Huisarts kost patiënt niets extra BINNENLAND 1 Fractie LPF mag zich nog even LPF noemen Word ik ook opgeroepen voor die herbeoordeling? Bezoek aan polikliniek: 21 euro minder terug Twee doden door neerstorten vliegtuigje Fietsvriendelijke airbag aan buitenkant auto ZS basiqair.com of 0900-0737" 'Iedereen heeft een telefoontje gehad' Bonden negeren verzoek niet in spits te staken Vliegtuigen kijken niet langer gratis op Schiphol Consult buiten no-claim erzoek naar ptatie homo's ag - Het Sociaal en Cul- pianbureau gaat onder- ihoe het is gesteld met Bptatie van homoseksua- Nederland. Staatssecre- C 3SS (volksgezondheid) le dat gisteren aan de e Kamer in overleg over incipatie van homosek- De Kamer vindt dat het ed gaat met de accepta- verwijst dan vooral naar f culturen in ons land, ien homoseksualiteit ügt. ojt achterhalen 3, lacht toestel C'1 o - Een Hongaars passa- 01 egtuig met radioproble- 131 ;eft gistermiddag groot reroorzaakt bij de Neder- ltir luchtmacht. Door het gfect kon de verkeerslei- jen contact leggen, toen jje igtuig het Nederlandse üm binnenvloog. F16's vliegbasis Twente stegen dellijk op om het toestel «scheppen. Kort nadat 's langszij kwamen werd iocontact hersteld en r niets aan de hand. ier Burger s op stations' De Nederlandse vegen willen de komen- het aantal Burger King- ants op de stations ver- litbreiden. De fastfood- ilijkt een groot succes te der treinreizigers. Vooral lts willen veel mensen inburger. Op dit moment twaalf restaurants geves- NS-stations. ooi rdw irki verdrinkt al zeilboot igen - Een 62-jarige man nsf idsmeer is gistermiddag '§ei len nadat hij van een mj itwas gevallen in de :nigniehaven in Enkhui- c™fêt slachtoffer was de ei- van de boot die hij sa- 1 iet een vriend zou over- j ïaar Lemmer. Volgens olj lordvoerder van het Landelijke Politiedien- n g de vriend dat de man °PI r was geraakt. De dren- n® klampte zich vast aan ;etl der schip dat voor anker 1ïdat de vriend enkele a! ingen moest verrichten zeilboot onder controle n c len, verloor hij het iffer even uit het oog. iter was die verdwenen. 'e ifdagent ;e1en functie - korpsleiding ltei politie Amsterdam-Am- ;r s d heeft gisteren een igent buiten functie ge- )e 37-jarige man zou ver- ilijke informatie hebben kt aan derden. ister houdt 5 lort achter iag - Minister Hooger- volksgezondheid) wil het inspectierapport over -■eghuizen niet zomaar aar maken. De reden is Inspectie voor de Ge- eidszorg (IGZ) met de in- jen heeft afgesproken dat evens anoniem in het t zouden worden ver- Het is niet „fair" om ze snog te publiceren, aldus filister in antwoord op vra- indeWD. rzoek naar 'oerder meisje £n - De ontvoerder van •jarige Eibergse meisje toch naar het Pieter Baan um voor nader onder- De rechtszaak tegen de ge Michael S. uit Deven- rd daarom gisteren uitge- ot 14 december. Tijdens i-forma zitting gisteren in en werden alle feiten nog ;esomd waarvan de apte tbs'er wordt ver- Hij heeft de 13-jarige Ei- in mei van dit jaar niet ontvoerd, hij heeft haar irkracht onder bedreiging •o mes. Het meisje werd ijverboden om te euwen. (patiënt trekt geding in Ngen - De hartpatiënt die nkort geding de plaatsing hulppomp had willen 'gen, heeft op het laatste ent zijn eis ingetrokken, laakte zijn woordvoerster en bekend. De 50-jarige lal voor de ingreep uitwij- lar het buitenland, waar lijk België. De man staat wachtlijst voor een hart- lantatie. Zijn conditie i laatste tijd echter