De eeuwige tragiek van Litmanen Aï SPORT Van Commenée nieuwe sportvader Marleen Veldhuis neemt alle twijfels weg Defensieve zwakte Oranje baart bondscoach zorgen Finse voetballer wil spelen, maar zijn lichaam spartelt weer tegen 'ene breekt televisierecords www .ArgentLoans.com Deuken? wma an roept 4iick op matje rrdam - Ronald Koeman [Wesley Sonck ter verant- iding geroepen voor zijn óeve uitlatingen over Ajax Belgische media. De trai- ran de Amsterdamse club gisteren een gesprek ge- d met zijn spits. Sonck ide afgelopen week, bij het ijdi ische nationale elftal, enke ren kritiek geuit op Ajax. c (l wilde niet bekendmaken of -e i esprek consequenties voor de aanvaller. derscheiding voor Singh ■•see|. Golfer Vijay Singh heeft jogste onderscheiding van (Ro land Fiji gekregen. Hij ont- de orde van Fiji voor het )vei i^en van de eerste plaats ewereldranglijst. De 41-ja- :t8 Singh onttroonde in sep- nm ier Tiger Woods als beste bof irvan de wereld. Singh be zijn loopbaan op een door bilt rader gebouwde golfbaan e is buurt van de internatio uchthaven van Fiji. woensdag 13 oktober 2004 door Peter van Duyl NooRDwuK - Tegenvaller in Macedonië of niet, onverstoorbaar volgt Marco van Basten de lijn die hij sinds zijn aanstel ling als bondscoach heeft uitgestippeld. Ook tegen de Finnen zal Oranje van avond de aanval in het hart dragen, al zal Van Basten spelers nogmaals op het hart drukken in hun drang naar voren toch ook regelmatig naar achteren te kij ken. Terwijl iedereen spreekt over vleugel spelers en aanvallend spel, baart juist de defensieve zwakte van het Nederlands elftal de meeste zorgen. In de duels met Zweden (2-2), Tsjechië (2-0-winst) en Macedonië (2-2) en zelfs in het niemen dalletje tegen Liechtenstein (3-0-winst) gaf Oranje handenvol kansen weg. De oorzaken voor het labiele verdedi gingswerk kon Van Basten vrij simpel aandragen, de oplossing ligt een stuk ge compliceerder. „Het is inherent aan de Nederlandse competitie", legde de bondscoach gisteren uit. „De meeste in ternationals spelen bij Ajax, Feyenoord of PSV, daar wordt een fout nu eenmaal niet gelijk afgestraft. Internationaal is dat wel zo." Desondanks houdt Van Basten voorals nog stug vast aan het principe dat Oran je initiatief moet nemen en vooruit moet spelen. Hij benadrukte echter dat het verdedigend denken een cruciaal be standdeel van offensief voetbal is. „We kunnen twee dingen doen. Eén: we lo pen allemaal naar achteren en zeggen 'bekijk het maar, de mazzel'. Dat willen we niet, we willen toch proberen aan te vallen. Dan is het belangrijk dat een aantal spelers in het veld verdedigend denkt. Er bij stilstaan wat er gebeurt als de bal op dat moment wordt verloren." Van Basten draaide er niet omheen dat theorie en praktijk in dit geval nog wei nig overeenkomsten vertonen. „Je pro beert spelers te beïnvloeden door erover te praten. Vervolgens moet je maar af wachten of het beter gaat. Ik heb wel de illusie dat ze het snel zouden kunnen oppikken, maar wat is snel? Zijn dat drie wedstrijden, of één of misschien vijf? Dat weet ik ook niet." Van Basten en zijn ploeg hebben dus tijd nodig, maar die is er op dit moment niet. Een zege op Finland is vanavond bittere noodzaak om de kansen op het WK van 2006 niet nu al in de waagschaal te stellen. En de Finnen, daar is iedereen van