Het erfgoed van Montessori GESPREK VAN DE DAG Naaktfoto Beckham blijkt computervirus Alternatieven voor Dampaleis gezocht Eikenhorst-rosé loopt als een spet Ook Nederland heeft museum over leermethode Italiaanse pedagoge Drukwerk woensdag 13 oktober DAGELIJKS LEVEN 0 TWIJFEL JE SOW /JAM PE OpKECWTHEU P VANI MJJW SEVOELENJS? MENSELIJK Veilinghuis Christie's in Amsterdam brengt op 22 november 76 SCHIL DERIJEN van TOON HERMANS on der de hamer. Deze veelzijdige ar tiest schilderde uitsluitend voor zichzelf en exposeerde vrijwel nooit. Een woordvoerster van Christie's noemt de veiling daarom bijzonder. Hermans was een autodidact, wars van techniek. Componeren, zingen, schrijven en schilderen, hij had het l zichzelf aangeleerd. Hij schilderde 1 stillevens met vruchten en bloemen, landschappen met veel aandacht voor bomen en dorpen en verder een enkele keer een portret, zoals van I zijn ouders en van zichzelf. Her mans was niet iemand die een spe ciale stijl intensief volgde. Wel hield 1 hij van Permeke, Picasso, Van Don- gen en Chagall. Leontien Zijlaard-VAN MOORSEL zal zaterdag haar eigen STAND BEELD in haar geboortedorp Boekei onthullen. De Brabantse plaats wil de viervoudig olympisch kampioene met het bronzen beeld eren voor haar succevolle wielercarrière, die ze na de Spelen in Athene beëindig de. Het beeld komt voor het ge meentehuis in het centrum van Boe kei. Naast de onthulling van het beeld krijgt Van Moorsel ook nog een rijtoer door haar dorp. Foto: AP QUAKERS mogen van de Ameri kaanse popdiva MADONNA gebruik blijven maken van hun traditionele recht om mensen op het Britse land goed Ashcombe te BEGRAVEN. Dat heeft de Britse krant The Daily Tele graph gemeld op gezag van een woordvoerder van de religieuze ge meenschap. Madonna en haar echt genoot Guy Ritchie kochten het landgoed Ashcombe twee jaar gele den voor 14 miljoen euro. In de 17de eeuw was Ashcombe eigen- dom van William Fry die Quaker werd. Fry wees op het land een be graafplaats voor de Quakers aan, omdat die niet op een kerkhof ter aarde mochten worden besteld. De woordvoerder zei dat de religieuze gemeenschap goede contacten on derhoudt met de beheerder van het landgoed van Madonna. In overleg met de beheerder is afgesproken dat de Quakers wanneer dat nodig is een begrafenis op Ashcombe mogen verzorgen. Herodotus Heerschappij is een glibberige zaak Twee Russische ARTSEN zijn veroor deeld tot voorwaardelijke celstraffen wegens hun falende behandeling van een 23-jarige vrouw die mee deed aan de MISS RUSLAND-verkie- zingen. Tijdens een liposuctiebehan- deling in juli 2003 bleek de vrouw allergisch voor de gebruikte medica menten en ze raakte IN EEN COMA. De ene arts kreeg twee jaar voorwaar delijk, de andere achttien maanden. Volgens de rechtbank reageerden beide artsen verkeerd op een hart stilstand van hun patiënt. Haar her senen bleven vervolgens tien minu ten verstoken van zuurstof. Ze ligt nog altijd in coma. Haarvriend heeft gezegd in beroep te gaan tegen de uitspraak van de rechter. De Duitse schlagerzanger FREDDY QUINN (73) moet voor de rechtbank verschijnen op verdenking van BE LASTINGONTDUIKING. Quinn be vestigde tegen het boulevardblad Bild dat hij te weinig belasting heeft afgedragen en dat hij daarvoor is aangeklaagd. Hij zegt zich echter van geen kwaad bewust te zijn ge weest. Volgens Bild stond de in Oos tenrijk geboren Quinn van 1998 tot 2002 te boek als inwoner van Zwit serland, terwijl hij in die periode voornamelijk in Hamburg verbleef. Daarom was hij in Duitsland belas tingplichtig. De Duitse fiscus is daardoor een slordige 900.000 euro aan inkomsten- en omzetbelasting misgelopen. Bij een veroordeling