orenhoge es voor uwsector Officier Tonino legt functie neer Reizigers hebben geen begrip voor stakers ifl Trein en streekbus staan donderdag 14 oktober één dag stil met één doel: kabinetsplannen van tafel! Grote order Nederlands consortium Grimmig maar niet echt a legt zware straffen op 'Hackers plaag bedrijfsleven' Teringzooi in Boerhaave WOENSDAG 13 OKTOBER 2004 Veel bewolking Ica23)| z 115/16° 14/5 paar met Leidsch Dagblad voor superkorting op én of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9.75 81 Ja» ik ontvang graag 4 weken lang iedere ocntend i Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen €0,41 per dag! J Naam:DM V J Adres: 1 Postcode/Plaats Telefoon: (i.v.m. bezorgcontrole) I l Geboortedatum; I I e-mailadres: Leidsch Dagblad. Antw nr. 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 E-mail lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leldschdagblad.nl De7.e aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. - Leidsch ^Dagblad Meer informatie over deze en andere acties? www.nederlandverdientbeter.nl Ufiun @0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 OPGERICHT 1 MAART 1860 STAKING Mannen gepakt na moord meisje londen - De Britse politie heeft vijf mannen gearresteerd in verband met de moord op een Brits meisje, dat zaterdag in Nottingham in koelen bloede werd doodgeschoten. De 14-ja- rige Danielle Beccan werd op straat zes maal beschoten van uit een passerende auto. Ze was net van de jaarlijkse kermis op weg naar huis. De moord leidde tot grote publieke verontwaar diging in Engeland. Volgens de politie hebben duizenden men sen, onder wie beruchte crimi nelen, gebeld met tips die tot een oplossing van de gruwelijke moord kunnen leiden. 1000ste optreden Wipneus Pim leiden - De Leidse dj's Wipneus Pim vieren 4 december hun duizendste optreden in de Groenoordhallen in Leiden. Be kende Nederlandse artiesten, onder wie Anita Meyer. Guus Meeuwis, George Baker en Bo- ney M, verzorgen een gastop treden. Ook worden voor de tweede keer de Wipneus Pim Awards uitgereikt. De prijsuit reiking staat in het teken van de jaren zeventig, het decennium waar het in de shows van het dj-duo om draait. Mark Knep- pers en Edwin van 't Schip be sloten in 1996 als Wipneus Pim jarenzeventigfeesten te or ganiseren. Mark staat sindsdien achter de draaitafel, terwijl Ed win het publiek vermaakt. VS: twee pogingen bevrijding Bigley bagdad - Amerikaanse speciale eenheden hebben tot twee keer toe geprobeerd de Britse gijze laar Kenneth Bigley en zijn twee Amerikaanse medegevangenen te bevrijden. Twee adressen in Bagdad werden doorzocht, maar de acties leverden niets op. Dit meldde CNN vannacht. Het was duidelijk dat op de twee locaties zich mensen had den opgehouden, maar de plaatsen waren leeg bij aan komst van de Amerikanen, zegt de zender op basis van infor matie van een functionaris die dichtbij de operaties stond. Amnestie wonen in vakantiehuisjes den helder - Den Helder geeft iedereen die op 11 november in de gemeente permanent een vakantiehuisje bewoont amnes tie. Het gemeentebestuur trot seert daarmee minister Dekker van volkshuisvesting, die een strenger beleid voorstaat. Net als veel andere gemeenten in Nederland probeert Den Helder permanente bewoning van re creatiebungalows al jaren een halt toe te roepen. Bewoners kwamen daartegen massaal in het geweer, omdat de perma nente bewoning in sommige gevallen al tientallen jaren wordt gedoogd. De gemeente stond ook toe dat mensen zich in het bevolkingsregister in schreven op