overtuigd, hebben een veel beter elftal dan Macedonië, dat Nederland za terdag al zo veel problemen bezorgde. Wie Van Basten vanavond het veld in stuurt, bleef gisteren ondoorzichtig. De jonge trainer toonde zich in zijn trainin gen opnieuw een meester in geheimzin nigheid. Hij benadrukte wel dat er aan het spelsysteem niet veel zal verande ren: 4-3-3. Het is vrijwel zeker dat Ruud van Nistel- rooij centraal voorin zijn plek zal gaan opeisen ten koste van Pierre van Hooij- donk. Op het middenveld lijken Edgar Davids en Wesley Sneijder zeker van hun posi tie, Van Basten speelt echter met de ge dachte om Mark van Bommel te vervan gen door Denny Landzaat. „We hebben veel vertrouwen in Landzaat. Hij is goed bezig, ook bij zijn club. Het zou zomaar kunnen dat hij begint", zei de bonds coach. De achterhoede vormt ander maal de grootste puzzel. Van Basten onthulde dat hij in elk geval drie echte verdedigers wil opstellen. Die woorden meiken het logisch dat Nigel de Jong, John Heitinga en Wilfred Bouma starten. Daarnaast zei de coach een keuze te gaan maken tussen een vrije man (Phil- Up Cocu) en een aanvallende verdediger (Giovanni van Bronckhorst). Vermoedelijke opstelling Oranje: Van der Sar; De Jong, Heitinga, Cocu, Bouma; Landzaat, Sneijder, Davids; Castelen, Van Nistelrooij en Kuijt. «tor n Astros 'i'Jionkbalfinale IV ita - De honkballers van ttd juston Astros hebben zich 'el uigend geplaatst voor de van de National League, ekl oeg versloeg in het beslis- dai 5 duel de Atlanta Braves in ion in Atlanta met 12-3 nalipaalde de eindstand in de jf-five series op 3-2. Astros ig) het nu opnemen tegen St. die Cardinals, dat zich ten I in van Los Angeles Dodgers len jjceerde voor de eindstrijd en e National League. i g Oranje ilaat Finland 1S( nchem - Jong Oranje heeft 10 avond eenvoudig gewon- nni an Jong Finland. In Doe- 3e eni waren de Nederlandse en met 4-1 te sterk voor -ke eeftijdsgenoten uit Scan- gini ië. Voor rust maakte Van elveld en El Hamdaoui de wei unten voor het elftal van scoach Foppe de Haan. ;dc -entreffer kwam op naam etl uqi, voor Huntelaar en ersie (strafschop) in de ede eindstand op 4-1 be- fbi en. ~mann op )teers getikt |4 i - De loopbaan als inter- II al van doelman Jens Leh- hangt af van zijn hand je nen. De 35-jarige doel- jluj erdedigde tegen Iran (2- Duitse doel met de hand- nen waarin hij bij Arsenal envolgende wedstrijden M lagen bleef. Dat was tegen ierl te been van hoofdspon- sj, idas van de Duitse ploeg. lelers zijn verplicht in de j ting van de geldschieter n j Iraven. Lehmann zal zich oekomst aan de regels n houden of anders is hij in Duitse selectie door Leon ten Voorde Amsterdam - Het is de eeuwige vraag, die hem zijn hele loop baan al vergezelt: Is-ie fit, of niet? Jari Litmanen verwacht dat hij vanavond kan spelen tegen Oranje. Maar met het broze li chaam van hem, is het verstan dig om eerst maar eens de war- ming-up af te wachten. Strompelend verliet hij in april van dit jaar de stad en al hin kend is hij zes maanden later teruggekeerd op de plek waar hij als voetballer groot is gewor den. Jari Litmanen is in Amster dam om te voetballen, maar de man van glas wordt aan de vooravond van de interland te gen Oranje weer eens dwars ge zeten door zijn eigen lichaam. Houdt die ellende dan nooit op voor de ster van Finland? Schijnbaar