kan Quinn een hoge geldboete of een gevangenisstraf van maximaal vijf jaar krijgen. Zelf heeft Quinn te gen Bild verklaard dat hij noodge dwongen langer dan gepland in Duitsland moest wonen. Hij moest naar eigen zeggen zijn partner en manager Lilli Blessmann verplegen, die gewond was geraakt bij een val. Quinn staat in Duitsland bekend als 'de zingende zeeman'. Het lied Jun- ge, komm bald wieder uit 1962 is zijn bekendste hit. JANE BIRKIN komt naar Nederland. Ze treedt op 29 november op in THE ATER CARRÉ in Amsterdam. Birkin (57) werd in 1969 wereldberoemd toen ze met haar toenmalige partner, wijlen de grote Franse chansonnier Serge Gainsbourg, de uiterst sensue le plaat Je t'aime moi non plus maakte. Het 'hijgnummer' werd een wereldhit, maar tegelijk werd er schande van gesproken. Foto: EPA Het duurt nog even, maar de sluiting van het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam, werpt al haar schaduw vooruit. Het paleis moet dicht om as best te verwijderen. Dat potentieel voor de gezondheid schadelijke materiaal is bij twee vorige restauraties van het vQormalige 17de-eeuwse Amsterdamse stadhuis royaal aangebracht in het ge bouw. In schachten bijvoorbeeld, waar het nu zonder uitgebreid breekwerk niet kan worden weggehaald. Niet dat het op die plekken kwaad kan, maar het bijna 350-jaar oude gebouw moet nu eenmaal ook voldoen aan de wettelijke normen. Vanwege het zilveren rege ringsjubileum van Beatrix wordt nog gewacht tot na de zomer van 2005. Maar dan moet behalve voor de uitrei king van de schilderprijs ook voor de Erasmusprijs, de Clausprijzen, de tradi tionele nieuwjaarsrecepties en eventue le staatsbanketten worden uitgekeken naar een alternatief onderkomen, gpd Willem-Alexander en Maxima wandelen met hun dochter door de tuin van Villa Eikenhorst. De rosé met deze naam komt niet van het landgoed maar uit Zuid-Frankrijk. Foto: Reuters wassenaar - Weinig mensen die de rus) villa van prins Willem-Alexander en pril Maxima in de bossen van Wassenaar in band zullen brengen met een wijngaarc wijnkelder van De Eikenhorst huisvest 1 leen maar flessen voor eigen gebruik, rr, toch gaat bij de plaatselijke slijter de 'Vi kenhorst'-rosé gretig over de toonbank met een koninklijk tintje. „En het loopt speer", aldus slijter Marcel van Veen. 0 etiket een oude foto van de woning van prins van Oranje en zijn echtgenote. Da voor verwarring kunnen zorgen. Missch klust Maxima wel bij in haar vrije tijd, n Van Veen zegt dat het hof geen bezwaai „Waarom zouden ze ook? We schaden mand mee." Volgens de Rijksvoorlichtii dienst 'mag' de Eikenhorst-rosé omdat verband wordt gelegd met de prinselijk ners. „Er wordt niet gesuggereerd dat hi iets met het product te maken heeft." IV was al duidelijk uit de keuze van de slijti Zuid-Franse wijn, en niet Argentijnse. Kleindochter Renilde Montessori opende het museum. Foto: GPD/Cees Mooij Nederland heeft zijn eerste Montes- sori-museum. Bij een van de twee bedrijven in de wereld die het hou ten leermateriaal mogen fabriceren: Nienhuis Montessori in Zelhem. Kleindochter Renilde Montessori opende het museum. „Hebt u kleinkinderen? Ik niet. Dat vind ik zo spijtig..." Renilde Mon tessori (75) verbergt haar teleurstel ling niet. Even daarvoor heeft ze het eerste Montessori-museum in Nederland geopend, bij Nienhuis Montessori, het bedrijf in de Ach terhoek dat dit jaar 75 jaar bestaat. Of dit een van de eerste musea in de wereld is? „Ik denk het niet. Er zijn er in Italië vast wel wat ge sticht", zegt ze. „Maar deze is wel erg mooi. Veel leuk authentiek ma teriaal." Renilde draagt het erfgoed van haar grootmoeder met liefde uit. Ze is altijd present op