der- ichteruit, dat niet zeker is DP eigen kracht het mo- van de daadwerkelijke tie haalt. Een hulppomp, 'genoemde LVAD, kan die "ingskans vergroten. woensdag 13 OKTOBER 2004 lelystad - Twee inzittenden van een ultralight vliegtuig je zijn gisteren om het leven gekomen toen hun toestel neerstortte bij de Buizerdweg in Lelystad. Het toestel met de twee inzittenden kwam om kwart voor twee neer in de bosjes naast de weg. De politie heeft de iden titeit van de slachtoffers nog niet vrijgegeven. De dienst luchtvaart van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) en de Raad voor de Transportveiligheid onderzoe ken de oorzaak van het ongeval. Het bedrijf Skyriders had het vliegtuigje verhuurd aan de omgekomen perso nen. Een woordvoerder van dat bedrijf op Lelystad Air- port zei dat het toestel twee jaar oud was en nooit pro blemen vertoonde. Hij noemde de twee inzittenden ge oefende vliegers. Foto: ANP utrecht/anp - De Fietsersbond wil dat auto's 'botsvriendelijker' worden gemaakt voor fietsers door airbags aan de buitenkant te plaatsen. Vanaf 2005 stelt de Europese Unie nieuwe eisen aan de botsvriendelijkheid van nieuwe auto's maar deze be schermen voornamelijk voet gangers. Als een fietser tegen een auto botst, vliegt hij meestal over de bumper en de motorkap heen. De nieuwe eisen van de EU gaan alleen over de bumper en de motorkap van de personen auto's. Met aanpassingen aan de voorruit en het voorruit- frame kunnen volgens Fietsers bond verwondingen voor fiet sers verminderen. „Daarbij kun je denken aan een externe air bag in de raamstijl van een au to", aldus een woordvoerster van de bond. „Dit idee is ook al geopperd door de SWOV (Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid). Een ander idee is de ruiten van au to's schever te maken, zodat fietsers er niet zo hard tegenaan botsen." De Tweede Kamer praat vandaag over verkeersvei ligheid. Volgens de Fietsers bond komt het airbag-idee ook aan de orde. (advertenties) Milaan Bergamo 29" Venetië i59 Srcrm NflvjKfl Nice vonal q 139" 39" Madonna dl Camp>9'!0 Cortina d'Ampezzo Barcelona Girona* 39" 29* Andorra Alp 2500 Pau Pyreneèn Oslo* - 29 29 Alles wat u nodig heeft voor een goedkope en geslaagde winter sportvakantie is nu makkelijk en snel te boeken bij Basiq Air. Boek nu uw vliegreis, huurauto, skipas, skihuur of skiles op: Minister Donner verdedigt afhandeling bomvliegtuig Het is volgens hem een misver stand dat hij in dit soort geval len altijd verantwoordelijk is. „Het gevaar bestaat dat men denkt: als er sprake is van een bom, even Donner bellen." Jus titie hoefde alleen de mare chaussee in te lichten en deed dat ook, Binnenlandse Zaken belde met de andere autoritei ten die per se op de hoogte moesten zijn. De brandweer zat daar niet tussen, omdat dat niet nodig was. den haag/anp - Iedereen die op de hoogte moest zijn van de bommelding bij een vliegtuig dat anderhalve week geleden op Schiphol landde, was op de hoogte. De commissaris van de koningin van Noord-Holland en de burgemeester van Haar lemmermeer zijn gebeld, de brandweercommandant niet, maar dat hoefde ook niet, aldus minister Donner (Justitie) giste ren in de Tweede Kamer. Donner moest naar de Kamer komen na berichten in de me dia over slechte informatie voorziening. De klachten had den hem niet bereikt, zei de be windsman. Wel had hij een briefje gekregen van de com missaris van de koningin, met een afschrift van het logboek waarin