niet. Hoe zouden we in Nederland de voetballer Litmanen eigen lijk blijven herinneren als hij definitief is gevloerd door zijn eigen gestel? Als die fantasti sche schaduwspits die met Ajax Europa veroverde, of als die chronisch geblesseerde speler die er bijna nooit was als de ploeg hem nodig had? Het is de eeuwige tragiek van de dienaar van het collectief; zo goed, zo dienstbaar, maar altijd is er wel wat. Een tijdje terug waren het de achillespezen en nu spartelt het bovenbeen tegen. Het is om gek van te worden, toch? Litmanen, koel en nuchter als altijd, haalt de schouders echter op. „Je kunt in deze situatie twee din gen doen: stoppen of doorgaan. En voorlopig ga ik nog door." Het lichaam heeft de geest nog altijd niet klein gekregen. Eigenlijk is er na zijn vertrek bij Ajax niets veranderd in het u isie: FC - E en O 23-22. HONKBAL Major League, play-offs (best-of-fi- VI fcaves - Houston Astros 3-12. Eind ig rei UITSLAGEN BASKETBAL livisie: MPC Capitals - Astronauts vi). WK-tweekamp. leko (Hon) - Krammk (Rus) 1/2- na elf van de veertien partijen: 6-5 «je: Hrbaty (Slw/3) - Thomas Johans- 5-4 4-6 6-3, Joesjm (Rus/5) - Rosset 6-36-2, Carlsen (Den) - Pless (Den) >avidenko (Rus/8) - Statsjovski (Oek) eek (Slw) - Heuberger (Zwi) 6-4 6-4, CD - Stoljarov (Rus) 6-4 5-7 7-6, lu) - Eiseneer (Bel) 6-2 7-6, Ste- l-Labadze (Geo) 6-2 6-1. wen. Zvonareva (Rus/6) - Dechy (Fra) C torova (Rus/8) - Suarez (Arg) 7-5 6- "(Tsj) - Sugiyama (Jap) 6-2 7-5, Smashnova (Isr) 6-1 6-3, De- 6us(5) - Schnyder (Zwi) 6-2 6-3, 4) - Hantuchova (Slw) 6-2 6-3, Lik te) Zuluaga (Col) 6-1 6-2, Mamic (Fra) 6-0 6-4, Venus Williams flova(Rus) 6-4 6-4. en. Horna (Per) - Ferrer (Spa) 6-3 6- "2) - Kucera (Slw) 6-4 6-7 6-4, Moodie (ZAf) 6-3 6-0, Koubek ilSpa) 7-5 6-1. "te ronde: Melzer/Peya (Oos) - Was- j) 6-4 6-1. 5- - - ,k MO. kSerra (Fra) - Monaco (Arg/5) 6-4 J quel (Fra) - Simon (Fra) 6-2 2-6 7 •tj - Acasuso (Arg/3) 6-3 7-6, 1) Muller (Lux/8) 6-4 7-6, Lju- Hanescu (Roe) 6-4 6-4, Corretja ""trRochus (Bel) 6-3 2-6 7-5. CÖfceuoen. Eerste ronde: Toeljaganova (Oez) - Bartoli (Fra/1) 6-4 6-4, Shaughnessy (VSt/2) - Fuda (Jap) 6-2 6-2. Bitsjkova (Rus) - Talaja (Kro) 6- 1 6-4, Parra (Spa/4) - Santangelo (Ita) 6-3 1-6 6-4. Linetskaja (Rus) - Tanasugarn (Tha/8) 6-4 4-6 6-0, Savtsjoek (Oek) - Kremer (Lux) 7-6 (4) 2-6 6-1, Ostrovskaja (WRu) - Abramovic (Kro) 1-6 6-1 6-4, Razzano (Fra) - Bondarenko (Oek) .7-6 6-1, Golovizina (Rus) - Amanmoera- dova (Oez) 7-5 7-6. WIELRENNEN Putte-Kapellen (Bel). Sluitingsprijs. 1. Van Heeswijk (Ned) 177,24 km in 3.42.08, 2. De Jongh (Ned), 3. Dekkers (Ned), 4 De Schrooder (Bel), 5. Van de Gehuchte (Bel), 6 Pronk (Ned), 7 Sentjes (Ned), 8. Vierhouten (Ned), 9. Reinerink (Ned), 10. Van der Ven (Ned), 13. Boelen, 17. Hiemstra, 18. Van Schalen, 21. Lucassen, 24. Farenhout 0.15, 31. Honig 2.37, 34. Nederlof, 38. Franse, 40 De Graaff, 41 Van der Pluym, 42. Koole 2.50, 43. Van Dijk, 47. Slippens. ZWEMMEN Indianapolis. WK kortebaan, finales. Vrouwen. 50 vrij: 1. Veldhuis (Ned) 24,41, 2. Lenton (Aus) 24,54, 3. Alshammar (Zwe) 24,63. 200 vrij: 1. Lillhage (Zwe) 1.56,35, 2. Benko (VSt) 1.56,48, 3. Vollmer (VSt) 1.58,05. 50 rug: 1 Cope (VSt) 27;49, 2 Chang (Chn) 27.55, 3. Edington (Aus) 28,17. 