adressen in recrea tieparken en de eigen ambtena ren vonden er ook onderdak. leiden - Een consortium onder leiding van Dutch Space heeft een order gekregen ter waarde van 50 miljoen euro voor het bouwen van motorframes voor dertig raketten van het type Ari- ane-5. Dat heeft Dutch Space, het voormalige Fokker Space, giste ren bekendgemaakt. In het consortium zitten verder onder andere de eveneens Ne derlandse bedrijven Stork, Pre cisie Industrie Van den Akker, Driessen en Genius Klinken berg. De groep kreeg de opdracht van het Europees lucht- en ruimte vaartconcern EADS. Dat treedt op als hoofdaanne mer van het rakettenproject. EADS kreeg de opdracht ter waarde van 3 miljard euro van Arianespace, het bedrijf dat de lancering van de raketten ver zorgt. Rotterdam - Met kikvorsmannen, helikopters en snelle boten heroverden antiterreureenheden gis teren bij Hoek van Holland een 'gekaapt' schip. Maar niet heus. De 'terroristen' mochten na hun arrestatie gewapend het schip af, terwijl de anti terreureenheden nog een paar keer zwaaiend voorbij kwamen voor de toeschouwers. De Neder landse antiterreureenheden oefenden gezamenlijk met collega's uit België, Frankrijk, Duitsland en Zweden. Pagina Binnenland 2: Politie EU gaat meer samen doen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden uk ;eli :ts g/gpd - De Nederlandse igingsautoriteit (NMa) rgen voor honderden >n euro's aan boetes uit or iele bouwsector. Grote elgrote Nederlandse ra' drijven blijken massaal •n gefraudeerd bij de g van werk en geld voor ctuurprojecten. •stigen bronnen uit de reld. Volgens een van 1 de boetes voor de irijven torenhoog. „Je aiken aan boetes die og zijn als de jaarlijkse )e kartelwaakhond is al 02 verboden voorover- et spoor. Dat gebeurde ier bij de aanbesteding ietuwelijn en de hoge- slijn naar Parijs. De ige parlementaire en- mmissie die grootscha- ïde in de bouwwereld de, liet het onderwerp pek van de NMa destijds wijzen vooi bouwfraude mededingingsautori- inden toen 473 aanne- rder dit jaar hun boek- I inleverden. De bedrij- i de boeken af in nul fvermindering als ze j aan verboden voor houden worden bevon- Jde verhorenserie door nissie infrastructuur projecten, vorige maand, ver kondigde NMa-topman Kalb- fleisch al dat er in de bouwwe reld waarschijnlijk een 'diep gaande structuur' van voor overleg is. „In de ene provincie mag bedrijf A alle grote projec ten doen en in de andere pro vincie bedrijf B, zo werd er on geveer gewerkt." Behalve de NMa zit ook hef openbaar ministerie (OM) frau derende aannemers op de hie len. Die jacht werd afgelopen maandag fors gedwarsboomd toen de rechtbank in Rotter dam oordeelde dat de aan klacht van het OM tegen vier van de bouwers wegens verja ring van tafel moest. Het open baar ministerie wilde onder meer wegenbouwreuzen Bam NBM, Heijmans Infrastructuur, Koop Tjuchem en KWS vervol gen wegens illegaal kartelover- leg. De zaak tegen de bouwers is volgens de rechtbank ver jaard. Het OM beschouwt de uit spraak overigens niet als een nederlaag, omdat het strafrech telijk proces nog jaren duurt en oplichting en valsheid in ge schrifte wel aangepakt mogen worden. „Wat het openbaar mi nisterie betreft, is hier het laat ste woord niet over gezegd", zei een woordvoerder gisteren. Het proces tegen de bouwers gaat in januari volgend jaar van start. (advertentie) Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad COMMENTAAR den haag/gpd - De Amsterdamse officier van jus titie mr. Joost Tonino stapt op. Hij vindt dat hij niet meer goed kan functioneren