de gang van zaken be schreven staat. Daaruit blijkt volgens de minister dat ieder een die gebeld had moeten worden, een telefoontje heeft gehad. Wel erkende Donner dat niet geheel duidelijk was wie de woordvoering moest doen, Bin nenlandse Zaken of Justitie. Hierdoor kon het gebeuren dat de commissaris van Noord- Holland door Binnenlandse Za ken werd doorverwezen naar Justitie voor meer informatie, en daar vervolgens weer werd teruggestuurd naar Binnen landse Zaken. Die lijnen moe ten dan ook „aangescherpt" worden, vindt Donner. Nieuwe 'bommelding' Bij Radio en Televisie Noord-Holland is gisterochtend een bom melding binnengekomen voor een vlucht van United Airlines die om 11.10 uur vanaf Schiphol vertrok richting Chicago. De Koninklijke Marechaussee liet het toestel doorvliegen op basis van een analyse van de bommelding, aldus een woordvoerder. Bij de regionale zender kwam een e-mail binnen, verstuurd uit Duitsland, met de melding 'Vlucht SK 3909 van Amsterdam naar Chicago heeft een BOM voor IRAK. AMERIKA ZAL ZIEN. BOODSCHAP VOOR U.' den haag/gpd - De bonden die morgen actie voeren in het streekvervoer hebben besloten het verzoek te negeren om niet in de spits te staken. De geza menlijke werkgevers in het streekvervoer hadden hen daar gistermorgen per brief om ver zocht. De opstelling van de bonden betekent dat het streek vervoer in heel Nederland mor gen 24 uur plat ligt. Ook de Spoorwegen rijden 24 uur niet. NS beraadt zich, zoals gebruikelijk, op juridische stap pen. Het heeft niet, zoals de busbedrijven, op voorhand af gezien van een kort geding. Wel overwegen alle vervoerders om- zetderving te verhalen op de stakende bonden. NS-topman Veenman had vorige week bon den en regering opgeroepen het overleg te hervatten. Een zelfde verzoek deed gisteren directie voorzitter Oudeman van Corus in IJmuiden. Ook daar hebben de gezamenlijke vakbonden voor later in de maand acties aangekondigd. Behalve lande lijk trein- en streekvervoer, staakt ook openbaar vervoer in Rotterdam. Nijmegen, Maas tricht en Groningen ook de hele dag. In Utrecht wordt niet gere den van 10-14 uur. door Richard Mooyman schiphol - Het gratis vliegtuigen kijken vanaf het dak op Schip hol is voorbij. De luchthaven gaat vanaf komende vrijdag aan bezoekers van het Panoramaterras één euro vragen. Het besluit van Schiphol betekent een domper voor dagjesmensen, uit- zwaaiers en vliegtuigspotters die tot nu toe kosteloos op het ter ras terecht konden. De entreeheffing wordt nog juist ingevoerd voor het begin van de herfstvakantie. Het Panoramaterras is een populaire attrac tie. Naar schatting trekt het jaarlijks één tot anderhalf miljoen bezoekers. „Het terras is de laatste jaren flink uitgebreid. Het onderhoud en de schoonmaakkosten veel geld", zo rechtvaardigt woord voerster M. de Bie van Schiphol het besluit om draaihekken te installeren. Die verschaffen bezoekers pas doorgang nadat er een euro is ingegooid. Volgens De Bie zal het Panoramaterras wel meer 'leuke' voor zieningen krijgen die het verblijf aantrekkelijker moeten maken. Welke attracties dat zijn wil ze nog niet zeggen. den haag/anp - De LPF-fractie in de Tweede Kamer mag tot 1 december de naam LPF blijven gebruiken. In ruil daarvoor moet zij de administratie bij het partijbestuur terugbezorgen. Dat is afgesproken na een ruzie die gisteren oplaaide tussen fractie en partijbestuur. Gisteren werd bekend dat het partijbestuur zes fractieleden