200 school: 1 Hanson (Aus) 2.21,68, 2 Beard (VSt) 2.22,53, 3. Katsoulis (Aus) 2.22,97 100 vlinder: 1 Moravcova (Slw) 57,38, 2. Ko- misarz (VSt) 57,85, 3. Thompson (VSt) 58,13, 7. Groot 59,92 Mannen. 100 vrij: 1. Lezak (VSt) 47.97, 2. lies (Alg) 48,07,3 Say (Can) 48,38 1500 vrij: 1. Priloekov (Rus) 14.39.16, 2 Er coli (Ita) 14.53,89. 3. Coman (Roe) 14.56.74. 200 rug: 1. Peirsol (VSt) 1.50.52 (wereldre cord). 2. Welsh (Aus) 1.52.54, 3. Viatsianm (Rus) 1.54.20. 50 school: 1. Hansen (VSt) 26.86, 2. Rickard (Aus) 27,09. 3. Nystrand (Zwe) 27,28 200 vlinder: 1 Hickman (GBr) 1 53,41, 2 Gherghel (Roe) 1.54,06. 3. Peng (Chn) 1.54,51. 100 wissel: 1 Mankoc (Slv) 52,66, 2 Rup- prath (Dui) 53,35, 3. Pereira (Bra) 53,75. 4x100 wissel: 1 Amerika 3.25.09 (wereldre cord). 2. Australië 3 29.72, 3. Rusland 3.32,11. e ne/anp/dpa - De Olym- e Spelen van Athene heb- itii 'eldwijd alle televisiere- )ij? ebroken. IOC-voorzitter 'Rogge maakte gisteren sanne bekend dat 3,9 mensen de beelden in Js hebben kunnen zien. "waren dat er driehon derd miljoen minder. De Spe len werden door meer dan drie honderd zenders uit 220 landen gecoverd. Samen waren zij goed voor 35.000 uur televisie. In Barcelona 1992 was dat maar iets meer dan de helft. Sydney kwam met 29.600 uur in de buurt. Jari Litmanen stretcht tijdens de dinsdagavondtraining van Finland in de Amsterdam Arena. Foto: Hans van Weel voetballeven van Litmanen. Ja, hij speelt nu in zijn vaderland bij het onbeduidende FC Lahti, maar ook daar is het noodlot geen moment van zijn zijde ge weken. Van zijn samenvatting van een half jaartje Lahti wordt niemand vrolijk. „De eerste twee maanden had ik last van de achillespezen en heb ik nau welijks gespeeld. Daarna ging het twee maanden goed, maar de laatste twee maanden waren vanwege blessures niet echt succesvol", blikt Litmanen te rug. Hoe typerend waren de gebeur tenissen afgelopen zaterdag bij de interland tegen Armenië toen iedereen ervan uit ging dat Litmanen gewoon zou spelen. Maar anderhalf uur voor de af trap, zette hij eigenhandig een streep door zijn naam. „Ik had teveel last en wilde met het oog op de wedstrijd tegen Neder land niets forceren", zegt hij. Want spelen tegen Oranje, in 'zijn' stad, in 'zijn' stadion; daar heeft hij wel een pijntje voor over. „De Arena is mijn thuis, ik kom vanavond vele oude be kenden tegen en dat maakt het tot een speciale wedstrijd. Ik heb vorig seizoen bijvoorbeeld regelmatig met Marco van Bas ten samengewerkt en toen wist ik al dat hij een topcoach zou worden. Maar dat het zo snel zou gaan met hem, vind ik wel verrassend. Of ik nog iets wil bewijzen ten opzichte van Ajax? Nee, daarvoor ben ik hier niet. De club heeft de beslissing ge nomen om niet met mij verder te gaan, maar ik ben niet rancu neus. Mijn gevoelens voor Ajax zijn nog altijd hetzelfde. Het is en het zal ook altijd mijn club blijven." Verder wil hij het niet meer over Ajax hebben. Hij is in Am sterdam als speler van Finland. En spelen zal-ie vanavond. Als hij de warming-up tenminste goed doorkomt. Zwemster wereldkampioene 50 meter vrij indianapolis/anp - Het teleur stellende individuele olympi sche optreden wierp een smetje op haar tot dan toe succesvolle zwemloopbaan. Maar met haar eerste gouden medaille bij de wereldkampioenschappen kor tebaan nam Marleen Veldhuis in Indianapolis de twijfels weg. „Ik kan het gelukkig nog", be sefte de Twentse