de internationale congressen van de Association Montessori Internationale (AMI). De AMI draagt er voor zorg dat de leermethode van de Italiaanse pe dagoge volgens de regels wordt ge doceerd. De opening van het mu seum in Zelhem is een van haar laatste officiële activiteiten, zegt ze tussen neus en lippen door in goed Nederlands. „Het is nu aan de jon geren." Haar grootmoeder Maria was niet alleen een feministe, ze was ook erg geïnteresseerd in techniek. Kin deren onderwijzen was haar passie. In 1909 had haar methode - gro tendeels gebaseerd op het observe ren van kinderen en het inspelen op hun karakter - al zoveel navol ging, dat de eerste echte opleiding van Italiaanse onderwijzers begon in Rome. In 1929 werd de AMI gesticht. „Want Montessori was inmiddels een huishoudnaam geworden. De methode moet goed worden toege past of helemaal niet", legt Renilde uit. „De lesmaterialen zijn wj loos zonder de Montessorimi de." De huidige tijd zou vooi ria, die in 1952 in haar wonii] Noordwijk aan Zee overleed, uitdaging zijn. „Het gezinslei ontbreekt bij heel veel menst Waar wordt nog samen gegei vraagt Renilde zich af. De me van haar grootmoeder is ent actueel, vindt ze. „Haar techi gebaseerd op de universele k merken van kinderen. In het zit de instructie verborgen he op te voeden. Het gedrag vol| tuurlijke wetten. Er zijn steed meer mensen die niet meer n hun kinderen kijken. Ze stop in een karretje en al duwendi ken ze over de hoofden heen In de computer zou Maria or twijfeld erg geïnteresseerd zij denkt Renilde. „Alleen moeti kind van drie jaar nog geen ci puter geven. Dat moet je pas zodra de ontwikkeling van he in orde is, want een compute genlijk gereedschap." Nienhuis Montessori, dat al 1 de houten leermiddelen maa over de hele wereld exporteei al ruim dertig jaar geleden he om een museum in te richtei de laatste vier jaar kwam er si in, toen een vutter van direct Dick Luijendijk de opdracht I in binnen- en buitenland in 1 hem geproduceerde material verzamelen en archieven in 0 andere Den Haag en Noordw doorzoeken. Het Mediapark! versum leverde veel beeld- ei I luidsmateriaal op. Uiteindelij zoveel Montessori-leermateri -archiefmateriaal bijeen gebr dat de collectie met regelmaa worden gewijzigd. Renilde M sori heeft voor het museum e bijzonder geschenk: een rijki sierd kledingstuk van haar gn moeder. „Ze zei altijd: Hetisj plicht om mooi te zijn." Cor Kootstra Computerkrakers en virusverspreiders maken mis bruik van de belangstelling voor beelden van de seksavontuurtjes van stervoetballer David Beck ham. In nieuwsgroepen op internet is een bericht verschenen dat verwijst naar een nietsverhullende pose van Beckham in het bijzijn van een Spaanse prostituee. Nieuwsgierige doorklikkers infecteren hun computer met een virus. Computerbeveiliger Sophos heeft gisteren een waarschuwing gegeven. Inmiddels zou het gaan om duizenden berichten waarin staat dat de Engel se stervoetballer is te zien op een nog niet eerder gepubliceerde foto, met zijn broek op de knieën. Het computervirus maakt misbruik van een kwets baarheid in besturingssysteem Windows van Mi crosoft. Actuele antivirusprogramma's kunnen het virus verwijderen. Kwaadwillenden kunnen be smette computers misbruiken om aanvallen uit te voeren. Het huwelijk van David Beckham met ex-Spice Girl Victoria kreeg afgelopen weekeinde weer een klap te verduren. Een 22-jarige schoonheidsspecialiste vertelde een Brits roddelblad dat de voetballer haar meermaals heeft verleid. Er glijdt wekelijks een lading ongevraagd drukwerk door mijn brievenbus. Het verdwijnt doorgaans on gezien in de oud-papierbak, direct naast die brieven bus. Aanbiedingen