met ingang van vandaag een boete zou opleggen van 2500 euro per dag per persoon als zij de naam LPF zouden blijven gebruiken. Het ging om de Ka merleden Van As, Nawijn, Va- rela, Hermans, Eerdmans en Kraneveldt. Die hebben eind augustus, na ruzie over een an der onderwerp, hun lidmaat schap van de LPF opgezegd. Volgens het bestuur hadden ze daarmee het recht verspeeld om zich nog LPF'er te noemen. De bestuursleden maakten de zaak bij de rechter aanhangig. Die stelde de partij vorige week in het gelijk. De rechter bepaal de ook de hoogte van de dwangsom die de zes Kamerle den zouden moeten betalen als ze zich niet aan het vonnis zou den houden. Fractievoorzitter Van As gaf gis termorgen het startschot voor alle commotie door bekend te maken dat zijn fractie nog die dag zou beslissen over een an dere naam. Het Kamerlid Her ben ontkende dat vervolgens. Volgens hem zou het bestuur juist bereid zijn de invordering van de dwangsom uit te stellen. Dat om de fractie tijd te geven de naamsverandering goed te organiseren. Partijvoorzitter Moleveld, op zijn beurt, ontkende de mede deling van Herben. Hij zei een uitspraak van de rechter niet zomaar opzij te kurAen schui ven. Moleveld had geen zin in „gesjoemel en gesjacher". Toch veranderde hij enkele uren later van gedachte. •Vanaf Rotterdam Airport. Enkele reis. excl. belastingen, wijzigingen voorbehouden BASIQ Heeft u een WAO-, WAZ- of Wajong uitkering en was u op 1 juli 2004 jonger dan 55 jaar, dan geldt de herbeoordeling ook voor u. Over het algemeen zullen jongeren eerder worden opgeroepen dan ouderen. In het voorjaar van 2007 moet de herbeoordeling zijn afgerond. Heeft u nog meer vragen over de herbeoordeling voor mensen met een WAO-, WAZ- of Wajong-uitkering? Kom dan naar een van de voorlichtingsbijeenkomsten die ook in uw regio worden gehouden. Kijk voor de data en locaties op uwv.nl. Of bel de UWV Telefoon: 0900 - 92 94 (lokaal tarief) den haag/gpd - Huisartsbezoek kost ziekenfondsverzekerden volgend jaar geen extra geld. De kosten van het huisartsbezoek worden niet in mindering ge bracht op de no-daimteruggaaf die in 2005 wordt ingevoerd. De verzekering wordt daardoor wel een paar euro extra duurder. Dat vloeit voort uit een akkoord dat de drie regeringspartijen gisteren hebben gesloten. Mi nister van volksgezondheid Hoogervorst stemt ermee in. „Er blijft een goede no-claimre- geling over", zei hij in een reac tie. Wie straks weinig gebruik maakt van zorgvoorzieningen, krijgt na het verzekeringsjaar premiegeld terug. Op die ma nier wil minister Hoogervorst bereiken dat mensen minder snel medische hulp zoeken, zo dat de snel stijgende zorguitga ven worden afgeremd. De fondspremie gaat straks voor iedereen omhoog. Met tenminste 63 euro extra per jaar, maar waarschijnlijk nog wat meer. Het gebruik van apo theek, eerste hulp, ambulance en ziekenhuis wordt per polis houder bijgehouden. Hooger vorst wilde ook het huisartsbe zoek erin opnemen, maar vond CDA-Kamerlid Buijs op zijn weg. De grootste Kamerfractie vindt dat iedereen zonder fi nanciële drempel naar de huis arts moet kunnen gaan. In het politiek akkoord, dat in spoedberaad met de fractie voorzitters van CDA, WD en D66 tot stand kwam, staat dat van de huisartsen wordt ver wacht dat ze goedkoper gaan werken. Ze moeten een bezui niging van in elk geval vier pro cent realiseren. Dat zou kunnen door sommige handelingen (bloeddruk opmeten, herhaal- recept