na haar gou den race op de 50 meter vrij op de slotdag van de WK. „Dit geeft een heerlijk gevoel." Veldhuis verwierf zich razend snel een plaats in de top, nadat ze een aantal jaren geleden na een kortstondige loopbaan als waterpoloster definitief voor het zwemmen had gekozen. Met haar gouden plak op de 50 vrij bij de EK kortebaan vorig jaar in Dublin en het zilver dit jaar bij de Europese titelstrijd op de langebaan ontpopte ze zich als medaillekandidate voor de Olympische Spelen. Met het brons op de 4x100 vrij maakte Veldhuis de verwachtingen in Athene waar, maar individueel viel haar optreden zwaar tegen. Stijf van de zenuwen wist ze geen finaleplaatsen op de 50 en 100 vrij af te dwingen. „Een beetje spanning is goed, maar ik werd er in Athene echt door belemmerd", keek Veld huis gisteren terug. „Bij dit WK voelde ik me ontspannen en re laxed en dan kan ik wel tot prestaties komen. Vlak na de Spelen heb ik me best druk ge maakt. Nu weet ik weer dat het er wel in zit. Dit is echt ontzet tend gaaf en cool." Met het brons op de 100'vrij liet Veldhuis al zien in een goede vorm te verkeren. Vooraf reken de ze zich echter niet rijk op de 50 vrij. Veldhuis kwam in de fi nale pas als laatste van het startblok, maar ze wist zich Marleen Veldhuis kan het niet geloven, maar ze is echt wereldkampioen. Foto: EPA/Patrick B. Kraemer langs de Australische Lisbeth Lenton en de Zweedse Therese Alshammar te vechten. „In dit veld hadden we alle acht kans om te winnen. Het is heel mooi dat het mij is gelukt", aldus Veldhuis, die tijdens de huldi ging genoot van het Ameri kaanse koor dat het Wilhelmus ten gehore bracht. Het goud van Veldhuis, het tweede bij de WK, na Inge de Bruijn in 1999, betekende ook een opsteker voor Fedor Hes. De coach werd na de Spelen wegens de tegenvallende pres taties in Athene door TZA op een zijspoor gezet. „Het is na tuurlijk fantastisch als je na al die onrust zo'n prestatie neer zet. ïk was even bang dat al het gedoe invloed zou hebben op het zwemmen, maar die mei den hebben het goed van zich af kunnen zetten. Door de moeilijke tijd zijn we als team enorm naar elkaar toege groeid." De zwemmers van TZA hebben al eerder laten weten met Hes verder te willen. Veldhuis: „Ik laat hier zien dat ik wel degelijk onder hem successen kan boe ken. Ik hoop ook echt dat we de samenwerking kunnen voort zetten. Bij terugkeer in Neder land hoop ik hier snel duidelijk heid over te hebben." Teamge note Chantal Groot sloot de WK af met een zevende plek op de 100 meter vlinderslag met 59,9.'t. Ze behaalde deze positie ook de 100 vrij. Het waren haar eerste finales bij een WK korte baan. De slotdag van de WK leverde twee wereldrecords op. De Amerikaan Aaron Peirsol verbe terde met 1.50,52 zijn eigen toptijd op de 200 rug met 0,12 seconde. Peirsol had ook een aandeel in het andere wereldre cord van de mannenploeg van de VS op de 4x100 wissel. Het viertal scherpte dat aan tot 3.25,09. Met het goud op de 200 school zorgde de Australische Brooke Hanson voor een re cordaantal van zes gouden me dailles op de WK kortebaan. De Amerikaanse Jenny Thompson sloot haar imposante loopbaan af met brons op de 50 vlinder. Opvolger van Alberda bij NOC*NSF door Cijs van Oosten papendal - Charles van Com menée was in de race om alge meen technisch directeur van de Britse