sinds eind vori ge week bekend werd dat hij zijn computer met veel vertrouwelijke gegevens op straat had gezet. Een taxichauffeur vond de pc en bezorgde deze bij misdaadjournalist Peter R. de Vries. Maandag verscheen ook nog eens door hackers onder schepte e-mail van Tonino op internet. Tonino' heeft enige tijd nagedacht of hij kon aan blijven, maar oordeelde gisteravond dat hij niet meer geloofwaardig is als openbaar aanklager. Het College van procureurs-generaal bekijkt of Tonino een andere functie krijgt aangeboden. Minister Donner van justitie vindt het een ver standige beslissing van de officier: „Het is goed dat hij voor even niet meer in de rechtszaal komt". er een wonder gebeurt, rgen in het hele land het vervoer plat Niets dat de bemiddelings van staatssecretaris Van aap van defensie de vak- op andere gedachten ïgen. FNV en CNV zijn al bezig de achterban te seren. Alle noodzakelijke reidingen zijn getroffen, üdngstrein is *r te stoppen, elpt geen lieve aan en zeker -ees van der oging om de dhouding tussen het ka- n de vakbonden vlot te i> is niet onomstreden. Knaap is op pad ge- door de CDA-ministers *md genoeg - niet door binet. De WD-bewinds- vinden dat het kabinet j stuk moeten houden, CDA'ers maken zich over de onrust in het o de verslechterde ver met de CNV-achterban. is goed vertegenwoor- het kabinet. Zowel mi- 1 De Geus van sociale zaken Batssecretaris Van der komt voort uit de chris telijke vakbeweging. Het is best mogelijk dat Van der Knaap na de staking van donderdag een gesprek met het CNV op gang krijgt, maar dat zal met de FNV beslist niet lukken. Van der Knaap heeft de reputatie van stakingsbreker, sinds hij in 1991 een CAO in de Rotterdamse ha ven afsloot. Dat gebeurde tegen de zin van de toenmalige actie leider van de FNV, ene Lodewijk de Waal. De missie van verkenner Van der Knaap is gedoemd te mislukken. Ook rechtszaken en schadeclaims zullen de stakings acties niet voorkomen. Het sta kingsrecht ligt verankerd in de grondwet. Geen rechter zal ze verbieden. Natuurlijk lijden de openbaarvervoerbedrijven scha de, maar dat is inherent aan dit drukmiddel. De forens moet zich voor morgen op het ergste voorbereiden. Het verkeer wordt een chaos. Hij doet er daarom verstandig aan een dag je thuis te blijven of de herfstva kantie te vervroegen. Elk nadeel heb z'n voordeel! Hugo Schneider door Ben Zwirs leiden - Studenten, scholieren en werkenden hebben de grootste moeite om een alter natief te vinden voor de trein of de bus. Tienduizenden trein en busreizigers zijn morgen de dupe van de staking in het openbaar vervoer, vinden de NS en de Consumentenbond. „Dit geeft aan hoe afhankelijk we zijn van die lui", zegt Renée van Velzen boos. „Ik kan geen begrip opbrengen voor de sta kers." De studente Engels was giste ren niet de enige bezoeker van het Leidse station die zegt te balen van de staking. Ook Lie- selot Zieleman uit Haastrecht heeft een groot probleem. „Ik reis elke dag met de trein en kan geen dag missen op school", zegt de scholiere. „Ik hoop dat ik bij een klasgenootje kan blijven logeren, anders heb ik een probleem. Het openbaar vervoer is voor mij echt de eni ge manier om in Leiden te ko men." Gerard Tijs moet mor gen noodgedwongen met de auto naar zijn werk. „Over de rug van de reiziger vechten de bonden een conflict met de re gering uit", zegt de Rotterdam mer. „Dat mag toch niet?" Leidenaar H. Wolting zou mor gen zoals altijd met de trein naar zijn werk op Schiphol rei zen. Nu heeft hij zijn vrije maandag omgeruild voor de