebruikten het sleuteltje ook om garageboxen en schuurtjes binnen te komen, aldus de politie. De sloten gingen open door er met het staafje in te wrikken. In totaal heeft de politie met de aanhouding van de groep jongeren, die in leeftijd variëren van 14 tot 20 jaar. meer dan honderd misdrij ven kunnen oplossen. Daarbij ging het naast de auto-inbraken vooral om inbraken in woningen en sportkantines. De groep ging in wisselende samenstelling op pad. De buit bestond uit on der meer camera's, sieraden en computers en was vooral bestemd voor eigen gebruik. De to tale waarde wordt geschat op enkele tiendui zenden euro's. De zaak kwam eind juli aan het rollen, nadat een 16-jarige jongen uit Groningen en een jon gen zonder vaste woon- of verblijfplaats bij een inbraak in Haren op heterdaad waren betrapt. De aanhoudingen van de overige veertien jon geren, afkomstig uit Groningen, Haren, Oldeho- ve en Sauwerd, vonden in de daaropvolgende maanden plaats. Negen verdachten zijn inmid dels voorgeleid aan de rechter-commissaris. Vier van hen zitten nog vast. De andere ver dachten zijn inmiddels op vrije voeten gesteld.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5