atletiekbond te wor den, maar koos gisteren voor een soortgelijke functie bij NOC *NSF. De 46-jarige Amsterdam mer liet zich leiden door zijn gevoel. „Het gevoel van thuis komen." De wortels van de atletiekcoach liggen in de bossen rond het nationaal sportcentrum bij Am- hem. Hij volgt Joop Alberda in Papendal op als 'de vader van alle Nederlandse olympische sporters'. Van Commenée was al maanden de beoogde opvol ger van Alberda, maar pas in de voorbije week werden de on derhandelingen afgerond. Van Commenée kwam gisteren over uit Birmingham om van ochtend vroeg weer terug naar Engeland te vliegen. Hij blijft tot 1 februari 2005 in dienst bij UK Athletics, pas daarna begint hij als technisch directeur bij NOC*NSF. Voorlopig tot de Olympische Spelen van 2008, mogelijk zelfs tot die tot 2012. Met het programma voor de Olympische Winterspelen in Turijn (februari 2006) houdt Van Commenée zich niet bezig. Op vragen ging Van Commenée tijdens de persconferentie van gistermiddag nauwelijks in. De meeste antwoorden, zei hij, kan hij pas over een jaar geven. Een gevolg van het feit dat hij de voorbije vier jaar in Engeland heeft gewerkt en niet helemaal op de hoogte is van de Neder landse situatie. „Voor 1 februari 2005 zal je me niet zien of ho ren", zei Van Commenée. „En daarna ook nog even niet, want ik zal me eerst in de materie moeten verdiepen." In de gesprekken met de direc tie en het bestuur van NOC *NSF heeft Van Commenée in gezet op een grote mate van zeggenschap en een zekere fi nanciële bestedingsruimte. Van Commenée houdt van het 'positieve en warme gevoel' dat het bureau op Papendal bij hem oproept. Maar wat hem te wachten staat, is hem nog niet helemaal duidelijk. De inhoud van het beleidsplan 'Sterke bonden, sterke sporters', dat een duidelijke koerswijziging voorstaat, is hem vreemd. „Ik heb me nog niet op het papier- Charles van Commenée. Foto: ANP werk gestort", geeft hij aan. Van Commenée gaat uit van zijn eigen visie en de kracht van de mensen om hem heen. Het thema moet volgens hem niet de bond of sporter zijn, maar de coach. Dat is een grote ver andering, want het beleid was vooral gericht op de sporter. De coach moest zich in Nederland, vooral wat inkomsten betreft, maar zien te redden. „Het ver trek van Bogtstra bij de tennis- bond is een indicatie hoe fragiel de status en positie van de coach is." Van Commenée won in 2000 met Denise Lewis goud op de olympische meerkamp en on langs in Athene brons met Kelly Sotherton.. „Ik weet wat trainen is en ik weet wat winnen is. En ik weet dat succes coachgebon- den is. Neem het succes van de volleybalvrouwen. Daarin is de coach (Avital Selinger, red.) be palend." Maar Van Commenée betwijfelt of hij over vier jaar het succes van Alberda (25 medailles in Sydney, 22 in Athene) kan over treffen. „Dat wordt moeilijk, heel moeilijk. Ik ben realist, ik ga niet mee in het onbegrensde denken. Ik sta met beide benen op de grond. Simpele dingen beter doen, dat is belangrijk." Niemand zal hem betrappen op een voorspelling van het aantal te winnen olympische medail les over vier jaar in Peking. Van Commenée: „Waarom zou ik? Niemand gaat er harder door zwemmen of fietsen. Als ik me daaraan zou wagen, dan zou dat een slag in de lucht zijn. Een ding is zeker: het wordt heel moeilijk. Maar daarom ben ik voor