donderdag. Wolting heeft geen probleem met de staking. „Ik begrijp wel waarom chauffeurs en conducteurs staken", zegt het FNV-lid. „Maar ik snap de woede van de meeste reizigers over de staking ook." Dick Wouters heeft zijn eigen bedrijf in Leiden en reist inci denteel met het openbaar ver voer. „Mijn personeel heeft last van de staking. We hebben daarom afgesproken dat we voor morgen geen afspraken maken met klanten", zegt de ondernemer. Alphenaar Michiel van Dam is één van de weinigen die blij is met de staking. „Het is voor mij een mooi excuus om een dag vrij te nemen", zegt de student technische informatica aan de TU Delft lachend. „Ik kan met mijn vader meerijden naar Delft, maar dat doe ik niet. Veel studenten kunnen niet komen en daar houden de docenten rekening mee. Ik kan dus mak kelijk een dag missen." De staking begint morgenoch tend vroeg en duurt 24 uur. Connexxion weet nog niet of behalve de streekbussen ook de stadsbussen in de remise blij ven staan. „Dat wordt morgen ochtend duidelijk", zegt woord voerder Herman Opmeer. „We zijn fel tegen de acties, maar de actiebereidheid is groot. De kans dat er weinig tot geen bus sen rijden dus ook." Bij particuliere busvervoerders in de streek is de vraag naar al ternatief vervoer intussen sterk gestegen. Lees ook pagina's Binnenland i en Economie leiden - Verkleuring van de huid, knobbels op lichaam en gezicht, haaruitval, aantasting van het slijmvlies en het afsterven van tenen en vingers. En dan hebben we het nog niet over het ver schrompelen van het neustus- senschot dat het zogeheten leeuwenmasker tot gevolg heeft. Nee, wie in de Middeleeu wen of later werd besmet met de ziekte van Lazarus - melaats heid - zag er aan het eind van het proces niet prettig meer uit. Wie wil zien wat voor afschuwe lijke verminkingen lepra, de pest, cholera, syfilis, tyfus en te ring teweegbrachten bij de mens, kan terecht op de ten toonstelling Teringzooi in het Museum Boerhaave. Tere zieltjes of mensen met een zwakke maag kunnen beter wegblijven, want de getoonde wasmodellen uit de negentiende eeuw zijn dramatisch en indringend en in het geval van geslachtsziekten soms confronterend. De exposi tie besteedt verder aandacht aan 'moderne' infectieziekten als griep, SARS en aids en hoe de medische wetenschap deze 'pla gen' - die vaak aan tientallen miljoenen mensen het leven kos ten - te lijf gaat. Teringzooi is vanaf vrijdag tot en met io april 2005 te zien. Foto: Museum Boerhaave amsterdam/anp - Het Neder lands bedrijfsleven heeft steeds vaker last van computervirus sen en hackers die op de com puters willen inbreken. Vooral banken, verzekeraars en andere financiële instellingen worden getroffen. Dat blijkt uit onder zoek van adviesbureau Ernst Young. Het aantal bedrijven dat te ma ken heeft met computervirus sen is in anderhalf jaar tijd met 134 procent gestegen. In april vorig jaar had 12 procent van het bedrijfsleven hier last van, in september van dit jaar lag dat percentage op 28. Ongeveer 5 procent van de on derzochte ondernemingen heeft last van computerinbra ken. Volgens het adviesbureau is dit bijna een verdrievoudi ging vergeleken met vorig jaar. De afgelopen twaalf maanden zijn 34.285 bedrijven gehackt. (advertentie) Leidsch Dagblad -- Erfgoed pedagoge Maria Montessori in nieuw museum Scholieren op zoek naar oorsprong van ruimtestraiing Gijs Schlagwein wil «g ^*r de mensen met zijn l -A liederen opzwepen afieA V Katwijker Kralt maakt naam in de dartsport

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1