uitschrijven of suikerpa tiënten begeleiden) aan een minder dure praktijkverpleeg kundigen over te laten. Nu de huisarts uit de no-claimterug- gaaf is geschrapt, kan het sys teem vrijwel zeker volgend jaar worden ingevoerd. De no-claimteruggaaf wordt met ingang van 2006 verfijnd. Op voorspraak van WD-leider Van Aartsen is vastgelegd dat alle verzekerden dan worden ingedeeld in leeftijdscategorie- en van elk vijf jaar (bijvoorbeeld 25-30 jaar en 65-70 jaar). De liberaal vindt dat systeem veel eerlijker. Daardoor worden ouderen - die relatief meer ge bruik maken van de zorgvoor zieningen - ook in de gelegen heid gesteld om premiegeld te rug te krijgen. CDA-Kamerlid Buijs sprak van 'een overwinning voor de pa tiënt'. Ook de huisartsen heb ben zijns inziens baat bij het politiek akkoord. „Zij kunnen zich straks meer gaan richten op het werk waarvoor ze gestu deerd hebben", aldus de chris ten-democraat. Voorzitter Bart Vos van de Lan delijke Huisartsen Vereniging liep evenwel niet over van en thousiasme: „Ik geloof er geen fluit van dat wij vier procent ef ficiënter zouden kunnen wer ken." De feiten over de no-claimteruggaaf op een rij den haag/gpd - De no-claimteruggaaf die in 2005 ingaat voor fondsverzekerden is uniek voor Europa. Kern van de maatre gel: polishouders die een gering beroep doen op zorgvoorzieningen, krijgen pre miegeld teruggestort. Op die manier denkt het kabinet de almaar stijgende zorguitgaven in te dammen. De feiten op een rij. Volgend jaar gaat de ziekenfondspremie met ten minste 63 euro per jaar (5,25 eu ro per maand) omhoog. De no-claim- korting bedraagt maximaal 250 euro. Als een patiënt in een jaar geen zorgkosten maakt, krijgt hij het volledige bedrag te rug. Dat wil zeggen: 250 euro vermin derd met de 63 euro premieverhoging, dus maximaal 187 euro. Elk medicijn, ziekenhuisbezoek (ook eerste hulp) en gebruik van de ambulance wordt op de no-claimkorting in mindering gebracht. Zorg voor kinderen onder 18 jaar, ver loskundige en kraamzorg blijven buiten de regeling. Zaken als tandartsbezoek en de eerste negen behandelingen fysiothe rapie zijn al geheel voor rekening van de patiënt. Hoogervorst wilde dat de huis arts voor een kwart van de kosten zou meetellen, maar daar hebben de rege ringsfracties nu een stokje voor gesto ken. Een rekenvoorbeeld. Wie een eerste bezoek aan de polikliniek brengt, wordt 21 euro gekort op zijn no claim: de kos ten voor dat bezoek. Bij een ziekenhuis opname wordt de no-claimteruggaaf 28 euro lager. Wie langere tijd in het hospi taal verblijft, kan een teruggaaf vergeten, want een dag liggen kost 219 euro aan korting op de no-claim. Na afloop van het verzekeringsjaar ont vangt iedere polishouder in maart een overzicht (van het ziekenfonds) met daarop de hoogte van de eventuele no- claimteruggaaf. Particulier verzekerden krijgen volgend jaar geen no-claimkor- ting maar een eigen risico van 250 euro. Veel mensen hebben dat al. De WD wil dat alle verzekerden vanaf 2006 met een zorgpas door het leven gaan. Die kunnen ze, zoals nu al bij een pinpas, door een apparaat halen dat is aangesloten op een centrale computer. Elk receptje of bezoek aan de medisch specialist wordt op die wijze bijgeschre ven op een eigen account, willen de li beralen. Wie wil wetèn wat zijn of haar tussenstand is, kan via een wachtwoord op zijn account terecht. Zoals nu met Airmiles mogelijk is.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3