deze baan gevraagd." i zondagavond, in l een stil restaurant, laat en tegen het sluiten van de markt, had ik met NOS co-commenta tor Maarten Ducrot een diep gaand gesprek over wielrennen, het wezen van sport en doping- gebndk. We constateerden het volgende: binnen een. in ons gedeelte van de wereld vrij belangrijke sport worden binnen vijf maanden twee ex-wereldkampioenen, een heersende wereldkampioen en een Olympisch kampioen 'ge pakt'. Omdat zij gepakt hebben. De Zwitser Oscar Camenzind, aan het eind van zijn liedje, gaf meteen toe. Geen gedonder, dacht hij, biechtte op en ver dween direct uit het peloton. De Belgische godheid Johan Museeuw werd voor vier jaar aan de kant ge zet door zijn ei gen wieler bond. De basis van het bewijs mm tegen hem was niet een posi tief geladen plas of te dik bloed, neen, hij LÉÉfiL, mocht die be wijzen niet eens horen. Voor de wieier- bazen beston den ze wel (waarschijnlijk telefoongesprek ken die opgenomen waren) en daarmee basta. Museeuw dacht er niet over te buigen. Strijd vaardig ging hij in de tegenaan val. Bij schuld past boete, zo wist hij. maar ook bewijs en zo lang hij dat niet gehoord of ge zien had. De Schot David Millar werd door ijverige politiemensen uit een restaurant in Biarritz ge plukt, streng en lang onder vraagd en gaf toe wel eens wat EPO het lijf binnen gebracht te hebben. Neen, nooit positief be vonden. dat was juist, maar hij gaf maar toe. En de Amerikaan Tyler Hamilton zwoer op het graf van zijn dode hond dat hij onschuldig was waar een drietal bloedtesten het tegendeel be wees. Ducrot bedachtzaam: „Waar gaan we eigenlijk heen met het fietsen?" Stilte viel tussen ons. Een grote, belangrijke, kapitaal- kraclitige, televisiegenieke sport levert vier grote namen in bet beklaagdenbankje en niemand, maar dan ook werkelijk nie mand trekt zich er iets van aan. Het wielerpubliek haalt de schouders op en blijft naar de koers komen en kijken. De tele visie blijft uitzenden, de kranten staan vol: de koers wacht op niemand. Ineens krijg ik een reflectie van wat in 1979 en later in 1988 ge beurde. Joop Zoetemelk was po sitief (hij werd driemaal betrapt in zijn roemruchte loopbaan) en dat werd bekend in dit land. Joop werd populairder dan ooit, het volk ging geheel achter en voor hem staan; de brengers van het nieuws hadden het gedaan. Een klein de- "Srx j'M cennium la- WTliM ter werd Gert- Jan Theunisse bijna heilig p 9 verklaard 1 door het pu bliek toen zijn lichaam wel hele vreemde af wijkingen vertoonde en hij een aantal maal meitief was. Joop en Theunisse werden helden in dit land, ze werden rondgedragen door het sportpubliek dat niets moest weten van vals spel of welk vergrijp dan ook. Als nooit tevoren reden ze hun rondjes, luid toegejuicht en dubbel be taald. De sportethici (als die be staan) hadden dik het nakijken, net zoals dat nu het geval schijnt te zijn Ach wat. vier grote renners be trapt. Het zal. Je kan nou een maal niet op een boterham met kaas de Tour uitrijden of met twee beschuitjes jam een Olym pische titel winnen. Het lijkt zo te zijn dat het wielerpubliek slechts geïnteresseerd is in de uitslag, in de vlammende sprint, de schitterende demarrage of de fraai gereden klim. Hoe dat voor elkaar komt, schijnt er niet toe te doen. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19