voor goedkope verf van de Praxis zijn niet aan mij besteed. Ook folders van de speel goedwinkel hebben bij mij weinig te zoeken. Ik ben al lang uit de kinderen en een nieuwe leg niet in zicht. Er zijn uitzonderingen op de regel. Blaadjes bijvoorbeeld van grootwinkelbedrijf en drogisterijke tens die ook in cd's doen zijn verzekerd van mijn aandacht. Dat leidt vaak tot onverantiuoorde aanko pen. Maar het meeste papier op de deurmat heeft als voorland de dienst milieubeheer die vroeger 'ge meentereiniging' heette. Ongevraagde troep door de gleuf maakt inbreuk op iemands privacy. De man die met stroopwafels langs de deur gaat of mijn schoorsteen wil vegen, moet minstens keurig aanbellen. Als ik vanachter het gor dijn de man heb ingeschat en zijn kop bevalt me niet, dan laat ik hem bellen tot honderd gram. Ik geef toe dat ook hier een en ander niet consequent ge beurt. Menige stroopwafel is zodoende toch de deur mat gepasseerd en gedoopt in de koffie. Ik kom erop omdat er veel te doen is over het homo jongerenblad Espreszo dat in een oplage van vier honderdduizend bij vrijwel alle middelbare scholen is bezorgd. De inhoud van het magazine moet bij dragen aan meer kennis en begrip over homoseksua liteit. Daaraan schort het nogal, vooral op zwarte scholen en zwarte-kousenscholen. Vandaar dat moe der-overste Maria van onderwijs, bijgestaan door zuster Clémence van jeugdzaken deze gigantische stapel aan gratis drukwerk grotendeels heeft gefinan cierd. Mooie intenties ongetwijfeld, maar op de schipbreuk van zo'n initiatief kun je gevoeglijk vergif innemen, want met poses in kleur van jonge jongens in innige omhelzing moet je niet aankomen in Rijs- sen ofBarnevèld. En ook de imam die door minister Verdonk persoonlijk gewogen is en goed bevonden, heeft veel aan Allah uit te leggen. Een blies van ge veinsde boosheid waait nu door de media. De ge bruikelijke reflex van Tweede-Kamerleden krijgen we er vervolgens gratis bij. In hun Kamer stelden zij weer de vragen, ditmaal heel toepasselijk slaande als Dirk op Dirk. Hoe is de praktijk op school? Alle, of ze nu zwart of wit, gelovig of heiden zijn, gaan sinds jaar en dag ge bukt ondereen bombardement aan informatiemate riaal en lesbrieven van buiten. De afzenders streven commerciële of nobele doelen na. Van Philips tot die renbescherming. 'Voorlichting' heet het en of de lera ren er in hun lesrooster maar aandacht aan willen besteden. Deden ze dat echt, dan zou er voor lezen, schrijven en rekenen geen tijd meer overschieten. Dan zouden de leerlingen eenmaal Tweede-Kamer lid geworden, nog minder weten over geschiedenis dan ze toch al doen. Johan Cruijffis toch de grootste Nederlander? Kalm aan dus met dat spul. Meester en juf hebben al papieren rompslomp genoeg. De bemoeizuchtige rijksoverheid lanceert een op dringerige minister. Deze Maria drukt een stapel Espreszo's en bezorgt ze aan de schooldeur. Ma ria is naast bemoeizuchtig gemakzuchtig, want ze veronderstelt dat een leger kabouters daarna het werk overneemt, Maar het bestaan van ka bouters is helaas niet aangetoond. Wel bestaat er een kabouterpak, maar weinig meesters hebben zin, dat aan te trekken. Daarmee krijgt een groot deel van de oplage van Espreszo de status van onge- wenst drukwerk en komt meteen weer aan de stoeprand te staan. Dat is heel jammer, want acceptatie van de homoseksuele medemens heeft nog een lange weg te gaan. Maar laten we niet die schoolmeesters de schuld geven. Me vrouw de minister, voortaan eerst aanbellen, netzoals de schoorsteen veger doet en cle man met de stroop wafels en vervolgens netjes tekst en uitleg geven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2